)zon en stuifmeel maken iet longen erg moeilijk Verpleegkundigen willen met met massale acties doorgaan Alphense gifbelt geen direct gevaar HU Meevaller voor schatkist van anderhalf miljard L GROTE SCHADE AAN GEWASSEN lEUWi Getto en goudkust in landelijke gebieden GIN- fNNENLAND EeidaeSomont WOENSDAG 24 MEI 1989 PAGINA 3 oefte onge r med in var atie ordt i. Van Schaik iat naar de VN HAAG Drs. R.J. van aik zal binnenkort worden oemd tot permanent verte- woordiger van Nederland de VN in New York. Van aik volgt in New York mr. .R. Jacobovits de Szeged die op zijn beurt zal wor- benoemd tot permanent tegenwoordiger van Neder- 1 bij de NAVO in Brussel. P.S.J. Rutgers wordt de ve ambassadeur in Alge- Rutgers is nu ambassa- in Chili. Hij zal in zijn iwe hoedanigheid mr. J.T. ■menhoven opvolgen, die worden benoemd tot am- gev adeur in Turkije. Groenen willen verbod op naam Groen Links AMSTERDAM De Groenen, die zelf standig zal meedoen aan de kamerverkie zingen, hebben de Kiesraad gisteren ge vraagd de naam Groen Links te blokke ren. Onder deze noemer zullen de kleine, progressieve partijen PPR, PSP, CPN en EVP samenwerken. De Groenen willen straks niet verward worden met de groen-linkse lijst. De groepering, die is voortgekomen uit di verse milieupartijtjes, gaat onafhankelijk de verkiezingen in. Volgens haar over stijgt het milieuprobleem de traditionele tegenstelling in de politiek tussen links en rechts. De Groenen hadden dan ook liever gezien dat klein links zich zou be dienen van de naam Regenboog-lijst, zo als ook gebeurt bij de Europese verkie zingen. na-weeën van de investeringsregeling DEN HAAG De overheid ont vangt dit jaar ruim anderhalf (Wir) die vorig jaar werd afgeschaft e miljard gulden meer aan belas tinginkomsten dan met Prinsjes dag vorig jaar nog was geraamd. de verminderde aardgasinkomsten. Desondanks zal het financieringste kort van de overheid dit jaar, conform de afspraken 'in het Regeerakkoord, t uitkomen op 6 procent. De collectieve DeietmeevaUer die roemster Rudmg lastendruk (de som van belastingen en van financiën meldt in zijn Voorjaars nota (een overzicht van 's Rijks finan- premies) pakt gunstiger uit dan was geraamd. In de Miljoenennota van sep- Minister Ruding foto: dijkstra ciële stand van zaken), is vooral te tember 1988 werd no„ uitge„aan van danken aan de hogere economische een percentage Van 52,9. ZoSs het er groe, en de stijging van de dollarkoers. nu naar uit2ie, za, dit jaar WQrden af_ Tegenover de meevaller staat echter gesloten met een lastendruk van 52,6 procent. Actie universiteiten Russisch team komt voor meer ingenieurs Woensdrecht inspecteren EINDHOVEN De universi- teiten in Delft, Eindhoven en Twente gaan aktie voeren om meer ingenieurs af te leveren. Als er niets gebeurt is het aan bod aan ingenieurs de komen de tien jaar 15 procent lager dan de vraag op de arbeids markt. De universiteiten wil len daar samen met het minis terie van onderwijs en weten schappen en het bedrijfsleven iets aan doen. De universitei ten denken onder andere aan een uitbreiding van de capaci teit, betere werving en voor lichting en extra propedeuse vestigingen. DEN HAAG Een Russisch team van tien personen is vandaag op Schiphol gearriveerd voor een tweede inspectie op de vliegbasis Woensdrecht. In au gustus vorig jaar onderging Woens drecht een eerste Russische inspectie. De inspecties zijn een vervolg van het in december 1987 tussen de VS en de Sovjetunie gesloten INF-verdrag over de verwijdering van de middellange- en korte-afstandswapens met een be reik van 500 tot 5.000 kilometer. Wan neer de Sovjets met de inspectie begin nen staat nog niet vast. Volgens het verdrag moet het team maximaal 24 uur na aankomst in ons land doorrei zen naar Woensdrecht. De inspectie zelf mag in principe 24 uur in beslagne- men. 3 VANDAAGi IN HET t ujlIDEN Mensen die rgisch zijn voor stof of snel benauwd hebben, ;i ls cara-patiënten en lij- 'S aan hart- en vaat- kten, hebben het mo- nteel extra zwaar. Nor- al zitten er in deze pe- de van het jaar half i tot half augustus - 1 pollen (stuifmeel- iltjes) in de lucht, waar- i; >r bij deze mensen de i,mvliezen opzetten. 'endien is de laatste dagen lucht ook nog nog eens ver- einigd door veel ozon, waar deze patiënten ook al meer last van hebben dan an deren. De pollen hebben ove rigens niets te maken met de verhoogde luchtvervuiling die momenteel boven grote delen van het land wordt gemeten. Ozon heeft het vooral begre pen op de longen van mensen. Daarom geldt voor iedereen dat er een grotere kans op lon ginfecties en verkoudheid is. Het gaat hier om zogeheten lage ozon en niet om de ozon laag waar momenteel gaten in vallen. Die laag zit veel hoger en is juist van levensbelang, terwijl de lage ozon schadelijk is voor mensen, dieren en planten. Deze ozon veroor zaakt ook zure regen. Wie zware sportprestaties le vert, zoals het lopen van een marathon, krijgt ook last van het teveel aan ozon. Maar mensen die heel gezond zijn hebben over het algemeen weinig te vrezen. Niettemin is ozon. ook wel de lage ozon ge noemd, voor het milieu een slechte zaak. Hooikoortspatiènten kunnen tijdens deze broeierige dagen extra veel last hebben van een lopende neus en prikkende, tranende ogen. Dat komt dan weer niet niet zozeer door ozon, maar vanwege de pollen Als hooikoortslijders er veel last van hebben, doen ze er verstandig aan binnen te blij- De pollen kunnen overal van daan komen, zelfs van andere werelddelen. Zo'n zes jaar ge leden was er in de Verenigde Staten een vulkanische uit barsting waarbij ook enorm veel stofdeeltjes vrij kwamen. Dat leidde in de VS tot een enorme toename van mensen die klaagden over benauwd heid. Dagen later werd het stof ook in Nederland geme- Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) meet het gehele jaar door de hoeveelheid pol len in de lucht. In samenwer king met het KNMI kan het AZL met behulp van deze me tingen voorspellingen doen over de problemen die mensen kunnen verwachten. Aan de hand daarvan kunnen ook ad viezen aan patiënten worden gegeven. Het ene jaar zitten er meer pollen in de lucht dan in andere jaren. Tot nu toe is er dit jaar geen sprake van een extreme hoeveelheid. Ook zijn er op de afdeling beademing van het AZL niet meer men sen geholpen dan in andere ja- Verloren Door de extreme luchtveront reiniging van de laatste dagen dreigt er grote schade aan de landbouwgewassen te ont staan. Vooral tomaten, aardap pelen, spinazie en tarwe kun nen behoorlijke schade oplo pen wanneer het droge, war me weer en de te hoge, giftige ozonconcentraties aanhouden. De omvang van de schade aan de landbouw is afhankelijk van het verdere verloop van het groeiseizoen. Blijft het land verschoond van verdere luchtverontreiniging, dan kunnen de planten zich nog gedeeltelijk herstellen. Het is echter aannemelijk dat een deel van de landbouwoogst nu al verloren is. Door luchtver- Door het aanhoudende mooie weer blijft de luchtvervuiling dicht boven de grond hangen. Mensen die het snel benauwd hebben, kunnen beter binnen blijven en zeker niet, zoals dit groepje, een fietstochtje maken. foto- sp zelfs voedselschaarste zal op treden, wanneer de vervuiling in dit tempo doorgaat. In verband met een verhoogde concentratie van zwaveldioxy- de werd gisteren in het ooste lijk deel van het Rijnmondge bied waarschuwingscode 2 in gesteld. Dat houdt in dat de in dustrie in de Botlek en Pernis de uitworp van zwaveldioxyde met 20 procent moet verlagen. vuiling wordt jaarlijks nu al voor zo'n 600 miljoen gulden schade aangericht aan de land bouw. Tweederde daarvan wordt toegeschreven aan te hoge ozonconcentraties. In Nederland is het natuurlij ke ozon-gehalte 40 microgram per kubieke meter. Vijftig mi crogram zorgt op de langere termijn al voor schade. De af gelopen dagen is er bijvoor beeld in Gelderland al eens meer dan 240 microgram ge meten. Een regelrechte bedrei ging van de volksgezondheid treedt op als binnen een jaar gedurende ten minste vijf da gen een piekwaarde van mini maal 240 microgram wordt ge meten. Volgens Natuur en Mi lieu is het op langere termijn - „Pakweg binnen tien jaar" - niet uitgesloten dat er lister Smit- )es heeft al in voertuigen latsgenomen de asfaltwa- waarin zij fleren stapte vast niet voor haar. ^bewindsvrouw inde het laat- j deel van de Jsweg A-1 tus- i de Gaasper- Inmerweg en I Ringweg. Au- jiobilisten van- Amsterdam n nu via een 'toppunt van (gen om Die heen naar jjersfoort. foto: anp 1 JUNI MASSALE WERKONDERBREKINGEN EN ZONDAGSDIENSTEN UTRECHT De vakbon den in de gezondheidszorg hebben voor 1 juni nieu we massale werkonder brekingen en "zondags diensten in de instellingen aangekondigd. De AbvaKabo heeft vooraan kondigingen gestuurd aan alle circa 700 leden van de Natio nale Ziekenhuisraad (NZR), de werkgeversorganisatie in het ziekenhuiswezen. Dat bete kent' volgens onderhandelaar A. Wirtz overigens niet dat ook in alle instellingen actie gevoerd zal worden. Hoewel het aantal acties aan zienlijk lager ligt dan enige weken geleden, zijn de werk nemers in de gezondheidszorg volgens woordvoerders van de bonden nog lang niet „actie moe" De acties op 1 juni zul len dan ook zeker nog niet de laatste zijn voor de zomer, zo verzekeren zij. De partijen die betrokken zijn bij de de cao besprekingen, zijn uiterst te rughoudend met mededelin gen over de bemiddelingspo ging van oud-staatssecretaris Van der Reijden Premier Lubbers vindt dat er snel een oplossing in het con flict moet komen. Hij zei dit nadat circa vijftig demonstre rende verpleegkundigen hem tijdens een CDA-bijeenkomst ongeveer tien minuten het spreken onmogelijk hadden gemaakt. Ze deden dat door onder sonoor geroffel op om floerste trommen zwijgend op het podium plaats te nemen. Ze voerden een spandoek met zich mee waarop hun eis voor 5 procent loonsverhoging stond. Lubbers, die de tien minuten zwijgend achter het katheder stond, voegde zijn gehoor na afloop toe: ..Dat was dus het pauzenummer". Direct daarna echter toonde hij begrip voor de verpleegkundigen. „Ik zal de ludieke acties missen maar het zou goed zijn als er een op lossing voor het probleem komt", aldus Lubbers. Daar mee oogste hij applaus. Daar voor had de zaal door spon taan te applaudiseren al te kennen gegeven sympathiek te staan tegenover de eisen van de verpleegkundigen. DEN HAAG Er drei gen ontwikkelingen in landelijke gebieden die in het uiterste geval leiden tot getto's en goudkusten. Onderzoekers van het In stituut voor Ruimtelijk Onderzoek van de Rijks universiteit Utrecht zien een mogelijk toekomst beeld van concentraties van alleen kansarmen bij elkaar en concentraties van alleen welgestelden met meer dan één auto, die kunnen profiteren van een zeer aantrekkelijke woonomgeving. De onderzoekers vinden daar om dat de overheid een visie moet ontwikkelen op het wo nen, werken en afnemen van goederen en diensten in de landelijke gebieden. Dat blijkt uit hun vandaag gepresenteer de rapport „De achterkant van verstedelijkt Nederland". In de studie is onder andere nagegaan in welke landelijke gebieden in ons land de leef baarheid zo is gedaald dat pro blemen ontstaan. De meeste aandachtsgebieden liggen in het noorden van het land. Ook delen .van Overijssel, de kop van Noord-Holland en de Peel vragen aandacht. Volgens het rapport is het een eerste vereiste, dat de waarde wordt vastgesteld van landelij ke gebieden als gebieden waar mensen wonen en werken ter wijl goederen en diensten af nemen. Akkoord over cao in bejaardenhuizen HOUTEN Werkgevers en vakbonden hebben gisteren in Houten op hoofdlijnen een principe-akkoord bereikt over de nieuwe cao voor de 70.000 werknemers in de bejaarden huizen. Er is overeenstemming bereikt over invoering van een functiewaarderingssys teem. Ook zijn bonden en werkgevers het eens geworden over de daarbij behorende sa larisschalen. Over aanpassing van een aantal cao-bepalingen wordt eind mei nog overlegd. Vinden partijen elkaar ook daarin, dan zal de eenjarige cao per 1 april 1989 worden in gevoerd, Het nieuwe functie waarderingssysteem gaat in ja nuari 1990 in. ,PHEN AAN DEN JN De verontreinig- voormalige vuilstort- aats in de Coupépolder Alphen aan den Rijn 'ert geen direct gevaar voor de volksgezond- id. De eerstkomende nderd jaar rukt de ver ding dermate langzaam dat rampen vrijwel zijn gesloten. 9 de lange duur loopt vooral 1' drinkwatervoorziening ge- giar door de verontreiniging 18 n het dieper gelegen grond ig ter Het Rotterdamse onder- 17 iksbureau IWACO trekt Je conclusies na een onder- f1ek dat werd uitgevoerd in i9|dracht van de provincie 1| id-Holland. De mensen 6ordt wel aangeraden uit de 1® urt te blijven van de rings- 15 >t rond de vuilstortplaats, die tegenwoordig als golfbaan in gebruik is. Het gif in de belt verdwijnt uiterst langzaam. Om te voorkomen dat er in de loop van de tijd chemisch af val komt bovendrijven en om andere risico's uit te sluiten zijn maatregelen geboden, zo stelt het bureau. Tijdens het onderzoek is alleen gekeken naar de risico's voor de volksgezondheid. Morgen avond vergadert de project groep die zich bezig houdt met de voormalige vuilstortplaats over de resultaten van het on derzoek. Vervolgens zal wor den bekeken welke maatrege len er genomen kunnen wor den. Woordvoerder mevrouw C. van Laar-Graven van het streekcomité, dat eveneens zit ting heeft in de projectgroep, betwijfelt of er wel passende maatregelen voorhanden zijn. „Dat wordt de grootste klus. We moeten de boeken erop na slaan en maar hopen dat we een afdoende middel vinden. Daarna hangt alles af van de bereidheid om geld te steken in de maatregelen die een ver dere verspreiding van de ver ontreiniging moeten tegen- De concentraties chemische stoffen verschillen sterk van plaats tot plaats in de belt. Het onderzoeksbureau verdenkt sommige lokaties van de aan wezigheid van chemisch afval, maar „het is moeilijk in een vuilstortplaats van deze om vang het in perspublicaties ge noemde aantal van 100.000 va ten in zijn geheel te lokalise ren". Inmiddels zijn wel drie sleuven gegraven in het kader van een justitieel onderzoek. Een groot aantal getuigever- klaringen is nog niet openbaar gemaakt. Ernstig Het meest verontreinigd zijn de ringsloot langs de Westka- naalweg en het percolatiewa- ter van de belt. Die een risico voor de gezondheid, zo stellen de onderzoekers on omwonden. In de ringsloot zijn onder meer concentraties van fenol, fosfaat, ammoniak en chloride aangetroffen die de maximaal toelaatbare normen overschrijden. Hoewel de ringsloot noch voor recreatie- doeleinden is bestemd, noch voor beregeningswater voor gewassen of als drinkwater voor koeien, noemt IWACO het water gevaarlijk. De rings loot die langs het heemgebied „De Kromme Aar" stroomt is daarentegen veilig verklaard De concentraties giftige stof fen zouden zo laag zijn dat er geen gevaar voor de gezond heid dreigt. De vervuiling van de Kromme Aar zelf, die vlak langs de belt stroomt, zou eveneens binnen de wettelijke normen zijn gebleven. Boven dien mag er in het riviertje niet gezwommen worden, zo stellen de onderzoekers sus send. In de aangrenzende Ze- gerplas wordt wel volop aan waterrecreatie gedaan, maar daar zijn de vervuilende stof fen al zo verdund dat zwem mers en surfers geen enkel ri sico zouden lopen. Stankoverlast De regelmatige klachten van omwonenden over stankover last wijtep de onderzoekers niet uitsluitend aan de belt en de ringsloot. Volgens hen zijn mogelijke andere veroorzakers van de stank de afvalwaterzui veringsinstallatie in Alphen- Noord en de bemesting van de weilanden. De gevolgen van de verontreiging voor de flora en fauna rond de Coupépolder zijn door de onderzoekers slechts zijdelings onderzocht. De stukken vuil die onderaan het talud zichtbaar zijn baren nog de meeste zorgen. Voóral vogels en landdieren zouden zich daaraan 'te goed' kunnen doen, maar veel van het vuil is niet verteerbaar. Twaalf jaar wegens moord op bordeelhouder AMSTERDAM Het Amster damse gerechtshof heeft giste ren de 43-jarige H.R. veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar wegens de huurmoord in 1984 op de Haagse bordeelhouder Tinus Fens.. Fens, die behalve borde len ook gokhuizen bezat, werd op 17 december 1984 in de Haagse Anna Paulownastraat doodgeschoten. Als motief is een ruzie over een pand in de Haagse Geleenstraat naar vo ren gekomen. Fens had van de gemeente een pand toegewe zen gekregen in de prostitutie- straat waardoor de huizen van plezier van R., en mede-dader B. wel eens concurrentie zou den kunnen gaan ondervin den R. verklaarde tijdens de zitting onschuldig te zijn. ADVERTENTIE Herhaalde oproep aan Sony tv-kijkers. Bij regelmatige kwaliteitscontrole op duurzaamheid van onze produkten is gebleken dat bij enkele in het verleden geproduceerde modellen vroegtijdige slijtage van de aan/uit-schakelaar kan optreden. In uitzonderlijke situaties kan dat tot oververhitting van de schakelaar leiden, waarbij de kans op brandgevaar niet geheel uit gesloten is. Vanzelfsprekend wil Sony Nederland uit voorzorg en veilig heidsoverwegingen deze schakelaar vervangen. Het betreft hier de volgende modellen: KV-2264EC (TXT) KV-21XRD/XRTD KV-2230EC (TXT) KV-2256EC KV-2764EC (TXT) KV-27XRD/XRTD KV-27XSC/XSTC KV-2756EC Indien u in het bezit bent van één van de bovengenoemde toestellen dan adviseren wij u de Sony servicelijn te bellen. Aangezien het een beperkt aantal toestellen betreft verzoeken wij u vooraf het type- en serienummer te noteren. Deze gegevens vindt u op de achter zijde van de tv. Belt u uitsluitend de gratis Sony servicelijn06-0228888 Wij kunnen u dan meteen vertellen of de schakelaar van uw toestel moet worden vervangen. Deze handeling zal - na telefonische afspraak - gratis aan huis worden uitgevoerd en weinig tijd vergen. De Sony servicelijn is bereikbaar van maandag tot en met zaterdag van 08.00 uur tot 22.00 uur Tenslotte wijzen wij er nadrukkelijk op dat in overige modellen gebruik is gemaakt van een ander type aan/uit-schakelaar. N.B. Deze oproep geldt alleen voor diegenen die nog niet eerder hebben gereageerd. SONY

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3