topje van de ijsberg is bekend Verwaarlozing: Alleen het kcidócsou/tant-^ stad omgeving Fraaie reiswekker Wachtlijst voor gezinshulp groeit Jonge vrouw mishandeld „WE ZIEN ALLEEN MENSEN DIE EINDSTATION AL HEBBEN BEREIKT" Buurt in het geweer tegen komst van centraal wonen a DONDERDAG 1 JUNI 1989 PAGINA 13 deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 r i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Stuur als dank de reiswekker naar CeicLeGou/iant Premies lopen geen gevaar na heiverbod bij tandartspraktijk LEIDEN De kooppremies voor de 54 nieuwe huizen in vlek 14 in de Stevenshof lopen, bij een eventuele serieuze vertraging van de bouw, geen gevaar. Dat heeft het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening aan directeur A. Beek van Slokker Vastgoed Zoetermeer (SVZ) medegedeeld. Hiermee lost het ministerie een aantal problemen op in de „gevarendriehoek" tussen de gemeente, SVZ en de Leidse tandarts R. van der Grijp. Ook de aanstaande bewoners van de huizen kunnen opgelucht ademhalen. De problemen ontstonden doordat de gemeente te snel toestemming gaf aan SVZ om met de bouw te beginnen. De gemeente ging er daarbij vanuit de verplaatsing van het tijdelijk gevestigde gezond heidscentrum en de tandartspraktijk van Van der Grijp tijdig te kunnen regelen. Daarbij was snel heid van handelen geboden. Voor het verkrijgen van de premies was immers gesteld dat de begane grond voor 1 augustus af moest zijn. De gemeente kwam echter niet op een lijn met Van der Grijp. Op het moment dat SVZ aan het karwei begon, was de vlek dus nog niet volledig bouwrijp. Slokker begon twee weken geleden des ondanks wel met heien, maar werd deze week ge stuit door de president van de Haagse rechtbank, mr. F. Portheine, die de tandarts bij een kort ge ding voor een groot deel in het gelijk stelde. SVZ moet zich nu bij haar werkzaamheden aanpassen aan de werkuren van de tandarts, waardoor ver traging in de bouw èn premieverlies dreigde. Resteert nu nog slechts het probleem tussen ge meente en tandarts. De gemeente vindt, bij monde van mevrouw G. Schramm van de directie Ruim telijke Ordening en Stadsbeheer, dat Van der Grijp „te veel noten op zijn zang heeft". Van der Grijp liet via zijn raadsman weten dat hij opnieuw een redelijk voorstel aan de gemeente zal doen. Geslaagd theaterfestival Augustinus LEIDEN - De afgelopen drie avonden heeft Augustinus in het teken gestaan van het theaterfestival. Het was de derde keer dat het festival werd georganiseerd op de Leidse jonge renvereniging, die al een aantal jaren niet meer uitsluitend voor studenten is opengesteld. De theatercommissie, die bestaat uit Kirsten Wiemers, Lau- rian Alferink, Wilma Tees en Leontine van Ruiten, was bij zonder tevreden met het bezoek. Op de drie avonden heb ben ruim tweehonderd mensen het festival bezocht. Op dinsdag, toen de Leidse groepen SSR, Art-i-schock en De Tomaat optraden, werd het aantal toeschouwers geschat op honderd. Daarmee was de mensaruimte, een zaal met be perkte theaterfaciliteiten, meer dan vol. Een betere zaal is volgens de organisatie aan te bevelen. De theatercommissie denkt dat door het succes van het festi val de continuïteit voorlopig is gewaarborgd. Volgend jaar gaat een nieuwe commissie proberen amateurtoneelgezel schappen speelgelegenheid te bieden en het publiek daar voor te interesseren. LEIDEN Een 18-jarige Leidse vrouw is gistermid dag voor de woning van haar moeder in de Serin genstraat door haar vriend in elkaar geslagen. De reden was dat zij de verkering met de 27-jarige Leidenaar had beëindigd. De politie heeft de vrouw naar het Academisch Zie kenhuis Leiden overge bracht. De vriend heeft zich vrij willig op het politiebureau gemeld. Ingrijpen bij wegzakken emancipatie-activiteiten LEIDEN „Als het onderdeel emancipatie in de activiteiten van club- en buurthuizen in de komende jaren terugzakt, zal de gemeente ingrijpen". Dat zei wethouder H. van Dongen (Emancipatie) gisteravond tijdens de vergadering van de commissie OSE. Ze reageerde daarmee op zorg van commissieleden naar aan leiding van het afbouwen van subsidies aan club- en buurt huizen voor emancipatiewerk. Voorstellen daarvoor staan in het Ontwerp Herziening Welzijnsplan 1990-1991. Volgens het ontwerp moeten de club en buurthuizen de activiteiten op emancipatiegebied 'inbedden' in het bestaande werk. Daar door moet geld vrij komen voor nieuw emancipatorisch be leid. Van Dongen liet daarbij weten er niet van uit te gaan dat het zover zal komen. „Emancipatie is bij de club- en buurthuizen goed ingeburgerd, al doet het altijd pijn als sub sidies afgebouwd worden". LEIDEN „Het zou me niets verbazen als er opeens 500 probleemge vallen in Leiden naar bo ven komen. De 65 men sen die we nu kennen, vormen slechts het topje van de ijsberg", aldus de arts Jan de Nooij, die met verpleger Hans van der Grijp, de kern vormt van de Werkgroep Hygiëni sche Probleemgevallen van de Leidse Basisge zondheidsdienst. Het gaat om mensen die zichzelf dermate verwaarloosd en vervuild hebben dat er ingegrepen moet worden. Hoofdcommissaris H. Mostert van de Leidse po litie noemde vorige week een aantal van 200 Leide- naren die volgens hem „als beesten" leven. „En het wordt steeds erger", waarschuwt 30-jarige De Nooij, „Het aantal ouderen dat alleen woont en nauwe lijks contact heeft met de fa milie, groeit. Er kijkt nie mand meer naar ze om". De aandacht van de werkgroep is vooral gericht op ouderen, omdat in die groep het risico om te vereenzamen het grootst is. De mensen zijn li chamelijk niet meer zo sterk en ze zijn minder mobiel. Toch zijn er ook veel mensen onder de zestig die zichzelf verwaarlozen. De arts vindt het frusterend dat de werkgroep er vaak te laat wordt bijgehaald. „We zien nu alleen de mensen die het eindstation al hebben be reikt. Het grote probleem blijft echter: hoe en waar vind je die mensen? Ik ben er van overtuigd dat als we in Lei den bij honderd huizen aan bellen er altijd wel één of twee tussen zitten waar we nuip Kunnen venenen Zelfverwaarlozing ontstaat vaak door eenzaamheid. De mensen isoleren zichzelf. „Ze ontglippen aan de huisarts, ze betalen het ziekenfonds niet meer, vervolgens gebeurt het zelfde met de energiereke ning. Uiteindelijk zijn ze al leen nog maar bij de burger lijke stand bekend. Voor de rest zijn ze bij alle bestanden zo'n beetje uitgeschreven". De werkgroep is hierom bezig met het opzetten van een mo nitorproject. Het is de bedoe ling om aan het eind van dit jaar een aantal bestanden met elkaar te combineren om mensen die zich isoleren eerder op het spoor te komen. „Voorkomen blijft beter dan genezen. Er zitten nogal wat haken en ogen aan zo'n sy steem. De privacy van de mensen is van groot belang, maar voor ons is het zo be- angrijk dat we er uit moeten komen. Leiden is dan de eni ge gemeente van Nederland die er zo vroeg achteraan gaat". Actie De werkgroep is voor de mel ding van probleemgevallen nu voornamelijk afhankelijk van de wijkagent en van de buren. Die reageren pas bij stankoverlast of last van on gedierte. De Nooij: „We ko men pas echt in actie als het de spuigaten uitloopt. Laatst kregen we een melding van een wijkagent over een alco holist die al tien dagen met zwerende wonden in zijn ei gen vuil op de bank lag. De man gaat naar het ziekenhuis, ontwenningskliniek, krijgt begeleiding van een maat schappelijk werkster. Wij knappen zijn huis op met de sociale dienst en saneren zijn schulden. Als de man thuis komst staan de buren klaar met een bosje bloemen, ook al had hij vijf jaar lang niet te gen ze gesproken. Dat zijn mooie dingen. De man heeft het nu weer redelijk naar zijn Volgens de arts mislukt bijna de helft van de gevallen die aangepakt worden. De men sen zakken weer terug in hun oude gewoontes. Vooral alco holisten en mensen die psy chische problemen hebben ge had, hebben de neiging terug te vallen. „Zo was er een man met een drankprobleem. Het werd van kwaad tot erger. Het huis was een grote bende en op een gegeven moment werden we gewaarschuwd door de wijkagent. We troffen de man meer dood dan levend aan. We brachten hem naar het ziekenhuis en knapten zijn huis op. Na drie maanden loopt de man een slijterij bin nen, koopt een tas vol drank en begint gewoon opnieuw. Het verschil Js nu dat we de man in de gaten houden". De Nooij vindt het triest dat er een aantal gevallen blijft bestaan die gewoon niet kun nen worden opgelost. „In eer ste instantie willen we de mensen zelf helpen en be schermen. Lukt het niet, dan proberen we de toestand voor de omgeving zo acceptabel mogelijk te maken. We voe ren gesprekken met ze, maar de mensen mogen leven zo als ze willen. Maar toch, je zal er maar naast wonen". De arts vindt dan ook dat mensen, als ze zich zorgen maken over ie mand, best mogen bellen naar de Basisgezondheidsdienst. „Wij onderzoeken de klacht en gaan er op in als er echt iets aan de hand is. Ook kun nen ze terecht voor vragen en informatie. Ik heb liever dat de mensen tien keer voor niks bellen, dan dat ze het één keer vergeten", besluit De Nooij. Het telefonisch spreek- ,GELD NODIG VOOR MEER PERSONEEL" JSIDEN De wachtlijst 'an de Stichting Gezins- 'erzorging Leiden wordt teeds groter. Op dit mo- nent wachten 65 Leide- laars op hulp en directeur L Claassen van de aan de lembrandtstraat gevestig- le instelling denkt dat dat antal de komende tijd oeneemt. „We hebben onder meer geld nodig 'oor meer personeel". )e lange wachtlijst ontstaat 'oornamelijk doordat het aan- al ouderen toeneemt dat zelf- tandig woont maar hulp no- ig heeft. Ook kent Leiden teeds meer ouderen die wach- en op opname in een ver- leeghuis. Met name het aan- il psycho-geriatrische (de- ïenterende) patiënten neemt )e, zo staat in het jaarverslag ver 1988 van de stichting, lirecteur Claassen zegt dat de ezinshulpen op dit moment orden geconfronteerd met issen de veertig en vijftig lensen die „duidelijk geïndi ceerd zijn voor opname in een psycho-geriatrische instelling". Plaatsen voor dementen in Leiden zijn er niet. Het is de bedoeling dat over niet al te lange tijd zestig psycho-geria trische patiënten in Leiden te rechtkunnen. Gesprekken daarover hebben plaats tussen Leidse verzorgingshuizen en bijvoorbeeld Huize Overduin, een verpleeghuis in Katwijk. Ook zijn er plannen om een nieuw centrumpje te betrek ken bij het nieuwe zorgcen trum voor ouderen in Leiden- Noord. Nijpend „Dat op dit gebied het nodige moet gebeuren, is duidelijk", stelt Claassen. „De situatie be gint heel nijpend worden, de druk wordt steeds groter, ook voor de naaste omgeving van deze mensen". Om de directe familieleden van psycho-geria trische patiënten „beter toe te rusten" is een aantal instellin gen in Leiden, waaronder de gezinszorg, een jaar geleden begonnen met gespreksgroe pen. Verder wordt de instelling volgens Claassen vaker gecon fronteerd met „hygiënische probleemgevallen", bij wie sprake is van ernstige vervui ling. Ook het aantal aids-pa- tiënten dat een beroep doet op de medewerkers van de stich ting neemt licht toe, verwacht de directeur. Op dit moment wordt één persoon met deze ziekte verzorgd. Verder is er volgens Claassen een tendens dat geestelijk en lichamelijk gehandicapten langer thuis blijven wonen. Dat betekent dat die gezinnen vaker een beroep doen op de gezinshulp. Om meer mensen aan te kun nen nemen, is meer geld no dig. De stichting is financieel afhankelijk van de Zieken fondsraad. „Voor een hogere subsidie is een premieverho ging noodzakelijk. En dat is een politieke aangelegenheid". Groot verloop De Leidse stichting moest de afgelopen jaren steeds geld in leveren, omdat het budget wordt vastgesteld op basis van het aantal personeelsleden. De subsidie werd verlaagd omdat niet kon worden voorzien in alle vacatures. Op dit moment kunnen alle vacatures worden vervuld, aldus Claassen, maar geld voor de noodzakelijke uit breiding van personeel is er niet. Uit het jaarverslag blijkt dat sprake is van een groot ver loop onder het personeel. In 1988 nam dertig procent van de medewerkers ontslag. „Een afdoende verklaring voor dit sterke verloop is niet te ge ven", staat in het verslag. In middels loopt een onderzoek naar de redenen. Conclusies kunnen nog niet worden ge trokken, maar de directeur heeft de indruk dat „een aan tal mensen weggaat, omdat de hulpverlening behoorlijk zwaar is". Verder trekt vol gens hem de arbeidsmarkt voor wat oudere vrouwen aan: „Vrouwen met enige opleiding kunnen steeds meer part-time banen krijgen in het bedrijfs leven". Ook wordt geprobeerd meer inzicht te krijgen in het hoge ziekteverzuim van het perso neel van de Leidse stichting. Aan langdurig zieken wordt meer aandacht besteed, verder wordt geprobeerd de werk zaamheden aan te passen zodat iemand sneller weer aan de slag gaat en met mensen die vaker ziek zijn worden ge sprekken gevoerd. Teams Overigens wordt om de conti nuïteit in de zorg voor de cliënt beter te waarborgen, ge werkt met zogeheten help stersteams. In mei is de stich ting begonnen met een proef in Leiden-Zuid-West, terwijl dergelijke proeven in septem ber beginnen inde binnenstad en in Leiden-Noord. De teams krijgen de zorg over een aan tal patiënten dat dicht bij el kaar in de buurt woont. Op die manier krijgen de cliënten te maken met een minder groot aantal verschillende hulpver leners, verwacht Claassen. Ook kan beter worden inge sprongen op veranderende si tuaties in gezinnen. Het is de bedoeling dat in 1992 de hele stichting werkt met*dergelijke teams die bestaan uit ongeveer tien hulpverleners. LEIDEN Bewoners van Mecklenburgerstraat en omge ving hebben gisteren massaal bezwaar gemaakt tegen de voorgenomen bouwplannen van de gemeente. In vaak emo tionele bewoordingen werd vooral het ongenoegen merk baar over het verdwijnen van het laatste stukje speelterrein in de buurt. De kritiek kwam naar voren op een inspraaka vond van de gemeente in de Singelschool aan de Lusthof laan. De gemeente is van plan om op het voormalige, braakliggende terrein van de Beatrixschool aan de Herensingel een project van centraal wonen te realise ren. Een groep van 15 personen kan daar in een nieuw complex worden ondergebracht waarbij zij sommige voorzieningen de len Zowel het bouwplan zelf als de gevolgen van de bouw kwamen gisteravond onder een spervuur van kritiek van de naar schatting 50 aanwezigen. De diverse opmerkingen die door de bewoners werden ge maakt werden op deze bewo gen vergadering met luid ap plaus ondersteund. De kritiek richtte zich in de eerste plaats op het verloren gaan van het terrein als speelgebied. Dat moest volgens de bewoners worden gecompenseerd en als dat niet kon, moest het com plex er maar niet komen. Of: „Als het terrein dan toch be bouwd moet worden dan liever met eensgezinswoningen of be jaardenwoningen", opperde een bewoner. Niet passend De buurt liet de mogelijkheid van het spreken met mensen van de gemeente niet onbenut om de slechte groen- en par keervoorziening in de buurt aan te stippen. Het paardemid- del hiertegen het plaatsen van paaltjes dat door de heer J. Piret van de directie Ruim telijke Ordening werd voorge steld, werd met hoongelach be groet. Een andere, wat gevoelig lig gend onderwerp werd door een buurtbewoonster openhartig naar voren gebracht. Zij vroeg zich af of een project van Cen traal Wonen wel paste in de hechte gemeenschap van de wijk. De meeste bewoners von den van niet. De gemeente kreeg het advies aan een ande re lokatie te denken. De avond werd daarmee een teleurstelling voor C. Matla van Centraal Wonen. Ze zei te zijn geschrokken van de reac ties van de bewoners. Sinds 1986 is zij met de groep en de gemeente op zoek naar een ge schikte lokatie en die leek aan de Herensingel te zijn gevon den. „Ik begrijp best dat die mensen meer parkeervakken en een speelterrein voor hun kinderen willen Het zijn de vooroordelen tegen het project die me steken", aldus een be drukte Matla. Vanavond zal in de commissievergadering Ruimtelijke Ordening het plan aan de orde komen. Verschei dene buurtbewoners kondigden aan deze vergadering wat te gaan 'verlevendigen'. Jan de Nooij en Hans van der Grijp (rechts): „We komen vaak pas in actie als het de spuigaten uitloopt". FOTO: WIM VAN NOORT uur van de werkgroep wordt 10.00 uur Het telefoonnum- van maandag tot en met vrij- mer is 071-146341. dag gehouden van 9.00 tot KARIN SWIERS Spektakel Noorderwiek concurrent voor markt LEIDEN Felle kleuren, knetterharde muziek, make up en schmink, luide aankondi- gingen en veel beweging. De eindexamenkandidaten van De Noorderwiek vormden gis termiddag met hun jaarlijkse iresentatie een geduchte con- urrentie van de woensdagse narkt. Niet waar het de ver lopen aanging', maar wel wat letreft de zuigkracht op het in iet centrum aanwezige pu- iliek. Er stonden op het Stad- ïuisplein gistermiddag con tant zo'n vijfhonderd mensen e kijken en vooral te genieten ran de zeventien minivoor- tellingen die met groot en- housiasme gegeven werden. Iet kleurrijke spektakel, dat Ie hele middag duurde, vorm- le een onderdeel van de exa- nens van de derdejaars leer ingen van de school voor mid- lelbaar beroepsonderwijs. Een ifficiële examencommissie be- lordeelde de presentaties, die ilk voorbereid waren door wee leerlingen. Ze moesten illes zelf regelen: het idee en Ie kleding, maar ook de' mo- lellen, de muziek en de chore- igrafie. De leerlingen hadden ich uitgeleefd in thema's als portkleding, kinderkleding, De presentatie van De Noorden jurken in de stijl van de veer tiende eeuw en bruidskleding of kleding die er moeiteloos voor door zou kunnen gaan. In het thema jongeren werd wat kleding en muziek betreft een greep gedaan uit het rijke pop- ek op het Stadhuisplein bleek gis verleden. Het was de eerste keer dat de examen-presenta tie op het Stadhuisplein ge houden werd. „Vroeger werd de presentatie in de gymzaal van de school gehouden. Maar die puilde jaarlijks uit. De eren „een gouden greep". mensen moesten vaak buiten wachten om binnen te kunnen als anderen weg gingen. Als je de massa mensen ziet die nu staat te kijken, moet je er hele maal niet aan denken dat dat allemaal in de gymzaal zou FOTO: WIM VAN NOORT moeten", liet een enthousiaste docent weten. „Volgend jaar doen we het absoluut weer hier op het plein. Dit was een gouden greep". Vergoeding mogelijk voor continurooster LEIDEN Scholen die een continurooster willen instellen kunnen voor vergoeding nog steeds aankloppen bij de ge meente. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de commissie OSE. De scholen komen wel op een wachtlijst te staan en zijn afhanlijk van de prioriteiten die de gemeente in de toekomst stelt in de begro ting. De commissieleden en wethouder H. van Dongen vonden het teleurstellend dat slechts vier scholen aan een experiment met het continu rooster deelnamen. De betrok ken scholen kregen van de ge meente de kosten vergoed om een hulpkracht aan te stellen. Die zou tussen de middag, met een leerkracht, het eten en spelen in de pauze begeleiden. De hulpkracht moet ervoor zorgen dat de leerkracht in elk geval een half uur middagpau ze over zou houden. Anderzijds merkten de com missieleden op dat het finan cieel gezien gunstig was dat er slechts vier scholen deelnamen aan het experiment, omdat er slechts 45.000 gulden beschik baar was voor de proef. Met 20.000 gulden die vrijkomt door het niet meer subsidiëren van de Stichting Kinderkanti nes konden de uiteindelijke kosten van de proef gedekt worden. De kosten per school bedroegen 15.000 gulden. Voor 1989 zijn is geen geld be schikbaar voor uitbreiding van het continurooster. De scholen die zich alsnog melden komen op een wachtlijst.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13