Afscheid van Koude Oorlog Nieuw Sovjetparlement moet de perestrojka veilig stellen Moeder Thatcher Wervelstorm treft Vietnam 11e lonen loeten iet 100% imhoog NAVO-LANDEN ZETTEN DEUR NAAR OOST-EUROPA VERDER OPEN Sovjetunie neemt plannen serieus nk )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB rJÜÏTENLAND QeidóaQowuvnt WOENSDAG 31 MEI 1989 PAGINA 5 door Roger Simons LONDEN Premier Thatcher is een lelijke toverkol die haar onmisbare transportmiddel de bezemsteel zorgvuldig geparkeerd houdt in Downing Street 10. Zo denken Thatchers tegenstanders al jaren over de kranige Britse be win ds vro uwe. Leo Abse (72), gewezen Labourafgevaardigde van het Welse Pontypool, gaat nu een stap verder. Hij beweert dat Margaret Thatcher, als rechtstreeks gevolg van de gestoorde relaties die ze zou hebben gehad met haar moeder, Beatrice Roberts, karak tertrekken vertoon t die verband houden met sadomasochisme. Dat is dan ook de reden waarom zij de Britse kiezer behandelt als Meesteres, zegt Abse in zijn controversiële boek Margaret, dochter van Beatrice. Een psycho- biografie van Margaret Thatcher". Het boek verschijnt pas in oktober, aan de vooravond van het Conservatieve jaarcongres, maar de inhoud van de studie is al grotendeels bekend en veroorzaakt nogal wat deining. De leden van Thatchers regeringspartij lachen er niet om. Leo Abse schrijft dat Beatrice Thatcher Groot- Brittannië bestuurt vanuit haar graf. Als bewijs van de relatiestoornis tussen moeder en dochter voert hij aan dat de Conservatieve premier in de, door haarzelf, over zichzelf geschreven informatieve tekst, opgenomen in het gerenommeerde naslagwerk .Who's Who?", haar mama niet eens vermeldt. Ze zegt alleen: Geboren op 13 oktober 1925 als dochter van wijlen Alfred Roberts. Abse verdedigt de stelling, dat premier Thatcher een ware toverkol is omdat ook haar moeder een echte tang was. Maar premier Thatchers oudere zus, Muriel Cullen (68), ontkent dat het niet goed boterde tussen Margaret en hun moeder. Muriel, al 39 jaar getrouwd met hereboer Billy Cullen, zegt trouwens dat Beatrice Roberts een heel lieve moeder was en helemaal geen hardvochtig mens. Muriel en Billy bewonen nabij Harwich in Essex een 15e eeuwse boerderij. De oudere zus geeft toe dat vader Alfred Roberts een autoritair man was, die sterke invloed uitoefende op zijn gezin. „Maar", zo vertelt zij nu, „onze moeder werd niet compleet door hem gedomineerd". Wij zullen wel nooit precies aan de weet komen welke karak tertrekken gebeurtenissen of verhoudingen de huidige Britse premier het meest hebben beïnvloed, maar ze zei ooit zelf: „Ik hield erg veel van mijn moeder, maar toen ik vijftien was geworden, hadden wij niets meer met elkaar gemeen. Dit was niet haar schuld. De zorg voor het huishouden woog bij haar bijzonder zwaar. Zij kende niets anders en bleef altijd thuis". Dat was een opvallende uitspraak, temeer daar de Britse bewindsvrouwe haar moeder zelden ter sprake brengt. De Britse Conservatieven zijn in het geheel niet te spreken over het Thatcher- boek van Leo Abse. „Ik vind het een walgelijk werk", zegt nu al Sir Marcus Fox, Tory- afgevaardigde van Shipley. Volgens Patrick Cosgravè, die Margaret Thatcher al dertig jaar kent. is Leo Abse niet goed wijs. „Wat weet hij van Margarets jeugd?", vraagt Cosgrave, wellicht niet helemaal ten onrechte. Hoe dan ook, Leo Abse is een man die dolgraag in de beerput roert. Een jaar of zestien geleden zette hij het Britse parlement op zijn kop met een „psycho-studie" over de andere Lagerhuisleden. Ook de overpeinzingen die daarin waren verwerkt, werden hem door zijn collega 's beslist niet in dank afgenomen. Aan de grond De verkiezingscampagne van de Poolse vakbond Solidariteit staat voorlopig nog met twee benen op de grond. De luchtballon, die in een groot veld in Warschau klaarstond om op te stijgen, moest vanwege het slechte weer aan de grond blijven. De orga nisatoren hopen op beter weer zodat de ballon alsnog de lucht in kan. foto:ap Verzet .tegen Uno als premier Japan TOKYO In Japan hebben vooraanstaande politici zich uitgesproken tegen de benoe ming van Sousuke Uno als nieuwe premier. De afgelopen dagen was de huidige minister van buitenlandse zaken naar voren geschoven om premier Takeshita op te volgen, die moet aftreden als gevolg van het Recruit-schandaal. Vol gens voormalig premier Suzu ki zal het Japanse volk Uno mogelijk niet accepteren, om dat hij een naaste medewerker was van Takeshita's voorgan ger, Yasuhiro Nakasone. Ook Nakasone is betrokken bij het Recruit-schandaal. Uno echter geldt als een onkreukbaar po liticus. Tijdelijke bouwstop voor Wackersdorf WACKERSDORF De bouwwerkzaamheden van de kerncentrale Wackersdorf, in het zuiden van de Bondsrepu bliek, zijn vanaf vandaag stop gezet in afwachting van een besluit van de Bondsregering over het project. De maatregel betekent echter niet de defini tieve stopzetting van de bouw werkzaamheden. De Westduit- se elektriciteitsbedrijven heb ben al een kleine drie miljard gulden geïnvesteerd in het zeer omstreden project. Bij de bouw zijn tweeduizend werk nemers betrokken. De tijdelij ke bouwstop komt niet als een verrassing. Al sinds april werd de aankondiging verwacht. Toenaderingspoging l§ussen Libië en Egypte In Egypte is gisteren een hoge Li- gezant gearriveerd om te praten over Ie verbetering van de betrekkingen tussen je twee landen. Een dag eerder hadden de [aten al de grenzen opengesteld. Óp de Ara bische top in Casablanca, vorige week, had- en de Libische en Egyptische leiders al de -Glganzet gegeven tot een toenadering. In 1979, n poen Egypte vrede met Israel sloot, verbraken t Slie meeste Arabische landen de betrekkingen j-jjhet Cairo en werd Egypte uit de Arabische •L,]iga gezet. De betrekkingen met Libië waren sinds 1972 bekoeld, toen president Sadat sntign Libisch voorstel afsloeg om tot een on- rpsjiiddellijke fusie van de twee landen te ko- tlillpen. Sindsdien is het tot een herhaaldelijk t [effen gekomen tussen beide staten. Nieuwe „Marianne" Frankrijk heeft weer een nieuwe „Marian ne", het symbool van de Franse republiek. Het Franse topmodel Ines de La Fressange werd gisteren hiervoor verkozen. Op de foto poseert ze met twee afbeeldingen van voormalige „Marian nes". Rechts de actri ce Brigitte Bardot en links de zangeres Mi reille Mathieu. foto: era HANOI De wervelstorm „Céci le", die vandaag Vietnam trof, heeft het leven gekost aan 140 personen. Zeker 600 mensen wor den nog vermist. De meesten daarvan zijn vissers van wie de boten zonken. In twee kustpro vincies deden zich rampzalige overstromingen voor. Grote ge bieden van rijstplantages werden vernield of zwaar beschadigd. Al leen al in de provincie Quang Nam-Da Nang zouden 10.000 hui zen zijn vernield en 27.000 be schadigd. De schade wordt ge raamd op ongeveer 44 miljoen gulden. Vakantietherapie gaat Zweden net iets te ver STOCKHOLM In Nederland ontstond enkele jaren geleden opschudding toen bleek dat jongeren met een strafblad op vakantie werden gestuurd, in een poging hen uit de criminele sfeer te halen. Zwe den heeft nu net zo'n affaire. Het plan om zes van de meest notoire jeugdige delin quenten uit Stockholm op een zeiltocht naar het Caribisch gebied te sturen, gaat veel Zweden net iets te ver. De Zweedse sociale dienst heeft het plan weer in be raad genomen, nadat het publiek op grote schaal had geprotesteerd tegen de kosten ervan. De tocht zou zes maanden gaan du ren en ruim vier ton kosten. Een van de advocaten van de jongelui heeft bovendien gezegd, dat zijn cliënten liever aan de wal blijven. cHrgentijnse |a|ppositie: (Vervolg van de voorpagina) iUENOS AIRES Tij- ens een bijeenkomst van et Argentijnse parlement nhoiebben linkse leiders gis- ïren het besluit van pre- dent Alfonsin utu de ;aat van beleg af te kon- afgekeurd, pol dweze maatregel gat veel ver- „Ter dan de noodtoestand, aldus ic b oppositie. „De enige manier ed ;m de mensen te kalmeren is Tun een onmiddellijke salaris- drjerhoging te geven van hon- jerd procent, de lonen weke- geüjks te indexeren, prijzen te levriezen en zaken en winkels F op straffe van verbeurd- poliSerklaring te dwingen et djoedsel en medicijnen onmid- n vlellijk voor de vastgestelde Djrijzen te verkopen", aldus oorfcuis Zamora van de Beweging ten,par Socialisme, is vt>e peronist Carlos Menem, die ns jklfonsin op 10 december op- gewjolgt, zei dat hij het eens was jks pet de afkondiging van de lialiaaat van beleg, de porzaak van de sociale onrust ichrjjn de sterke prijsstijgingen •ns (jan met name de eerste le- slaaensbehoeften. De prijzen ste- n ejen de afgelopen weken bijna is't pet het uur. De koopkracht spejan de bevolking holt achter- aangit en duizenden werknemers (ebben hun baan verloren. De munt blijft kelderen, februari is de Argentijn- munt negentig procent min- waard geworden. Voor eze maand wordt een inflatie pn meer dan zeventig pro ent verwacht. Dit jaar komt je inflatie waarschijnlijk op [venduizend procent uit. De rgentijnse buitenlandse fhuld bedraagt momenteel 59 )iljard dollar. waarnemers spreken over de rnstigste economische crisis a dé Argentijnse geschiedenis. BRUSSEL Voor de Amerikaanse president George Bush kan zijn eerste bezoek aan Europa niet meer ka pot. Het is mede aan zijn vergaande ontwapeningsvoor stellen te danken, dat de NAVO-top van maandag en gisteren in Brussel, ondanks alle sombere voorspellin gen, toch een succes is geworden. In de schaduw van de Ameri kaanse president heeft ook mi nister van buitenlandse zaken Van den Broek een grote rol gespeeld. Het was niet voor niets dat hij gistermorgen in alle vroegte een langdurig ap plaus kreeg van zijn collega's, toen de ministers van buiten landse zaken na uren praten een compromis hadden bereikt over de SNF-raketten voor de korte afstand. Enkele uren la ter stemden de regeringsleider er unaniem mee in. Het compromis over de kern wapens voor de korte afstand is opgenomen in het Alomvat tend Raamwerk voor Wapen beheersing en Ontwapening (Comprehensive Concept). Dat geeft aan wat de minimumbe hoefte van de NAVO aan wa pens is en welke mogelijkhe den het bondgenootschap voor ontwapening ziet. Na afloop was van de aanvan kelijke vrees voor een ver deelde NAVO niets meer te bespeuren. Alle presidenten, regeringsleiders en ministers hadden de mond vol van „eensgezindheid". De NAVO, zo was de mening, heeft afge rekend met een warrig en ver deeld verleden en heeft op het terrein van de wapenbeheer sing Sovjetleider Gorbatsjov het initiatief uit handen geno- MOSKOU De Sovjetunie heeft in eerste instantie de be sluiten van de NAVO-top in Brussel verwelkomd als stap pen in de goede richting. Met name de voorstellen van presi dent Bush zijn goed ontvan gen. Minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze, op bezoek in Parijs, zei dat zijn land eni ge tijd nodig zal hebben om alle suggesties te wegen en met een antwoord te komen. „Maar mijn eerste indruk is dat het een serieuze stap' in de juiste richting is", aldus Sje vardnadze. Kritiek van de kant van het Warschau Pact is er wel op de koppeling die is gelegd tussen het welslagen van het CFE-overleg in We nen en het beginnen van on derhandelingen over de korte- drachtsraketten. Na de NAVO-top in Brussel reisde president Bush naar Bonn, waar hij met bondskanselier Kohl op het succes prooste. Vanavond vliegt Bush naar Londen voor gesprekken met Margaret Thatcher. foto: dpa Verschillende uitleg Of die eensgezindheid echt zo groot is, is maar de vraag. Nauwelijks was de officiële ju bileum-top voorbij, of met name de Bondsrepubliek en Groot-Brittannië gaven een to taal verschillende uitleg van het slotdocument, met name wat betreft de mogelijke af schaffing van de SNF-raket- ten. Volgens Bonn is die af schaffing niet expliciet uitge sloten, dus mogelijk. Volgens Londen en Washington bete kent het niet vermelden er van, dat de „derde nul-optie" is uitgesloten. Ten grondslag aan die ver schillende visies ligt mede een verschillende beoordeling van de recente veranderingen in Oost-Europa. Dat verschil is er nog steeds, maar minder scherp. Het is de verdienste van de Amerikaanse president Bush dat hij met zijn vergaan de ontwapeningsvoorstellen die kloof voor enkele jaren heeft overbrugd. Het wekt daarom geen verba zing dat de NAVO-top het imago van president Bush enorm heeft versterkt, ook in zijn eigen land. De afgelopen weken klonk steeds luider de kritiek op zijn aarzelende en weifelende beleid. Bush heeft in Brussel de gelegenheid ge grepen zijn leiderschap te to- Inzichten Hij heeft laten zien dat er in Washington weer een samert- hangend buitenlands beleid is, dat ook het Westen op het vlak van de wapenbeheersing een leidende rol kan vervullen en dat binnen de NAVO nieu we inzichten terrein hebben veroverd. De politieke verklaring die de staatshoofden en regeringslei ders gisteren na afloop van hun top publiceerden is op dat punt illustratief: „We willen de pijnlijke deling van Europa, die we nooit hebben geaccep- Tweede Kamer eensgezind DEN HAAG Alle grote par tijen in de Tweede Kamer hebben positief gereageerd op akkoord op de NAVO-top in Brussel. VVD-defensiespecia- list Blaauw noemde het inte ressante aan het initiatief van president Bush dat er een tijd schema is ingebouwd. Je hoeft er dus niet eindeloos over te discussiëren, aldus Blaauw. Het worden volgens hem spannende tijden, nu Oost en West op een belangrijk pad voorwaarts zijn gekomen. Vol gens D66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft de NAVO haar achterstand op Gorbatsjov in de sfeer van de public rela tions wat weggewerkt. Van Mierlo verwacht dat de uit komst van de NAVO-top een positieve invloed zal hebben op de Europese bondgenoten en hun bereidheid hun eigen veiligheid ter hand te nemen. Pvd A-defensiewoordvoerder Ter Beek was vooral tevreden dat de eenheid binnen de NAVO bewaard is gebleven. teerd, overwinnen. We laten het na-oorlogse tijdvak achter ons. Uitgaande van de huidige situatie van toegenomen sa menwerking en van de ge meenschappelijke uitdagingen van morgen, willen wij zoeken naar een nieuw politiek vre- desconcept in Europa. Als bondgenoten willen we alle kansen benutten om dat doel te bereiken". Met die passage, paragraaf 7 uit de politieke verklaring, neemt de NAVO in feite afscheid van de Koude Oorlog. Nu die stap is gezet zou de ont spanning vorm kunnen krij gen in een tempo, waarvan zelfs vredesactivisten tot voor kort niet durfden te dromen. Over minder dan drie maan den worden de nu door de NAVO bekrachtigde voorstel len van Bush formeel in We nen ingediend. De Sovjetunie wordt daarna aan een strak tijdschema gebonden. Die Weense onderhandelingen zijn het komende jaar dus be palend, niet alleen voor de mi litaire krachtsverhoudingen tussen Oost en West, maar ook voor de mate waarin de dooi in de betrekkingen tussen de twee blokken kan worden be stendigd. 10SKOU Sovjetpresi- ent Michail Gorbatsjov eeft gisteren bekend ge laakt dat de nieuwe olksvertegenwoordiging - het Congres van Volk- ifgevaardigden en de ipperste Sovjet-nieuwe ;ijl het „werkparle- aent" verregaande be- oegdheden zullen krij- en, waarmee ze onafhan- elijk van de partij-bu- aucratie kunnen opere- ^artijbureaucraten hebben -n le Sovjetunie decennia lang lestuurd, en zijn er volgens Gorbatsjov verantwoordelijk voor dat zijn hervormingen langzamer worden doorge voerd dan zijn bedoeling was. Zo zullen beide organen de mogelijkheid krijgen de grondwet te wijzigen, hoge regeringsfunctionarissen te horen en de begroting te her zien. De Opperste Sovjet zou een commissie moeten creër en die kan optreden als een rechtbank voor grondwette lijke aangelegenheden. Tegelijkertijd kondigde Gor batsjov aan dat er een nieu we grondwet moet komen die naar zijn mening een „van de belangrijkste garan ties voor de onomkeerbaar heid van de perestrojka" zal worden. „Nu op het hoogtepunt van de hervormingen is het nog niet mogelijk met alle kwes ties rekening te houden die de nieuwe grondwet zou moeten bevatten", aldus de Sovjetleider. Hij zei dat het opstellen daarvan nog enige tijd zou vergen. Voorzichtig Om democratische verkie zingen mogelijk te maken wil Gorbatsjov de verkiezin gen voor regionale en lokale raden, die voorzien waren voor dit najaar, uitstellen tot het voorjaar van volgend jaar. Verder zijn in de vorig jaar aangenomen kieswet „correcties" nodig om de fou ten bij de verkiezingen voor het Congres van Volksafge vaardigden te vermijden, al dus Gorbatsjov. Tijdens de herfstzitting van het congres zullen de afgevaardigden hierover voorstellen krijgen. Gorbatsjov verpakte al zijn voorstellen in zeer welover wogen bewoordingen. Her vormers als Boris Jeltsin en de sociologe Tatyana Zas- lavskaya zeiden na de toe spraak dan ook onmiddellijk dat Gorbatsjov veel te voor zichtig had gesproken. Vol gens hen zou hij met veel ra dicalere oplossingen moeten komen om het land uit de problemen te halen. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Inmiddels is ook de „Laura" de baai binnengevaren, zij dan ook met een flinke vertraging. John Brookfeller wordt voor de gek gehouden door zijn vrienden, maar hij kan wel een grapje. Dan zegt Rob: „Maar in alle ernst, mr. Brook- zouden wij deze race nu wel doorzetten? U ziet zelf voor moeilijkheden we komen te staan. En nu hebben we tot nog alleen mooi weer gehad, maar hoe moet het..." Nu echter wordt de miljonair echt kwaad en zegt: „Wij zijn deze race begonnen en we zullen haar beëindigen ook. Óp de bank in San Francisco ligt een chèque van 500.000 dollar en de schipper die het eerst IJmuiden binnenloopt en de kortste zeiltijd heeft ge maakt, wordt eigenaar van dat bedrag. Ook al zou er maar één schipp aankomen!" „Bravo!" roept Larry en hij denkt er bij: die dollars zijn voor mij!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5