59,50 Jeltsin toch in JOpperste Sovjet 'oorstellen Bush maakten jweg vrij naar compromis Lezer service WHUUMM CcidócSomont ,Ware parade van tanks en raketten in Peking'^ Republikeinen gniffelen om schandalen bij Democraten Bulgaarse regering wil Turken kwijt ;d)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DAGTOCHT LUCHTVAART- BEURS ^BUITENLAND DINSDAG 30 MEI 1989 PAGINA 5 Hongaarse minister tvil communisme kwijt 3UDAPEST De Hongaarse minis- ,er van staat Imre Pozsgay is van me ting dat het tijd is het communisti- iche systeem af te schaffen. In een vraaggesprek het Amerikaanse radio station „Radio Free Europe" zei Pozs- »ay dat het onmogelijk is hervormin gen aan te brengen in het huidige Communistische systeem in de Sovjet- mie en Oost-Europa. Volgens hem is Hongarije meer gebaat bij een „nieuw ;ype partij, gebaseerd op de ideeën yan Europese socialisten en sociaal- jemocraten" dan bij een „hervormde lommunistische partij". Aan de eerst komende verkiezingen in Hongarije, n 1990, zullen meer partijen dan al- .een de communistische kunnen ieelnemen. Honderden doden in Oost-Afghanistan KABUL In Oost-Afghanis- tan zijn de afgelopen drie da gen ten minste 460 mensen omgekomen rond de door het verzet belegerde steden Jalala bad en Khost. Rond de steden worden de zwaarste gevechten geleverd sinds de Sovjettroe pen zich in februari uit Afgha nistan terugtrokken. Intussen beschuldigt de regering het verzet ervan families die naar Afghanistan willen terugkeren tegen te houden. Kabul moe digt de meer dan vijf miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran en Pakistan aan terug te komen in het kader van een nationaal verzoeningsplan. WM- Deze Afghaanse guerrillastrijder houdt het oog aan dachtig gericht op regeringstroepen, die het vliegveld van Jalalabad beschermen. Oostenrijk wil geen Tsjechische centrale PRAAG De Oostenrijkse milieu minister Flemming heeft aan Tsjechoslowakije gevraagd de bouw stop te zetten van een kerncentrale niet ver van de gemeenschappelijke grens. Flemming deed zijn verzoek op een tweedaagse milieuconferentie in Praag over de aanpak van grens overschrijdende vervuiling. Vrijwel alle deelnemers aan het overleg landen in Midden-Europa heb ben wel ruzie met elkaar over over milieukwesties. Het lijkt niet waar schijnlijk dat Praag zal ingaan op het verzoek uit Wenen. Tegen de eeuw wisseling moet de helft van de ener gie in het land uit kernreactoren ko- „Cubanen gebruiken gifgas in Angola" BRUSSEL Sinds 1986 gebruiken de Cu baanse militairen, die de Angolese regering bijstaan in de burgeroorlog tegen de bevrij dingsbeweging UNITA, het chemische wa pen gifgas. Dit heeft de Belgische toxicoloog Aubin Heyndrickx gisteren verklaard. Zon dagavond kwam hij terug van een twee- weekse reis door het zuiden van Angola. Volgens hem zijn als gevolg van het gas veel doden en gewonden gevallen. In het hoofd kwartier van de UNITA in Jamba onder zocht hij slachtoffers en resten van twee bommen. Na analyse bleek dat de bommen onder meer het zeer giftig cyaanzout bevat ten. Volgens Heyndrickx gebruiken de Cu banen in Angola ook andere chemische wa pens als mosterdgas en zenuwgassen. DOOR INVOERING HEFFING Stockholm wil auto's weren STOCKHOLM De Zweedse hoofdstad Stockholm wil automobilisten die met de auto de stad in willen voortaan een heffing van 300 kronen (circa 100 gulden) per maand opleggen. De gemeente hoopt hiermee te bereiken dat meer mensen gebruik maken van het open baar vervoer. Of de heffing wordt ingevoerd, hangt af van de centrale overheid. In ruil voor de heffing krijgen de autobezitters ook een maandkaart voor bussen en metro in de stad. De maatregel zou in september van kracht moeten worden. Nu rijden dagelijks een half miljoen auto's de stad in. Gehoopt wordt dat dit aantal in ieder geval niet verder zal oplo pen wanneer de nieuwe maatregel wordt inge voerd. ^ütlTISCHE VRAGEN AAN NIEUWE VICE-PRESIDENT jjOSKOU De voorma- Jjjige Moskouse partijleider Boris Jeltsin heeft toch Ten zetel in het nieuwe parlement, de Opperste 'Bovjet, gekregen. Een pro cessor uit Siberië, Alexei Kazannik, heeft zijn zetel Afgestaan ten gunste van Jjeltsin. .President Gorbatsjov schaarde Vfich achter het voorstel. En na >en debat in het Congres van 'Volksafgevaardigden werd be- Jloten Jeltsin alsnog zonder [temming een zetel te geven in Opperste Sovjet. Bij de parle mentsverkiezingen van afgelo pen maart wist Jeltsin meer ■itemmen te behalen dan enige jindere kandidaat. Jeltsin vierde zijn toetreding Jot de Opperste Sovjet met een .ipontane triomftocht vanaf het Kremlin door de Gorkistraat. De nieuwe vice-president van de Sovjetunie, Anatoli Loekja- nOV. foto: AP Het besluit om Jeltsin alsnog de Opperste Sovjet binnen te halen werd zelfs geprezen door het als conservatief te boek staande politburolid Je- gor Ligatsjov. „Het was demo-, cratisch. Het was correct", zei hij. Tot woede van velen had het Congres, dat uit zijn mid den de Opperste Sovjet kiest, Jeltsin in de nacht van vrijdag op zaterdag niet gekozen tot lid van de Opperste Sovjet. Jeltsin was één van de twaalf kandidaten die de Russische Federatie naar voren had ge schoven voor de elf zetels waarop deze deelrepubliek aanspraak kon maken. Jeltsin heeft in de partijtop veel kwaad bloed gezet met zijn ri- goreuze hervormingsdrang en populistisch getinte verkie zingscampagne. Zonder stemming Deze onverwachte ontwikke ling, die in een paar minuten zonder stemming in het Con gres van Volksafgevaardigden zijn beslag kreeg, overscha duwde de benoeming eerder op de dag van Anatoli Loeka- nov tot vice-president. Van de 2.250 afgevaardigden stemden er maar 179 tegen Loekjanov. Er waren 137 onthoudingen. Tijdens de discussieronde die Boris Jeltsin drukt de hand van Alexei Kazanriik, de man die zijn stond aan de voormalige partijleider van Moskou. aan de benoeming vooraf ging, vuurden de Congresleden kri tische vragen op de oude schoolkameraad van Gorbats jov af. Opnieuw werd Loekja nov om opheldering gevraagd over zijn rol bij het harde op treden van de oproerpolitie in de Georgische hoofdstad Tiflis. Daarbij kwamen op 9 april ze ker twintig mensen om het le ven. Zoals bij de meeste vra gen wist de nieuwe vice-presi dent een direct antwoord han dig te omzeilen door te zeggen dat het onderzoek naar de ge beurtenissen in Tiflis nog steeds niet is afgerond. Roy Medvedev vroeg of Loek janov het beleid van Gorbats jov precies zou volgen als hij het roer tijdens buitenlandse reizen of ziekte van de presi dent enige tijd zou moeten overnemen. Volgens Medve dev moet Gorbatsjov een vice- zetel in de Opperste Sovjet af- foto: ap president aan zijn zijde hebben op wie hij blindelings kan ver trouwen, omdat het beleid vaak „vijftig, zestig of zelfs honderdtachtig graden" draait zodra de president een voet buiten het Kremlin zet, aldus Medvedev. Loekjanov antwoordde dat hij de pogingen van Gorbatsjov om de democratie in de Sovjet unie door te voeren zou steu- (Vervolg van de voorpagina) PEKING Waarom heeft het Chinese leger reusachtige luchtafweer- raketten meegenomen om de studentenbetogingen in de straten van Peking te onderdrukken? Westerse militaire deskundigen, die een ware parade van Chi nese legervoertuigen rond de hoofdstad voorbij zien komen, zeggen verbaasd te zijn. Toen de legervrachtwagens een week geleden aan de oost grens van Peking verschenen, dacht iedereen dat de lange groene kokers op de aanhang wagens traangas bevatten. Maar westerse legerdeskundi- gen onthulden gisteren dat het 5A-2 grond-luchtraketten wa ren. „Geen wonder dat de sol daten zenwuwachtig keken naar de drommen mensen die rond het konvooi zwermden", aldus één van de experts. Elk van de twaalf, meer dan zes meter lange, kokers zou ra ketbrandstof vervoeren. In an dere vrachtwagens werden de koppen van de raketten gezien en ontsmettingsmiddelen, voor het geval er brandstof gemorst werd. Niemand had lanceerin- richtingen gezien. De extra manschappen die naar Peking gestuurd werden zouden niet bedoeld zijn om tegen de studenten op te tre den, maar om te verzekeren dat de rond Peking gelegerde 27e en 38e legers hun orders uitvoerden. Zeldzaam Wat ook de achterliggende re den mag zijn, de staat van be leg die op 20 mei van kracht werd gaf westerse deskundi gen een zeldzame mogelijk heid het normaal door ge heimzinnigheid omgeven leger in actie te zien. Behalve het konvooi SA-2 raketten za gen de diplomaten lichte T-79 tanks met een replica van een Brits 105 mm geweer en grote aantallen T-63 pantservoertui gen voor personeel. De laatste kunnen een snelheid van 65 kilometer per uur halen en dertien soldaten vervoeren. Het officiële „Peking Review" meldde gisteren dat er onge veer 150.000 militairen bij Pe king gelegerd zouden zijn. Het is voor het eerst dat in China cijfers over het aantal ingezet te soldaten bekend zijn ge maakt. £ijr yai e kj(Vervolg van de voorpagina) Het van- ^ïacht bereikte akkoord rdeöver de SNF-raketten is •ouvftiede mogelijk geworden 'oor de ingrijpende ont- apeningsvoorstellen die iresident Bush gistermor- die gen lanceerde. Daardoor abbntstond zowel voor de nlaiyS als voor de Bondsrepu- °4)liek ruimte voor een [ODDe Westduitse minister Gen- s, Lgcher, die zich sterk heeft in- gezet voor de verwijdering van alle SNF-wapens, heeft in dat compromis maar ten dele ;ijn zin gekregen. Zo zal de jance-raket toch worden ver- ■angen, hoewel daarvoor geen idatum is genoemd. De West- regering is eigenlijk te gen deze modernisering. de andere kant is Bonn weer tevreden gesteld door de belofte dat de VS zo jyjknel mogelijk met de Sovjetu- ppie gaan onderhandelen over ^ue SNF-wapens. De VS op ^re<hun beurt zijn tevreden, nu in terfelk geval een deel van de nu- miffleaire slagveldwapens van de (bijNAVO behouden blijft. Presi- dent Bush benadrukte dat hij sterk gekant is tegen volledige verwijdering van dit laatste type op land gestationeerde veekernwapens in Europa. inder t b'Premier Lubbers zei gisteren eal te verwachten dat de voor stellen van president Bush de besprekingen over de SNF- wapens zouden vergemakkelij- jicen. sHet plan van Bush voorziet in President Bush maakt tijdens een gesprek met de premiers Martens en Kohl een gebaar van ,,we Premier Lubbers kijkt op de achtergrond toe. foto: ap een vermindering van de in Europa gestationeerde Ameri kaanse en Sovjetrussische troepen. Ook wil de president gaan onderhandelen over een reductie van het aantal ge vechtsvliegtuigen en helikop ters. Tot dusverre wilde de NAVO slechts praten over tanks, artillerie en pantser voertuigen. Bush wil voor de troepen die de VS en de Sovjetunie op het grondgebied van hun Europe se bondgenoten hebben ■tioneerd een plafond instellen van 275.000 man aan beide zij den. Dit betekent dat de Ame rikanen hun gevechtstroepen in Europa met twintig procent verminderen. De Sovjetunie zou haar land- en luchtstrijd krachten in Oost-Europa met ongeveer 325.000 manschap pen dienen te verminderen. Volgens Bush moet het op grond van zijn voorstellen en de recente positieve stappen van de Sovjetunie mogelijk zijn om binnen een half jaar tot concrete resultaten te ko men op de Weense onderhan delingen over de conventione le ontwapening. De uitvoering daarvan zou in de jaren 1992 en 1993 zijn beslag moeten krijgen Onderscheid Bush presenteerde zijn initia tief als een antwoord op het feit dat het Warschau Pact de afgelopen weken positieve voorstellen heeft ingediend in Wenen. „Wellicht staan wij aan de vooravond van een tot dusver niet mogelijk gehouden revolutionair en ambitieus ontwapeningsakkoord". Overigens zijn ondanks de concessie op het gebied van de vliegtuigen de problemen op dit punt nog niet de wereld uit. Want volgens de Ameri kaanse cijfers zou het War schau Pact veel meer vliegtui gen en helikopters dienen te ontmantelen dan de NAVO. Het Warschau Pact is echter van mening dat het Westen veel meer aanvalsvliegtuigen heeft. Volgens NAVO-functionaris- sen construeert het Oostblok hier een Westers overwicht door een oneigenlijk onder scheid tussen vliegtuigen voor aanvals- en luchtverdedigings doeleinden. Er kan in de Wes terse optiek slechts sprake zijn van te land gestationeerde vliegtuigen, zonder nadere dif ferentiatie en dan zou er een duidelijk overwicht aan Oost- blok-zijde zijn. Onder druk In Brussel werd erop gewezen dat Bush met zijn voorstellen in elk geval verschillende vliegen in één klap heeft ge slagen. Hij toont aan dat Sov jet-leider Gorbatsjov niet het monopolie heeft als het gaat om spectaculaire ontwape ningsinitiatieven. Bovendien zet hij Moskou onder druk, door binnen zes a twaalf maanden een antwoord te vra gen op zijn voorstellen. Als Gorbatsjov ja zegt, haalt Bush een historisch vredesak koord binnen. In het andere geval valt Gorbatsjov als vre desapostel door de mand en kan het Westen nog keurig op tijd zijn kernwapens voor de korte afstand moderniseren. Het voorstellenpakket is ook een signaal aan het Ameri kaanse Congres, waar de afge lopen jaren herhaaldelijk de roep weerklonk om een deel van de Amerikaanse troepen terug te halen vanwege de Amerikaanse begrotingspro blemen. Overigens was, naar uit Ne derlandse bron vernomen werd, Nederland samen met een paar andere bondgenoten de enige die vorige week reeds werd geïnformeerd over het tamelijk verrassende initiatief van Bush. Inmiddels hebben alle NAVO-landen zich er in besinsel instemmend over uit gelaten. Dit betekent dat de Amerikaanse voorstellen als NAVO-voorstellen zullen wor den ingebracht bij de onder handelingen over verminde ring van de conventionele strijdkrachten in Wenen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Nog deze week valt het aftre den te verwachten van de machtige en tot voor kort zeer populaire Jim Wright als „speaker" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Wright is in opspraak gekomen om dat hij zich heeft ingela ten met een aantal hoogst onethische financiële transacties die hem en zijn vrouw Betty aanzienlijk hebben verrijkt. Een onderzoek door een com missie uit het Huis van Afge vaardigden was vernietigend voor de Texaanse politicus, die zich vervolgens de steun van een meerderheid van zijn De mocratische collega's zag ont vallen. Eind vorige week kondigde de derde man in de Democrati sche fractie van het Huis van Afgevaardigden, Tony Coelho (spreek uit: Kwelhoo) aan zijn zetel te beschikking te stellen. Coelho had een aandelentran sactie van 100.000 dollar niet ingevuld op zijn aangiftefor mulier van de belastingen. „Ik wil mijzelf, mijn familie en mijn partij een pijnlijk en Verbijstering Coelho's totaal onverwachte stap verbijsterde zijn Demo cratische collega's in het Huis en veroorzaakte de nodige op winding aan Republikeinse zij de. De Republikeinen krijgen door het vertrek van de twee Democratische topmannen een onverwacht politieke voor deeltje in de schoot geworpen. In Washington is de „ethische crisis" in de bovenlagen van de Amerikaanse politiek het onderwerp van gesprek. Vijf jaar geleden nog zouden Wright en Coelho zich onder vergelijkbare omstandigheden moeiteloos staande hebben kunnen houden. Maar dat is niet meer mogelijk in een Washington, dat 110 medewer kers van de regering Reagan in aanraking met de rechter bracht; dat het hoofd van de voormalige minister van justi tie Edwin Meese eiste en dat John Tower niet accepteerde als Bush' minister van defen sie. Wright en Coelho zijn min of meer het slachtoffer gewor den van de door de Congres zelf strak aangehaalde ethi sche teugels. Te verwachten valt overigens dat het finan ciële doopceel van nog meer toppolitici zal worden gelicht. Het financiële doen en laten van een Amerikaans congres lid is een hoogst ingewikkeld gebeuren. Een afgevaardigde in de VS verdient slechts 89.000 dollar per jaar. Daarvan kan hij zichzelf en zijn staf nauwelijks op de been houden. Met het geven van toespraken kan hij zijn inkomen welis waar fors opvijzelen, maar hij moet de aldus verkregen neveninkomsten melden bij het Huis. Een deel van die neveninkomsten moet hij af staan aan liefdadighiedsinstel- lingen. Bovendien is een lid van het Huis van Afgevaar digden gedwongen om de twee jaar een vele honderdduizen den dollars verslindende ver kiezingscampagne te voeren. Vandaar dat veel congresleden langs andere wegen pogen hun inkomen aan te vullen. Het plotselinge vertrek van Coelho heeft dan ook tot een lichte paniek op Capitol Hill aanleiding gegeven. Er zal in de naaste toekomst nog nauw keuriger naar het financiële doen en laten van de senato ren en afgevaardigden worden gekeken. Intussen zitten de Democraten met de gebakken peren. Hun politieke standing heeft een forse klap opgelopen. Ze ver liezen met Wright en Coelho twee uiterst begaafde en in vloedrijke leiders. Dit maal staan de Republikeinen gniffe lend langs de zijlijn. SOFIA - De Bulgaarse pre sident Zjivkov heeft Turkije gevraagd alle „Bulgaarse moslims" die dat willen op te nemen. In een aantal Bul gaarse steden is de avond klok ingesteld na het weer opgeleefde protest van etni sche Turken. Aanleiding voor de onrust is het Bul gaarse assimilatiebeleid, dat de 900.000 Turken verbiedt hun taal te spreken en hun traditionele kleding te dra gen. Zij moeten onder druk hun Turkse namen in Bul gaarse veranderen. De Bul gaarse regering legt alle kri tiek tegen haar beleid naast zich neer. Volgens haar zijn de etnische Turken gewoon Bulgaren. Wie zich daar niet in wil schikken moet ver trekken. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE ti379) Maar Bill heeft geluk gehad! Boomtakken en struikgewas jUr hebben zijn val gebroken en halverwege de helling is hij blijven 3 èpan9en OP ®en tak. Verdoofd door zijn val blijft hij daar hangen jn de volgende dag vinden twee schaapherders hem. Met moeite ae2>rengen ze hem in veiligheid en zij slagen er in hem weer bij ken- iis te brengen. Wanneer Bill ontwaakt, begrijpt hij eerst niet, waar hij is, maar langzamerhand wordt het bonzen in zijn hoofd minder en dan herinnert hij zich weer wat er is gebeurd. Hij staat op en kijkt naar beneden. Daar, in de baai, liggen nog steeds de schepen. „Jij dacht mij te pakken te nemen, Larry!" schreeuwt hij opeens; „maar ik verzeker je, dat jij je doel niet zult berei ken!" De inboorlingen begrijpen er niets van en kijken schuw naar de vreemdeling, die zich zo zonderling gedraagt. ADVERTENTIE Internationale luchtvaartbeurs te Le Bourget Op zondag 18 juni Luchtvaartliefhebbers opgelet! Ook dit jaar vindt de internationale lucht- en ruimtevaartbeurs plaats op de luchthaven Le Bourget, ten noorden van Parijs. 1478 exposanten uit 32 landen, 180 toes tellen en gedurende de gehele dag vlieg- shows maken deze beurs tot een uniek luchtvaartevenement. Inclusief «reis per luxe touringcar «en tree beurs. Vertrek uit Gouda 00.00 uur (za/zo nacht) en Den Haag om 00.30 uur. Terugkomst 's avonds om ongeveer 23.59 uur.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5