!eidóc6ou^cmt brandweer en gemeente grijpen in bij vestiging Kerkhof aan Rijndijk STAD OMGEVING Klassiek cadeau K Oproepen tot moord is basis voor vervolging Geschil over plan om huizen te schilderen Bouwkraan in Haarlemmerstraat Ambtenaren steunen gemeentelijke cultuurverandering Industrieel erfgoed in stadhuis ut 'ZJje Fietsster gewond Bertina Hartopera "«kt hennemd tot Frans Boe WOENSDAG 7 JUNI 1989 PAGINA 11 ««kt ™lelbeen N Een 16- bromfietsster c- |en is gisteren Oude Heren gewond ge- Ze reed over jstrook in de I van de He- él en kwam Dgte van de racht in een 'ten val. Ze taarbij haar jeen. Het overge- laar het Dia- nhuis. LEIDEN Een fietsster uit Leiderdorp is gisteren met een hoofdwond en een hersen schudding overgebracht naar het AZL. De vrouw reed met een bekende over de Lage Rijndijk in de richting van de Sumatrastraat. Een hen ach terop komende vrachtauto, be stuurd door een 26-jarige Lei- denaar, wilde de twee fietsers inhalen. Toen hij de twee bijna voorbij was, merkte hij plotse ling een tegenligger op. Hij stuurde daarbij scherp naar rechts en raakte het rechter voorwiel van de vrouw. De Leiderdorpse kwam daarbij ten val. Bertina benoemd tot hoogleraar LEIDEN Het Leids universiteitsfonds heeft dr. R.M. Bertina (45) be noemd tot hoogleraar aan de Leidse universi teit. Bertina is hoogle raar in de biochemie van hemostase en trom bose. De nieuwe hoogle raar is al vanaf 1975 werkzaam bij de sectie hemostase- en trombo- seonderzoek van de Leidse vakgroep hema tologie. Hartoperatie Frans Boelen LEIDEN Frans Boelen heeft vandaag in het Academisch Ziekenhuis Leiden een hartoperatie on dergaan. De directeur van de Leidse Schouwburg werd eni ge maanden terug door een hartinfarct getroffen. Boelen werd vorige week woensdag in het AZL opgenomen, nadat on derzoek had uitgewe zen dat een by-pass operatie moest worden uitgevoerd. Auto over de kop KATWIJK Een 18- jarige Katwijker is gis teravond met zijn auto over de kop geslagen op de provinciale weg in Katwijk. De man kwam van de Molentuinweg en sloeg rechtsaf de provinciale weg op. Door een te hoge snel heid en door het ge bruik van alcohol ver loor hij de macht over het stuur. Hij raakte in een slip en sloeg over de kop. De man man keerde niets, de auto was echter totaal ver nield. Inbrekers betrapt LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond rond kwart over elf twee inbrekers aan gehouden. De twee, een 23- jarige Amsterdammer en een 30-jarige man zonder vaste woon of verblijfplaats, wer den op heterdaad betrapt in een woning in de Peter van Anrooystraat. Omwonenden zagen de twee via een balkon aan de achterkant het pand binnengaan en alarmeerden de politie. Bij verhoor bleek de 23-jarige Amsterdammer nog twee open vonnissen te hebben staan: 58 dagen cel en een boete van zeshonderd gulden. op JACHTEN VAN BUURTBEWONERS 89 Namens eerste prijswinnaar Van Loos uit Leiden ontving zijn dochter uit handen van wethouder Kuijers een boekenbon. Van Loos had met zijn pentekening de wedstrijd, verbonden aan de ten toonstelling over het Industrieel Erfgoed van Leiden, gewonnen. foto: henk van den ende LEIDEN Winkelend Lei den heeft gisteren rond half een geweten dat de voormali ge pastorie van de Hartebrug- kerk verbouwd wordt. Een gi gantische bouwkraan versper de toen met zijn 'gespreide' po ten de Haarlemmerstraat voor het grootste gedeelte. Met een enorm gebrul van de motor tilde de kraan, een veertigtonner met een hoogte van ongeveer veertig meter, een stalen constructie en een grote hoeveelheid steigermate riaal over het dak van de pas torie. De stalen constructie werd ongeveer tien meter ach ter de pui van het pand weer neergelaten. Het frame, dat ongeveer zes bij tien meter groot is, werd ver volgens vastgezet. Het is on derdeel van het nieuwe ge deelte van het pand dat in de plaats moet komen van het ge sloopte stuk. Maandag werden al twee andere, identieke sta len frames over het pand ge tild. De voorkant van de voormali ge pastorie en de achterkant van het pand blijven staan. Vanwege hun historische waarde moeten ze behouden blijven. De drie frames vor men de basis voor het nieuw te bouwen middengedeelte van het pand. Het gedeelte be staat nu nog slechts uit een braakliggend stuk grond en losliggend sloopmateriaal en steigerdelen. In het pand, waarvan de pui voorzien gaat worden van tot het straatoppervlak doorlopen de glazen ruiten, wordt een ju welierswinkel gevestigd. Bo ven de winkel worden appar tementen gerealiseerd. Daar voor wordt de etage die nog intact is gerenoveerd en wordt er een deel nieuw gebouwd. LEIDEN De oproep door demonstranten om de schrijver Selman Rush die te vermoorden levert voldoende* grond op voor strafvervolging wegens opruiing. Het is echter geen wettelijke basis voor de ontbinding van een be toging. Dat stelt mr. A.E. Schilder in een van zijn stellingen in zijn proefschrift „Het recht tot ver gadering en betoging". Hij is daarop vandaag gepromoveerd aan de Leidse universiteit. Het proefschrift gaat over de vrijJ heid van vergadering en de monstraties in Nederland en West-Duitsland. De dissertatie is het eerste boek dat, wat het Nederlandse recht betreft, in gaat op de demonstratievrij heid. Dat is een grondrecht dat voor Nederland vorig jaar in werking is getreden. Het is te vens het eerste boek dat ingaat op de wet openbare manifesta ties. Die- wet regelt de uitoefe ning van het grondrecht en geeft onder meer bevoegdhe den aan de burgemeester. Schilder gaat in zijn proef schrift in op thema's als con troversiële manifestaties zoals die van centrumdemocraten en anti-Ruschdiebetogingen, en de mogelijkheid op een ver bod ervan; blokkade-acties, het gebruik van vermomming en maskers om identiteit te verhullen en acties van perso nen in „bijzondere verhoudin gen" zoals ambtenaren, gedeti neerden, militairen en scholie ren. LEIDEN Het plan voor een cultuurverandering binnen het gemeentelijk apparaat kan op steun re kenen van de ambtenaren die het moeten uitvoeren. Een vertegenwoordiging van het personeel heeft in het Georganiseerd Over leg met het gemeentebe stuur haar instemming met het project betuigd. De cultuurverandering moet er onder andere toe leiden dat er een betere dienstverlening komt aan de burgers en de verschil lende gemeentelijke afde lingen beter en officiënter gaan samenwerken. Voor het opzetten van het pro ject, dat de naam FIKS kreeg - dat staat voor Flexibiliteit, In novatie, Klantgerichtheid/ kwaliteit en Samenwerking - is 184.000 gulden uitgetrokken. Het externe adviesbureau De Beuk heeft de afgelopen maanden de problemen bin nen het stadhuis geïnventari seerd. Die komen er op neer dat er nogal wat mankeert aan de onderlinge samenwerking van afdelingen, terwijl wet houders onvoldoende zaken delegeren. Binnen de commissie Georga niseerd Overleg werd gister middag met name getwist over de besteding van het beschik bare geld. De ambtenaren vonden dat het budget recht streeks ten goede aan de orga nisatie moet komen. „Het col lege van B&W mag niet van dit geld een weekeinde op de hei gaan zitten". In eerste instantie wordt daar in elk geval geen geld voor uitgetrokken. Een bedrag van 52.000 gulden wordt besteed aan een startdag voor het pro ject, aan het personeelsblad en aan een projectleider van De Beuk. De rest van het geld krijgt pas in september een de finitieve bestemming. Zeker is al wel dat er geld wordt be steed aan cursussen en confe renties voor het gemeenteper- soneel. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de Ip's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automahsch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CcicLcSourmvt Adres: Postcode/plaats: LEIDEN Wethouder F. Kuijers van Cultuur heeft gistermiddag in de hal van het stadhuis, de ten toonstelling geopend ,,Kent u Leiden ook zó? Behouden Industrieel Erf- ed in Beeld". De wet houder reikte er ook de prijzen uit aan de win naars van een foto- en te kenwedstrijd die aan de tentoonstelling was ver bonden. De expositie be staat ook voor een groot deel uit de inzendingen. In zijn openingstoespraak bracht Kuijers hulde aan de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL) voor het tot stand brengen van de exposi tie. „Dat het behoud van de oude bedrijven en fabrieken leeft, blijkt uit de vele inzen dingen voor de wedstrijd", al dus Kuijers. STIEL heeft als doel monu menten van bedrijf en tech niek op te sporen en vast te leggen. Ook onderhoudt de stichting contacten met de ge meentelijke monumentencom missie. Zo maakte STIEL zich onlangs tevergeefs sterk voor het plaatsen op de monumen tenlijst van de meelfabriek aan de Zijlsingel. Van de 84 deelnemers aan de foto- en tekenwedstrijd wer den er drie door een jury met prijzen beloond. Derde werd de heer Jasperse met een serie foto's van transformatorhuisjes in Leiden, tweede de heer Overbeek met een reportage van de Watergasfabriek aan de Langegracht. Leidenaar Van Loos eindigde als eerste met een pentekening van scheepswerf Tijssen op het Waardeiland. Hij kon zijn boe kenbon niet persoonlijk in ontvangst nemen maar zijn dochter nam de honeurs waar. De tentoonstelling is tot don derdag 29 juni aanstaande te bezichtigingen tijdens kantoor- DEN HAAG /LEIDEN ,,Het eigendomsrecht in Nederland is grondig uit gehold", gaf de waarne mend voorzitter van de rechtspraakafdeling van de Raad van State, staats raad mr. P. Boukema, gis teren toe. Hij behandelde een door de Leidenaar R. Kemp aangespannen zaak. Boukema moet nu beoor delen of de twee buren van Kemp, Boogaard en Smith, een jaar na hun aanvraag om hun huis te mogen schilderen, nog geen groen licht moeten krijgen om de kwaal ter hand te nemen. Het drietal Leidenaren woont aan de Kwikstaarthoek in de Merenwijk. Een jaar geleden kwam er bij de gemeente een aanvraag van Boogaard en Smith binnen om hun huis te mogen schilderen in een ge broken witte kleur. Het zou beter voor de huizen zijn als er een verfje op komt. Op 11 au gustus vorig jaar werd de ver gunning verleend. Daar was een welstandsadvies aan voor af gegaan. Na de vergunningverlening volgde een bezwaarschriften- procedure bij de gemeente, omdat buurman Kemp de schilderactie niet ziet zitten. De gemeente heeft namelijk in de verfvergunning geschreven dat, wanneer de overige hui zenbezitters in het huizenblok aan de Kwikstaarthoek hun woning willen schilderen, zij ook de gebroken witte kleur moeten gebruiken. Klager Kemp is bang dat hij binnen afzienbare tijd verplicht wordt zijn huis te schilderen, omdat de welstandscommissie in het advies aan de gemeente heeft gesteld dat het het beste zou zijn als alle huizen aan de Kwikstaarthoek dezelfde kleur zouden krijgen. De bezwaarschriftenprocedure bij de gemeente heeft voor Kemp niets opgeleverd. Daar om schakelde hij de Raad van State in met het verzoek om de verfvergunning te schor sen. Buurman Boogaard ont raadde Boukema dat te doen. Hij zei te twijfelen aan de zui vere bedoelingen van Kemp: „Wij vragen ons in gemoede af of hier niet sprake is van se lectieve verontwaaridging". Kemp verscheen niet op de rechtszitting. s'n^DEN Taxibedrijf paarkhof is verboden om loods aan de Rijn- auto's te repareren. cMWectie milieu van de jLÖjWente en de Leidse Jndweer besloten tot grijpen na klachten Mm buurtbewoners over ^■vestiging van het taxi- ^^rijf, aan de rand van Stevenshof. taxibedrijf gebruikt de loods aan de Rijndijk nog maar vrij kort, eerder was Kerkhof aan de Normstraat gevestigd, maar het moest de panden ontruimen, nadat ze door eigenaar N. Blonk aan de gemeente waren verkocht. Daarna zijn de taxi's geruime tijd bij de woning van direc teur A. Koot in Valkenburg gestald. Over de vestiging aan de Rijndijk, kwamen al vrij snel klachten. De afgelopen week hield de brandweer een in spectie en kwam met een reeks aanmerkingen. Ondercommandant L. van Oosten: „Er moet wel wat ge beuren aan de brandveilig heid, maar dat was niet zoda nig dat de zaak maar meteen gesloten diente te worden". Ook de directie milieu van de gemeente nam poolshoog te. Het bedrijf kreeg daarop een verbod om auto's te repa reren aan de Rijndijk. Hoofd C. in 't Veld van de directie milieu: „Repareren van au to's is in strijd met de be stemming, bovendien is daar voor een hinderwetvergun ning nodig en die heeft het bedrijf niet. Als het weer wordt betrapt, volgt een sanctie". In 't Veld vreest dat er weinig meer tegen de komst van Kerkhof kan wor den ondernomen. „Een taxi bedrijf heeft op zich geen vergunningen nodig". De directeur van Kerkhof, A. Koot, was niet bereikbaar voor commentaar. Aulo's De afgelopen drie weken heeft de politie drie auto's van het taxibedrijf Kerkhof van de weg gehaald. Alle drie de wagens bleken rijp voor de sloop. De eerste taxi werd drie weken geleden in beslag genomen, vorige week gebeurde dat opnieuw en maandag volgde de derde taxi. De wagens hadden geen van alle geldige keuringsbe wijzen. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland wareng geen van de drie auto's APK-ge- keurd, ook de verplichte taxikeuring hadden ze niet ondergaan. en dag g- en A vondscho- emeenschap Boerhaa- )oudt op morgen een i dag. In de aula van Agnes College aan de ïerspoelstraat in Lei- staan 25 stands opge- f. Docenten zijn aan- 'g om inlichtingen te en over de verschillen- J studierichtingen. De n dag is verdeeld in te etappes: 's middags 14.00 tot 15.30 uur en vonds van 19.00 tot nocraten pet Antonius Clubhuis J de Lange Mare 43 ift op morgen een Poli- T Café plaats. Aan het li/n doen onder andere t>s van Mierlo en Jan Ilem Bertens de Euro- t lijsttrekker deel. De Vuezingsbijeenkomst is i onderdeel van het be- tk van een D'66 delega- \aan de Leidse regio. Politie maakt weer einde aan nachtelijke arbeid LEIDEN Het bedrijf Reflectie Lijnen is volgens de Leidse politie „erg eigenwijs". Het bedrijf uit Bodegraven hield in de nacht van zondag op maandag bewoners van het Levendaal uit hun slaap door rond kwart over drie op het Levendaal lijnen van het weg dek te verwijderen. Na klach ten van omwonenden maakte de politie een einde aan de werkzaamheden omdat een vergunning ontbrak. Van nacht was het rond twee uur echter weer prijs. Andermaal werden bewoners van het Le vendaal uit de slaap gehaald door het lawaai dat gepaard ging met het verwijderen van de belijning op de weg. De werknemers van Releflectie Lijnen zeiden dit keer wel een vergunning te hebben. Vol gens de arbeidsinspectie be treft het echter een vergun ning voor de aard van de werkzaamheden en had die niets te maken met het tijdstip waarop het werk wordt ver richt. De politie heeft daarop andermaal het werk stopgezet. >te bouwkraan versperde gisteren de Haarlemmerstraat voor het grootste deel

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11