Deel Rijksstraatweg krijgt parallelweg Voorstel voor huisvesting van instellingen in Lisse „Wij zijn geen wetenschapper^ maar praktijkgerichte mensen! Aantal jeugdleden sportverenigingen loopt sterk terug BURGERLIJK /STAND LEIDEN OMGEVING ËcidócSouttMit T— DINSDAG 30 MEI 1989 PAGINfcp Max Milieu in Wassenaar WASSENAAR De gemeen te Wassenaar start donderdag een campagne voor inzameling van Klein Chemisch Afval (KCA). Daartoe is een infor matie-pakket samengesteld, dat huis-aan-huis wordt ver spreid. In de campagne, die de titel heeft: Max Milieu bezoekt Wassenaar, wordt onder meer gewezen op de plaatsen waar klein chemisch afval kan wor den ingeleverd. Het gaat hier bij om batterijen, medicijnen, verfresten en afgewerkte olie. Het informatie-pakket bevat een complete lijst met produk- ten die schadelijk zijn voor het milieu. Sinds enkele jaren wordt het KCA ingeleverd bij het gemeentedepot aan de Jo- hann de Wittstraat 41. Vanaf 1 juni rijdt er in Wassenaar bo vendien een speciale chemo- car. Zaterdag 3 juni kan het klein chemisch afval ook wor den ingeleverd op enkele adressen bij winkeliers en campinghouders. In de open bare bibliotheek is vanaf maandag 19 juni een KCA-ex- positie te bezichtigen. In de envelop die huis-aan-huis wordt bezorgd zit een plastic tas om eenmalig bijvoorbeeld een verfblik of enkele flessen terpetine in te bewaren. Die zak kan worden ingeleverd bij bijvoorbeeld de chemocar. Herinneringsfonds steunt Katwijkers KATWIJK De op 25 april van dit jaar overleden erebur ger van Katwijk, Dirk F.E. Meerburg, heeft een flink be drag nagelaten ten behoeve van activiteiten in Katwijk op het gebied van cultuur, handel en industrie. Dit geld wordt ondergebracht in een door de overledene opgerichte „Stich ting Herinneringsfonds". De stichting tracht haar doel met name te bereiken door het uit loven van een jaarlijkse prijs die kan oplopen tot 20.000 gul den. In aanmerking komen personen of instellingen die zich ten behoeve van de cultu rele-, industriële- of handels activiteiten in en voor Katwijk bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt. Het bestuur van de stichting wordt gevormd door voorzitter ir. Arend J. Meerburg, de zoon van Dirk Meerburg, door mevrouw G.W. van Montfrans-Hartman, burgemeester van Katwijk, en door notaris mr. A.A.C. Ver hees. Het gemeentehuis zal als „postbus" dienen van de Stich ting Herinneringsfonds. Kunstgang in raadhuis Sassenheim SASSENHEIM In het nieu we gemeentehuis van Sassen heim aan het Koningspark wordt een gang of zaal inge richt als kunstruimte. Dat is althans de wens van de afde ling welzijnszaken van de ge meente. De ambtenaren staat daarbij het voorbeeld van de kunstgang in het provincie huis in Den Haag voor ogen. De afdeling wil verder mee helpen bij het organiseren van een lokale kunstmanifestatie tijdens de opening van het nieuwe gemeentehuis. Dat schrijven de Sassenheimse ambtenaren in een nota over kunstbeleid in de gemeente. Ruilbeurs brouwerij artikelen LISSE Café-restaurant Zomerzorg aan de Meerlaan in Hillegom is zaterdag het decor van een ruilbeurs voor brouwerij-artikelen. Op de beurs kunnen zaken als bier glazen, -etiketten en -viltjes worden geruild. De beurs be gint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. De beurs wordt gehouden door de nog jonge vereniging van verzamelaars van bierbrouwerij-artikelen die in heel Nederland 1.950 leden heeft. Inlichtingen over beurs en vereniging via 02521-16200. Eerste paal De Peuk G. Russchenberg, be stuurslid van jongerenso- cieteit De Peuk en het hoofd van de afdeling be heer van bouwbedrijf Ma- bon, G.C.M. van Kam pen, slaan donderdag middag om drie uur de eerste paal voor de nieuwbouw van De Peuk. Het clubgebouw dat door de Valkenburgse aanne mer G. Ooms worden neergezet. Het komt te staan aan het recreatie pad te Valkenburg. Avondvierdaagse Lisse rekent op 1000 wandelaars LISSE De traditionele avondvierdaagse voor wandelaars wordt in Lisse van dinsdag 6 tot en met vrijdag 9 juni gehouden. Vorig jaar was deze gebeurtenis een groot succes toen ae organisatie zo'n duizend wandellustigen op de deelnemerslijst kon noteren. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden zes en tien kilometer. Inschrijven kan tot 3 juni bij de heer P. van der Zwet, Juliana- straat 77 en J. Huybens, Witte de Withstraat 1, 's avonds tussen zeven en acht uur. De kosten be dragen ƒ3,50 per persoon voor kinderen tot 15 jaar en ƒ4 per persoon voor de ouderen. Er wordt elke avond tussen zes en zeven uur gestart vanuit de glazen hallen van de veiling Hobabo aan de Hoba- bostraat. Voor de mensen die van tevoren weten dat ze op een van de genoemde avonden de wan delschoenen niet kunnen aantrekken, is er op 5 juni een extra avond ingelast. Theeconcert afgelast NOORDWIJK Het liefdadigheids- theeconcert, dat za terdag ten bate van het orgelfonds van de Grote Kerk te Noordwijk-Binnen zou plaatsvinden, gaat wegens gebrek aan belangstelling niet door. Het geld van reeds betaalde kaarten kan worden teruggehaald bij Ga lerie Druiluik, Voor straat 57, telefoon 18450. De Galerie is elke dag geopend van 10.00-17.30 uur. Ziekendag in De Engel LISSE Evenals in voor gaande jaren zal in de kerk van de H.H. Engelbewaarders in de Engel op 22 juni een Zie kendag worden gehouden. De belangstelling voor die dag is de laatste jaren flink gegroeid. Ongetwijfeld zal ook dit jaar een groot aantal zieken in de fraai versierde kerk bijeen ko men. De organisatie van de dag is inmiddels op gang gekomen. Belangstellenden die nadere inlichtingen willen hebben, kunnen contact opnemen met zuster Ernesta, telefoon 02521-12286. Auto inr> de slootD- WASSENAAR WIL VOOR MILJOENEN GROND EN PANDEN KOPEN WASSENAAR De ge meente Wassenaar is vol op in onderhandeling met diverse grond- en huisei genaren op het stuk langs de Rijksstraatweg tussen de kruisingen Den Deyl en Rozenweg. Het uitein delijke doel is dat de pa rallelweg, die nu loopt van de kruising Rozenweg tot aan het bedrijf van Bayer, wordt doorgetrok ken tot de kruising Van Zuylen van Nijeveltstraat- /Den Deyl. Met de trans actie zou een bedrag van tien tot twaalf miljoen gulden zijn gemoeid. Met K. Brunsveld, eigenaar van een voormalige horecage legenheid zijn onderhandelin gen met de gemeente inmid dels in een beslissend stadium gekomen. De bedoeling is dat het café wordt afgebroken. Ook de uitbouw van slagerij Van Leeuwen staat een aan te leggen parallelweg in de weg. De onderhandelingen met de slager verlopen echter „moei zaam", aldus wethouder mr. A.F. Cocheret de la Morinière (ruimtelijke ordening en open bare werken). Ook zal nog een oplossing moeten worden ge zocht voor de uitbouw van de showroom van automobielbe drijf Fred Menken. Afbreken Voor het gedeelte vanaf Men ken tot aan Bayer zijn er geen obstakels. Dat gehele gebied van de Torro en voormalig restaurant De Ouden Deyl is namelijk in handen van één eigenaar, die een nieuw plan voor de bouw van kantoren ontwikkelt. Bij het ontwerp van dit complex zal rekening worden gehouden met de aan te leggen parallelweg. De ge meente Wassenaar voert de besprekingen met de eigena ren van de huizen en grond in opdracht van het Rijk. Rijks waterstaat wil bij de aanleg van een parallelweg ook van de gelegenheid gebruik maken om de wegas van de Rijks straatweg te verleggen en een middenberm van de kruising Rozenweg tot kruising Den Deyl aanbrengen. Met het goedkeuren van de bouwplan nen voor het benzinepompsta tion Swart-BP werd daar twee jaar geleden al rekening mee gehouden. Het dicht tegen de Rijksstraatweg staande huisje op het gebied van kwekerij de Bosrand wordt binnenkort af gebroken nu wat verderop de kwekerij een nieuwe villa is verrezen. De gemeente heeft ook de in november gesloten bar/dan cing Ton Bakker aangekocht. „En we voeren ook onderhan delingen met chinees restau rant Suzi-Wong", zegt de wet houder. Dit restaurant werd vier jaar geleden geopend. Er bleken regelmatig problemen te zijn met vergunningen en de Keuringdienst van Waren ,.n er aan te pas. Onlangs De gemeente Wassenaar onderhandelt onder andere met de eigenaar van Chinees restaurant lans Wong dat het veld zal moeten ruimen om de parallelweg aan te I Rijksstraatweg aan te kopen heeft ook een onroerend- ten. goedspeculant de ronde ge- Aangetrokken door de belang- daan bij diverse bewoners stelling van de gemeente om huiseigenaren. Totnutoe ver- onroerend-goed langs de geefs. DIRECTEUR PROVINCIALE SPORTRAAD: VOORSCHOTEN Sportverenigingen moeten goed beseffen dat het aan tal jeugdleden steeds te rugloopt, terwijl de beoe fenaren van sport voor se nioren toenemen. Juist de ouderen zijn veelal nodig voor een goed kader, al dus A. Wiersma, direkteur van de Provinciale Sport raad tijdens een door de gemeente belegde infor matie-avond voor de Voorschotense sportvere nigingen. De terugloop van jeugdleden is ook goed merkbaar bij de Voorschotense sportverenigin gen. Een terugloop die dubbel hard aankomt bij de voetbal verenigingen, omdat de laatste jaren het aantal sportmogelijk heden in Voorschoten dras tisch is uitgebreid. Een enquê te gehouden op de basisscholen onder de groepen 3 t/m 8 (de vroegere 1 t/m 6e klas) wijst uit dat in Voorschoten rond de 80 tot 90% van de kinderen zich aansluit bij een vereni ging. Alleen bij de basisscho len Het Palet en De Vliet- school ligt het percentage sporters veel lager, nl. 60%. De oorzaak is te vinden in het re latief grote aandeel van leerli- gen van Marokkaanse of Turkse afkomst. Bij deze leer lingen is namelijk sportpartici- patie bij de meisjes in vereni gingsverband gering. De top drie van de meest begeerde sport bij jongens is 1. voetbal, 2. tennis en 3. judo. Bij de meisjes is voor voorkeur: 1. turnen, 2. tennis en 3. paardrij den. Op dit moment is bij een enkele Voorschotense sport vereniging nog een wachtlijst. Ieder kind wordt met open ar men ontvangen. Het is heel goed mogelijk dat voor het jaar 2000 enige sport verenigingen moeten fuseren om zo hun voortbestaan te handhaven. Op papier zijn er te veel voetbalverenigingen, namelijk drie, in Voorschoten. Met ingang van 1 juli zijn alle sportverenigingen verplicht premies te gaan^fdragen voor hun betaalde krachten. Voor de sport is de Bedrijfsvereni ging voor de gezondheid, gees telijke en maatschappelijke be langen (B.V.G.). In de praktijk blijkt dat vrijwel alle sportver enigingen met deze verzeke ring te maken krijgen zodra slechts 16,- per dag of meer wordt betaald. Volgens de heer Wiersma kan dit de doodsteek voor de amateur verenigingen betekenen in dien niet snel wordt gerea geerd. Het is volgens hem een overheidsmaatregel die ver strekkende gevolgen heeft. Penningmeesters van clubs worden gedwongen een salari sadministratie te gaan voeren voor bijvoorbeeld kantine-vrij willigers, trainers en tal van personen, die uit clubliefde te gen een kleine vergoeding werkzaamheden verrichten. FOTO: STEPHEN EVE^art let Bewoners van de huizen \iom Suzi-Wong tot het BP- bven nestation klagen, dat zij ïedt de activiteiten van de geniiezij te niet meer weten waajllee aan toe zijn. iock lie - loc! Strikwerda. Jan, zn. van j" def00r en M.C. Koeleman. Fé Elianiitecl van E. Zeelenberg en G.J. Ma^eei stein. Jacobus Leonard, zn. vaije Hoek en D G. Zwanenburg. Co[tiQ Richard, zn. van C P. Hoek enj/e Zwanenburg. Dennis, zn. van)®0!» van Klaveren en E.M.C. van Oer Cornelis Harmen, zn. van C. vajjnd Bent en A. Krijgsman. Paula, dorpr H. Ravensbergen en W.J. Overleden: Prummel, Richardr 1953. Ondertrouw: G.J.A. de Cjinl en M. van Schelven W.H. Wieyt en L.M.J. Oosterlee. T.M. van tjai', sel en J. van der Nagel. Geb- T.A. Berg en M Schaap. J. F hoorn en N. Raghoebier. G. vaFm Nagel en J.E. de Vreede. Iet Frontale botsing bij vliegkamp Met ernstig beenletsel is een 25-jarige vrouw uit Noordwijk gistermiddag overgebracht naar het AZL, nadat ze met haar auto frontaal was ge botst tegen een tegenligger. Het ongeluk ge beurde rond kwart over vier op de secundaire weg bij vliegkamp Valkenburg. Volgens de poli tie is de vrouw „op onverklaarbare wijze" op de verkeerde weghelft terechtgekomen. Door het ongeval ontstond een kilometerslange file op de rijbaan in de richting Noordwijk. De vrouw schampte eerst een tegemoetkomen de auto die werd bestuurd door een 53-jarige Hagenaar. Die kwam vervolgens met zijn voer tuig in de berm terecht en raakte licht gewond. Daarna botste de Noordwijkse frontaal tegen een bestelauto. De bestuurder, een 24-jarige man uit het Gelderse Druten, kwam met de schrik vrij. FOTO: STEPHEN EVENHUIS LISSE Het college van B en W in Lisse heeft een voorstel geformuleerd voor de (her huisvesting van instellingen en groeperingen. Daarin wordt uitgegaan van de volgende nog beschikbare ruimtes: twee noodlokalen aan de Lisbloem straat, drie lokalen in de school aan de Oooievaarstraat, een aantal lokalen van dé voormalige kleuterschool 't Poeltje en een noodlokaal van de Lisbloemschool in Meeren- burgh. Voor het gebruik van die ruimtes zijn er aanvragen van de gezamenlijke peuterspeelza len, van Q-bus, de Stichting School voor Volwassenen, de Stichting Hummelkom, terwijl in een ander raadsvoorstel naar voren komt dat het colle ge ook de kunstenaars in de vraag om atelierruimte tege moet wil komen. Voorgesteld wordt dat het complex aan de Lisbloemstraat wordt toegewezen aan een van de aanvragers of er kan geko zen worden voor sloop van het stenen gedeelte en /of verplaatsing van de noodloka len. Dat laatste om het dorps centrum te versterken. Daarbij wordt gedacht aan de aanleg van parkeerterrein voor vijftig auto s. Omdat die ontwikke ling belangrijk wordt gevon den wordt gesuggereerd de noodlokalen voor een symbo lisch bedrag aan Q-bus te ver kopen dat dan de verplaatsing naar de Vibaldistraat zelf moet Het permanente gedeelte kan in gebruik worden gegeven aan de School voor Volwasse nen, op voorwaarde dat men het pand aan de Ooievaar straat verlaat zodat dit een an dere bestemming (voor de kunstenaars) kan krijgen. Voorgesteld wordt tevens om een ander complex aan de Ooievaarstraat (47a) op basis van de kostprijs uit te geven ten behoeve van de een nieuw te vormen stichting voor kinderopvang. Het college realiseert zich dat het verzoek van de gezamen lijke organisaties voor peuter speelzalen om centrale huis vesting in het centrum nu niet kon worden gerealiseerd. Hoewel zo'n cen trale ruimte voordelen kan hebben, meent het college dat de huidige huisvesting van De Rommelpot in de St. Willi- brordschool, De Blokhut in de Maarten Tromschool en de Wigwam in de Sint Joseph- school allesins redelijk is. Het voorstel komt op 5 juni aan de orde in de vergadering van de commisie voor onder wijs en cultuur, op 7 juni in de commissie financiën en op 14 juni in de gemeenteraad. RIJNSBURGSE PROEFTUIN BREIDT UIT RIJNSBURG „Wij zijn praktijkgerichte mensen en geen wetenschappers. Hier worden geen planten gekweekt die immuun zijn tegen bepaal de ziekten. Als iemand anders een nieuw soort tulp of che misch bestrijdingsmiddel vindt, dan testen wij dat in de prak tijk uit". Dat vertelt de be drijfsleider P. van Dijk, die al sinds 1958 op de proeftuin in Rijnsburg werkt, terwijl hij langs het nieuwe perceel grond voor de proeftuin loopt. Daar worden net de nieuwe planten in de grond gezet. De Rijns- burgse proeftuin bestaat al sinds 1956. Toen werd een ter rein bij de Rijnsburgse tuin bouwschool in gebruik geno men door de net opgerichte Vereniging Proeftuin Rijns burg en Omstreken. De beno digde financiën werden bijeen gebracht door alle leden van Flora verplicht lid te maken van de Vereniging Proeftuin Rijnsburg en Omstreken en door subsidies van het ministe rie van landbouw, de provincie Zuid-Holland en het produkt- schap voor siergewassen. In 1982 verhuisde de proeftuin naar het huidige onderkomen aan de Laan van Verhof. Daar staan de computergestuurde kassen waar de proeven wor den genomen. Sinds enige tijd is er drieduizend vierkante me ter volle grond bijgekomen dat wordt gehuurd van de veiling Flora. Het nieuwe terrein wordt op 9 juni geopend door W. van Nobelen, voorzitter van de veiling Flora. De Rijnsburg se proeftuin houdt zich voorna melijk bezig met het testen van zomerbloemen en bolgewassen. „Er zijn vijf proeftuinen in Ne derland. Allemaal hebben ze een eigen specialisme dat afge stemd is op wat er in de omge ving is te vinden. Rijnsburg staat vanouds bekend als een regio waar veel zomerbloemen worden gekweekt. Verder zijn de bolgewassen hier uiteraard^ belangrijk", aldus Van Dijk. Testen Op de Rijnsburgse proeftuin worden veel chemische ziekte en onkruidbestrijdingsmidde len in de praktijk getest. „We werken hier alleen met goed- P. van Dijk voor het nieuwe perceel grond van de Rijnsburgse proeftuin: „wij zijn geen wetenschappers". FOTO: HENK VAN DEN ENDE gekeurde middelen. Het kan echter zijn dat een nieuw pro- dukt fantastisch werkt voor het ene soort bloem maar heel slecht is voor een ander. Het gebeurt ook weieens dat een bestrijdingsmiddel twee jaar heel goed helpt tegen een be paalde ziekte maar het derde jaar het gewas aantast. Dat pro beren wij hier uit te zoeken". De proeftuin probeert verder het seizoen van de zomerbloe men steeds verder te verlen gen. Dat is bijvoorbeeld gelukt bij duizendschonen. „Wij heb ben ook meegewerkt aan het bekendheid geven aan het jaar- rond telen van chrysanten", vertelt Van Dijk. „Dat zag men 28 jaar geleden helemaal niet zitten". Ook het bezig zijn met het beïnvloeden van bolbloe- men gebeurt op de proeftuin. „We hebben nauw samenge werkt met het laboratorium van Lisse om te ontdekken wanneer de koudeperiode is van verschillende bollen. Als je weet hoe lang een bol kou moet hebben dan kun je de bloei be ïnvloeden. We zijn nu zo ver dat we het hele jaar door bol- bloemen kunnen hebben". Vol gens Van Dijk is het van de grond tillen van de pottulp een belangrijk project in de komen de jaren. „Bij hyacinthen is dat al normaal maar bij tulpen nog niet. We moeten dan wel pro beren de tulp kort te houden. Daar moeten we ons de ko mende tijd mee bezig houden". Op het nieuwe open terrein worden in de komende tijd proeven gedaan om de stikstof behoefte van verschillende zo merbloemen te bepalen. Daar naast worden er proeven ge daan met milieuvriendelijke bestrijdingsmiddelen. „We gaan vooral aan het werk met grondbedekkers om het on kruid te bestrijden. Zo gaan we experimenteren met houtsnip pers en zwart folie. Daarnaast hebben we uit Oostenrijk spe ciaal zwart papier met gaten gekregen. Dat is bestemd om op het land te leggen. De plan ten worden in de gaten gezet. We gaan kijken of dit papier, dat gerecycled kan worden, een goede methode is onloui kruid te bestrijden", alduslie i Dijk die verklaart dat ietjndi in Oostenrijk misschien ply werkt, in Nederland geenjecT ces hoeft te zijn. „De grondffa klimaat en de gekweekte f)e ten zijn daar anders, h h moeten dit papier hier (eli; maal uittesten". foui Volgens de bedrijfsleider iet de proeftuin worden de hoe ders in de nabije toekfapi steeds meer van hogerhanle 1 dwongen om het gebruik, chemische middelen te b(— ken. „De tuinders hebben geld meer om een schoffiWJ aan te stellen. Onder tuM moeten ze wel ziektevrije I men leveren. Daarvoor hi sommige chemische midd hard nodig, ook al word weieens een beetje te veel •gebruikt", meent Van Dijl een verbod van chem) middelen niet nuttig v „Vaak werkt het buiten j, niet mee. Als je middelen! biedt zonder alternatief, kc ze via de achterdeur toch aj het land binnen". Tochi Van Dijk ook wel het bt voor de tuinders bij het geï van minder chemische mi m len. „De middelen zijn 1 jn erg duur. Ik had laatst be dingsmiddel dat 800 guide! liter kostte en bestemd voor een hectare grond. Al v; tuinders minder spuiten de middelen effectiever tj st bruiken, dan kan dat een s_ ke besparing opleveren. I fa proeven kunnen daarbij sc pen". De resultaten var g( proeven op de proeftuin i' m den elk jaar gepubliceerd.! leden van de Vereniging P tuin Rijnsburg en Omstij jj krijgen dit toegestuurd enj nen hier gebruik van mi „Meestal komen er nog! vragen naar aanleiding onze bevindingen. Daar pi 0 ren we antwoord op te q den", vertelt Van Dijk dié rf dat het er uiteindelijk orn n( om bloemen van superkw? te leveren. „ConsumentenI n| den steeds kritischer. Zeki' Nederlanders want die he leren eten met bloemen. Z talen liever een gulden i voor een goed produkt". ROZA VAN DER Y

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12