Angsthazen- voetbal bij Excelsior-NEC Heerenveen geeft visitekaartje a Engeland bijna zeker van WK Duur verlies Hongarije Marseille gaat af op „dubbel Ab Gritter verruilt Denemarken voor Friesland Jong Oranje begint3 met gelijkspel 11 SPORT £eidóc (Sou/temt MAANDAG 5 JUNI 1989 PAGIN?C LEEUWARDEN Na maan denlange speculaties rond de vacante trainerspost bij Heeren veen bleef het aanvankelijk angstig rustig omtrent de komst van de opvolger van Ted Im mers. Hoewel de reguliere com petitie al achter de rug was en de na-competitie voor de deur stond, leek het bestuur van Heerenveen geen enkele haast te maken om een nieuwe hoofd trainer aan te trekken. Maar Heerenveen kwam afgelopen week verrassend met de 39-jari- ge Ab Gritter op de proppen. Daarmee kwam toch nog onver wacht, zo vlak voor het begin van de nacompetitie, een einde aan alle onzekerheid. Voor Ab Gritter betekent de overgang van de Deense derde divisieclub Aabenraa naar Heerenveen een grote vooruitgang. „Natuurlijk is het een grote verbetering. Heerenveen speelt op een veel beter niveau. Ik heb er zin in", aldus Gritter, die niet beslist te rug wilde naar Nederland, maar een positieverbetering niet aan zich voorbij wilde laten gaan. Ab Gritter beschikt nog niet over de vereiste papieren om de eerste selectie van Heerenveen te trainen, maar het komende jaar gaat hij de cursus betaald voetbal volgen. Heerenveen zal ongetwijfeld een waterdichte constructie bedenken om groen licht te krijgen voor Ab Gritter. Daarbij kan de aanwezigheid van Foppe de Haan een door slaggevende rol spelen. De Haan, volgens het plaatje voor het nieuwe seizoen belast met de algehele leiding en coördina tie van training, scouting en op leiding, beschikt wel over de vereiste papieren om het keur korps van de pompeblêden-for- matie te trainen. Jan Mulder naar Feyenoord ROTTERDAM Feyenoord heeft verdediger Jan Mulder voor drie jaar gecontracteerd. De 27-jarige 'Mulder kwam afgelopen seizoen uit voor stadgenoot Sparta. Voor die periode speelde hij betaald voetbal bij Telstar, SVV en Volendam. Als jeugdspeler voetbalde Mulder reeds voor de nummer vier van de afge lopen competitie. Mulder, meestal verdediger op de linkerflank, is de tweede aankoop van Feyenoord voor het komende seizoen. Eerder werd Steve Wasiman van de ande re stadgenoot, Excelsior, voor drie seizoenen vastgelegd. Sportprijsvragen Lotto: 21-25-26-32-38- 40. Reserve: 35. Deel nemers 530.692. Inleg 2.246.889. Prijzen: 1.165.100. Toto: 3-3-1-1-3-1-3-3- 3-3-1-3. Deelnemers 17.091. Inleg 86.374. Prijzen: 41.028, Cijferspel: 51 43 24. Spel '77: 4-3-0-5-0-0-0. Joker: 1-6-6-8-9-3-0. TOULON Het Jong Oranje Voetbalelftal is het acht-lai^ toernooi in Toulon gisteren begonnen met een gelijkspel Tegenstander was een team van de INF; het nationale Fi-- opleidingsinstituut, waar jonge voetballers worden gev^. voor een professionele loopbaan. In een harde wedstrijd n| de Fransen al na zes minuten de leiding door een treffer Bondier. Eindhoven-speler Vroomans maakte in dse 24st{vpj nuut gelijk. Tegen de vele overtredingen trad de Ei\ a scheidsrechter Hill onvoldoende op. De beste man aan Np landse kant was Viscaal van Beveren. ers<: De opstelling van Jong Oranje was: De Goey (Sparta); Sas (|erc ta), Laamers (Vitesse), Verlaat (Ajax) en Broeders (Rodaian Roelofsen (FC Tente), Vurens (Sparta), Numan (Haarlenjgki Alflen (Utrecht); Vroomans (Eindhoven) en Viscaal (Bevet,jer (et önd ROTTERDAM Excel sior heeft gistermiddag nog even de schijn kun nen ophouden dat bij de club de ambitie leeft te rug te keren in de eredivi sie. Plaatselijke „grote na men" als Ton Pronk, Henk van Goozen, Aad Leenheer en „de Wasi- mannen" konden echter niet echt rouwig zijn om de thuisnederlaag van 1-0 tegen NEC. De verdiende winst van de Nijmegena- ren bij de start van de na- competitie betekende im mers impliciet dat voor Excelsior de kans op pro motie al nagenoeg is ver keken. En omdat de Rot terdammers op dat niveau momenteel niets te zoe ken hebben, is dat maar goed ook. De geschiedenis van de na- competitie van de eerste divi sie heeft geleerd dat, om in aanmerking te blijven komen voor de laatste promotieplaats, de eerste van de zes extra wedstrijden niet móg worden verloren. Volgens deze onge schreven voetbalwet is de rol van Excelsior dus na gister middag al uitgespeeld. Op Woudestein zorgde Carlos van Wanrooy voor het bezoekende NEC vlak voor het rustsignaal van scheidsrechter Van Swie- ten voor de enige treffer, waardoor de ploeg van trainer Joop van Daele verder als fi gurant in het nacompetitie- stuk mag blijven acteren. Funest „Niet verliezen" stond gisteren in Kralingen kennelijk voorop in de strategie van Van Daele. De trainer, die zijn actieve pe riode bij Feyenoord afsloot als verdediger, zadelde vijf van zijn spelers op met louter de fensieve taken, hoewel NEC aanvankelijk slechts met twee spitsen (Radstaat en Janssen) speelde. In de wetenschap dat verliezen funest zou zijn, pro duceerde de thuisclub een soort angsthazen-voetbal dat de bezoekers van Woudestein niet tot terugkeer naar het sta dionnetje kan hebben geïnspi reerd. De penningmeester van de „oud-papierclub" mag zich wat dat betreft gelukkig prij zen dat de volgende thuiswed strijd van Excelsior pas voor volgende week woensdag op het programma staat. Dan is de helft van de nacompetitie alweer achter de rug en zou theoretisch zelfs al een beslis sing kunnen vallen. De beslissing in het povere potje dat gistermiddag op het goed bespeelbare Rotterdamse terrein werd afgewerkt, viel 26 seconden voor de pauze. Het lichte overwicht van de ploeg van trainer Leen Looy- en werd door Van Wanrooy omgezet in een treffer, nadat hij uit een hoekschop van Frans Janssen geheel vrij mocht inschieten. Onder het toeziend oog van zijn voorgan ger Carlo l'Ami (evenals bondscoach Libregts toekij kend vanaf de tribune) dook doelman Edwin van Ooijen over de bal heen, waarmee hij aangaf (nog) niet rijp te zijn voor het eredivisie-voetbal. Dat deden gistermiddag ook meerdere van zijn ploeggeno ten, waarmee zij onderstreep ten dat een eventuele promo tie de club geen goed zou doen. Te meer omdat Steve Wasi man (naar Feyenoord) en de gisteren onzichtbare Henk van Goozen (SC Heracles) het bin nenkort te renoveren Woude stein verlaten en bovendien omdat op de transfermarkt de belangrijkste kruimels al zijn opgesnoept. In dit licht bezien was het dan ook niet verwonderlijk dat Ex celsior na de rust slechts een schijnaanval deed op de mage re voorsprong van NEC. Krap vierduizend toeschouwers za gen dat alleen Steve Wasiman de Nijmeegse doelman Brook- huis een keer in gevaar bracht, maar toen (in de 85e minuut) waren de meeste fans van Excelsior al op weg naar huis. Ook zij zullen zich heb ben gerealiseerd dat het po- ginkje tot een slotoffensief door de thuisclub tegen beter weten in werd ondernomen. Want door niet te verliezen (en dus mogelijk te promove ren) zou Execlsior zichzelf wel eens een slechte dienst kun nen bewijzen. Waardoor van meet af aan al sprake is van een soort nacompetitie-verval- sing. ROB LANGEVELD Excelsior - NEC 0-1 (0-1): 45. Van Wanrooy 0-1. Schéidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 4000. Excelsior: Van Ooijen; Leenheer, Pronk, Buijs, Steve Wasiman, Refos; Warry van Wattum, André Wasiman (Michel van Wattum), Van Goozen; Latuheru, Van Bremen (Vink). NEC: Brookhuis; Gemert (Arends), Aalbers, Lok, Paymans; Kooien (De Wit), Wijnhoven, Arts, Van Wan rooy; Radstaat, Janssen. Patrick Kooien van NEC kopt vallend op het doel van Excel sior. Steve Wasiman (links) hoeft niet in actie te komen want de bal zal naast gaan. FOTO: ANP HEERENVEEN Heer enveen heeft een aardige kans om de eerste Friese eredivisieclub te worden. Voor 13.000 kijkers in het Abe-Lenstrastadion wees Heerenveen Go Ahead Eagles op de openingsdag van de nacompetitie terug met 4-0. De supporters van Heeren veen twijfelen er niet aan. Hun club hoort in de eredivi sie. „It sil heve" („Het moet gebeuren"), klonk het zater dagavond. Met een verschil van vier treffers kwam Go Ahead er nog genadig af. De bezoekers waren onmachtig; de ploeg van de na dit seizoen vertrekkende trainer Ted Im mers was heer en meester. „We zijn op de goede weg", meldde Timmers na het eerste gewin bescheiden en diploma tiek. Toch zag het er in de eerste helft niet naar uit, dat de score zo hoog zou oplopen. Heeren- veen kon het veldoverwicht niet omzetten in doelpunten en had in de vijftiende minuut zelfs geluk niet op achterstand te komen. De verder onzicht bare spits Lodeweges, later van het veld gezonden, kopte buiten bereik van Heerenveen doelman Swager op de paal. Heerenveen kwam net voor rust nog op 1-0. Eerst faalden Haatrecht, Bijl en Bos, waarna Van Dijk de zoveelste kans voor de Friezen benutte. Een hard schot van Bijl werd door doelman Bos onvoldoende ver werkt, waarna Van Dijk van dichtbij simpel intikte. In de tweede helft werd Go Ahead weggespeeld. Alleen Heerenveen voetbalde, Haat recht en Bijl permitteerden zich niettemin afwerkingsfou- ten. In de 62ste minuut was het toch raak. Schoten van Van Dijk en Haatrecht kon door de GA Eagles-verdedi- ging nog worden gekeerd, op de kogel van Dijk had nie mand verweer. Het wankelende Go Ahead speelde op dat moment al met tien man. Lodeweges werd na twee gele kaarten door scheidsrechter Uilenburg naar de kleedkamers verwezen. De numerieke meerderheid werd door Heerenveen uitstekend benut. Hommeles, net ingeval len voor Van Dijk en De Jon ge, na een prima actie van Verbeek, zorgden voor de eindstand v.an 4-0. Heerenveen-Go Ahead Eagles 4-0 (1- 0). 45. Van Dijk 1-0, 62. Dijk 2-0, 84. Hommeles 3-0, 87. De Jonge Scheids rechter: Uilenburg, toeschouwers: Heerenveen: Swager; Jerry de fel i Haatrecht, Groen en Verbeel; Donald, Maarten de Jong, Bi Dijk; De Jonge, Van Dijk (Ho^rtij les). e4 c Go Ahead Eagles: Bos; Wilste^, Hofstede, Woudsma en Boere,g 6 kamp, Pelleboer, Wilson en D g ver; BaSdilla (Van den Brink) &7i p deweges. j 'a2. h-c De stand na de eerste ronde i»4vh Heerenveen 1 1 0 Oj P NEC 1 1 0 0g Excelsior 10 0 Uj r GA Eagles 1 0 0 1;2 D Programma, woensdag Go kj.b Eagles-Excelsior, NEC-Heereny -p 2! 31. LONDEN Het Engelse voetbalelftal heeft zater dag zijn ongeschonden status in de kwalificatie voor de eindronde voor het wereldkampioenschap behouden. De Engelsen zegevierden in Londen met 3-0 over Polen. Bij rust was het 1-0. De kans dat de Robson-brigade de eindronde in Italië vol gend jaar zal missen, is na de zorgeloze zege op Po len kleiner dan ooit. Door de overwinning heeft Engeland in vier wedstrijden van de voorronde nog geen treffer moeten incasseren. Gary Lineker, John Barnes en John Barnes (op de rug gezien) wordt gefeliciteerd met zijn treffer door Gary Lineker, die het eerste doelpunt voor Engeland op zijn naam schreef. FOTO: AP Neil Webb scoorden. Het zwakke Polen kwam er zater dag op het sfeervolle Wembley nog genadig af. Indien de En gelse spitsen iets zorgvuldiger met de vele kansen waren om gesprongen, waren de dubbele cijfers haalbaar geweest. De formatie van coach Robson heerste op alle fronten. Doel man Shilton kreeg in zijn 108e jubileum-interland, hij staat nu op gelijke hoogte met het record van Bobby Moore, nau welijks enig werk te verrich- Engeland - Polen 3-0 (1-0). 23. Line ker 1-0, 70. Barnes 2-0, 82. Webb 3-0. Scheidsrechter: Agnolin (Ita). Toe schouwers: 69.203. Stand groep 2: Engeland Zweden Polen Albanië 4 3 1 0 7 10-0 3 2 1 0 5 4-2 3 1 0 2 2 5-2 4 0 0 4 0 1-10 DUBLIN Ierland heeft gis teren in Dublin de Hongaarse kansen op het bereiken van de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap 1990 tot het uiterste minimum teruggebracht De Hongaren, die met 2-0 verloren, hebben nog twee wedstrijden tegen Spanje en een uit-beurt tegen Noord-Ierland op het pro gramma staan. De Ieren, die één verliespunt minder oplie pen, spelen nog thuis tegen Noord-Ierland en uit tegen Malta. Voor 49.000 toeschou wers scoorden McGrath (34e minuut) en Cascarino (80). De stand in groep 6 (nummers één en twee plaatsen zich voor Italië) is: Spanje 6-10 (14- 1) Ierland 6-8(5- 2) Hongarije 5-5(4- 5) Noord-Ierland 6-5(5- 7) Malta 7- 2 3-16) "Nog te spelen wedstrijden: 6/8: Noord-Ierland - Hongarije, 11/10; Hongarije - Spanje en Ierland - Noord-Ierland; 15/11: Spanje - Hon garije en Malta - Ierland. Vijf „Europeanen" in Braziliaanse selectie RIO DE JANEIRO On danks de weigering van PSV om Romario af te staan, blijkt de Braziliaanse bondscoach Sa- bestiao Lazaroni veel vertrou wen houden in Brazilianen, die in Europa voetballen. Hij nam er vijf op in zijn nationale selectie van achttien voor de vriendschappelijke interland van donderdag aanstaande in Rio de Janeiro tegen Portugal. Het zijn middenvelder Valdo, de verdedigers Ricardo Gomes en Jose Mozer (allen Benfica), verdediger Branco van Porto en middenvelder Silas van Sporting Lissabon. De afzeg ging van PSV kwam nogal on verwacht. De Eindhovense club had in eerste instantie Romaria Faria vrij gegeven voor de ontmoeting met Por tugal. In Brazilië is men verontrust over de wijze waarop finan cieel krachtige Europese clubs de Braziliaanse voetbalmarkt afstropen. Bebeto bijvoorbeeld, de aangewezen spits voor de ontmoeting tegen Portugal, is geheel van slag sinds hij te ho ren heeft gekregen, dat Bay- ern München twee miljoen dollar voor hem over heeft. Supporter Rome gedood in Milaan MILAAN Een supporter van AS Roma is gistermor gen gedood door aanhangers van AC Milan. Hij werd in de buurt van stadion San Siro geslagen met ijzeren sta ven. Volgens de eerste infor matie van de politie is de ne gentien-jarige Antonio de Falchi kort nadat hij in het ziekenhuis aankwam, overle den. Hij was in Milaan om zijn club aan te moedigen voor het treffen met Euro pees clubkampioen AC Mi lan, een wedstrijd in de 31-e ronde van de Italiaanse com petitie. ANDERLECHT MOEITELOOS LANGS STANDARD PARIJS Marseille en Monaco hebben zich ge plaatst voor de finale van het toernooi om de Franse voetbalbeker. Marseille zegevierde met 1-0 in de uitwedstrijd over Auxer- re. Marseille, dat eerder de Franse nationale titel verover de en dus afgaat op de „dub bel", was al winnaar in de eer ste wedstrijd (3-0). Klaus Al- lofs tekende voor het enige doelpunt. Monaco bedwong Söchaux pas na het nemen van strafschoppen: 5-3. Na honderdtwintig minuten was niet gescooord. Ook het eerste duel eindigde zonder doelpun ten. De Belgische bekerfinale is gisteravond een kopie gewor den van de eindstrijd uit het vorige jaar. Ook toen stonden Anderlecht en Standard Luik tegenover elkaar en ook toen won Anderlecht met 2-0. Bei de teams kwamen in de beker finale al zes keer tegen elkaar uit. De doelpunten kwamen dit keer op naam van Krnce- vic (12) en Jankovic (60). Na afloop ging trainer Goet- hals (67) op de schouders. De bejaarde oefenmeester ver trekt naar Frankrijk, waar hij de komende vier seizoenen bij Bordeaux als technisch direc teur werkzaam zal zijn. Vakantie voor Gullit Vier weken voor het einde van het Italiaanse seizoen is Ruud Gullit door zijn club AC Milan vervroegd met vakantie gestuurd. Trainer Sacchi ont sloeg zijn sterspeler van de laatste competitieverplichtin gen om zijn slepende kniebles sure in alle rust te laten gene zen. De doeltreffende inval beurt van Gullit bij het Neder lands elftal woensdag in de kwalificatiewedstrijd tegen Finland had het gekwetste ge wricht geen goed gedaan. AC Milan miste de inbreng van Gullit nauwelijks in het duel met AS Roma. Door doel punten van Tassotti, Tempis- telli (eigen doel), Van Basten én Baresi werd AS Roma met 4-1 verslagen. Napoli en Sampdoria deden het rustig aan, 1-1. Beide ploegen spaar den hun krachten voor woens dag, wanneer de twee teams 3» '■V>. .."1 Klaus Allots (links) scoorde het enige doelpunt voor Marseille in de voor de eerste wedstrijd van de Italiaanse bekerfinale op nieuw tegen elkaar aantreden. Met nog drie wedstrijden te gaan in de Spaanse competitie is alles hetzelfde gebleven. Barcelona kwam niet verder dan een teleurstellend gelijk spel (1-1) bij Sevilla, Real Ma drid liet een punt achter in Malaga. Het onderscheid tus sen beide Spaanse grootmach ten bleef derhalve vier pun ten. Definitief Bayern München kan wellicht dinsdagavond al het officiële kampioenschapsfeest vieren. Concurrent FC Köln, dat op een achterstand van zes pun ten staat, maar al wel zeker is van Europees voetbal speelt dan de inhaalwedstrijd tegen het in degradatienood verke rende Stuttgarter Kickers. Verliest de ploeg van trainer Daum tenminste één punt, dan heeft Bayern twee speelron den voor het einde van de competitie de landstitel defini tief binnen. Niemand in de Bondsrepu bliek twijfelt nog aan het kampioenschap van Bayern, dat gezien het veel betere bekerwedstrijd fegen^Aux^j^ N< tsei doelsaldo de laatste tweew strijden zelfs nog mag vfr zen. In een eenzijdig duel Uerdingen liet de ploeg"nei trainer Heynckes zat£ v< zien, dat de titel bij de jbr j ploeg terecht komt. Het we 5-0. il af te 1 Titel op. pen Fenerbahce verzekerde hvir zaterdag van het Turkse ten balkampioenschap. Op to Z voorlaatste wedstrijddag pUr Fenerbace na een ovepe ning op Konya (4-1) onbejtte baar voor de rivalen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14