'/I Eis: 20 jaar cel voor moord op bingokoning gjjjggm Voorlopig geen compensatie koopkrachtverlies minima Politie rolt handel in valse snippen op Braks: controle visserij effectief PvdA-initiatief voor ontdooiing uitkeringen Braks van landbouw en visserij is positief over de werking van de vorig jaar genomen maatregelen om de aanvoer van vangsten door Nederlandse vissers beter te controleren. De eveneens vorig jaar in gang gezette sanering van de Nederlandse vissers vloot begint vruchten af te werpen. In een gisteren naar de Kamer gestuurde voortgangsnota zegt Braks het nog te vroeg te vin den om definitieve uitspraken te doen over het verscherpte controlebeleid. De ervaringen tot nu toe sterken hem echter in zijn opvatting het beleid on verkort voort te zetten. De maatregelen om de vang sten beter over het jaar te spreiden blijken redelijk te werken. Tot 19 mei was van de belangrijke vissoorten waarvoor de Europese Ge meenschap vangstbeperkingen heeft ingesteld, alleen van de makreel al een onevenredig groot deel (62 procent) opge vist. De vangsten van kabel jauw (31 procent), wijting (21), schol (29) en tong (26) waren ongeveer gelijk aan die van vorig jaar omstreeks de zelfde tijd of lager. Alleen de vangst van schelvis wordt binnenkort verboden, terwijl die van koolvis al is verboden. Voor beide soorten heeft ons land contingenten van slechts enkele honderden tonnen. De Algemene Inspectiedienst heeft dit jaar (tot 15 mei) 325 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de visserijregels. In de zelfde pe riode zijn 48 voorlopige maat regelen. een soort laatste waarschuwingen, gegeven aan vissers voor het overtreden van de regels. Voor de sanering van de vloot zijn tot heden 20 kotters en twee trawlers aangemeld. Twee aanvragen zijn inmid dels afgewezen. Voor dertien schepen is al een saneringso vereenkomst gesloten. De doelstelling is op 31 december 1991 een kottervloot te hebben met een totaal vermogen van 456.000 pk en een trawlervloot met een vermogen van 62.800 pk. 3 jun i Prinses Margriet brengt, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Centrum Buitenlanders „Midden Nederland", in Utrecht een bezoek aan de manifestatie „Met een te rugblik op een generatie een nieuwe generatie tege moet". BINNENLAND QtidcaQowtamt vrijdag 2 juni i9s9 pagina 4 - PSP wil OV-kaart voor kamerleden DEN HAAG De PSP wil dat alle 150 leden van de Tweede Kamer een open baar-vervoerskaart krijgen in plaats van een reiskostenvergoeding. De partij heeft het presidium van de Kamer ver zocht in overleg te treden met de Ne derlandse Spoorwegen. Kamerleden krijgen een jaarlijkse vergoeding voor reis- en verblijfskosten. Een parlemen tariër die op 10 kilometer van de kamer woont krijgt ruim 15.000 gulden per jaar. Voor een afstand van 75 kilometer wordt bijna 26.000 gulden uitgekeerd. In een motivering schrijft de PSP dat de discussie over de afschaffing van het reiskostenforfait in een zeer vreemd daglicht komt te staan als de Kamer haar eigen leden een ruime vergoeding voor autogebruik blijft betalen. Shellslangen doorgesneden GRONINGEN Onbe- kenden hebben vanmor gen bij vijf benzinestations van Shell in Groningen en één in Haren alle slangen van de pompen doorgesne den. Het is nog niet duide lijk of het hier om een ac tie tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika gaat; vanochtend had nog niemand de verantwoor delijkheid opgeëist. De po litie gaat er daarom voor lopig van uit dat dit het werk is van vandalen. En kele pompen waren snel weer in bedrijf, de rest zou Cel voor hypnotherapeut die patiënt verkrachtte AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 54-jarige hypnotherapeut veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, wegens ver krachting van een patiënt. Verder mag de hypnotherapeut de komende vijf jaar zijn beroep niet uitoefenen. De verkrachting van een tweede patiënt achtte de rechtbank niet bewezen. Voor het plegen van ontuchtige handelingen met meerdere patiënten, een apart feit op de dagvaarding, werd het openbaar ministerie niet ontvankelijk verklaard. In zijn praktijk in- Laren behandel de de verdachte vooral vrouwen met de ziekte anorexia nervosa. Tegen de hypnotherapeut werden volgens rechtbank-president eerder „een fiks aantal klachten geuit" waarvoor hij overigens niet is vervolgd. Volgens de rechtbank was de verkrachte vrouw door de situatie zij verkeerde in een post-hypnotische fase fysiek weerloos „of voelde zij zich zo". „De hypnothera peut heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen dat zijn pa tiënte in hem stelde. Verder heeft hij het aanzien van de be roepsgroep aangetast", aldus het vonnis. Merel onder de motorkap STEENWIJK Een merel heeft in Steenwijk zijn nest gebouwd op een heel erg beschut plekje: onder de motorkap van een auto. Het is de crossauto van Henk Kranendonk uit Tuk. Deze laat nu zijn auto staan en dit heeft nogal wat gevol gen: komend weekeinde zou hij meedoen aan de jaarlijkse autocross in Scherpenzeel. Maar het gaat hem te zeer aan het hart om het nest met een handvol jongen weg te ha len. Douane onderschept 2000 hagedissen SCHIPHOL De douane op Schiphol heeft deze week tweeduizend reptielen - zoge noemde gekko's, kleine nachthagedissen - in beslag genomen. De handelaar die de die ren van de Comoren had meegenomen, be schikte over valse documenten voor het in voeren van zevenhonderd stuks. Uit een doos en een koffer kwamen de hagedissen en enkele kameleons te voorschijn. Vijftien procent van de dieren heeft de reis niet overleefd, terwijl een aantal gekko's en ka meleons zwanger bleek te zijn en tijdens het vervoer eieren had gelegd. De reptielen zijn inmiddels op een „verantwoord adres" on dergebracht en tegen de handelaar is pro ces-verbaal opgemaakt. De rechter zal uit eindelijk beslissen wat er met de dieren ge- Albeda-leerstoel naar Rotterdam DEN HAAG De Rotterdamse Erasmus universiteit krijgt van minister Van Dijk van binnenlandse zaken een bijzondere h leerstoel: Arbeidsvoorwaardenvorming bij de overheid. De instelling van de „Albeda- leerstoel" is een blijk van waardering voor het werk van prof.dr. W. Albeda voor ver- Ier betering van de arbeidsverhoudingen bij de/ar overheid. De voormalig minister van sociale zaken is voorzitter van de advies- en arbi tragecommissie Rijksdienst die optreedt in geschillen tussen de overheid als werkgever en ambtenaren. Hij is ook voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regering- beleid. De leerstoel zal in het bijzonder de studie omvatten naar het proces van tot-p standkoming en inhoud van arbeidsvoor waarden bij de overheid. DEN HAAG Mensen met een uitkering, inclu sief de mensen met een uitkering op het sociaal minimum, zullen er vol gens de ramingen van het Centraal Planbureau doorgaans nog net niet in koopkracht op achteruit gaan in 1989. Alleen een groep van naar schatting tienduizend huishoudens die van uitsluitend een minimumloon moet rond komen, gaat er twee tien de procent op achteruit. Minister De Koning van socia le zaken ziet hierin vooralsnog geen aanleiding voor koop krachtreparatie. Dat schrijft de minister in een brief aan de Tweede Kamer. De Tweede kamer had bij de Algemene Beschouwingen in het najaar van 1988 gevraagd om een koopkrachtbeeld in het voor jaar van 1989. De Koning wijst er op dat de Kamer zich rpet het verzoek om een koopkrachtwaarborg vooral richt op bejaarden en overige uitkeringstrekkers. Die zullen er, ondanks de wat hogere inflatie dan vorig na jaar was geraamd, niet op ach teruit gaan. Een specifiek op minimumloners gerichte repa ratiemaatregel is niet mogelijk zonder wetswijziging, aldus De Koning. Bovendien gaat het om een kleine groep mensen die in samenstelling snel ver- *y WÊm Minister De Koning FOTO: DIJKSTRA andert en de uitvoeringskosten ervan zouden in geen verhou ding staan tot het beperkte be drag dat er mee gemoeid zou zijn. Werkloosheid In een toespraak tot het Ge nootschap van Hoofdredacteu ren heeft premier Lubbers gis teren verklaard dat CDA en PvdA elkaar zijn genaderd op het gebied van de bestrijding van de werkloosheid. „We achten het nu correct om het sociale-zekerheidssysteem en de premies niet meer te zien in verzekeringstechnische zin. In feite zijn we overge gaan naar premiesolidariteit, in de zin dat we de premieop- bouw gebruiken om arbeids kosten te beïnvloeden", aldus Lubbers. Tweede element is dat „we de weg opgegaan zijn van meer verplichtende elementen in de werkgelegenheidsprogram ma's. Ik wijs erop dat dat één van de belangrijkste elemen ten is uit het programma van de Partij van de Arbeid". Dat betekent dat ook daar een nieuwe situatie is ontstaan. Christen-democraten, komend uit een bepaalde bestuurlijke traditie, die lang geaarzeld hebben om te manipuleren met de premies om de arbeids kosten te beïnvloeden voor groepen die moeilijk zitten, zijn toch over de brug gegaan, zo betoogde Lubbers. En de so ciaal-democraten die de woorden „verplichtende ele menten" niet over de tong konden krijgen zolang er nog zo'n hoge werkloosheid was, hebben het nu toch in hun programma gezet. Voor de VVD had Lubbers veel minder vriendelijke woorden. Volgens hem is de partij afgeweken van de soci aal-liberale lijn die fractielei der Voorhoeve vorig jaar bij het paasdebat had uitgezet. Hij concludeerde daaruit dat het Kabinet niet is gevallen over een bananeschil, maar dat er veel meer achter zit: het vast stellen van een politieke agen da voor de jaren negentig. En het milieubeleid is daarin een hoofdzaak, aldus Lubbers. KAMPEN Een regionaal politieteam heeft in de regio Zwolle een omvangrijke han del in valse briefjes van hon derd gulden opgerold. De poli tie heeft negen personen aan gehouden en 332 valse „snip pen" in beslag genomen. De zaak kwam aan het rollen toen begin mei in Kampen en kele valse honderdjes opdo ken. Dit leidde tot de aanhou ding van vier mannen uit Kampen. Uit het onderzoek bleek dat één van de mannen zijn drie plaatsgenoten de biljetten le verde. Hij betrok ze op zijn beurt van een 54-jarige man uit Utrecht. In zijn woning werden in totaal 300 valse honderdjes aangetroffen. Ook vond de politie enkele vuur wapenpatronen en 250 gram marihuana. Een zus en een zwager, beiden uit Utrecht, be waarden het valse geld voor hem. Zij zijn eveneens aange houden. Ook een 16-jarige zoon, die als koerier optrad, is aangehouden. De verdachten hebben bekend en zijn voorge leid. Minder chemisch afval opgehaald dan verwacht LEIDEN/DEN HAAG meeste gemeenten in Zuid- Holland hebben in 1987 der dan 0,3 kilo chemisch af-, val per hoofd van de bevol-' king opgehaald. De provincie!* stelde daarentegen dat 1,9 kilcye per persoon vrijkomt. Grote e steden als Den Haag en Rot-^ terdam scoorden slechts 0,23 en 0,24 kilo per inwoner. De gemeenten Lisse en Vaken-** burg kwamen boven de 0,5 ei' kilo (hieronder vallen veel ge-I wasbeschermingsmiddelen). Dit blijkt uit een enquête die de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in septem ber 1988 heeft gehouden onder e 70% van de Zuid-Hollandse be-e volking. Enkele gemeenten11 vermleddden ook cijfers vanie de erste helft van 1988. Deze1^,1 wezen toen al in de richting van een verdubbeling voor hete gehele jaar ten opzichte van?, het vorig jaar. De samenstel-'1 Iers van het rapport, M. Pie-1 ters-de Roon en D.J.G. Brand,3 bevelen de provincie aan doore te gaan met het verzamelen1 van goede, vergelijkbare gege-' vens van alle gemeenten Zuid-Holland. Betonmortel p Centrale op terrein Wernink LEIDEN De provinciel Zuid-Holland geeft toestem-^ ming voor de verplaatsing varf de Leidse Betonmortel Central le (LBC) naar het terrein varl Wernink aan de Morswegr Aan de hinderwetvergunning wordt wel een aantal voorl waarden verbonden om da overlast van het bedrijf vooit omwonenden zoveel mogelijk! te beperken. Dat blijkt uit da ontwerp-beschikking van de| provincie die is gestuurd naai| het comité Haagweg Groen. Het comité heeft bij de provin-f cie tevergeefs bezwaar aange-E tekend tegen de komst van di nu nog aan de Zoeterwoudse« weg gevestigde betoncentralep In een brief aan de bewoner^ van de Haagweg staat dat d« actiegroep van plan is bezwaar bij de Kroon in te dienen tejg gen het definitieve besluit vaijf de provincie. Behalve de LBC vestigen zicli ook een drankenhandel en eer); garagebedrijf op het industries terrein. DEN HAAG Minister OFFICIER: WRAAK WAS HET MOTIEF VOOR DEZE AFREKENING Aow'ers en wao'ers in Amicitia staken hun ongenoegen over hun behandeling door „de politiek" niet onder stoelen of banken. CDA-fractievoorzitter De Vries reageerde: „Ik ben hier inderdaad niet gekomen voor applaus, maar omdat ik weet dat wij wat uit te leggen hebben". De zaal: „Wat je acht jaar hebt fout gedaan". Op de vraag: „Hoeveel hebt u zelf ingeleverd", antwoordde hij: „U zult het niet geloven, wij zijn behandeld als ambtenaren." FOTO: ANP DEN HAAG De Partij van de Arbeid zal in de Tweede Kamer het initia tief nemen om de bevrie zing van de uitkeringen per 1 juli ongedaan te ma ken. Dat kondigde de vi- cevoorzitter van de frac tie, Th. Wöltgens, gisteren aan op een landelijke bij eenkomst van FNV en CNV over de uitkeringen in Den Haag. CDA-fractievoorzitter B. de Vries wil de uitkeringen ech ter pas op 1 januari koppelen aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven en R. Lin- schoten (VVD) ziet helemaal geen heil in herstel van de koppeling. Daarmee lijkt het initiatief van de PvdA op voorhand kansloos. D66 zal de PvdA wel steunen, ook als de 200 miljoen gulden die door FNV en CNV extra voor de uitkeringen wordt verlangd in de tweede helft van dit jaar slechts met terug werkende kracht bijvoor beeld als een soort Kertsgrati- ficatie kan worden gege- De Vries blijft erbij dat de koppeling die het CDA vanaf volgend jaar bij een gematigde loonontwikkeling in het voor uitzicht stelt, toch van jaar tot jaar bekeken moet worden. Wöltgens wil een andere aan pak. De verhogingen worden toegekend tenzij de regering duidelijk kan aantonen dat het niet betaalbaar is. Er wordt dus niet elk jaar weer gedubd wat we voor de uitkeringen over hebben. ROTTERDAM De offi cier van justitie mr. J. Gras bij de rechtbank in Rotterdam heeft tegen twee mannen twintig jaar cel geëist wegens de moord op de 41-jarige Rotterdamse bingokoning J. Bestebreurtje. Een der de man hoorde gisteren wegens medeplichtigheid vier jaar tegen zich eisen. Bestebreurtje werd vorig1 jaar in Rotterdam achter het stuur van zijn auto doodgeschoten terwijl hij voor een stoplicht stond te wachten. Ooggetuigen zagen dat de schoten werden afgevuurd door de duopassa gier van een motor die naast de auto van Bestebreurtje had stilgehouden. De „afrekening in de onderwereld", zoals mr. Gras de moord betitelde, was een feit. Op de vierde zittingsdag werd de rechtbank opnieuw gecon fronteerd met twee hoofdver dachten van wie de een bleef ontkennen en de ander niets meer wilde zeggen. De laatste, de 33-jarige Belg U. had zich in eerste instantie bij de politie spraakzamer ge toond. Hij had gezegd de schutter te zijn. Maar die ver klaring trok hij later weer in. Toen was het moordwapen op zijn aanwijzingen al in een sloot gevonden. Spraakzamer was hij geweest tegen twee vriendinnen en een kennis. De vrouwen verklaarden dat hij hun had gezegd „de moorde naar" van Bestebreurtje te zijn. Bovendien had hij de identiteit onthuld van de be stuurder van de motor en te vens opdrachtgever: de 27-jari- ge Hagenaar S. De kennis bleek een 58-jarige ex-cipier te zijn. Hij kende de hoofdver dachten uit Bijlmerbajes en had U. na de moord ruim twee maanden onderdak verschaft in zijn woning. U. had hem, zo verklaarde hij, gedetailleerd over de moord verteld. Wraak Verdachte S. had volgens de officier een motief: wraak voor de dood van zijn broer die tijdens een treffen in Den Haag door een lijfwacht van Bestebreurtje werd doodge schoten. Maar S. ontkende gis teren opnieuw zijn betrokken heid. Zijn advocaat, mr. P. Doedens, betoogde dat alles wat tegen zijn cliënt is inge bracht, afkomstig is van U. En die werd door verschillende getuigen afgeschilderd als „een fantast", aldus Doedens. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat de politie had ver zuimd „sorteerproeven" te ne men, waarbij met honden wordt geprobeerd vast te stel len of de geur van goederen overeenkomt met die verdach te. De advocaat van U„ mr. J. Boone, kwam opnieuw terug op het feit dat zijn cliënt tij dens zijn verhoor bier is ge- SUSKEENWISKE Je moet lente St dome een beetje speren lii moet heel herd werken in det resleurent en 's evonds 1ze doodop fleer ze doet het ellemeel ooor jullie teler zul je det wel Jjejjri/pen. ,f ici/cnd bent Je worden Mhenullehe?J DE SPEELGOEDSPIEGEL schonken door de politie-amb- tenaren. De alcohol, een half blikje, zou zijn cliënt in combi natie met medicijnen voor hoge bloeddruk en huiduitslag in een toestand hebben ge bracht waarin hij niet wist wat hij zei. Ook Boone hekelde het feit dat er geen sorteerproeven zijn gedaan. De advocaten vroegen de rechtbank hun cliënt onmid dellijk in vrijheid te stellen. Dat vroeg ook de advqcate van de derde verdachte, de 30-jari- ge Belg E.S. Deze halfbroer van U. hoorde vier jaar tegen zich eisen wegens medeplich tigheid. Hij bekende betrok ken te zijn geweest bij de voorbereidingen, zoals het ob serveren van het huis van Be stebreurtje. Volgens zijn advo cate, mr. P. Marie, kunnen de door hem gepleegde handelin gen geen medeplichtigheid aan moord ppleveren. Na beraad wees de' rechtbank de verzoe ken van de advocaten af. Uit spraak op 15 juni. Greenpeace stoomt op Drie boten van de milieuorganisatie Greenpea ce, de Beluga, de Moby Dick en het vlaggeschip Greenpeace, stomen op naar de Euromast in Rotterdam. Daar werd vandaag het startschot gegeven van de tien maanden durende cam pagne „No half measures" om de Noordzee te redden. De acties zullen in acht Noordzeelanden worden gehouden en zijn gericht op de derde ministersconferentie die volgend jaar maart in Den Haag plaatsvindt. FOTO: ANP Ben w op ie kop devellen om. middenin de necht, zoP he bee l meken! Uetiserden In het Goffertstadion in Nijmegen gaat volgende week donderdag een eigentijdse versie van „Romeo en Julia" in première. Aan het brom merballet nemen bijna 100 jongeren, waarvan de helft meisjes, deel. Het dagelijks leven van twee jongerengroepen - de Devils en Bullits - vormt het decor voor het klassieke liefdesdra-y( ma. Nijmegen werd uitgekozen voor de eerste opvoering, omdat die stad tot de top 5 hoort alsl, het gaat om werkloosheid en jeugdproblema- tiek. la' FOTO: ANP en ran Brommerballet

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4