Laat toeristen maar visvijvers aanleggen Zhao definitief uitgerangeerd LUSt keert waterpijp erug in rgentinië )vatie in Sovjet-parlement ^a heftige aanval op KGB Hevige rellen in Nigeria apanse premier Uno geldt als tussenpaus ALLE WAAROM HEEFT ZIJN DAAROM. UITENLAND CeidócSomcuit DONDERDAG 1 JUNI 1989 PAGINA 5 ENOS AIRES De dselrellen die de afge- len dagen in Argentinië vijftien mensen het en hebben gekost ne- n af. In de meeste ste- n is het weer rustig. In aal zijn bij de rellen nderden gewonden ge len en heeft de politie ;er dan tweeduizend nsen gearresteerd. iteren nog meldden plaat- jke persagentschappen ■ijke gewelddadige inci- ïten. Er werd hard opge- den tegen plunderaars die ikels leeg haalden. Zo trof politie voor een super- rkt in San Miguel, een >rstad van Buenos Aires, ee met kogels doorzeefde ;en aan. Bij een aanval op pakhuis met voedsel rden twee jongeren en 50-jarige man doodge- loten. In Rosario werden ■ijke schotenwisselingen sen bewoners en plunde rs gehoord. Winkeliers en iseigenaren stonden met geweer in de aanslag 3r hun deur om hun ei- ïdom tegen plunderende nigtes te beschermen, achtwagens met bevoorra- ïg werden door de politie de rand van de stad te- ïgehouden omdat zij niet instaan voor de veilig- „De meeste vrachtwa- ïs met voedsel worden ggeroofd. Er is hier niet i supermarkt die niet ge- inderd is", aldus een za- mian. t Argentijnse parlement :htte gisteren zijn goed- iring aan de instelling van staat van beleg door presi- ït Raul Alfonsin. De op- ger van Alfonsin, de Pe- list Carlos Menem, heeft een gesprek met Alfonsin rklaard dat hij met de hui- e regering wil samenwer- n om oplossingen te vin- a voor de zware economi- ie crisis. Maar Menem zal it voortijdig de macht van tonsin overnemen. Angstig kijkt dit jongetje hoe zijn moeder gulzige trekken neemt van de waterpijp, ge vuld met water en tabak. Hoewel het gisteren in Bangla desh „Niet-rokers dag" was, trok deze vrouw in Dhaka zich er niets van aan. Zo'n vijf miljoen vrouwen in Bangladesh zijn verwoede rokers. Stroessner krijgt asiel in Brazilië SAO PAOLO De in februari afgezette pre sident van Paraguay, Alfredo Stroessner, heeft officieel politiek asiel gekregen in Bra zilië. De schoondochter van Stroessner, Maria Eugenia, werd ook asiel verleend, maar niet aan de zoon van de voormalige dictator. Deze man wordt nog gezocht wegens be schuldigingen van cor ruptie. Doden bij actie Jungle Commando PARAMARIBO Bij een actie van het Surinaame Jungle Com mando in het dorp Brownsweg, ongeveer 100 km ten zuiden van Paramaribo, zijn vorige week ze ker drie doden gevallen. De slachtoffers maakten deel uit van de zogenoemde anti-terreurorga nisatie, een soort volksmilitie die is gewapend en opgeleid door het leger in Paramaribo. De actie, waarbij ook huizen in brand wer den gestoken, was een vergelding voor een aanval van de anti-ter reurorganisatie in Brownsweg, afgelopen januari. Daarbij waren drie leden van het Jungle Com mando om het leven gekomen. Roemenië bedolven onder de kritiek PARIJS Roemenië heeft op de CVSE-confe- rentie over mensenrechten in Parijs zware kri tiek te verduren gekregen over de wijze waarop het land politiek andersdenkenden behandelt. Wat de ministers sprekende over Roemenië nog niet wisten, was dat de Roemeense dissidente Doina Cornea, het symbool van de vervolgden in dit land, vorige week voor haar huis in Cluj in Transsylvanië door de politie op de grond is geworpen, in elkaar getrapt en diverse verwon dingen heeft opgelopen. De conferentie in Parijs is de eerste etappe van de mensenrechtenconfe rentie, die vier weken gaat duren en die vol gend jaar in Kopenhagen en in 1991 in Moskou zal worden voortgezet. Aan de conferentie ne men alle Europese landen behalve Albanië deel, plus de Verenigde Staten en Canada. Mislukte kaping ALM-vliegtuig WILLEMSTAD Vier Haïtianen hebben een mislukte poging onderno men om een vliegtuig van de Antil liaanse Luchtvaart Maatschappij te kapen. Het viertal, twee mannen en twee vrouwen, werd in het toestel overmeesterd en bij aankomst op Cu rasao gearresteerd. De Haïtanen had den in het vliegtuig gezegd dat er in een koffer in het ruim een bom was geplaatst. Wat hun eisen waren, is niet bekend. De kapers zouden zijn overmeesterd door enkele medewer kers van de ALM. die na een stagepe riode terugkeerden uit Miami, Flori da. Het vliegtuig maakte op weg naar Curasao een tussenlanding op Haïti. THEMA-TOERISME NAAR DERDE WERELD: TILBURG Laat wester se toeristen eens een vis vijver of een wasplaats aanleggen in de Derde Wereld. Daar hebben die landen tenminste wat aan. Dat is beter dan dat ze in volgepropte bussen rond crossen of zomaar zonder doel rondzwerven. Dit idee heeft G.S. Lous, do cent en adviseur aan de Hoge school voor Toerisme en Ver keer in Tilburg, vandaag ge lanceerd op een studiedag over toerisme naar de Derde We reld. Dat zogenaamde thema- toerisme zou hij willen opzet ten voor zowel georganiseerde reizen als het rugzaktoerisme. „Dan laat je niet alleen je geld vallen in die landen, maar werk je tegelijkertijd samen met de plaatselijke bevolking", aldus Lous. „Waarom zouden toeristen niet eens meegaan met missio narissen die de hospitalen in de binnenlanden van Indone sië langsgaan? Op zo'n manier leer je een land prima kennen. Ik zou graag willen dat minis ter Bukman van ontwikke lingssamenwerking dit soort toerisme zou bevorderen". Lous is van mening dat toeris me een positieve invloed heeft op de Derde Wereld. De ont wikkelingslanden hebben hun „welvaart" (mede) te danken aan het toerisme. De kwaliteit van de wegen en het drinkwa ter verbetert, ze besteden meer zorg aan het milieu, schrale kusten veranderen in bloeien de gebieden. Veel mensen die in de schaduw van het grote toeristengebeuren leven, gaan zich toeleggen op hun huisves ting en vervoermiddelen om ook een graantje mee te kun nen pikken van de toeristenin komsten. Van het geld dat door de toe risten wordt uitgegeven blijft ongeveer vijftig procent in het land. Maar een aanzienlijk deel daarvan verdwijnt in de zakken van hogere ambtena ren, aldus Lous. Toch is er vol gens hem wel controle op de besteding van dat geld. „Als het niet gebruikt wordt om bijvoorbeeld de wegen te ver beteren, heb je kans dat reisor ganisaties zich terugtrekken. Een Nederlandse organisatie heeft onlangs een bepaald ge bied uit zijn Indonesië-pro- gramma geschrapt vanwege de slechte wegen daar. Door al het gehobbel kwamen de toe- Verloedering Dat (massa)toerisme naar de Derde Wereld de lokale cul tuur zou schaden, vindt Lous onzin. Hij ziet geen direct ver band tussen het toerisme en bijvoorbeeld de broodrellen in Algerije, waar de jongeren met lede ogen toezien hoe de rijke Franse toeristen zich tegoed doen aan allerlei consumptie artikelen. Lous: „Er zijn ook veel politie ke invloeden die een gevaar voor de cultuur zijn, zoals in China waar de bevolking steeds meer in opstand komt tegen de regering onder in vloed van contacten met het Westen. Het is onvermijdelijk dat die landen informatie krij gen uit het Westen, zelfs zon der dat er toeristen komen". Cultuurverloedering houd je altijd, zegt Lous. „Maar daar hoeven we ons, als toeristen, echt niet schuldig over te voe len. Denk je dat de mensen in de Derde Wereld zich daar druk om maken? Zij zien de westerse toerist als iemand die niet hoeft te werken en veel geld heeft. Het enige wat hen interesseert is: hoe krijg ik centen van die man die niet werkt. Dan krijg je dus de handel met het bekende afdin gen. Het kwalijke is dat die „handel" vaak ontaardt in sekstoerisme en drugsver koop". Gezeur Lous begint zich nu echt op te winden. „Weet je hoe de cul tuur in die landen verloedert? Door uitzendingen op de tv. Niemand daar weet waar Ne derland ligt, maar allemaal kennen ze Gullit en Van Bas ten. Die mensen worden over goten met informatie waar ze niks mee kunnen doen. Niet alleen in landen van de Derde Wereld en China, maar ook in de Sovjetunie. Ook daar raken de mensen steeds westerser georiënteerd, terwijl er eigen lijk geen ruimte voor is. De grootste ambitie van de jonge ren daar is tegenwoordig het bezit van een bromfiets. Je houdt die dingen niet tegen". Geen gezeur over tegenstellin gen tussen arm en rijk „dat is nou eenmaal een gege ven" die door het toerisme nog schrijnender zouden wor den. Die tegenstelling, daar komen de mensen juist op af, meent Lous. „Zo van jongens, we gaan naar India. Daar is het nog lekker goedkoop". JEANNETTE v. LEEUWEN Bukman: reis wereld moet sekstoerisme uitbannen TILBURG Minister Bukman van ontwikke lingssamenwerking heeft de reiswereld opgeroepen het zogenaamde sekstoeris me uit te bannen. In zijn openingsrede van de studiedag over toerisme naar de Derde Wereld in Tilburg maakte hij van morgen bekend dat hij on langs besloten heeft „aan de regionale commissie van de VN voor Azië een bij drage te geven voor een project inzake prostitutie. Dit project beoogt door middel van voorlichting jonge meisjes ter plaatse te waarschuwen voor de mo gelijk ernstige gevolgen van het sekstoerisme". Bukman doelde met name op aids. „Ook voor de Ne derlandse reiswereld ligt er naar mijn mening een be langrijke taak met betrek king tot het uitbannen van dit fenomeen". Het is voor het eerst dat de Nederland se regering maatregelen neemt tegen dit „bedenke lijk aspect van het reizen naar ontwikkelingslan- Verder zegde Bukman toe „het toerisme als sector in het ontwikkelingsbeleid mee te nemen indien rege ringen van ontwikkelings landen dat wensen". Buk man erkende dat het toe risme van toenemend eco nomisch belang is voor de ontwikkelingslanden. Hij juichte verdere groei van het toerisme toe, mits het gepaard gaat met begrip en respect voor de bevolking en cultuur van die landen. PSKOU Leden van Congres van Volksaf- aardigden, het nieuwe rlement van de Sovjetu- zijn niet bereid een id voor de mond te.ne- n. Dat bleek gisteren Moskou, waar de open- te kritiek van de voor- lige Olympisch kam- len gewichtheffen Joeri asov op de geheime :nst de KGB insloeg als bom. iementariër Vlasov eiste in toespraak inzage in de om en het budget van de die hij betitelde als een dergronds rijk". De KGB ntroleert alle aspecten van samenleving en iedereen erin leeft, maar wordt zelf gecontroleerd", zo zei Vla- in een vlammend betoog, ij weten niet hoeveel men sen er werken en hoe groot het budget is. De KGB is de meest gesloten, samenzweer derige organisatie die wij heb ben". Na zijn toespraak kreeg Vlasov een staande ovatie van de meeste Congresleden, ter wijl de afgevaardigden in uni form onbeweeglijk voor ziGh uitkeken. Eerder op de dag had Boris Jeltsin in zijn eerste door de televisie uitgezonden rede als Sovjet-parlementariër radicale veranderingen voorgesteld in de machtsstructuur, om ervoor te zorgen dat de controle over de bevolking niet langer wordt uitgeoefend door de 20 miljoen leden tellende communistische partij, maar door het Congres van Volksafgevaardigden. Volgens Jeltsin heeft Gorbats- jov bij de politieke herstructu rering „uitzonderlijke macht" gekregen, en hij suggereerde dat Gorbatsjov, net als zijn voorgangers, in de verleiding gebracht zou kunnen worden daar misbruik van te maken en een „nieuwe dictauur te vestigen". Gorbatsjov, die der gelijke kritiek natuurlijk zag aankomen, beloofde het Con gres vorige week al plechtig nooit van deze macht misbruik te zullen maken. Jeltsin stelde voor dat Gorbatsjov zich jaar lijks zou onderwerpen aan een landelijk vertrouwensreferen- dum om tussentijds te testen in hoeverre zijn beleid wordt ge steund door de bevolking. De vooruitstrevende Litouwse partijleider Alguirdas Brau- zauskas, die de vergadering voorzat, ontnam Jeltsin ten slotte het woord nadat hij de spreektijd van 15 minuten ruimschoots had overschreden. De voormalige partijchef van Moskou kreeg na zijn toe spraak niet meer dan een be leefd applausje van de Con gresleden. Russische militairen die lid zijn van het Sovjet-parlement rusten in de pauze van de zitting buiten op een bankje wat uit. Een van de volhardende betogers sleept met bamboe-stokken om tenten op te zetten op het Plein van de Hemelse Vrede waar het kwik tot boven de dertig graden is opgelopen. FOTO: AP PEKING De hervor mingsgezinde partijleider Zhao Zhiyang lijkt defini tief uit de Chinese partij top gezet te zijn. In het Chinese Volksdagblad is vandaag een lijst versche nen met de belangrijke partijleiders waarop de naam van Zhao Ziyang niet voorkwam. De Chinese overheid is inmid dels begonnen met het organi seren van pro-regeringsde monstraties tegen de al weken voortdurende studentenprotes ten. In totaal werden in de buitenwijken van Peking drie regeringsgezinde demonstra ties gehouden waarbij men ook zijn steun betuigde aan de staat van beleg die op 20 mei werd afgekondigd. In Daxing, een stadje op twintig kilometer afstand van Peking, namen enkele duizenden boeren, ar beiders en studenten deel aan een steunbetuiging aan pre mier Li Peng. Ooggetuigen zeiden dat de meerendeels jon ge demonstranten de studen tenleiders verguisden en ver wensingen naar het hoofd slingerden van Fang Lizhi, een van de bekendste dissi denten in China. De jongeren verbrandden een pop die Lizhi moest voorstellen. De regering beschouwt Lizhi als een van de belangrijkste aanstichters van de studente nonrust die op 15 april begon. Ondertussen gingen de om streeks tienduizend studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in de hoofdstad hun 18de bezettingsdag in. Zij lij ken vastbesloten zich niet door de dreiging van een militair ingrijpen te laten intimideren. De staatstelevisie zond 's a- vonds beelden uit van nog meer van dergelijke regerings gezinde manifestaties die ook elders in de stad werden ge houden. Boeren, arbeiders, ambtenaren en studenten na men aan de betogingen deel, aldus de presentator. In Taiwan hebben gisteren naar schatting een miljoen Taiwanezen hun steun betuigd aan de door de studenten geï nitieerde democratiseringsbe weging in de Volksrepubliek. Zij vormden in de stromende regen een 400 kilometer lange menselijke ketting van het noordelijk deel naar het zuide lijk deel van het eiland „De studenten op het vasteland staan voor een keerpunt in de geschiedenis, maar zij hoeven hun zware taak niet alleen te dragen, want wij staan hele maal achter ze", zei Ko Chien- wei, een studentenleider van de Nationale Chengchi Uni versiteit. LAGOS In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos zijn gisteren ern stige onlusten uitgebroken. Onder aanvoering van studenten werd er de hele dag gedemonstreerd tegen de regering. Zeker vijf mensen kwamen om het leven, toen de politie het vuur opende op duizenden betogers die een politiebureau en een ka zerne bestormden. Het is de hele week al onrustig op verschil lende universiteiten van het land en de protesten van de studen ten zijn nu overgeslagen naar het centrum van Nigeria en naar andere groepen. Aanleiding tot het geweld is het economisch hervormingsprogramma, dat heeft geleid tot forse bezuinigin gen, onder meer op het onderwijs. )KIO De Japanse mi- ter van buitenlandsde :en Sosuke Uno is toch igewezen als opvolger de vertrekkende pre- er Noboru Takeshita. uitverkiezing van de 66-ja- Uno is een verrassing, irschijnlijk ook voor hem Gisteren zag het er nog naar uit dat er teveel oppositie bestond tegen zijn kandida tuur. Uno heeft geen machtsbasis in de regerende liberaal-demo cratische partij LDP en is voor veel Japanners een tamelijk onbekend politicus, ofschoon hij reeds vele belangrijke rege ringsposten heeft vervulde. De verklaring voor de keuze van Uno, een gemakkelijk en helder sprekend en formule rend man, is waarschijnlijk dat hij als zoon van een rijke sake brouwer nooit over geld heeft hoeven nadenken, en dus niet betrokken is bij het schandaal dat zij voorganger en vele an deren de politieke kop heeft gekost. Dit voordeel is ook weer een nadeel, inzoverre dat Uno nooit heeft bewezen dat hij voor de partij en haar aan hang enorme bedragen kan loskrijgen bij de industrie. Volgens waarnemers in Tokio is de keuze voor Uno mede be paald door het feit dat hij nau welijks aanhangers heeft bin nen de partij, zodat men hem ook weer snel kwijt kan raken als dat nodig is. Zodra de rook van het Recruit-schandaal is opgetrokken wordt een andere premier verwacht. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Enkele dagen later verlaten de vier schepen de rede van luhiwa voor het derde traject: hun bestemming zal zijn het nd Tahiti van de Gezelschapseilanden. Het weer houdt zich d en reeds de eerste dag vordert de kleine vloot flink. Alleen schip sukkelt een beetje achteraan: de „Vrijheid II" lijkt nu 3ns veel minder snel dan tot nog toe. Rob begrijpt er niets fi. Hij vergist zich toch niet? Maar wanneer hij het log uit brengt, ziet hij duidelijk, dat de snelheid ver beneden normaal is. Vier knopen is veel te weinig, juist nu de Zuid-Oostpassaat zo flink doorzet! - Ondertussen slaan „Cigaret-Larry" en Jojo met leedvermaak de achterblijvende „Vrijheid II" gade. Ja, ja, zo'n losse plaat kan je lelijk dwars zitten. „Je hebt goed werk gedaan, Jojo", grinnikt Larry: „die Hollander zal voorlopig nog wel niet op Tahiti aankomen!" (ADVERTENTIE) nieuws..Nationaal dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolg* zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. CeüLjeëoirumt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5