Freuler lanceert zege Van Poppel Lemaire berekenend naar turntitel Van der Ven succesvol ^ansloze imman Jed van nart WK formule 1 is weer interessant Pieters uit Giro gezet Theunisse groeit naar de Tourvorm treuer opnieuw aar plaats twee op' n?ORT CeidócQowiant MAANDAG 5 JUNI 1989 PAGINA 15 spel d nl iffej MstfTERDAM Jan ^frnan is in het wereld- 1 ferschaaktoernooi in as (|erdam vlot van start odajan. Het nationale rler»akidool was één van evefier grootmeesters, die iet World Trade Cen- anderhalve punt haal- iit de eerste twee ron- |37-jarige Amsterdammer lidt zich in het gezelschap Idrie Sovjet-spelers: Kar- Ijoesoepov en Ehlvest. De behoort officieel niet koplopers, maar dat is fcesterijtje van Ljubojevic. i Spanje wonende Joego- Iweigerde gisteren de par- 1 te geven en brak na zes Jspelen af in een stand, lin Ehlvest één zet verwij- is van de overwinning. Irdam is het vijfde en laatste toernooi in de eer- Xclus om de wereldbeker, anale wordt in augustus in aweedse Skelleftea gehou- Voor de hoofdprijs van nO gulden komen nog vier neesters in aanmerking: Karpov, Ljubojevic 4lov Timman behoort tot legertje der kanslozen. Hij I in Brussel, Belfort en lljavik absoluut niet op en eindigde daar kon- fent in de onderste regio- ngen won zaterdag in de Nederlandse ikbeker. De Groningers 'ierden met 3 1/2 - 1/2 Amstelveen. Brennink- Hoeksema en Bruin Iien hun partijen. De der- laats ging naar Eindho- -| dat Het Witte Paard lidam) met 3-1 versloeg. -4iel Bosboom van de jkclub Zuckertort uit Am- een won zaterdag in Em- /egei een snelschaaktoernooi. j|le boom, die negen en een mp punt verzamelde, was :er dan de gebroeders de'el en Jeroen Piket, beek b (Moetij Timman-Salov verliep als I wit Timman, zwart: Sokolov: si c7-c5, 2. Pgl-f3 e7-e6, 3. Pbl- ilstej.d6, 4. d2-d4 c5xd4, 5. Ddlxd4 'erefi, 6. Lfl-b5 Lc8-d7, 7. Dd4-d3 n B| 8 Lb5xc6 Ld7xc6, 9. Lcl-f4 'k) e.7, 10. 0-0-0 0-0-0, 11. Pf3-d2 b7- a2-a4 b5-b4, 13. Pe3-e2 De7-b7, #2-c4 Lc6xe4, 15. Dd3-d4 Pg8-f6, J^i?4xd6 Db7-c6, 17 Tdl-d2 Le4- 0 U). Pc4-b6+ Kc8-b7, 19. Ld6xf8 0 »8, 20 Pb6xd5 Pf6xd5, 21. 0 57 Dc6xa4, 22. b2-b3 Sa4-a5, 23. '12 Da5-a3+, 24 Kb2-bl Da3-a5, j0 pl-b2 Da5-a3+, 26. Kb2-bl Da3- 'renï. Thl-dl Td8-c8, 28 Dg7xh7, 7, 29. Dh7-e4 Tf8-d8, 30. Pe2-f4 31 De4-f3 Tc7-c3, 32. Pf4xe6 B, 33. Pe6xd8 Da5xd8, 34. 15 Tf3xb3+, 35. c2xb3 Dd8-h4, J5-d4 zwart gaat door de vlag. Gerhard Berger kwam gisteren na zijn zware crash van enige tijd geleden in Imola voor de tweede keer aan de start. Bij de grand prix van Phoenix viel de wagen van de Oostenrijker ten prooi aan de h,tte- FOTO: AP PHOENIX De Grote Prijs van de Verenigde Staten op I het stratencircuit van Phoenix (Arizona) heeft een omwente ling teweeg gebracht in de strijd om het wereldkampioen schap in de formule 1. Na drie achtereenvolgende overwinningen sloeg het nood lot toe voor Ayrton Senna. De Braziliaan verdween kort na dat hij door zijn McLaren- teamgenoot Alain Prost voor bij was gegaan naar de pits. Senna kwam nog wel terug, maar toen het schakelen op nieuw moeilijkheden gaf, ver dween hij definitief uit de Prost had op zijn overgebleven belagers zo'n voorsprong dat hij zonder risico's te nemen de race kon uitrijden. De over winning, de 36e in zijn carriè re, bracht de Fransman op de eerste plaats in de strijd om het wereldkampioenschap bo ven Senna: 29 punten tegen 27. Daarmee is de strijd om het wereldkampioenschap in een interessant stadium aangeland De twee teamgenoten zijn te vens eikaars grootste concur renten. Ze gunnen elkaar wei nig. De rivaliteit is zo groot dat er per wedstrijd wordt geloot wie in de snelste wagen rijdt. Desondanks beklaagde Prost zich erover dat de monteurs de Honda-motoren van Senna be ter afstellen dan die van hem Hij heeft uitgerekend dat hij per wedstrijd zo'n zeven liter minder aan brandstof gebruikt en wijt dat verschil aan een schraler afgestelde motor. De Grote Prijs van de Vere nigde Staten, op het hoekige stratencircuit, was een ware afvalrace. Als gevolg van de grote hitte verdwenen Mansell en Berger naar de pits. Uitein delijk vielen de plaatsen twee tot en met zes ten deel aan coureurs die bij de start ver naar achteren hadden gestaan: de Italiaan Ricardo Patrese, de in Phoenix geboren Ameri kaan Eddie Cheever, de Duitse verrassing Christian Danner, de Brit Johnny Herbert en de Belg Thierry Boutsen. Zeven de werd de Italiaan Gebriele Tarquini. De extreme woes tijn-temperaturen fungeerden zozeer als scherprechter, dat niet meer wagens de eind streep haalden. IF biedt baan aan Brouwers DEN HAAG Volleybal-international Marco Brouwers, kandidaat voor de posi tie van assistent-bondscoach, heeft een contract aangeboden gekregen bij een af deling van het sport-marketingbureau In- ter Football, waar voetballer Keje Mole naar (SVV) op de juridische afdeling gaat werken. „Ik heb dit jaar in een deeltijd baan voor het bureau gewerkt. We had den afgesproken dat we het van beide kanten zouden aankijken en in oktober, na het EK-toernooi in Zweden, een beslis sing zullen nemen. Ik heb de afgelopen dagen contact met hen gehad over een volledige baan, maar mijn besluit staat nog niet absoluut vast. Ik ben blij dat de volleyballers met Harry Brokking door gaan, het andere zien we wel. Ik ga eerst tien dagen met vakantie". TRENTO De overwin ning van Jean-Paul van Poppel in het eerste deel van de vijftiende etappe in de Ronde van Italië was gisteren een wonder boven wonder. Ten eerste was het een bergrit, ten tweede regende het. In Trento versloeg de Biltho- vense turbo de 'Italiaanse hippie Alessio di Basco met een fietslengte. De rest van het peloton werd op drie lengten gereden. Met uitzondering van de voor zichtige John Talen kwam het peloton massaal in Trento aan. De Passo di Gardena van 2121 meter hoogte, die onmiddellijk na de start in Corvara Alta Ba- dia opdoemde, werd in een sneeuwbui rustig beklommen en afgedaald. In de finish- plaats had een bleek zonnetje de straten vrijwel doen opdro gen. Een dag na het debacle met zijn kopman Erik Breukink keerde het geluk zich tot de sprinter in de ploeg van Peter Post. Van Poppel deelde na af loop massa's complimentjes uit aan ploeggenoot Urs Freuler. De Zwitser, zelf al twee keer etappewinnaar in natte om standigheden, reed met Van Poppel aan het wiel in de laat ste kilometer het gat dicht naar de ontsnapte duo Popp- Joho Het afmaken was Van Poppel wel toevertrouwd. „Urs had het beloofd", vertel de Van Poppel later. ,,De sa- menwerking met hem is beter dan ik had verwacht. We wa ren elkaar niets verplicht, als we maar niet tegen elkaar zouden rijden. Dit was een luxe voorbereiding op de eind sprint". Tandem In Trento, de streek van de nog steeds populaire wereld uurrecordhouder Francesco Moser, bleek dat de tandem Freuler - Van Poppel in de sprint onverslaanbaar is. Peter Post betreurt het misschien in middels, dat de Zwitser de Ronde van Frankrijk niet in zijn programma heeft opgeno men. Freuler doet in juli her halingsoefeningen in het Zwit serse leger. De tweede etappezege na Ca tania bracht de geest van Van Poppel tot rust. „Ik ging weg voor twee overwinningen. Die heb ik te pakken. Ik rijd nu op Jean Paul van Poppel (links) en de rose-truidrager Laurent Fignon worden gehuldigd. De eerste won gisteren de etappe, de tweede is leider in het algemeen klassement. mijn gemak verder. In de 17e en 19e etappe krijg ik nieuwe kansen. In Meda en Tortona probeer ik het opnieuw". Van Poppel en Freuler had den 's middags nog een kans. Het tweede deel van de vijf tiende etappe was een, door alle klassementsrijders ver foeid, criterium in Trento. Het kwam niet tot een nieuwe massasprint. Dertig kilometer voor het einde fietste een groep van acht weg: vier Ita lianen - Rossignoli, Gelfi, Ros si. Giuliani -, de Deen Carlsen, de Pool Piasecki, de Sovjet Oegroemov en de Nederlander Jos van Aert. In het peloton met rose-truidrager Fignon vond men het al lang best. Er was nooit sprake van een ach tervolging. Piasecki won de sprint van de kopgroep. Het was zijn tweede overwinning deze Giro na de tijdrit Pesaro- Riccione. De 26-jarige Braban der uit de Belgische ploeg van Roger de Vlaeminck eindigde als vijfde. TRENTO De wedstrijdleiding van de Giro d'Italia heeft in het weekeinde Peter Pieters uit de koers gezet. De Neder landse kampioen had zich zaterdag tijdens de veertiende etap pe aan een auto vastgeklampt en zich enige tijd laten voort trekken. Pieters stond gistermorgen om half negen deson danks vrolijk aan de start van de vijftiende rit. Op het mo ment dat hij zijn handtekening op de presentielijst wilde zet ten, was er een kruis over zijn rugnummer gemaakt en stuur de de jury hem weg. Pieters meldde zich verbolgen bij Cees Priem. De ploegleider probeerde tot het laatste moment de sanctie ongedaan te maken, omdat tientallen anderen dezelf de overtreding hadden gemaakt. Assistent-ploegleider Henk Stevens had met eigen ogen gezien, hoe de Italiaanse sprinter Paolo Rosola aan de arm van een motoragent naar de top van de Pordoi was gesjord. De wedstrijdcommisarissen lieten zich echter niet vermurwen. Cees Priem bleef niets bespaard. In de eerste week kreeg zijn ploeg dagelijks kritiek voor de pas sieve houding in de etappes. De tweede week verdween Jo- han van der Velde op mysterieuze wijze uit de ronde. OVIEDO De Ronde van Asturïë is gisteren be sloten met een Nederland se overwinning in drie de len'. Gert-Jan Theunisse fietste tijdens de zesde etappe het best tegen vijf bergen op en reed de Spanjaard Neves daarmee uit de leiderstrui. Het af sluitende criterium in Oviedo leverde de eerste zege bij de profs op voor John Vos, net als Theunis se uit de ploeg van Gis- bers. De oersterke Brabander Gert- Jan Theunisse groeit naar de vorm, die hem vorig jaar tot de revelatie van de Ronde van Frankrijk maakte. Hij heerste in de koninginnerit over 120 kilometer naar de Alto de Na- ranco, een berg van tweede categorie. Een gevaarlijke rit. De wegen waren door de on ophoudelijke motregen spie gelglad. Twee volgauto's en twee motoren raakten van de weg. Veel renners gingen ten minste een keer tegen de grond. Zo ook Theunisse, die na ongeveer honderd kilome ter bij de beklimming van de Col de Padrun was ontsnapt: Hij viel in een afdaling en werd ingehaald door Span jaard Alvaro Pino. Theunisse was nauwelijks aangeslagen en reed zijn concurrent tijdens de laatste klim op anderhalve mi nuut. Eerstejaars beroepsrenner John Vos won later op de dag de spriut van het criterium in Oviedo, dat vanwege de slech te omstandigheden was inge kort van 60 tot 45 kilometer. Dauphiné De Fransman Gerard Ruhé heeft gisteren de zesde etappe van de Dauphiné Libéré ge wonnen. De rit ging over 64 kilometer van Grenoble naar Aix-les-Bains. Charly Mottet behield de leiding in de alge mene rangschikking. Dè Italiaanse Roberta Bonano- mi heeft de Ronde van Noor wegen op haar naam geschre ven. In de laatste etappe, een criterium in het centrum van Oslo, kwam haar gele trui niet meer in gevaar. Monique Knol won het puntenklassement. Leontien van Moorsel was de sterkste bij de jongeren. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.10 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 21.11 uur: Sport Studio Nederland 3, 23.55 uur: Tennis: Roland Garros. België Frans, 22.30 uur: Golf. TV 5, 18.00 uur: Tennis. Duitsland 1, 23.05 uur: Tennis. BBC 2, 18.55 uur: Autosport. Sky Channel, 19.00 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 20.00 uur: Tennis. Sky Channel, 22.00 uur: Voet bal MORGEN Nederland 3, 12.00 en 15.00 uur: Tennis (Roland Garros) en wiel rennen (Ronde van Italië). België Nederlands 2, 14.00 uur: Duitsland 1, 11.00 uur: Tennis. BBC 2, 15.40 uur: Zeilen. Sky Channel, 00.00 uur: Boksen. Revanche China WK badminton JAKARTA China heeft bij de individuele titelstrijd van het wereldkampioenschap badminton in Jakarta revan che genomen voor het minder goede optreden in de landen- wedstrijden. China behaalde vier van de vijf titels in de in dividuele wedstrijden. Bij de mannen handhaafde ti telhouder Yang Yang zich. In de halve finales en de eind strijd won hij in drie games van Indonesische tegenstan ders. Tegen Sugiarto, de we reldkampioen van 1983, gaf hij de eerste game af, tegen Ardy Wiranata, de jeugdkampioen van twee jaar geleden, de tweede. In de beslissende game was Yang Yang opper machtig; tegen Sugiarto 15-9 en tegen de negentienjarige Wiranata 15-5. De als eerste geplaatste Li Lingwei won in de damesfina le met 11-6, 12-9 van haar landgenote Huang Ha. Li, die onlangs in het huwelijk is ge treden, kondigde direct na af loop aan dat zij na negen jaar top-badminton stopt. Rinne uit Finland heeft alle reden om te lachen. De Scandi- sche reed gisteren als enige vrouw in de grand prix 125cc op lalzburgring. Ze finishte niet bij de eerte tien. FOTO: AP iZBURG Het Ne- andse succes in de |c in Salzburg kreeg vervolg dank zij de I eng van Egbert |uer. De inwoner van Drentse Grollo stuur- ie zijspan met bakke- Geral „Ballie" de voor de tweede maal ccessie naar de twee plaats. Waren vorige |k op het circuit van :enheim de wereld- ipioenen Webster en itt beter, nu moest Nederlandse duo de itsers Biland en Waltis- voor laten gaan. [UgPr de oud-wereldkam- -,egttien was het de eerste zat£ van het jaar. Ie pr problemen in de trai et t was onze motor niet opti- afgesteld en kwamen we te kort", aldus Streuer na op. „Normaal gesproken den we hier onze eerste de twinning van het seizoen se hen halen." ^Pco Zeelenberg haalde weer ag !punt in de kwartliterklas- v®pe inwoner van Bleiswijk ncxtte van de 27e positie en eindigde als vijftiende. We reldkampioen Pons won de race. „Toch weer een puntje erbij", was Zeelenberg tevre den. Hij staat nu achttiende met elf punten. De belangrijkste race, die bij de halve liters, was niet zo spannend. De Amerikaan Ke vin Schwantz leidde van start tot finish. Hij had meer dan twee seconden voorsprong op wereldkampioen en landge noot Eddie Lawson. Wayne Rainey, ook al een Amerikaan, werd op twintig seconden der de, maar houdt de eerste plaats in de stand om de wereldtitel. Hij heeft elf punten voor sprong op Lawson De veiligheid op de baan en de medische faciliteiten op de Salzburgring waren drastisch verhoogd. De maatregelen volgden na het ongeluk van afgelopen zondag bij de wed strijd voor kwartliters op het circuit van Hockenheim. De Venezolaan Palazzese vond de dood, toen hij overreden werd. De rijders hadden geëist, dat dertig ton extra strobalen het parcours zouden omzomen. Bovendien was het aantal baancommissarissen van 120 op 150 gebracht. Er gebeurden gisteren geen ongelukken. Dambond moet bezuinigen VELP Met ruime meerder heid heeft het bestuur van de dambond (KNDB) tijdens de jaarvergadering in Velp goed keuring verkregen over het vorig jaar gevoerde financiële beleid. De begroting voor dit jaar werd met veel kritiek ook nog aanvaard, maar voor 1990 moeten ingrijpende bezuini gingen worden doorgevoerd Het bestuur dient begin vol gend jaar met een nieuwe be groting te komen, waarop ten minste twintigduizend gulden als batig saldo is opgevoerd. Op aandrang van de vergade ring zullen in 1990 ook het wedstrijdpakket en de trai ningsactiviteiten niet aan be zuinigingen ontkomen. De dambond nam tijdens deze vergadering afscheid van voorzitter Wim van Dongen, die tot erelid werd genoemd. Anton Schotanus volgt hem als twaalfde voorzitter op. Ook de secretaris Kit Stam trad na acht jaar af en werd opgevolgd door Freek van der Ploeg. CUIJK De berekening, waarmee Mireille Lemai re zich in Cuijk tot Neder lands turnkampioene op de achtkamp liet kronen, was verrassender dan van een verlegen vijftienjarige mocht worden verwacht. Ze begon met een achter stand van bijna een vol punt op de vier jaar oude re en naar haar oude er varingsniveau terugge- snelde Miranda van der Borst aan de keuze-oefe ningen, maar werkte se cuur en zelfverzekerd het verschil met twee onder delen (sprong en brug) goeddeels weg. De derde ronde, met voor Lemaire de listige balk, bracht geen verandering. Vol gens de wet van Bartjens, die zegt dat één plus één twee is, was een waarde ring van 9,40 punten voor haar vrije oefening genoeg voor het voor het eerst sinds 1958 gedeelde kam pioenschap. Lemaire wil de 9,45 en kreeg het. De wijze waarop de turnster van Delta Sport uit Zierikzee de wisselbeker overnam van de voor eigen publiek door een blessure afwezige Miranda Pluk, stak schrijnend af bij haar presentatie als nieuwe ti- telhoudster Ze moet maar eens op p.r.-training vond ook Ank Wickel, de voorzitster van de sectie damesturnen die op zoek is naar een nieuw be stuur. Lemaire gaf wel blijk de basis principes van het lagere- schoolrekenen te beheersen. Ze had de afsluitende en enigszins tegenvallende paard- sprong van Van der Borst ge zien, de waarde voor zichzelf bepaald en wist terstond wat haar vloeroefening aan inhoud en presentatie moest bevatten. Dat inzicht, de wedstrijdhard heid en het talent gekoppeld aan uitdrukkingskracht zorg den ervoor. Trainer Willem Veldman kon moeilijk sterke of zwakke punten aangeven van Lemai re. Hij wist wel maar al te goed, dat de bescheiden en soms nonchalante Zeeuwse tij dens de wedstrijd sterker wordt. Veldman: „Soms is ze heel on geïnteresseerd, het volgende moment vlamt ze de sterren van de hemel. Bovendien denkt ze heel goed mee tijdens de wedstrijd. Dan kan ze enorm zelfstandig zijn. Ze is vijftien jaar. Ze beleeft de we reld op een andere manier. Ze ziet alles, wil alles zien en eist de ruimte. Dat geven we, zo lang ze het turnen er maar te genover zet. En dat doet ze. Er zit nog veel meer in, al moet niemand me vragen hoeveel". Opbloeien Dank zij het voorspoedig op bloeien van Lemaire, die als beste Nederlandse het Euro pees kampioenschap in Brussel afsloot en derhalve al enige verplichting voelde, was het toernooi in Cuijk verzekerd van een spannend slot. Na de verplichte stof leek niets een herovering van de macht door Van der Borst in de weg te staan. De turnster uit Etten-Leur, die ondanks haar leeftijd (negentien) pas drie jaar deel uitmaakt van de Papendal-selectie omdat toen pas haar katholiek bond oplos te in het algemene gymnas- tiekverbond, toonde zich op de eerste dag superieur en werd ook door Veldman al op de hoogste trede gezien. In 1987 werd ze kampioene, een jaar later voorkwam een blessure de herhaling, nu le ken slechts falikante misluk kingen in het keuze-program ma de gokkers nog op het ver keerde been te kunnen zetten. Van der Borst was ontegenzeg gelijk zenuwachtig, haalde niet alles uit haar mogelijkheden, verspeelde derhalve een zeke re titel, maar was uiterst te vreden. De trainersstaf was blij en op gelucht met haar uitgebreide heroptreden. Veldman, die doorgaans het woord voert als de Russische hoofdtrainer Bo ris Orlov onvoldoende Neder lands bij de hand heeft, ziet de toekomst ook niet somber in. Een uitgebalanceerde ploeg voor het wereldkampioen schap in de Bondsrepubliek Duitsland behoort wel degelijk tot de mogelijkheden De ta lentjes uit de pré-olympische klasse als Mirjam Ruhs, More- na Visje en Elvira Becks zijn nog te pril daarvoor. Zij zijn voorbestemd voor de jaren 1990 en 1991. Beeld van de start van de 250cc grand prix motorcross in Heerlen. DEN HAAG Motor crosser Kees van der Ven kwam in de Zweedse plaats Husqvarna bij de Grand Prix in de 500 cc- klasse als beste uit de strijd. De Nederlander won de eerste manche en werd achter de Belg Mar tens tweede in de tweede. In de stand om de wereld titel deed Van der Ven goede zaken. Hij pakte 37 punten en staat nu zesde. Hij heeft maar dertien punten achterstand op de Brit Nicoll, die derde is, achter wereldkampioen Geboers en de Brit Thor- pe. John van den Berk heeft niet kunnen uitblinken tijdens de Grand Prix voor eigen pu bliek. Beide manches in de 250 cc-klasse van Grote Prijs in Heerlen werden gewonnen door de Fransman Jean-Mi- chel Bayle. Van den Berk moest genoegen nemen met de derde en negende plaats. Bayle is in grootse vorm en dat is best opvallend. Voor het seizoen gaf hij te kennen al leen nog in Amerika te willen rijden. Hij was voor Strijbos wereldkampioen (125cc-klasse) geworden en had het wel ge zien in Europa. Bayle werd echter teruggefloten door zijn sponsor Honda. Die vond dat hij de wedstrijden in Europa moest rijden. Met tegenzin keerde Bayle naar het conti nent terug. Ongenaakbaar Bij één van zijn eerste trainin gen. brak hij vervolgens een pols. Bayle miste in de 250 cc- klasse de opening in Zwiter- land, maar is sinds zijn rentree ongenaakbaar. Hij won de laatste vijf manches en spot daarmee met de theorieën van Van den Berk. De Nederlan der werd vorig jaar wereld kampioen door vooral regel matig te rijden, elke keer pun ten te halen. Ook dit jaar is Van den Berk vrij constant, maar als Bayle blijft winnen, houdt het voor Van den Berk Alessandro Puzar en Trampas Parker zijn de grote favorieten voor de wereldtitel in de 125cc-klasse cross. Beiden wonnen tijdens de zesde race om het kampioenschap, die werd gehouden in het West- duitse Gerstetten, één manche. Nu Dave Strijbos heeft beslo ten het herstel van zijn knie voorrang te verlenen, is de be langrijkste concurrent voor de twee weggevallen. Terwijl Strijbos in Heerlen naar de kwartliterklasse keek en zijn derde plaats in de stand niet meer kan verbeteren, verdeel den Puzar en Parker de buit. De laatste heeft voorlopig de meeste kans op de titel. De Amerikaan, die met een Itali aanse licentie rijdt, won de tweede manche De Italiaan Puzar zegevierde in de eerste Parker heeft in de stand veer tig punten voorsprong op Pu-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15