Prestatieloon sluit Vriendjespolitiek uit Beurs in offensief Ahold stoot restaurants af Beurs van Amsterdam MARKTEN T-uropese Itommissie St DE en 'an Nelle Éiwars Reders voorzien tekort aan goed opgeleide zeelieden 98S ANOMIE CcidóeSomcwt DINSDAG 30 MEI 1989 PAGINA 7 [omburg voorlopig geniet uit verliezen )IJK Homburg (vlees) sluit het gkjaar 1988 af met een verlies van 5,6 miljoen en zal naar verwachting n de (nieuwe) directie.dit jaar nog niet de verliezen komen. Vorig jaar jakte het bedrijf een nettowinst van i miljoen. Het personeelsbestand van onderneming is inmiddels terugge- cht van 430 naar ongeveer 150 perso- i. Het eigen vermogen is geslonken pl li ƒ50,1 miljoen tot 14,5 miljoen en bet.[ garantievermogen bedraagt 20,6 en. Als de aandeelhouders akkoord met afstempeling van aandelen on- bt een positieve algemene reserve van miljoen en dat maakt het mogelijk in de toekomst nieuwe middelen aan rekken. Hoek Loos zoekt uitbreiding in medische sector AMSTERDAM Hoek Loos spant zich hard in om een sterke positie te veroveren in de gezondheidszorg. De tweede poot on der het concern, de handel in medisch elec- tronische apparatuur, zal sterk worden uit gebreid. Ook de oorspronkelijke kernactivi teit, (medische) gassen, staat voor forse uit breidingen. Het concern verwacht dat de to tale omzet in 1991 circa 100 miljoen hoger zal liggen dan de ƒ290 miljoen die in 1988 werd behaald. Er zijn en worden in de. me dische sector agentschappen aangetrokken en ook ziet de onderneming goede mogelijk heden in het thuisgebruik van medische ap paratuur. Onlangs is de medische leveran cier Beheermaatschappij De Econoom in Oud-Beijerland met ƒ28 miljoen omzet overgenomen. Nissan scoort in eigen land TOKYO Nissan, de op één na grootste autofabri kant van Japan, heeft in het eind maart afgesloten boekjaar een winst na be lastingen behaald van 114,6 miljard yen, 1,8 mil jard gulden. Dat is bijna 78 procent meer dan in het boekjaar ervoor. De omzet nam toe met 13,4 procent tot 4,8 biljoen yen (75 mil jard gulden). De sterke verbetering van het resul taat is een gevolg van de levendige vraag in Japan zelf. De export van het concern nam af. U itzendbureau voor top- telefonistes DEN HAAG PTT Tele com en Vedior gaan samen een uitzendbureau beginnen voor telefonistes, dat de naam Teleprofs krijgt. De bedoeling is via dit bureau bedrijven met grote en mid delgrote telefooninstallaties aan hooggekwalificeerde te lefonistes te helpen. Als proef worden in spetember vestigingen geopend in Den Haag en Maastricht. EG maakt werk van bosbouw BRUSSEL De EG-ministers van land bouw hebben gisteren in Brussel afgespro ken dat zij de komende vijf jaar 1,8 miljard gulden zullen steken in een programma om de bosbouw in de EG te stimuleren. Minis ter Braks zei blij te zijn dat er nu eindelijk een aantal maatregelen wordt genomen om de EG te bebossen. In Nederland is bebos sing al mogelijk op landbouwgrond die met EG-steun wordt braakgelegd. Ook in het meerjarenplan van Braks' ministerie is her bebossing voorzien. De EG zal verder steun gaan verlenen bij de verwerking en afzet van kurk en voor maatregelen tegen verzu ring van bossen door bijvoorbeeld bemes ting. Ook voor de preventie van bosbran den, een groot probleem in het zuiden van de EG, komt meer geld beschikbaar. NOV ZIET VEEL IN ALTERNATIEF VOOR LOONGOLF: ^'sljJSWIJK Het is de ogste tijd dat in het dden- en kleinbedrijf kb) prestatiebeloning "Irdt ingevoerd. „Wij Uen af van het keurslijf [arin wij vaak zitten or cao-afspraken", zei I orzitter Kamminga van i Koninklijk Neder- IQ-ids Ondernemersver- nd (KNOV) gisteren in jswijk bij de presentatie n het rapport „Zoeken -ar de juiste maat". 8t KNOV, met honderddui- jd leden de grootste werk- jersorganisatie in het mkb, yolgens Kamminga bijzon- 1 bang voor loongolven die eindelijk de positie van het jrijfsleven aantasten. „Kijk maar naar de jaren zeventig, toen de loonkosten de pan uit rezen en ondernemingen bij bosjes', failliet gingen. Wij wil len een modern en verant woord systeem voor de jaren negentig". Het NCOV, de christelijke zus terorganisatie van het KNOV, ziet meer in winstdeling. Het NCOV is bezig met een studie naar de mogelijkheden van Yesultaatbeloning', die is geba seerd op de hoogte van de ge maakte winst. In opdracht van het KNOV heeft het Bureau voor Econo mische Argumentatie in Lisse een theoretisch model ontwik keld voor prestatiebeloning, die nauwelijks bestaat in het mkb. Aan de hand hiervan kunnen ondernemers op basis van objectieve criteria bepalen wat zij moeten doen om hun werknemers extra te belonen. De belangrijkste factoren die meespelen zijn het produktie- proces, de doelgroep (het hele personeel of enkele werkne mers), de functie waar het om gaat en de omvang van het be drijf. Zo kan worden bepaald of de ondernemer moet kiezen voor een individuele of groepsbeloning of een vorm van winstdeling. De beloning kan volgens het KNOV overi gens het best in natura (goede ren, studiereizen) worden uit gekeerd, omdat dit fiscaal minder wordt belast dan geld. Uit een enquete van het KNOV blijkt dat 40% van de leden een relatie wil tussen loon en prestatie. Hoewel dit percentage niet hoog is, meent het KNOV dat prestatiebelo ning bij veel mkb-onderne- mingen in trek is. „In drie jaar moeten ongeveer honderddui zend ondernemingen, met in totaal twee miljoen werkne mers. prestatiebeloning heb ben ingevoerd", aldus Kam minga. „Met ons systeem wordt vriendjespolitiek voor komen". Volgens Kamminga is het absoluut niet de bedoe ling de rol van de vakbonden terug te dringen. „Algemene loonafspraken blijven moge lijk. De extra loonruimte in de gebruikelijke onderhandelin gen kan worden besteed aan prestatiebeloning". Volgens Kamminga speelt de vakbewe ging in het mkb toch al een kleine rol, omdat veel arbeids overeenkomsten niet collectief zijn geregeld. De vakbonden reageerden in eerste instantie afwijzend op het KNO V-plan. Zij wijzen prestatiebeloning niet per defi nitie af, maar willen die vast leggen in algemene afspraken in cao-onderhandelingen. Dat wil het KNOV juist niet. Kam minga: „In het mkb gelden per bedrijfstak al zo veel verschil len. dat het geen doen is cen trale afspraken te maken over prestatiebeloning". 8 \SMARKT BODEGRAVEN (30-5) ■\anoer 28 partijen. Bij kalme han- werd een prijs genoteerd van f 7 tot f 8,75 per kg voor 1e soort, f 'j voor extra zware en f 10,50 voor ienleidse. PEILING EIVEBA BARNEVELD .5) Aanvoer 3.261.240 stuks, liming matig. Prijzen in gulden per -, stuks: eieren van 50-51 gram ai 7,54, van 55-56 gram wit 7,85- an 60-61 gram wit 8,58-8,67 I n Rn or, woi - - RECHT De Com- i.|isie van de Europese heeft be- tegen de posi- die Douwe Egberts ijgt op de koffiemarkt de Benelux na het ernemen van Van Nel- De bezwaren lijken js ït van grote invloed op overneming, die vol- hs plan met terugwer- nde kracht geëffec- 9- ïerd moet worden op 1 jruari van dit jaar. n Nelle haalt 17 procent !n de omzet (ongeveer ƒ115 GSftjoen) uit de thuismarkt van ien, Benelux. Douwe Egberts 3ie, 'in het boekjaar dat in juli digt (inclusief enkele anden omzet van Van Nel- it Uitkomen op een omzet van moedelijk 6,5 miljard. 1 erwe rts' ^at van nmentaar onthoudt, spreekt een verklaring dan ook aar ir „het relatief beperkte be- Z6g van de gebrande koffie in Zijn thuismarkt in de Benelux 1 flirïnen het totale activiteiten- 1 ze tket van Van Nelle (17 pro- t) en de verwevenheid van in positie met de overige ac- er jteiten in termen van merk- jruik en produktielokatie". uwe Egbéwrts benadrukt i dO£ de bezwaren van de Euro- et lOe Commissie uitsluitend be kking hebben op de thuis- ARArkt in de Benelux. De op- tingen van de commissie 15 >ben niet het karakter van 7dig besluit en bieden Douwe v )erts de mogelijkheid de hende twee maanden te re- [ïwe Egberts en Van Nelle len hebben in Nederland marktaandeel van meer HO 70 procent in de koffie- rkt en in België meer dan procent. ROTTERDAM De Ko ninklijke Nederlandse Re ders Vereniging (KNRV) vreest dat er dë komende jaren een tekort kan on- staan aan goed opgeleidè Nederlandse zeelieden. Meer dan de helft van alle zeevarenden in dienst van Nederlandse rederijen heeft een middelbare of hogere beroepsopleiding gevolgd. Gezien ontwik kelingen op het terrein van de zeevaartopleidin gen en de beperkte inte resse van leerlingen voor deze opleidingen dreigen er de komende jaren voor bepaalde functies aan boord van schepen tekor ten te ontstaan. Dat schrijft de KNRV in zijn jaarverslag over 1988, dat van daag in Rotterdam is gepubli ceerd. De KNRV zal de ko mende tijd in overleg met an dere betrokken organisaties bezien of het mogelijk is deze negatieve trend bij te buigen. De redersvereniging is in elk geval redelijk optimistisch over de toekomst van de Ne derlandse handelsvaart. Vorig jaar heeft zich een belangrijk herstel van de rendementen voorgedaan, al zal het nog wel enige tijd duren voordat de uitholling van het vermogen uit de jaren daarvoor onge daan is gemaakt. De redersvereniging doet in zijn jaarverslag een krachtig beroep op de Tweede Kamer om nog voor de zomer het wetsvoorstel voor verlaging van premies en belastingen voor zeevarenden te behande len. In dat geval zou deze re geling met ingang van 1 janua ri van kracht kunnen worden. Als gevolg van het wetsvoor stel gaat de belasting- en pre miedruk voor zeevarenden met 35 procent omlaag. Deze lastenverlichting komt vooral ten goede aan de rederijen, die op deze wijze de buitenlandse concurrentie beter aan kun- Onderzoekers voorspellen uraniumtekort TORONTO Tegen 1992 moet een tekort aan ura nium op de wereldmarkt worden verwacht. Op dat moment zullen de voorra den van nu uitgeput zijn, terwijl dan tevens onge veer 130 nieuwe kerncen trales die nu nog in aan bouw zijn, in gebruik zul len worden genomen. Dat is de mening die twee Ca- nadeze mijnbouwexperts giste ren in Toronto verkondigden. Alex Doulis van het bedrijf McNeil Mantha meent dat de uraniumproducenten - die momenteel veel last zouden hebben van de lage uranium- prijzen op de spotmarkt, onge veer 20 gulden per kilo - hun jaarlijkse produktie met 1.610.000 kg moeten opvoeren om straks aan de vraag te kunnen voldoen. Volgens Ed Shiller, de woordvoerder van Denison Mines dat 5 procent van de wereldvraag dekt, zal het tekort zich pas omstreeks 1993-1994 gaan aftekenen. Interieur van het AC-restaurant Leiderdorp. FOTC ZAANDAM Het Ahold-concern wil de AC- restaurants verkopen aan de directeuren van deze dochterondeneming. Het gaat om zestien restau rants in Nederland, der tien in België, eén in West-Duitsland en twee hotels in België. In ons land werken er 1300 me dewerkers, in België 440 en in West-Duitsland 50. De verzelfstandiging zal geen gedwongen ontsla gen tot gevolg hebben. Ahold wil zich meer gaan toe leggen op de zogeheten ker nactiviteiten ofwel de detail handel en de groothandel. Er is al lange tijd onderhandeld over de verkoop van de keten van wegrestaurants, waarvan Ahold geen omzet- en wins tcijfers vermeldt. Wel wordt in het in maart dit jaar versche nen jaarverslag gesteld dat de omzet van de AC restaurants vorig jaar gestegen is en het bedrijfsresultaat verbeterd na dat de formule van de restau rants was aangepast. Het restaurant „De Hoop op d'Swarte Walvis" aan de Zaanse Schans blijft buiten de verzelfstandiging, omdat dit door het exclusieve karakter niet goed aansluit op de ande re vestigingen. „De Kraai", eveneens gevestigd aan de Zaanse Schans, valt er even eens buiten vanwege het toe ristische en seizoengebonden karakter. De Horecabond FNV had lie ver gezien dat de restaurants eigendom van Ahold waren gebleven, maar regio-bestuur der P. Dreijer geeft de nieuwe eigenaren vooralsnog het voordeel van de twijfel. Wel verlangt de vakbond voor ie dere werknemer een bedrag van 1000 gulden per dienstjaar als „afscheidscadeau". De pro blemen zitten voor de bond eventueel in de toekomst. „Ahold is een groot concern, een goede partij", vindt Dreij er. „We weten nu wat we heb ben en niet wat we terugkrij gen". MEER MENSEN MET LAGERE OPLEIDING NEMEN EFFECTEN AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs gaat verdere maatregelen nemen om de aan Londen verloren handel terug te winnen. Tot nu toe is de beurs daarin nog maar ge deeltelijk geslaagd. Eén van de oorzaken is het nog steeds bestaan van een beursbelasting in Ne derland. Het is de bedoe ling dat deze belasting op 1 januari verdwijnt. Beursvoorzitter Baron B. F. van Ittersum hoopt niet dat de kabinetscrisis de behandeling van de maatregel gaat vertra gen. Van Ittersum wees er bij het verschijnen van het jaar verslag van de beurs op, dat de maatregel in de Tweede Ka mer brede steun geniet. Dat zelfde geldt voor de Wet Toe zicht Effectenverkeer. Een belangrijk deel van de handel die de beurs hoopt te rug te brengen naar Amster dam betreft obligaties, met name van de staat. Een door de beurs ingesteld^ Commissie Obligatiehandel heeft diverse aanbevelingen gedaan naast het laten verdwijnen van de beursbelastingen. Orders Belangrijk onderdeel voor de handel in staatsleningen hier bij is een nieuwe structuur, het „Open Order Boek" -systeem genoemd. In een electronisch systeem moeten alle orders, zowel de kleine als die'van het Amsterdams Interprofessio neel Marktsysteem (AIM, pro- visieloze pakketenhandel) worden ingebracht. Dat moet leiden tot een doorzichtigere markt met een aantrekkelijke koersvorming voor grote pos ten. Daardoor kunnen op con currerende voorwaarden grote binnen- en buitenlandse or ders worden aangetrokken. Bovendien kan zo de thuis markt voor guldenspapier op timaal worden verdedigd. Op de Amsterdamse bcjrs heeft vooral de aandelenmarkt na 1988, een jaar van mark- therstel en vernieuwing, een grote bloei te zien gegeven. Daaraan heeft met name de gunstige ontwikkeling van het Nederlandse bedrijfsleven een fors aandeel gehad. Het gevolg was ook een gunstig emissiek limaat. Van Ittersum wees op de introduktie van DSM, en merkte daarbij op, dat de komst van DAF op de beurs al net zo succesvol lijkt te gaan verlopen. De financiële markten zijn sterk internationaal gericht aan het worden en Amsterdam probeert daarop in te spelen. Of de rest van 1989 net zo suc cesvol zal verlopen als de eer ste maanden is moeilijk te voorspellen. Er zijn veel onze kerheden, zoals rond de rente en de dollar en over het beleid van de nieuwe Amerikaanse president Bush. Bezit Het effectenbezit in Nederland neemt verder toe. De stijging doet zich echter uitsluitend voor bij de mensen met een la gere opleiding. Bij hoofdkost winners met een middelbare scholing is juist saprake van een daling in het bezit van ef fecten. Dit blijkt uit een on derzoek van het Intomart in opdracht van onder meer de Amsterdamse effectenbeurs. Het profiel van de gemiddelde effectenzitter is echter nog wel steeds dat van een opgeleide man tussen de 35 en 49 jaar, kostwinner van een gezin van vier personen en wonend in de Randstad. Vergeleken met 1986 is het percentage huis houdens dat in effecten belegt gestegen van 11,8 tot 14,8 pro cent. Mannelijke beleggers zijn nog steeds veruit in de meer derheid, maar het aandeel van vrouwen is gestegen van een vijfde in 1986 naar ruim een kwart nu. Na de krach van oktober 1987 hebben veel nieuwe beleggers de markt be treden. Dominerende dollar AMSTERDAM De scherpe stijging van de dollarkoers en de daarmee oplaaiende vrees voor stijging van de rente aan deze zijde van de oceaan domi neerden gisteren opnieuw de Amsterdamse effectenbeurs. De Amerikaanse munt hand haafde zich op een niveau van ongeveer vier cent boven de koers van vrijdag en hoewel fondsen als Koninklijke Olie daar enig voordeel van plegen te hebben, was het effect nu vooral een verlammende wer king op de handel, die werd ingegeven door de vrees dat de rente in Duitsland en ons land verder zal stijgen nu de dollar onstuitbaar lijkt. Wall Street en Londen hadden beide een vrije dag zodat ook elke richtinggeving vanuit deze belangrijke beurzen ont brak. Het Damrak dobberde dan ook bij een slappe handel wat rond de oude koersen en maar zelden viel een aandeel te noteren dat enigszins af week van het slot van vrijdag. De algemene stemmingsindex sloot dank zij enkele stijgers toch nog 0,4 punt hoger op 179,4. De obligatiemarkt sloot gemid deld 0,3 punt lager op de ren tedreiging en ook hier was het evenals op de aandelenmarkt bijzonder stil. In obligaties werd niet meer omgezet dan f 335 miljoen en in aandelen 408 miljoen. Het dollargevoelige Koninklij ke Olie wist 1,30 hoger te sluiten op 141,80, nadat eerder zelfs een koers van 142,50 was bereikt. Unilever verliet de markt 1 hoger op ƒ139,10 en KLM werd ƒ0,70 duurder op 48,50. Opvallend goed lag ook Nationale Neder landen, dat f 1,30 hoger werd gewaardeerd op 60,20. In de lokale hoek sprongen Nutricia, BAM en Norit eruit met flinke winsten in een dunne markt. Op de optie- beurs was een vrij drukke handel gaande in Koninklijke Olie, waarop optiebeleggers winst namen door de verkoop van calls.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7