Iman, je bent nu ij de martelaren" 'oley moet Congres in rustiger vaarwater leiden Lezers service Walesa niet te vermurwen „Turken" in Oezbekistan vormen erfenis van Stalin PARIJS/L0IRE KASTELEN ^ITENLAND ftzidóG Commit WOENSDAG 7 JUNI 1989 PAGINA 5 oedoperatie or Marcos ilLULU Oud-president Ferdi- Marcos van de Filipijnen heeft n een spoedoperatie ondergaan, an hij is geopereerd is nog onbe- omdat functionarissen van. het :he Centrum St. Franciscus wei- n bijzonderheden te verstrekken. Astand van de patiënt wordt sinds •i als zeer kritiek bestempeld. De fijge Marcos die sinds 15 januari in fjlekenhuis ligt, heeft hartproble- ijeen longontsteking en verschil- i| infecties. Bezoekers die de ex- gfent onlangs nog hadden gezien, i dat hij geregeld ademhalings- ijkheden heeft. Steun Jeltsin voor Sacharov MOSKOU Na een oproep van het parlementslid Boris Jeltsin hebben bijna 20.000 mensen gisteravond in Moskou een bijeenkomst gehouden om steun te betuigen aan Andrej Sacharov. De Nobelprijswin naar Sacharov was vrijdag in het Congres van Afge vaardigden uitgejoeld en weggefloten vanwege zijn veroordeling van de Sovjetrussische inval in Afgha nistan. Hij memoreerde in de vergaderzaal dat de Russische bemanning van helikopters het bevel had gekregen te schieten op militairen die door het Af ghaanse verzet waren omsingeld om te voorkomen dat zij gevangen genomen zouden worden. „Wat vrij dag in het Congres plaatsvond was een schande ten opzichte van deze respectabele man", aldus Jeltsin, die de verzamelde menigte toesprak. Hij kreeg mas saal applaus toen hij zei dat Sacharov „een van de eerste is geweest die de moed had zich te keren tegen de beslissing" om het Rode Leger naar Afghanistan te sturen. (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Vastbesloten heeft de Poolse oppositie gisteren alle hoop van de verslagen regering de grond ingeboord. De leiders van Solidariteit hielden vast aan hun weigering deel te nemen in de regering. De dringende oproep van de communisten samen met hen een grote coalitie te vormen bleef wederom onbe antwoord. „Alleen kunnen we de hervor mingen niet doorvoeren. We hebben el kaar nodig", aldus regeringswoordvoerder Rykowski. Solidariteit bood de communis ten wel aan dat zij alle 299 zetels in de Sejm, de Tweede Kamer, kunnen bezetten waarover overeenstemming was bereikt in het ronde-tafelakkoord. Dit ondanks het feit dat geen van de regeringskandi daten er in de eerste ronde in geslaagd is een zetel te winnen. Om de zetels toch aan de regering toe te wijzen, zal de kies wet veranderd moeten worden. Grond wetdeskundigen hebben al geopperd om de staatsraad een decreet te laten uitvaar digen op grond waarvan bij de tweede ronde opnieuw gestemd zal kunnen wor den over een nationale lijst, waarbij de 35 bestgeplaatste kandidaten gekozen zullen zijn, ongeacht hun stemmentotaal. Solida riteit is er in geslaagd al meteen in de eer ste ronde 92 van de 100 zetels in de Senaat in de wacht te slepen. Tevens wist het be slag te leggen op 160 van de 161 zetels die in de Sejm (het lagerhuis) voor de opposi tie zijn gereserveerd. Voor de zetels die nog niet vergeven zijn, wordt zondag 18 juni een tweede ronde gehouden, met de mogelijkheid dat zij alsnog in handen ko men van kandidaten van Solidariteit. Doodvonnissen in Zuidafrika JOHANNESBURG In Zuidafrika zijn gisteren 12 zwarten ter dood veroor deeld voor de moord op vijf jongeren in 1987 in het thuisland Ciskei. In een ander moordproces waren twee weken geleden ook al 14 zwarten, waaronder een vrouw, ter dood ver oordeeld In beide geval len werden de verdachten niet direct schuldig bevon den aan moord, maar aan een „gemeenschappelijk doel" dat moord tot gevolg Oorlogsschepen verliezen atoomkoppen en reactoren ROME Schepen van de Amerikaanse en van de Sovjetrussische marine hebben sinds 1945 negen kernreactoren en 50 atoomkoppen in zee verloren. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht door de milieu-organisatie Greenpeace en het Instituut voor Beleidsstu dies in Washington. De onderzoekers hebben onder meer gebruik kunnen maken van offi ciële Amerikaanse legerdocumenten, waarin honderden ongelukken genoteerd staan waarbij schepen of vliegtuigen met kernwa pens aan boord betrokken waren. In totaal zouden zich tussen 1945 en 1988 ruim 2.000 zware ongelukken met marinevaartuigen hebben voorgedaan. Daarbij ging het meestal om aanvaringen, branden, explosies of het aan de grond raken van onderzeeboten. *nVan onze speciale A verslaggever Paul de Schipper) - 2RAN Hysterie en inigheid onder een ^Siroeiende zon. Een ji van negen miljoen en waarin af en toe ichaam komt boven- t. »n. Flauwgevallen of gedrukt. En hier en boven de zwarte j de zwaaiende rode dool. Dat is het kerk ban Teheran dinsdag- ikopter die het lichaam de betreurde ayatollah I» leini naar de begraaf- moet brengen is net J estreken. De doeken nee de dode is omwik- Dkï'Vapperen uit de geopen- -^■Vur. Die heli kan niet weg. Er hangen zeker j^kistan en Jea$ zijn het Eu) J tri«n.s over ondi dT'ghanistan iterc ideiHINGTON Presi- George Bush en de een^taanse Premier Be- •s n Bhutto die een twee- i d<$ bezoek brengt aan iaarferenigde Staten, zijn ter Volledig eens over de van het beleid met a^kking tot de Af- nse crisis. 3una gaf 35-jarige Bhutto, J-^rste vrouwelijke leider T «en moslim-staat, gisteren 'eremonieel maar warm V >m. In zijn afscheids- vr J merkte Bush op dat hij fle premier had gesproken irdt >-methoden om te komen denfn P°hheke oplossing in ve inistan" en een vervan- •van het „onwettige regi- Scan' Kabul" vietins 'lun on(*erhoud werd de Afghaanse kwestie I k^esproken over de leve- van gevechtsvliegtuigen, lucleair programma van in en de bestrijding van del in drugs. honderd mensen aan. Van de helikopter naar het graf is maar honderd meter, maar het lichaam in de doeken komt niet verder dan vijftig meter. Daar blijft het deinen, ergens boven de wild zwaaiende hoofden. Rond de laatste rust plaats van de ayatollah is een tribune gebouwd door middel van een muur van containers. Maar ook de muur kan het niet houden tegen de massa. De menigte wordt gek. De he likopter stijgt weer op, waar naartoe weet niemand. Mensen vallen in de kuil die voor Khomeiny bestemd is. Een jongen wordt met moeite terug over de rand geholpen. Revolutionaire gardisten be ginnen met zand te gooien, maar de mensenmuur wijkt niet. Stofwolken wervelen op. Een Iraanse reporter begint een gebed te zingen: „Je gaat weg imam, je verlaat ons, maar je bent van ons". De Garde worstelt verder. Uit de menigte klinkt het spreek koor: „Iman, je bent nu bij de martelaren". Gerukt „Ayatollah Khomeiny zit ach ter de wolken en kijkt om laag". De Iraanse tv-reporter naast me gilt poëtisch in zijn microfoon, maar aan het stof felijk overschot daar beneden ver van de hemel wordt ge trokken en gerukt. Het Behes- ti Zahra kerkhof ligt even ten zuiden van Teheran. Het is de wilsbeschikking van de ayatol lah Khomeiny om hier begra ven te worden, hier, temidden van de honderdduizenden „martelaren" die stierven in de oorlog tegen Iraq. Alleen klokslag 12 uur is het even stil geweest op de be graafplaats. Op dat moment keerden al die miljoenen op deze vlakte zich naar het zuid oosten voor het gebed. Buiten Teheran richting kerk hof, heerst een complete chaos. Politieagenten, militairen en de gevreesde Islamitische Re volutionaire Wachters schreeuwen, zwaaien met ge weren. Vrouwen slaan een sluier voor hun gezicht tegen de walmende uitlaatgassen. Jongeren delen wortels en perzikken uit. En elke auto, elke taxi heeft wel een portret van ayatollah Khomeiny op de voor- of achterruit. Na enkele uren lukt het om de plaats van de ter aarde bestel ling schoon te vegen. Midden op de vlakte blijft het simpele gat achter, een gat waar we hier met zijn allen door geob sedeerd worden. Ernaast staat een stapeltje van vier betonte- gels. Het lichaam in doeken is weer weg. De speaker die de ceremonie begeleidt leest de tekst: „Hoe kunnen we leven met een aarde zonder water. Hoe kunnen we geloven dat nacht en dag kunnen wisselen zonder jou". We wachten weer uren, sto- Onder het toeziend oog van de ayatollah tekent een van de in Nederland verblijvende Iraniërs het condoléanceregister van de gisteren begraven Khomeini. Nederland omzeilt condoléanceregister Iraanse ambassade DEN HAAG Neder land tekent het condolé anceregister voor de dood van de Iraanse lei der Khomeini alleen in Teheran. Het condoléan ceregister dat op de Iraanse ambassade in Den Haag ligt, zal niet worden getekend. Vol gens de Rijksvoorlich tingsdienst gebeurt dat niet omdat Khomeini geestelijk leider was, maar geen officieel staatshoofd. Dinsdag was de eerste dag dat belang stellenden het register op de Iraanse ambassade konden tekenen. Hoeveel vend in de zon. Rondom ons worden honderden mensen weggedragen. Een brandweer wagen begint water over de massa's te spuiten. Dan is hij er ineens weer: De helikopter met de zilveren kist, „het paard van de dood". Een korte ren naar het graf. Een mierenhoop van levende lichamen. Af en toe een flits van metaal in het zonlicht, zwaaiende vuisten, witte tul- Krijsende massa De begrafenisplechtigheid wordt direct door de televisie uitgezonden. „Oh sterren hou op te schijnen, rivieren stop te stromen", zo sprak een com mentator voor de televisie op het moment dat het dode li chaam van Khomeini uit de kist wordt gehaald en in het graf wordt gelegd. Een helikopter stijgt op en strooit enorme massa's stof over de huilende, krijsende massa. Dit lijkt de absolute waanzin. Op het moment dat revolutionaire wachters met betontegels het graf proberen af te dekken klinken er, hon derden kilometers westelijk van Teheran, schoten van ka nonnen. Het is een laatste sa luut van het front, het einde markerend van tien jaar isla mitische revolutie onder Kho meini in Iran. Een tiran-theoloog is begra ven. De man die met zijn tra ditioneel islamitische dictatuui honderdduizenden bewust dc dood injoeg ligt, beweend dooi miljoenen Iraniërs, onder bos sen gladiolen op een kale zandvlakte net buiten Tehe- President Bush luistert naar de toespraak van de Pakistaanse premier Bhutto die gisteren op het Witte Huis werd ontvangen. De eerste vrouw ter wereld die een moslim-land leidt, sprak met Bush onder meer over de Afghaanse kwestie. FOTO: ANP De president en de premier goedgekeurd. Sommige leden het Pakistaanse kernprogram- kwamen de levering van 60 vinden dat de verkoop de wa- gevechtsvliegtuigen van het penwedloop met India nog type F16 overeen. Pakistan verder zal opvoeren, heeft al 40 van deze toestellen. De transactie ter waarde van Bush zei over het nucleaire drie miljard gulden moet nog vraagstuk dat Bhutto hem de door het Congres worden verzekering had gegeven dat vreedzame doeleinden /dient. De president verklaarde dat hij tegenover Bhutto het belang van de non-proliferatie van kernwapens en chemische wapens had benadrukt. MOSKOU De Mescheti- sche Turken, die de afge lopen dagen een centrale rol gespeeld hebben bij bloedige rellen in de Sovjetrepubliek Oezbekis tan, dringen al jaren aan op het recht naar hun ge boortestreek Georgië te rug te keren. Tussen 150.000 en 200.000 Me- schetische Turken, die in het zuidwesten van Georgië woon den bij de grens met Turkije, werden in 1944 door Sovjetlei der Josef Stalin bijeengedre ven en over een afstand van meer dan 2.500 kilometer naar Centraal-Azië gedeporteerd. Zij behoorden tot tientallen nationale minderheden die Stalin onder dwang liet ver huizen nadat hij hen beschul digd had van echte of ver meende samenwerking met nazi-Duitsland en van andere misdaden. Volgens het Sovjet- persbureau TASS stelde Stalin hen op transport onder het voorwendsel dat hij „een bol werk voor ondermijnende bui tenlandse groepen uitschakel de". Naar de mening van be paalde geschiedkundigen wil de Stalin het gebied van even tueel pro-Turkse elementen zuiveren voordat hij de opera ties van de strijdkrachten naar het grondgebied van Turkije zou uitbreiden. Jacht Meer dan 160.000 Mescheten wonen anno 1989 in Oezbekis tan, en ook nog duizenden in de aangrenzende Sovjetrepu blieken Kirgizië en Toerkme- nië. De Mescheten zijn etni sche Georgiërs, maar zij kwa men tussen de 16e en de 19e eeuw onder Turkse invloed. Bijgevolg stapten velen van hen over naar de islam, welke godsdienst de Oezbeken in meerderheid aanhangen. De meeste Georgiërs zijn ortho doxe christenen. Afgelopen weekeinde openden groepen jongeren tussen vijf tien en twintig jaar „volstrekt onverwacht" een jacht op de Turken. Daarbij gebruikten zij molotovcocktails en ijzeren staven. Volgens Rafik Nicha- nov, eerste-secretaris van de communistische partij van Oezbekistan, waren de jonge ren dronken of onder invloea van verdovende middelen. Bij de gevechten zijn ongeveer honderd doden gevallen. Dui zend Meschetische Turken zijn inmiddels uit het gebied geë vacueerd. De spanning in het katoenge- bied Ferghana ten zuidoosten van de Oezbeekse hoofdstad Tasjkent broeit al meer dan een jaar. Zevenduizend solda ten van een speciale eenheid van het ministerie van bin nenlandse zaken staan garant voor rust en orde, terwijl er een avondklok van kracht is. „De toestand is onder contro le", zei Nichanov. De gebeurtenissen in Oezbe kistan kwamen bepaald onge legen op het moment dat Ni chanov als enige afgevaardig de kandidaat was gesteld voor het voorzitterschap van de Raad voor de Nationaliteiten, een post die vandaag de dag erg gevoelig is. Deze Raad is één van de twee kamers van de Opperste Sovjet. Nu Nicha nov is gekozen tot voorzitter van dëze Raad, moet hij vol gens de Sovjetgrondwet aftre den als partijleider van Oezbe kistan. itrijtf" nhel^ de p ïstra )rgd Wes ischP11 önze correspondent lede J° Wijnen) lede iwt SHINGTON Zoals ®depcht is gisteren de r prige, uit de Ameri- iete^se staat Washington de pstige, Thomas Foley is voorzitter van het Huis we; Afgevaardigden be drid. volgt zijn in opspraak geraakte partijgenoot Jim Wright op die zijn functie moest neerleggen omdat hij zich te buiten was gegaan aan allerlei oneigenlijke financiële praktijken. Foley is een bedachtzaam, zeer ervaren, algemeen gerespec teerd, integer, populair en tot compromissen geneigd man. Hoewel hij de vechtersnatuur van zijn voorgangers Wright en Thomas O'Neill mist, gaan de democraten ervan uit dat Foley het door schandalen verlamde Amerikaanse Con gres in rustiger yaarwater zal leiden. De toespraak waarmee hij gisteren zijn benoeming aanvaardde was een toonbeeld van mildheid. Hij vroeg het Huis alle bitterheid te laten varen, dwong het applaus van de republikeinen, af door een goede samenwerking toe te zeggen en vroeg de afgevaar digden zich achter president Bush te scharen. „Wie niet achter de president staat, staat niet achter onze republiek", aldus Foley die, na president Bush en vice-president Dan Quayle, de derde „belangrijke man" is van de Verenigde Sta ten. Belgische herder Naast de democratische meer derheidsleider van de Senaat, George Mitchell, heeft Foley zich in de loop der jaren tot een van de belangrijkste de mocratische leiders in het Congres ontwikkeld. Velen zien in hem zelfs een uitge sproken geschikt kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, maar Foley heeft zelf altijd gezegd dat hij voor dat ambt het uithoudingsver mogen mist. Foley heeft van de politiek een uitgesproken familie-aan gelegenheid gemaakt: zijn vrouw is zijn belangrijkste stafmedewerkster en politiek adviseur en neemt op Capitol Hill een duidelijk zichtbare plaats in. De nieuwe voorzitter heeft slechts een grote niet-politieke hartstocht: zijn dierenliefde. Als Thomas Foley ergens op Capitol Hill verschijnt, is hij nagenoeg altijd in gezelschap van zijn al wat bejaarde Belgi sche herder. Die heeft zelfs een eigen plaatsje gekregen in het kantoor waar Foley en zijn vrouw de meeste uren van de dag doorbrengen. Geen kern energie in Wackersdorf BONN De Westduitse regering heeft gisteren besloten de bouwwerk zaamheden aan de opwer kingsfabriek in het Beier se Wackersdorf definitief stop te zetten. Op het ter rein zal nu door de frima Siemens een zonnecellen- fabriek worden neergezet waar 400 mensen een baan zullen vinden. Een speciale regeringscom missie zal de gevolgen van de stopzetting van de bouw werkzaamheden moet onder zoeken en begeleiden. Naast de investering van Siemens van 100 miljoen D-mark, hebben ook Westduitse ener giebedrijven toegezegd ruim een miljard D-mark in de toekomst van Wackersdorf te zullen steken nu de op werkingsfabriek niet door gaat. Zo zullen alternatieve projecten in de omgeving van de Beierse plaats worden opgezet die werkgelegenheid bieden en de economie in het gebied zullen stimuleren. Bo vendien heeft de Beierse deelstaatregering gezegd 78,5 miljoen D-mark extra in de begroting op te zullen nemen om de infrastruktuur in het gebied te verbeteren. West-Duitsland en Frankrijk hebben gisteren een verdrag ondertekend waarin is vast gelegd dat West-Duitsland tot na 1995 kernafval naar de opwerkingsfabriek in het Franse Le Hague kan bren gen waar het zal worden verwerkt. ec*Bill nadert in de kano langzaam de „Memphis". Niemand ian- boord? Des te beter. O, aan stuurboord ontdekt hij een waarin één der matrozen staat, die bezig is het schip eha(on te maken. De man kijkt niet op, wanneer de kano voorbij HoSt. Dan neemt Bill zijn kans waar: hij stapt voorzichtig over op ^".Memphis" en sluipt naar het achterschip. Hij kent de schuit insejjn duimpje en geruisloos duikt hij in een bergruimte, die niet wordt gebruikt. Er staan wat lege vaten en kisten en al spoedig heeft Bill deze ruimte min of meer bewoonbaar gemaakt. Zijn plunjezak zit vol levensmiddelen; daar kan hij het wel een paar weken mee stellen en dat mag ook wel, want voorlopig zal hij zich nu hier verborgen moeten houden. Ja, Bill heeft nu een goed plan. En deze keer mag het niet mislukken. ADVERTENTIE 5-daagse luxe touringcarreis. Vertrek: maandag 3 juli. U logeert in hotel Turin, op basis van lo gies/ontbijt. Het hotel ligt in het hartje centrum! Alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. Het programma geeft u voldoende ruimte de stad ook op eigen gelegenheid te bekijken. Inclusief «vervoer per luxe touringcar- dagexcursie Loire kastelen sight seeingtour Parijs bezoek aan Gent (heenreis) en Brussel (terugreis) bezoek aan de vredeswagen te Compiegne afscheidsdiner. Exclusief moverige maaltijden verzeke ringen «entreegelden «uitgaven van per soonlijke aard.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5