4 Menselijk cordon beschermt de volkshelden van mei '89 laringrace erloopt faag „Wij hebben geen tijd voor een hongerstaking m AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Argentijnse banken weer diehtgebleven Thatcher verontwaardigd over uitwijzen Britten ABN Bank AG) JITENLAND CcicUc Qowuvnt DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA S Ir^l kkei ez|epublikaner ekken vooral nge mannen en \j|Van onze correspondent Rink Drost) geml frJNN Niet de onbe- 1J hbaren, niet de eeuwig gisteren denkenden, ischlt een uitstervende ge- r) bi-atie van vroegere na- '^gfiaalsocialisten vormen kern van het kiezer- itentieel van de rechts- ,5 liicale Republikaner en Idenjneonazistische Nationa- Partei Deutschlands >D). Nee, het zijn jonge [nsen tussen 18 en 23 en van hen vooral de inen, die zich aange ven voelen tot deze tijen. I heeft een onderzoek uitge- ten dat de verkiezingsvor- Joachim Hofmann-Gottig lBonn heeft uitgevoerd na parlementsverkiezing in st-Berlijn en de lokale ver- zingen in de deelstaat Hes belangrijkste conclusie die het onderzoek mag worden rokken is, dat in elk geval Republikaner en mogelijk de NPD en de Deutsche [ks-Union (DVU) geen een- ivliegen zullen blijken. In iren zestig waren het voor- tuderen die de NPD in een ital deelstaatparlementen >n. Nu echter zijn het de eren, in veel gevallen zelfs ;eren die voor het eerst stem uitbrengen, die voor irst rechts kiezen. Igens Hofmann-Gottig is de trekkingskracht van de ,ts-extremen op jonge ,nen zo groot, omdat de lijke dominantie in deze ijen een uitgesproken rol ilt. Veel mannen voelen nu eenmaal niet alleen Ireigd door de buitenlan- maar ook door de eman- tie van de vrouw. rt i| PvdiTWIJK De haring- r^nre op de Noordzee ver- reeipt erS traag' zodat de maar pas op zijn oegst morgen wordt te- verwacht. Nil in de Katwijkse ippers Ouwehand en Kuyt lerij Kennemerland) had tot vanochtend nauwelijks gevangen. Ook de Scheve- ^VTlgen 6 („Alida") heeft nog lar weinig succes gehad. De jvangst van gisteren bleek i slechts vijftien kantjes te |taan. vissers die aanvankelijk ri netten hadden uitgewor- irpaj1 bij de Doggersbank zijn niddels opgestoomd naar de jte breedtegraad (ter hoogte Yp het Schotse Aberdeen) om r Hr hun geluk te beproeven. rOOIpelopen zaterdagmiddag ïenfrd voor de kust van Sche- >n (hingen het startschot gelost ir de traditionele haringra- Er wordt druk gespecu- ^Srd over welk schip als eer- P4 de Hollandse nieuwe aan zo h zal brengen. Was ooit de oiktht op het nieuwe maatje een ian^)d tussen talloze schepen •A verschillende vissersdor- n, nu kunnen de Nederland- haringreders en detaillisten iar met moeite een aantal mlepen op zee krijgen. GBATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Zeker vijftig doden bij gevechten Tamils COLOMBO Twee rivaliserende Tamil-re- bellenorganisaties hebben afgelopen week einde een bittere strijd uitgevochten in het oerwoud in het noorden van Sri Lanka. Daarbij vielen zeker 51 doden. Volgens mili taire woordvoerders vielen leden van de Be vrijdingstijgers, de grootste Tamil-militie, eergisteren een kamp aan van het rivalise rende Volksbevrijdingsfront. De twee organi saties staan op gespannen voet sinds 1987 toen het Volksbevrijdingsfront een vredesak koord aanvaardde dat stopzetting eiste van de strijd voor een onafhankelijke Tamil-staat in ruil voor beperkte autonomie voor de Tamil- minderheid op Sri Lanka. De Tijgers ver wierpen het vredesakkoord en zetten de ge wapende strijd voort. Eerste transplantatie gemanipuleerde cellen WASHINGTON Amerikaanse wetenschap pers hebben voor de eerste keer genetisch ge manipuleerde cellen in een menselijk lichaam getransplanteerd. Drie kanker-onderzoekers van het Amerikaanse Nationaal Instituut voor Gezondheidszorg NIH zijn erin geslaagd spe ciale genetisch gemanipuleerde anti-kanker cellen in een terminale kankerpatiënt te transplanteren. De genetische samenstelling van de cel is veranderd door de inplanting van een gemanipuleerd muizenvirus. De anti kanker cellen zijn eerst bij de patiënt verwij derd, met het nieuwe genetische materiaal ge markeerd en vervolgens in staat gesteld zich te vermeerderen. Tenslotte werden de cellen weer bij de patiënt ingebracht in de verwach ting dat zij de kanker kunnen stoppen. Ruim honderd vermisten na zinken veerboot Bali JAKARTA Indonesië heeft het zoeken naar 158 mensen die sinds eergisteren wor den vermist als gevolg van het kapseizen van een veerboot bij Bali met 325 opvaren den gisteren voortgezet. De overlevenden hingen aan de hellende romp van het schip of dreven rond op vaten. De meeste passa giers van de houten veerboot Darma Mulia waren Indonesische arbeiders die op weg waren naar Malaysia om daar illegaal te gaan werken op rubberplantages. De tocht van het schip was niet aangemeld bij de au toriteiten. De meeste overlevenden werden opgepikt door vissersboten. Rustige protestmars mijnwerkers België BRUSSEL Ongeveer drieduizend mijnwerkers uit Belgisch Limburg heb ben gisteren in Brussel een buitenge woon rustige protestmars gehouden te gen de voorgenomen sluiting van de twee laatste steenkolenmijnen in België in 1992. Dat is vier jaar eerder dan de mijnwerkers was beloofd. Na de inci denten vorige maand, waarbij mijnwer kers een rijkswachter dreigden te mo lesteren waren de ordediensten in Brus sel gisteren op het ergste voorbereid. Maar de „mars op Brussel" verliep zon der èen wanklank. De Vlaamse rege ring neemt aanstaande vrijdag een be sluit over de plannen van de mijndirec- Wilde stakingen op olieplatforms LONDEN Enkele honderden arbeiders op olieplatforms in de Noordzeee. die in dienst zijn van onderaannemers, zijn gis teren wilde stakingen begonnen. Zij pro testeren tegen hun arbeidsomstandighe den en eisen salarisverhoging. De onrust begon zaterdag met een zitstaking van on geveer 325 werknemers op het schip St. Felicia, tweehonderd kilometer uit de kust van Schotland. Het schip is eigendom van de oliemaatschappij British Petro leum. Gisteren gingen zo'n veertig werk nemers op het platform Buchan Alpha in staking. Een vertegenwoordiger van een vakbond verwacht dat vier of vijf andere platforms zich bij de staking aan zullen sluiten. (Van onze speciale verslaggever Mick Salet) PEKING Op het Plein van de Hemelse Vrede in Peking ruikt het naar re volutie. Het zingt, het zweet, het zindert er. Maar een halfuurtje fiet sen verder is er niet veel meer te merken van een politieke crisis. De colle gezalen zijn leeg, maar de fabrieken en de ambtelij ke molens draaien nog al tijd. Wie op het vliegveld van Pe king landt ziet ook niet dat in delen van de stad de noodtoe stand is afgekondigd. Geen soldaat te zien. Oja, toch, bij een kist uit Kuwayt staat een soldaat met een karabijn. Als hij een sigaretje opsteekt legt hij zijn geweer neer. Ook de douane is niet extra streng of secuur. De benauwde autoriteiten hebben het jour nalisten zo goed als verboden om hun werk te doen, maar de grens is nog niet gesloten. Ook de toeristen lijken zich niet te gen te laten houden door de bange berichten uit Peking. De toers naar de Grote Muur gaan nog steeds door. Er zijn wel wat tochtjes die moeten vervallen, maar de kans om zelf een historische gebeurte nis te fotograferen of te fil men, is voor veel reizigers een unieke compensatie. Geruchten Is er dan niets te merken van de onrust op het Plein van de Hemelse Vrede en de blokka des op de toegangswegen naar de stad? Natuurlijk wel. Ieder een praat erover. Overal han gen politieke pamfletten en het gonst van de geruchten. Overdag is op het Plein van de Hemelse Vrede redelijk rustig. Zeker geen massa van miljoe nen. In het midden van het plein zitten de demonstreren de studenten op en onder het Monument voor de Volkshel den. Aan een obelisk van bijna veertig meter hoog hangen spandoeken: „Leve de demo- Portret van Mao besmeurd PEKING Het metershoge portret van de vroegere Chi nese leider Mao Zedong, grondlegger van de Volksre publiek China, op he,t Plein van de Hemelse Vrede in Pe king is door onbekenden met verf besmeurd. Studentenlei ders hebben ontkend dat stu denten hiervoor verantwoor delijk zijn. Vrij snel na het in cident hingen studenten naast het bedoezelde portret een spandoek op met de tekst „Dit is niet gedaan door studenten of het volk". Studenten zeiden later, dat zij de daders hadden gepakt. Hoewel de persoonlijk heidsverheerlijking van Mao is beëindigd, wordt hij nog steeds gezien als de grondlegger van de natie. cratie"; „Weg met Li Peng" en „De soldaten zijn de hoeders van het volk en dienen dus niet tegen het volk ten strijde te trekken". Megafoons slingeren nog meer van die strijdkreten de lucht in. Direct rond het monument zitten de studentenleiders. De strategen. De helden van mei '89. Daar omheen een cirkel van strijdbare sympathisanten. Ze eten wat en drinken water. Discussiëren heftig en wach ten op wat er komen gaat. De studenten hebben inmid dels hun eigen antwoord ge vonden op de propaganda van de regering. „We drukken onze eigen pamfletten voor de soldaten en de arbeiders en andere inwoners van Peking", zegt een student, die de primi tieve drukpers toont die opge steld staat aan de voet van het monument van de volksheden op het plein. De pamfletten worden overal in het centrum van Peking opgeplakt, op ban ken, lantaarnpalen en hokjes van de verkeerspolitie. Kijken De hele dag komen er mensen naar het plein om naar de stu denten te kijken. Gewoon nieuwsgierig of om hun solida riteit te betuigen. Ze staan aan de kant en eten ijsjes, een stukje meloen en drinken een flesje lauwe prik. Als de kreet „Weg met Li Peng" weer over het plein schalt, vormen dui zenden vingers het V-teken. Zo wordt er vol overtuiging, heel gedisciplineerd en soms zelfs feestelijk gedemon streerd. In de loop van de avond wordt het spannender. Als de kanto ren en de fabrieken sluiten komen de mensen massaal naar het Plein van de Hemelse Vrede. Zij leggen een cordon om de studenten, om hen te beschermen tegen soldaten die het plein schoon zouden moeten vegen. De bevolking van Peking maakt zo op het ogenblik lange, en ook wel angstige nachten, door. De staat van beleg met zijn de monstratieverbod wordt mas saal aan de laars gelapt. Bui tenlanders die naar het monu ment op het plein willen wor den snel doorgelaten, maar Chinezen komen er niet zo maar door. Die moeten hun studentenpasje laten zien. Over lijken Duizenden Jan Palachs in het hart van Peking? Als de mili tairen in willen grijpen, dan moeten ze over lijken gaan, zegt iemand. „Natuurlijk wijk ik niet als de soldaten komen", zegt de jonge leraar Wu. „Er zijn vrouwen van zestig jaar oud die hier de hele nacht op de grond liggen om militaire wagens, als ze komen, de door gang te beletten". „Maar de soldaten zullen niet op ons schieten. Ze staan aan onze kant. Ze willen ook meer democratie. Ze hebben ook ge noeg van de corruptie van de machthebbers". De demonstranten op het plein in Peking vormen een macht, die politieke leiders kan laten sneuvelen. De komende dagen zal moeten blijken welke lei ders er aan ten onder gaan. Chinese studenten in Nederland betoogden gisteren voor de ambassade van hun land in Den Haag. Overmorgen wordt in Amsterdam een demonstratie gehouden voor de gehele Chinese bevolkingsgroep in ons land. FOTO: ANP CHINESE STUDENTEN IN NEDERLAND: •>r> DEN HAAG Met span- doeken waar de verf nog nat van was en haastig beschilderde T-shirts hebben ruim honderd Chinese studenten giste ren in Den Haag gede monstreerd om hun steun te betuigen aan de beto gers in de Chinese hoofd stad Peking. Nog wat onwennig het was de eerste keer dat Chinezen in Nederland protesteer den maar toch met de no dige overtuiging. Hun bood schap: weg met de bureaucra tie, leve de democratie! Op afgescheurde lakens en kartonnen borden wordt ge pleit voor vrijheid en demo cratie en steun aan de „hel den van Peking". Van heinde en verre waren de Chinese studenten komen opdagen. Zelfs Eindhoven en Gronin gen hadden enthousiast ge hoor gegeven aan de oproep van de Chinese Studentenas sociatie. Op spotprenten moet vooral premier Li Peng het ontgel den Bij de een wordt hij afge beeld zittend bovenop een bom, bij de ander met een ha kenkruis op zijn wang. En op alle spandoeken de leus: „Weg met Li Peng". Vanaf de Chinese ambassade trekt de groep onder politie begeleiding naar het Binnen hof, een lange file van toete rende automobilisten achter zich latend. Helder klinkt het uit volle borst gezongen Chi nese vrijheidslied over de Scheveningse weg. Zo fanatiek als hun „helden" in Peking zijn. zo gematigd echter zijn hun lotgenoten in Nederland. Geen woedende gezichten, geen gebalde vuis ten, maar een lacherige me nigte van studenten die gie chelend in de protestmars meelopen en eikaars spandoe ken bewonderen. Een hongerstaking in Neder land? „Ik denk het niet", lacht een student die al vier jaar in Nederland is. „Mis schien wel als het moet, als het leger onverwacht tóch zou ingrijpen". Hij legt uit dat de Chinese studenten in Nederland geen tijd hebben om een hongersta king te houden. „Wij moeten studeren, wij hebben een beurs en moeten ons aan ons contract houden. Bovendien denk ik dat mijn professor erg boos zou worden". Hoe de „Peking-helden" het klaar spelen (betogen, slapen en studeren) weet hij niet. Hij veronderstelt dat ze vakantie dagen hebben opgenomen. Een Chinese student uit Lei den toont zich zeer geëmotio neerd. „Wij moeten iets doen om de betogers in Peking te steunen. Het is de eerste keer dat Volksleger zich tegen de bevolking keert". Dat de betogers zullen win nen, daar zijn alle demon stranten in Den Haag van overtuigd. Wat dat betreft, to nen de Nederlandse Chinezen dezelfde vastberadenheid als de betogers op het Plein van de Hemelse Vrede. Ze hebben maar één doel: Li Peng en Deng Xiaoping moeten weg. Wat er daarna moet gebeuren, weten ze nog niet. „Dat zal het volk moeten bepalen", vinden ze eensgezind. JEANNETTE v. LEEUWEN iant 24.000 MIJLEN OCEAANRACE J) Zonder enig gerucht te maken sluipen de kanaken over gen! verlaten dek. De maan geeft juist voldoende licht om te zien 0 uijLarry slaapt zo vast, dat hij niets van het onraad merkt. Ah, 1 en|k ligt hij in zijn kooi. De mannen grijpen hem... Larry slaakt i6r kreet, maar die wordt onmiddellijk gesmoord in een doek, «vor(de kanaken hem om zijn gezicht binden. Dan wordt hij stevig bezr0nden en °P de vloer 9ele9d- Maar Jojo is er ook nog! Hij is wakker geworden door de onverwachte bewegingen van het schip, toen de mannen aan boord klommen. Hij wekt de twee matrozen, grijpt het eerste het beste wapen, dat hij kan vinden - een pook van het kombuisfornuis - en dan sluipen ze naar Lar ry's kajuit. Hij rukt de deur open en springt naar voren. De kana ken zijn totaal verrast! BUENOS AIRES De Argentijnse banken en wisselkantoren zijn van daag voor de tweede ach tereenvolgende dag dicht gebleven. Door de aan houdende stakingen en inflatie lijkt het land vrij wel onbestuurbaar gewor den. Voor de banken is. het de vijf de en voor de wisselkantoren de zevende keer dat de deuren gesloten worden sinds 5 febru ari. toen de centrale bank be kend maakte dat er niet meer geïntervenieerd zou worden om de koers van de austral op peil te houden. De Argentijnse munt is de laatste vier maan den met negentig procent ont waard. De devaluatie is slechts een van de grote economische pro blemen die president Alfonsin ertoe hebben gebracht zich vervroegd te laten opvolgen door de onlangs gekozen pero nist Carlos Menem. De rentetarieven zijn boven de tweehonderd procent uitgeko men, de werkloosheid en de sociale onrust nemen toe en de reserves van de centrale bank zijn minimaal. De grootste vakbond eist een verhoging van het minimumloon met 125 procent en de provincies wil len geld van de overheid om de ambtenaren hun achterstal lig loon te kunnen betalen. „Dit land is failliet", aldus een westerse diplomaat. In het oog Een Amerikaanse militair beziet door zijn verrekijker de omgeving van het Panama kanaal. Na de ongeldig verklaarde verkiezingen in Panama en de onrust die daarop volgde, hebben de VS de beveiliging van het kanaal verscherpt. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN/MOSKOU „De Sovjetunie is wellicht minder veranderd dan sommige mensen hadden gehoopt". Dat was giste ren de reactie van de Brit se premier Margaret That cher op het besluit eerder op de dag van de Sovjetu nie om het aantal werk vergunningen voor Brit ten te reduceren tot 205. De Britse premier Thatcher gooide nog eens olie op het vuur door te zeggen de Sovjet unie „haar ware gezicht" had laten zien. Voor de BBC-radio zei ze dat ze tot haar spijt wel gedwongen was geweest de elf Russen uit te wijzen. „We heb ben ze een kans gegeven maar die hebben ze riiet genomen". Ze zei dat Groot-Brittannië had gehoopt dat met de komst van Michail Gorbatsjov een nieuw tijdperk was aangebro ken in de Sovjetunie, maar dat „veel zaken nog altijd hetzelf de zijn gebleven". De diplomatieke rel begon vrijdag, toen Londen de am bassade van de Sovjetunie in het geheim liet weten dat acht diplomaten en drie journalisten binnen twee we ken het land moesten verla ten, omdat ze „activiteiten hadden ontplooid die onvere nigbaar waren met hun sta tus", wat in diplomatentaal spionage betekent. De Sovjet-ambassade in Lon den noemde de uitwijzingen „betreurenswaardig, onvrien delijk en provocerend", en ontkende dat de elf betrokken waren bij zaken die niet door de beugel konden. Kanselier Lev Parsjin zei dat de uitwij zingen in strijd waren met het vertrouwen dat tussen de twee landen was opgebouwd. De aankondiging dat de Britse ambassade het met 170 man personeel minder moet gaan doen, lijkt precies op de actie die in oktober 1986 tegen de Verenigde Staten werd onder nomen. Midden in een ruzie over spionnen, gaf Moskou de Amerikaanse ambassade op dracht 260 Sovjet-personeelsle den te ontslaan Sindsdien heeft de Amerikaanse ambas sade in Moskou zonder Rus sisch personeel gewerkt. ADVERTENTIE 'De tijd vliedt'. Deze titel gaf kunstenaar Bouke Ylstraaan zijn exclusief voor de ABN ontworpen klok. Vervaardigd uit hoogwaardig kunststof en voorzien van een kwarts preeisie-uurwerk is dit het vooijaarsgeschenk van de ABN aan nieuwe spaarders. Wie vóór 16 juni 1989 een ABN-spaarrekening opent met een inleg van tenminste f 250,-, krijgt deze kunst- klok kado! Een decoratief kunstobject in een beperkte oplage. Ga snel langs bij het ABN-kantoor of stuur de coupon in. I RESERVERINGSCOUPON I I Ja, ik open met tenminste f250,-' een spaarrekening I bij de ABN. Neemt u contact met mij op voor meer in- 1 I formatie over de verschillende ABN-spaarv ormen en I reserveert u voor mij de kunstklok van Bouke Ylstra. Plaats: Postcode: I Tel. (overdag):Handtek.:i Let op: insturen vóór 16 juni 1989. j dit bedrag dient minimaal 3 maanden te blijven staan. I In een envelop zonder postzegel zenden naar: j ABN Bank. Afdeling 3D80. Antwoordnummer 1555, I I 1000 PA Amsterdam. io Wie gaal sparen bij de ABN, weet precies hoe laat het is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5