mogvorming vraagt om hperking autoverkeer loge Raad: operatie onnodig bij kans op lijdensweg Leiden spant geding aan voor extra leerkracht i jpels verdedigt campagne YD-standpunt Kamer deelt visie kabinet op modernisering raketten lGIHNENLAND £eicUcSomtmt VRIJDAG 26 MEI 1989 PAGINA 3 pom klachten |§r snelheid ledboten fBERGEN Bij de rijkspoli- water stroomde de afgelo- igen „een ware vloed van iten" binnen over het gedrag [emotoriseerde watersporters, het water gelokt door het weer zijn het met name de 1 Aprders van speedboten die Persj eens te snel varen en daar- verlqet altijd oplettend zijn. Niet andere recreanten hebben adioLorden gehinderd. De lande- eer ninspectie van de Dierenbe- ló afning heeft daarover ge- ider#l Lijst met wensen Premier Lubbers bekijkt aandachtig de lijst met wensen die de Vereni ging van Samenwerken de Universiteiten (VSNU) hem gisteren aanbood. De wensen betreffen de maat schappelijke functie van de veertien universitei ten in de jaren negentig. De universiteiten vragen meer beleidsruimte en meer geld om aan de groeiende vraag naar hoger opgeleiden te vol doen. Links VSNU-voor- zitter Van der Schans. FOTO: ANP Schoolprojekt over voorkomen diefstal LEIDEN Met ingang van het nieuwe school- seizoen kunnen scholen beschikken over een speciaal lespakket over de preventie van dief stal. In navolging van projecten over vandalis me heeft het ministerie van justitie samen met de Rijksuniversiteit Leiden dit pakket opgezet onder de titel „Wij pikken het niet". Het pak ket, dat nu wordt uitgeprobeerd op vier scholen in Amsterdam, Den Haag, Leiden en Sassen- heim, krijgt deze zomer zijn definitieve vorm. Het bestaat uit vier lessen voor leerlingen van de hoogste klassen in het basisonderwijs (10-12 jaar) en de laagste klassen van het voortgezet onderwijs (12-14 jaar). Aan het einde is een „happening" ingebouwd waarbij ook anderen betrokken kunnen worden, zowel van binnen als buiten de school (politie, winkeliers, ouders enzovoorts). PSP wil onderzoek naar gif in pindakaas DEN HAAG PSP-kamerlid Van Es wil dat de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en Evenhuis (economische zaken) de verkoop van TSN-pindakaas en Wijko-pindasaus verbieden. Zij wil dat de bewindslieden de Rijkskeurings dienst eerst een nader onderzoek laten instellen naar te hoge concentraties giftige aflatoxine. De Consumentenbond heeft uitgezocht dat merkloze TSN-pindakaas en Wijko-pindasaus meer dan het wettelijk toegestane percentage kankerver wekkende aflatoxine bevatten. Pindakaas en - saus moeten zeer zorgvuldig worden bereid, uit gave, onbeschimmelde pinda's. Aaangetaste pin da's kunnen aflatoxine bevatten, een ujtschei- dingsprodukt van een bepaalde schimmel die vooral voorkomt op onder vochtige omstandig heden opgeslagen eiwitrijke levensmiddelen. Koor uiteen na onenigheid over Weijers ALMELO Tweede-Kamerlid Steef Weijers is de oorzaak van het uiteen vallen van het Twents Byzantijns Koor uit Hengelo. Een aantal koorle den is het er niet mee eens dat Weijers wordt toegelaten hoewel hij niet voor het zangersexamen kon slagen. Het be stuur nam begin dit jaar het besluit van de dirigent over om Weijers uit het koor te weren. Weijers besloot daarop zangles te nemen, maar inmid dels was onenigheid binnen het koor ontstaan. De voorzitter en secretaris traden af en andere leden volgden. De 'rebellenhebben besloten om een nieuw Byzantijns koor op te richten. Zestien zangers gaan met Weijers door. initiyolg van de voorpagina) ;n. Ij HAAG De aan- imeijende smogvorming nro^t om een dringende igerirking van het auto- miijeer. De Stichting Na- •p inen Milieu stelt dat ze- echtjg tot tachtig procent corrode vervuiling die bij onniweertype tot smog wordt veroorzaakt het wegverkeer. De ?porP echte oplossing is ke ipring van het weg- ,mrcFer> aldus de stich- ag in lutorfocialistische Partij heeft d i gisteren in een telegram t-sp^treeks tot minister Nij- Jjewend met het verzoek w regelen te treffen. Boven -rnenond zouden volgens de ?er (jsterochtend waarden van vo(onderd microgram aan jerl^foxiden en ozon zijn ge- n, terwijl waarden van tweehonderd overal in tmt, Utrecht en Zuid-Hol- ïds ^voorkomen. Volgens een lliet^voerder van Milieube heer is tot nu toe echter nog nergens de grens van de waar schuwingfase overschreden. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) kon digde gisteren code 2 voor de uitstoot van zogenoemde reac tief koolwaterstoffen af. Dat betekende dat bedrijven (che mische industrie) de uitstoot daarvan moesten verminde ren. De koolwaterstoffen ver oorzaken stank, waarover bij de DCMR flink wat klachten zijn binnengekomen. De be perking van de uitstoot gold voor het gehele Rijnmondge bied. De situatie was vanoch tend nog niet zo ernstig dat be paalde vormen van industrie verplicht moesten worden stil gelegd. Ook Noord-Holland stelde in de loop gistermiddag de waarschuwingsfase in en riep zijn inwoners op de auto te laten staan. In de Zuidhollandse groeikern Spijkenisse werden de plannen voor een uitstapje van tien burgemeesters aangepast aan de milieuomstandigheden. Aanvankelijk was het de be doeling dat burgervaders met een busje de laatste ontwikke lingen in de nieuwbouw van Spijkenisse zouden gaan bekij ken, maar op initiatief van gastheer burgemeester De Groen werden er tien fietsen van ambtenaren geleend. Boeren Het aanhoudende droge weer heeft nog geen alarmerende gevolgen voor de boeren. Rundveehouders hebben dankzij het fraaie weer zelfs van hun grasland een rijke oogst binnengehaald om in te kuilen als wintervoer. „Ook de snijmais die net is ingezaaid, komt dankzij de hoge tempe ratuur goed op. Als het nog veel langer droog blijft, vrees ik dat die jonge mais het wel moeilijk krijgt. In dat geval zullen de veehouders moeten beregenen", zegt ir. W. Ogink van het Rijkslandbouwcen trum in Tilburg. In de tuin- en akkerbouw geeft de situatie evenmin aan leiding tot ongerustheid. Wel is door de droogte bijvoorbeeld gestopt met het zaaien van witlof maar dat kan over enige tijd alsnog gebeuren. De bio- industrie ziet zich ook niet voor onoverkomelijke proble men geplaatst. Het is volgens een zegsman van de Noordbra bantse Christelijke Boeren bond NCB soms wel moeilijk de varkens- en kippestallen goed te ventileren. Sproeien De droogte speelt slechts op beperkte schaal de waterlei dingbedrijven parten. Op de Utrechtse heuvelrug, in Mid den- en Noord-Limburg, in Noordwest-Brabant en in Al melo zijn er van tijd tot tijd problemen met de druk in het leidingnet, weet een woord voerder van de overkoepelen de organisatie Vewin. „Dat kan gebeuren als mensen mas saal hun tuin sproeien. Daar om is in die gebieden via ad vertenties en oproepen op de lokale radio gevraagd daar te rughoudend mee te zijn. Er is absoluut geen sprake van een landelijk probleem", aldus de zegsman. Een tekort aan water bij aanhoudende droogte ver wacht hij zeker niet. Een medewerker van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en instituut. Via een ingenieus systeem van trechters en slangen Milieuhygiëne (RIVM) staat bij een snuffelpaal op het dak van het worden de vervuilende stoffen opgevangen en geregistreerd. FOTO: ANP "nms HAAG Als een opera- lijkyeliswaar het leven van 'Alg*md kan redden maar te- f zü de mogelijkheid van een j lijdensweg opent, hoeft arts niet te opereren. In 2enstemming met de ou- kan hij medisch handelen V-corwe&e laten- zonder daar- 'vervolgd te worden. vanis de strekking van een er 'je maand gewezen arrest CDide Hoge Raad, die daar- aterteen uitspraak van het ge rechtshof in Den Bosch heeft overgenomen. Het hof oor deelde eerder dat een arts, die in 1985 besloot een mongoloide baby niet te opereren aan een darmafsluiting, niet vervolgd mocht worden. De arts was het eens met de ouders van het kind en met de directeur van de Raad voor de Kinderbescherming in het rayon Limburg dat opereren mogelijk was maar dat niet in grijpen het kind veel leed zou besparen. De in het Wevers ziekenhuis geboren baby leed aan het syndroom van Down (mongolisme). Eén van de ver schijnselen daarvan is een dichtgegroeide twaalfvingerige darm. Het kind werd overge bracht naar het academisch ziekenhuis in Rotterdam maar de ouders weigerden toestem ming te geven voor de opera tie. De staf van het ziekenhuis in Rotterdam, met onder ande ren de Leidse hoogleraar kin- derchirurgie J. Molenaar, steunde hen daarin. Inmiddels had de huisarts van het echtpaar de zaak gemeld bij de inspectie voor de volks- gezonheid, waarna justitie het kind onder toezicht van de Raad voor de Kinderbescher ming stelde. Ook die steunde de ouders in hun opvatting dat het mongooltje niet geopereerd moest worden. Het kind over leed op 17 mei. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, VVD, D66 en de kleine christelijke fracties) deelt de visie van het kabinet op de modernisering van de nucleaire korte- afstandsraket ten (SNF-wapens). Volgens het kabinet kan het moderni- seringsbesluit tot 1992 worden uitgesteld Als dan het al jaren slepende Oost-West-overleg over wederzijdse verminde ring van conventionele wa pens gunstige résultaten heeft Justitie besloot de arts en de directeur van de kinderbe scherming te vervolgen we gens doodslag. Het gerechtshof in Den Bosch honoreerde ech ter de bezwaren van de twee hiertegen: de beslissing om niet te opereren kon in rede lijkheid genomen worden, al dus het hof. Zowel de arts als de directeur hoefden dus niet voor te komen. Het hof baseerde zich hierbij opgeleverd, zal er onderhan deld kunnen worden over ver mindering van de SNF-wa pens. Hierbij moet echter naar de mening van het kabinet niet gestreefd worden naar volledi ge afschaffing van alle korte- drachtswapens in Oost en West. omdat de NAVO een aantal van deze wapens wil behouden als onderdeel van haar afschrikkingsstrategie. Bovenstaand scenario zal waarschijnlijk ook de uitkomst worden van de NAVO-topcon- ferentie, die komende maan- mede op de getuige-deskundi- ge, de hoogleraar kinderchi- rurgie prof. dr. A Vos uit Am sterdam. Hij oppreerde eerder zelf mongooltjes met eenzelfde afsluiting. Vos verklaarde dat de kinderen die het uiteinde lijk hadden overleefd „in een poel van vreeslijkheid" terecht waren gekomen. Hij vond het terecht dat de kwaliteit van het leven betrokken werd bij de beslissing om wel of niet te operen. dag en dinsdag in Brussel zal worden gehouden. Het is een mede dankzij de bemiddelings pogingen van premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gesmeed compromis tussen enerzijds de Verenigde Staten en Groot- Brittannië en anderzijds de Bondsrepubliek Duitsland, Ita lië, Noorwegen, Denemarken, België. Griekenland en Spanje. De laatstgenoemde groep lan den wilde zo spoedig mogelijk beginnen met onderhandelin gen over vermindering van de korte-drachtswapens en daar- LEIDEN De gemeente Leiden wil geld voor ex tra leerkrachten op de Dr. Van Voorthuijsenschool en een verbod op de per soneelsstop in het speciaal onderwijs. Ze overweegt een kort geding aan te spannen tegen de Staat der Nederlanden. „Maar we moeten dat eerst goed onderzoeken. Als we het juridisch goed kunnen on derbouwen komt er zeker een geding", meldde de heer C. Klein van de di rectie Onderwijs van de gemeente vanmorgen. Aanleiding voor het mogelijke geding is een uitspraak van de Raad van State van twee we ken geleden. Daarin werd be paald dat Bert Kemper op de school moet worden toegela ten. Volgens Leiden is de school echter vol en moet er een leerkracht bij. Volgens ar tikel 23 van de wet op het spe ciaal onderwijs is het aantal le raren die het rijk moet bekos tigen afhankelijk van het aan tal leerlingen. In de bevrie zingsmaatregel waarvan de stop het gevolg is is dat princi pe omgedraaid. „Iedere ouder die nu naar de rechter stapt en waarvan wij een kind weige ren toe te laten, krijgt gelijk. Daardoor moeten we meer leerlingen aannemen en zijn er meer leraren nodig. We willen Ginjaar-Maas voor de financiële, gevolgen daarvan gaan aanspreken. Het is haar maatregel die ons veel geld kan gaan kosten", aldus Klein. Geheel zeker is het geding overigens nog niet. Klein: „We moeten eerst de zaak goed ju ridisch onderbouwen, want we gaan een geding in om het te winnen". Als Leiden het ge ding wint is de personeelsstop van de baan. Er zijn in Neder land ongeveer drieduizend kinderen die wachten op toe lating op een school voor spe- bij het liefst aansturen op een nul-optie. met andere woorden: totaleafschaffing van deze wapencatagorie. Dit standpunt werd gisteren in de Tweede Kamer nog wel verdedigd door de PvdA en de kleine linkse partijen, hoewel deze het onderling ook niet ge heel eens waren. PPR en PSP wijzen elk moderniseringsbe- sluit bij voorbaat af. Ria Bec kers (PPR) beschuldigde de PvdA ervan, wèl akkoord te willen gaan met modernise ring van de SNF-wapens als de onderhandelingen over de ciaal onderwijs. Als de bevrie zingsmaatregel ingetrokken moet worden betekent dat dat er een enorme stroom leerlin gen zal instromen in het spe ciaal onderwijs. Spoeddebat Staatssecretaris Ginjaar-Maas, die de bevriezingsmaatregel bedacht heeft, wil de perso neelsstop niet opheffen. Ze deelde dat vorige week al mee en herhaalde dat standpunt gisteren in de Tweede Kamer tijdens een door PvdA'er De Cloe aangevraagd spoeddebat. De maatregel moet dertig mil joen gulden aan bezuinigingen opleveren. Ze kreeg in het de bat de steun van de meerder heid van de kamer (CDA en VVD) in haar opstelling. Voor Leiden was de houding van de Kamer een teleurstel ling. „We hadden de hoop dat de maatregel die vorig jaar metpijn en moeite door de Kamer kwam en waarbij zelfs met portefeuilles gezwaaid is, nu geen meerderheid meer zou krijgen. Dat er een meer derheid voor intrekken van de maatregel zou zijn", aldus Klein. „Helaas bleken de rege ringspartijen ondanks de uit spraak van de Raad van State nog achter de maatregel te staan. Volgens de regerings partijen is de uitspraak van de Raad van State een voorlopige en geldt die slechts voor een individuele leerling. De VVD'er Franssen vond de uit spraak rommelig, juridisch ge kunsteld en onvoldoende bear gumenteerd. reductie van conventionele wapens zouden mislukken. D66-fractieleider Van Mierlo, die het in grote lijnen met Lubbers en Van den Broek eens was, uitte wel bedenkin gen tegen het feit dat de NAVO de laatste jaren veel te weinig eigen initiatieven toont. „Het is iedere keer Gor- batsjov die scoort", een opmer king die bij Lubbers de reactie: „Dat is toch prima?" losmaak te Van den Broek betoogde echter dat de recente ontwik kelingen op wapengebied „heus niet allemaal door Gor- by mogelijk zijn gemaakt". anon rtijel er e /ij zij >g f HAAG Minister Ils zal in de campagne ifgaande aan de ka- erkiezingen van 6 mber voluit het d)-standpunt verdedi- T.nM|dat de belastingaftrek len i» woon-werkverkeer Jjkes maê worden afge- ft. Hij zei dit gisteren, "n d«PÉ> waaroP het Milieu- ?t oridsplan werd gepre- 25 8"rteerd. N oewindsman denkt hier- Mi3 tegemoet te komen aan de 141 van de VVD-partijraad hij zich dient te houden 13 de opvattingen van de 13 j. Deze week zei de libera- 19 ectievoorzitter uit de Eer- Warner, D. Luteijn, dat Nij- 'al bij de presentatie van 13 Nationaal Milieubeleids- afstand zou moeten ne- 13 'van de daarin voorgestel de afschaffing van het reiskos tenforfait. Zo niet, dan v diende de minister het niet op een verkiesbare plaats op de VVD-kandidatenlijst te men. Het VVD-kamerlid Wim Keja heeft deze bedreiging vanmor gen in De Telegraaf bestem peld als een poging tot broe dermoord. Volgens Keja moet Luteijn aftreden als de partij Nijpels toch hoog op de lijst zet. Luteijn heeft inmiddels zijn uitlatingen enigszins afge zwakt. Hij gaf toe dat niet hij maar de kamercentrales (re gionale gewesten binnen de VVD) bepalen welke plaats ie mand op de VVD-kandidaten- lijst krijgt. Ook wilde hij niet ingaan op de vraag of Nijpels naar zijn mening in voldoende mate afstand heeft genomen van het kabinetsvoorstel om het reiskostenforfait af schaffen. „Ik was er niet bij en ik ga er niet over. Bovendien ben ik echt niet zo belangrijk", aldus de liberale senator. jg steeds te weinig vrouwelijke hoogleraren'' 1gDEN Het ministerie van onderwijs en de universiteiten 9 :en meer hun best doen om de ondervertegenwoordiging 1° vrouwen in de hogere functies aan de universiteiten weg te 12 ten. Deze aanbeveling doet het Centrum voor Onderwijsre- 16 ;h van de Universiteit van Leiden. De meeste universiteits- wen werken in (lagere) administratieve functies. Slechts ii tig vrouwen behoren tot het wetenschappelijk personeel. Indien werken vrouwen veel vaker in deeltijd en hebben zij 16 ir dan mannen tijdelijke aanstellingen. Hun kans om een ,7 re functie te krijgen is daardoor kleiner, constateren de on- li Oekers. Onder de 116 hoogleraren die sedert 1986 aan de 7 ersiteiten in Leiden en Amsterdam zijn aangesteld zijn lts zes vrouwen. KNOLLEN GBTei&J ÓF HiyftUlKT 1MT Hl Kunst op schutting Leerlingen van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag zijn begonnen met het beschilderen van de schuttin gen rond de nieuwbouw voor de Tweede Kamer. De vierde klas van de avondopleiding heeft onder leiding van docente Marianne Smits ontwerpen gemaakt rond het thema „springende figuren". De schutting is bijna negentig meter lang en twee meter hoog. Tot het beschilderen werd besloten om te voorkomen dat de schutting voortdurend wordt beklad door minder kunstzinnig aangelegde jongeren. FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3