ora weer in de lift Theekoepel gerenoveerd S)e Scicbehe GouAcmt Et ÖMZET STERK GESTEGEN Nieuw gemeentehuis kost 8,3 miljoen EIDEN OMGEVING QeidtaQowuvnt ZATERDAG 3 JUNI 1989 PAGINA 17 Huis aan huis 6.00 rkingNOORDWIJK De zo.gtichting Promotie ^BY*Noord\vijk (SPN) laat i»onSeze en volgende i.45tveek in Noordwijk i (al),huis aan huis het BA->venementenboekje r"j"ft»ezorgen. In dit 'tei'jjöekje staan alle eve- (ai)inementen die in de 3.l5,(naanden juni, juli en iC 2:|ugUstus in Noord- 1 30rijk P^aats hebben. 8^45'Het is voor het eerst 4!oo!fat het Noordwijkse^ ilaan,»venementenboekje c nn'rP een dergelijke glichaal wordt ver- 45'jpreid. Volgens de Dolle stier afgeschoten TER AAR Een dolle stier heeft de rijkspoli tie van Ter Aar gistermiddag enkele uren be ziggehouden. De stier was ontsnapt uit het slachthuis en de Ringdijk opgelopen. Het uit zinnige dier ramde daar een kind van een fiets het kind bleef overigens ongedeerd. Bij de langdurige achtervolging werd de stier di verse malen in de kop geschoten. Pas bij de vijfde voltreffer gaf het beest de geest. Kledingzaak geplunderd TER AAR Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 280 kledingstukken gestolen bij de firma Hoogeveen aan het Vos- holplein in Ter Aar. De voordeur van de zaak werd opengebroken, waarna de dieven hun gang konden gaan. De gestolen kleren hebben een waarde van omstreeks 20.000 gulden. Avondvierdaagse Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De traditionele avondvierdaagse van Noordwijkerhout gaat maandag van start. De wande laars kunnen kiezen uit de af standen 5, 10 en 15 kilometer. De start is 's avonds tussen zes en zeven uur vanuit de kanti ne van VVSB op sportcomplex De Boekhorst. Jongeren tot en met 13 jaar moeten ƒ4,50 ins- hrijfkosten betalen, anderen ƒ5. De 33e wandelvierdaagse van Noordwijkerhout duurt tot en met donderdag 8 juni. Op de laatste avond worden de wandelaars muzikaal begeleid door de muziekverenigingen St. Jeanne d'Arc en Althesa. Katwijkers favoriet voor catamaran-titel WASSENAAR Katwijkers De Mooij en Van der Plas verdedigen dit weekeinde hun Europese titel tijdens de tiende Europese kampioenschap pen Nacra catamarans, die voor de kust van Was senaar worden verzeild. De titelhouders kunnen tegenstand verwachten van andere Nederlandse combinaties in de '5.8 klasse'. Zo behoren Noort/v.d. Horst, Parlevliet/Parlevliet, v.d. Plas/v.d. Eijkel en Lips/Tirion tot de kansheb bers. Naast de 5.8 klasse wordt er ook gestreden om de Europese titels in de open klasse één- en tweemanscatamarans. In totaal staan zeven wed strijden nabij de Wassenaarse Slag epland. Op za terdag 3 juni twee (eerste start om 14.00 uur), zon dag drie races en maandag tot slot twee. Met deelnemers uit België, Frankrijk, West Duitsland, Engeland en Zwitserland verschijnen er ruim zestig cats aan de start. ESTEC-triahlon voor recreanten NOORDWIJK In tegen- stelling tot voorgaande jaren draagt de de vijfde ESTEC- triathlon dit jaar een recrea tief karakter. Op zondag 4 juni gaan om 08.00 uur de eerste deelne mers in het Bollenbad van start voor het zwemonder- deel (1 kilometer), waarna het fietsparcours van 45 kilo meter de triathleten door de Noordwijkse duinen voert. Op het terrein van ESTEC moeten de deelnemers tot slot nog 10,5 kilometer lopen. Lintje voor Lisser HILLEGOM LISSE De heer C.A. de Vries uit de Gladiolenstraat in Lisse is gisteren onder scheiden met de ereme daille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De Vries ontving de onderschei ding in de bedrijfskanti ne van Van Herwaarden in Hillegom. Bij dat be drijf is hij bijna 39 jaar werkzaam geweest. De boekhoudkundig mede werker nam gisteren wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid van de Hillegomse fir- Drie avonden wandelen ZOETERWOUDE Een wandeldriedaag- se wordt volgende week dinsdag, woensdag en donderdag in Zoeterwoude afgewerkt. Dat gebeurt na een onderbreking van ze ven jaar. Dagelijks vertrekken de wande laars vanaf het clubhuis van handbalvere niging Fairplay op sportpark Haasbroek voor hun tocht over 5 of 10 kilometer. De eerste twee dagen is de start tussen 18.30 en 19.30 uur terwijl op de slotdag de lopers van de 5 kilometer om 19.30 uur vertrekken zo dat alle deelnemers gezamenlijk de feeste lijke intocht, onder aanvoering van drum fanfare VIOS, kunnen meemaken. De or ganisatie is in handen van een nieuw wan delcomité bestaande uit Imelda Oostdam, Joop Vink, Ton Koeken, Gerrit van der Hoeven en Evert Hilhorst. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden per persoon. Nadere informatie: 01715-1364. 1-30.RIJNSBURG Veiling 1,e|fl°Fa zit weer in de lift. i.45.ten opzichte van 1988 is fjHe omzèt in de eerste pe- loteiriode van dit jaar met 12 oo^procent gestegen, terwijl manjan een groei van zeven op-jrocent werd uitgegaan. ?ut2;Pe gr°ei bij de Rijnsburg- Théie veiling is daarbij groter ;^nian de landelijke. Dit Verd gisteren bekend ge naakt door Flora-voorzit- (i6);:er W.A.J. van Nobelen ■i'bijjdens de algemene le- J*"" Jen vergadering van de veiling. fra-jijk opzicht redelijk worden 4.00.genoemd. De omzet tot nu toe bedraagt 225 miljoen gulden. De groei is veroorzaakt door een aanzienlijke toename van het aanbod. Volgens Van No belen zit de groei hem voorna melijk in de troschrysanten, anjers, gerbera's, lelies, narcis sen en rozen. „De cijfers tonen aan dat Flora's marktaandeel stijgende is", zo stelde de voor zitter Hij zei voorts dat het verheu gend was te constateren dat de prijsvorming ondanks de ge stegen aanvoer beter was dan in de eerste periode van 1988. Volgens Van Nobelen bete kent dit dat de grenzen van de groei van de afzet nog steeds met zijn bereikt. „Dat blijkt ook uit het feit dat de export- groei over de eerste vier maanden van 1989 tien pro cent bedroeg. Met name de ontwikkeling van de Britse markt mag gunstig worden ge noemd, terwijl ook de verre markten na enkele jaren van teruggang weer perspectief lij ken te hebben". Heffing Van Nobelen brak gisteravond een lans voor een nieuw sy steem van heffingen. Zoals be- kepd wil het bestuur van Flo ra af van het huige provisie systeem en wil men een ge combineerde partij/karheffing invoeren waarbij de provisie een iets lagere proriteit krijgt. Op deze manier wil men voor komen dat de ene kweker veel meer provisie moet betalen dan de ander. Momenteel be taalt elk lid van Flora 5,5 pro cent provisie over zijn omzet. Dit betekent dat de kweker die dure produkten, zoals ro zen, aanvoert meer provisie betaalt dan de tuinder die minder dure produkten, zoals gipskruid, naar de veiling brengt. Men wil dit verschil opheffen door het aantal kar ren en partijen met een hef fing te belasten. Volgens de voorzitter moet de vermarkting betaalbaar wor den gehouden. „De bloemiste rijsector groeit en met die groei nemen ook de omzetver- schillen toe. We hebben nog tal van aanvoerders met een jaaromzet van vijfduizend gul den, maar we hebben er ook met een jaaromzet van vijf miljoen. We veilen produkten die vijf cent per steel opbren gen, maar we veilen er ook van drie gulden per steel. De ene kar brengt vijftig, de an der drieduizend gulden op Het is de vraag in hoeverre het rechtvaardig is dat de ene kweker kosten betaalt, die in feite voor de ander zijn ge maakt. Het bestuur is van me ning dat voor elke beroep stuinder het lidmaatschap van een coöperatie ook commer cieel aantrekkelijk moet blij ven". zo stelde Van Nobelen. De leden kregen gisteravond uitleg over het nieuwe systeem van heffingen. In december van dit jaar zal waarschijnlijk een besluit over deze zaak worden genomen. Van Nobelen zei gisteren dat in de toekomst wellicht nieu we veranderingen en uitbrei dingen nodig zijn. Zo wordt momenteel onderzoek gedaan naar huisvesting in het kanto- rengebied en naar de wense lijkheid en haalbaarheid van een handelscentrum binnen Flora. De voorzitter benadruk te gisteren dat Flora zich niet op het fusiepad wil begeven. WARMOND De War- mondse theekoepel in Park Groot Leerust is weer in- de oude luister hersteld. Wethouder W.A.B. de Vos van open bare werken en momu- mentenzorg verrichte gis termiddag de herope ningshandeling; hij knipte een lint door. De theekoe pel, die op de monumen tenlijst staat, is in het af gelopen jaar gerestau reerd, een operatie die omstreeks 185.000 gulden heeft gekost. Het Rijk gaf een subsidie van 125.000 gulden. De theekoepel maakt onder deel uit van de voormalige buitenplaats Groot Leerust, die omstreeks 1719 werd aange legd. De theekoepel is vermoe delijk pas omstreeks 1800 ge bouwd. Een meerkantig hou ten gebouwtje met een door snede van omstreeks vijf me ter, voorzien van veel glas, vlak aan de Warmonder Lee- de gelegen. Voor de water sporters op de Kagerplassen is de koepel in de loop van de af gelopen eeuwen een ver trouwd gezicht geworden. Een gezichtsbepalend punt vanaf het water, een herkennings punt, ook bijvoorbeeld voor de deelnemers aan Kaagweek, Stront- en Turfrace. De koepel wordt ook gebruikt voor deze zeilwedstrijden, met name door scheidsrechters. De theekoepel en het park zijn nu het gemeentelijk eigendom. Het landhuis werd al eerder gerenoveerd en met voortuin verkocht aan een particulier. De theekoepel werd in de af gelopen decennia redelijk on derhouden, maar de algehele toestand van met name het houtwerk verslechterde meer en meer. Een ingrijpende re novatie bleek noodzakelijk. Een gespecialiseerde aanne mer voerde het werk uit, na dat de Warmondse gemeente raad het geld beschikbaar had gesteld. De bestemming van de koepel zal niet direct verande ren. Het gebouwtje is veel in gebruik bij oudere Warmon- ders, die het gebruiken als een plaats van samenkomst. In overleg met de culturele vere nigingen zal "worden bekeken of er meer gedaan kan worden met de theekoepel, nu het mo nument weer beter berekend is op intensiever gebruik. Alleen nieuwe stembiljetten voor Woubrugge WOUBRUGGE/HOOGMADE Alleen voor de inwoners van Woubrugge en Hoogmade worden binnenkort nieuwe stembiljetten voor de Europese verkiezingen gedrukt. Voor de rest van de gemeenten in het kiesdistrict Leiden hoeven geen nieuwe biljetten te wor den gemaakt. Was dat wel no dig geweest, dan hadden 700.000 nieuwe formulieren moeten worden gedrukt. Nu blijft het bij ruim 3.500 biljet ten. De nieuwe exemplaren zijn nodig om fraude met de oude biljetten te voorkomen. Die werden eerder deze week per abuis door een gemeente ambtenaar van Woubrugge bij de inwoners van Woubrugge en Hoogmade bezorgd. De man verkeerde in de veron derstelling dat hij de kandida tenlijsten bij de mensen in de bus deed. De lijsten lijken sterk op de stembiljetten, die pas in het stemlokaal aan de kiezers mogen worden uitge reikt. De ambtenaar had uit de kluis een verkeerde doos mee genomen. In totaal werden door hem 790 biljetten bezorgd in Hoogmade en een gedeelte van Woubrug ge. Hiervan zijn er op dit mo ment nog ongeveer 150 zoek. Speuracties van Woubrugse ambtenaren brachten donder dag de meeste biljetten terug op het gemeentehuis. Enkele daarvan werden uit vuilnis bakken opgediept, zo'n 45 per sonen verklaarden dat ze het biljet hadden weggegooid. Verwacht wordt dat er uitein delijk 90 biljetten spoorloos zullen blijven. Volgens burge meester D. Brouwer de Ko ning van Woubrugge is dat aantal te klein om het hele kiesdistrict op te schepen met het drukken en verspreiden van nieuwe stembriefjes. Het nieuwe type biljetten, dat duidelijk afwijkt van de exem plaren die de inwoners van beide dorpen deze week ont vingen, wordt op korte termijn gedrukt door de drukkerij Vuga-Vermande uit Leiden. Het bedrijf heeft al eerder met een dergelijke calamiteit te maken gehad. Enige jaren ge leden waren op de kandida tenlijsten in Leiden de namen van enkele kandidaten wegge vallen. De drukkerij drukte toen moeiteloos 850.000 nieu we lijsten in twee dagen tijd. Volgens woordvoerder H. Fase van het Leidse hoofdstembu reau is het hoogst onwaar schijnlijk dat er met de oude stembiljetten via andere ge meenten zal worden gefrau deerd. „Als dat al gebeurt, is de invloed daarvan op het to tale Nederlandse stemgedrag toch nihil", aldus Fase. Onder redactie van Ton Pieters. Een staaltje Volkenbonds- werk, eind mei 1929. In de Leidsche Courant was daar 60 jaar geleden een en ander over te lezen. We beluisteren er ook een oud, waarschu- I wend geluid in. „Een aantal 1 actieve officieren en oud-offi cieren van verschillende lan- den hebben een oproep tot de i volken van Europa gepubli- ceerd, waarin zij het volgende I verklaren: „Een eventueele nieuwe Europeesche oorlog zal in beslissende mate geken- merkt worden door luchtope- raties tegen de vitale gedeel ten van de vijandelijke lan den met het doel, de mogelijk heden van operaties der strijdkrachten te vernietigen evenals het leven der bevol king. De strijd om de heer schappij in de lucht, welke hiervan het gevolg is, schenkt intusschen zelfs niet dengene, die in de lucht de overmacht heeft, eenige waarborgen voor de bescherming van het eigendom tegen luchtaanval len, waarvan de plaatselijke werkingen wel verminderd, doch over het algemeen niet afgewend kunnen worden, noch door actieve noch door passieve verdedigingsmidde len. Onder deze omstandigheden moet een militaire bewape ning voor luchtaanvallen op het gebied van den vijand worden tot stand gebracht. Dergelijke aanvallen moeten van weerszijden een belang rijke vernietiging van mate- rieele en moreele goederen tengevolge hebben en beteek- enen een ernstig gevaar voor de beschaving. De volken moeten daarom thans tusschen twee alterna tieven kiezen: of vermeerder de bewapening, hoofdzakelijk op het luchtwapen gebaseerd, doch zonder eenigen waar borg voor vrede of veiligheid, óf een politiek, diemet alle middelen den oorlog tracht te verhinderen. Als onderdeel van een dergelijke politiek is een algemeene en spoedige en effectieve vermindering van bewapening onvermijdelijk". Moeilijkheden in Katwijk aan den Rijn met betrekking tot de „opvoeding der jeugd" „Een communistische jeug dorganisatie kampeerde dezer dagen op een terrein bij den Watertoren, waar ook padvin ders van een andere levens opvatting hun tenten hadden opgeslagen. Het neerhalen van een Oranjevlag was oor zaak dat er gevaar dreigde voor handtastelijkheden. De politie vond het toen maar be ter een oogje in het zeil te houden. Een politiepost moest toen bij de „opvoeding" der jongelui assisteeren". „Eere, wien eere toekomt schreef de L.C.-redactie oot moedig. „In ons nummer van 4 Mei j.l., tweede blad, werd een verslag over de onlusten te Berlijn geplaatst, dat ont leend was aan het Dagblad „De Telegraaf". Tot ons leed wezen is daarbij de bron, waaruit wij onze gegevens putten, niet vermeld. In den vervolge zullen wij er voor waken, dat een dergelijke in breuk op de auteursrechten van „De Telegraaf' niet meer voorkomt". Je had, als krant, zó een proces aan je broek zal ik maar zeggen als je van andermans nieuws gapte. Aan „royalty" werd in die da gen ook graag gedaan. De L.C. ontleende wederom aan een andere bron, maar noem de deze nu wijselijk wel: „De Tribune de Lausanne vertelt naar aanleiding van de terug reis van Koningin Wilhelmi- na, dat de Koningin drie we ken lang in het Golf Hotel te Crans boven Sierrie gebleven is, langer dan H.M. ooit in Zwitserland heeft vertoefd. Het blad verklaart, dat de Ko ningin bij de geheele bevol king der streek een onuit- wischbaren indruk heeft achtergelaten. Zij heeft op de meest beminnelijke wijze af scheid genomen van haar gastheeren te Crans, en daar bij in het bijzonder haar vol doening er over uitgesproken, dat zij iederen dag zonder eenige moeite met haar fami lie in Nederland heeft kun nen spreken, aangezien er een eigen telefoon met eigen nummer in haar appartemen ten was aangelegd. De Konin gin heeft talrijke uitstapjes ondernomen en was bijna ie deren dag in de onmiddellijke omgeving van het hotel aan het schilderen, te zien. H.M. i markante verschijning In de Volkenbond, heeft dagelijks Alpenbloemen naar Nederland gezonden, blauwe gentianen, rose pri mula veris, en witte anemo nen en andere". De majesteit had het best naar de zin in Zwitserland, en vrij wel iedereen gunde haar die pret want als vorstin kende zij vele beslommeringen. Heel wat anders was het volgende bericht in onze krant: „Zater dag had in Oss een tragisch sterfgeval plaats. De 16-jari- ge zoon van W.van Vlijmen van Dinther was met eenige zijner kameraden aan het zwemmen in de Wetering tus schen Lithoyen en Oss gele gen, toen hij in de diepte weg zonk en als levenloos uit het water gehaald werd. Aan stonds verspreidde zich het gerucht te Oss, dat de jongen verdronken was, zulks werd ook aan zijne ouders gezegd. De moeder schrok hiervan zoo hevig dat zij plotseling ineenzakte en op haar stoel dood bleef. Onderwijl waren echter bij den jongen door kunstmatige behandeling de levensgeesten wederom opge wekt, en kwam deze geruime tijd later gezond en wel Het was zeer aangenaam weer in de laatste week van mei '29, maar naar het strand gaan kon je beter nalaten; er moest weer zo nodig geschoten worden: „Het strand bij Sche- veningen is onveilig tot Kat wijk op Donderdag 30 en Vrijdag 31 Mei, telkens van 8 uur tot 14.30 uur, wegens het schieten met mitrailleurs en geschut". In Zevenhoven waren „van de dienstplichtigen voor de lichting 1930 er 3 voor goed ongeschikt en 3 geschikt ver klaard". En dat werd gevierd Er was in de L.C. van die laatste week van mei '29 maar één specimen in de moppige sfeer te signaleren: „Mijnheer Krasser", riep de kamerver- huurster onder aan de trap, „wat voert u boven toch uit?" „Niets, juffrouw", riep de nieuwe huurder naar Dene den, „ik ben aan het vioolspe len". „O", sprak de juffrouw gerustgesteld, „ik dacht dat u de poes aan het plagen was, en dat wil ik volstrekt niet hebben". Commissaris van de Koningin S. Patijn stelde gistermiddag offi cieel de koppeling in werking tussen de energievoorziening van rozenkwekerij Niriko en het openbare elektriciteitsnet. Patijn deed dat met een simpele druk op de knop. FOTO: WIM VAN NOORT UNIEK PROJECT IN NEDERLAND Rozenkwekerij levert stroom aan openbare net WOUBRUGGE „Het „project-Koot" moet zo snel mogelijk worden na gevolgd door andere tuin ders uit de Rijnstreek en eigenlijk uit het hele land. Dat scheelt de energiebe drijven niet alleen in de kosten om energie te pro duceren voor hun afne mers, maar betekent ook een zuinig omgaan met energie. Bovendien is de consument goedkoper uit". Met die woorden stelde commissaris van de Koningin in Zuid-Holland S. Patijn gistermiddag de warmtekrachtkoppeling in werking tussen de ro zenkwekerij Niriko in Woubrugge en het open bare elektriciteitsnet. Aanleiding voor de lovende woorden was het initiatief van rozenkweker N.M. Koot om het op enkele uren per dag te grote energie-aanbod van zijn bedrijf beschikbaar te stellen aan de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR). Dat gebeurt vooral in de piek perioden in de wintermaan den, als er bij de stroomgebrui- kers een grote vraag naar elektriciteit is. Daarvoor kan de stroom van het bedrijf wor den gebruikt, omdat het tijd stip waarop de rozen moeten worden belicht niet uitmaakt. De „dure" stroom in de piek perioden wordt door het extra aanbod vanuit het bedrijf iets goedkoper. Zowel het rijk als de provincie streven ernaar meer koppelingen met het openbare net tot stand te bren gen. „De energievoorraden van de aarde blijven niet ein deloos. We moeten op alle ter reinen zuinigheid betrachten", aldus Patijn. Het EWR heeft inmiddels een Energie- en Watercommissie in het leven geroepen om het overleg met de tuinders in de glastuinbouw te stroomlijnen Daarbij worden ook de drie Kamers van Koophandel in de regio betrokken. „Andere vor men van samenwerking tussen de tuinders en de energiebe drijven worden momenteel ook onderzocht. We verwach ten binnenkort resultaten", al dus directeur Haijkens, die sprak van een belangrijke trendbreuk in de energievoor ziening. ALKEMADE Voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Alkemade wordt 8,3 miljoen gulden uitgetrokken. In dat be drag is half miljoen gul den voor de inventaris in begrepen. Voor de tijdelij ke huivesting van het ge meentebestuur wordt de voormalige LHNO-school De Koperwiek aan de Schoolbaan in Oude We tering door de gemeente Alkemade gekocht voor 675.000 gulden. Als trouwzaal zal tijdelijk ge bruik worden gemaakt van dorsphuis De Alkeburcht. De raads- en commissievergade ringen zullen tijdelijk worden gehouden in gebouw Mariën- gaard aan de Schoolbaan. Deze voormalige kleuterschool, is nu nog tijdelijk in gebruik bij jeugdvereniging Ranonkelen jongerensociëteit Farmhouse, maar komt eind dit jaar vrij. Met de aankoop van de Koper wiek heeft de gemeente de verplichting op zich genomen om de in de school nog aanwe zige keukenunits te verplaat sen naar de technische school aan de Rembrandt van Rijn singel. De kosten van deze verplaatsing bedragen 40 000 gulden. Om gebouw De Ko perwiek geschikt te maken als tijdelijke huisvesting voor het gemeentebestuur moeten er bouwkundige aanpassingen voor nog eens 40.000 gulden worden gepleegd. Na gebruik als tijdelijke huisvesting ver wacht de gemeente de school tegen een behoorlijk opbrengst te kunnen afstoten De bouw van het nieuwe ge meentehuis zal aan het Alke- madese aannemingsbedrijf Heembouw worden gegund als dit bedrijf kans ziet een offerte te doen die lager ligt dan de begroting. Het gemeentebe stuur is er verder in geslaagd om de kosten dusdanig te dek ken dat er weer ruimte is vrij gekomen in de gemeentelijke begroting. Dit betekent dat er na 1991 toch weer nieuwe in vesteringen kunnen worden gedaan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17