Chinese leger en politie rukken op lezen service NOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. £atdóe(Sou4a*it DAGTOCHT KAAS MARKT ALKMAAR I8"SIJTHOFF PERS Spaanse politiek gaat ten onder in corruptii tï S i" Milieuvoorlichting is niet zaligmakend Gevangenisstraf voor zwendel met auto's- Mei: nog nooit zo veel zon College Leiden wil Meldpunt Discriminatie blijven subsidiëren AVONDJ UIT? KIJK INDE; KRANT: BUITENLAND WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGIN11 Zuidafrikaans strand verboden voor zwarten DURBAN De gemeenteraad van Durban, een van de be langrijke Zuidafrikaanse bad plaatsen, heeft een voorstel verworpen om zwarten toe te laten op de beste stranden. Na een vier uur durend debat wa ren vijftien gemeenteraadsle den voor het plan de stranden blank te houden en vijftien le den tegen. De stem van de burgemeester gaf de doorslag. Hoewel hij zei dat hij de stran den voor alle rassen wilde openstellen was hij op grond van de wet verplicht de be staande situatie te handhaven nu de stemmen staakten. „Ik zag dat zwarten luiers uit spoelden in onze zwembaden. Blanke kinderen moet niet verplicht worden met zulke mensen te zwemmen", merkte een rechts gemeenteraadslid na de vergadering op. België verplicht gebruik gordels achterin de auto BRUSSEL Vanaf 1 januari 1991 wordt in België het ge bruik van veiligheidsgordels achterin de auto verplicht. De Belgische minister van ver keer. Jean- Luc Dehaene, heeft dat gisteren in een Ko ninklijk Besluit vastgelegd. Wie geen gebruik maakt van de autogordels riskeert een forse boete van minimaal 165 gulden. PEKING Leger en po litie zijn in de straten van Peking steeds zichtbaar der aanwezig en lijken zich op te maken om openlijk op te treden te gen de democratiserings beweging van studenten. In alle hoofdstraten van Pe king reden vanmorgen volop militaire voertuigen. De rege ring leek de studenten daar mee duidelijk te willen maken dat het uit moest zijn met de acties. Het zag er echter niet naar uit dat de betogers het achttien dagen geleden begon nen permanente protest op het plein zullen opgeven. Zo'n tienduizend studenten brach ten daar de nacht weer door en waren vastbesloten niet te wijken voor de toenemende druk die uitgaat van de 200.000 man troepen die rond de hoofdstad zijn samenge trokken. De studenten zouden vandaag weer een grote mars houden naar het ministerie van politie om te demonstre ren tegen de aanhouding van drie leden van de nieuwe au tonome vakbond, die zich ach ter de eisen van de studenten hadden geschaard. Een legerwoordvoerder ver klaarde dat de militairen van hun commandanten te horen In een lange kolonne patrouilleerden Chinese militairen vanmorgen op hun motoren de straten van Peking. foto: ap hebben gekregen dat zij zich „klaar moeten maken voor de winter". Daarmee wil de le gerleiding aangeven, dat de voorstanders van de harde lijn in de politieke top een langdu rige strijd om de macht ver wachten. De regering heeft intussen woedend gereageerd op de plaatsing van het grote vrij heidsbeeld op het Plein van de Hemelse Vrede waarmee de studenten hun eisen voor meer democratie op ludieke, maar niet mis te verstane wijze on derstrepen. In de staatsmedia sprak de regering van een „be lediging van de Chinese waar digheid". Tal van kranten kwamen met commentaren en ingezonden brieven waarin het oordeel werd uitgesproken dat de studenten met de actie over de schreef zijn gegaan. Geen vervolging Londense metrobrand LONDEN De brand in het metrostation King's Cross in Lon den, waarbij anderhalf jaar geleden 31 doden vielen, krijgt voor alsnog geen juridisch vervolg. Het Britse openbaar minsterie be sloot gisteren dat er geen vervolging wordt ingesteld omdat schuld of nalatigheid niet bewezen kan worden. De zaak is nu verwezen naar de Dienst Gezondheid en Veiligheid die een rechtszaak kan aanspannen als hij daartoe mogelijkheden ziet. Volgens brandweerlieden en verwanten van slachtoffers zou na latigheid van functionarissen van de Londense ondergrondse tot de ramp geleid hebben. Een onderzoek na de brand mondde uit in harde kritiek op de leiding van de metro en 157 aanbevelin gen voor veiligheidsmaatregelen. De Klerk voorspelt grote veranderingen KAAPSTAD In Zuidafrika zullen „fundamentele" veran deringen komen, die recht zul len doen aan alle rassen. Deze voorspelling deed Frederik de Klerk, de waarschijnlijke op volger van Pier Botha als pre sident van Zuidafrika, gisteren in een gesprek met een Ame rikaanse televisiemaatschappij. Er komt binnenkort een „vol doende representatief forum" van alle etnische groepen, al dus De Klerk, die zich opti mistisch toonde over het begin van een dialoog met zwarte leiders. Er zullen geen voor waarden vooraf worden ge steld aan de besprekingen en er moet een einde komen aan de blanke overheersing over het land. Maar hij zei geen zwart meerderheidsbewind te accepteren. Bovendien moet de rassenscheiding binnen het onderwijs blijven bestaan, al dus De Klerk. incl. bezoek aan Volendam en Marken Vertrek: vrijdag 16 juni 's Morgens brengt u een bezoek aan Alk maar en een kijkje op de kaasmarkt mag u zeker niet overslaan! 's Middags rijden we naar Volendam voor een boottocht naar Marken. Na een be zoek aan dit plaatsje vaart u weer terug naar Volendam. Vervolgens kunt u genie ten van een welverzorgd diner. Inclusief «vervoer per luxe touringcar ■boottocht Volendam-Marken v.v. adi- Haag nn bij da Goudacha Harkt 26, Gouda, an ma. t/m vrij. van BARCELONA Een golf van politieke corruptie die Spanje sinds een week overspoelt, lijkt te leiden tot de grootste politieke crisis in de twaalf jaar dat het land democratisch wordt geregeerd. Geen van de belangrijkste par tijen ontkomt aan de stroom beschuldigingen die over en weer wordt geuit, voor wat be treft het met steekpenningen kopen van politieke zetels en stemmen. Het grootste schandaal speelt zich af in de strijd om de macht in de provincie Madrid, een van Spanje's autonome streken met een eigen rege ring. De conservatieve PP\ sloot een maand geleden een verbond met de centrum rechtse CDS van oud-premier Aldolfo Suarez om via een mo tie van wantrouwen onder an deren de socialist Leguina van de voorzittersstoel in de deel- regering van Madrid te ver drijven. Beide oppositie-partij- en kwamen echter een stem tekort voor de noodzakelijke absolute meerderheid, omdat de afgevaardigde van een klei ne regionale partij weigerde zich bij de motie aan te sluiten. De partijvoorzitter van die re gionalen (PRIM) heeft nu een cassettebandje naar buiten ge bracht, waarop hij heimelijk oen gesprek met de zakenman Gustavo Duran heeft opgeno men. Duran verklaart daarin, dat hij van de penningmeester van de PP een vrijbrief heeft gekregen om voor honderd miljoen peseta's (bijna twee miljoen gulden) de noodzake lijke stem van de regionalen te kopen. Bovendien noemt de zakenman nog andere topman nen van de PP met wie hij contact zou hebben gehad en zegt hij, dat zelfs oppositielei der Manuel Fraga van zijn po gingen tot omkoping weet heeft. In het nauw Toen Duran echter nul op het request kreeg van de PRIM- voorzitter, benaderde hij een communistisch parlementslid, dat gisteren op zijn beurt een belastende cassette-opname bij de officier van justitie in Ma drid deponeerde. Daarop is ook de stem van Duran te ho- g;D ren, die zegt namens grote 1 drileense bouwondernemers^ handelen en met de comi nistische stem de socialisten^ macht in Madrid te willen o nemen. Ook in dit gesp valt de naam van de -rech en. leider Fraga, die daard m h> zwaar in het nauw is ven, net nu hij zijn nieuw leven had ingebla ,dl om de politieke concurrei met de socialistische reger j aan te gaan. De PP (Partido Popular) schuldigt op zijn beurt de si alistische regeringspartij PS ervan een aandeel te heb) in het ontketenen van het litieke schandaal, om zo ei) ongeoorloofde praktijken verdoezelen. De PSOÈ zou melijk ook stemmen hebl gekocht om de moties wantrouwen in verschillei grote steden en autonome p vincies (allen met sodalis aan het bewind) te doen r lukken. De PP heeft gistei bovendien de Madrileense geringsleider Leguina voor gerecht gedaagd weg smaad aan het adres van rechtse oppositie. Sü t Wanhopig ndel r! 1 Ook elders in het land zous zen politici geld en gunsten q,9"2/! vangen in ruil voor een [J.e® langrijke stem of zetel. In zen week tijd zijn al drie and idel affaires aan het licht gekom'skal maar bewijzen als cassel bandjes zijn er nog niet. lijken ook niet echt nodig het volk het geloof in de pfiO, 1" tiek steeds meer te doen v 1 691 liezen en de verwachte 1; opkomst voor de Europ .qjc verkiezingen volgende maa -55C alleen maar verder te doen len. rkah „Ik zou de mensen l len aantonen, dat ze niet s politici over een kam moeiallteii scheren, dat we niet allem Hi corrupte dwazen zijn", r '*°e[ een communistische leii 170i wanhopig. Zijn partij kan rr hoe schien nog enig profijt trekkker uit de schandalige botsing t sen socialisten en conservat j ven. De communisten drinj daarom ook aan op een duit lijke vingerwijzing van Ipht volk bij de Europese stemb ach, „Laten de kiezers hen strafi [hts' die het openbare leven pro^k 6 tueren en met het kopen 9,"' verkopen van politici het la i in zedelijk opzicht te gror'" richten" L v del BINNENLAND DEVENTER Het kan toor is nieuw en staat nog vol bloemen van de offi ciële opening. Christel Werts (24), Mirjam Kleine Koerkamp (26) en Sterre Delemarre (26) zijn zeer ingenomen met de nieuwe werkplek. Hier hebben ze de ruimte, heel wat beter dan het achterkamertje waar ze eerst zaten. Daar begonnen ze, enkele maanden geleden, met hun bureau SOM-Mileu- voorlichting, het eerste in Nederland. Het idee is van Sterre Dele marre. „Er is veel vraag naar milieuvoorlichting bij bedrij ven", zegt ze. „In het begin zijn we gewoon de boer op ge gaan. Nu zijn we bezig lang zaam maar zeker een netwerk om ons heen te bouwen. En de mensen vinden het ook wel leuk dat drie van die brutale meiden komen praten". „We geven milieuvoorlichting als we daarvoor een opdracht krijgen van bedrijven, over heid of belangenverenigingen. We zijn er niet voor mensen die gewoon even langs komen. We zijn echt geen milieutele foon, dat is een taak voor de gemeente", verduidelijkt Christel Werts. Ze hebben al heel wat opdrachten uitge voerd en ook afgerond. Zo zijn ze onder andere enkele maan den bezig geweest met een be wust word ingscamp>agne voor een grafisch bedrijf, werkten aan een folder voor bezoekers van het Natuur- en Recreatie schap Lingegebied, maakten een folder voor een adviesbu reau voor hergebruik in Arn hem en kwamen met een voorlichtingsplan 'Klein Che misch Afval' voor het Gewest Midden IJssel. Voorzieningen SOM-Milieuvoorlichting streeft drie doelen na: kennis geven, houding veranderen - mensen vinden voorzichtig heid met milieu wel nodig maar doen er niets aan - en gedrag stimuleren - bijvoor beeld het daadwerkelijk inle veren van batterijen. „Voor lichting is niet zaligmakend, er moeten ook voorzieningen zijn, zoals een glasbak of een plaats waar je je chemisch af val kwijtkunt", zegt Delemar re. „De meeste mensen kijken naar de trendsetters en wor den zich heel langzaam bewust van de noodzaak voorzichtig met het milieu om te springen. De drie oprichters van SOM-milieuvoorlichting: Christel Werts, Mirjam Kleine Koerkamp en Sterre Delemarre (vlnr.) foto: pers unie De grootste offers duren het langst, voor de kleinere offers is wel bereidheid", meent Kleine Koerkamp. Werts: „Je moet aansluiten bij wat al bekend is, zoals nu bij de overheidscampagne voor klein chemisch afval. Zulke campagnes moeten ook lang voortduren. Er is een tijdje een campagne geweest tegen zure regen, maar daar hoor je nu ook niets meer van". Wert vervolgt: „In dit werk moet je je ten eerste afvragen hoe mensen denken over het milieu. Je moet rekening met hun omgeving houden. Je bent bezig met mensen die niet ge noeg weten. Ze weten niet eens hoe ze het woord „mi lieu" moeten schrijven. Ze zien het verband niet tussen de uitlaatgassen van de auto en het verminderen van de ozonlaag. Bovendien als de buurman zich niet aan het mi lieu stoort, doen zij het ook niet. Je moet op het gevoel van de mensen werken, de ge volgen van het milieu zijn ver van hun bed. Je moet de men sen vanuit hun belevingswe reld erin betrekken. Alleen moet je geen paniek zaaien". Voorbereiden „Er is geen recept voor een be wustwordingscampagne zoals we die bij een grafisch bedrijf hebben gedaan. Je moet die voorlichting goed voorberei den. Ten eerste moet je de doelgroep gaan bepalen, dan het probleem bekijken, er moet per slot van rekening een verandering komen. Daar na pas bepaal je de methode. Daarbij hebben we de werkne mers als sleutelfiguren geno men. Maar zoiets werkt pas echt als het management ook milieubewust is", aldus Werts. De drie voorlichters zien wel een mentaliteitsverandering ontstaan. Koerkamp: „We heb ben de tijd mee. Toen ik net milieukunde ging studeren, keek iedereen me vreemd aan Het zat in die tijd nog in de al ternatieve sfeer". Delemarre bevestigt dat: „Het is nu inder daad anders. De ménsen geven nu wel toe dat die geitewollen- sokkendragers toen toch' gelijk hadden". ELSELIEN ROSEBOOM Goedkoop zwemmen voor echte minima LEIDEN Echte minima kunnen vanaf aanstaande maandag voor een minimaal bedrag zwemmen in de twee Leidse buitenbaden. Voor waarde is dat de leden van commissie sociale zaken en maatschappelijke aangelegen heden (SZMA) vandaag ak koord gaan met het voorstel van de gemeente Het is de bedoeling dat de mi nima in Leiden minimum loners en mensen met een minimumuitkering vanaf aanstaande maandag voor 25 gulden een gezinsabonnement op de Leidse buitenzwemba den kunnen nemen. Volgens de heer G. Jue van de Ge meentelijke Sociale Dienst is een dergelijke voorziening voor die mensen nodig. „Uit onderzoek bleek dat mensen die een aantal jaren met een minimuminkomen moeten uit komen, de band verliezen met het sociale leven. Dat geldt in het bijzonder voor de jeugd. Een initiatief als dit is een po ging die band in stand te hou den". Volgens Jue zijn er, als het ini tiatief met de zwemabonne menten aanslaat, andere acti viteiten te verwachten. „Met de zwemabonnementen kon den we snel starten en het project was gemakkelijk priva- cy-ongevoelig te maken", al dus Jue. Hij wist nog niet aan wat voor andere activiteiten gedacht kan worden. Illegalen in twee confectie-ateliers LEIDEN Bij een inval in twee confectie-ateliers in Lei den werden gistermiddag vier illegale Turken aangetroffen. De politie controleerde de ate liers aan de Morsweg en aan de Admiraal Banckertweg. Negen turken kregen een pro cesverbaal voor het niet in be zit hebben van identiteitspa pieren. Bovendien werkten er drie Turken met een uitke ring. LEIDEN/ALPHEN Een 29- jarige man uit Spanbroek is gisteren door de Haagse poli tierechter, mr. W. Thomassen, wegens oplichting veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De man zou .bij het „autobe drijf Hendrik" aan de Mors weg in Leiden in juli 1987 ont vangstbewijzen voor auto's hebben getekend. Het bedrijf had mensen, die bij het bedrijf een auto hadden gekocht, gevraagd die terug te brengen voor een APK-keu- ring. Bij inlevering kregen de mensen een ontvangstbewijs. Ze moesten de kentekenbewij zen en alle papieren ook te rugbrengen. Direct daarna werd het bedrijf gesloten en waren de wagens verdwenen. Later zijn die in Drachten te ruggevonden. De 35-jarigé ei genaar van „Hendrik" moet later nog voor de rechter ver schijnen. Een 22-jarige en een 28-jarige man uit Heerhugowaard wer den wegens oplichting veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk. Zij runden in 1986 en 1987 het Leidse autobedrijf Olympia. Eén koper hadden zij tegen zijn zin een auto v kocht. De man vond de a ondeugdelijk en wilde zijn ruil wagen terug. Volgens twee was die echter verkoc,,; maar dat bleek niet zo. Om hij zijn geld ook niet t€ kreeg, moest hij het doen een andere wagen. Toen bleef klagen, werd hij door oudste verdachte met een bedreigd. Beide zaken zijn indertijd derzocht door een regionj/i rechercheteam, dat was steld nadat de politie v klachten kreeg over ai drijven in Leiden en Alphi auto DE BILT De afgelopen maand kende meer uren zon dan ooit binnen een maand in Nederland zijn gemeten. Met 320 uur zon neschijn - gemiddeld dus meer dan 10 uur per dag - brak mei alle records, ook die van zomermaanden, aldus het KNMI. De afgelopen lentemaand be hoort met de meimaanden van 1917 en 1947 ook tot de warm ste van deze eeuw. Met een ge middelde temperatuur van 14,7 graden was het in De Bilt ruim 2,5 graden warmer dan het langjarig gemiddelde (1951-1980) van 12,1 en net zo warm als in 1917. Alleen mei 1947 was, met 15,1 graden, nog warmer. Op 18 mei werd de eerste „zo merse dag" genoteerd. In to taal zou zeven maal een tem peratuur van ten minste 25 graden worden gemeten, even vaak als in de record-mei maand uit 1947. Warm, zonnig, en ook bijzon der droog. Vooral in het mid den van het land. In de Bilt, waar 54 milimeter regen in mei normaal heet, viel slechts 6 mm. Waarmee de afgelopen maand ook droger bleek dan de recordmaand tot nu toe, die van 1922. In totaal 26 dagen bleef het droog, een verbete ring van het record, dat met 25 dagen op naam van mei 1919 stond. De lente was in de maanden maart, april en mei „zeer zacht", aldiis het KNMI. De landelijk gemiddelde dagtem peratuur lag het afgelopen kwartaal op 9,6 graden; 8,1 heet normaal te zijn. De eerste „warme" dag - 20 graden of meer - konden de weerkundi gen reeds op 27 maart, tweede paasdag, noteren. LEIDEN Burgemeester en wethouders van Leiden willen dat het Meldpunt Discrimina tie behouden blijft. Gisteren is tijdens de collegevergadering besloten de raad voor te stel len de instelling blijvend te subsidiëren met een bedrag van 80.000 gulden per jaar. Het meldpunt heeft tot 1 juli nog een experimenteel karak ter. Vorig jaar besloot de raad de proefperiode te verlengen omdat de leden ontevreden waren over de bekendheid van het meldpunt en over de betrokkenheid van de doel groepen. Bovendien vond de raad dat het aantal activiteiten moest worden verhoogd. Vori ge week presenteerde het aan de Ketelboetersteeg gevestigde meldpunt zijn verslag. Daaruit concludeerde wethouder H. de la Mar van sociale zaken dat het meldpunt zijn bestaans recht had bewezen. /30 Toernooiwinst Tempo iHen LEIDEN Korfbalverenij Tempo is winnaar gewor van het zomeravond toernjs. van Zuiderkwartier. De phense formatie klopte ti verdediger Fides Pacta in finale met 3-6. Het enthousiasme van Tei gaf gisteravond de doors De Alphenaars leidden al. met 3-0 (treffers van Evel j( Oudshoorn, Bram van Waals en Marjan Wielinga) die marge bleek voor het wel aandringende Fides o verbrugbaar. Cochita Prins Frank Peter de Haas (3-2) Roland Sjardijn (4-3) scooi voor de fusieclub. Ron Drieduite en Els Franke pieteerden het zestal van T<

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6