Geen kunstuitleen in Lisse Veiligheid bij hoge waterstanden in Zuid-Holland in het gedrang Circus rond haringrace riekt ïaar consumentenbedrog Veiling Flora wil nieuw systeem van heffingen CREATIEVE ZOMERMARKT EIDEN OMGEVING Ecidóc Ooivuwit DONDERDAG 1 IUNI 1989 PAGINA 17 leer inbraken in Lisse [SSE Het aantal misdrijven in ;e is in 1988 toegenomen. Werden 1987 715 misdrijven geregistreerd, brig jaar waren dat er 865. De stij- jng werd mede veroorzaakt door |n bende inbrekers die in Lisse ten- ïnste 26 inbraken en- diefstallen peft gepleegd. De bende Lissenaren lerd pas dit jaar gepakt. Het aantal |eine diefstallen steeg van 191 naar |0, zo blijkt uit het jaarverslag van l rijkspolitie Lisse. De politie hield J1988 158 verdachten aan en loste zaken op. Bij twee bollenbedrij- n en drie horecabedrijven werden ;gale werknemers opgepakt. In to- jal werden vorig jaar in Lisse 357 nrijdingen geregistreerd. Hierbij elen één gewonde en 48 gewonden. Ongelukkige verjaardag OEGSTGEEST Een Leidse jongeman beleefde gisteren een wel zeer onge lukkige 18e verjaardag. Na een aanrijding op de Oude Rijnsburgerweg moest hij met een zwaar gekneusde pols naar het Academisch Ziekenhuis Leiden worden gebracht. De Leidenaar reed met zijn brommer op de Oude Rijnsburgerweg en raakte bij het passeren van een fiets de arm van de be rijdster. Beiden kwamen ten val. De fietsster, een 18- jarige Oegstgeestse, kwam met de schrik vrij. Dagverblijf jubileert OEGSTGEEST Dagverblijf Jottem voor oudere geestelijk gehandicapten in Oegst- geest heeft gisteren de viering van het tien jarig bestaan met een receptie en een open huis ingeleid. Daar werden de zeventien be woners door groepsleidster Bentvelsen in de bloemen gezet. ,,Jottem"is gevestigd in de voormalige Mon tessorischool aan de Louise de Colignylaan. Onder meer door inspanning van wijlen wethouder Thorn kon het gebouw als dag verblijf naast dat van het reeds bestaande „De Schakel" in gebruik genomen worden. Tijdens de receptie kreeg de staf van het dagvreblijf geschenken aangeboden. Plaats vervangend voorztter Van Vliet van de ou derraad bood alle bezoekers van het dagver blijf en het personeel een groepsfoto aan. Een exemplaar op posterformaat krijgt een plaatsje in het gebouw. Bromfietser raakt balk LEIDERDORP Een 18-jarige jongen uit Zoeterwoude is gisteren met onbe kend letsel vervoerd naar het Academisch Zienhuis in Leiden nadat hij met zijn bromfiets tegen een balk was gereden. De jongen reed over de Zijldijk in Leiderdorp toen hij in een flauwe bocht met de wielen in de berm raakte. Bij zijn pogingen om weer op de rijbaan te komen reed hij tegen de balk. Bibliotheek blijft aan Homeruslaan OEGSTGEEST De commissie onderwijs en welzijn in Oegstgeest heeft zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor handhaving van de bibliotheek aan de Homeruslaan. Dat gebeurde tijdens de eerste vergadering die werd voorgezeten door de nieuwe wethouder HA. Rijks. De commissieleden Haasnoot (PvdA), Vissers (D'66) en Van Elzen (PPR) vonden het wel spijtig dat de bibliotheek niet centraler in de gemeente kan worden geves tigd. De commissie was er wel eensgezind over dat de financiering van de bibliotheek wat evenwichtiger moet worden. De wethouder liet doorschemeren dat er een kans bestaat geld voor uitbreiding van de bibliotheek te krijgen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten dat een potje heeft voor bijdragen aan culturele voorzieningen. Grafzerk bekogeld RIJNSBURG Twee Rijnsburgse jongens van 13 en 15 jaar oud zijn gister avond aangehouden nadat zij een grafzerk met ste nen hadden bekogeld. De grafzerk staat op het kerk hof van de hervormde kerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg. Door de balda digheid liep de zerk lichte schade op. De jongens hebben een re primande gekregen. De schade wordt in overleg met de ouders geregeld. Vrachtwagen ramt auto WASSENAAR Een 52-jarige vrouw uit Wassenaar is gistermorgen om half negen vol geramd door een vrachtwagen op de kruising Katwijkseweg/Wasse- naarseslag. De 26-jarige bestuurder van de vrachtwagen reed over de voorrangs- weg van de kruising, toen hij de auto van de vrouw zag naderen. De vrouw minderde aanvankelijk vaart, maar gaf op het laatste moment gas om toch als eerste de kruising te passeren. De chauf feur van de vrachtwagen week nog wel uit, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. De auto van de Wassenaar- se moest worden weggesleept. Van de twee honden die in de auto zaten heeft er een van schrik de benen genomen. De vrouw is met lichte verwondingen in het gezicht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden Overgebracht. JOTITIE CULTUURBELEID: TE SMALLE BASIS SSE Lisse krijgt geen nstuitleen. Een kunstuitleen geen gemeentelijke taak en vendien is er in Lisse een te lalle basis voor een dergelij- ir- instelling. Dit staat in de d- meentelijke notitie kunst- ir- cultuurbeleid. •n. rgemeester en wethouders n Lisse willen geen kunst- ur leen omdat zij menen dat n instituut niet kan draaien ider forse gemeentelijke isidies. In de nota wordt orts gemeld dat het gemeen- ïuis van Lisse slechts bij ge uitzondering zal worden ïut voor het houden van ex- iities. gemeente Lisse zal per jaar (000 gulden blijven reserver- voor de aankoop van kunstwerken. In het gemeen telijk fonds aankoop kunst voorwerpen zit nu ruim 120.000 gulden. B en W willen de jaarlijkse tien mille daarom nu niet meer direct storten in het fonds, maar als uitgaven post in de begroting opnemen en daaruit ook incidentele kunstaankopen verrichten. Overschotten kunnen in het fonds worden gestort. Verfraaien Lisse blijft de 1 procentsrege ling hanteren. Deze regeling houdt in dat bij nieuwbouw van openbare gebouwen één procent van de bouwsom wordt gebruikt voor de aan koop van een kunstwerk om het gebhuw te verfraaien. B en W van Lisse willen wel dat deze bedragen aan een maxi mum worden verbonden. Hierdoor wordt vermeden dat bij strikte toepassing van de regeling zeer hoge bedragen voor kunst moeten worden uitgetrokken. Kunstwerken in oude wijken moeten worden bekostigd uit de reserve kunst aankopen, kunst in nieuwe wijken moet worden betaald uit mogelijke exploitatie-over schotten, zo wordt in de nota gesteld. Lisse krijgt een post „bevorde ring kunst en culturele activi teiten". In 1990 wil het ge meentebestuur daarvoor 9.000 gulden beschikbaar stellen en in 1991 10.000 gulden. Het geld kan onder meer worden ge bruikt voor culturele activitei ten van bovenplaatselijke allu re in het nieuwe Poelhuys. Voorts wil het Lissese college het monumentenbeheer zoveel mogelijk in eigen hand houden en steunen. Dit is mogelijk omdat gemeenten pef 1 janua ri van dit jaar vergunning moeten geven voor wijziging of sloop van een beschermd monument. Zo wordt gedacht aan gemeentelijke subsidie voor het in stand houden van waardevolle gevels en stoepen. Zoals bekend willen B en W van Lisse de drie noodlokalën aan de Ooievaarstraat 27a voor de symbolische prijs van één gulden verkopen aan plaatse lijke kunstenaars. Zij kunnen deze ruimte gebruiken voor het inrichten van ateliers. Het college wil echter geen verde re financiële steun geven om dat er sprake is van beroeps kunstenaars die hun eigen za ken dienen te regelen. Burge meester en wethouders vinden het tevens geen gemeentelijke taak om kunstenaars in te schakelen bij het onderwijs. Wel vinden zij het een goed idee als er in het gemeentehuis beperkte documentatie over plaatselijke kunstenaars voor handen is. De documentatie dient door de kunstenaars wel zelf te worden bijgehouden. De notitie kunst- en cultuur beleid wordt maandag 5 juni besproken in de commissie voor onderwijs en culturele za ken. UITBLIJVEN STORMVLOEDKERING EN ONDERHOUD DIJKEN ALKEMADE De vei ligheid bij hoge water standen komt in Zuid- Holland in het gedrang door het uitblijven van de bouw van de stormvloed kering in de Nieuwe Wa terweg. Ook vertraging in de verbetering van de ri vierdijken speelt daarbij een rol. Dat zei voorzitter Ir. H. H. Tonkes gisteren op de algemene ledenver gadering van de Zuidhol landse Waterschapsbond in Restaurant ,,De Woeli ge Baren" in Oude Wete ring. Ten overstaan van de verga dering stelde Ir. Tonkes voor om in een brief aan de Tweede Kamer en de minister uit drukking te geven aan zijn on gerustheid. Door de kabinetscrisis is ook vertraging ontstaan in de voorgenomen beperking van fosfaathoudende lozingen van slib uit zuiveringsinstallaties, „Vermindering van de fosfaat- en nitraatbelansting van het oppervlaktewater is van essen tiële betekenis" aldus de voor zitter van de Zuidhollandse Waterschapsbond. „Echter ook andere fosfaatbronnen, met name die van industrie en landbouw, moeten worden in geperkt". De op hergebruik gerichte sy stemen van fosfaatverwijde ring zijn nog maar in een proefstadium beschikbaar. Voorkomen moet worden dat andere ook minder gewenste stoffen in de zuiveringsinstal laties komen als gevolg van de aanpak van de fosfaten. Een ander probleem is dat van de verontreinigde baggerspe cie. Per jaar moet ongeveer één miljoen kubieke meter specie worden gebaggerd. Hiervan is circa de helft ern stig verontreinigd. Tot het jaar tweeduizend zal zeven miljoen kubieke meter verontreinigde baggerspecie moeten worden verwijderd. Deze grote hoe veelheden en het feit dat er geen structurele mogelijkhe den voor verwerking of stor ten aanwezig zijn, leidt nu al tot grote problemen. .eidschendammer angehouden DORSCHOTEN/LEIDSCHENDAM a 32-jarige inwoner van Leidschendam stermiddag aangehouden na een in- en een aanrijding. De man pleegde Voorschoten een inbraak. Vervolgens hij haastig naar zijn woonplaats, waar op de Veursestraatweg een verkeer- omver reed. De man reed door, maar kenteken was toen bekend. De politie Leidschendam kon hem niet veel later de Jagersstraat aanhouden. De man nog gezocht wegens een mishande- Hij is in Voorschoten ingesloten. WARMOND De Vereniging het Oude Raadhuis van Warmond houdt aanstaande zaterdag de eerste van een reeks creatieve zomermarktjes op het Dorpsplein bij De Pomp in Warmond. Op zaterdagen gedu rende de maanden juni, juli en augustus worden er op het plein van 11.00 tot 16.00 uur zes kramen bemand en creatieve technieken aan de bezoekers gedemon streerd. De produkten zullen ook te koop zijn. Verder wordt er een terras ingericht, waar gastvrouwen van de vereniging ko- fie, thee en limonade serveren. Galerie het Oude Raadhuis en Galerie de Pomp staan open met maandelijks wisselende exposities. Komende zaterdag zal Anneke van der Kwaak een demonstratie potten bakken geven. A. Eijgersbergen en D. Bernhardt presenteren volksschilderkunst en zijdeschilderkunst. Kees Eulink is er met olieverven en aquarellen. De pa pierknipkunst wordt getoond door Sophie van Wesemael. Thea de Jong brengt brei technieken, Toos Valentijn is aanwezig met poppen. De Verenging het Oude Raadhuis wil met deze activiteiten invul ling geven aan het begrip „Warmond, re creatiegemeente TWIJK Sinds een week le nieuwe haring weer in Ierland. Voor liefhebbers het zilte zeebanket altijd r een gedenkwaardig mo lt. Toch rees vorige week tnsdag zelfs bij de meest uvinistische Hollander de ag of het „circus" rondom maatjesharing niet te veel openlijk „consumentenbe- l" lijkt. Hollandse Nieuwe (vlogen door een helicopter de KLM en direct in heel erland volop te koop: een um in de lange geschiede- van een gedenkwaardig lining is tegenwoordig het nbegrip in de handel van ooit seizoen gebonden arti- ;n waren. Zo is vrijwel in eel West-Europa in de don- s e dagen voor Kerst een P ig bosje tulpen te koop het symbool van de ont- ;ende lente terwijl het p (lopen jaar rondom feest- hoogtijdagen in ieder geval kelijke haring niet ontbrak de vishandelaar. Geen ze. ider dat het afgelopen jaar, ei! usief de winter, gigantisch U11 haring verkocht werd. ntig procent meer zelfs het ook al goede jaar 1987- Dat daar zachte winter jte maken heeft spreekt _U1 r zich, maar ook bewust oerde campagnes en ge- ite promotie zijn daar debet aan. Dit voorjaar lijkt echter de campagne rond de Holland se Nieuwe een negatief effect te krijgen. Terwijl de vissers en handelaren het deden voor komen dat pas door de vangst en verwerking van de Hol landse schepen de echte maat jes in het land verschenen, la gen de schappen bij de detail listen vol Deense haring, die echter volgens het Nederland se principe, zij het pas op de wal, gekaakt zijn. Concreet be tekent dus de komst van de eerste Hollandse maatjes het daadwerkelijk startschot voor de verkoop van de uit Dene marken ingevoerde haring. Of, zoals de voorzitter van de Nederlandse Haringhande laars, directeur Dorenbos van de rederij Kennemerland het uitdrukt: „volgens planning is de haring drie dagen na Vlag getjesdag in Nederland en kan de verkoop van Deense en Hollandse haring starten". Koortsachtig De planning liep dit jaar ech ter anders dan verwacht. Hoe wel op zaterdag 20 mei het kleinste aantal schepen ooit uitvoer voor de haringrace werd er nagenoeg geen haring gevangen tijdens het eerste weekeind dat de Nederlandse trawlers en kotters het visje mochten gaan verschalken. De geplande veiling van haring op woensdag 24 mei kwam daarmee in het geding. Koortsachtig overleg de dins dag daarvoor bij de- haring- handelaaars, met name in Kat wijk, leidde tot het unieke plan om de haring in te vlie gen. De verkoop van Holland se Nieuwe zou die woensdag in heel Nederland starten, dus mocht daarbij de „echte" Hol landse Nieuwe niet ontbreken. Op dat moment hadden op on geveer 57 graden noorder breedte, zeg maar zuidelijk van de Abberdeenbank, voor het eerst de drie Nederlandse vissersvaartuigen haring opge vist uit de Noordzee. Om on danks alles te voorkomen dat van een winnaar van de ha ringrace zou worden gespro ken, besloten de haringhande laren van beide schepen, de SCH.6 Alida van rederij Van der Zwan en de IJm. 203 van de Katwijkse rederij Kenne merland, per helicopter vis van boord te halen. Haring die voor deze publicitaire manoeu vre op ruim 130 duizend gul den voor de haringhandelaren kwam. Greenpeace Dat deze hele „free publicity"- opzet van de haringhandela ren niet meer aanslaat blijkt uit de belangstelling van de verschillende media-vormen. Terwijl krantennagenoeg niets over de haringrace te melden hadden, verzwegen ook radio en televisie nage noeg de verkoop van de eerste haring. Dat daarbij de op brengst van de eerste twee emmertjes haring, een bedrag ter hoogte van 31.000 gulden, ten goede kwamen aan Green peace, miste ook de beoogde publiciteit, mede doordat de voorzitter van de Nederlandse haringhandel een onduidelijk verhaal hield over de noodza kelijk bescherming van de jon ge haring die door de Denen voor de Deense kust wegge vangen wordt voordat die ha ring paai rijp is. Greenpeace moet deze haring beschermen totdat ze in aan merking komt voor de vangst door Hollandse schepen, aldus het beoogde betoog van de heer Doornbos. Greenpeace als middelaar in een economisch proces ten aanzien van de vangstwijze derhalve. Inmid dels ligt echter de haring in de Nederlandse haringkar. Indien die haring op de juiste wijze verwerkt is en voldoet aan de gestelde eisen, ten aanzien van grootte en vetgehalte, kan men spreken over een uitste kend produkt. Een kwalifica tie waaraan de Nederlandse haring, van welke herkomst dan ook, gelukkig nog steeds ruimschoots aan voldoet. AAD VAN DUIJN Veroorzaker ongeval kiest het hazepad HILLEGOM Een 34-jarige inwoner van Heemstede is gis teravond frontaal geramd toen hij de brug bij de Haarlem merstraat in de richting van Hillegom passeerde. De auto werd aan de linkerzijde finaal opengereten door een tege moetkomende automobilist, die in de bocht van de weg een andere auto inhaalde. De auto van de Heemstedenaar raakte total loss. De veroorzaker van het ongeluk wist zijn auto op wonderbaarlijke wijze aan de praat te houden en ging er vandoor. De politie vraagt ge tuigen van het ongeval zich te melden. Het gaat om een licht gekleurde Honda Civic, waar van het kenteken begint met JJ. Dak in brand bij teren dakkapel LEIMUIDEN Bij het teren van het dak van een woning in de Westwan in Leimuiden heeft de wind gisteren voor een kleine brand van het isolatie materiaal onder het dak ge zorgd. Op het moment dat een werknemer van een Leids dak- bedekkingsbedrijf probeerde hete teer op een dakkapel te smeren sloegen de vlammen van een vlammenwerper onder dakpannen. Daarop vatte het isolatiemateriaal vlam. De be woners waarschuwden direct de brandweer, die de brand op tijd wist te blussen. De dakbe- dekker brandde zijn handen toen hij enkele dakpannen wegtrok voor de brandweer. Hij moest zich onderdoktersbe handeling laten stellen. Dansleraren in Noordwijk NOORDWIJK Ruim drie honderd dansleraren bezoeken het 69e Internationale Dansle raren Congres, dat op 9, 10 en 11 juni wordt gehouden in ho tel Huis ter Duin in Noord- wijk. Het congres van de Ne derlandse Vereniging van Dansleraren (NVD) heeft als titel „Swinging World: een vrijetijdswereld in beweging". De titel is gekozen omdat er de laatste jaren een groeiende be langstelling is ontstaan voor de gezelschapsdans. Op 10 juni is er een Presidents Dinner Par ty die door alle belangstellen den tegen betaling van 75 kan worden bezocht. Op deze gala-avond treden onder ande ren de professionele wereld kampioenen ballroomdansen, Stephen en Lindsay Hillier, op. Inlichtingen: 020-478333. RIJNSBURG Het be stuur van de veiling Flora wil af van het huidige provisie-systeem. Ge streefd wordt naar een ge combineerde partij /kar- heffing waarbij de provi sie een iets lagere priori teit krijgt. Op deze manier wil men het veilproces ef ficiënter laten verlopen en voorkomen dat de ene kweker veel meer provi sie moet betalen dan de ander. Momenteel betaalt elk lid van de veiling Flora 5,5 procent provisie over zijn omzet aan de veiling. Dit betekent dat een kweker die rozen aanvoert veel meer aan provisie kwijt is dan bijvoorbeeld een tuinder VOORSCHOTEN De wet houder Schramaschool aan de Van Hogendorpweg in de Voorschotense wijk Noord- Hofland is gistermiddag door raadslid Mr. H. Van Gogh (VVD) officieel in gebruik ge nomen. Kinderen van de school trok ken een zeil weg, waaronder de naam „Wethouder Schra- die dezelfde hoeveelheden gipskruid op de veiling aan biedt. Rozen leveren immers veel meer geld op dan gips kruid. Om dit verschil weg te werken is het bestuur van de veiling van plan een partij- /karheffing gecombineerd met veilingprovisie in te voeren. Het aantal karren en partijen wordt met een heffing belast. Besluit De leden van Flora krijgen morgen tijdens de algemene ledenvergadering uitleg over de partij/karheffing. Zij ne men nog geen beslissing over deze zaak. In het najaar zal met de leden over deze mate rie worden gediscussieerd waarna in december een be sluit zal worden genomen. Overigens wordt bij Flora ook gedacht aan een nieuw sy steem van veilen. Gedacht maschool" was verborgen. De wethouder Schramaschool is een onderdeel van het scho lencomplex in Noord-Hofland, dat een roomskatholieke, een protestant-christelijke en een openbare basisschool omvat. Het hele complex wordt pas in september van dit jaar offi cieel geopend door wethouder L. Marselis (CDA) van welzijn. wordt aan veilen op monster of aan videoveilen. Deze plan nen zullen dit jaar verder wor den ontwikkeld. De leden moeten morgen avond wel beslissen over de aankoop van zes hectare grond voor de toekomstige uitbrei ding van Flora. Met deze transactie is ruim drie miljoen gulden gemoeid. Flora wil een terrein van 4,5 hectare kopen ten zuiden van het veiling complex. Dit is bestemd voor uitbreiding van het aanvoer en verdeelgebied, nodig om een hogere snelheid in het verdelen te krijgen. Voorts wil men een perceel grond ten noorden van de veiling kopen. Hierop moeten de toekomstige uitbreidingen van het koper- sgebied worden gerealiseerd. De eerste fase van de uitbrei ding van het kopersgebied is in 1988 begonnen. Wielerronde Zoeterwoude ZOETERWOUDE Belang- stellenden voor de wielerronde van Zoeterwoude, die wordt verreden op zondag 18 juni, kunnen zich tot en met 11 juni inschrijven bij A. Hilgersom, Dorpsstraat 40. Voor het eerst kunnen ook vrouwen meedoen. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden per persoon. Ook inwo ners van Stompwijk zijn wel kom in de wielerronde. Leer lingen van de Zoeterwoudse basisscholen kunnen zich op hetzelfde adres gratis inschrij ven voor de „grut-ronde", een nieuw onderdeel van het wie- Ierevenement. Naast de grut- ronde en de burgerronde ko men ook de KNWU-licentie- houders in actie. Om 11.45 uur bijten de nieuwelingen het spits af. Dat belooft een heel interes sante wedstrijd te worden om dat alle regiorijders, die tevens behoren tot de nationale top, in Zoeterwoude aan de start ko men. Daarna, om 13.00 uur, is het de beurt aan de liefhebbers en veteranen terwijl de ama teurs rond de klok van 14.45 uur aan hun koers beginnen. Verpleegkundigen bezetten Van den Berghstichting NOORDWIJK Het verpleegkundig personeel van de dr. mr. W. Van den Berghstichting in Noordwijk heeft vanochtend van kwart over zeven tot tien uur het hoofdgebouw bezet. Alle deu ren werden hermetisch gesloten en gingen slechts open voor noodgevallen. Directieleden, administratief en medisch perso neel werd tot tien uur de toegang geweigerd. Ramen van het directiekantoor werden dichtgeplakt met gele actiepamfletten en het hele gebouw werd versierd met ballonnen en vlaggetjes. Tot zijn verbzaing werd een sollicitant naar de parkeerplaats verwezen voor zijn sollicitatiegesprek. De directie heeft de actie van de verpleegkundigen afgekeurd. Wethouder Schramaschool officieel geopend nieuwe naring werd vorige week per helikopter in Katwijk aangevoerd. KLM-gezagvoerder Jan Lelieveld liet zich toen de rste" haring goed smaken. foto: anp CHAPPEN AL VOL BIJ AANKOMST HARING

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17