Ceidóe Sou/tont1 Liturgische manifestatie in Houtrusthallen Piet Derksens miljoenen voor Gods liefde kerk wereld Kerkliederen omspannen generaties GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidaeSomo/nt MAANDAG 5 JUNI 1989 PAGINA Zomerseizoen EO gestart met familiedag UTRECHT De Evangelische Omroep is zaterdag het zomer seizoen gestart met de jaarlijkse familiedag. Veel koor- en sa menzang kenmerkten deze achttiende familiedag, in de Jaar beurshallen te Utrecht. Er waren wat minder mensen dan voorgaande jaren. Ditmaal ongeveer 14.000, onder wie vrij veel jonge gezinnen, 's Ochtends traden de gezamenlijke Ridder- kerkse kinderkoren onder leiding van Jennifer van der Hoek op en in het middagprogramma een groot samengesteld koor onder leiding van Pieter Stolk. Sprekers op deze dag waren EO-presentator Henk Binnendijk en de uit Scheveningen af komstige ds. H. G. de Graaff. Zendelinge Joeky de Wolf, die 26 jaar in Thailand werkzaam is geweest, vertelde 's middags over haar leven en werk. Opnieuw financiële meevaller voor Hervormde Kerk LEIDSCHENDAM De kas voor het Algemeen Kerkewerk van de Nederlandse Hervormde Kerk, waaruit al het boven plaatselijke werk van de kerk wordt betaald, heeft in 1988 een overschot van bijna 140.000 gulden. Er was een tekort van 290.000 gulden geraamd. In 1987 werd een tekort begroot van 406.000 gulden, maar was er eveneens een batig saldo (76.000 gulden). Als oorzaak van de meevallende resultaten wordt on der meer genoemd de trage vervulling van een aantal vacatu res. Er ging ruim 19 miljoen gulden om voor het Algemeen Kerkewerk, die voornamelijk wordt gevoed door de quota (verplichte afdrachten) van de plaatselijke kerken, diaconieën en andere kerkelijke lichamen. Men moet rechtvaardig zijn voordat men eldelmoedig is, zoals men hemden heeft voordat men kant bezit. Nicolas Chamfort CRK-DAG TREKT MINDER BEZOEKERS DEN HAAG Zingen en bidden, dat waren de voornaamste elementen van de manifestatie van de Stichting Bevordering Contact Rooms-Katholie- ken zaterdag in de in het licht badende Haagse Houtrusthallen. De atmosfeer was sereen, welhaast gewijd, terwijl het leeuwendeel van de manifestatie bestond uit een lange liturgische plechtigheid, gelardeerd door toespraken over roe ping, in de grote hal van het Houtrustcomplex. De overige gebeurtenissen in belendende zalen werden daardoor in de schaduw stel de. Daar converseerde kardi naal Simonis, op een katheder gezeten, met een honderdtal goed in de kleren zittende jongeren over het thema roe ping en deelde hij hen en pas sant zijn zorgen mee. Hoe kunnen jongeren geroepen worden tot het priesterschap als door de week nauwelijks misvieringen plaats hebben, had een jongere de kardinaal gevraagd die daarop verze kerde dat hij deed wat hij kon om priesters daar toe aan te zetten. In de grote hal sprak onder tussen hulpbisschop mgr. J.A. de Kok van Utrecht over de roeping die je van hogerhand geschonken wordt. Hij was de eerste spreker, nadat de voor zitter van het CRK, de Twentse hoogleraar ir. drs. J. Groot Wassink wegens ziekte verstek had moeten laten gaan. Zijn toespraak werd de aanwezigen na afloop van de manifestatie ter hand gesteld. Prof. Groot Wassink had in zijn toespraak willen wijzen op het belang van een organi satie als Opus Dei omdat deze als leerschool voor een leken spiritualiteit bij uitstek aan dacht besteedt aan de roeping van de leek. Prof. dr. ir. W. J. Witteman zei desgevraagd dat deze opvatting van de voorzit ter een persoonlijke visie was en dat het bestuur van het CRK geen speciale band met het Opus Dei nastreeft, ook al prees hij deze organisatie van wege het werk dat zij voor de Kerk verricht. Verzoening Witteman wees er op dat het CRK contact en verzoening nastreeft tussen uiteenlopende rooms-katholieke organisaties. Hij constateerde dat de pols stok van het CRK niet lang genoeg was gebleken om een bijeenkomst te organiseren waar de bekende Acht-Mei- sympathisant prof. Leenhou wers zou spreken. Omdat deze volgens andere deelnemers niet rechtzinnig genoeg ka tholiek was bevonden, was de bijeenkomst door het CRK af- Jonge priesters dragen het jongerenkruis de Houtrusthal binnen. ïn de toespraken viel geen onvertogen woord. Zij waren een oproep tot persoonlijk en gagement en roeping. Wel wees mgr. De Kok er in zijn toespraak op dat de verkondi ging van het evangelie en dé bediening van de sacramen ten alleen door paus en bis schoppen kunnen worden doorgegeven. „De plechtige bediening van Evangeliever kondiging, Eucharistieviering en van sacramenten van zon- denvergeving kan niemand zich toeëigenen". Zij is voor behouden aan de twaalf apos telen en hun opvolgers, aldus de Utrechtse hulpbisschop, die vond dat wie dit wel doet zich schuldig maakt aan „theologie op bestelling". Hoogtepunt van de dag was het binnendragen van het houten kruis dat paus Johan nes Paulus II aan de jongeren FOTO: CEES VERKERK ter beschikking heeft gesteld. Het kruis was per helicopter uit Dokkum aangevoerd en zal later dit jaar naar Santiago de Compostella gaan waar in augustus in aanwezigheid van de paus een grote jongeren- manifestatie wordt gehouden. Het houten kruis werd naar binnen gedragen door een aantal pas gewijde priesters, waarbij zich een grote groep jongeren en bruidjes in pro cessie aansloten met op het eind kardinaal Simonis die in een monstrans het allerheilig ste binnen bracht. Na binnen komst werd het angelusgebed gebeden en het Salve Regina gezongen. Belangstelling In vergelijking met de bijeen komst van vorig jaar waarop moeder Teresa aanwezig was, was de belangstelling bedui dend minder. Het aantal aan wezigen werd door het be stuur geschat op plus minus 3500 mensen. Vorig jaar trok de manifestatie in Utrecht bij na dubbel zoveel mensen. De rust was het meest opvallend in de hal van de stands waar merendeels traditionele rooms-katholieke instanties zich presenteerden. Opval lend was ook de afwezigheid van Limburgse verenigingen en groepen. Het seminarie Rolduc was, terwijl deze dag stond in het teken van de tra ditionele (priester)roeping, dit jaar niet aanwezig. De verminderde belangstel ling werd door het bestuur geweten aan de excentrieke ligging van Den Haag en aan het gebrek aan een aandacht trekkende figuur. Met een eu charistieviering, waarin de Rotterdamse bisschop Bar een vrij somber getoonzette home- lie hield, werd de manifestatie besloten. Paus op IJsland REYKJAVIK „Met de paus erbij zijn wij met 2000". Dat was op IJsland een van de leuzen in verband met het bezoek van paus Johannes Paulus II aan het land. Vol gens het pauselijk jaarboek wonen er op het eiland 1999 rooms-katholieken, 0,8 pro cent van de 240.000 inwoners. De paus kwam zaterdag uit Noorwegen in Reykjavik aan en vertrok zondag naar Fin land, de derde etappe in zijn reis door Scandinavië. Bij zijn aankomst op het eiland waar schuwde hij de IJslanders voor een materialisme dat zelfs het milieu voor het be reiken van een „steriele ma teriële vooruitgang" opoffert. Het hoogtepunt van het be zoek was een oecumenische gebedsdienst in het nationale park Thingvellir, de plaats waar de Althing, het oudste parlement ter wereld, in 930 voor het eerst vergaderde en waar rond het jaar 1000 de IJslandse bevolking zich tot het christendom bekeerde. Rond 1550 werd het rooms- katholicisme op het eiland verboden. De laatste katholie ke bisschop, Jon Arason, werd vermoord, maar wordt nu beschouwd als een natio nale held en verdediger van het eiland tegen de Denen. Sinds het einde van de vorige eeuw wonen er weer katho lieken op het eiland, zij het dat het de eerste decennia om slechts een familie ging. De Amerikaanse Jezuïet Alfred Jolson volgde vorig jaar de Nederlander ïjendrik Frehen op als bisschop van Reykja vik. Onder de drie a vier dui zend deelnemers aan de ge bedsdienst waren de lutherse bisschop van Reykjavik, Steingrimur Hermannson, en zijn al gekozen opvolger, Pe ter Sigurgeirson, alsmede alle 63 lutherse predikanten op het eiland. Ook president Vig- dis Finnbogadottir en minis ter-president Steingrimur Hermannson waren aanwezig. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot vicaris te Oudshoorn- Rldderveld mw.A.J.A. Rijken-van den Berg, wonende te Lelden, die deze benoeming heeft aangenomen. Be roepen te Hilversum (herv.geref.) (toez.) mw.l.Chr. Builtjes-Faber, kan didaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Tietjerk (herv.geref.) (toez.) S. Benedictus, gereformeerd predikant te Schiermonnikoog. Aangenomen naar Rijssen P.H. van Trigt te Mid- delharnis, die bedankte voor Schoonhoven (toez.). Beroepente Genderen (toez.) C.N. van Dis, kand. te Wassenaar; te Ommen W.J. Teu- nlssen te Krabbendijke. Bedankt voor Gouda drs.A. de Reuver te Delft. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ommen drs.J. Bakker te Bruchter- veld, die dit beroep heeft aangenomen. JAARLIJKSE LIEDBOEKDAG IN OUDE KERK DELFT DELFT Ooit begonnen als „zingoefening" voor onbeken de liederen uit het nieuwe Liedboek voor de Kerken (1975), is de Liedboekdag uit gegroeid tot een muzikale ontmoetingsdag voor „zangers en speellieden" rondom het kerklied. Zaterdag waren er weer zo'n duizend afkom stig uit het hele land men sen op af gekomen; ditmaal moesten ze ervoor naar Delft (Oude Kerk). Het was de bedoeling om dit jaar naar Alkmaar te gaan, om te zingen bij het gerestau reerde orgel in de Laurens, maar dat kon niet doorgaan wegens een plotseling moge lijk gemaakte deel-restauratie. Ieder jaar opnieuw is het een waardevolle ervaring om te zien hoe zoveel mensen op een vrije zaterdag naar de kerk gaan om te zingen en om samen de vesper te vieren. Opvallend is ook dat eigenlijk alle generaties van jong tot oud er op af komen. Ken nelijk is het zingen van ker kliederen iets dat dóór gaat, dat de generaties omspant. Dr. Bernard Smilde maakte daar ook gewag van in zijn inleiding op het thema „In het teken van pinksteren". Er loopt een spoor dat we willen blijven volgen", aldus de hymnoloog Smilde, „met Am- brosius en Luther en Frits Mehrtens blijven we zingen". Hij had daar nog wel een paar namen aan kunnen toevoe gen. Bijvoorbeeld die van Jan Pasveer uit Zaandam, de op- perzangmeester van de Lied- boekdagen en van Kees van Eersel, de „huisorganist". Want van beiden werd een ei gentijdse compositie gezongen. Jan Pasveer: „De kerk die de (muzikale)taal van de eigen generatie lijdt schade". Pas veer zei dit naar aanleiding van klachten over een eigen tijdse compositie op de vorige Liedboekdag in Kampen. „We moeten het oude niet vergeten", voegde hij eraan toe, „er is plaats voor beide". En dat bleek dan ook. Want de „gemeente" zong met net zoveel liefde het middeleeuw se „Kyrie Gott Vater in Ewig- keit als de eigentijdse werken van Van Eersel en Pasveer, compleet met clusters. Aan een Liedboek dag zit ook altijd een leerzaam element. Voor een deel al voorafgaan de aan de dag, want de deel nemers krijgen van te voren de muziek al toegestuurd. Ze kunnen dan hun partij (bas, alt, tenor, sopraan) van de di verse nummers instuderen. En zo kan het gebeuren dat zo'n hele grote Oude Kerk in Delft vol mensen vierstem- ming zingt; een leerzame er varing. Maar er is op de dag zelf ook altijd wat te leren. Theologisch bijvoorbeeld, als iemand als ds. Smilde een lied inleidt, zoals zaterdag Lied 346, uit de zesde eeuw en ver taald door J.W. Schulte Nord- holt („je zou er een catechis mus-boekje over kunnen vol schrijven, zo veel geloofsgoed zit er in dit lied"). Hij vertelt graag zoveel mogelijk details en achtergronden, zodat het lied relief krijgt en nog meer zeggingskracht. Ds. Smilde maakte duidelijk dat naar zijn oordeel weieens te snel nega tief wordt gesproken over de inhoud van het Liedboek. Het zou best eens kunnen zijn dat veel van die kritiek voort komt uit onkunde, ook in be leving in het meezingen met wat de kerk van alle eeuwen heeft gezien en gezongen. Dat „zien" van de kerk liep eigenlijk als een rode draad door het programma. Het the ma was immers „in het teken van pinksteren" en juist op dat feest komen de visioenen op. In een kernachtige toespraak legde dr. J.W. Schulte Nord- holt belangrijk dichter/me dewerker aan het Liedboek welke de verbinding hij zag tussen alle geprogram meerde liederen. Bevrijding was het trefwoord; in iedere tijd anders beleefd en bezon gen. Psalm 126 waarmee de dag werd geopend, laat op een bijzondere wijze die bevrij ding zien. Het eerste deel van het lied is geschreven in de voltooide tijd en als het visi oen van dje bevrijding er komt, dan gebruikt de dichter de toekomende tijd. Zo gaat dat met mensen die de bevrij ding verwachten; ze leven tussen de tijden. LÜTSEN KOOISTRA Remonstrantse gemeenten discussiëren over naam ZAANDAM De Remon strantse Broederschap zal vol gend jaar een besluit nemen over een eventuele wijziging van de naam. Sommigen zijn een „fanaat" voorstander van een nieuwe naam, anderen hechten zozeer aan de traditie dat zij de naam willen behou den. Voorstanders van naams wijziging beschouwen het als een „achterhaald patriarchaal standpunt" dat het woord „broeders" een verzamelnaam voor mannen en vrouwen is. Het woord „Broederschap" zou bovendien bij buiten staanders en aspirant-leden een verkeerde indruk kunnen wekken. Tegenstanders van naamswijziging laten zich niet alleen door de tratidie moti veren. Zij vrezen ook voor verlies van identiteit. Boven dien denken zij dat diverse le den die zich emotioneel met de naam verbonden voelen, het lidmaatschap zullen op zeggen. Verder wijzen zij op de kosten van naamsverande ring. Een en ander bleek op de Algemene Vergadering van Bestuur. HILVERSUM - In Nederland is hij de grote geldschieter achter het Katholiek Nieuws blad, financiert hij het fami lieblad Manna (oplage: 40.000), en brengt hij gratis het magazine Getuigenis van Gods Liefde (oplage 40.000) op de markt. Maar Centerparcs- directeur Piet Derksen (76) heeft nog grootsere plannen op mediagebied. Zo schrikte hij via de Stichting Gabriël katholiek Nederland en de KRO („Die is anti-katholiek in al zijn programma's") op met zijn plannen tot de op richting van een Rooms-Ka- tholieke Omroep. Zijn droom is een wereldomspannend netwerk van satelieten tot stand te brengen ter verkon diging van Gods liefde: „Geef Jezus met zijn 2000ste verjaar dag een wereld die meer christelijk is." Vanavond zendt de IKON-rubriek Ken merk van 21.55 uur tot 22.45 uur op Nederland 3 een speci al uit over multimiljonair Piet en Trude Derksen en hun Lu- men-imperium, waarin zij ook zelf aan het woord komen. Piet Derksen en zijn vrouw werden in 1982 bekeerd na een bezoek aan Paray-le-Mo- nial, het centrum van de Franse charismatische Emma- nuel-beweging. Zij werden, zoals ze het zelf zeggen, ,we- FOTO: SP dergeboren' en besloten af stand te doen van hun bezit en het in dienst te stellen van het evangelie en Gods liefde. Ze verkochten hun schitte rende privé-villa in het Belgi sche Turnhout, veilden hun kunstcollectie bij Christie's en brachten de opbrengst daar van samen met hun privé- aandelenbezit in Center Pares (64 procent) onder in de Stichting Levend Water Be heer. Van daaruit wordt de door Derksen opgerichte cha rismatische gemeenschap Em manuel gefinancierd en de Stichting Getuigenis van Gods Liefde, welke zich mei een jaarlijkse omzet van meer dan 5 miljoen richt op media. Tien procent daarvan wordt in Nederland besteed, de an dere negentig procent vooral in de Derde Wereld via Lu- men 2000. Vanuit het hoofd kantoor in Eindhoven bestiert Piet Derksen zo een waarlijk media-imperium, dat bestaat uit een eigen katholieke jour nalistenopleiding (European Media Studies) in Brussel, een trainings- en opleidingscen trum en beeldarchief in Dal las, een eigen Lumen-kantoor in het Vaticaan en plaatselijke vestigingen overal ter wereld. Trude en Piet Derksen zijn traditioneel katholiek. Van bevrijdingstheologen en kriti sche gelovigen moeten ze niet veel hebben. „Ik heb een een voudige mening over de Kerk", zegt hij „Christus is het hoofd van de Kerk en wordt vertegenwoordigd door de paus. Die weten het beter dan ik. Daar luister ik dan maar naar". En wanneer kri tische gelovigen zich in navol ging van bisschop Bekkers be roepen op hun eigen geweten als de laatste norm, vergeten zij volgens de multimiljonair éen ding: het geweten moet goed gevormd zijn. Het is een opvatting die in overeenstem ming is met die van kardinaal Simonis. „Anders krijg je de gekste dingen. De mensen willen hun eigen zondige le ven niet veranderen, maar de wetten van de Kerk. Dat kan natuurlijk niet. Ze willen van de Kerk een democratie ma- Heuveltje De Centerparcs-directeur legt een grote voorkeur voor het medium televisie aan de dag. „Als Jezus nu nog leefde, had hij vast en zeker de televisie gebruikt", zegt Derksen. „Hij ging vroeger ook op een heu veltje staan om beter verstaan te worden. Bijvoorbeeld met de Bergrede. Ik denk dat het een zonde van nalatigheid van onze katholieke Kerk is dat ze evangelisatie aan de protestantse fundamentalisten heeft overgelaten. Maar ja, beter laat dan nooit. En de laatsten zullen de eersten zijn. In ieder geval doen de katho lieken het veel beter dan de fundamentalisten. Zij preken de liefde. Niet de haat." Een jaar lang hebben de ma kers, Leo Schenk en Aaltje van Valderen, nodig gehad om het ingewikkelde netwerk van stichtingen en onderne mingen van het media-impe rium In kaart te brengen, na tionaal en internationaal. Toen ze een weekend van Emmanuel Nederland mee maakten, een paar uur met Piet en Trude Derksen spra ken en hen konden overtuig den van hun integere bedoe lingen, was bij het katholieke echtpaar het ijs gebroken. Ze kregen toestemming het Lu- men-imperium van binnenuit in beeld te brengen. Schenk en Van.'-. Valderen filmden vervolgens in Eindhoven, Brussel, Rome, Dallas en Bo gota, hetgeen een imposant beeld oplevert hoe de katho lieke evangelisatie in zijn werk gaat. „Ik weet hoe ik propaganda moet maken voor mijn eigen zaak", aldus Derksen op het eind. „En ik weet hoe ik pro paganda moet maken voor God en zijn liefde". De plan nen voor een behoudende Rooms-Katholieke Omroep in Nederland zijn door de Ne derlandse bisschoppen voorlo pig in de ijskast gezet. „Kardi naal Simonis heeft me ge vraagd er even mee te wach ten, omdat hij de KRO van binnenuit wil hervormen." Het wereldwijde satelietnet- werk ter katholieke verkon diging van Gods woord is er ook nog niet. Maar als het aan Derksen ligt, komen ze er al lebei. „Ik heb visie, durf en uithoudingsvermogen." Zijn vrouw Trude: „Hij rust niet voor hij zijn doel bereikt heeft." THEO KRABBE Razernij gevolgd door bitterheid mi ïel< SLECHTS een ding is duidelijk: in de toekomst zal hetP 0 China anders zijn. Aldus de conclusie in ons commentaar ir^ vrijdag over de onoverzichtelijke situatie in China. Zo'n taal onverwachte en met ongekend bloedig geweld gepa^ gaande ommezwaai als zich in het weekeinde heeft voltrfea ken, stond ons daarbij uiteraard niet voor ogen. Het brute ar weid waarmee met tanks en pantserwagens tegen onge\S® pende en vreedzame demonstranten is opgetreden, zal i nigeen dit weekeinde hebben doen terugdenken aan de la :,r gewelddadige wijze waarop indertijd volksopstanden in Hc garije en Tsjechoslowakije zijn neergeslagen. Het ziet er n-r uit dat het aantal slachtoffers dit keer hoger zal zijn. OoK nu nog is het onduidelijk wat zich in de machtsstn-|< tuur in Peking heeft voorgedaan. Is het Deng Xiaoping j-®- weest, de bejaarde autoritaire leider, die twee weken na s- wat aarzelend uitroepen van de staat van beleg alsnog troepen opdracht heeft gegeven het vuur te openen op volksmenigte? Of was het de eveneens vergrijsde milita top, die het 27e leger uit de provincie de miljoenenhoofds liet binnenrukken om, met voorbijgaan van de weig6racht>e eenheden uit Peking zelf, de menselijke barricades in de b de straten in het centrum onder de voet te lopen en het PI lë van de Hemelse Vrede met gericht vuur schoon te vegen na de politieke top ook de legerleiding onderling verdee1^1 Staat China aan de vooravond van een nieuwe burgeroorlf3 M Nu het Volksbevrijdingsleger de wapens heeft gebruikt L gen het eigen volk zijn andere zaken echter wél duidelijk L- worden. Met de gruwelijke wijze waarop een eind is gemat aan de vreedzame demonstraties van studenten, arbeiders G intellectuelen die vandaag in de officiële berichtgevjLj opeens „het uitschot van de samenleving" worden Lr noemd is er tevens een einde gekomen aan het econoL^ sche hervormingsbeleid dat in de afgelopen tien jaar de k< kreeg zich met redelijk succes te ontplooien. z fg HeT kleine beetje welvaart dat de Chinezen ten deel \r gevallen, waardoor ook de hoop op politieke hervorming groeide, zal waarschijnlijk vrij snel verdwijnen. Gevrejgr moet worden dat een herleving van de economische crisiskir voor in de plaats zal komen. Verwacht mag immers wordse dat onder de nieuwe omstandigheden er een einde zal konfrt' aan de onmisbare steun uit het buitenland in de vorm leningen en technologie, omdat tal van landen zich van [at regiem in Peking zullen afkeren. De partijtop zal dan all<u 1 nog kunnen terugvallen op het Chinese volk. Maar dat bur zelfs vóór het bloedige ingrijpen van dit weekeinde alle vPr( trouwen in de Chinese machthebbers verloren. Als de razi nij van het volk over het militaire geweld na enige tijd juf hebben plaats gemaakt voor doffe berusting, zal de bitterh|e jegens de bejaarde, conservatieve leiders nog lange tijd 4er verminderd voortduren. Ps int NIETS ZEGGEN. rle Volgende week woensdag is het weer zover. Dan begint om 19.46 uur op ,rn Ned. 3 de eerste van 3 trekkingen. Dik 1 miljoen prijzen tegenover 2 miljoen lote|jc met ruim 33 miljoen gulden in kas. Als u snel bent, doet u nog mee L, GEEN MOOIER LOT DAN 'N STAATSLOT. ag irt< Buien DE BILT (KNMI) Van avond gaat op nadering van een nieuwe storing de bewol king opnieuw toenemen. Vooral morgen overdag vallen er dan weer buien waarbij ook onweer mogelijk is. De zon laat zich niet of nauwelijks zien. Omdat de wind uit zuide lijke richting gaat waaien wordt het iets minder koud dan de laatste dagen maar een graad of 15 is nog steeds te laag voor de tijd van het jaar. Een depressie in de hogere luchtlagen is de aandrijvende motor achter dit wisselvallige weetype. Dit lagedrukgebied laat zich maar moeilijk van de weerkaart verdrijven. Pas op vrijdag trekt hij naar het noor den weg en wordt het geleide lijk minder buiig. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag: Zuid-Scandinaviè: Bewolkt en buien, later ook opklaringen. Middagtempe- ratuur rond 16 graden, in zuid-Noor- wegen niet meer dan 12 graden. Denemarken: Buiig. Middagtempera- tuur rond 16 graden. Britse Eilanden: Veel bewolking en later af en toe wat regen Middag- temperatuur van 12 graden in het noorden tot 18 in het zuidoosten. Bondsrepubliek Duitsland: Buiig weer, mogelijk met onweer. Middag- temperatuur van 15 graden aan de kust tot 17 landinwaarts. Frankrijk: Eerst nog buien, mogelijk- met onweer, later vanuit het westen opklaringen. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. In het binnenland rond 17 graden. Alpenlanden: Regen en onweersbui en. Middagtemperatuur in de dalen en het laagland rond 17 graden. Spanje en Portugal: Perioden met zon en in de middag en avond plaat selijk een bui. Middagtemperatuur in 19 graden in het noorden tol in het zuiden. Plaatselijk in het k| nenland oplopend tot 30 graden. 23 totbg 0] Joegoslavische en Griekse lui Vooral langs de Joegoslavische buien. Meer naar het zuiden zoniV perioden. Middagtemperatuur vaij S' tot 26 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN ÓH Amsterdam onb,<, ,1 8 i Ni 13 4 b 27 17 Lp 20 11 Pe 14 8 lip

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2