Handjevol studenten zet betoging voort Kohl zit klem tussen Bush en Genscher Gearresteerde Haeme bekent ontvoering Yd Verkiezing is „wraak" van partij apparaat DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Holland Promotie per post BUITENLAND VS boos over snel terugsturen MiG-29 WASHINGTON De Turkse regering heeft een direct verzoek van de Vere nigde Staten afgewezen om een geavan ceerd MiG-29 gevechtsvliegtuig van Sovjet-makelij te laten inspecteren. Het toestel werd een week geleden door een overloper naar Turkije gevlogen. Het gevechtsvliegtuig werd aan de Sovjets teruggegeven zonder dat een grondige inspectie kon worden uitgevoerd. Ame- rika's president Bush zal zijn ongenoe gen hierover vandaag op de NAVO-top kenbaar maken aan de Turkse premier Turgut Ozal. Amerikaanse functionaris sen vermoeden dat de Turkse regering snel tot teruggave besloot om de Sovjet unie niet tegen zich in het harnas te ja gen. Uno waarschijnlijk premier van Japan TOKYO De Japanse minister van buitenlandse zaken, Sousuke Uno, zal naar alle waarschijnlijk heid worden aangewezen als opvolger van premier Noboru Takeshita. Die is afgetreden in verband met zijn rol in het Recruit- schandaal. De 66-jarige Uno, die sinds 1987 minis ter van buitenlandse za ken is, is volgens eigen zeggen nog niet officieel gevraagd. Uno is een van de weinige hoge Japanse politici die niet zijn be trokken bij het financiële schandaal. MAANDAG 29 MEI 1989 PAGH Optreden in Georgië „beraamd bloedbad" MOSKOU Een officiële com missie in de Sovjet-republiek Ge orgië heeft vastgesteld dat het op- „treden van het leger, dat vorige maand in de hoofdstad Tbilisi aan minstens negentien mensen het le ven kostte, „alle schijn had van een strafexpeditie een beraam de massamoord die met buitenge wone wreedheid werd uitge voerd". De commissie heeft de ge beurtenissen van 9 april in op dracht van het Georgische parle ment onderzocht. Het leger kwam op 9 april in actie tegen betogers voor onafhankelijkheid, sléchts vier minuten nadat voor de Geor gische televisie een uitgaansverbod werd afgekondigd. Poolse bergbeklimmei komen om op Everest! KATMANDU Vijf Poolse beklimmers zijn gedood door, lawine op de Mount Everestigj' zesde Pool verbleef gistermf nog zwaargewond in het kanjjH 7.200 meter hoogte. Hij kon volg van het slechte wee. door reddingsploegen bereiktpEh den. De Polen maakten groep van tien deel uit van ternationale expeditie, ook vier Amerikanen, canen, een Canadees en ee._ deel uitmaakten. Tot dusvetpad ren in het huidige klimseizofeuI het Himalaya-gebergte al d panners, een Joegoslaaf, eer jaard en een Sherpa-gids d verongelukt. £eidóe@ou4mit Tientallen doden door wervelstorm in India NEW DELHI In het oosten van India zijn de afgelopen da gen ten minste dertig mensen omgekomen en duizenden an deren dakloos geraakt door een hevige wervelstorm. Vol gens het Indiase persbureau PTI vielen de meeste slachtof fers in het district Midnapore in de deelstaat Bengalen. Maar ook in de districten Daijeeling en Balasore in de deelstaat Orissa kwamen mensen om, terwijl de storm eveneens heeft huisgehouden in het buurland Bangladesh. De hulpverlening ondervindt veel hinder van de verbroken weg en treinverbindingen. Slachtoffers van de hun huis. wervelstorm in Bangladesh zitten gelaten bij de resten van foto: afp (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De volkswoe de die in de Sovjetunie is ont staan nu de hervormingsgezin de leden van het Congres van Volksafgevaardigden niet zijn doorgedrongen tot de Opperste Sovjet is de rekening die Mi- chail Gorbatsjov gepresenteerd krijgt voor het on-democrati- sche karakter van zijn demo cratiseringspogingen. De Sovjet-bevolking ziet in de verkiezing voor de Opperste Sovjet de „wraak" van het partij-apparaat. Dat zegt H. Hendrikse, wetenschappelijk hoofdmedewerker van het in stituut voor internationale be trekkingen Clingendael. „Gor batsjov heeft het volk nodig om zijn hervormingen door te voeren, maar hij durft de ech te democratie niet aan, hij be gint te schrikken van zijn ei gen moed", aldus Hendrikse Volgens hem weigert Gorbats jov, die behalve secretaris-ge neraal van de Communistische Partij al president van de Op perste Sovjet is, gecontroleerd te worden door een onafhan kelijk orgaan. Daarom heeft hij de verkiezingen van de Opperste Sovjet volslagen naar zijn hand gezet. Hij kon dat doen, omdat nog nergens vast lag hoe dit nieuwe parlement precies gekozen zou worden en hoe het moest gaan functio neren. Raadselen De status van het Congres van Volksafgevaardigden, dat dit jaar voor het eerst werd geko zen en waarin hervormingsge zinde personen als Sacharov en Jeltsin een zetel wisten te veroveren, is volgens Hen drikse „een van de grootste raadselen" in de huidige Sov jetunie. Duidelijk was wel dat dit congres, dat 2.250 leden telt, uit zijn midden de Opper ste Sovjet zou kiezen, dat als parlement dienst moet gaan doen. Maar, aldus Hendrikse, nergens stond vermeld hoe de kandidaatstelling zou verlopen en hoe de kiesprocedure zou zijn. „Nu heeft Gorbatsjov een brief met vijfhonderd namen uit zijn binnenzak getoverd met het verzoek deze mensen te kiezen". Dergelijk on-demo- cratisch handelen ontmoet in de Sovjetunie echter, niet in de laatste plaats door Gorbats- jovs eigen politiek, steeds meer tegenstand. „De mensen die Gorbatsjov gunstig gezind zijn beginnen verbitterd te raken", aldus Hendrikse. Bemachtigen De historicus Roj Medvedev was van een groep van 55 af gevaardigden die streden om 29 Moskouse zetels, de enige echte hervormer die erin slaagde een plaats in de Op perste Sovjet te bemachtigen. Wel zijn er verscheidene voor aanstaande leden van de volksfronten uit Estland en Letland en van de Sajudis uit Litouwen doorgedrongen in de Opperste Sovjet. Het gaat hier om radicale bewegingen die een grotere mate van zelfbe stuur hebben geëist voor de Baltische republieken. De Li touwse Joeratse Koepljauskie- ne zei dat zij en een aantal progressieve collega's werden gekozen in de Opperste Sovjet omdat de conservatieven hun namen niet kenden. 378) Bill is naar een hoge top geklommen die steil uit zee op rijst. Zo, hier kan hij eens rustig een nieuw plan uitbroeden. Want niet alleen wil hij Larry uitschakelen, maar hij moet ook zien de „Memphis" in handen te krijgen. Die kans om 500.000 dollar te winnen, kan hij niet laten voorbijgaan... Dan hoort hij opeens ge ritsel achter zich en wanneer hij verschrikt opspringt, is het net te laat. Larry grijpt zijn vijand, een korte worsteling, en dan gooit Larry Bill in de afgrond. „Schurk!" roept hij, „dat is je verdiende loon; je zult me ten minste niet meer dwarszitten". Het lichaam van de ongelukkige Bill stort neer langs de helling. „Die last ben ik kwijt", mompelt Larry en tevreden slaat hij het stof van zijn handen. Dan wandelt hij kalm terug. YS PROBEREN GORBATSJOV INITIATIEF TE ONTNEMEN (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Het is voor veel NAVO-functionaris- sen in Brussel even wen nen. Normaal is het zo dat gezamenlijke verklarin gen al op papier staan, nog voordat de leiders voor hun eerste groepsfoto poseren. Maar dit maal heeft de controverse over de kernwapens voor de korte afstand (SNF) voor diepe verdeeldheid ge zorgd binnen de alliantie. Verwacht werd dat Amerika's president Bush zou trachten de aandacht van de SNF-kwestie af te leiden met voorstellen om de sterkte van de Ameri kaanse troepen in Europa te rug te brengen. Hij wil daar mee reageren op oproepen van Sovjet-leider Gorbatsjov om de ontwapening in Europa voort te zetten. Met het beperken van de conventionele troepen maakt Bush een gebaar naar de Sovjetunie, zonder de nu cleaire optie te verliepen. Presidentieel woordvoerder Fitzwater zei vanmorgen dat Bush voor hij zo'n beslissing neemt eerst overleg zal voeren met de bondgenoten Maar Fit zwater ontkende niet dat re cente voorstellen van Sovjet leider Gorbatsjov tot vermin dering van de conventionele strijdkrachten in Europa het Westen „enkele mogelijkhe den" hebben gegeven hierop te reageren. Terugtrekking Eind vorige week meldde de Washington Times op gezag van welingelichte bronnen dat Bush de Amerikaanse troepen in Europa met tien procent (ongeveer 34.000 man) zou wil len verminderen. De geruch ten zorgden voor een nerveuze stemming op het NAVO- hoofdkwartier. Maar zolang Bush zelf niets heeft bekend gemaakt waren ministers of NAVO-functionarissen niet Wk Tegen Rushdie De islamitische gemeenschap in Groot-Brittannië betreurt de geweld dadigheden tijdens een demonstratie tegen de Britse schrijver Salman Rushdie en diens roman „De Duivelsverzen" afgelopen zaterdag in Londen, maar zal desondanks doorgaan met het organiseren van soortgelijke acties. Ongeveer dertigduizend moslims eisten een publi- katieverbod van Rushdie's omstreden boek (foto). Voor het Lagerhuis braken gevechten uit tussen rivaliserende pro-lraanse en pro-lraakse groeperingen, waarbij achttien politieagenten gewond raakten en meer dan honderd arrestaties werden verricht. foto: ap „VS hielpen Parijs kerwapens te maken" NEW YORK De Verenigde Staten hebben Frankrijk ge holpen bij het ontwikkelen van een programma voor nu cleaire bewapening. Volgens een uiterst geheim akkoord heeft Washington Frankrijk hierover vijftien jaar lang in formatie verstrekt. Dat schrijft professor Richard Ullman, een autoriteit op het gebied van in ternationale betrekkingen aan de Princeton University, in het blad Foreign Policy. Vol gens Ullman is het akkoord, dat door president Richard Nixon werd gesloten en door iedere president daarna is na geleefd, voor beide partijen zeer gunstig geweest. Frank rijk is erdoor veel nauwer be trokken bij de nucleaire plan ning van de NAVO dan tot nog toe werd aangenomen. Frankrijk is wel politiek, maar niet militair lid van het bond genootschap. PEKING De Nederlandse managers die hun officiële (koninklijke) bezoek aan Chi na de mist in zagen gaan, heb ben hun huiswerk niet voor niets gedaan. Hun speeches worden per post bezorgd. De technische topmensen hadden hun redevoeringen al vroeg moeten inleveren, opdat die in het Chinees vertaald konden worden. Toen de economische missie werd afgeblazen, zat de Nederlandse ambassade in Pe king opeens met stapels be drijfsinformatie. De speeches zijn vele honderden keren af gedrukt en worden nu, samen met ander voorlichtingsmate riaal, per post verzonden naar de Chinezen voor wie ze be doeld waren. Een film over Nederland, die de Chinese te levisie zou uitzenden ter gele genheid van het staatsbezoek, werd op het allerlaatste mo ment vervangen door een do cumentaire over Kameroen. De film van Bert Haanstra blijft liggen wachten tot ko ningin Beatrix wél naar China komt. „hoofdredacteur" van de stu dentenradio op het Plein van de Hemelse Vrede. Er zijn studenten die vrezen dat ze de rekening van de de monstratie nog gepresenteerd krijgen. Met een miljoen men sen op het plein en snorrende camera's van de buitenlandse televisie in de buurt, sta je sterk. Maar morgennacht? En de nacht daarna? Alleen op je kamertje in de universiteit? Chinezen hebben geleerd dat het pijnlijk onverstandig kan zijn om je mond open te doen. (Van onze speciale verslaggever) PEKING Studentenlei ders in Peking willen de acties tegen de regering voortzetten, maar het aan tal demonstranten op het Plein van de Hemelse Vrede is teruggelopen tot tienduizend, nu de harde lijn binnen de regerings top het heeft gewonnen. Een groep studentenleiders riep vanmorgen op om met de acties op het plein door te gaan tot 20 juni, wanneer het Volks congres, het Chinese parle ment, een debat houdt over de massale politieke onrust van de afgelopen weken.. Maar de animo voor verdere acties leek te zijn weggeëbd. Gisteren lie pen nog zo'n 80.000 studenten uit heel China mee in een mars in Peking waarin op nieuw het aftreden werd ge ëist van de man van de harde lijn, premier Li Peng, die ruim een week geleden de staat van beleg instelde. De bevolking van Peking lijkt niet meer in het nut van de acties te geloven. De meeste Chinezen hebben hun vrije zondag niet opgeofferd om de studenten te steunen in de strijd. Integendeel. Er kwam nauwelijks volk op de been. In de winkelstraten was het veel en veel drukker dan op het Plein van de Hemelse Vrede. Het ziet ernaar uit dat de stu denten morgen het plein zul len ontruimen en degenen die buiten de stad komen de trein naar huis zullen pakken. De Chinese spoorwegen zijn ge waarschuwd. „We kunnen beter zelf weg gaan, dan dat we daartoe ge dwongen worden", zei gisteren Ren Ju, een lid van de bewa kingsdienst op het plein. Vol gens hem is het ook maar be ter dat de demonstranten hun boeltje pakken. „Hoe langer we hier blijven, hoe meer pro blemen we krijgen met onder dak, eten en hygiëne". Onduidelijk Het blijft intussen onduidelijk wat er gaat gebeuren met de onder huisarrest geplaatste partijleider Zhao Ziyang die Voor het station in Peking drommen duizenden studenten samen die zich voorgenomen hebben naar de provincie terug te keren. foto: ap ervan wordt beschuldigd de acties te hebben aangewak kerd door begrip te tonen voor de eisen van de studenten. Ook aan de carrières van an dere hervormers als partij- voorlichtingschef Hu Qili, vice-premier Tian Jiyun en defensieminister Qin Jiwei lijkt door .de onrust een voor tijdig einde te zijn gekomen. Hoewel geen enkele eis van de studenten is ingewilligd, wei geren de studenten in Peking zich neer te leggen bij een overwinning van de conserva tieven. Ook al heeft Li Peng gewonnen, „de regering is ge doemd te mislukken. Het is slechts een kwestie van tijd. Zij leeft niet meer in de harten van de bevolking", was de re actie van een groepje studen ten uit Wuhan. Over het voortzetten van de protestacties op hun eigen uni versiteit is dan ook al nage dacht. „De studenten moeten wegblijven uit de collegezalen. We moeten de plattelandsbe volking winnen voor onze de mocratische ideeën", aldus de 24-jarige Song Li Feng, De vrijwel zekere ontvoerders van VdB, na hun arrestatie in Brazilië. Van links naar rechts Tyack en Haemers. Verdachte moord Palme volgende week berec RIO DE JANEIRO Pa- trick flaemers, de meest gezochte misdadiger in België, heeft na zijn arres tatie in Brazilië toegege ven dat hij de hand heeft gehad in de ontvoering van de Belgische ex-pre mier Paul Vanden Boey- nants. De 36-jarige Hamers werd za terdag in Rio de Janeiro gear resteerd, samen met zijn vrouw Denise Tyack en een medeplichtige, Axel Zeyen. Haemers verklaarde tegenover de pers dat zijn bende zich na een reeks overvallen op geld transporten was gaan toeleg gen op het ontvoeren van be kende en rijke personen, „zo als oud-premier Vanden Boey- nants, die ruim zestig miljoen dollar bezat". De voormalige premier werd op 13 februari tegen een losgeld vrijgelaten, nadat hij een maand in een villa in het Noordfranse Tou- quet was vastgehouden. De twee mannen werden tege- STOCKHOLM De 42-jarige Zweedse crimineel Christer Petersson is vandaag officieel aangeklaagd wegens de moord, in 1986, op de Zweedse premier Olof Palme. Het pro ces begint volgende week maandag, aldus juristen in Stockholm. Petersson ontkent dat hij de moordenaar is. De grote vraag is of de politie in staat zal zijn genoeg overtui gend bewijsmateriaal te leve ren voor de schuld van Peters son. Er zijn weliswaar getui gen die hem op de plaats van President Bush werd gisteren komd door premier Martens. bij aankomst in Brussel bereid er officieel commentaar op te geven. Sommigen wezen wel op het gevaar dat het eenzijdig terug halen van duizenden Ameri kaanse militairen zou kunnen worden uitgelegd als een maatregel om West-Duitsland te „straffen" voor haar hal- starrige houding in het conflict met de VS en Groot-Brittan- nië. De zegslieden zeiden te vrezen dat elke stap die leidt tot verzwakking van de veilig heidskoppeling tussen de VS en West-Europa een psycholo gische klap kan betekenen voor het bondgenootschap, dat toch al ernstig gebukt gaat on der het gekrakeel over de kernwapens. Grote druk De Westduitse kanselier Kohl heeft zaterdag gezegd de on derhandelingen tussen de Ver enigde Staten en de Sovjetunie over de nucleaire korte- drachtwapens niet te willen uitstellen „tot in de verre toe komst". Volgens waarnemers lijk met Denise Tyack houden toen zij naar opbelden De Braziliaanse tie zocht al sinds half mei Haemers op verzoek Belgische autoriteiten, gische politie was hem spoor waren gekomen d afluisteren van de In juni '88 werd Haemert fi' verstek tot tien jaar ven tv deeld op beschuldiging !te§ bendevorming en gewap<ive roofovervallen, waarbij doden zijn gevallen. lf de moord hebben gezien. niemand heeft hem met! wapen gezien en het map wapen is nooit gevonden.! proces zal naar verwacht! vier tot zes weken duren. Lr oi heeft hij daarmee een v^sc lijk in Brussel over de SNBd ketten niet waarschijnlj l gemaakt. Kohl staat ed R ook onder grote druk vaniw coalitie-partner, de FDP,|n zo snel mogelijk wil onderjie delen. Kil Op een congres nam de zaterdag een motie aan, in staat dat „de alle op land cleaire korte-dracht en nucleaire artillerie worden uitgesloten, als d; aanleiding wordt gegever een verbeterde veiligheic atie in Europa". In de FDP solutie werd niet verduide wat onder „een verbet) veiligheidssituatie" wordt staan. De volledige uitbanning de kernwapens voor de k afstand, de derde „nul-opl is voor de meeste NAVO- den vooralsnog ongewenst VS eisen daarom van I een duidelijk signaal, datl* hij gekant is tegen de volla eliminatie van de SNF)£ pens. Si

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4