Felle hartstocht in een parkeergarage ALLER LEI(DS) xeiciaeCou/ta/m^ stad omgeving ►EL jhtie ïtruimt Drie ton voor groot onderhoud bij Groenoordhallen ^UBILEUMPRODUCTIE VAN 40-JARIG LAK tel30 Ik praat er zelfs tegen, maar niets helpt meer' Hondenshow trekt achtduizend bezoekers :èrstÏDEN „Mensen hou- st isi van afwisseling bij allei eten, en dat gaat ook enyoor planten. Die hou- l"s van afwisseling bij de 1 Resting". Aldus de hor- anus van de Leidse rtus Botanicus, me- 'uw C. Teune bij haar eelste waardevolle ad- E As aan een bezoekster de open dag, die za- flag werd gehouden. Sleed dat in haar verhullen- oedanigheid van „planten- Ler", gezeten achter een ta- met plantkundige naslag ken in de Oranjerie van de dse botanische tuin. Slechts nig mensen beseften dat ze urn 'n 00S staan met de ho°g- Willbaas van de Hortus. „En e"s moet ook zo", vindt me- Teune. gezi een andere bezoekster metft de grote vergeler in de am^ toegeslagen. „En mijn rloojiroos doet ook zo raar", al- stort ze haar hart uit. „IJ- :g Ifebrek", is de haarscherpe orwJnose van de plantendok- Hei»U zou bloed- of beender- oaan'i kunnen proberen". Veel 3e ^tenbezitters hebben een ScKje van hun aangeslagen pen ent meegenomen. Aan de trijd^ van die verlepte stukjes erik#n moet mevrouw Teune 'ernfen zinnig oordeel zien te erik?en> en meestal lukt dat ine. n°g- Soms moet de dokter 3led zijn. „Daar is niets meer ovei te doen. U kunt die plant ografr uw tuin verwijde- eers:'. Mysterieuze planteziek- uuP* geniepig ongedierte kun- li bi behoorlijk huishouden in penjmet zoveel zorg onderhou- min| tuin. „Ik heb vandaag de rku?st vreselijke beesten over innaitafel gehad", vertelt me ien: Teune. De schadelijke der- aï'e'fote schade aan irdforma tiehuisie Wesl .34 IORDWIJK Aan een in- anyiatiehuisje van Staats Bos- der feer (SBB) zijn in de nacht e S( zaterdag op zondag grote Relingen aangericht. Het 1 °"ne, dat staat aan de Duin- ipg-feeslag ten noorden van De frdwijk, werd met bijlen en eterjn bewerkt. Het gereed- }P was afkomstig uit een ijgelegen werkkeet van I- Vandalen hebben eerst klpkeet vernield alvorens aan ^informatiehuisje te begin- De schade loopt in de 376 duizenden guldens. Van de rnafcrs ontbreekt elk spoor. ur 4- eind (ADVERTENTIE) wa,fé] »ili - ra fAKGEREEDSCHAP Polderwerkgroep De Leidse afdeling van de Polderwerkgroep van het In stituut voor Natuurbescher- mingseducatie geeft een serie korte cursussen. De program ma heeft de titel Planten en Bloemen, zien en herken nen'. De reeks bestaat uit twee theorieavonden op 15 en 22 juni en twee excursies op 17 en 24 juni. Opgeven kan buiten kantooruren op 071-224405. Foto's Foto's, gemaakt door leden van de Leidse Amateur-Foto grafen Vereniging (LAFV), zijn deze zomer te zien in de Pieterskerk in Leiden. De reeks tentoonstellingen be gint op 4 juni. Vanaf 18 juni zijn foto's te zien van de werkgroep architectuur, op 21 juli begint een expositie van een serie die is gemaakt in Tjecho-Slowakije en van 12 augustus tot en met 1 sep tember zijn foto's te zien van een Tjechischefotoclub. De Pieterskerk is elke dag geo pend tussen 13.30 en 16.00 Toneel „Stuivertje wisselen" is de ti tel van het toneelstuk dat to neelvereniging Tot Ieders Genoegen vanavond speelt in de Leidse schouwburg aan de Oude Vest. Het blijspel gaat over een geslaagde zaken man die van plan is om met zijn vrouw drie maanden op vakantie te gaan naar Ameri ka. De voorstelling begint om 20.15 uur. Kaarten kosten tien gulden en zijn te koop aan de kassa in de Schouw burg. Wandelsporten Wandelsportvereniging Zuid- West en de Wandelkring Leiden en Omstreken hou den op 5,6,7 en 8 juni hun jaarlijkse avondvierdaagse. De te lopen afstanden zijn 5, 10 en 15 km. Iedere avond kan tussen 18.00 en 19.00 uur gestart worden. Het inschrijf geld bedraagt 5 gulden per persoon. In het kader van 'het Europese jaar tegen kan ker' krijgen de deelnemers na afloop naast het wandel- kruis ook een certificaat. Op dit certificaat staan een vijf tal. door oncologen ontwik kelde, leefregels met betrek king tot alcohol, roken en voeding. M MAANDAG 5 JUNI 1989 PAGINA 7 ifé opes 1 _ViDEN Het café Mezza- 5e in de Pieterskerkchoor- /an 's afgel°Pen nacht ,d half drie door de politie ruimd. Rond half drie wa- ïaali r no*= ri"m honderd ksen binnen en was het Mor 'n v0^ bedrijf. Om een uur het café eigenlijk al dicht eten zijn. Het politie-ingrii- i kwam na klachten uit de P irt. Tegen de 25-jarige ex- Jtant van het café is proces- baal opgemaakt. Het was Giste keer in acht maanden de politie klachten kreeg BEWONERS LANGEBRUG TEGEN OPNIEUW OPENSTELLEN VAN NOORDEINDE LEIDEN Bewoners van de Langebrug hebben zich tegen het opnieuw openstellen van het Noordeinde voor tweerich tingsverkeer uitgesproken. In een brief aan het gemeentebe stuur wijzen J. Lambrechtsen en F. Sobels er op dat daar door weliswaar de oost-west verbinding door de stad wordt hersteld, maar dat de afwikke ling van dat verkeer via stra ten Langebrug, Rapenburg en Noordeinde gaat verlo pen die daar niet op berekend zijn. De briefschrijvers mer ken op dat het in de jarenlan ge discussie over de Breestraat er steeds om is gegaan juist af te rekenen met een doorgaan de verbinding door de binnen stad. „Was daar voorheen nog bij de oost-westroute over de Breestraat een verzet van de winkeliers die dachten dat een grote omzet gekoppeld was aan een evenredige hoeveel heid uitlaatgassen; met een doorgaande route via de Lan gebrug is niemand gebaat, en zijn er alleen maar verliezers. De Langebrug is weer een woonstraat in een woonwijk en blijkens vele publicaties van de gemeente is zij daar zeer verheugd over. Deze woonstraat, en dat geldt na tuurlijk ook voor Rapenburg en Noordeinde, is natuurlijk niet geschikt om als doorgaan de route te dienen", aldus de boze bewoners van de Lange brug in de brief. Mocht de openstelling van het Noordeinde toch doorgaan, dan moeten er aanvullende maatregelen worden genomen in de Pieterskerk, aldus de brief. Gesuggereerd wordt in een aantal straten de rijrich ting om te keren en bij de Schoolsteeg een nieuwe afslui ting voor auto's aan te bren gen. Politie legt verwijderen lijnen stil LEIDEN De Leidse politie heeft de afgelopen nacht na klachten van buurtbewoners wegwerkzaamheden op het Levendaal stilgelegd. Daar waren rond kwart voor drie werknemers van een bedrijf uit Bodegraven bezig de belij ning te verwijderen. Zij zou den voor die werkzaamheden toestemming van de gemeente hebben. De politie verbood hen niettemin door te werken omdat werd geconstateerd dat door het lawaai in de verre omtrek de nachtrust werd ver stoord. Man verliest 10.000 gulden LEIDERDORP Een inwoner van Leiderdorp is zater dagmiddag 10.000 gulden verloren. Hij raakte het geld kwijt tijdens het kopen van een bloemetje voor familie. De man had het geld in twee enveloppen on der zijn blouse ge stopt. De envelop pen zijn vermoede lijk op een onbe waakt moment weg gegleden toen de man zich bij de bloe menkiosk op de B.G. Cortslaan bevond. LEIDEN De gemeente gaat ruim 300.000 gulden besteden aan groot on derhoud voor de Groenoordhallen. Het geld is nodig voor een aantal gro te projecten. De administratieruimte, die volgens directeur A. de Jong al twintig jaar oud is, wordt opgeknapt. Ook wordt apparatuur voor de admi nistratie en worden nieuwe afschei dingsgordijnen, met een totale lengte van 210 meter, voor de sport aange schaft. De renovatie van het 3900 vierkante meter metende dak is al gestart. In de komende maanden krijgen de daken van de kleedruim ten ook een nieuwe dakbedekking. Verder worden in eigen beheer zes honderd tafels gemaakt die gebruikt gaan worden bij examens van de uni versiteit. Tenslotte is het de bedoe ling een laad- en losplaats voor loslo pend rundvee te realiseren met rails en de toegangsdeuren tot de runder hal te renoveren. Volgens De Jong vinden de werk zaamheden tussen de normale activi teiten in de Groenoordhallen plaats. „Een hele opgave, omdat we een be zetting hebben van tachtig procent. Daardoor zijn er nauwelijks tijden waarop er ongestoord gewerkt kan worden". De toekenning van het geld voor het groot onderhoud komt aanstaande donderdag aan de orde in de commis sie Financiën. irkeergarage bij de universiteits- mliotheek aan de Witte Singel t IS leiden): 'Dolce di sposa'. Tekst en firigie: Kees Epskamp. Muziek: War- ntw)r van Es- °P 6 ®n met 17 jun' iehalve op zondag en maandag. noofcer is maagdelijkheid. Het rd. ^eft zoveel vreugde. De eer al e&n een vrouw is de vervol- zorgaking van de natuur. De res Qinheid van een vrouw ligt Vot haar oogopslag". Dat zingt kont groep dames op de repeti- Vofe van Dolce di sposa' die ik genoten bijwoon. „De functie econn de vrouwen", legt regis- andtur Kees Epskamp me even stetter uit „is die van het koor zeggi Griekse tragedies. Ze ge- Emin commentaar op de han- (elopling". ie handeling is gebaseerd op wt lotgevallen van een jonge re I^ouw op Sicilië. Zij werd t natrliefd op een man, die haar ie s} zes maanden kuisheid on- an vjr valse voorwendsels meedong met hem het suiker- er- )ld in te gaan en haar ver- >p eigens verliet. Sarina, de ge- is villen vrouw, is de hoofdper- ondion van het muziektheater- beguk dat Epskamp met compo- iepel nist Warner van Es voor het veertigjarig jubileum van het LAK realiseerde. Epskamp: „De erecode in die cultuur verlangt van een vrouw passie en kuisheid te gelijk. Als ze verleid en verla ten is, zijn er een paar moge lijkheden. Of ze leeft door als een vrouw zonder eer, maar dan werpt ze ook een smet op haar drie zusters, of ze moet gewroken worden. Haar broer wil dat niet doen, want dan zou hij in de gevangenis ko men en kan. hij zijn zussen niet meer beschermen, dus moet ze het zelf doen. Ze doodt haar voormalige min naar en redt door die crime passionel haar eer." Toen Kees Epskamp het con cept voor het theaterstuk aan LAK theaterbaas Roland Hel- mer voorlegde, vond die dat een uitstekend idee voor het jubileum van het universitai re kunstcentrum Helmer bracht hem in contact met componist Warner van Es, die eerder muziek voor theater- produkties van onder andere Studio Hinderik en Krisztina de Chêtel schreef. Alle teksten in 'Dolce di spo sa' (je zou de ironische titel met 'bruiloftstaart' kunnen vertalen) worden gezongen. De hoofdrol is sterk bezet door de sopraan Karen Jöns- thövel, een veelbelovende jonge operazangeres. Haar te genspeler is Klaas de Vries, die zingt in het William Byrd Vocaal Ensemble. Het koor van rijpere vrouwen is al ge noemd, en de jongeheren uit het dorp ('de John Travolta's' noemt Epskamp ze) vormen een koortje van zeven man. Daarnaast zijn er nog wat kleinere andere rollen. Warner van Es componeerde voor 'Dolce di sposa' voor het eerst muziek voor stemmen. Nadat hij jaren onder druk van tijdslimieten gewerkt had, nam hij een jaar vrij waarin hij zich de tijd gunde om een oplossing te zoeken voor problemen die zich bij het compotieren hadden voor gedaan. In dat jaar kwam Epskamp met zijn libretto. Van Es: „Ik ben teruggegaan naar hele elementaire dingen. Wat is een noot, wat is een in terval, de verhouding tussen twee noten precies? In het stuk heb ik veel gebruik ge maakt van de kwart, dat in terval komt steeds terug. Een ander probleem was dat van de tonaliteit. Ik wilde niet to naal, in een bepaalde toonlad der componeren, maar ook geen atonale muziek schrij ven, waarin dus elke van de twaalf noten waarin wij in onze cultuur een octaaf ver delen even belangrijk is. Er moet iets daar tussenin zijn, maar ik heb het nog niet ge vonden. Hier en daar heb ik ik tweestemmig geschreven, maar bij driestemmige stuk ken kwam ik er al niet meer uit. Voor je het weet schiet je weer in een toonladder." Van Es zette de begeleiding van de stemmen op band. Het vocale gedeelte zal tijdens de tien voorstellingen live wor den gezongen. Wat ik even in de repetitieruimte hoorde, klonk heel veelbelovend. Het decor waartegen het warmbloedige verhaal wordt opgevoerd is er volledig mee in tegenspraak. Als locatie koos Epskamp de parkeerga rage onder de universiteitsbi bliotheek aan de Witte Singel. „Iedereen kent het effect van parkeergarages uit films: drei gend, eng, unheimisch. We waren aanvankelijk van plan aan de kaalheid van de omge ving iets toe te voegen, een kleur voor de pilaren bijvoor beeld om de dieptewerking te benadrukken. Maar al snel bleek dat helemaal niet nodig. De ruimte op zich, alleen met de belichting, heeft genoeg kracht. Ook hebben we geen enkel decorstuk gebruikt. Kees Epskamp onderzoekt in het dagelijks leven als ambte naar het onderwijs in ontwik kelingslanden, maar het thea ter blijft trekken. Hij bege leidde zo'n vijf jaar geleden al een LAKproduktie en werkte in Leiden voor het English Speaking Theatre. Aan de Amsterdamse theaterschool leidde hij workshops met on der andere als thema 'onmo gelijke liefdes'. Daaruit is het idee ontstaan voor 'Dolce di sposa'. Produkties 'op locatie' hebben Epskamps voorkeur. Zo liet hij twee kappers in een Am sterdamse kapperszaak 'De meiden' van Genet spelen. In 'Dolce di sposa' werkt hij voor het eerst met zang. „Mij wordt wel verweten dat ik een koele estheticus ben. De aandacht ligt sterk op de vorm, zegt men dan, maar emoties krij gen geen kans. Daar kies ik natuurlijk ook voor, maar op een bepaald moment begin nen dergelijke opmerkingen toch te steken. Daarom heb ik nu de koren willen gebrui ken. Vaak schiet ik vol als ik een koor hoor, dat werkt bij mij heel direct op miin onder buik. Dat koor wordt wel op een bepaalde manier opge steld en zelfs als zetstuk ge bruikt. Ik blijf een vormfre- ak, maar probeer dat nu te combineren met meer ge voel." Tussen 6 en 17 juni wordt 'Dolce di sposa' in de parkeer garage gespeeld, alleen niet op zondag en maandag. Omdat er maar een beperkt aantal stoe len per voorstelling beschik baar is, kunt u het beste re serveren bij het LAK, op tele foonnummer 124890, van twee tot vijf uur 's middags. DICK VAN TEYLINGEN jANTENDOKTER geeft raad 99 Agent gestoken bij vechtpartij LEIDEN Twee agenten van de Leidse politie zijn zaterdag nacht door een groep vechten de bezoekers van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad zodanig in het nauw gedreven dat ze hun pistool trokken om zich te ontzetten. Een van hen was kort daar voor door een van de bezoe kers met een mes in de hand gestoken. In het buurthuis werd een Surinaams-hindos- taans feest gevierd. Hoe de vechtpartij ontstond is ondui delijk. De agenten troffen vier mensen aan die elkaar onder meer met de draaistang van een autokrik te lijf gingen. Toen de vechtenden werden gescheiden, raakten drie ande ren slaags waarbij een kle wang en messen werden ge trokken. Eén ervan werd aan gehouden. Daarna keerde de menigte zich tegen de agenten, die in nood hun pistool trok ken. In de drukte wist de aan gehouden man te ontkomen. Uiteindelijk werd nog een 24- jarige Leidenaar aangehouden. 'LEIDEN De internatio nale hondententoonstel ling van de Kynologen- vereniging Rijnland, afge lopen weekeinde gehou den in de Leidse Groe noordhallen, heeft bijna achtduizend bezoekers op de been gebracht. De meeste mensen kwamen op zondag. Op die dag werden gezelschapshon den, herdershonden en jachthonden door strenge keurmeesters aan een na der onderzoek onderwor pen. Een dag eerder waren het de dogachtigen, de terriërs, pin- schers en schnauzers, kees- en poolhonden en windhonden die in schoonheid en raszui verheid met elkaar wedijver den. In totaal werden ruim 2000 honden gekeurd. De eige naren waren voor het grootste deel afkomstig uit Nederland, maar er waren ook honden liefhebbers en -bezitters uit België, Duitsland, Denemar ken, Frankrijk en zelfs Polen •naar Leiden gekomen. De mooiste hond van de ten toonstelling was een zoge naamde Lhasa Apso, luiste rend naar de naam „Chakpo- ri's Mao" van mevrouw Saasen uit Eindhoven De verdere winnaars bij de rasgroepen waren de Saluki van T. Teil- Iers, de West-Highland White Terriër van mevrouw G Brouwers-Lazarom, de Stan daard Dashond Ruwhaar van mevrouw L. van der Kamp- Hamelink, de Shiba-Inu van mevrouw Herckman-O'Don- nell, de Schnauzer Middenslag van D. Rolandas, de Bearded Collie van M. Scholte, de Le- onbergse Hond van mevrouw Gullix en de Poedel Groot van A. de Jager. DIEVEN WAARSCHIJNLIJK OP DE HOOGTE Yooraad paspoorten net aangevuld TER AAR De inbre kers die vorige week vrij dag een grote hoeveelheid paspoorten en rijbewijzen stalen uit het gemeente huis van Ter Aar waren mogelijk op de hoogte van het feit dat de voorraad net was aangevuld. De gemeente Ter Aar had kort tevoren een grote hoeveelheid van deze documenten binnen gekregen waarmee de secreta rie een half jaar vooruit kon. De dieven namen 1137 blanco rijbewijzen en 1045 blanco pas poorten mee, alsmede een aan tal stempels. „Dit was vak werk", constateert gemeente secretaris P. Vonk. „Een grote kluisdeur met een dikte van 25 centimeter doorbranden, daarna de kleinere kluis met de documenten. Het waren ook goede kluizen. Ik zou niet direct weten hoe wel deze pa pieren beter kunnen beveili gen. Mogelijk een elektroni sche beveiliging, maar daar moet het gemeentebestuur zich maar over buigen". De Centrale Recherche Infor matiedienst heeft onlangs ge adviseerd om paspoorten en rijbewijzen voortaan op een centraal punt te bewaren in plaats van in de gemeentehui zen. „Een goed advies, hebben wij nu ook kunnen constate ren, maar dat gaat wel ten koste van de dienstverlening aan de burgers. Die krijgen hun paspoort of rijbewijs dan wel enkele weken later". De inwoners van Ter Aar zullen nu overigens weinig merken van de diefstal. „We hebben onze maatregelen getroffen. Ik ga er van uit dat de mensen enkele dagen langer op pas poort of rijbewijs zullen moeten wachten, maar enorme vertragingen zullen er niet zijn", aldus de heer Vonk. Strenge keurmeesters 'lichtten' de trouw viervoeters van onder tot boven door tijdens de hondententoonstelling. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Drie mensen zijn gisteren met on bekend letsel naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. De gewonden waren met hun auto's op de A4 met elkaar in botsing geraakt. De aanrijding ontstond rond tien voor half zes. De auto van een 44-jarige Voor- schotense die richting Leidschen- dam reed ter hoogte van de af slag Zoeterwoude in een plas be gon te slippen. Een 18-jarige be stuurster uit Zoetermeer botste daarop tegen de rondtollende auto. Beide wagens kwamen uit eindelijk zwaar beschadigd tegen de vangrail tot stilstand. De beide bestuursters kwamen er daarbij goed vanaf. Maar een 46-jarige man en een veertienjarige jongen die met de Voorschotense meere den moesten evenals een passa- giere van de Zoetermeerse voor behandeling en onderzoek naar het ziekenhuis. FOTO: WIM VAN NOORT FOTO: HENK VAN DEN ENDE diertjes zijn meestal vlot te herkennen. „Alleen in dit ge val moest ik het antwoord schuldig blijven", aldus de hortulanus, die een door witte vegen aangetast blaadje laat zien. „Ik heb last van slakken, maar ik wil liever geen gif gebrui ken om ze te bestrijden", is het volgende probleem dat wordt voorgelegd. De biologische be strijding van ongewenste tuin- bezoekers kan heel verrassend en effectief zijn. „U kunt gla zen bier ingraven. De slakken worden door het bier aange trokken, vallen in het glas en verdrinken. Het is een onsma kelijk gezicht, maar het werkt". Een andere mevrouw merkt op dat ze met bier te leurstellende resultaten boekte in de strijd tegen de slakken. De voor de hand liggende sug gestie om van merk te veran deren wordt niet gedaan. De open dag van de Hortus Botanicus (alle botanische tui nen in Nederland waren gratis toegankelijk) kon afgelopen zaterdag een succes worden genoemd. Stans van der Veen van de educatieve dienst schat het aantal bezoekers op 900. „Dat is voor een zaterdag ze ker niet slecht. Op een mooie zondag halen we wel eens 700 bezoekers". De aanvullende exposities trokken veel be kijks. „Veel belangstelling voor de economische gewas sen, zoals rijst en katoen, die te zien waren in de kassen", ver telt Stans van der Veen. De tentoonstelling over afvalver werking en de gevolgen voor het milieu in de Oranjerie trok ook de nodige belangstellen den. De afvalscheiding door middel van allerlei soorten containers riep vragen op, die door iemand van de reini gingsdienst adequaat konden worden beantwoord. Een open dag is bij uitstek ge schikt om reclame te maken voor de Hortus. „Volgen jaar bestaan we 400 jaar. Dan wil len we veel gaan organiseren. Van half apHl tot half oktober zijn er exposities over de meest uiteenlopende onder werpen, niet aleen over plan ten maar ook bijvoorbeeld over slangen. Met behulp van vrijwilligers willen we uitge breid aandacht besteden aan het eeuwfeest", aldus me vrouw Teune. Drie gewonden bij botsing in regen Mevrouw Teune,-de hortulanus in eigen persoon, adviseerde temidden van boeken vol plantenwijs- heid over plantaardige problemen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7