Souto/nt .eidse Kerkendag raakt ►laatselijke problemen STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Vf Vrouwen minderheidsgroepen ontevreden over subsidie Watersportdag voor gehandicapten succes Roze Lente Festival Algemene voorzieningen toegankelijk maken voor geestelijk gehandicapten DSWO: afdracht opbrengsten van onderzoek te hoog MAANDAG 29 MEI 1989 PAGINA 5 •J "i "I jen rustig moment bij iidse bloemschikshow De bloemschikshow die gisteren in me(Leidse stadhuis werd gehouden, is met dan duizend bezoekers een groot succes rden. Mede door het zonnige weer en de jkrie in de Breestraat was het in de Burger- eenlgeen moment rustig. Over positieve reac- de organiserende Leidse Bond van nzo teurtuinders niet te klagen. De bezoekeres zonder uitzondering vol bewondering ie tentoongestelde bloemencomposities die Burgerzaal bijzonder goed tot hun recht ïen. De massale toeloop leverde zaterdag |n groot aantal nieuwe cursisten voor de ende bloemschikcursussen op. Tussen de rozen en freesia's kreeg mevrouw Hou- le eerste prijs uitgereikt voor haar creatrie klasse van de gevorderden. Bij de begin ning de hoofdprijs naar mevrouw Brussee. Cocaïnedealers aangehouden LEIDEN De politie heeft vrij dagavond twee Leidenaars aange houden die ervan worden verdacht cocaine te verhandelen in verschil lende Leidse discotheken. Een 30-jarige man werd om kwart voor tien in een dancing aangehou den, zijn 29-jarige maat werd uit zijn woning gehaald door de politie. In het huis werd tien gram cocaine aangehouden met. een marktwaar de van tweeduizend gulden. Beiden zijn ingesloten en worden vermoe delijk binnenkort voorgeleid aan de officier van justitie. Verkoopster krijgt klap LEIDEN Een 57-jarige verkoopster van een win kel aan de Breestraat is za terdagmiddag mishandeld door een ontevreden klant, een 32-jarige Leidse vrouw. De ontevreden Leidse ver telde dat er kleurverschil zat in de lakens die ze had gekocht bij de zaak. Er ont stond een discussie, waarna de klant uithaalde. Ze sloeg de bril van de verkoopster in gruzelementen. De poli tie kwam tussenbeide en er werd overeenstemming be reikt over een schaderege ling. Medische samenwerking tussen Leiden en Nagasaki LEIDEN De medische faculteiten van de universiteit van Leiden en het Japanse Nagasa ki gaan samenwerken. De samenwerking beoogt gezamenlijke onderwijsprojecten op te zetten en tot een uitwisseling van hoogleraren te komen. De voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit mr. C. Oo- men tekende daartoe onlangs een overeen komst met zijn collega van Nagasaki, Hideo Tsuchiyama. Been tussen spaken LEIDEN Een 4-jarig meisje uit Leiden is gis teravond overgebracht naar het AZL nadat ze met haar been tussen de spaken van een fiets was gekomen. Het meisje zat achterop bij een van haar ouders. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor acht op de Plantage. Kerkeveiling Sint Josef beleeft late bloei NOORDWIJKERHOUT De Kerkeveiling van de Sint Josef in Noordwijkerhout heeft in eerste instantie 60.000 gulden opge bracht. Daar is nog niet de opbrengst voor de diners in Leeu wenhorst bij die vermoedelijk nog eens 5000 gulden in het ker- kelaatje brengen. Daarmee wordt het eindbedrag van vorig jaar geëvenaard. Naar een evenaring zag het vrijdagavond in De Schelft niet uit. Hoewel veilingmeesters Piet Broekhof en Jan Balk de prijzen redelijk hoog hielden in het eerste deel van de avond, viel er rond elf uur een onverwachte stilte in de stem ming. Oorzaak was de receptie die voetbalvereniging VVSB die zelfde avond hield op sportpark De Boekhorst vanwege het be haalde kampioenschap. Daardoor kwam een traditionele groep kopers pas na elf uur en op dat moment begon de kerkeveiling dan ook weer op te leven. De zes diners bij de pastoor gingen voor 1500 weg, de paaskaars bracht 500 gulden op en de flessen drank de gebruikelijke honderd gulden per stuk. De voorzitter van de kerkeveiling Martin Zandvliet toonde zich na afloop te vreden. De Mariakapel, waar het geld voor bedoeld is, kan er komen en verder zal er nog genoeg overblijven voor enkele on derhoudsbeurten. lEIDEN Ruim 500 pensen hebben gister- ig de informatie- harkt over gerechtig- jeid, vrede en heelheid |an de schepping bezocht de Pieterskerk. In de ichtenduren woonden de pensen eerst in verschil- ende kerken in Leiden en dienst bij over zaken lie de Leidse kant van de I lgemene thema's niet nberoerd lieten. Er werd onder meer inge- s aan op armoede en werkloosheid in Leiden, j.le positie van vluchtelin gen die in de sleutelstad wonen, de milieuoverlast en het samen leven. De informatiemarkt was geor ganiseerd door een stuurgroep van de Leidse kerken in het kader van'de landelijke Ker kendag. Volgens dominee Henk Schouten van de Leidse Raad van Kerken beant woordde de publieke belang stelling aan de verwachtin gen. „We hielden rekening met iets meer mensen, maar het mooie weer zal wel veel belangstellenden naar het strand hebben getrokken. Bo vendien was het middagpro gramma in de Pieterskerk duidelijk als een markt opge zet. Dat betekent dat mensen even binnenlopen, kijken wat er van hun gading is en weer vertrekken". Tijdens de instuif in de Pie terskerk nam een groot aantal belangstellenden deel aan workshops over een nieuwe internationale orde, vrede, ge rechtigheid en de schepping. De kerk was opgesierd met een groot aantal kinderteke ningen, waarmee de kinderen duidelijk maakten hoe zij vin den dat de wereld er uit zou moeten zien. Er werden bloe men gestoken op een teken voor een menswaardig leven op de „Planeet van het Jaar" en de aanslagen op het milieu werden veroordeeld. Ook werden er bloemrijke planten uitgedeeld om weg te geven aan andere mensen. „Gratis, omdat het niet om het geld gaat, maar om het gebaar. Je moet er alleen moeite voor doen om iemand je groeten over te brengen", aldus de or ganisatie. Op de instuif waren ook di verse maatschappelijke orga nisaties uit Leiden vertegen woordigd. Amnesty Interna tional was present met een informatiestand over de dood straf. De Wereldwinkel deed goede zaken met zuivere kof fie en milieugroeperingen trokken de aandacht met een uitgebreide foto-expositie over de tropische regenwou- .den. De Leidse Kerkendag werd afgesloten met een ge meenschappelijke viering. De informatiemarkt in de Pieterskerk trok gisteren ruim vijfhonderd belangstellenden. FOTO: WIM VAN NOORT kronken jongen :elt fiets Een 17-jarige jon- is zaterdagnacht rond één (aangehouden toen hij er in (honken toestand met een vandoor wilde gaan. De lse derdorper had het voertuig nei [genomen uit een woning var; de Narmstraat in Leiden. De; was het huis binnengeko- i 0j£ nadat hij door de brie- had geürineerd en te- de deur was gevallen die ■olgens openging. De jon- fietste weg en kwam al twee surveillerende agen tegen die hem aanhielden iverbrachten naar het bu- fooi cl 16-jarige dronken Leider ier viel zaterdagnacht rond twee met zijn hoofd door ruit van een pand aan de engracht toen hij stond te geven. perdüre istsen gestolen DEN Twee fietsen met gezamenlijke waarde van gulden zijn gestolen uit fietsenwinkel aan de Wa- piolen. De eigenaar van de ontdekte zaterdagochtend de deur van zijn winkel ingetrapt en dat de staal- was doorgeknipt waar- fietsen vastzaten, igmiddag ontdekte de r van een woning aan iorslaan dat een kleurente- geluidsapparatuur en ring met een diamant wa- gestolen. De dader is waar- jnlijk binnengekomen mei ilp van een valse sleutel. Jeu we impuls voor formatica Rijnland DEN De Rijnlandse Ka- S van Koophandel heeft de pting Informatica Kring lland opgericht. Doel van Stichting is de kwaliteit van I informatiebeheer bij het Jrijfsleven in de Leidse re- ^te verbeteren. stichting zal zich onder :?r gaan bezig houden met oprichten van automatise- ^sopleidingen ten behoeve 1de vorming en omscholing i (potentiële) werknemers Rijnlandse bedrijven. Ver- iiwil de stichting het uitwis- jn van kennis en ervaring ihet gebied van informatica auleren. Deelnemende in- Jties zijn onder meer het jencentrum van de ge ënte Leiden, het Acade- :|ch Ziekenhuis Leiden, de nsuniversiteit Leiden en 4o/Sikkens uit Sassenheim. LEIDEN Steeds meer vrouwen uit etnische min derheidsgroepen organise ren zich in vrouwencen tra. De overheid geeft hiervoor subsidie, maar door de voorwaarden die zij hieraan stelt, pakt de verdeling ervan vaak verkeerd uit voor de orga nisaties. Ze botsen regel matig met de gemeenten over de verdeling van de subsidie. Dat staat in het rapport „Met één hand kan je niet klappen" van het Centrum voor Onder zoek van Maatschappelijke Te genstellingen en de stichting Studia Interetnica. Het rapport is het resultaat van een ver volgonderzoek van het in 1984 gestarte project 'Ondersteu ning eigen organisaties van vrouwen uit minderheidsgroe pen'. Dit project is onderdeel van het Vrouwen- en Minder hedenbeleid (VEM) van de overheid. Dit VEM-beleid heeft wel stimulerend gewerkt voor de oprichting van alloch tone vrouwenorganisaties. Met het oog op het bezuini- gings- en integratiebeleid sti muleren de gemeenten als subsidiegevers het gezamenlijk gebruik van de beschikbare ruimte. Zij gaan hierbij echter volkomen voorbij aan grote verschillen in taal, culturele achtergrond en opleidingsni veau. De gemeente legt de na druk op emancipatorische acti viteiten, zoals kadercursussen en themabijeenkomsten. Vrou wenorganisaties vinden dit eveneens belangrijk, maar me nen dat veel vrouwen hier nog niet aan toe zijn. Zij vinden dat gewone ontmoetingsbijeen komsten en handwerken en dergelijke eveneens gesubsi dieerd moeten blijven. De or ganisaties botsen hierom nogal eens met de gemeente over de verdeling van de subsidie, al dus de onderzoekers. Boven dien is 1990 het laatste subsi diejaar voor het VEM-project. Veel vrouwen zien de toe komst somber tegemoet en be grijpen het nut van dergelijke kortlopende overheidsprojec ten niet, aldus het rapport. Het roeien en ook het aanleggen kostte de gehandicapten zaterdag soms grote moeite doordat er een stevi ge bri WIM VAN NOORT LEIDEN/LEIDERDORP Onder een brandende zon en met een harde wind mee of te gen hebben zaterdag ongeveer honderd gehandicapten in groepen geroeid en gekanood bij de Leidse studenten water sportverenigingen Asopos, de Blauwe Schuit en Levitas. Dat gebeurde tijdens de jaarlijkse watersportdag die de vereni gingen houden voor verstan delijk- en lichamelijk gehandi capten. Ruim honderd gehandicapten lieten zich de kans niet ont glippen om kennis te maken met de vaarkunst. Slechts een enkeling raakte in het water van de Dwarsweteringkade in Leiderdorp. Ongelukken de den zich daarbij echter niet voor. De aanwezige EHBO had de hele dag dan ook niets te doen. De harde wind belette de roei- en kanoliefhebbers niet om onder begeleiding in de boten te gaan. „De hoge golven en de straffe wind op 't Joppe waren te ruig om te gaan zeilen met de mensen. Daarom hebben we dat maar beperkt tot een soort boottoch tje. De drie Valken waarmee we wilden zeilen hebben we op sleeptouw genomen met een motorboot voor een tocht van een uur. Meer was er met die wind niet mogelijk", liet Karin Mattern, een van de or ganisatoren, na afloop weten. Voor de gehandicapten maak te het weinig uit, ze genoten met volle teugen. Enkele ka- noërs van Levitas lieten zien hoe je moet eskimoteren -met boot en al kopje onder gaan en weer boven komen- en ook hoe het niet moet. Met een scheepstoeter staken enkele gehandicapten meer dan eens de de loftrompet over het initia tief van de organiserende roei verenigingen. LEIDEN De Leidse Werk groep Homoseksualiteit orga niseert vanaf woensdag aan staande het jaarlijkse Roze Lente Festival. Het festival wordt in samenwerking met de Lesbische Vrouwen Leiden in het Waaggebouw aan de Aalmarkt 1 gehouden. Het fes tival is bedoeld om de homo- cultuur te integreren in de sa menleving. Op het programma staat voor de woensdag vanaf 20.00 uur een optreden van 'Heren Op Zicht'. Donderdag 1 juni be gint 19.30 uur een talkshow. Een vrouwenavond begint vrijdag 2 juni om 20.30 uur met optredens van Vera and Betty en Heavy Emanuelle. Zaterdag 3 juni start om 20.30 uur het slotfeest met Astrid van Helden als optredend ar tiest. De toegang kost, behalve op donderdag, 10 gulden. Tweeduizend honden op internationale tentoonstelling LEIDEN Ruim 2000 ras honden uit binnen- en buiten land nemen in het weekeinde van zaterdag 3 en zondag 4 juni deel aan een grote inter nationale hondententoonstel ling. Bijna alle rassen zijn de beide dagen te zien en worden gekeurd in de Groenoordhal- len. De organisatie is in han den van de Kynologenvereni- ging Rijnland. De kynologen hebben het hon denfestijn wegens de grote be langstelling van vorig jaar uit gebreid van een dag naar een heel weekend. De honden zul len op beide dagen per ras worden gekeurd door een jury bestaande uit keurmeesters van rashonden. De winnaars van die verschillende rassen komen tegen elkaar uit bij de keuring van de rasgroepen, bijvoorbeeld van alle soorten herders. De mooisten daarvan komen in de finale. Er is door de organisatoren nog meer gedaan dan een gro te hondenkeuring verzorgen. Op beide middagen zijn er be hendigheidswedstrijden. Voor al dit onderdeel mag zich in een grote publieke belangstel ling verheugen. Beide dagen is de tentoonstelling toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG/LEIDEN De provincie Zuid-Hol land vindt dat algemene voorzieningen ook voor geestelijk gehandicapten toegankelijk moeten zijn. Zij heeft voor verschillen de projecten een bedrag van ruim 75.000 gulden ter beschikking gesteld. Zo moet het mogelijk zijn dat het bedrijfsleven geestelijk ge handicapte werknemers in dienst neemt. Concrete projec ten zijn er nog niet, die wor den pas volgend jaar ver wacht. De algemene voorzieningen moeten zich richten op de spe cifieke behoeften van gehan dicapten. Het Zuidhollands Overleg Kindercentra, dat een project uitvoert voor lichame lijk gehandicapte kinderen, wordt geschikt gemaakt voor de opvang van geestelijk ge handicapte kinderen. Voor het bieden van hulp aan gezinnen met een geestelijk gehandicapt kind moet bij de eerste-lijns- voorzieningen de deskundig heid van de medewerkers be vorderd worden. Met eerste lijnsvoorzieningen bedoelt men hier met name de gezins zorg en hét kruiswerk. Om de behoefte aan ondersteuning bij de gezinnen te inventariseren, wordt een medewerker aange trokken. Deze wordt onderge bracht bij het Platfom Maat schappelijk Dienstverlening. Verder moet de dagpleegzorg voor geestelijk gehandicapten gestimuleerd worden. In het Regionaal Centrum Dagvoor zieningen Midden-Holland, waar kinderen verblijven met wie de ouders opvoedingspro blemen hebben, zullen bij wij ze van experiment drie plaat sen voor geestelijk gehandi capte kinderen gerealiseerd worden. Voorlichtingsavond over terrein Beatrixschool LEIDEN De gemeente houdt woensdag een informa tie-avond over de bouwplan nen voor het terrein van de voormalig Beatrixschool. Voor het terrein is door architecten bureau Theo Bos een nieuw- bouwplan ontwikkeld. Het plan voorziet in de bouw van 15 woningen in de vorm van een centraal-wonen-project. Voor het plan moet het be stemmingsplan Noorderkwar tier aangepast worden. De ar- chitekt en de gemeente zullen de plannen toelichten en uit leggen wat een centraal-wo nen-project is. De voorlichtingsavond vindt plaats in basisschool De Singel, Lusthoflaan 2. De aanvang is 20.00 uur. ring. In aansluiting daarop zal de heer C.P. de Jongh, di recteur van Van Stockum's Kunst- en Antiekveilingen in Den Haag, een lezing hou den. De lezing begint om 20.15 uur in het museum op de Oude Singel. Regenboog Links Leiden organiseert morgen een openbare avond in het kader van de Europese verkiezingen. Onder het motto: „1992 in wiens be- houdt morgen jaarvergade- lang" zal gesproken worden Lakenhal over de gevolgen van de Eu ropese eenwording. Sprekers zijn John Hontelez, (kandi daat Regenboog-coalitie), Jan Laurier (raadslid LL) en John Steegh (fractievoorzit ter Klein Links in de Provin ciale Staten van Zuid-Hol land). Dew bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt gehouden in buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 33 in Lei den. Cursussen Bij De Droomfabriek aan de Oude Vest in Leiden kunnen in juli en augustus verschil lende korte cursussen wor den gevolgd. Op het pro gramma staan onder andere workshops in acrobatiek en massage, toneel, hypnose en büikdansen. Voor meer in formatie: tel. 071-133883. Spreekuur Het laatste PvdA inloop spreekuur van het seizoen wordt donderdagavond ge houden. Plaats van hande ling is het 'Gulden Vlies' aan de Breestraat 125 in Leiden. Van 19.00 tot 21.00 uur kan men daar met vragen te recht. Ook telefonisch is er dan spreekuur en wel op nummer 071-254547. Vakantie Het Leidse Volkshuis (LVH) houdt donderdag een thema ochtend over 'Vrouwen al leen op vakantie'. Er zal in formatie gegeven worden over betaalbare vakanties en over het LVH-programma voor vrouwen. Het LVH is gevestigd aan de Apothekers- dijk 33a. De themaochtend begint om 09.30 uur open. Kunstlezing De historicus Eelco Bruinsma houdt donderdag een diale zing over het 'laatmiddel eeuwse bourgondische machtsbolwerk'. De kunst uit die periode staat hierbij cen traal. De lezing heeft plaats in de Kapelzaal van het K&O-gebouw, Oude Vest 45 in Leiden. De lezing begint om 20.15 uur. LEIDEN De Dienst So ciaal Wetenschappelijk Onderzoek (DSWO) van de Rijksuniversiteit Lei den vindt de afdracht die in de Nota Derde Geld stroom voor wetenschap pelijk onderzoek wordt gevraagd te hoog. Deze nota werd opgesteld door het college van beheer van de universiteit. De dienst vreest hierdoor het einde van het derde geld stroomonderzoek. Ook de wijze waarop de afdracht wordt bepaald is onaan vaardbaar, aldus de DSWO in een reactie op de nota. Binnen de faculteit sociale we tenschappen wordt al ruim tien jaar derde geldstroomon derzoek uitgevoerd. Het mees te onderzoek is ondergebracht bij de DSWO. In de nota wordt een afdracht berekend voor het gebruik van centrale universitaire middelen en voorzieningen. De dienst is niet tegen het betalen voor ge leverde diensten en dergelijke. Betaling daarvoor gebeurt al in de huidige situatie. De af drachtregeling die nu wordt voorgesteld betekent echter een extra druk op de financië le reserves van de dienst. Een tariefsverhoging, die het colle ge hier tegenover wil stellen, heeft volgens de DSWO geen zin. Dat zou een verslechtering van de concurrentiepositie be tekenen. DSWO hoopt, dan ook dat het college de nota aanpast volgens de wensen die de dienst in de reactie heeft opgesteld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5