Hollandse kolonie Peking verbijt de teleurstelling A WAAR ROOK IS, IS VUUR. Legerleiding kiest kant van Li Peng ItPE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Slachtoffers Bhopal-ramp zoeken steun in Nederland Buitenland EeidócSouocmt DONDERDAG 25 MEI 1989 PAGINA 7 Gjubefiouoatit Arrestatie Touvier werpt licht op rol Franse kerk >ARIJS De Franse oorlogsmisdadiger >aul Touvier, die deze week in een klooster n Nice is aangehouden, heeft zich meer dan reertig jaar schuil kunnen houden met de iulp van traditionalistische stromingen bin- ien de rooms-katholieke kerk. In Frankrijk vordt verwacht dat de rol van de kerk tij lens het komende proces dan ook uitvoerig ian de orde zal komen. Touvier (73) was tij lens de Tweede Wereldoorlog leider van de net de nazi's collaborerende militie in Lyon. )e militie hielp de Duitse bezetters bij het op- iporen van verzetsstrijders. Touvier heeft laarbij nauw samengewerkt met het voorma- ig hoofd van de Gestapo in Lyon, Klaus Bar- )ie, die in 1987 in diezelfde stad tot levens- ang werd veroordeeld. Een archieffoto van Paul Touvier, de Franse oorlogsmisdadiger die deze week is opge- Pakt- „na In Panama voorlopig geen verkiezingen PANAMA-STAD In Panama heeft waarnemend-president Manu el Solis Parma gezegd dat nieuwe presidentsverkiezingen voor 1 sep tember uitgesloten zijn. Oppositie leiders eisten opnieuw dat hun kan didaat wordt erkend als de winnaar van de verkiezingen van 7 mei, die door de regering ongeldig zijn ver klaard. Solis Parma deed zijn uit spraak kort voordat een delegatie van de Organisatie van Amerikaan se Staten (OAS) in Panama ontmoe tingen zou hebben met politieke lei ders, in een poging een oplossing te vinden voor de huidige crisis in het land. Tientallen doden bij treinramp in Thailand BANGKOK In het bergachtige noorden van Thailand is een ttein ontspoord en in een ravijn gestort. Er vielen minstens 22 doden en 53 gewonden, zo melden zieken huizen in de noordelijke provincie Phrae. De trein was op weg van Chiang Mai naar Bangkok. Onder de gewonden bevond zich volgens de politie één Nederlander, die geï dentificeerd is als Martin de Groot. De trein vloog op een heuvel uit de bocht, waardoor dertien van de vijftien wagons ontspoorden. Zes ervan vielen in een ra vijn. De treinen op het traject Chiang Mai- Bangkok zijn doorgaans afgeladen vol. Veel toeristen nemen die trein na een rondreis in het grensgebied van Thailand, Burma en Laos. OORLOG TUSSEN MAURETANIË EN SENEGAL DREIGT PARIJS Het Westafrikaanse land Mauretanië is troepen aan het samen trekken langs de grensrivier met Se negal en de kans op een oorlog tussen beide landen neemt toe. Dat heeft de Mauretaanse minister van binnen landse zaken Djibrill Ould Abdallahi gezegd. De afgelopen maand vielen naar schatting 260 doden tijdens rel len in beide landen, gericht tegen el kanders bevolkingsgroepen. Aanlei ding tot de rellen was een oud grens conflict tussen beiden landen. Sinds dien zijn via luchtbruggen duizenden Mauretaniërs en Senegalezen over en weer geëvacueerd. EG-parlement wil Iran uit de VN STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft een verklaring aan genomen, waarin wordt voorgesteld Iran uit de Verenigde Naties te stoten en de plaats van dat land te laten in nemen door „het dappere en kordate verzet" onder leiding- van Massoud Rajavi. Rajavi is de leider van de Iraanse verzetsorganisatie. De verkla ring is door driehonderd leden van het EG-parlement onderschreven. Zij veroordeelt het regime van ayatollah Khomeini wegens de executie van 90.000 politieke gevangenen De ver klaring was ingediend door de Britse Labour-afgevaardigde Stanley Ne- ^ANNULERING STAATSBEZOEK KOST KLEIN VERMOGEN (Van onze speciale verslaggever Mick Salet) PEKING Vandaag had er eigenlijk een foto van koningin Beatrix in de Chinese kranten moeten staan. Voor vanavond heeft de Chinese televisie nog wel een documentai re over Nederland op het programma staan. Een film van Bert Haanstra. Misschien hebben ze nog een pauzefilmpje op de plank liggen. Voor de meeste Chinese kran ten was het uitstel van het Nederlandse staatsbezoek hooguit een piepklein bericht je. Voor de Nederlandse kolo nie was het een doffe teleur stelling. Diplomaten en za kenmensen hadden veel tijd en werk in de voorbereiding gestoken. Ze begrijpen dat het staatsbezoek niet door kón gaan, maar hielden er toch een flinke kater aan over. De schade? De rekening moet nog worden opgemaakt. Maar het is al wel duidelijk dat de onkosten, verspilde tijd en overbodig werk in de tonnen lopen. Er waren hotels ge boekt. Er waren zalen ge huurd, er waren al Hollandse hapjes overgevlogen. Alle maal weggegooid geld. Omdat niemand rekening had gehou den dat het staatsbezoek door laf t (Vervolg van de voorpagina) PEKING Studenten op het Plein van de Hemelse Vrede zeiden van morgen te vrezen dat het leger spoedig in actie zal komen. De legereenheden zijn tot dusver door menselijke blokkades in de buiten wijken van Peking tegengehouden. De studenten waarschuwden dat een bloedbad zal ontstaan, als de troepen inderdaad de stad binnen rukken. Studenten en andere demonstranten her haalden vanmorgen hun eis dat het Na tionale Volkscongres in een spoedzitting bijeen moet komen om prermier Li Peng af te zetten. De publikatie van de verklaring van de legerleiding, die vanmorgen ook ver scheen in de partijkrant Volksdagblad, zou volgens waarnemers in Peking kun nen wijzen op een onverwachte wending in de machtstrijd binnen de Chinese par tijtop. Waar het er de afgelopen dagen nog naar uitzag dat Li Peng, met op de achtergrond „sterke man" Deng Xiao ping, het onderspit zou delven, moet uit de berichten van vanmorgen worden af geleid dat partijleider Zhao Ziyang aan de verliezende hand is. Zhao zou een meer toeschietelijke houding jegens de demonstranten voorstaan. Duidelijk is in elk geval dat de opstelling van het leger in de huidige politieke cri sis beslissend is. Na de dood van ex-par- tijleider Mao Zedong in 1976 speelde het Volksbevrijdingsleger voor het laatst een beslissende rol. Het regelde de arrestatie van Mao's weduwe Jiang Qing en haar „Bende van Vier", een maatregel die uit eindelijk leidde tot het aan de macht ko men van Deng in 1978. De prijs die de militairen voor hun ingrij pen kunnen bedingen, zou een terugkeer kunnen zijn naar de traditioneel sterke rol die de strijdkrachten in de Chinese politiek spelen. Deng heeft sinds 1978 veel energie aangewend om die rol juist terug te dringen. Eén van Dengs radicale hervormingen bestond uit het verminderen van de strijdkrachten met een miljoen man tot 3,5 miljoen sinds 1985. Ook wedden tal van speciale voorzieningen voor het leger (zoals eigen fabrieken) afgeschaft. Een hoge Aziatische diplomaat heeft voor speld dat de militairen in ruil voor hun steun een plaats in het politburo van de partij zullen eisen en een ruimer budget voor defensie. een oorlogssituatie zou wor den afgelast, is er ook geen verzekering afgesloten. En omdat palingen niet onbe perkt houdbaar zijn en de Chinese luchtvaartmaatschap pij niet gratis annuleert, tikt het uitgestelde staatsbezoek toch door op de begroting van Buitenlandse Zaken. Er kon nog wel wat op tijd worden afgebeld. Tienduizend verse bloemen, een poffertjeskraam en de komst van een vliegtuig vol zakenlieden, orgeldraaiers en klompenmakers. Voor de economische missie had het afreizen zonder de koningin weinig zin. De aan wezigheid van de koningin is juist het aantrekkelijke voor de zakenmensen. Zij opent deuren die anders gesloten blijven. Ook voor de onderne mers kan het afbellen van de hotels en vliegreizen niet he lemaal zonder financiële scha de gebeuren. „Ik schat de reële kosten al gauw op een ton", zegt directeur J. Dil van het reisbureau Expo-Travel. Omdat hij niet verzekerd is voor dit soort gevallen en ook niet failliet wil is hij van plan de annuleringskosten te ver halen op de betrokken klan- ïfiVieuwe Sovjet-parlement oor eerste keer bijeen rloSKOU Vanochtend is in Moskou het Sovjet- parlement nieuwe stijl oor het eerst bijeengeko- De zitting werd •echtstreeks op televisie litgezonden. Wat nu pre- :ies de macht en bevoegd- leden van het 2.250 leden llende Congres van olksafgevaardigden zijn, echter nog niet hele- iaal duidelijk. lervormingsgezinden zeiden (isteren dat het erop lijkt dat iet parlement werkelijk een i inafhankelijk orgaan zal blij- cen te zijn, omdat de commu- I ïistische partij haar afgevaar- ligden geen dictaat heeft op- [elegd. Iet Congres van Vqlksafge- Vaardigden vervangt de oude UCbpperste Sovjet, die niet veel meer was dan een papieren li- phaam. Het congres zal dezer -'jn dagen uit zijn midden de Op- )m Jerste Sovjet nieuwe stijl kie- j-jp-len, het feitelijke parlement, a Itiat acht maanden per jaar bij-' ijn een zal zijn. Verder zal het Qpfongres de president van de Sovjetunie, de premier en de 3n Vnoogste openbare aanklager benoemen. Qklporis Jeltsin, willen evenwel dat het congres meer doet dan benoemen. De volks vertegenwoordiging zou ook grote landelijke problemen als de economische malaise, etni sche onrust en de milieuver ontreiniging moeten bespre ken. Sacharov heeft zelfs ge zegd dat niet de Opperste Sov jet, maar het congres de hoog ste wetgevende macht in het land moet worden. De onafhankelijke Moskouse afgevaardigde Joeri Andrejev zei optimistisch te zijn over de toekomst van het parlement, nu partijleider Gorbatsjov de partij-afgevaardigden geen dictaat heeft opgelegd. De dis cussies tijdens voorbereidende vergaderingen waren volgens hem levendig, en dat doet hem geloven dat het Congres ook „open en actief" zou mogen optreden. Een Oekraiense af gevaardigde relativeerde de betekenis van het congres enigszins: „De mensen ver wachten erg veel, jammer ge noeg. Ze verwachten dat we in staat zijn alles onmiddellijk, op te lossen". Het Congres is samengesteld uit 750 gekozen afgevaardig den uit kiesdistricten met ge lijke aantallen inwoners in de hele Sovjetunie; 750 gekozen vertegenwoordigers van de deelrepublieken en de autono me gebieden; en 750 afgevaar digden uit maatschappelijke organisaties. Tijdens de ver kiezingen kon voor het eerst uit meerdere kandidaten per zetel worden gekozen. De Hongaren moesten nog even wennen aan een niet-militaire minister van defensie. Bij een interview met de Hongaarse televi sie kreeg minister Bolkestein, op bezoek in Hongarije, daarom een compliment dat hij niet in uniform was. Nadat het misver stand uit de wereld was geholpen probeerde de minister een Hongaarse militaire pet. Het bleef bij passen. FOTO: ANP „Betere Oost-Westrelatie vergroot instabiliteit" LONDEN Door de veranderingen in de relatie tussen Oost en West maken de Verenigde Staten en andere NAVO-landen een moeilijk aanpassingsproces door. Het einde van de Koude Oor log heeft paradoxaal genoeg geleid tot grotere instabiliteit in Eu ropa. Dit schrijft het in Londen gevestigde Internationale Insti tuut voor Strategische Studies (IISS) in zijn jaarverslag. De na-oorlogse strategische orde, die bedreigend maar stabiel was, is overgegaan in een tijdperk van verandering, dat wordt gekenmerkt door nieuwe onzekerheden, aldus het IlSS.Sovjet- leider Gorbatsjov waagt een enorme gok door zijn hervormin gen er door te drukken ondanks de etnische spanningen in* zijn land, het ecomische fiasco en de onzekerheden die zijn beleid in de rest van Oost-Europa tot gevolg heeft, aldus het IISS. Hij loopt gevaar dat hij sneller vijanden maakt dan dat hij steun verwerft onder de bevolking. Volgens het instituut is er duide lijk verzet tegen Gorbatsjov, zowel binnen de staatsbureaucratie, als binnen het leger. De militairen hebben zich onder meer hard verzet tegen de eenzijdige vermindering van tanks en troepen die Gorbatsjov vorig jaar bekendmaakte. De perestrojka van Gorbatsjov lijkt Oost-Europa bovendien in twee kampen te heb ben verdeeld: de hervormingsgezinden (de Sovjetunie, Polen en Hongarije) en de behoudende landen (de DDR, Tsjechoslowakije en Roemenië). 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Brand kruiser in 1975 bedreigde kernwapens WASHINGTON Een brand, die in 1975 uitbrak aan boord van de Amerikaanse kruiser USS Belknap, bedreigde kern raketten die op dat marine schip waren gestationeerd. Dat hebben de milieuorganisatie Greenpeace en het Ameri kaanse Instituut voor Politieke Studies IPS gisteren ver klaard. De brand brak uit na dat de kruiser in aanvaring was gekomen met het Ameri kaanse vliegkampschip USSS John F. Kennedy De com mandant van de marine-een heid stuurde een telegram naar het Pentagon dat ver meldde dat er sprake was van een nucleair ongeluk. De on derzoekers hekelden de mari ne en het Pentagon, die beiden verzuimd hebben de brand te vermelden op een lijst van on gelukken met kernwapens. Chander Singh Nimgule, Bilkis Bano en Sunil Kumar (vlnr), drie slachtoffers van Bhopal, gister avond bij hun aankomst op Schiphol. FOTO: ANP AMSTERDAM Aarze lend schuifelt ze de grote aankomsthal binnen. Zon der het te merken negeert ze de uitgestoken handen. Bilkis Bano (33) glimlacht verontschuldigend. Sinds de giframp die in decem ber 1984 de Indiase stad Bhopal ten dode op schreef, is zij blind. Gisteren is zij met drie landge noten aangekomen op Schip hol om in ons land steun te zoeken voor de honderddui zenden mensen die het slacht offer werden van de onacht zaamheid van het Amerikaan se chemieconcern Union Car bide. Uit een opslagtank van het bedrijf, dat het met de mi lieu-eisen niet zo nauw neemt, ontsnapte in de nacht van 3 op 4 december 1984 veertig ton gif. Gevolg: zeker 3.300 doden en honderdduizenden gewon den. Union Carbide moet bestraft worden in een eerlijk proces, is dan ook de boodschap van de Bhopal-delegatie. Satinath Sarangi, die de delegatie als woordvoerder vergezelt, is er zeker van dat die boodschap zal aanslaan in ons land. „De ramp bij Bhopal is een les voor elk ander land", vindt hij. Overal ter wereld, ook in Ne derland staan chemische fa brieken die niet voldoende veilig zijn. En ook Nederland investeert in onveilige chemi sche fabrieken in de Derde Wereld. De verschillende mi lieu- en Derde-Wereldgroepen in ons land zullen de delegatie dan ook met open armen ont vangen. Naast een bezoek aan Kerkrade en Amsterdam staat er een ontmoeting met de FNV in Rijnmond op het pro gramma. Vroeger was Bilkis Bano naaister, maar haar ogen zijn nu zo slecht dat ze geen naai werk meer kan doen. Een tijd lang heeft ze geprobeerd met een handkar zaagsel te verko pen, maar ze raakte te snel buiten adem. Bilkis ziet er oud uit voor haar leeftijd. Na vijf tig stappen is zij moe en krijgt ze problemen met haar adem haling Ook een gevolg van de gifwolk van Union Carbide. Bedeesd en wat onwennig lo pen Sunil Kumar Rajput (17) en Chander Singh Nimgule (49) achter Bilkis aan. Sunil ziet er niet ziek uit, hij heeft weinig lichamelijke klachten. Maar de geestelijke klap was des te groter: door de giframp heeft hij zijn ouders en vijf broers en zussen verloren. Su nil bleef alleen achter met zijn zusje van dertien en zijn broertje van vier. Als „troost" kreeg hij van Union Carbide zestigduizend roepies (achtdui zend gulden) uitgekeerd. In september kan hij weer naar school. Dan heeft hij als win kelhulp genoeg geld verdiend om zijn opleiding te kunnen betalen. Ook Chander kampt met ademhalingsmoeilijkheden. Zijn werk als chefkok heeft hij moeten opzeggen. Hij heeft een tijdje als rickshaw-rijder gewerkt, maar dat hield hij niet meer vol. Vreemd Na jaren van touwtrekkerij hebben de Indiase regering en Union Carbide in februari dit jaar volkomen onverwacht een schikking getroffen. „Nie mand weet nog steeds hoe die schikking tot stand is geko men", aldus Satinath Sarangi. „De regering heeft jaren ge sproken over een bedrag van minimaal zes miljard gulden. Dat is zeven keer zo hoog als de 940 miljoen die in februari zijn toegezegd". „Een absurd laag bedrag", vindt Satinath, „dat we ook niet aan zullen nemen. Er is dan ook nog geen cent uitge keerd. Het geld staat nog steeds op de bank". Die schikking is erdoor ge drukt door opperrechter R.S. Pathak, die vanaf april dit jaar plotseling benoemd is tot rech ter van het Internationale Ge rechtshof in Den Haag. „Maar het vreemde is", aldus Sati nath, „dat Pathak in die rechtszaak moest oordelen over een voorlopige betaling van 540 miljoen gulden door Union Carbide. Van een defi nitieve schikking was hele maal geen sprake. Die is vol komen uit de lucht komen vallen". Vechten Dat Union Carbide de acties van de slachtoffers niet in dank afneemt, heeft de delega tie vorige maand kunnen mer ken Toen de vier op een aan deelhoudersvergadering in de Verenigde Staten het concern een rapport met hun versie van de ramp wilden aanbie den, werden ze gearresteerd en belandden ze in de cel. Een aanbod van de UC-directie, die kennelijk wroeging kreeg, om de borg van vierduizend gulden te betalen sloegen ze af. Satinath: „We hebben net zo lang gewacht tot vrienden van belangenverenigingen daar genoeg geld hadden om ons vrij te kopen. En dat is ge lukt". Volgende week reist de dele gatie via Engeland weer terug naar India. WaV er dan gaat gebeuren staat voor alle vier vast. Satinath: „De schikking nemen we niet aan. We blij ven doorvechten. We hebben de waarheid aan onze kant". JEANNETTE v. LEEUWEN ADVERTENTIE naar de kust te varen. Maar Larry is op zijn post gebleven. Nee, denkt hij eerst, dat kan Bill niet zijn, hij had immers geen baard en geen snor. Maar... aan de manier waarop hij wrikt zou je toch zeggen... Ja, het móet Bill zijnl Dan gaat Larry ook aan wal en hij volgt Bill. Wanneer deze een bergpaadje inslaat, grinnikt Larry voldaan. Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar,en dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. 877) De volgende morgen staat Larry al vroeg aan dek; hij neemt zijn kijker en houdt de „Viking" in de gaten. Die had in |Honolulu immers een matroos nodig? Allicht dat Bill er aan 'boord gekomen is. Maar hoe hij ook tuurt, hij ontdekt zijn vroe- J fiere stuurman niet. Geen wonder, want Bill houdt zich beneden- 'deks schuil. Op de derde dag echter kan hij het niet langer uit houden: hij wil ook wel eens aan de wal. En hij neemt de jol om

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7