SoiMCMlt Leidse Schouwburg krijgt anderhalve ton van spaarbank Klassiek cadeau STAD OMGEVING rtfe ti ia aan „Wie eet er nu ananas waar hasj in zit? Woontoren in de Coebel Ambtenaren en wethouders moeten meer samenwerken r WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA 9 apende agewenste ezoeker jjIDEN Een Leidenaar f in de Kaarsenmakersstraat \jterochtend een slapende in aan in zijn woning. De "in, een 32-jarige Leidenaar, s op de bank in slaap geval- j. De Leidenaar wilde 's' thts op bezoek gaan bij zijn [endin, een buurvrouw van j,ewoner. Zij was echter niet lis. De Leidenaar zag het lm van de woning ernaast §n staan en klom naar bin- De man werd 's ochtends frwijderd. Er was niets weg jhomen of gebroken. LEIDEN Ambtenaren beter moti veren en meer mogelijkheden bie den, meer aandacht besteden aan de samenwerking tussen ambtenaren en wethouders onderling en het beeld verbeteren dat de buitenwereld heeft over Leiden. Met die doelen voor ogen heeft het Leidse college van burgemeester en wethouders een voorstel gedaan voor een zogeheten cultuurveranderingsproject, dat wordt begeleid door extern adviesbu reau De Beuk. Besloten is dit jaar en volgend jaar 184.000 gulden beschik baar te stellen voor het project dat „In Leiden kan meer" als motto heeft meegekregen. Volgende week wordt het voorstel besproken in de raads commissie voor financiën, personeel en organisatie en ook het georgani seerd overleg binnen de gemeente buigt zich over de plannen. Het project heeft de naam FIKS. Dat verwijst naar de uitdrukking „Dat fiksen we wel", terwijl het een afkor ting is van de woorden flexibiliteit, innovatie, klantgerichtheidkwaliteit en samenwerking. Wethouder P. Bordewijk van perso neelsbeleid zei gisteren dat het pro ject aansluit op het reorganisatiepro ces dat in 1984 is afgesloten. Toen is het organisatieschema vastgesteld, de structuur van het ambtelijk apparaat. Nu gaat het om de verbetering van de „omgangsvormen", aldus Borde- Uit groepsgesprekken die het advies bureau heeft gehouden is volgens de wethouder gebleken dat „vrij veel kan in Leiden". „Er is een groot aan tal kleine eenheden. Elke dienst heeft nauw contact met de eigen por tefeuillehouder. Dat is op zich een goede zaak maar het leidt ook snel tot de situatie dat mensen vinden dat ze worden voorbijgelopen. Dat doet zich bijvoorbeeld voor als de ene di rectie iets ontwikkelt waarvan de an dere directie niets weet". Naar aanleiding van de gesprekken met ambtenaren circuleren ook ver- - halen over ambtenaren die vinden dat de wethouders de touwtjes al te strak in handen houden en de ambte naren te weinig ruimte laten creatief bij te dragen aan het gemeentelijke beleid. Gebrek aan samenwerking is er ook in het college, zo is geconstateerd: ie dere wethouder is erg bezig met zijn eigen portefeuille. Ook dat moet ver anderen. Verder is het volgens Bordewijk goed voor het werkklimaat in de organisa tie dat Leiden afkomt van het „zieli ge imago" dat het twintig jaar gele den heeft gekregen. „Toen was er in Leiden grote werkloosheid en er was een gigantische achterstand op het gebied van de infrastructuur. De campagne „Leiden in last" zorgde er toen voor dat veel geld binnenkwam voor allerlei voorzieningen. Maar het zielige imago bestaat nog steeds". FIKS moet ervoor zorgen dat mensen „het leuker gaan vinden om bij de gemeente te werken", aldus Borde wijk: „We hopen dat het een enthou siasmerend geheel wordt". Het project begint voor het gemeen telijk apparaat op 7 juli. Dan wordt een zogeheten startdag gehouden waaraan 200 tot 250 ambtenaren deelnemen. Een stuurgroep waarin onder anderen vier wethouders zijn vertegenwoordigd neemt besluiten over nieuwe initiatieven en houdt de financiën in de gaten. Drie werk groepen zetten de projecten daadwer kelijk in gang. cties ANCf I stand SIS] citat LEIDEN De Leidse Schouwburg heeft voor de komende drie seizoe nen een sponsor aange trokken. De Nutsspaar- bank steekt in totaal 150.000 gulden in het premièreplan van de schouwburg aan de Oude Vest in Leiden. „Premiè res kosten een hoop geld. Het is de bedoeling om ze nu wat meer aanzien te geven. Dat betekent veel promotie, maar ook moeten de premières een feestelijk tintje krijgen, zowel vooraf als achter af", lichtte directeur F. Boelen gistermiddag toe tijdens de presentatie van het nieuwe seizoenpro gramma. De schouwburg heeft groot ste plannen om het lustrum jaar te vieren. Gistermiddag wilde echter niemand ver klappen wat het gaat wor den. De oudste schouwburg van Nederland bestaat 285 jaar. Op zich geen reden voor een jubileumviering, maar directeur Boelen ziet het an ders. „Er is nu een tendens dat mensen weer naar de schouwburg gaan. Daarom moeten we nu de aandacht vestigen op onze schouwburg. Eén heleboel mensen weten trouwens niet dat we al zo lang bestaan. Ook daarom is het goed om om de vijf jaar de schouwburg in het zonne tje te zetten. Het gaat overi gens goed met de schouw burg, dit jaar spelen we voor het eerst quitte. In juni ver wachten we de 70 000ste be zoeker. We zijn dus in vier jaar tijd van 30 000 naar dit nieuwe record van 70 000 ge gaan", aldus Boelen. Het komend seizoen wachten de bezoekers in totaal veer tien premières. Hiermee is de Leidse Schouwburg het tweede première-theater van Nederland. Directeur Boelen gaf de bijzondere ambiance van de schouwburg als de re den voor de aantrekkings kracht op de artiesten. De nieuwe cabaretprogram ma's van Purper en Paul de De samenwerking tussen de Leidse Schouwburg en de sponsor werd gistermiddag nog even benadrukt door het overhandigen van een ingelijste foto. foto: wim van noort Leeuw worden bijvoorbeeld in de Leidse Schouwburg ten doop gehouden. Daarnaast debuteren ook het nieuwe stuk van Albee, „Huwelijks- spel", met Josine van Dalsum en het Broadway- succes „Een nacht ijs", met Olga Zuiderhoek en Peter Faber. besteed aan muziektheater. In november wordt er stevig uitgepakt met de première van de musical „Geboren vrienden" van Willy Russel. Ook komt „A night at the Cotton Club" weer terug met Madeline Bell en Ruth Ja- cott. Klassiek werk komt eveneens aan bod, de opera „De Barbier van Sevilla" wordt in septerriber uitge voerd door Opera Forum. Naast opera valt er tevens operette te beluisteren. Bo vendien zijn er plannen voor uitbreiding van de orkestbak van de schouwburg, zodat het muzikaal theater nog beter tot zijn recht komt. Al met al staan er bijna 170 voorstellin gen gepland voor het komen de seizoen. HBHHHHHBnH Heien beperkt naast praktijk van tandarts LEIDEN De heiwerkzaam heden in Vlek 14 van de Ste venshof moeten worden ge staakt en na 4 juni aangepast aan de praktijküren van tand arts R. van der Grijp. Dat stel de de president van de recht bank mr. F. Portheine in zijn uitspraak in het kort geding tussen de Leidse tandarts en Slokker Vastgoed Zoetermeer (SVZ), Van der Grijp wilde dat er met heien gestopt werd omdat hij er bij de behande ling van zijn patiënten last van ondervond. SVZ bouwt namens de ge meente 54 woningen in Vlek 14 van de Stevenshof. De ge meente Leiden heeft echter de fout gemaakt om de grond bouwrijp te verklaren en een bouwvergunning aan SVZ te verlenen. Tandarts Van der Grijp zat met zijn praktijk nog op een deel van die grond en was nog in onderhandeling met de gemeente over een nieuw onderkomen. Met name wethouder D. Tesselaar vond dat er niet langer op het ver trek van de tandarts gewacht kon worden en wilde dat SVZ met de werkzaamheden begon. Daar treedt nu dus toch ver traging in op. Naaktloper aangehouden LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is gistermiddag aangehouden voor het ple gen van openbare schennis. De man liep naakt rond in het park bij de Pieter Botha- straat in Leiden-Noord. Daar werd hij gesignaleerd door twee vrouwen. De vrouwen volgden de man naar zijn auto. De Leidenaar schrok en vluchtte de bosjes in. De vrouwen staken de banden van zijn auto lek en belden vervolgens de politie. BEOORDELING KUNSTEN lNTIEK IN DE LAKENHAL: h,Eén troost, Met geeft isnvel secuur verre! Haag 99 daal Cen- LEIDEN „Dit is nou en 18de eeuw klokje, tenminste dat lijkt het. mpU.jIaar een blik in het uur- jf Ooferk maakt de realiteit niSCh;Uidelijk: namaak. Je 3te tebt alleen een troost, het y Qoijeeft wel secuur de tijd fan". Jet de zwier een veilingmees- er eigen sloeg de heer C.P. de jongh gisteren in stedelijk huseum De Lakenhal de dro pen van enkele bezoekers aan uigen. Die vermetelen had- en een dierbaar stuk kunst ïeegenomen naar het stede- jk museum De Lakenhal. De 'oorwerpen werden daar, tij- iens een bijeenkomst die door e Vereniging van Belangstel- inden in de Lakenhal werd ehouden, beoordeeld door De ongh, die veilingmeester is bij ^an Stockums Kunst- en An- ^ekveilingen in Den Haag. afraai jhndere voorwerpen, zoals een ■quarel van „een echte Haagse Echoier", konden wel zijn ^aardering wegdragen. „Een Braai aquarel en niet eens ver schoten", merkte hij tot op- *2 Is het nou kunst of kitsch? Een aantal mensen werd gisteravond in De Lakenhal uit de droom geholpen door veilingmeester C. de Jongh. foto: wim van noort luchting van de eigenaar op. „In de kunsthandel is dit werkje goed voor drie tot vier duizend gulden". De Jongh, die eerder op de avond tot be stuurslid van de vereniging was gekozen, moest zijn oor deel vellen over een breed sca la aan aangedragen kunstvoor werpen. Een Grieks ikoon zette hem voor het blok. „Ik word wat bibberig hiervan. Er zijn er maar weinigen die hier echt iets van weten. Er is met dit soort kunst heel wat gezwen deld". Bijna lyrisch werd de vlot vertellende veilingmees ter „als ik niet binnen een minuutje weet wat het is en waar het vandaan komt weet ik het echt niet" bij de taxa tie van Japanse kleurendruk ken op papier van houtsnij werk van enkele eeuwen gele den. „Matige conditie, maar heel bijzonder. Zeker als er een Amerikaans vlaggetje op staat". En dat stond erop, wist de eigenaresse. Koffiekan De beoordeling a la 'Kunst of Kitsch' was slechts een onder deel. van de bijeenkomst. Na de korte jaarvergadering gaf De Jongh een speelse inleiding over het reilen en zeilen bij het veilen van kunst. Vervol gens bood de Vereniging van Belangstellenden in de Laken hal in de persoon van voorzit ter D.E.H. de Boer het mu seum een zilveren koffiekan aan van de Leidse 17/l8de eeuwse zilversmid Jacob Fort- Van Fortman is veel religieus zilverwerk bekend, zijn nuis- tuin-en-keuken wérk is veel zeldzamer. De Boer liet weten dat het elk jaar moeilijker wordt om met het beschikbare geld iets goeds te kunnen ko pen omdat de prijzen de pan uit rijzen. „Elk jaar denken we: nu wordt het te duur", meldde hij. „Maar het is dus toch weer gelukt om iets moois te kopen". Dat bleek ook uit de beoordeling van De Jongh, die „het gegeven paard in de bek moest kijken". „Geen mis koop. Dergelijke voorwerpen staan nog wel bij veel mensen in de kast. Die weten vaak wel dat het oud is, maar niet wat het waard is. Dergelijk spul, en ook dit kannetje, kost bij een bonafide handelaar zo'n 15.000 gulden". GEVANGENISSTRAF GEËIST NA VERLADEN DRUGS 99 DEN HAAG/LEIDEN l.Mijn cliënt heeft bij het Hossen van 2100 ananassen ftwee daarvan opgegeten, jpij trok een willekeurige •doos open en nam er twee uit. Is het dan aanneme lijk dat hij wist dat er has jiesj in de lading zat?", raadsman van een 39-jarige ..eidenaar snapte in het geheel liet waarom zijn cliënt ver acht werd van het invoeren n Nederland van 120 kilo has- les vanuit Nigeria en vroeg Vrijspraak. Volgens de raads man was de analfbete Leide- paar, die op de zitting niet aanwezig was, omdat hij van wege dringende redenen in het buitenland verbleef, ge- •heel onwetend betrokken ge haakt in het transport van de drugs. „Hij heeft een autoslo perij en zat moeilijk met de af lossing van de lening die hij was aangegaan bij het opzetten van het bedrijf. Om gauw wat geld bij te verdienen ging hij op 28 mei van het vorig jaar naar de informele beurs bij het Centraal Station in Rotterdam om een klusje te vinden". Met zijn 19-jarige neef, die ook terecht stond, pakte hij een overslagklus aan die in Den Haag uitgevoerd moest wor den. „Het was een nette man die het werk aanbood en hij gaf zelfs een kaartje met een adres en een telefoonnummer. Uit het kaartje bleek dat hij van de supermarktketen Jac. Hermans was". Voor 500 gul den, waar nog de huur van twee bestelwagens af moest, zouden de twee zorgen voor het lossen van 2100 ananassen bij een supermarkt in Den Haag, waarna de lading naar Rotterdam gebracht moest worden. Zover kwam het ech ter niet. De politie greep de twee nog voordat ze het ter rein hadden verlaten met de lading. „Volgens mij is niet bewezen dat mijn cliënt schuldig is. De lading kwam uit Zeebrugge, is in Antwerpen door de douane gecontroleerd, vervolgens naar Nederland gebracht en in Rot terdam ingeklaard. Mijn cliënt en zijn neef hebben dus niets ingevoerd. Ze wilden slechts wat geld verdienen met het overladen en vervoeren van een lading ananas", aldus de raadsman, die verbaasd was over het feit dat de politie meteen tot aanhouding was overgegaan in plaats van het transport te volgen naar Rot terdam. „Daar had dan de op drachtgever gegrepen kunnen worden. Die was zeker opge doken als de lading gearri veerd was. De politie had ech ter geen geduld, was kennelijk zenuwachtig. En nogmaals, wie eet er nu ananassen op uit een lading waar hasjies inzit?". Officier van justitie Punt meende dat de oom en zijn neef wel degelijk van de has jies hadden geweten. Hij wees op tegenstrijdige verklaringen van beide verdachten over de route die gevolgd was naar Den Haag. Ook had hij een bandopname van een telefoon gesprek van de verdachte met de opdrachtgever. Volgens de officier opereerde de opdrachtgever onder twee namen. De naam op het visite kaartje was een schuilnaam, die op de band de echte naam. Hij wees erop dat het telefoon nummer op het kaartje niet van de opdrachtgever, maar van een telefoondienst was. Hij. eiste tegen de oom acht maanden. Tegen zijn neef die volgens hem een veel klei nere rol gespeeld had, maar wel van de verdovende mid delen geweten zou hebben eiste hij acht maanden, waar van vier voorwaardelijk. De zaak van de neef werd tot vandaag aangehouden. De raadsman van de neef had be zwaar gemaakt tegen het ge bruik van de band als bewijs middel tegen zijn cliënt. Vol gens hem was de band on rechtmatig gemaakt. Uitspraak 13 juni. ONDANKS PROTESTEN OMWONENDEN LEIDEN Ondanks protes ten van omwonenden wordt een woontoren van elf verdie pingen gebouwd in de Leidse nieuwbouwwijk de Coebel. Dat bleek gisteravond tijdens een informatie-avond van de gemeente in de Rembrandt Scholengemeenschap, waar ongeveer 250 Leidenaars aan wezig waren. De hoge woonto ren komt aan de rand van het voormalige tuinbouwgebied, bij de Haagweg. Daar komen ook drie gebouwen van vijf la gen. Totaal worden in het gebied 461 woningen gebouwd. Een derde deel valt in de premie- A-sector, de overige woningen zijn duurdere premie-koophui- zen en woningen in de vrije sector. Ambtenaar E. Bunt sprak de verwachting uit dat volgend voorjaar met de bouw van de eerste fase wordt be gonnen. De wijk wordt ontslo ten door een ringweg. Via de Brandts Buyskade kan de Churchilllaan worden bereikt en aan de andere kant komen de automobilisten langs de Prins Willem-Alexandermavo en uit de Sweelincklaan. Te gen die laatste mogelijkheid werd geprotesteerd door bewo ners van de Sweelincklaan en de Cornelis Schuytlaan die vrezen voor een enorme toe name van' het verkeer. „En onze huizen staan nu al te tril len", merkte één vap de aan wezigen op. Aangedrongen werd op een wegversmalling, maar volgens verkeersambtenaar A. Haags man is die „aan maten gebon den" omdat rekening moet worden gehouden met de mo gelijkheid dat een bus over de ringweg moet kunnen rijden. «De vervoersmaatschappij on derzoekt volgens hem of het mogelijk is om de bus door de Coebel te laten rijden. Door omwonenden aangedragen al ternatieven, zoals bijvoorbeeld een ontsluiting van de wijk via de Noord-Hoflandbrug, zijn volgens de gemeente-ambtena ren niet uitvoerbaar. Handtekeningenactie Ook tegen de plannen om woonboten in de Boshuizerwe- tering toe te staan werd gepro testeerd. „Een onzalig idee", noemde een omwonende dat. Bewoners van het Jacques Ur- lusplantsoen zijn inmiddels be gonnen met een handtekenin genactie tegen de komst van woonboten tegenover hun hui zen. Bunt deelde mee dat de grond „niet noemenswaardig is verontreinigd". Dat blijkt volgens hem uit het grondon derzoek dat is verricht door bureau Oranjewoud in op dracht van Eurowoningen, de ontwikkelaar van het plan voor de Coebel. Het college heeft het ontwerp- bestemmingsplan in beginsel goedgekeurd. Het plan wordt vanaf 12 juni ter inzage ge legd. Gedurende een maand kunnen bezwaarschriften wor den ingediend. De bedoeling is dat de raad in september of oktober een besluit neemt over het plan waarna de provincie het moet goedkeuren. Omdat de procedure erg lang kan du ren, is de gemeente van plan in het najaar te beginnen met een artikel-19-procedure. Dan kan worden afgeweken van het huidige bestemmingsplan dat aangeeft dat de Coebel een agrarische bestemming heeft. Voor de nieuwe woningen ko men in eerste instantie Leide naars in aanmerking die goed kope huurwoningen achterla ten. Vervolgens komen wo ningzoekenden aan de beurt die meer dan 120 urgentiepun- ten hebben. Daarna volgen an dere categorieën belangstellen den. MEAB erkend door ministerie LEIDEN Onderwijsinsti tuut MEAB is officieel erkend door het ministerie van On derwijs en Wetenschappen. Dat betekent dat de diploma's die bij het instituut kunnen worden behaald evenveel waard zijn als diploma's van scholen uit het regulier onder wijs. Dat maakte directeur M. van der Horst vanmorgen bekend tijdens een persconferentie in de Engelbertha Hoeve in Lei den. MEAB is een commer cieel opleidingsinstituut dat gevestigd is aan de Heren gracht en zich toelegt op mon deling buitenschools onder wijs. Het instituut verzorgt on der meer opleidingen voor ad ministratieve beroepen, voor de accountancy, voor compu tergebruikers, voor onderne mers, over marketing en in ta len en steno. Doordat MEAB buitenschools mondeling onderwijs geeft, viel het instituut in het verle den niet onder het toezicht van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen. Het bedrijf heeft zich gevoegd naar de normen die het ministerie stelt in de Wet Erkend Onder wijs, hetgeen de erkenning op leverde. Deze wet trad op 1 oktober 1987 in werking. Ook instituten als het LOI en PBNA, die schriftelijk onder wijs geven, hebben een derge lijke erkenning. Het schrifte lijk onderwijs was al eerder erkend. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I I I Postcode/plaats: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken f Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als-dank cadeau (betreffende letter) naar Adres: Postcode/plaats: - I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. l_1 Ceidae Sou/tont

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9