Sfeer blijft gespannen binnen Nederlands elftal "Jladicale DE^isseling ™van wacht ^binnen "NOC .onder de. Haarhuis weerstaat Zivojinovie Breukink verleent Da Silva voorrang Sport op tv Astaphan beschuldigt IOC in dopingkwestie Johnson ypRT QeidóeQowuvnt DINSDAG 30 MEI 1989 PAGINA 13 iron gerè on voei TÖEN HAAG In het rdt fcheveningse Promenade- aal [otel zijn gisteren op de aarlijkse ledenvergade- (ing van het Nederlands ^Dlympisch Comité de Ajloedspatten van de pa- opgeruimd. jet Vonhoff-zevental, dat zich ms sterk maakte om de ilympische Spelen naar Am- lerdam te halen, volgde het irbeeld van de verdwenen lorzitter en trad af in een fleer van argwaan en wan- [ouwem ,,Er is een hard oor- iel, een emotioneel oordeel geveld", deed Koos lenburg een poging tot beant- roording van de vraag waar- zo'n radicale wisseling van [e wacht nodig was. „Persoon- ik ben ik het'daar niet mee De 63-jarige Idenburg ook voorzitter in het pré- 'onhoff-tijdperk en is - min meer tegen zijn zin - als zo- nig teruggekeerd. Naar zijn in gevoel als tussenpaus, ir als de goede zaak dat ;t, eventueel ook voor de ille vier jaar. :cretaris-penningmeester iuud Frese zei namens de an- re aftredenden Anneke Le joultre, Ruud Frese, Tjeerd fan Wimersma Greidanus en rantïans Muller, ,,met pijn in het de stoelen te ontruimen". Jet nieuwe bestuur zal zich de tfomende maanden met het Eventuele samengaan met de zij jlederlandse Sportfederatie gerajezighouden. Mocht het NOC waajlleen verder gaan, dan zal ijs- lockeyman Sjoerd Feenstra, |ie werd gekozen als secreta- |-prris-penningmeester een deel |an zijn taken afstoten en ■vordt Rob Toet secretaris, ^■"eenstra zal dan binnen ^^vaalf maanden moeten aftre- len als voorzitter van de ijs- ^njnjockeybond. Een dergelijke de oorwaarde geldt niet voor de leden Wim de Majeer (51 jaar en voorzitter van Y^je Knoninklijke Nederlandse e$detiekunie), van ^er vanBoten (53 jaar en oud-voorzit- Oer van de Koninklijke Neder- C. va^ndse Wielrenunie), Els van dSreda Vriesman-Commandeur ,hardk>ice-voorzitter van de Ko- de CJinklijke Nederlandse Hoc- l. Wieybond) en Ben Pluymers (33 vanW, penningmeester van de jkoninklijke Nederlandse Al- 3 vJemene Schermbond). let oude bestuur liet een wei- lig indrukwekkende erfenis ia. Een deficit van bijna 0.000 gulden en de waarschu wing van Frese, dat de kas na- enoeg leeg is. Het is lang niet ieker dat er over drie en een jaar voldoende financiële Middelen zijn om een volwaar- lige ploeg naar de Olympische IJpelen van Barcelona af te Vaardigen..Het ontbreekt aan itructurele oplossingen, in lasu aan begrip bij WVC. be grootste bedreiging had Frese zijn gehoor liever ont- 5 orclouden. De 7,5 miljoen gulden, ildusjie organisator Ben Essing van t ietmder meer het Nederlands blympisch Comité eist in de rond de Tele-Lotto f)e financiële commissie bleek ers. p het geheel niet van een der- ier (elijke claim te weten. De ac- fountant wel, maar die had volgens Frese niet de de hoeite gevonden het in zijn toektapport te melden. Daar keken rhande leden vreemd van op. iruik te bf 'hoff dertii Tije or hi midd word veel i Dij] Houwaart terug naar KV Kortrijk BRUGGE Henk Houwaart keert terug naar KV Kortrijk, de club waar hij zijn loopbaan als trainer be gon. De Hagenaar tekende gisteren een contract, dat hem de komende twee seizoen aan de Belgische eer steklasser bindt. Houwaart was van 1979 tot 1983 al werkzaam bij Kortrijk, waarmee hij in zijn eerste sei zoen naar de hoogste afdeling promoveerde. Hou waart wordt de opvolger van George Leekens, die op zijn beurt de Nederlandse trainer aflost bij Club Brugge. Houwaart was in totaal vijf seizoen in dienst van Club Brugge. Het bestuur besloot twee weken ge leden de samenwerking met Houwaart te beëindigen, hoewel zijn contract nog doorliep tot de zomer van 1990. Het bereiken van Europees voetbal heeft de clubleiding niet op andere gedachten gebracht. Cisse Severeyns heeft met het bestuur van KV Mechelen overeenstemming bereikt over een driejarig contract. De voormalige international mag vertrekken bij de Italiaanse club club Pisa, waar hij in zijn eerste sei zoen de hoge verwachtingen niet helemaal heeft kun nen waarmaken. Badmintonner Stalenhof zorgt voor verrassing JAKARTA Rob Stalenhoff zorgde gisteren in de eerste ronde van de strijd om de WK badmin ton voor een grote verrassing. De Nederlandse debutant versloeg in jakarta de Deen Jens Peter Nierhoff, die als negende was geplaatst. Hij won in twee games, 15-6, 15-11. Een andere geplaatste speler die veel problemen had in de eerste ronde was de Deen Poul-Erik Hoyer-Larsen. Ook hij ontmoette een Nederlander, namelijk Pierre Pe- lupessy. Pelupessy was dichtbij een stunt, maar kwam, integenstelling tot Stalenhoff iets te kort. Het werd een moeizame 9-15, 15-10, 15-10 voor de Deen. De derde Nederlander, Alex Meijer trok zich terug voor zijn partij tegen Maung. Monique Hoogland heeft zich in Jakarta geplaatst voor de eerste ronde van het damestoernooi. Hoogland versloeg gisteren in de voorronde Kwon Eun-Hee uit Zuidkorea: 11-7, 11-6. Van der Waart naar Roda JC KERKRADE Peter van der Waart heeft gisteren een contract voor twee jaar bij Roda JC getekend- De 26-jarige spits kwam uit voor het naar de eerste divi sie gedegradeerde PEC Zwolle. Van der Waart is de tweede aanvaller die de gelederen van de club uit Kerkrade komt versterken. Roda nam eerder René Hofman van Feyenoord over. Voor Van der Waart is het al de zesde club uit het betaalde voetbal. Eerder speelde hij voor AZ, Haarlem, Den Bosch, FC Utrecht en PEC Zwolle. Volgens Roda-manager Hans Coer- ver heeft Roda de selectie voor komend seiooen vrij wel rond. Bert Verhagen was de derde aankoop. Mi chel Boerebach en doelman Jan Nederburgh, die zon dag voor twee jaar tekende bij PSV, vertrekken naar de landskampioen. Voor de 31-jarige keeper, die zich indertijd vrijkocht bij FC Den Haag en zich daarna transfervrij overal kon aanbieden, wordt nog een vervanger gezocht. John Roox van VVV is kandidaat. SVV heeft Jimmy Simons van Feyenoord overgeno men. De 18-jarige vleugelspits tekende een contract voor drie jaar bij de Schiedamse eerste-divisieclub. Sportprijsvragen DEN HAAG De resul taten van de verschillende sportprijsvragen luiden als volgt: Lotto 21, le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 1x300.000; 3e prijs: 135x1.407,20; 4e prijs: 5.796x32,70; 5e prijs: 75.089x5,00. Cijferspel 21, le prijs: 1 winnaar; 2e prijs: 3 winnaars; 3e prijs: 22 winnaars; 4e prijs: 225 winnaars; 5e prijs: 2.386 winnaars. Toto 21, le prijs: 1x14.025,20; 2e prijs: 48x194,70; 3e prijs: 459x50,90. Toto gelijk 21, le en 2e prijs: geen win naar; 3e prijs: 11x127,60; 4e prijs: 258x8,40. Lammert Brink in kwartfinales ATHENE Lammert Brink heeft gisteren op de eerste dag van het 28e toernooi om de Europese bokstitels in Athene de kwartfinales van het mid dengewicht bereikt. De 19-jarige Arnhemmer, één van de jongste bok sers in het toernooi, had het tegen Denis Galvin (Ierland) niet gemak kelijk, maar won op punten. Morgen komt Europees kampioen Arnold Vanderlijde voor de eerste maal in de ring. De Limburger ontmoet de Rus Evgeni Soedakov. Lichtgewicht Sil vio Mezzenga werd op de eerste dag uitgeschakeld. De tweevoudige Euro pese kampioen Emil Tschuprenski uit Bulgarije versloeg de 22-jarige Limburger op punten: 4-1. Ruud Gullit deed het gisteren tijdens de training in Helsinki rustig aan. Hij had dus tijd genoeg om de keurig in een rij wachtende Finse jongeren te voorzien van een handtekening. FOTO: anp HELSINKI Aan de vooravond van de ont moeting van morgen met Finland heeft Oranje meer weg van een praat clubje dan een voetbalge zelschap. Thijs Libregts heeft ip de aanloop naar het kwalificatie-duel te gen Finland de kunst van het spreken moeten aan wenden om weer op de zelfde golflengte te ko men met zijn vedetten. Het ging de bondscoach maar matig af. Het voert wellicht te ver om te stellen dat het Ne derlands elftal bol staat van de interne spanningen, maar dat er onderhuids sprake is van enige frictie zal zelfs de groot ste positivo niet durven te ont kennen. Die wrijving, gevolg van Oranjes verrichingen tegen West-Duitsland, door Ruud Gullit als veel te behoudend betiteld, kon ook gisteren na aankomst in Helsinki niet worden weggenomen. Het lang verwachte onderhoud tussen de bondscoach en diens sterspeler vond dan wel plaats, een positieve draai kon er niet aan worden gegeven. Libregts en Gullit waren slechts in een ding eensluidend: over de in houd van het gesprek werden geen mededelingen gedaan. ,,Dat heeft geen zin, omdat het niet in het belang van de ploeg zou zijn", riep het tweetal in koor. Al bij het vertrek vanaf Schip hol kwam de wrevelige stem ming tot uitdrukking. Ruud Gullit, een van de dragende spelers die de nodige twijfels zette bij het. door Libregts uit gedokterde strijdplan tegen de Westduitsers, weigerde ook toen zijn kritiek in te slikken. Oranje moet flair uitstralen, daar kwam de boodschap van de captain op neer. 's Middags deed Gullit daar nog maar eens een schepje bo venop. „Iedereen mag weten dat ik me ronduit geërgerd heb aan de commentaren na de wedstrijd tegen Duitsland. Jullie, de pers, vonden het een prima resultaat met aardig spel, kreeg ik de indruk, maar zo lag het natuurlijk niet. Die 1-1 was meegenomen, maar we mogen de ogen niet sluiten voor het feit dat er angstig en on-Nederlands is gevoetbald. Oranje heeft een avontuurlijk karakter en moet ook op die herkenbare manier spelen: met de blik naar voren. We kunnen toch niet beweren dat we zo tegen die Duitsers heb ben gespeeld. Goed, Oranje zonder Gullit is niet op zijn sterkst, maar dat mag geen ex cuus zijn. Ook zonder mij hou den we met Van Basten, Rijk aard en Koeman nog jongens over die in de top van de Eu ropese ranglijsten zijn terug te vinden". Via de media Aldus communiceerde Gullit weer via de media met zijn coach. Zulks geschiedde een maand geleden al in een lan delijk ochtendblad, waarin Gullit in een column van zijn ergernis kond deed. Het bracht een woede-uitbarsting teweeg bij Libregts, die een en ander binnenskamers had wil len houden. Dat dat niet is ge beurd lijkt de verstoorde rela tie tussen beiden slechts te versterken. De uitspraken van Gullit wer den gecopieerd door Marco van Basten, die zich al even eens ontevreden toonde over de bedenksels van Libregts. Het feit dat de bondscoach dermate gekapitteld werd door het Milanese koningskoppel, wakkerde de onvrede bij Ro nald Koeman slechts aan. De PSV'er heeft zich een beetje opgeworpen als vredesengel en vindt dat het nu maar eens afgelopen moet met het naar buiten hangen van de vuile was. „We moeten er maar eens mee stoppen. Het heeft geen enkele zin Libregts onder vuur te nemen in de pers. Daar wordt niemand beter van. De kranten hebben bo vendien de neiging zulke za ken enorm op te blazen, waar door er in het land het idee ontstaat dat we hier vechtend over straat rollen. Het valt al lemaal best mee. Er is af en toe wat onenigheid, meer niet. Die moet uit de wereld, dat wel". Ruud Gullit gaf zondagavond bij aankomst op Schiphol al aan weinig heil te zien in een basisplaats tegen Finland. Zijn knieblessure was hem na de Europacup-finale tegen Steaua toch weer parten gaan spelen. „Ik begin op de bank", wist de aanvoerder zeker, hoewel ploegarts Frits Kessel hem, medisch gezien, fit acht om te gen de Finnen mee te doen, „en zal alleen bij hoge nood worden ingezet als het alle maal aan mij ligt. Maar als het niet nodig mocht blijken om in te vallen, graag. Ik speel liever TEUN STAAL „Natuurlijk word ik gezien als kJ man ^ie ket moet gaan ma" /n ken en natuurlijk zal het met P Cv! alles er omheen veel moeilij- ker zijn dan ik in Nederland gewend ben geweest, maar ik Z1jn, in Spanje totaal niet kennen, v! kan ik een nieuwe dimensie ^ej aan het spel van Barcelona toevoegen- Ik stel me er veel j van voor. Het Nou Camp sta- lten dion is een van de mooiste I stadions waar ik ooit heb ge- een speeld en die goal daar is zo fantastisch groot. Als je daar arbijj scoort ^an SCOor je ook écht. Y31, Scoor je bij Den Bosch, dan tul" f moet je twee keer kijken of eer p die bal er wel in zit". 'nS Ronald Koeman in de Haagsche Courant n mi „Varen is voor mij nu in een J}°& kano of roeiboot. Die motor- boten met die hoge rompen er P op, ik vind ze verschrikkelijk. P Dat is geen sport meer. In een k die roeibootje moet je tenminste kl noë aan r'emen trekken, op de schaats vecht je met de n*e" natuur, maar met een motor- boot....? Ik weet niet hoe je ie y dan nog het water beleeft. Op en. L vijet zie je ze langs varen, dy,n 1 mensen achterop, dik en g meestal etend. Vreselijk. Het wordt op het water ook veel te druk. Oorzaak van 'de te rugloop van ons milieu is niet alleen de vervuiling, maar ook zaken als de versnippe ring en de kaalslag. Er is geen leefplaats meer voor planten en dieren". Milieu-econoom Dr. Roeffie Hueting van Centraal Bu reau Statistiek in Water sport/Vaarklaar „Weet je wat mijn droom is? Dat ik burgemeester ben van Amsterdam. Het kan de mooi ste stad van de wereld wor den; daar is alleen bestuur en een innoverende geest voor nodig. Onder mijn beheer zou je Amsterdam na drie jaar niet meer herkennen. Dat is geen grootspraak. Ik be schouw niets als ondoenlijk; onmogelijke opties ken ik niet. Maar het is alles of niets. Wat me in Japan bevalt, is dat halfwasheid niet bestaat. Daar worden keuzes ge maakt". Volleybalcoach Arie Selin- ger in De Volkskrant „Vergeleken bij die heren ben ik nog maar een broekie. Ik weet niet wat hun geheim is. Foyt, Unser en Andretti, ze zijn gewoon oersterk. Niet ka pot te krijgen. Ze zijn stuk voor stuk multi-miljonair en ze blijven maar racen. Als je ze naast elkaar ziet lopen, zijn het net drie cowboys uit een Amerikaanse western. Maar Andretti is fysiek de sterkste. We rijden hier in Indianapolis allemaal met een helm die via de rechterzijde via een koord aan de rechterzijde van de wagen is vastgemaakt, anders breken onze koppen in die vier linkerbochten - omdat er meer dan vier G op kom^ - er zo ongeveer af. Alleen An dretti rijdt zonder zo'n hulp middel. Hoe hij zijn kop over eind houdt weet ik niet, hij moet een stierenek hebben". Formule I coureur Arie Luyendijk in het Rotter dams Nieuwsblad „Ik ben vooral erg blij dat ik weer op het hoogste niveau met een herenploeg actief kan zijn. En dat bij een club met een talentvolle selectie. Dit is voor mij een geweldige uitda ging. En naturlijk, ik geef het eerlijk toe, is het voor mij een enorme genoegdoening dat het juist bij Hermes is na alle problemen die er bij Hellas waren". Oud-coach van Hellas en nieuwe van Hermes Jan „Wie afgelopen woensdag de half geblesseerde Gullit twee maal goddelijk zag scoren krijgt nog kippevel op zijn oorlelletjes van genot. Wie heeft deze man ooit laten ver trekken? Kraay. Bij Ajax rot zooi, bij PSV gedoe en nu wil hij weer van Feyenoord een topclub maken. In Rotterdam werken ze kei- en keihard en als je het gemiddelde week loon van een havenarbeider kent, moet er genoeg geld overblijven om heel AC Milan op te kopen. Toch wordt Fey enoord nooit een topclub. Oorzaak? Kraay. Het is een aankoopbeleid van een chef kok die kaviaar zoekt bij de Spar of verklaart dat er in Moskou zulke goeie slagerijen zijn omdat er elke dag van die lange rijen voor staan". Columnist Youp van 't Hek in NRC/Handelsblad „Binnen 't wielrennen en de triathlon zie je 't (de skibril) veel. Ik vind ik dat ik er veel profijt van heb. Ik denk dat je het met name binnen de we- gatletiek meer zult gaan te genkomen. Deels omdat je je heel goed kunt concentreren op het lopen en het een stuk rust geeft, maar ook omdat het beschermt tegen stofdeel- „In zijn hart was Rob Witsch- ge veel liever bij Ajax geble ven, niet op de bank natuur lijk, maar zo'n goeie speler is altijd bruikbaar. Ik vind het vooral jammer dat hij voor St. Etienne koos, hij heeft duide lijk voor het geld gekozen, maar op zijn leeftijd moet je nog voor een topclub kiezen. Hij krijgt het moeilijk in Frankrijk, bij Ajax is hij ge wend geraakt aan succes, dat zit er bij St. Etienne niet in. Die jongen verdient een bete re club, hij kan het Neder lands elftal nu wel vergeten. Aan Sonny Silooy zag ik met een dat hij niet scherp was, ik kende die jongen niet meer terug. Er wordt in Frankrijk niet scherp getraind, de spe lers verdienen daar 200.000 gulden per maand, die maken zich echt nergens druk om. Silooy komt nu terug naar Ajax, ik denk dat Rob Witsch- in Voetbal International Special PARIJS Een afgeladen Roland Garros beleefde op de eerste, warme, dag enkele primeurs. Zo werden spe ciale ballen met vezels afkomstig van Nieuwzeelandse schapen gebruikt, klonk van de scheidsrechtersstoelen louter Frans en is de „eeuwige" hoofdarbiter Dorf- mann vervangen door Ysern. In het Nederlandse kamp deed Paul Haarhuis dapper mee aan de trend. De 23-jarige Eindhovenaar won niet alleen voor het eerst een partij in een Grand Slam-toernooi (van de veel sterker ingeschatte Joegoslaaf Zivojinovie), hij stond ook nóg nooit eerder in zijn loopbaan vijf sets op de baan. De uit het kwalificatietoernooi voortgekomen Haarhuis liet zich ook niet van de wijs brengen door de servicekogels van Zivoji novie, als 56e op de wereldranglijst veel hoger ingeschaald dan Haarhuis, nu 190e, maar in februari nog 460e, voordat hij een challengertoernooi in Lagos won. Haarhuis, een jaar geleden aan de Florida State University afge studeerd in het vak Multinational Business (bedrijfskunde) en sindsdien proftennisser, liet de moed ook niet zakken na verlies in de eerste set met 5-7 (na 3-1). Hij pakte de volgende sets met speels gemak (6-1, 6-2), moest even een stap terugdoen (3-6), maar was voor de topzware Zivo jinovie in de vijfde set weer niet te bespelen (6-4 met tot slot een lovegame op de service van de Joegoslaaf). Met een luid jaaaaa" begroette Haarhuis de zege (en 6400 dollar), waarna hij tot zijn verrassing enkele juichende ex-medestudenten van zijn universiteit in Tallahassee ontdekte. Ooit boden PSV en Eindhoven de talentvolle Haarhuis lucratie ve contracten als jeugdvoetballer. „Ik heb er absoluut geen spijt van toen nee te hebben gezegd. In Amerika had ik een geweldi ge tijd en nu geniet ik weer volop. Het geeft veel voldoening als je merkt vooruitgang te boeken. Wie weet, wat er nog voor me in zit". Haarhuis was voorlopig de enige Nederlander, die bij de man nen de tweede ronde haalde. Mark Koevermans en Michiel Schapers gingen in respectievelijk vier en vijf sets ten onder te gen de Zweed Anders Jarryd en de Mexicaan Leonardo Lavalle. Tom Nijssen, zondag verliezend finalist in Chartres, komt van daag in actie tegen de Spanjaard Tous. Bij de vrouwen was het andersom. Nicole Jagerman en Manon Bollegraf handhaafden zich ten koste van de Deense Tine Scheuer-Larsen en de Zuidafrikaanse Dinky van Rensburg. Voor Brenda Schultz was er geen redden aan tegen de als ne gende geplaatste Katarina Maleeva. De achttienjarige Heem- steedse verloor voor de vijfde achtereenvolgende keer in de eer ste ronde van een toernooi (7-6, 6-1). Miloslav Mecir is het eerste slachtoffer van de gevestigde orde tijdens de open Franse titelstrijd. De tien dagen eerder 25 jaar geworden Tsjechoslowaak verloor in vier sets van de Fransman Thierry Tulasne (6-2, 4-6, 1-6, 3-6). GUBBIO Gelijk een heer in het verkeer heeft Erik Breukink de Portugese wielrenner Acacio da Silva voorrang verleend. Deze hoffelijkheid kostte hem de rose trui. „Het is maar tijdelijk", sprak de Nederlandse favoriet in de Giro d'Italia vergoelijkend. „Da Silva is geen gevaar voor mij in het eindklassement". Breukink raakte zijn leidende positie kwijt na 104 kilometer van de negende etappe bij de zogenaamde „Intergiro", een tussen- sprint met tijdvergoeding in Norcia. In dat gehucht van de Abruzzen, volgens de schrijver Dino Buzatti het meest Italiaanse Italië, maakte Da Silva op de eerste echt warme dag zijn ene seconde achterstand goed. De ploeg van Davide Boifava sleurde hem zes man sterk aan de kop van het eerste peloton door de nauwe dorpspoort naar het spandoek. Hij veroverde zonder veel moeite de vijf seconden bonificatie. De ploeg van Peter Post verdedigde zich in die situatie niet. In het koppeloton kon Breukink trouwens alleen rekenen op Peter Winnen. De rest was op de 1541 meter hoge Forca Canapine op achterstand gefietst. Breukink keek van enige afstand toe en zwaaide bij het uitrijden van Norcia beminnelijk naar de nieuwe rose-truidrager. „Dat verloste ons gelijk van de plicht de wed strijd te moeten controleren", legde hij na afloop uit. „We zullen onze krachten de resterende twee weken nog hard genoeg nodig hebben". Bjarne Riis veroverde de tweede opeenvolgende Deense etappe zege. De 25-jarige helper van Fignon versloeg in de sprint van de kopgroep zijn landgenoot Rolf Sörensen en de Sovjet Dimitri Konisjev, twee snelle mannen. Sörensen werd na afloop terug gezet naar de achtste plaats op 20 seconden van ritwinnaar Riis. Volgens de wedstrijdleiding had Sörensen drinken aangepakt op een plek waar dat niet mocht. Steve Bauer won gistermiddag de proloog van de Dauphiné Li- béré, door op het parcours in Divonne-les-Bains de afstand van bijna 5 kilometer met een gemiddelde van meer dan 50 kilome ter per uur af te leggen. Monique Knol heeft in de tweede etappe van de Ronde van Noorwegen de leiderstrui veroverd. Met het winnen van de sprint van het peloton verdiende ze voldoende bonificatie-secon den om haar landgenote Leontien van Moorsel van de kopposi tie te verdringen. Van Moorsel heeft slechts één seconde achter stand. VANDAAG Nederland 1, 22.40 uur: Liever sportiever België Frans, 21.55 uur: Atletiek: 20 km Brussel. Duitsland 1, 23.10 uur: Tennis: Roland Garros. BBC 2, 21.00 uur: On the line. Sky Channel, 19.00 uur: Euro sport-weekoverzicht. Sky Channel, 20.00 uur: Tennis. Sky Channel, 22.00 uur: Golf. Super Channel, 22.00 uur: Sportsnight. MORGEN Duitsland 1, 11.00 uur: Tennis: Roland Garros. TV 5, 16.10 uur: Tennis. BBC 1, 12.05 uur: Motorsport. BBC 2, 11.50 en 14.50 uur: Cric ket. Tom van 't Hek terug in Oranje DEN HAAG De Neder landse mannen hockeyselec- tie, die zich voorbereidt op de toernooien om de Cham pions Trophy en de Intercon tinental Cup in respectieve lijk West-Berlijn en Madison (Vst) heeft gisteren een op merkelijke verandering on dergaan door de terugkeer van Tom van 't Hek. In een gesprek met de verant woordelijke mensen Hans Jor- ritsma en zijn assistent Joost Bellaart verklaarde Van 't Hek veel te voelen voor een verlenging van zijn internatio nale hockeyloopbaan, die na het Europees kampioenschap in Moskou, dat Nederland won, voorgoed beëindigd leek. De begenadigde spelverdeler van Kampong haakte voor de Olympische Spelen van Seoul af. Behalve Van 't Hek keerde ook Bastiaan Poortenaar van SCHC terug in de selectie, die tot zestien man is terugge bracht. Door de inkrimping en de wijzigingen verdwenen Martin Middeldorp en Wouter van Pelt (beiden HDM), Jan- Willem Neuberg (HGC) en Walter Drenth (Amsterdam) uit de voorlopige groep van achttien. Drenth is aangewe zen als eerste reserve. Het Nederlands hockeyelftal oefent komende weekeinde op het terrein van HGC twee keer. Vrijdag speelt Oranje te gen HDM (19.30 uur) en zater dag tegen HGC zelf (17.00). Dinsdag (19.30) is Jong-Oranje in het Amstelveense Wagener stadion tegenstander. Geselecteerd zijn. Bovelander (Bloe- mendaal), Brinkman (Kampong), Crucq (Klein Zwitserland). Mare De- lissen (HGC), Diepeveen (Bloemen- daal), Hinnen (Pinoke), Van den Hoonert en Jesse (beiden Amster dam), Kooijman (Bloemendaal), Lei stra en Parlevliet (beiden Tilburg), Siderius, Veen en Weterings (allen HGC), Van 't Hek (Kampong) en Poortenaar (SCHC). TORONTO Dr. George Mario (Jamie) Astaphan, de man die Ben Johnson voor zag van anabole steroïden, heeft gisteren bij het Cana dese regeringsonderzoek in Toronto verklaard, dat het Internationaal Olympisch Comité overwoog te verhei melijken dat de sprinter bij de Spelen van Seoul positief was bevonden. Johnsons lot zou pas zijn beze geld, doordat iemand in het la boratorium liet uitlekken, dat de 100 meterkampioen steroi- den had gebruikt. Astaphan beschreef het ge sprek met Johnsons coach Charlie Francis, waarbij de coach van Johnson hem ver telde tot welke slotsom IOC- voorzitter Juan Antonio Sama ranch en de Canadese vice- voorzitter Richard Pound wa ren gekomen. „Hij (Francis) kwam de kamer binnen en zag er heel ontdaan uitgetuig de Astaphan. „Hij zei: „We hebben verloren". „Ik vroeg: „Hebben zij dan niets gedaan?" Hij: „Ja, dat hebben ze gepro beerd". Ik: „Wat bedoel je? Ze konden niet hard genoeg pro beren". Hij: „Ja Mr. Pound heeft het geprobeerd en daar over met Mr. Samaranch ge sproken. Die zei, dat hij bij de resultaten zou hebben ingegre pen, als het niet voortijdig vanuit het lab bekend was ge worden". Pound verwierp later elke suggestie, dat het IOC bereid zou zijn geweest Johnsons test resultaat terzijde te schuiven. „Op geen enkel tijdstip was dat een optie, die we zelfs ook maar hebben overwogen", zei hij vanuit zijn kantoor in Mon treal. „De hele zaak ging erom dat we Johnson wilden behan delen als elke andere atleet. We kunnen geen uitzondering maken voor een superstar".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13