emonstreren is voorlopig •elangri jker dan studeren Llfonsin stapt niet eerder op oestand Khomeini na darmoperatie onbekend Poolse regering fluit Solidariteit terug Londen legt zich niet neer bij uitwijzing siNr- JLJI T- ITENLAND CcicbcSomont WOENSDAG 24 MEI Weizsacker met a-Vermacht herkozen NN De 69-jarige Richard von Weizsac- is gisteren herkozen als president van de tse Bondsrepubliek. Er was geen tegen- didaat en hij kreeg procentueel meer amen dan op een na al zijn voorgagers hadden weten te vergaren. In de toe aak waarin hij zijn tweede ambstermijn vaardde zei de president, dat hij zijn func- ook in de toekomst „onpartijdig, maar niet r traal en zonder mening" zou uitoefenen, 'een recente peiling bleek dat ruim 85 pro- t van dc Westduitse burgers tevreden is r Von Weizsacker Tijdens zijn eerste jtstermijn wist hij de voornamelijk cere- ïiële functie van president om te vormen een invloedrijke post van een ouder itsman en „nationaal geweten". Russische marine vindt gezonken onderzeeër MOSKOU De Sovjetrussische marine heeft de begin april voor de Noorse kust gezonken kernonderzeeër „Komsomo- lets" gelokaliseerd op de bodem van de Noorse Zee. Dat heeft het officiële pers bureau Tass gemeld, op gezag van het Instituut voor Oceanologie van de Aca demie van Wetenschappen. Volgens het instituut is de onderzeeër door een on- derzoeksschip gefotografeerd op een diepte van meer dan 1.500 meter. De Sovjetmarine zou de „Komsomolets" graag willen lichten, om te onderzoeken waarom het schip is vergaan. Maar de bestaande technische mogelijkheden staan zo'n operatie nog niet toe. Bij het ongeluk met de onderzeeër kwamen 42 mensen om het leven. Reuzenplanten groeien in omgeving Tsjernobyl MOSKOU Een deel van de vegetatie in de besmette zone rond de kerncentrale van Tsjernobyl begint reusachtige afme tingen aan te nemen, zo heeft de krant Leninskoje Znamja bericht. Zo groeien er nabij de bossen die door het kernongeluk in 1986 werden besmet „reuzenpijnbo- men". Bladeren van populieren hebben een doorsnee van bijna 18 centimeter. Sommige takken en bladeren zijn mis vormd en aan de bomen ontloken knop pen in een seizoen waarin ze normaal slapen. De kernramp in april 1986 kostte het leven aan zeker 31 mensen en de vrijgekomen radioactiviteit maakte de evacuatie van meer dan 100.000 mensen noodzakelijk. Wereldbevolking snel af op de zes miljard WASHINGTON De groei van de wereldbevolking is weer explosief aan het stijgen, nadat er in de jaren zeven tig een periode van vertraging van de groei is geweest. Dat heeft het een particulier Amerikaans bevolkingson derzoeksbureau berekend. Volgens het Population Reference Bureau zal halverwege dit jaar de wereldbevol king zijn gestegen tot 5,24 miljard mensen, bijna een kwart miljard meer dan in 1987. Onderzoekers Carl Haub en Mary Kent zeggen dat indien de groei in het huidige tempo voortgaat, de groei van vijf naar zes miljard mensen minder dan tien jaar zal du ren. Elk jaar komen er ongeveer ne gentig miljoen mensen op de wereld bij. De bevindingen komen overeen met die in een rapport dat vorige week werd uitgebracht door Nafis Sa- dik, directeur van het bevolkings fonds van de Verenigde Naties. Sadik heeft opgeroepen wereldwijd meer aandacht te besteden aan gezinsplan ning, onderwijs en aan werkgelegen heidsprogramma's voor vrouwen. Al leen als in de jaren negentig de bevol kingsgroei in veel Afrikaanse en Azi atische landen wordt teruggedrongen, is er een kleine kans dat de wereldbe volking een stabiel niveau onder de tien miljard mensen zal bereiken, zo menen de onderzoekers. Als de huidi ge groei zich voortzet, zal de wereld bevolking in het jaar 2000 zijn toege nomen tot 6,3 miljard, tegen 2020 tot 8.3 miljard en zal de wereldbevolking in 39 jaar tijds zijn verdubbeld. Brusselse taxi's doen aan aidsbestrijding BRUSSEL In de Belgische hoofd stad Brussel zullen de taxichauffeurs een aandeel krijgen in de preventie van aids. Overdag zullen zij folders over aids uitdelen en 's avonds gratis condooms. „Taxichauffeurs praten voortdurend en zijn dus bij uitstek geschikt voor deze klus", aldus Jac ques Golembiowski, woordvoerder van een van de twee taxibedrijven die bij het experiment van een week betrokken zijn Overigens zullen de taxichauffeurs niet zonder meer hun klanten de folders en condooms over handigen. Het is de bedoeling dat ze de conversatie tactisch op het onder werp aids brengen. COLLEGEZALEN OP DE UNIVERSITEIT VAN PEKING (Van onze speciale verslaggever Mick Salet) PEKING Tentamens? Examens? De studenten halen hun schouders op. Wie maakt zich daar nu druk over? De acties voor politieke hervormingen zijn toch veel belangrijker dan tentamens. Aan de universiteit van Peking is het daarom stil. Er wor den geen colleges gege ven. „Afgelopen maand is er bij elkaar nog geen week les gegeven", zegt een studente. En de laat ste dagen lag alles plat. Ook gistermorgen viel er wei nig te beleven Lege collegeza len, maar volle slaapkamers, want 's nachts actievoeren vraagt wat van een mens. Aleen bij de hoofdingang is veel volk op de been. Op de board hangt een groot span doek met een positief patriotti sche tekst. „Laat ons China redden". De ingang van het universi teitsterrein is verder behangen met vlugschriften. Veel men sen schrijven de teksten over om ze door te geven. Tegen tienen wordt er een nieuw pamflet uitgedeeld. Een op roep voor een grote demon stratie op het Plein van de He melse Vrede. Aanvang half 2. Op het Plein van de Hemelse Vrede ontstond gisteren op schudding, nadat twee mannen het meer dan levensgrote, por tret hadden beklad van wijlen Mao Zedong, de grondlegger van de Volksrepubliek. De da ders werden door de betogen de studenten aangehouden en aan de politie overgedragen. Het portret van de in 1976 overleden Mao werd daarop afgedekt met een groene doek (foto) en enkele uren later ver vangen door een nieuw schil- der'i- foto: afp Ondertekend door een groep leraren en journalisten. Bussen Het is niet zo moeilijk om het plein te bereiken. Gewoon met de bus. het kost je zes cent per rit. Eerst lijn 302. Overstappen op 47. En dan met 103 tot op een paar honderd meter van wat momenteel het beroemd ste plein ter wereld moet zijn. Een paar dagen geleden moet zo'n rit nog onmogelijk zijn ge weest. Maar langzaam maar zeker is het openbaar vervoer weer op gang gekomen. De meeste stadsbussen en de me tro rijden. Midden op het plein staat een vloot gestrande bussen. Op het hoogtepunt van de acties, de dagen dat de Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov op bezoek was. werden ze er neergezet als barricade en actiecentrum. De gemeente wil ze graag te rug, maar daar piekeren de demonstranten nog niet over. De burgemeester is hun vriend niet. De mensen van de gemeentereiniging wel. Die komen, een bezem in de hand en een vuist in de lucht, hel pen om het propvolle plein schoon te houden. Het plein is intussen nog steeds een trekpleister voor honderdduizenden ontevreden Chinezen. In het begin van de middag komt er een enorme demonstratie op gang. Vracht wagens met bakken vol stu denten. Een file van fietsers. En steeds scanderen ze weer „Weg met Li Peng, Li Peng treed af". De studenten zijn jong en ze willen wat. Maar wat? Een pamflet als voorbeeld. De tekst luidt: „Mensenrechten voor de Chinezen! Het is een onomsto telijke waarheid dat iedereen gelijk geboren wordt. Alle Chinezen hebben, vanaf hun geboorte, het recht op leven, het recht op vrijheid en het recht om naar geluk te stre ven. Om die rechten te kun nen handhaven stelt het volk een regering aan. Als die rege ring opeens de mensenrechten schendt, dan heeft het volk het recht om die regering om ver te werpen en een nieuwe op te richten.(...) In het verle den heeft het Chinese volk ge slikt dat werd gezegd dat alles algemeen bezit zou zijn. Het gevolg is dat het volk nu alge meen bezitloos is. Onze plich ten en ons werk zijn toegeno men. Maar wij zijn niet op de wereld om slechts een steentje of een dakpan te zijn. Daarom zegt het Chinese volk: Geef ons onze mensenrechten terug! Leve het volk! Was onderte kend door de politieke univer siteit. 23 mei 1988. Dat is de positie van de oppositie. Weg met de regering. Leve het volk". Het is net vier uur in de mid dag geweest, als mensen het plein opeens beginnen te ver laten. Eerst stapvoets. Dan snel. Dan sneller. Is het leger dan toch op komst? Maar neen. De oorzaak is een andere. De lucht betrekt snel en er steekt een stoffige wind op. De eerste druppels vallen. Massaal gaat men op zoek naar bussen en afdakjes om te schuilen. Na de hevige stortbui zitten de demonstranten op het plein er als verzopen katten bij. Maar er is goed nieuws. Troepen aan de rand van de stad trekken zich terug. Poli tiek zwaargewicht Wan Li breekt een reis naar de Vere nigde Staten af. Om in Peking aanwezig te zijn als de politie ke knopen worden doorge hakt? De naam van Zhao Ziyang, de politieke tegenvoeter van Li Peng, wordt weer genoemd en buitenlandse tv-stations mogen weer rechtstreekse beelden vanuit Peking zenden. Dat zouden de autoriteiten toch nooit doen, als ze van plan zouden zijn het leger op de studenten af te sturen? ENOS AIRES De 'entijnse president j1 Alfonsin zal zijn btstermijn toch volle uitzitten. De bespre- ^•«jigen met zijn gekozen olger, de Peronist Car- Menem, over een eer- e overdracht van de cht zijn mislukt. een televisietoespraak zei iresident „met volle toewij- te zullen doorregeren tot 10 december. Op die datum moet hij officieel worden afge lost door Menem. In Argenti verworpen. De Radicale Partij had de Peronisten een ultima tum gesteld: als men het niet nië is veel kritiek op de lengte eens zou worden over een eco- van deze overgangsperiode. De nomisch noodprogramma zou- presidentsverkiezingen von den ruim een week geleden plaats. De besprekingen over een eer dere overdracht van de macht tussen de Radicale Partij en de Peronisten werden afgebro ken, nadat de partij v'an Me nem de voorstellen van de Ra dicale Partij voor een den de besprekingen worden afgebroken. Alfonsin verklaarde voorts dat de banken voor deviezentran sacties tot vrijdag blijven ge sloten. Zondag wil de regering Alfonsin een noodprogramma presenteren, dat een oplossing moet bieden voor de meest dringende economische pro- misch noodprogramma hadden blemen van Argentinië. De Argentijnse president Raul Alfonsin COSIA Er is nog kar weinig bekend over toestand van de Iraan- geestelijke leider aya- lah Khomeini, die gis- en in een ziekenhuis in ta is geopereerd om fedingen in het maag darmkanaal te stelpen. Volgens een verklaring van Khomeini's zoon Ahmed was de toestand van de 89-jarige patriarch na de operatie be vredigend, zo berichtte Radio Teheran. „Het volk hoeft zich nergens zorgen over te ma- ■AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ken", zo zei hij. Onduidelijk is echter of tv-beelden van Kho meini in een ziekenhuisbed voor of na de operatie waren opgenomen. Volgens hardnekkige geruch ten is de gezondheid van Kho meini al slecht sinds hij in 1986 een hartaanval kreeg. Na deze gebeurtenis doken voort durend berichten op dat de geestelijk leider stervende of zelfs dood zou zijn. De Iraanse leider was voor het laatst in februari op televisie te zien, toen hij ter gelegenheid van het bezoek van Sovjet-minister Eduard Sjevardnadze een toe spraak hield. Binnen de Iraanse regering wedijveren de facties al enige tijd over de opvolging van Khomeini. De concurrentie strijd werd nog heviger toen de geestelijk leider zijn ge doodverfd opvolger, ayatollah Ali Montezeri, in maart opzij zette. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE I)Jojo slaat er geducht op los en, geholpen door de matro- weet hij de inboorlingen spoedig te verjagen. Er wordt licht haakt en dan zien zij ook Larry, gekneveld, op de vloer liggen. meeste kanaken springen in hun kano s en roeien snel weg. -rfr twee hunner kunnen niet weg. Jojo heeft hen stevig vast en LHüdt ze door elkaar. „Wie is jullie opdrachtgever?" buldert hij. De mannen weigeren dat te zeggen, maar Jojo weet wel, noe hij deze mannen tot spreken kan dwingen en spoedig komt het hoge woord er uit. Bill heeft hen gestuurd? Bill? Larry en Jojo kunnen het bijna niet geloven. Hoe komt die nu hier? - Inmiddels is ook Rob door het lawaai ontwaakt. De „Vrijheid II" ligt naast de „Memphis" voor anker; hij grijpt zijn revolver en komt aan dek. Amerikaan wil wolkenkrabber van 538 meter CHICAGO Een Ameri kaanse projectontwikkelaar wil in Chicago 's werelds hoog ste gebouw gaan neerzetten; een wolkenkrabber van 125 verdiepingen, 583 meter hoog. De toren zal 122 meter gaan uitsteken boven de Sears To wer, nu met 110 verdiepingen het hoogste gebouw op aarde. De toren van bouwer Miglin- Beitler moet letterlijk boven de Sears Tower gaan uitste ken, want hij komt op slechts een paar hondeTd meter af stand van het uit 1974 stam mende gebouw te staan. Er zouden zich voor de nog neer te zetten wolkenkrabber reeds potentiële huurders hebben gemeld. Miglin-Beitler wil in december met de bouw begin nen. Achter de hekken verdringen Solidariteits-aanhangers elkaar om geen woord te missen van de toespraak die kandidaat Jacek Kuron gisteren in Warschau hield. foto: epa WARSCHAU Poolse radikale studenten zijn gisteren slaags geraakt met oproerpolitie in het centrum van Warschau, nadat een rechtbank wei gerde hun onafhankelijke, met Solidariteit verwante studentenbond NZS te er kennen. Ongeveer twintig studenten werden na de gevechten gear resteerd. In de politiewagens werden zij met knuppels onder handen genomen en in hun maag en buik getrapt. De NZS werd tijdens de staat van beleg in 1981 tegelijk met Solidariteit en Boeren Solida riteit verboden. Vorige maand beloofde de regering dat de NZS weer formeel erkend zou worden. De autoriteiten zijn duidelijk bevreesd voor het radikalisme van de studentenbond die vol gens de statuten het recht heb ben studentenstakingen uit te roepen. Solidariteitsvoorman Walesa heeft zich ook al meer malen van bepaalde radikalen gedistantieerd Eerder deze week heeft de Poolse regeringswoordvoerder, Zbyslaw Rykowski, scherpe kritiek geuit op de verkie zingscampagne van het bur gercomité van het vakverbond Solidariteit. Op een persconfe rentie in Warschau beschul digde de woordvoerder de vakbondskandidaten ervan met „hun propaganda" de ver kiezingen te veranderen in een „referendum van confron tatie". Rykowski zei dat de kandida ten van Solidariteit de kiezers hebben opgeroepen op het stembiljet alle namen door te strepen, behalve die van de vertegenwoordigers van de vakbond. Volgens hem is deze oproep „politieke arrogantie" en een afwijzing van de anti- crisisovereenkomst en de re sultaten van het ronde-tafelo- verleg tussen regering en op positie. LONDEN De Britse re gering heeft de Sovjetunie gevraagd haar besluit te heroverwegen om het aantal Britten en Sovjet burgers in Britse dienst in de Sovjetunie drastisch te verminderen. De Russi sche maatregelen volgt op het over en weer uitwij zen van Britten en Russen in verband met spionage. Volgens de Britse regering leidt de maatregel van de Sov jetunie niet tot gelijkwaardig heid in de aantallen personen die de twee landen bij elkaar laten wonen en werken. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken heeft het maximum dat de Britse rege ring hanteert alleen betrek king op het aantal Sovjet-bur gers, en niet op de Britten in Sovjet-dienst. Dit zijn er vol gens Britse schattingen nog eens 400. „Als het de Sovjetu nie ernst is met het nastreven van gelijke behandeling, moet ze nog eens nadenken over de volle consequenties van de formule die ze hebben voorge steld", aldus een verklaring van het Britse ministerie. Spaanse agenten gedood bij bomaanslag BILBAO Bij een autobomexplosie in de Baskische stad Bilbao zijn vanmorgen drie politie-agenten om het leven gekomen. Een vierde politieman raakte gewond. De bom ontplofte toen de agenten de auto wilden inspecteren. De auto stond buiten een Franse showroom, die kort hiervoor door een bomaanslag was getroffen. Franse autoshowrooms zijn geregeld het doelwit van aanslagen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Voor de jongste aanslag heeft nog niemand zich verantwoordelijk ge steld. Amerikanen en Russen gaan 19 juni weer onderhandelen WASHINGTON De onder- handelingen tussen de Vere nigde Staten en de Sovjetun»e over de kernwapens voor de lange afstand zullen op 19 juni in Genève worden hervat Dat heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker meegedeeld. De bespre kingen over vermindering van de strategische bewapening (START) werden in november opgeschort, terwijl het werk aan een nieuw verdrag voor ongeveer negentig procent was afgerond. Baker verklaarde dat de regering-Bush in Genè ve voort wil gaan op de door oud-president Reagan ingesla gen weg. dat wil zeggen stre ven naar een vermindering van de strategische bewape ning met dertig tot vijftig pro cent. De nieuwe regering wil echter ook enkele veranderin gen doorvoeren, maar Baker wilde niet zeggen welke. Vol gens Max Kampeiman, de chef-onderhandelaar van de regering-Reagan, zou binnen enkele maanden een verdrag beklonken kunnen worden. Sacharov meldt zich aan Weloverwogen zet de voormalige dissident Andrei Sacharov zijn handtekening op de aanmeldingslijst van het morgen te openen Sovjet-parlement. Met andere hervormings- gezinden in het nieu we parlement heeft hij intensief overleg ge pleegd om te voorko men dat de Commu nistische Partij de openingszitting zal domineren en de machtsposities voor zich zal opeisen. De „hervormers" willen dat het parlement zich eerst uitspreekt over een reeks politieke en economische proble men alvorens een Op perste Sovjet te ver kiezen. Sacharov gaat nog verder in zijn ei sen: hij wil dat het Congres in de plaats treedt van de Opper ste Sovjet. foto: epa

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5