Gemeente Leiden moet water bij de wijn doen Klassiek cadeau Xidóe^XHLUmt-5* STAD OMGEVING Leiden mag ruim 1500 huizen extra bouwen 'eiaardexamens op Carillon stadhuis LUF wil miljoen steken in satelliet-onderwijs AANBEVELING BASISGEZONDHEIDSDIENST CckLeSou/icmt _iw Q A WOENSDAG 24 MEI 1989 PAGINA 9 ften n 25 meerb/j7/e/j 3e- en 16 Leidse Wereldwinkel gem ge boekhandel Manifest uden morgen in het iehuys, Breestraat 19, i culturele avond over 'Nq Antilliaanse literatuur, bijeenkomst begint om den uur en wordt beslo- met live-muziek. )nes selte)i lissen stedi f Buurtwerk Binnenstad iden start morgen een tend discursus voor vrouwen. inde cursus wordt 's och- De ds gegeven van 10.00 /oor 12.00 uur in het buurt- DedraJis de Pancrat op de Mid- sop \Stegracht 85 in Leiden. I kosten voor de acht ter w ^en burende cursus zijn |n gulden. Er is kinderop- nrkPiOpgeven kan via 1 -125736 kunr rdere \stelen in kruisboog naar kruit- pen' is de titel van de ie wofsfe dialezing in een sting Mts van zes die vrijdag hogrdt gegeven in de Ka len \alzaal van de Leidse imaawksuniversiteit. De le- in Calêen behandelen de ont- zersclf keling van het kasteel br de eeuwen heen. De ling begint om 9.30 uur waa de Kapelzaal aan de 1 de de Vest. De toegangs ei 1 ijs bedraagt vijf gulden. ?secdeStav0n^ periil' Volkshuis/Stedelijk ff\l wassen werk, Apothe- >rzo ei^'jk ^a' houdt vrijdag p feestavond. Cursisten '"'on r verschillende groepen -1 en van 19.00 tot 21.00 iissieL. zjen wai ze geieerd inQt- jbben. Vervolgens is er ïgen fyziek van Two Man Dntwfynd. De avond is be eld voor alle cursisten, zoekers van het Volks- |is en andere belangstel- iden. LEIDEN/REGIO Tot het jaar 2000 mag Leiden 1500 woningen extra bou wen. Dat is althans het voorstel in de provinciale discussienota „Bevolkings ontwikkeling, woningbe hoefte en capaciteiten". Ook omliggende gemeen ten krijgen volgens dat plan de planologische ruimte voor de bouw van extra woningen. Het gaat om 115 woningen in Alke made, 109 in Zoeterwoude en 35 in Voorschoten. Het aantal woningen dat voor Leiderdorp en Oegstgeest tot 2000 op het program ma staat, blijft gelijk. De provincie Zuid-Holland wil het aantal woningen opschroe ven omdat uit recente bevol kingsprognoses en prognoses van de woningbehoefte blijkt dat de ramingen van het Rijk onvoldoende zijn. Voor de hele provincie geldt een extra aan tal woningen van 22.000. In de Duin- en Bollenstreek kunnen in totaal 1300 woningen extra gebouwd worden Katwijk krijgt er ongeveer 300 wonin gen bij, Lisse 268, Noordwij- kerhout 77, Rijnsburg 145, Sas- senheim 203, Valkenburg 124, Voorhout 91 en Hillegom 76. Noordwijk en Warmond vol gen het huidige programma. Polder „Het is een erkenning van het feit dat in Leiden sprake is van woningnood", reageerde de Leidse wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting vanoch tend op de provinciale plan nen. „Als het doorgaat, krijgen we meer ruimte om te bouwen. Maar het is de vraag of er hui zen kunnen worden gebouwd die aan de Leidse behoefte vol doen. Als er woningwetwonin gen en premiekoopwoningen komen, dan helpt dat om de woningnood te verminderen. Maar aan vrije-sectorwoningen hebben we niet zoveel". De extra woningen moeten worden gebouwd in één van de polders rond Leiden: de Broek en Simontjespolder tussen Fietsster gewond LEIDEN Een 45-jarige vrouw uit Zoeterwoude is gis termiddag na een aanrijding met hoofdletsel naar het Diaco- nessenhuis in Leiden gebracht. De vrouw fietste in Leiden op de Prinsessekade en wilde af slaan naar de Apothekersdijk. Hierbij verleende de Zoeter- woudse geen voorrang aan een fietsster. een 22-jarige vrouw uit Oegstgeest, die in de rich ting van de Turfmarkt reed. Oegstgeest en de Leidse Me- renwijk, de Polder Boterhuis tussen de Merenwijk en Lei derdorp of de Oostvlietpolder bij Voorschoten. Tesselaar wil de zich nog niet uitlaten over de meest reële mogelijkheid: „Daarover moet nog worden gediscussieerd in overleg met de regiogemeenten. Alle loca ties hebben voors en tegens". Uit de nota „Bevolkingsont wikkeling, woningbehoefte en capaciteiten" blijkt dat de uit gangspunten van het huisves tingsbeleid van de provincie Zuid-Holland bij lange na niet zijn gehaald. Op stad en platte land zou de woningbouw een gelijke groei moeten doorma ken. In het landelijk gebied wordt de gestelde norm wel gehaald, stedelijke gebieden lo pen echter sterk achter met bouwen. Ook is in het landelijk gebied sinds 1983 de vrije sec torbouw sterk toegenomen, terwijl deze in de steden ver achterblijft. Groeicijfer Een tweede uitgangspunt is dat de ontwikkeling van de voor- raadgroei in de provincie gelij ke tred moet houden met die in de rest van Nederland. Als het groeicijfer van de rest van Nederland voor Zuid-Holland zou gelden, zouden in de pro vincie per 1 januari 1988 17.000 woningen meer hebben ge staan. Bij de vaststelling van de streekplannen in 1987 moest de provincie van het Rijk de raming van het aantal te bou wen woningen met twintig procent verminderen. Er werd toen een woningbouwprogram ma voor tachtig procent van de oorspronkelijke schatting opge steld Voor de hele provincie geldt een verschil van 42.500 woningen tot het jaar 2000. Eind maart verzochten de twee CDA-statenleden S.J. Veerman en P M W. Elsenaar al aan GS, om het tachtig-procentpro gramma op te hogen naar hon derd procent voor de gemeen ten. Rotterdam en Den Haag halen zelfs de tachtig procents norm niet. Op grond van de bevolkingscijfers heeft de pro vincie nu besloten het tachtig procent programma in veel ge vallen op te voeren naar hon derd procent. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Postcode/plaats: (voor controle i eieioon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau (betreffende letter) naar Postcode/plaats: I Stuur deze bon ui een open envelop - postzegel met nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag JNZ -raf5, \--J i LEIDEN Het Leids Universiteits Fonds (LUF) overweegt één miljoen gulden te schenken aan Eurostep, een gebruikersorgani satie van de binnenkort te lanceren Olympus-satelliet. LUF be staat honderd jaar en wil vanwege zijn jubileum eens flink in de buidel tasten. Eurostep, dat in Leiden wordt gevestigd, gaat ne gen uur per dag educatieve programma's uitzenden. Diverse lan den doen hieraan mee. Na een aanloopfase van ongeveer een jaar moet de satelliet, die door de ESA de lucht in wordt gehol pen, vlekkeloos functioneren. Het jarige LUF heeft sympathie voor afstandsonderwijs via de Europese satelliet en is blij dat Eurostep zo dicht bij de Leidse universiteit gehuisvest wordt. Dat vertelde gisteren C. Oomen, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. „Het miljoen dat LUF in petto heeft zou kunnen dienen voor de ondersteuning van wetenschappelijk onderzoek en de productie van films", opperde Oomen. Zaterdag vergadert het LUF over het geschenk aan Eurostep, de precieze hoogte van het bedrag en de besteding ervan. Minder paarden op Rijnsburgse markt RIJNSBURG Op de Rijns- burgse paardenmakrkt zijn van ochtend 103 paarden aangevoerd. Dat is een flink aantal minder dan in 1988 toen er nog 130 paar den naar de markt werden ge bracht. De lagere aanvoer ver hinderde echter niet dat paar denhandelaren druk bezig waren de dieren te keuren en door mid del van het bekende handje klap paarden te aan- en verkopen. Op de paardenmarkt was het gister morgen druk, ook al leek het minder druk dan het voorgaande jaar. De braderie en kermis mochten eveneens genieten van een flinke belangstelling. Flessen van flat gegooid LEIDEN Een bewoon ster van een flat aan de Milanenhorst in Leiden vierde gisteravond haar verjaardag. Hierbij wer den de lege flessen drank van de vierde etage naar beneden gegooid. De wijkagent heeft het ver jaardagsfeestje onderbo- ken en sommeerde het feestvarken en de visite naar buiten. Tot grote hi lariteit van de overige flatbewoners moesten de scherven eerst worden opgeruimd, voordat het feest verder kon gaan. Minister opent beroepen- dagen voor juristen LEIDEN Minister F. Korthals Al- tes van justitie verricht op donderdag 1 juni de officiële opening van de be- roepen-oriëntatiedagen voor juristen in de Leidse Stadsgehoorzaal. De tweedaagse bijeenkomst die feitelijk al op 31 mei begint wordt georganiseerd door de Stichting Jurist en Werk. Het is voor het eerst dat de stichting deze dagen houdt. In het verleden zijn tweejaarlijkse congressen georgani seerd. Naar verwachting zullen 850 studenten aan de dagen deelnemen. Zij kunnen via workshops, persoonlij ke gesprekken en een informatie markt in de Pieterskerk kennismaken met veertig bedrijven en instellingen. Het gaat daarbij om overheid, bedrijfsleven en advocatuur. Grootscheepse verkeerscontrole WASSENAAR De poli tie heeft vandaag nabij het voormalig dierenpark op de Rijksstraatweg in Was senaar een uitgebreide verkeerscontrole gehou den. In een hoog tempo werden vanaf negen uur tientallen personen- en vrachtauto's gecontro leerd. Gecontroleerd wer den de kentekenbewijzen, geldige APK-keuring en de technische staat van de voertuigen. Aan deze regionale actie, die gecoördineerd werd door de Wassenaarse poli tie, deden ook de korpsen uit Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Den Haag mee. Een vertegen woordiger van de Rijks dienst voor het Wegver keer was aanwezig met een weegbrug om het ge wicht van de auto te bepa len. Ook werd de betaling van de wegenbelasting en ver zekeringspenningen ge controleerd. Leden van het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen onder zochten de lading van vrachtwagens en begelei dingspapieren. LEIDEN De gemeente Leiden moet op recepties en bij zakelijke bespre kingen veel minder of zelfs helemaal geen alco holische dranken meer presenteren. Dat is een van de aanbevelingen die staan in de nieuwe nota „Alcoholmatiging" die door de Basis Ge zondheidsdienst (BaGD) is opgesteld. De nota, die de toepasselijke titel „Water bij de Wijn" heeft gekregen, haakt in op de reeds bestaande, landelij ke campagne „Alcohol en Sa menleving". „Het hoofddoel van deze campagne en van de nota is om vooral door veel voorlichting, te wijzen op de schadelijke gevolgen van overmatig drankge bruik", aldus de heer C. Bre mer ter Stege van de BaGD. Naast de voorbeeldfunctie die het Leidse ambtelijke ap paraat moet gaan vervullen, staat er in de nota onder an dere nog de aanbeveling om de 'Borrelbus' wat vaker te laten rijden. Dit om het ge bruik van alcohol in het Leids verkeer tegen te gaan. Verder zou er een 'alcohol- matigingsdag' moeten ko men. Op deze voorlichtings dag staat de vanzelfspre kendheid van alcoholgebruik op feestdagen centraal. Verdrievoudigd Het alcoholgebruik in Neder land is sinds 1960 verdrie voudigd, terwijl tegenwoor dig 83 procent van de bevol king drinkt. Daarom ging een tweetal jaren geleden een, voor Nederlandse be grippen ongekend harde, campagne tegen drankge bruik van start. Bekend hier van zijn de Postbus 51 spotjes op de TV. en de slogan; 'Drank maakt meer kapot dan je denkt'. Ook de ge meente Leiden wilde in na volging van enkele gemeen ten in de regio een alcohol- matigingsbeleid gaan voeren. De nota die in grote lijnen door mevrouw C. de Groot van het BaGD is opgesteld, is daar een uitvloeisel van. Het zwaartepunt van de nota ligt op de voorlichting. Zo moeten er voor scholieren speciale lespakketten over al cohol komen en voor docen ten studiedagen. Daarnaast wordt gepleit voor het in sa menwerking met de univer siteit opzetten van een aan vullende cursus over de sig nalering, begeleiding en ver wijzing van mensen met een alcoholprobleem moeten ko men. „Alcohol drinken zal je nooit kunnen verbieden, maar je moet het kunnen matigen door goede voorlich ting. Vandaar ook de titel van de nota.", aldus Bremer ter Stege. „De voorlichting moet een zo breed mogelijke groep van de Leidse bevol king raken", vindt hij. Daar om zal de nota niet alleen verstuurd worden naar voor de hand liggende instanties als conmsultatiebureau's, zie kenhuizen en huisartsen, maar ook naar club- en buurthuizen en sportkanti- Lakenhal verwerft antieke koffiekan De Vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal heeft een bij zondere, twee eeuwen oude, koffiekan aangekocht. De kan wordt dinsdagavond 30 mei door de vereniging overgedragen aan hef stedelijk museum. De koffiekan is in 1744 gemaakt door de Leidse zilversmid Jacob Fortman. Het kannetje is een belangrijke aanwinst voor het mu seum. De Lakenhal had namelijk nog geen niet-kerkelijke zil veren voorwerpen uit die tijd. Voorafgaande aan de uitreiking zal directeur C. de Jongh van een antiekveiling in Den Haag een le zing geven. Hij vertelt onder de titel 'Onder de Hamer en onder de loupe' over het veilingbedrijf. De bijeenkomst heeft plaats in de Lakenhal aan de Oude Singel 28-34, aanvang 20.15 uur. foto: PROVINCIE VOERT WONINGBOUWPROGRAMMA OP -lit de toren van het stadhuis worden van 7 tot en met 15 juni de klanken van de stadsbeiaard over Leiden uitgestort. IDEN De mensen in de buurt van het [huis wonen en niet zo zijn op klokgelui en ïier kunnen hun borst ïaken. Donderdag 15 houdt de Nederlandse tardschool uit Amers- haar jaarlijkse exa- op het carillon van stadhuis. In de week >or wordt er door leer- en van de beiaard- >ol geoefend op het ea rn van het stadhuis. is de tweede keer dat de irdschool Leiden heeft kozen voor de jaarlijkse hens. „Drie jaar geleden |n we al een keer te gast jeiden", vertelt de heer J. J^Qftsen, directeur van de Bei- j School. „Het is ook geen per dat we in Leiden de hens afnemen. De school !*Q4 al jaren goede banden J Leiden. Leerlingen van ^^1 school bespelen al jaren ^^pLeidse beiaard, bijvoor beeld tijdens de Lakenfees- ten". Het Leidse klokkenspel is een instrument met een moderne stemming en dat komt de Ne derlandse Beiaardschool erg goed uit. „De meeste steden in Nederland hebben een beiaard met oude stemming, maar daarop kunnen geen moderne werken gespeeld worden". Die werken komen bij de examens zeker aan bod. Er spelen op 15 juni van 10.30 tot 14.00 uur vier mensen. Twee daarvan doen tentamen, de andere twee Marianna Marras en Bob van Wely staan voor het examen. Marras, hoopt het Praktijkdiploma te behalen. Ze woont in Delft en studeert medicijnen aan de Erasmus universiteit. Ze speelt al regel matig op het klokkenspel van de universiteit. Bob van Wely, die al stadbeiaardier in Alme- re is, doet examen voor het di ploma Uitvoerend Musicus deel 2. Medicijnen De te behalen diploma's zijn volwaardige HBO-diploma's. „Marras en Van Wely zijn overigens geen afspiegeling van het type studenten dat bij ons een opleiding volgt. Meest al zijn onze studenten al actief in de muziek. Dan werken ze bijvoorbeeld als pianist of or ganist en doen ze de opleiding naast hun betrekking Marras studeert echter iets totaal an ders. Medicijnen in Rotterdam. En Van Wely is kort geleden afgestudeerd aan de techni sche hogeschool van Eindho- De Beiaardschool is een dag school, hoewel de meeste stu denten deeltijdonderwijs vol gen. „We vallen gewoon onder Deetman, maar de aard van de studenten brengt het deeltijd karakter dat de school ken merkt met zich mee. De mees te studenten zijn immers al een deel van de week in de muziek werkzaam of op een ander manier bezet". De twee examenkandidaten brengen werken ten gehore van onder anderen Rien Rit- ter, de vroegere stadbeiaardier van Leiden, Henk Badings, Wim Franken, Ferdinand Timmermans, Roy Hamlin Johnson en Arthur Meuleman. Marras speelt bovendien be werkingen van een preludium van J.S. Bach en een Israëlisch volksliedje. Beide examinandi moeten bovendien improvise ren op een opgelegd thema. De kandidaten worden beoor deeld door een zevenkoppige examencommissie. In de com missie ziten docenten en de di recteur van de school, een ge- commiteerde en een vertegen woordiger van de faculteit muziek van de Hogeschool voor Kunsten in Utrecht waar de Beiaardschool onder resor- teert. „De commissie gaat in een kamer met de deuren wijd open zitten luisteren. Het spel wordt beoordeeld op muzikali teit en techniek". Kapitaal Om die techniek aan te scher pen gaat het kwartet een aan tal keren oefenen op de Leidse beiaard. Op woensdagmiddag 7 juni zullen de oefenklanken van half vijf tot half zeven over het Stadhuisplein gal men. Maandag 12 en dinsdag 13 juni wordt het studeren tus sen de middag voortgezet. Bei de keren wordt er gespeeld van half een tot half twee De heer H. van Woerden van de gemeente Leiden is blij dat het klokkenspel van het stad huis volgende nmaand inten sief bespeeld gaat worden. „We hebben een kapitaal in strument in het stadhuis, dat in 1968 nog voor veel geld ver bouwd is. Dat moet zoveel mo gelijk gebruikt worden". Van Woerden laat blijken dat er wat hem betréft veel meer op het klokkenspel gespeeld mag worden dan nu. „Door bezui nigingen is het aantal bespe lingen teruggedraaid van twee keer naar een keer per week. En verder wordt er slechts-bij speciale gelegenheden op het carillon gespeeld, zoals bij ko ninginnedag, bij de festivitei ten rond de Drie-Octobervie- ring, bij de Lakenfeesten en binnenkort het jubileum van studentenvereniging Minerva. De examens van de Beiaard school zijn daar een graag ge ziene aanvulling op" ERIK HUISMAN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9