Aantal dronken Automobilisten jterk gedaald Twaalf maanden geëist tegen Lisser boekhouder nzekerheid over renovatie woningen ?s S( pels DEN De alcohol controles die sinds een jaar intensief worden n p ouden in de Leidse re- werpen vruchten af. een tussenrapportage 'ene Stichting Weten- f^appelijk Onderzoek iten keersveiligheid laaN OV) blijkt dat het -n j tal automobilisten dat zojL drank op achter het 1 |ir zit is afgenomen met jj g jrocent. Het gaat hier- tont vooral om de mensen flwie tussen de 0,5 en 0,8 as 4mille alcohol in het .ausjod werd aangetroffen, groep zwaardere ikers is gelijk geble- a e/i", aldus projectleider Mathijssen. Het experi- nt is begonnen in okto- 1988 en duurt een „Het resultaat is >n opgevend, dit lijkt een d n»d initiatief", zegt rde/^pschef H. Mostert van ^Leidse politie. jrdat de proef begon werd j zogeheten nul-meting ge lden. Er werden 676 auto mobilisten gecontroleerd van wie negen procent van de be stuurders teveel had gedron ken. In april werd een eerste „effect-meting" verricht. Tus sen de 6,5 en zeven procent van de duizend gecontroleerde bestuurders was onder in vloed. Mathijssen spreekt van een „groot verschil": „Meestal doe je er vijf jaar over om een dergelijk effect te bereiken. De kans dat het puur toeval is dat de tweede maal minder mensen teveel hadden gedron ken is niet zo groot. Vermin dering van 25 procent, dat is een duidelijk resultaat. Je kunt je alleen wel afvragen of de daling helemaal te danken is aan de veranderde controles. Dat weten we niet. Er zou sprake kunnen zijn van sei zoensinvloeden, maar zelf heb ik het gevoel dat die geen rol spelen. Naar mijn idee wordt in het voorjaar juist meer ge dronken dan in het najaar, toen de eerste controle werd gehouden". Mathijssen bena drukt overigens wel dat het gaat om „ruwe gegevens die nog kunnen veranderen". Ministerie Omdót het kan zijn dat sprake is van een landelijke trend on der automobilisten, worden aan het einde van het experi ment de Leidse cijfers vergele ken met de landelijke resulta ten, aldus Mathijssen. Als blijkt dat door de actie het drankgebruik afneemt, wor den de resultaten van het ex periment doorgegeven aan an dere politiekorpsen. „Die kun nen dan overwegen om op de zelfde manier te gaan wer ken". Het experiment wordt in de Leidse regio gehouden omdat daar al sprake was van samen werking tussen verschillende korpsen op het gebied van drankmisbruik. De proef is een initiatief van de SVOW. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft ongeveer 3,5 ton beschikbaar gesteld voor de directe onderzoekskosten, waartoe de extra kosten die de politie maakt niet behoren. Ook de Rijksuniversiteit Lei den werkt mee aan het pro ject. Medewerkers analyseren de metingen en houden inter views onder de aangehouden automobilisten. De vragen gaan met name over de ele menten die van inlvoed zijn op- het drankgebruik en over de Het aantal automobilisten dat met drank op achter het stuur zit is door intensieve alcoholcontroles afgenomen met 25 procent. opvattingen die mensen heb ben over alcohol en verkeer. De controles worden uitge voerd door de Leidse politie in samenwerking met de rijkspo litie in Oegstgeest, Hazerswou- de, Leiderdorp, Voorschoten en Alkemade. Gewoonlijk worden, vertelt Mathijssens, slechts enkele malen per jaar grootschalige controles uitge voerd. „Gevolg van deze werkwijze is dat mensen het idee hebben: er is pas Nederlandse kampioen K&G 5 ,&G naar Kerkrade 'EN De Leidse muziekvereniging K&G wordt, als Neder- Is kampioen, afgevaardigd naar de finale van het Wereld Mu- og Concours. Aan dit concours, dat in het voetbalstadion van [992-a JC 'n Kerkrade wordt gehouden, doen korpsen mee uit O land- Nederland en de Verenigde Staten. Het concours wordt op zondag 23 juli gehouden. De muziekvereniging organiseert in samenwerking met de stichting Taptade Leiden een busreis naar Kerkrade voor familie en supporters. Nadere informatie is ver krijgbaar via telefoon 071-224673. otiri itwiORDWIJKERHOUT uwetDe veertig gemeente- jningen in de Van 't geflffstraat, de Koningin- e \fveg en de Viaductweg 1 eriNoordwijkerhout wor- 2 h waarschijnlijk toch ek fenoveerd. Het door kin van de operatie is af- iidePkelijk van het rijk, dat ;ldePr 765.000 gulden moet pragen in de kosten. s dat geld er niet komt, frdt het plan voorlopig Jeblazen. ibad?emoederen over ket we^ oudn'et renoveren van de wo- t vJgen liepen gisteravond tij- oo> de vergadering van de fgjjfreenteraad hoog op. In to- we? moet er twee miljoen gul- a op tafel worden gelegd. dA-raadslid W. Hof-van Putten weigerde daarmee in te stemmen omdat de gemeente raad geen kennis heeft kun nen nemen van het bestek en de begrotingen. Wethouder P. Heemskerk van ruimtelijke ordening erkende dat de raadsleden min of meer door de plannen waren overdon derd, maar wees erop dat het plan voor 1 juni door de ge meenteraad moet worden aan genomen omdat het recht op een rijksbijdrage anders ver valt. „We moeten dit plan in ieder geval aanmelden bij de provincie om aanspraak te kunnen maken op een subsi die. Als we dat niet doen, krij gen we zeker geen geld", aldus Heemskerk. Hof nam daarmee geen genoe gen. „We worden zo gewoon overdonderd. Het is voor ons onmogelijk om zo maar te be slissen over een bedrag van twee miljoen, zonaer aai we ei eigenlijk ook maar iets van af weten Als er zo veel haast bij is moet er volgende week maar een extra raadsvergade ring worden ingelast". Dat ging de overige partijen echter te ver. CD A-zegsman C. van Duin toonde zich als eerste be reid de wethouder het ver trouwen te schenken. „Het CDA wil wel dat de gemeente lijke ambtelijke dienst zelf een rapport opstelt. Maar we gaan akkoord op voorwaarde dat we in de eerstvolgende verga deringen het fijne ervan hoJ Van Duin had wel kritiek op het eigenmachtige optreden van woningbouwvereniging Antonius van Padua, dat de onderhandelingen over het onderhoud van de woningen met slechts één aannemer had gevoerd. Het raadslid wil op korte termijn van het college horen waarom de gemeente hier niet heeft ingegrepen. „Wanneer er meerdere aanne mers zouden zijn benaderd, zou de onderlinge concurren tie de prijs hebben gedrukt", meent Van Duin. het onderhoud kost nu per wo ning 51.000 gulden. Met dui zend gulden minder per wo ning maak je toch al gauw een aardige winst". Volgens wet houder Heemskerk is er even wel niets aan de hand. „Het bedrijf waarmee we nu moge lijk in zee gaan staat landelijk goed aangeschreven en is ge specialiseerd in juist dit werk. Het college heeft wel vertrou wen in de beloofde kwaliteit. Bovendien liggen de door het bedrijf geschatte kosten onder de begroting van de woning bouwvereniging". Zeventig Het specifieke van het project in de Leidse regio is dat elke week wel een controle wordt gehouden. Steeds gebeurt dat op een ander tijdstip en op verschillende locaties. Totaal zijn in de Leidse regio zeven tig plekken aangewezen waar controles kunnen worden ge houden. Opvallend is verder dat iedereen wordt aangehou den, en niet alleen de automo bilisten van wie de agenten vermoeden dat ze te diep in het glaasje hebben gekeken. Mathijssen. „Gebleken is na melijk dat gedronken is door dertig procent van de bestuur ders van wie de politie denkt dat ze niets hebben gedron- De controles die de komende maanden nog worden verricht, worden aangepast aan de re sultaten die het eerste half jaar zijn behaald. „We weten nu dat de actie geen effect heeft op de zwaardere drinkers. We analyseren de controles naar posten en tijdstippen zodat we ons meer kunnen concentre ren op die groep. We hebben namelijk het idee dat de zwaardere drinkers nog niet zoveel met het toezicht van de politie in aanraking zijn geko men", aldus Mathijssen. DEN HAAG/NOORDWIJK/ LISSE Een 27-jarige Lisse- naar heeft gisteren bij de Haagse rechtbank twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich horen eisen, wegens valsheid in geschrifte. De man zou in maart 1986 twee keer een overschrijvingsfqrmulier hebben vervalst. Geld dat hij als boekhouder voor zijn werkgever Max Sedelaar Ma kelaars in Noordwijk voor een ander doel moest overmaken, liet hij storten op een rekening van King Lum Commodities, een makelaarskantoor in ef fecten. De Lissenaar had in 1985 nog al wat gespaard en was in con tact gekomen met een beleg ger, die hem naar King Lum in Amsterdam verwees. Dit kantoor zou voor hem beleg gen in „olie". De Lissenaar had hier 25.000 gulden voor uitgetrokken. Echter, na een paar dagen werd hij benaderd nog meer geld te storten, want de koers was gezakt. Nu stort te hij nog eens 20.000 gulden Weer enige tijd later werd hij opnieuw gebeld met de zelfde smoes. Hij stortte 78.000 gul den. Geld dat hij voor dit doel al had moeten lenen. Toen het makelaarskantoor" maar bleef kopen en geen winst voor hem maakte, vroeg de man waar zijn geld bleef. Antwoord op die vraag hij niet, wel zou de boekhouder een pistool tegen zijn slaap hebben gekregen toen hij dreigde naar de politie te stap- Na dit voorval werd hem weer om geld gevraagd. Grote be dragen had hij niet meer, waarop hij het kapitaal van zijn baas ging aanspreken. In totaal zou het om een bedrag van een half miljoen gulden gaan. Dat hij toch door ging met het storten van geld, was enerzijds omdat hij zich be dreigd voelde en anderzijds was hem te verstaan gegeven, dat wanneer hij zou stoppen, hij alles kwijt zou zijn. Obsessie Volgens een psychiatrisch rap port is de 27-jarige gefixeerd op snel geld verdienen en is dat ontaard in een obsessief denken. Het gevolg is dat hij optredende risico's bagatelli- seerd, er een bewustzijnsver nauwing optreed en hij ont kend dat hij in financiële moeilijkheden kan raken. Daarbij speelde bij het beleg gen onwetendheid een rol en realiseerde de verdachte pas heel laat dat hij ziin geld kwijt was en hem een loer was ge draaid. Op het moment heeft hij twee bedrijven in Nederland en een adviserende functie in zuid- Frankrijk. Hij zou zo'n acht tien uur per dag werken. Rechtbank-presidente, mr. P. Koningsveld, vroeg zich af of de man niet te veel hooi op zijn vork heeft genomen. An dere liefhebberijen dan zijn werk heeft hij niet. „Daar kan een gevaar in schuilen". Officier van justitie, mr. D. van der Broek, gaf toe dat het beleggingsbedrijf niet goed be kend stond en het er gewoon op uit was geweest de man geld uit de zak te kloppen. Overigens bestaat de firma niet meer. Ook achtte de offi cier het niet onaannemelijk dat de Lissenaar onder druk had gestaan. Mr. van der Broek, meende echter dat de man tijd had gehad om te stop pen en naar de politie had moeten stappen. „Je wordt be dreigd en aan alle kanten kaal geplukt. Maar hij heeft ge dacht dat wel weer goed zou komen". Raadsman, mr. A. Brink, vroeg om heropening van het gerechterlijk vooronderzoek. De klacht over de bedreiging van zijn cliënt was niet behan deld. De advocaat zou graag zien dat degene, die met het pistool had gedreigd en een getuige zouden worden ge hoord. Dan zou komen vast te staan in hoeverre de Lissenaar onder druk had gestaan en in hoeverre hij verantwoordelijk was geweest voor zijn daden. De rechtbank doet 8 juni uit spraak. Insecten De vereniging voor Natuur- en_ Vogelbescherming Noord- wijk houdt vanavond in het Natuurcentrum Jan Verweij aan de Weteringkade een speciale avond over Insecten. De heer Kayadoe geeft een lezing met dia's over dit on derwerp. In het bijzonder zal hij de aandacht vestigen op de vlinders. De bijeenkomst begint om acht uur. Sportvisser De Hengelsport vereniging De Sportvisser in Noord- wijk bestaat dit jaar 40 jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum roept het bestuur alle leden op om zaterdagavond naar het dorpshuis De Rank te komen. De muziale omlij sting van dit teest wordt ver zorgd door de groep Second Life. De feestavond begint om acht uur. Surfen De surfers van de Water sportvereniging Leidschen- dam organiseren zondag de jaarlijkse surfmarathon de Drie-Uurs van Vlietland. Het is de bedoeling dat de deelne mers in drie uur tijd zoveel mogelijk ronden afleggen. De winnaar krijgt de wisselbe ker De wedstrijd wordt ge varen vanaf het surfstrand van recreatiegebied De Vliet- landen. De strat is om 12.00 uur, inscrhijven tussen 10.00 en 11.30 uur. De materiaal keuze is vrij. Het zeil mag echter niet groter zijn dan 7,3 vierkante meter. Inlichtin gen: telefoon 070-270189 of 070-272783. Lezing Een lezing over transcedente meditatie wordt woensdag gehouden in sociaal-cultureel centrum De Schel ft in Noordwijkerhout De orga nisatie is in handen van de stichting Ritam. Donderdag avond houdt deze stichting een lezing in De Bron aan de Troubadourweg in Alphen Beide bijeenkomsten begin nen om acht uur, de toe gangsprijs bedraagt /5. De Schakel Dagcentrum De Schakel, ac tiviteitencentrum voor vol wassen geestelijk gehandi capten in Oegstgeest houdt woensdag een open dag in het centrum aan de Prins Hendriklaan 12 in Oegst geest. Tussen half drie en half acht worden demonstra ties gegeven door verschil lende activiteitengroepen Ook is er een expositie van collages. Verder wordt er een videofilm vertoond over de dagelijkse gang van zaken in De Schakel. f^IDEN OMGEVING SteidóaOowiwit vriidag 26 mei i989 pagina is lugdolympiade in Rijpwetering ^e^WETERING Op het Hertogspark in Rijpwetering gaat daag de Jeugdolympiade voor het vierde achtereenvolgende van start. De Jeugdolympiade is een driedaags sportief en ge- evenement voor de ROAC-jeugd van Rijpwetering en Oud De openingsceremonie vanmiddag bestaat tradtitiegetrouw lympische muziek, het ontsteken van het Olympisch vuur, ïjsen van de vlaggen en de eedsaflegging. Daarna vetrekt de .C-jeugd naar het strand voor een wandeltocht gevolgd door ipvuur met muziek. Voor het hebben van de broodnodige j .ptrust keert men vanavond laat weer terug naar het Hertog- \k in Rijpwetering. :aterdag vinden diverse olympische spelen, waaronder voet- trefbal-, handbal- en korfbalwedstrijden, plaats, 's Avonds en de jongeren een macaroni-maaltijd voorgeschoteld, waar- ?lr /'j kunnen genieten van „Christiaan's Jeugdshow", veel mu- L i en een gokje bij het Rad van Avontuur. Op zondag worden alleen diverse olympische spelen (kussenslaan, schuin voets- ,*n, toren van Pisam zandzak slepen en dergelijke) afgewerkt, fis er „Vragenvuur" met een bekende Nederlandse voetballer ?eblgd door penalty schieten op een eredivisie-keeper. Protest tegen woningbouw op terrein Lido-theater DEN HAAG/NOORDWIJK bouwvereunnine van A. Kras- iectontwikkelaar zich DEN HAAG/NOORDWIJK De familie Van Lokhorst is tegen de bouw van een appar tementengebouw op het ter rein van het Lido-theater aan de Prins Bernhardstraat. De familie woont vlak bij het aan- gwezen bouwterrein. Het verzoek om schorsing van de door de gemeente Noord- wijk verleende bouwvergun ning werd gisteren behandeld door de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State, staatsraad mr. P.J.G. Kapteijn. Tevens vocht de familie Van Lokhorst het overschrijven van tennaamstelling van de bouwvergunning van A. Kras- ka naar projectontwikkelaar B.B.N. Noordwijk bv. aan De familie Lokhorst vindt dat het 11,64 hoge gebouw niet past in een omgeving met veel laag bouw. De opvatting van het gemeentebestuur dat de uiter lijke verschijningsvorm het gebouw aanvaardbaar maakt voor de omgeving is volgens mevrouw Van Lokhorst een holle frase omdat commerciële motieven bij het verlenen van de bouwvergunning de door slag zouden hebben gegeven. Zij vindt de bouw niet noodza kelijk voor de woningbehoefte in Noordwijk omdat de pro jectontwikkelaar zich alleen tot kopers van de woningen zou richten. De woordvoerder van de ge meente meende dat de bouw wel noodzakelijk is gezien de lijst van woningzoekenden in Noordwijk. Hij wees erop dat de familie Van Lokhorst geen bezwaarschrift tegen de bouw vergunning had ingediend bij het gemeentebestuur Om aan de bezwaren van de omwo nenden tegemoet te komen was onder andere de bouw hoogte verlaagd. De voorzitter doet spoedig uit spraak. Stadsvernieuwing in Paneras goed gelukt LEIDEN „De stadsvernieu wing in Pancras-Oost is goed gelukt". Dit zei de Leidse wet houder van ruimtelijke orde ning, mevrouw M. van der Molen, gisteren tijdens de hon derdste bijeenkomst van de werkgroep Pancras-Oost. De wethouder maakte tevens de resultaten bekend van de en quête die in februari van dit jaar onder de buurtbewoners werd gehouden. De response op de enquête was groot, zo'n veertig procent van de buurtbewoners had daad werkelijk gereageerd. Meer dan de helft van de invullers had klachten over het huis waarin men woont. De meest voorkomende klachten waren de gehorigheid en de vochtig heid van de huizen. Gezien het totale oordeel over de wo ning valt de ernst van de klachten echter mee. Ook had men moeite met het parkeerbeleid van de gemeen te Leiden. Het is in Pancras- Oost bijna onmogelijk voor be zoekers om te parkeren, me nen de buurtbewoners. Ook waren de hoeveelheid opmer kingen over hondepoep op straat indrukwekkend. „Ik word gek van de hondepoep! Glijden tot aan de voordeur", waren de wel markantste. Niet alleen de viervoeters maken de buurt smerig, ook de bewo ners zelf maken er soms een troep van, zo bleek uit de en quête. Vuilniszakken worden bijvoorbeeld op de verkeerde tijd buiten gezet. De werkgroep Pancras-Oost blijft ook na de honderdste bij eenkomst vergaderen. Men is actief bezig met buurtbeheer. Een omgevingsploeg houdt de wijk in de gaten en zorgt voor herstel en het schoonhouden van de buurt. Deze ploeg oog stte in de enquête veel bewon dering. Het liefst zagen de be woners dat de omgevingsploeg een vaste plaats zou krijgen in de wijk. ICOHOLCONTROLES HEBBEN RESULTAAT ocj O De metingen worden verricht met de nieuwe ademanalyse- apparatuur. Mensen die iets te veel op hebben, krijgen een rijverbod opgelegd. Automobi listen die meer hebben ge dronken, krijgen direct een boete die kan oplopen tot zes honderd gulden. Wie echt veel op heeft, wordt vervolgd door het openbaar ministerie. Bo vendien wordt het rijbewijs van die overtreder ingetrok ken Leidse penningmeester hoort jaar cel eisen DEN HAAG/LEIDEN Te gen een 40-jarige Leidenacfr, die als penningmeester van een woningbouwvereniging een bedrag van 95.000 gulden had verduisterd, is gisteren voor het gerechtshof in Den Haag, twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan drie voor waardelijk geeist. De man was van januari 1981 tot en met maart 1987 penningmeester van de Leidse vereniging. Door de rechtbank in Den Haag was de man al eerder tot de geëiste straf veroordeeld. De verdachte was in hoger beroep gegaan, omdat hij de opgelegde straf te hoog vond. Ook werd de Leidenaar ervan beschuldigd een bedrag van veertigduizend gulden, dat hij voor zijn schoonvader beheer-, de, in eigen zak te hebben ge stoken. Zijn schoonvader heeft hem inmiddels het bedrag ge schonken. De man was tot de verduiste ring gekomen, omdat het met zijn centrale verwarmings-in- stallatiebedrijfje slecht ging. Inmiddels was de verdachte ook aan het gokken geslagen en moest het ene gat met het andere worden gevuld. Voor het hof verklaarde de man dat deze gebeurtenissen een diep tepunt in zijn leven waren. Van het gokken is hij nu af, maar dat heeft hem wel veel moeite gekost. De raadsman van de 40-jarige betoogde dat, hoewel de ver duistering zich over een lange periode had uitgestrekt, het toch ging om een incidentele ontsporing en bepleitte een straf gelijk aan het voorarrest van twee maanden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15