Vernieuwd Spoorwegmuseum wil 250.000 mensen trekken Uitgevers vragen om aanscherping Mediawet Arts moet beter bereikbaar zijn Belangrijk nieuws als u dit weekend van plan bent via Den Haag CS te reizen. EHBOV bezetterC vesting 't Naardeii BINNENLAND GeidóaOowumt WOENSDAG 7 JUNI 1989 1 „Suikerpatiënten tegen griep inenten" UTRECHT De verhoogde kans op ziekte en sterfte onder pa tiënten met suikerziekte (diabetes mellitus) ten tijde van een griepepidemie kan worden teruggedrongen door hen jaarlijks te vaccineren tegen griep. De Utrechtse internist in opleiding K. Bouter schrijft in zijn promotie-onderzoek dat deze simpele pre ventieve maatregel enkele miljoenen guldens bespaart. Suiker patiënten hebben een verminderde afweer tegen infecties. PSP: laat arbeidsbureau voor kleding zorgen DEN HAAG Het PSP-kamerlid Van Es vindt het ongehoord dat het Gewestelijk Arbeidsbureau werklozen die azen op een baantje, de dringende suggestie doet passende kleding aan te schaffen om hun toekomstige stageverlener mild te stemmen. Gezien de veelal krappe financiële positie van betrokkenen, is het aan te bevelen dat GAB en gemeentelijke sociale dienst zelf werklozen geld beschikbaar stellen om de modezaken in te dui ken. Van Es zegt in schriftelijke vragen dat minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) zich daarvoor sterk moet maken. Loek Poell nieuwe voorzitter CCOOP DEN HAAG L.G.L.M. (Loek) Poell (52) is geko zen als voorzitter van de CNV-ambtenarencentrale CCOOP. Hij volgt per 1 oktober Ton de Jong op, die met vut gaat. Poell gaat namens de CCOOP de onderhandelingen voe ren met de minister van Binnenlandse Zaken over de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren („het ambtenarenoverleg"). Poell was al gekozen tot voorzitter van de CFO, met 83.000 leden de groot ste bond binnen de centra le. Kosten gezondheidszorg met 1 miljard gestegen UTRECHT De kosten van de gezondheidszorg zijn in 1988 met 2,7 procent (1 miljard gulden) gestegen tot 37,5 miljard gul den. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Procentueel zijn de kosten ongeveer evenveel toegenomen als het Bruto Nationaal Produkt. De kosten van de intramurale gezondheidszorg (ziekenhuizen en verpleeghuizen) zijn met 2,1 procent gestegen tot 21.371 miljoen gulden. Dat komt neer op 57 procent van de totale kosten. In de extramurale ge zondheidszorg (huisarts, wijkverpleging) stegen de kosten met 3,5 procent tot 6.334 miljoen gulden. Overspannen boer laat veestapel sterven RUURLO Bij een controle van de politie zijn gisteren in een stal van een 38-jarige boer uit het Gelderse Ruurlo vijftien kada vers van koeien, varkens en een geit aangetroffen. De politie vermoedt dat de dieren begin februari zijn gestorven en sinds die tijd in de hermetisch afgesloten stal hebben gelegen. De boer heeft inmiddels bekend het vee sinds eind januari niet meer ge voerd of verzorgd te hebben. Volgens de politie verkeert de man in een labiele toestand en heeft hij een drankprobleem. UTRECHT De bewo ners van de Utrechtse buurt Buiten Witte vrou wen hebben gistermiddag duidelijk laten merken niet blij te zijn met de opening van het ver nieuwde Spoorwegmu seum. „Dat het museum vernieuwd is, is prima. Maar de gevolgen zijn voor ons catastrofaal. We kunnen onze auto's niet meer voor de deur kwijt. De ver keerssituatie is niet berekend op het jaarlijkse bezoekersaan tal van 250.000, waarop het museum mikt", aldus het buurtcomité. Veelzeggend la ten ze een bord zien waarop staat: „Hier geen automu seum". De kritiek van de buurtbewo ners was de enige wanklank die gisteren te horen was toen mr. Pieter van Vollenhoven gisteren het vernieuwde Spoorwegmuseum opende. Hij kwam daartoe rond de klok van twee uur per speciale trein vanuit Utrecht CS aan gereden. De ingrijpende ver bouwing, die bijna een jaar heeft geduurd, kostte vijf mil joen gulden. Het vroegere Ma liebaanstation is niet alleen vernieuwd en eigentijds inge richt; het oppervlak van het museumterrein is ook verdub beld. Het museum mikt op aanzienlijk meer bezoekers dan in het verleden het geval was. In de komende jaren worden jaarlijks 250.000 bezoe kers verwacht. Vorig jaar wa ren dat er 120.000. In de hal „zweeft" in de lucht een filmzaal in de vorm van een kubus. Door het hele ge bouw loopt een brug, vanwaar alles te bekijken is. Hier en daar is zelfs een derde niveau; verschillende opstellingen staan onder de grond. Alle vroegere attributen hebben in Tijdens zijn rondgang door het museum nam mr. Pieter van Vollenhove ook even een kijkje in de cabine van een sprinter FOTO: DIJKSTRA feite een nieuwe plek gekre gen, terwijl er veel nieuwe elementen zijn bijgekomen. De inrichting van het museum toont de geschiedenis van de spoorwegen met historische voorwerpen en modeltreinen. Deze staan en rijden in het museum in allerlei soorten en maten: van stoomtrein tot Franse TGV en van klein tot levensgroot. Op het buitenter rein is een „spoorpark" aange legd. Hierin ligt een tuin met spoorbermflora (klaprozen) en rijdt een dieseltrein de bezoe kers langs het klassieke sein- wezen. De seinen worden be diend vanaf een historisch seinhuis. Sponsors De helft van de kosten van de verbouwing van het is betaald door de 150-jarige Nederlandse Spoorwegen. Een miljoen gulden is opgebracht door sponsors. Voor de reste rende 1,5 miljoen zoekt het museum nog financiers. Bezoe kers van het museum kunnen zich in .de zomermaanden met een speciaal kaartje driemaal daags vanaf Utrecht CS naar het museum laten De NS verkoopt speciale trein toegangsbiljetten aan de mu seumbezoekers (dagtocht 26). Het Spoorwegmuseum is op dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur open en op zondag van een tot vijf uur. 's Maandags is het museum gesloten. Binnen een jaar moet een compleet nieuwe stations restauratie gereed zijn. JOCHEM GREVEN AMSTERDAM Het is dringend noodzakelijk dat regering en parlement de Mediawet aanscherpen om te voorkomen dat de be langen van pers en om roep in gevaar worden ge bracht door „kunstgrepen via het buitenland". Dat is de strekking van een brief die gisteren is verstuurd aan minister Brinkman van WVC door de besturen van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP), NOS en Nederlandse Organisatie van Tijdschrift- Uitgevers (NOTU). De organisaties vragen Brink man „een halt toe te roepen aan ontwikkelingen die in strijd zijn met de letter en geest van de media-wetge ving". Ook kondigen zij een studie aan naar de mogelijk heid de STER gemeenschappe lijk te exploiteren. De drie organisaties zeggen erg bezorgd te zijn over de ini tiatieven van TV-10 en Télé Véronique om „langs een om weg" commerciële omroep in Nederland te beginnen. „Deze plannen dreigen een samen hangend mediabeleid ernstig aan te tasten", aldus NDP, NOS en NOTU. De commerciële stations zullen de toekomstige groei van de inkomsten uit de STER afrem men. Ook zullen zij een sterk negatieve invloed hebben op de advertenties in kranten en tijdschriften, aldus de organi saties. „Van deze verschijnse len zijn nu al de eerste teke nen waar te nemen", schrijven ze. De drie organisaties schrijven aan de minister dat ze besloten hebben een gezamelijke studie te verrichten naar de moge lijkheden om de STER uit te breiden en flexibeler en com merciëler te maken. „Er wordt onder meer aan de mogelijk heid van gemeenschappelijke exploitatie door pers en om roep gedacht", aldus NDP, NOS en NOTU. Dat televisiereclame wel dege lijk een negatieve invloed op de advertentie-inkomsten van uitgevers heeft, werd gisteren nog eens door prof.dr. W. Driehuis onderstreept. In een vervolgonderzoek naar de concurrentieverhoudingen tus sen persmedia en STER komt hij zelfs tot de conclusie dat uitbreiding van STER-reclame voor dagbladen wel eens een sterkere derving van adver tentie-inkomsten teweeg kan brengen dan aan extra recla megelden voor de omroep wordt binnengehaald. Protest Een actievoerder staat bovenop een symbolische radio-actieve vuilnisbelt in de raadszaal van de gemeente Borsele. Hij maakte gisteren op deze manier zijn bezwaren kenbaar tegen het opslaan, de verwerking en de verbranding van dit afval in het Zeeuwse Sloegebied. FOTO: ANP UTRECHT Een werk groep van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) heeft in een nota een aantal eisen vastge legd om de bereikbaar heid en beschikbaarheid van huisartsen tijdens en buiten kantooruren te ga randeren. Binnen vijf jaar moet daarmee de bereik baarheid van huisartsen beter dan nu zijn gere geld. De nota moet boven dien duidelijkheid schep pen voor de beroepsgroep en patiënt. Uit een onderzoek van de Ge neeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid bleek in fe bruari al dat de huisartsen vrij goed bereikbaar en beschik baar zijn. Toch achtte de in spectie verbeteringen nodig. Meer dan de helft van de huis artsen bleek bij voorbeeld maar één telefoonlijn te heb ben. Behalve tijdens vakantie en ziekte moet de huisarts op werkdagen tijdens praktijku ren beschikbaar zijn, zo schrijft de nota. Lukt dat niet, dan moet hij zorgen voor goe de waarneming, die is vastge legd in een waarneem-regle- ment. De waarnemend arts bij voorkeur een vaste waar nemer moet tijdig de be schikking krijgen over rele vante gegevens van patiënten. Het aantal patiënten per waar nemend arts mag niet groter zijn dan 20.000. Tijdens praktijkuren moet de huisarts „behoudens over macht" altijd binnen vijf mi nuten bereikbaar zijn: via de praktijktelefoon of via autote lefoon of semafoon. Bij een spoedgeval behoort de huisarts binnen vijftien minuten aan wezig te zijn bij de hulpvrager. Tijdens praktijkuren fungeert de doktersassistente als „ach- terwacht". Als de assistente af wezig is, moet de huisarts be reikbaar zijn via een inge huurde achterwacht, een boodschappenwacht of een „gezinsachterwacht". Dit is meestal de partner van de huisarts. ADVERTENTIE Voorburg Den Haag HS m Den Haag CS Aanstaande vrijdag rijdt er na kwart voor acht 's avonds geen trein meertussen Den Haag CS en HS, en op het traject Den Haag CS-Voorburg. Vanaf dat tijd stip zijn we namelijk druk aan 't werk. Met het vernieuwen van het spoor op deze twee trajecten. Daar zijn we wel even mee bezig. Vandaar dat pas maandagochtend 12 juni, om vier uur, de normale dienstregeling weer ingaat. Dus iedereen die van plan was via deze trajecten te reizen, adviseren we HS als vertrekpunt te nemen. U kunt vanaf CS wel met een speciale busverbinding bij HS komen. Die bus rijdt ook weer terug. Da's wel zo makkelijk voor alle reizigers die naar CS willen. Er is ook een busverbinding tussen CS en Voorburg. Voor alle duidelijkheid is er een speciale folder met alle informatie op een rijtje. Die ligt bij het loket voor u klaar. Onze excuses voor 't tijdelijke ongemak. Gelukkig kun nen we vanaf maandag weer jaren met 't spoor vooruit. Prettig weekend! OP 17 JUNI: ;ned Tan »str N AARDEN Ni Westduitse Biede \r (1987) en het Finse f (1988) fungeert de f Naarden dit jaar als) heer van de Eu Eerste-hulpwedstrij<jQ Het vormt een ondi van het Internat* Evenement Rode Korps, dat op zater<? juni wordt gehoudejHI G Dit evenement, waaraf zestien landenploegen *^.1 deelgenomen, zal 's n worden bijgewoond d<5 I ningin Beatrix. In haar'eri van onder-voorzitster yol' Nederlandse Rode Kr$ v ook prinses Margriet J nse Naast deze koninklijke worden deze dag bijnjuj bezoekers, vooral vrijvf n van deze organisatie, it den verwacht. Volgens' ganisatoren wordt de stad op deze dag vret bezet. Aan de Europese hulpwedstrijden wordt r door zestien landen! meegedaan. Behalve omringende landen zij: tT bij ondermeer de Scan sche landen, de Sovjet» Hongarije vertegenwo Namens Nederland ko? f team uit Valkenswaard tie. Een ploeg uit dezL burgse gemeente werf^ jaar tweede. Naast deze wedstrijd praktische bekwaamheid den op verschillende p in Naarden demonstra' i presentaties verzorgd name door het Wes Britse en het. Belgisch?11 Kruis samen de Nede: organisatie. Het Nede Rode Kruis beschouwt j>H! nement als een goede|ac ding om de Nederlan(rjg volking zijn gezicht te J Deze instelling is met r joen leden één van de (ms organisaties van ons lfoo: zijn nu 34.000 actief we A vrijwilligers, waarvan in vaste dienst. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL \6e weg1 Blgf ven mg ef. of ih spring j [Uet hebje ftllESlemend die 1 'n te- 1 xuht met leet uen deugt met1 Jxi [Ojs het dat ?UeihtJ [Hier ben ikthjn neem is feverme! 181 VYDM doet aanbevelingen voor zinniger dienstplicht (ik ben onthaalmoeder en kom uil Toiland 'Iedere dij heal ik de hinderen, waarvan de beide ouders geen uerken, uen de streel op en neem hen mee neer Toilend user kunnen xe heel de dag neer hartelust spelen Js del Ik u/ek hen lot leven om de kinderen met el te sihnhhen /u xyn de sihahel, iv móeten de kinderen neer mu toe brenten toets Sihenullefie Oe spiegel is m xiiht 'lk ken het roer niet houden 'Er sleet te vee!uind!DE Bftltotl UUHT RF"\ Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. UTRECHT Steeds meer dienstplichtigen ra ken tijdens hun diensttijd in ernstige, vaak geestelij ke problemen. Het aantal dienstplichtigen dat een beroep doet op individue le hulpverlening, is sinds 1980 opgelopen van 460 tot ruim 3.600 in 1988 of wel ruim 8 procent. De soldatenbond VVDM die gisteren de notitie „Verveling uit dienst" presenteerde, ziet in het toenemend aantal pro bleemgevallen „een symptoom van een niet-personeelsvrien- delijk functionerend bedrijf". De VVDM beveelt aan de diensttijd met twee maanden te bekorten tot twaalf maan den. In die tijd kunnen dienst plichtigen evenveel doen als nu, maar met minder leegloop. Dienstplichtigen moeten over werk (wachtlopen, oefenin gen) meer in tijd kunnen com penseren. De VVDM wil ook dat dienstplichtigen op maan dagmorgen in diensttijd naar kazerne of legerplaats kunnen reizen. Het appèl kan rond 10.00 uur beginnen, maar het is niet noodzakelijk dat dege- nene die ver moeten reizen daarbij aanwezig zijn. Staatssecretaris Van Hou we lingen van Defensie heeft al eerder toegezegd dat Defensie in de opleiding van comman danten meer aandacht zal be steden aan sociale aspecten. De VVDM zou daarnaast een soci aal inspectie-orgaan ingesteld willen zien, dat nagaat hoe het bij een onderdeel gesteld is met het ziekteverzuim, het aantal uitvallers, de arbeids vreugde en de mate van ver veling. Verdachte metromoord trekt bekentenis in ROTTERDAM De verdach te van de moord op drie vrou wen in het metrostation Zuid plein in Rotterdam heeft zijn bekentenis ingetrokken. De man, een 29-jarige Rotterdam mer, zegt te weten wie de ech te dader van de bloedige steekpartij is. De rechtbank besloot gisteren de zaak terug te verwijzen naar de rechter commissaris. Die zal de recen te verklaringen van de ver dachte nader onderzoeken. Bo vendien zal de man tijdelijk worden opgenomen in de ob servatiekliniek Pieter Baan- centrum in Utrecht. De ver dachte verklaarde tegenover zijn advocaat dat hij zich „uit onvrede met zichzelf" bij de politie had aangegeven. De man heeft volgens zijn advo caat gezegd dat hij de echte dader bij hem thuis heeft ont moet. Maar politie-onderzoek heeft nog niets opgeleverd dat deze lezing bevestigt. Hof: slachtoffers Haagse vrouwenarts opnieuw hor AMSTERDAM De rechter-commissaris moet zes vrouwen horen die door de Haagse vrouwen arts N. B. seksueel zouden zijn misbruikt. In principe mag de verdachte daarbij aanwezig zijn, maar de rechter-commissaris kan dit verhinderen als hij of zij daar toe redenen heeft. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam gisteren bepaald. Het hof in Amsterdam moet de zaak tegen de nu 55-jarige arts opnieuw behandelen, om dat de Hoge Raad der Neder landen het arrest van het hof in Den Haag heeft vernietigd. Het hof in Den Haag veroor deelde B. tot een jaar voor waardelijke gevangenisstraf en verbood hem zijn beroep uit te oefenen voor een perio de van vier jaar. Deze uit spraak kon volgens de Hoge Raad geen stand houdt wege een procedurefoiyg- De raadsman van de a G. Spong, had tijdens ting in Den Haag om van de zes door het vraagd. Het hof wees zoek af, mede omdat wen al te kennen had geven een nieuw verhi goed aan te kunnen. D reur-generaal bij het g hof in Den Haag oppei de mogelijkheid van eimj hoor door de rechter-c^s saris. Spongs reactie daarop!^ volgens de Hoge Raad fc; uitgelegd als een verziF3 een verhoor op die f Het hof verzuimde eclf dit verzoek in te gaan. bo< Deze slordigheid was |t om een nieuwe behafcr, toe te wijzen. De Hogt. q stelde in zijn arrest met(Me de verdachte in beginse|jn verhoren aanwezig moq

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4