Bezetting door verpleegkundigen is heel vervelend Massale opkomst bij hoorzitting over plan Hogeweg-polder Woningbouwvereniging bezorgd over groei van huurachterstand Mogelijk volle baan voor Warmondse milieu-rechercheur Bodemsaneringsbeleid^ in Zuid-Holland faalt LEIDEN OMGEVING Nieuwbouw De Peuk begonnen VALKENBURG In aanwezigheid van een groot aantal genodigden onder wie burgemeester C. Sinke, wethouder M J. Vos en een aantal raadsleden is gis teren de eerste paal geslagen voor een nieuw onder komen voor de Valkenburgse jongerensociëteit De Peuk. De eerste paal werd geslagen door G.C.M. van Kam pen, hoofd afdeling beheer bij de MABON, Maat schappij Bouw Ontwikkeling Nederland en G. J. Rus- schenberg, bestuurslid en penningmeester van De Peuk. Daarna werd een bord onthuld met de tekst: ,,Hier komt sociëteit De Peuk een nieuw gebouw voor de jongeren van Valkenburg en wie daarbij hoort". Met de bouw is een half miljoen gulden gemoeid die de jongeren zelf bijeen hopen te brengen. Aannemer Ooms heeft 7 maanden nodig voor de bouw. Door veel zelfwerkzaamheid willen de soosbezoekers de kosten drukken. Dat is al voor een deel gelukt door dat G. Ooms Jr. in zijn vrije tijd het ontwerp heeft vervaardigd. Leefbaar Katwijk eist sluiting vatenspoeler DEN HAAG/KATWIJK De Stichting Leefbaar Katwijk heeft gisteren bij de Raad van State aangedrongen op sluiting van het vatenschoonmaakbedrijf J. van Duijvenvoorde en Zn. BV aan de Remise straat. Het gemeentebestuur heeft tot nu toe geweigerd tot sluiting over te gaan. Staatsraad mr. Veldkamp, die al vaker met de problemen is geconfronteerd, zei gisteren tegen de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur: „U bent al zo lang in onderhandeling, maar het bedrijf doet niks. De gemeente heeft natuurlijk de middelen om in te grijpen". Leefbaar Katwijk heeft haar hoop nu op de staats raad gevestigd. De uitspraak volgt over enige maanden. fteidc&Qowuvnt Snackbar beroofd ALPHEN AAN DEN RIJN Een dief heeft gisteravond 650 gulden gestolen bij een snack bar in Winkelcentrum Ridderhof in Alphen. Het personeel was even achterin de zaak. De dief deed een greep in de kassa en ging er van door. De man werd nog even achtervolgd in het winkelcentrum, maar het personeel kreeg de dader niet te pakken. De politie vermoedt dat het om een bekende dief gaat. Kassa meegenomen bij inbraak LEIDERDORP Onbekenden hebben vannacht bij een in braak een magere buit meege nomen. De dieven sloegen de ruit van de voordeur van een bloemenboetiek in de Winkel hof in Leiderdorp in, waarna de kassa werd opengebroken. Daarin bevond zich maar 150 gulden, waarop de dieven er ook maar met de kassa zelf van door gingen. De bewakers van het winkelcentrum bemerkten de inbraak pas om vijf uur 's nachts. De inbrekers moeten gewacht hebben tot de bewa kers net hun ronde bij de boe tiek hadden gedaan. Diefstal uit kerk ALPHEN Dieven hebben gister nacht de Salvatorikerk aan de Wil lem de Zwijgerlaan leeggehaald. De buit bedroeg twee geldkistjes met een totaalbedrag van honderd gulden, een videorecorder en een portemon nee met twintig gulden. De dieven braken de deur van de kerk open. Reconstructie Van Otterloolaan OEGSTGEEST De Willem van Otterloolaan, die tijdens de opening van de Haaswijklaan aan de zijde van de Haarlemmerstraatweg is afgeslo ten voor autoverkeer, zal worden heringericht. Op dit ogenblik ligt een deel van het wegdek al enkele maan den opgebroken. De reconstructie zal nog voor de bouwvakkantie worden uitgevoerd. i— VRIJDAG 2 JUNI 1989 PAGINA lég I— Zuivelbureau DIRECTIE VAN DEN BERGHSTICHTING: start campagne botontkalking DEN HAAG Osteoporose of botontkalking wordt vaak af gedaan als een „oude mensen kwaal". Hoewel de gevolgen van botontkalking pas op ou dere leeftijd aan het licht ko men, is er wel degelijk wat aan te doen. De nieuwe cam pagne van het Nederlands Zuivelbureau richt zich op het bewust maken van jongere vrouwen van de gevaren van botontkalking en van de ma nier, waarop de ziekte voorko men kan worden. Voldoende kalkrijk voedsel (kalk zit met name in zuivelprodukten), vi tamine D en regelmatig bewe gen zijn de belangrijkste wa pens in de strijd tegen botont kalking. Een duidelijk infor matieboekje is gratis verkrijg baar bij huisartsen, gynaecolo gen en diëtisten. Het boekje kan ook worden aangevraagd bij het Nederlands Zuivelbu reau. Daarvoor moet men een briefkaart met 2,50 aan extra postzegels aan het Nederlands Zuivelbureau sturen. Het adres is Postbus 75, 2280 AB Rijswijk. In de linkerboven hoek even vermelden dat het om „Vrouwen en botontkal king" gaat. Met de folder ont vangt men dan tevens een aanvraagformulier voor een persoonlijk calciumadvies. Open dag bij jongerenwerk in Oegstgeest OEGSTGEEST De Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) houdt mor gen een open dag. Die wordt 12.00 uur geopend door wethouder H.A. Rijks van on derwijs en welzijn. Hij krijgt dan het werkplan van SJJO voor 1990 aangeboden. Na het officiële gedeelte volgt een ballonnenwedstrijd. In het multifunctioneel gebouw aan het Boerhaaveplein, waar zich alles afspeelt, wordt terugge keken op het afgelopen sei zoen en worden diverse uit voeringen gegeven door bal letgroepen en groepen van het pop-project. Verder is er een tentoonstelling van club- en cursusmateriaal en kan men zich opgeven voor deelname clubs. Gedurende de gehele middag is er een feestprogramma. De open dag wordt morgenavond besloten met een „Jungle party" die be gint om 20.30 uur en is bedoeld voor jongeren van 15 tot 25 jaar. NOORDWIJK „De ac tie is precies volgens plan verlopen. Om tien uur zijn alle deuren weer openge gaan en kon iedereen weer gewoon aan de slag in het gebouw". Woord voerster Willemijn van Gogh van de actievoeren de verpleegkundigen van de Noordwijkse dr. mr. Willem van den Berg- hstichting in was na af loop van de bezetting van het hoofdgebouw gisteren tevreden. Directeur alge mene zaken J. Versloot vond de actie daarentegen „heel vervelend". „Ik heb begrip voor de looneisen en ondersteun die ook, maar door deze bezetting zijn mensen geïrriteerd geraakt en dat is niet posi tief". Aan de bezetting namen ruim 100 personeelsleden uit de ver pleegkundige sector deel en dat was meer dan waarop Van Gogh had durven rèkenen. „Iedereen is weer gemotiveerd om te vechten voor de looneis van vijf procent. Er is een tijd je sprake geweest van actie moeheid. De vriendelijke ac ties haalden niets uit. Nu we het wat harder gaan spelen krijgen we meer mensen mee". Dat er een bezetting werd voorbereid werd zo lang mo gelijk geheim gehouden om het verrassingselement te be waren. Sleutels waren via sympathiserende onderne mingsraadsleden „geregeld". De portier mocht in zijn loge blijven. Er moest tenslotte ie mand de telefooncentrale blij ven bedienen. De overige diensten als tandarts, polikli niek en audio-visuele dienst konden tussen half acht en tien uur niet aan de slag. Ook schilders konden naar huis en jubilarissen moesten later wor den ontvangen dan gepland. Sollicitatiegesprekken werden op de parkeerplaats gevoerd. Uitgelaten In het met spandoeken, pam fletten en stickers versierde gebouw was de sfeer verre van grimmig, eerder uitgelaten. Alleen op het moment dat di- rekteur P. de Graaff trachtte binnen te komen was er enige spanning voelbaar. De ver pleegkundigen lieten zich ech ter niet vermurwen, de deuren bleven dicht en dat maakten ze direkteur duidelijk met een luid gescandeerd „wij voeren De bewoners van de stichting werden gedurende de uren van de bezetting niet verwaar loosd. In de paviljoenen werd normaal doorgewerkt. De schoonmaakdienst had na af loop volgens direkteur Ver sloot nogal wat werk om de rommel die de aktievoerders hadden achtergelaten op te ruimen. „Overal zaten sticker tjes geplakt. Ook op plaatsen waar het verwijderen schade veroorzaakte", aldus een wat verbolgen Versloot. De komende weken staan er op de van den Berghstichting geen acties op het programma. Van Gogh: „We hebben over wogen elke week iets te orga niseren, maar dat is in de praktijk niet te doen". Wel zal meegedaan worden aan de re gionale actiedag op 28 juni. Eerste paal voor postkantoor De toekomstige beheerder C. Graven- kamp heeft gisteren letterlijk de eerste paal geslagen voor „zijn" nieuwe post kantoor in Noordwijkerhout. Dat ge beurde nadat eerder alle echte palen al waren geheid. De PTT'er besloot het ri tueel met het kapotslaan van een fles champagne. Vervolgens wees hij de aanwezigen op de onhoudbare situatie in het oude gebouw aan de Maven- straat. Hij hoopt het nieuwe gebouw in december feestelijk te kunnen openen. Het nieuwe postkantoor krijgt twee lo ketten met een extra „half-loket" dat volgens Gravenkamp gebruikt gaat wor den als de rijen te lang worden. Het nieuwe gebouw wordt overigens maar voor een derde deel gekocht door de fijl PTT. Een deel van de benedenverdieje ping en de bovenetage zullen worderat verhuurd. Daarbij wordt gedacht aafaa dienstverlenende instellingen als archr w tectenbureaus, uitzendbureaus en deir61 gelijke. In elk geval komen er geen wirfj kels omdat het dorp toch al overbewirf keld is. FOTO: HENK VAN DEN END^n- DEZE MAAND NOG NAAR GEMEENTERAAD NOORDWIJK De in woners van Noordwijk zijn gisteren massaal naar dorpshuis De Kuip geko men om hun bezarwen kenbaar te maken tegen het bestemmingsplan Ho geweg-polder. Eerder wa ren al een kleine 400 be zwaarschriften ingediend. Het plan wordt niettemin, zo deelde wethouder V. Salman gisteren mee, deze maand nog ter vaststelling naar de gemeenteraad gaan. Hoewel De Kuip afgeladen was met belangstellenden, ver liep de hoorzitting over het al gemeen toch ordelijk. De in sprekers gingen maar zelden met elkaar in discussie. Sal man ging in zijn inleiding nog eens in op de geschiedenis van het plan. De oudste ontwerpen dateren van 1986 en waren ge richt op het tegen het omspui- ten van grasland. Sindsdien is de werkgroep Trappenberg- Kloosterschuur actief gewor den met de bedoeling ruimte te krijgen voor de 100 hectare glastuinderij, die Rijnsburg no dig denkt te hebben. Volgens deze werkgroep zou een deel van deze glasteelt in De Klei en in de zuidpunt van de Ho geweg-polder gesitueerd moeten worden. Gedeputeerde Staten keurden De Klei als kassengebied echter af en in de zuidpunt van de Hogeweg- polder dacht men aan een complex van 22 hectare. Later werd het aantal hectaren een en andermaal gewijzigd en te ruggebracht tot 17 hectare, daarna nog eens tot 6 hectare. Heel recent kwam het provin- cieel' bestuur tot de conclusie, dat kassenbouw in de polder in het' geheel geen haalbare kaart is. Door deze verwikkelingen raakte Noordwijk in de pro blemen, omdat er bij het ver strijken van de geldigheids duur van het genomen voor- bereidingsbesluit, geen enkel middel meer zou zijn om onge wenste ontwikkelingen te ke ren. Dat was aanleiding om in februari een ontwerp-bestem- mingsplan ter visie te leggen. Daarin werd rekening ge- hnouden met een oppervlakte van 4,5 hectare voor kassen- Een van de opponenten was de gemeente Rijnsburg, verte genwoordigd door de heer B. Vianen. Hij zei over het be zwaar te hebben tegen de wis pelturige handelwijze van de provincie. „Van alle voorstel len is niets overgebleven. We kunnen geen kant meer op". CBTB'er Van Klaveren uit Rijnsburg pleitte voor glascul tuur in 17 hectare in de om streden polder. Van omspuiten kan dan geen sprake zijn. Ook het landbouwschap houdt daar aan vast. M. Zandwijk vertolkte de ge voelens van de Noordwijkse agrarische commissie. „De agrariërs zitten constant in de klem", betoogde hij. Agrariërs uit de Hogeweg-pol der maakten in soms robuuste Eli taal bezwaar tegen de aktivir6 f teiten van natuur- en vogelbeere schermers in dè polder. Zrst verweten de natuurvriendei^' het afschieten van nijlganser en andere vogelsoorten. Heireer Verkade, .voorzitter van Naf16" tuur- en Vogelbescherming, Noordwijk wees de verwijterl van de hand. !e 1 Ook Kritisch Noordwijk, Zuidr Hollands Landschap en enkelP33 particulieren keerden zich te.' gen uitbreiding van glasteelfeir in een reeds overvol Zuid-Hol611 land. \ml loe WASSENAAR Op de jaar vergadering van de Wasse- naarse woningbouwvereniging St.-Willibrordus heeft voorzit ter, mr. J. van den IJssel, gis teren zijn grote bezorgdheid uitgesproken- over de toene ming van de huurachterstan- Van den IJssel: „In 1987 had den we een huurachterstand van 142.184. gulden. In 1988 was dit bedrag opgelopen tot 167.710. gulden. We zijn ge neigd om te zeggen dat huur achterstand niet mag. Maar hoe kan dat worden voorko men als men de huur niet kan betalen? We zijn weliswaar een woningbouwvereniging met een sociale doelstelling, voor zoveel mogelijk Wasse- naarse ingezetenen betaalbare woningen te bouwen en behe ren, maar er is natuurlijk een grens bij het niet betalen van de huur Van den IJssel ging ook in op het gebrek aan bouwlokaties in Wassenaar. „Wanneer het uitbreidingsplan Weteringpark 1 en 2 en de 34 woningen aan de Twickelstraat zijn afge bouwd, zullen we moeten zoe ken naar andere plaatsen in Wassenaar waar sociale wo ningbouw mogelijk is. We heb ben als bestuur geen behoefte, noch boodschap aan de kreet: Wassenaar moet groen blijven, Wassenaar is vol! Gezien de lange lijst woningzoekenden en lange tijd dat men daar op staat, blijft het noodzakelijk woningen in de sociale sector te bouwen". Van den IJssel merkte op dat er in Wassenaar geen vrije sectorhuizen te huur zijn bene den de 1.100 gulden per maand. Volgens hem moet de woningbouwvereniging daar om overwegen ook huizen te gaan bouwen die duurder zijn dan 700 gulden per maand. Rolstoelen voor Zonnebloem VOORHOUT De twee rolstoelen die De Zonne bloem Voorhout heeft mo gen kopen in het kader van de actie Drempels Weg zijn gisteren in ge bruik genomen. Dat ge beurde in het bejaarden centrum Huize Agnes in het bijzijn van wethouder D.J.W. IJdo, Jos Augusti- nus van het bureau Wel zijn, directeur H. van Tie nen van Agnes en B. van Werkhoven en R. v.d. Berg van De Zonnebloem. „Het is de bedoeling dat deze twee rolstoelen de hele week ter beschikking staan van de mindervalide mensen uit het dorp" ver klaart Riëtte v.d. Berg, se cretaresse van de Zonne bloem. „Het is voortaan mogelijk even in de Agnes een rolstoel te halen als men bijvoorbeeld iemand op visite krijgt die moeilijk ter been is en met wie men toch een wandelinge tje wil maken". Ze wees er wel op dat wie langere tijd zo'n stoel nodig heeft, naar de Kruisvereniging moet. FOTO: HENK VAN DEN ENDE WARMOND Het colle ge van B en W in War mond staat welwillend te genover het voorstel van Progressief Warmond (PW) om een milieure chercheur niet voor de ge plande 19 uur maar voor 38 uur per week aan te stellen. Dat voorstel werd gedaan bij de behandeling van de voor jaarsnota in de raadsvergade ring gisteravond. Naast de ge bruikelijke controle op de na leving van milieuverordenin gen zou deze functionaris ook toezicht moeten houden op Koudenhoorn, het honden poepprobleem bestrijden en educatieve taken toegewezen moeten krijgen. Alles bij el kaar moet dat voldoende zijn voor een volledige baan. Het progressieve antwoord op het milieu-offensief van VVD- fractievoorzitter Saris in de commissie Financiën een paar weken terug, werd zowel door de VVD als het CDA aarze lend ontvangen. Saris wilde liever wachten op initiatieven vanuit het Samenwerkings verband Duin- en Bollen streek (SDB). „Dingen die we nu alleen doen kunnen dan ef ficiënter en beter. En dat kan Bonnet (CDA) wilde eerst een uitgewerkt takenpakket zien alvorens een beslissing te ne men. Ten aanzien van de fi nanciering had hij zo mogelijk nog meer twijfels da bij de oorspronkelijke plannen. Wet houder Van Schagen meende dat „als je het echt wilt, dat geld wel te vinden is". Overbos De discussie over de sporthal op het Overbos laaide weer op naar aanleiding van een brief die door het College van B en W geschreven is aan voetbal vereniging Warmunda. Daarin wordt met zoveel woorden ge steld dat de raad in de vorige vergadering deze lokatie als de definitieve plaats voor een sporthal had aangewezen. Vol gens VVD en CDA was hier geen sprake van geweest. Mw. Den Ouden (CDA): „Pas als de haalbaarheid is aangetoond, dan zullen we de lokatie aan wijzen". Het College bleef ech ter van mening dat de strek king van de brief overeen komt met wat in de raad is be sloten. „Sommigen willen het blijkbaar niet begrijpen", merkte loco-burgemeester mw. Dalhuisen op. ONDERZOEK RIJKSUNIVERSITEIT UTRECHT DEN HAAG De kwaliteit van de uitvoering van bodem saneringen in Zuid-Holland en de controle daarop is onvol doende. Dit blijkt uit een on derzoek, dat de vakgroep na tuurwetenschappen en samen leving van de Rijksuniversiteit Utrecht in opdracht van de re gionale inspectie voor de volksgezondheid en de milieu hygiëne in Zuid-Holland heeft uitgevoerd. De vakgroep onderzocht der tien kleinere saneringen en is naar aanleiding daarvan al met een reeks van voorbeel den gekomen om de conclusies te staven. Een greep daaruit: Na de sanering van Rijnstraat 69 in Katwijk is een deel van de verontreiniging achterge bleven. De grond die is vrijge komen uit de Van Wassenaer- straat in Voorburg blijkt defi nitief gestort te zijn op een lo katie waar dat niet is toege staan. Ook is niet bekend of de aanvulgrond in deze grond wel schoon is. Bij de bodemsa nering van de Geestbrugkade in Rijswijk is onvoldoende zorgvuldigheid betracht bij het verwerken van de verontrei nigde grond. 9000 ton met oliën verontreinigde grond die nog gereinigd kon worden is tijdens de opslag vermengd met 200 ton niet-reinigbare loodhoudende grond. Hierdoor moeten ook aan de 9000 ton grond gebruiksbeperkingen gesteld worden. De sanering van de lokatie is wel doelma tig gebleken. De vakgroep beveelt aan meer controles in te bouwen tussen het moment dat de bodemver ontreiniging geconstateerd wordt en het afvoeren uit hepun meerjarenprogramma. |da' en Praktijk Drs. R.J. Steemers, hoofd vapra de afdeling bodemsanering iferl de provincie Zuid-Hollan<je r „Het rapport gaat strict in o?it de milieuhygiënische kant vapnc de zaak, maar in de praktijden moet je met meer omstandi^n. heden dan het milieu allee) rekening houden. Een optima le milieuhygiënische situatie niet mogelijk, je moet conces sies doen. Bovendien is hfi vakgebied van de bodemsane ring is nog jong. Pas van^ 1981 is men aandacht gaan b^ steden aan de eisen waaraai L bodemsanering moet voldoeij F Het bijhouden van de ontwii V kelingen op het gebied van d regelgeving is bijzonder moej lijk, ondermeer omdat de Lel draad Regelgeving van het mj I nisterie steeds wordt herziei| De normen zijn daardoq moeilijk te halen". In de looi van 1988 is de ontwikkelinj van kwaliteitsnormen in dj provincie geleidelijk inj voerd. Steemers liet blijken, dat provincie lang niet altijd we waar saneringen plaatsvinde of plaats moeten vinden: „N zijn er bij ons ruim 2000 lok ties bekend, maar we denke dat er nog zeker 4000 onb kend zijn. We zijn afhankelij van de meldingen, het is haa niet te controleren. Evenmi controleerbaar zijn de tran porten van de afgegrave grond. Af en toe worden er a ties gehouden om vrachtw gens te controleren, maar d is niet voldoende". Bromfietster gewond bij val HAZERSWOUDE Een fladderende rok is een bromfietster op de Dorps straat in Hazerswoude nood lottig geworden. De vrouw reed op de Dorpsstraat toen de wind haar rok tussen de spaken van het achterwiel sloeg. De vrouw wist haar evenwicht niet te bewaren en schoof tegen het wegdek. Ze is met onbekend letsel aan hpar polsen en heup overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Lei den. De bromfiets gleed over het wegdek tegen een tege moetkomende auto aan. Vakbonden akkoord metjH CAO veilingpersoneel L.( hebben gisteren met de tuinjloi bouw veilingen een nieuwf G CAO kunnen afsluiten. De ar|a beidsovereenkomst heeft ee*ry" looptijd van twee jaar. Boe In de overeenkomst is ondeflraj meer een geleidelijke loonsverpy's hoging van 2,5 procent voorziemlof en een verlaging van de Vut-gf rechtigde leeftijd. Per 1 oktobe volgend jaar wordt dat 61 jaa Verder wordt een onderzoe naar de positie van vrouwen o de veilingen uitgevoerd en woi den de mogelijkheden om i deeltijd te werken onderzocht.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16