Leidse onderwijscijfers weerleggen vooroordelen Brandweer wil meer vrouwen )Maó&<20WUMU>& STAD OMGEVING Advocaten te zelfverzekerd BUITENLANDSE KINDEREN STROMEN VAKER DOOR -Tandarts eist ftopzetten heiwerk in Stevenshof Plantendokter in Hortus Tijd voor ontspanning 0 a M DINSDAG 30 MEI 1989 PAGINA 9 autokrakers leer actief folDEN Autokra- prs zijn gisteren in biden door de hele £d actief geweest. Van L vijftal gevallen jerd aangifte gedaan. 1 vier van de vijf ge- allen ging het om de pluidsapparatuur. De iito-inbraken vonden laats op de Willem de Iwijgerlaan, de Witte ingel, de Molenwerf, e Rijn- en Schiekade n de Fruinlaan. Geen pn de daders werden [ingehouden. Eredoctoraat voor Leidse hoogleraar LEIDEN De Leidse hoogle raar dr. D. Breimer is be noemd tot eredoctor aan de Semmelweis-universiteit te Boedapest. De Hongaarse in stelling heeft het eredoctoraat toegekend wegens de grote verdiensten van Breimer voor de farmaceutische weten schappen. Het eredoctoraat wordt uitgereikt op 20 juni. Breimer is 45 jaar oud en hoogleraar in de farmacologie. Tevens is hij wetenschappelijk directeur van het centrum voor bio-farmaceutische we tenschappen aan de Leidse universiteit. Roeiboot slaat om LEIDEN Een 69-jari- ge Leidenaar is gister avond met zijn roei bootje omgeslagen in de Vliet. De man voer rond 20.30 uur op het kanaal toen hij werd getroffen door een hek- golf van een passerend groot pleziervaartuig. Omstanders brachten de Leidenaar op het droge. De eigenaar van de kruiser is in Leid- schendam gehoord. Hem wordt ten laste ge legd dat hij is doorgeva ren met achterlating van een drenkeling. Bijenmarkt bij de Sterrenwacht LEIDEN Verschillende natuur- en milieu verenigingen en de Imkerverenigingen houden zaterdag 10 juni op het terrein van de Sterre- wacht bij het Rapenburg een milieu- en bijen- markt gehouden. Wethouder mevrouw M. van der Molen zal de markt om 10.00 uur 's morgens officieel openen. Twintig organisaties en bedrij ven die daarvoor zijn uitgenodigd, laten belang stellenden zien hoe er met het milieu zou moeten worden omgesprongen. Op het pro gramma staan films, theater en demonstraties. De bij staat daarbij centraal. Zo zal er achter glas, een demonstratie worden gegeven over het behandelen van een bijenvolk De markt is al om 09.00 uur voor het publiek open en zal rond 16.00 uur sluiten. LEIDEN Advocaten zijn te zelfverzekerd. Ze denken te vaak dat de rechter het met hen eens is. Vrouwelijke advoca ten schatten hun kansen in een proces beter in dan hun mannelijke collegae. Dat staat in het proefschrift van M. Malsch, die daarop mor gen promoveert aan de Rijksuniversiteit Leiden. Haar con clusies zijn gebaseerd op een onderzoek onder 374 advocaten die bezig waren met een strafzaak en de rechterlijke beslis sing voorspelden. De meest onzekere factor blijkt voor de advocaten de rechter te zijn, gevolgd door de eis van de officier van justitie, en gedrag en verklaring van de verdachte. Veel advocaten pas sen hun pleidooi aan aan de rechter en vertellen de verdach te hoe die zich het beste kan gedragen. Dat heeft succes, con stateert Malsch. Overigens vindt zij het niet vreemd dat ad vocaten vaak een onjuiste voorspelling doen over de hoogte van de straf, omdat er weinig „strikte criteria" zijn waarop de rechter zijn beslissng baseert. Inbraak in herbarium LEIDEN In het Rijksherbarium aan het Rapenburg is in het afgelopen week einde ingebroken. Er werden een computer en toebehoren zoals een printer ont vreemd. De daders kwamen het herbari um binnen door een ruit aan de achterzijde van het gebouw in te trappen. De inbraak werd maandagochtend bemerkt door het per soneel. Fotowedstrijd in park Cronesteyn LEIDEN Bezoekers van het park Crones teyn kunnen deelne men aan een fotowed strijd. De Commissie Polderpark Cronesteyn zal in september de winnaars bekend ma ken. Wie dseel wil ne men moet een foto in sturen met het park Cronesteyn als onder werp. Het fotomateriaal moet gestuurd worden naar de CPC, Lieven de Keystraat 6 in Leiden. LEIDEN Buitenlandse kinderen stromen in Lei den relatief veel vaker door naar het Algemeen Voortgezet Onderwijs (AVO). Omgekeerd gaan juist veel Nederlandse kinderen naar het Lager Beroeps Onderwijs (LBO). Dat bleek gister avond uit cijfers die wet houder H. van Dongen van onderwijs presen teerde tijdens een discus sie-avond van Links Lei den over „witte" en „zwarte" scholen waar relatief weinig of juist veel kinderen uit min derheden naar toe gaan. De cijfers laten volgens de wethouder ten opzich te van het landelijk ge middelde een totale om mekeer zien en geven „tegengas bij vooroorde len". stroomt naar het Algemeen Voortgezet Onderwijs (AVO), 46 procent, is extreem laag ten opzichte van de landelij ke cijfers. Het vooroordeel dat juist kinderen van etni sche minderheden naar het Lager Beroeps Onderwijs (LBO) zouden doorstromen wordt hiermee doorbroken. Uit de cijfers blijkt dat het juist de Nederlandse kinde ren zijn die naar het LBO gaan. Het percentage Marok kaanse en Turkse kinderen dat in Leiden doorstroomt naar het AVO ligt hoger, res pectievelijk 48 en 50 procent. De gegevens zijn dit leerjaar verzameld op twaalf scholen in het Leidse Onderwijs Voorrangs Gebied (OVG). Dat beslaat de wijken Lei- den-Noord, De Kooi en Slaaghwijk. In deze wijken liggen de scholen met meer dan 30 procent buitenlandse leerlingen op school. Dit zijn echter nog geen zwarte scho len, die hebben namelijk meer dan 50 procent buiten landse leerlingen. De scholen in het OVG krijgen van het rijk bijna een miljoen gulden extra subsidie. „We wilden weten wat de stand van zaken is, vandaar dit onderzoek. Verband tus sen de extra voorzieningen van het rijk en de resultaten is er nog niet, we zijn pas twee jaar bezig met het ver zamelen van cijfers. De men sen praten wel veel, maar werkelijke gegevens zijn er nauwelijks", licht P. Peters, hoofd Onderwijs van de ge meente Leiden toe. „We gaan deze kinderen ook volgen. Blijven ze op het AVO han gen of vallen ïe na een paar jaar af. We zijn er nog lang niet, ook al laten deze cijfers landelijk gezien een goede indruk na". Kopklas Wethouder Van Dongen ver telde dat de gemeente Leiden meer plannen heeft om de doorstroming van allochto nen te verbeteren. Tijdens de forumdiscussie bleek de Ne derlandse taal een heet hang ijzer. Kinderen van etnische minderheden die de taal niet goed beheersten, zouden minder kans hebben op een goede doorstroming in het onderwijs. De gemeente Lei den vindt ook dat taalver werving het grootste pro bleem is. De gemeente is daarom bezig met het instel len van een internationale kopklas. In deze klas wordt na de basisschool nog één jaar lang extra aandacht be steed aan taalbeheersing. Daarna gaan de kinderen naar het middelbaar onder wijs. Van Dongen wist nog niet welke school dat zou moeten worden, maar zij denkt aan één centraal gele gen openbare school in Lei- Van Dongen vindt het ont staan van witte en zwarte scholen problematisch, maar zij is tegen een spreidingsbe- leid, zoals dat bijvoorbeeld in Gouda functioneert. Daar gaan de kinderen van «etni sche minderheden met een speciale bus naar verschillen de scholen. Van Dongen is hier pertinent tegen. „Ik vind dat we moeten blijven werken aan kwaliteitsverbe tering van het onderwijs. Ik ben tegen een actief sprei- dingsbeleid. Kinderen moeten gewoon naar de buurtschool kunnen". Gelijkwaardigheid De gemeente wil de gelijk waardigheid van de scholen bijvoorbeeld bevorderen door het aanstellen van een schoolcontactpersoon, het ge ven van voorlichting en het inschakelen van de ouders. „De gemeente grijpt pas in als blijkt dat één openbare school in de wijk alle alloch tonen aantrekt, maar deze si tuatie is in Leiden niet aan de orde", aldus Van Dongen. Ook het instellen van een aparte islamitische school, waar in Leiden sprake van is, juicht Van Dongen niet toe. „De openbare school moet voldoende zijn. Ik ver leen wel mijn medewerking, een protestantse school bij voorbeeld is toch ook een bij zondere school, daar moeten we niet anders tegenaan kij ken. Maar het risico van al die bijzondere scholen is dat de taak van de openbare school ontkracht wordt. Ik pleit voor goed kwalitatief onderwijs op alle scholen voor alle leerlingen", aldus de wethouder. Uitvinder krijgt beloning van Hoogheemraadschap Uit handen van Dijkgraaf ir. E. baron van Tuyll van Seroos- kerke ontving A. Lamfers gis teren een bedrag van 4900 gulden. Lamfers krijgt dit be drag omdat hij met een uitvin ding, het Hoogheemraadschap Rijnland minstens 10.000 gul den per jaar bespaart. Lamfers werkt bij de zuive ringsinstallatie van Rijnland in Zwaanshoek. Hij heeft een ma nier bedacht om de schroeven van de waterpompen, die bij de gemalen worden gebruikt, op een goedkope manier te herstellen. Bij het Hoogheem raadschap zijn 76 van deze pompen in gebruik waarvan de schroeven om de vijf jaar ver vangen dienen te worden. Lamfers bedacht een mal waardoor de schroeven niet langer naar de schroothoop gaan, maar hersteld kunnen worden. Het bedrag dat Lamfers ont vangt is vastgesteld door de commissie ideeën van het Hoogheemraadschap. Men gaat er van uit dat men als be- lonig voor een idee tien pro cent van de besparing van de komen de vijf jaar ontvangt. ,,lk vind de uitvinding niet zo bijzonder. Het moeten weg gooien van de dure schroeven zet je aan het denken. De uit vinding is een haast logisch gevolg van dat nadenken", al dus de bescheiden Lamfers. FOTO: HENK VAN DEN ENDE jEIDEN De hei-werkzaamheden naast de tandarts- raktijk van R. van der Grijp in de Stevenshof moeten )t 4 juni helemaal niet en daarna alleen verspringend f 's ochtends of 's middags plaatsvinden. Dat eiste de aadsman van tandarts Van der Grijp gisteren in een ort geding tegen Slokker Vastgoed Zoetermeer (SVZ). VZ bouwt in opdracht van de gemeente Leiden 54 ieuwe woningen in Vlek 14 van de Stevenshof. [an der Grijp heeft in zijn praktijk zoveel last van deze bouw- imhede I; rkzaamheden dat hij eist dat dit buiten zijn praktijkuren leuren. SVZ zegt hierdoor in grote organisatorische proble- n te komen en wenst hier niet aan mee te werken, a Der Grijp wacht al jaren op een definitieve aanwijzing van i plek waar hij zich permanent mag gaan vestigen. In de afge- en jarrti heeft'hij het moeten doen met eeii zelf betaalde hou- praktijk aan de Petronella Moensweg. Met de 'gemeente had een afspraak dat hij daar zou mogen blijven totdat het ge- jndheidscentrum in de Stevenshof een definitieve behuizing rijgt. Dit is nog lang niet het geval. Toch heeft de gemeente ïn bouwvergunning verleend aan SVZ om op en rond de prak- jk te bouwen, terwijl de tandarts nog een contract heeft om aar te kunnen werken. ioewel de onderhandelingen tussen tandarts en de gemeente irer vervangende ruimte vastliepen, kreeg SVZ toestemming in te bouwen. Wethouder D. Tësselaar van volkshuisvesting ak niet onder stoelen of banken dat de problemen met de indarts de bouw niet meer mochten vertragen. Voor beide par- ien gold de gemeente dan ook als eigenlijke schuldige aan deze [faire. je bouwoverlast was uiteindelijk de directe aanleiding voor de jndarts om tegen de bouwer een kort geding aan te spannen. Het is niet de bedoeling dat mijn cliënt met zijn boor uitschiet Ij het kiezenvullen omdat er een cementwagen verderop staat draaien" zei Mr. Landman namens de tandarts. ^erlies VZ zat met de situatie in de maag. Als de bouw niet op tijd fkomt, lopen de potentiële kopers miljoenen guldens aan subsi- les en lijdt SVZ zelf ook een groot verlies. SVZ was niet op de oogte van het feit dat de nog aanwezige gebruiker van het ter- pin een geldig huurcontract had. iet waren echter de hoge kosten plus de diverse subsidies die, blgens SVZ-woordvoerder mr. Brouwer, rechtbankpresident ir. F. Portheine ervan moesten overtuigen dat hij de eis van ïn bouwstop moest afwijzen. „Het is een kwestie van vele mil- ienen verlies ten opzichte van enkele duizenden guldens", >eld Brouwer de president voor. ie president mr. F. Portheine vond dat er best tot een onderling brgelijk te komen moest zijn. Hij schorste de zitting daarom tot Veemaal toe, maar de partijen kwamen er niet uit. Binnenkort egint nieuw heiwerk. De president kondigde aan voor die tijd iet een uitspraak te komen. Cwart triathlon Leidse politie EIDEN De Leidse Politie Sport Vereniging houdt 24 juni ?n kwart triathlon. Startpunt is de scholengemeenschap ,-Jondriaan aan de Johan Wagenaarlaan. 11 je deelnemers moeten een kilometer zwemmen, 45 kilome- Mr fietsen en 10,5 kilometer hardlopen. Deelname kost '17,50. Aanmelden kan tot 1 juni bij het politiebureau aan de jangegracht. h 7 I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. y CckLc Goumjvt LEIDEN De Hortus Botanicus aan het Rapenburg in Leiden houdt aanstaande zaterdag een open dag. Dit gebeurt in het ka der van de landelijke hortusdag. 's Middags van 13.00 tot 16.00 uur zal de plantendokter, hortula- nus M. Teune, vragen beantwoorden over planten en planten ziektes. Bezoekers kunnen hun zieke plant meenemen naar het spreekuur. In de Oranjerie is de tentoonstelling Mijn probleem is opgelost; over afval en milieu te bezichtigen. De gemeentereini ging is aanwezig met een stand waar informatie te krijgen is over bijvoorbeeld afvalscheiding. In de kassen wordt extra aandacht besteed aan economische ge wassen. Dit soort gewassen zijn bijvoorbeeld cacao, koffie, bam boe en rijst. De firma Xotus kweekt exotische gewassen zoals kouseband-bonen, pepertjes en kruiden die gebruikt worden in Surinaamse en indonesische gerechten. Deze gewassen zijn in de subtropische kas te bewonderen. Ook in het tuinhuis van de Hortus zal meer te zien zijn over het gebruik van tropische plan ten. Voot het eerst wordt dit jaar de Hortuskrant uitgegeven. Hierin wordt informatie gegeven over alle tuinen. Bovendien is er een begeleidende tekst in de krant opgenomen over de zaden die gratis uitgedeeld worden. Dit jaar is gekozen voor het trilgras, een tuinplantje dat nog uitgezaaid kan worden. De Hortus is za terdag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Burgemeester Goekoop en brandweercommandant Mark met de Reijden. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: LEIDEN De Leidse brandweer wil meer vrou wen in dienst nemen. Vol gens commandant B. Mark draait op dit mo ment een wervingsproce dure en is het de bedoe ling dat twee vrouwen worden aangenomen. Mark zei dat gistermiddag na dat burgemeester C. Goekoop diploma's had uitgereikt aan de eerste twee vrouwelijke brandwachten van het Leidse korps: H. Janssens (28) en R. van der Reijden (24). De twee inwoonsters van Leiden be gonnen zo'n anderhalf jaar ge leden met twee andere vrou wen aan de opleiding bij de brandweer in Leiden. Een van dé vier is afgevallen om ge zondheidsredenen, een ander is een tijdlang ziek geweest maar pakt binnenkort de draad weer op. „Ik ben blij dat ik deze diplo ma's kan uitreiken, u hebt ons niet teleurgesteld", zei Goe koop tegen de twee geslaagde brandweervrouwen. De burge meester wees erop dat vaak wordt gedacht dat een voor rangsbeleid voor vrouwen al leen in het voordeel werkt van de doelgroep. „Natuurlijk zit daar een kern van waarheid in. Een dergelijk beleid bete kent dat vrouwen meer moge lijkheden hebben om maat schappelijk bezig te zijn. Maar de mensen vergeten weieens dat een vrouwenvoorrangsbe- leid goed is voor de hele maat schappij. Die mist een groot aantal goede krachten als be paalde banen alleen voor man nen zijn weggelegd". Socialer Volgens Goekoop is het vooral voor de mannenmaatschappij die de brandweer van oudsher is goed dat daar vrouwen wer ken: „Het is heel goed dat er niet alleen sprake is van stoer gedoe, maar dat het allemaal wat socialer wordt". Hij bena drukte dat de geslaagde brand wachten „bepaald niet de laat- sten vrouwen zullen zijn in het Leidse korps. Er zullen er on getwijfeld nog velen volgen". Ook Mark, die zich in het ver leden nogal eens kritisch heeft uitgelaten over de capaciteiten van brandweervrouwen, toon de zich verheugd over het feit dat de twee het diploma heb ben behaald. „Het valt niet te gen", zie hij. „Deze dames heb ben beslist geen gemakkelijk jaar gehad, maar ze hebben zich een plaats verworven in het korps. Het is nu gewoon geworden dat ze er zijn". Voor de vrouwen zelf was vooral het gebrek aan techni sche kennis een probleem. „De meeste anderen weten daar wel een en ander van, wij moesten dat er oók nog bij le ren", zei Janssens. Goekoop verwees naar het onderwijs systeem dat „nog niet geënt" is op de functies die vrouwen te genwoordig vervullen. Slechts weinig meisjes volgen tech nisch onderwijs waardoor het voor hen soms moeilijk is om het werk te gaan doen wat ze willen, aldus Goekoop. deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. [doteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de stopwatch naar. Naam:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9