ir „Strijd voor gerechtigheid moet vooral in kerk worden gevoerd" Druk van Bayer kost predikant zijn plaats £eidóc kerk wereld briever GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £ekbe<2owumt T DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINjj Ds. Aalbers: geestelijke vernieuwing nodig in Samen op Weg-proces LEEUWARDEN Temidden van werkgroepen die allerlei werk doen voor kerkorde en beheersregelingen, moet er in het Samen op Weg-proces (hervormd, gereformeerd, luthers) een aparte werkgroep te komen voor geestelijke vernieuwing in het Samen op Weg-proces. Dat vindt ds. B.J. Aalbers, secretaris van de synodale werkgroep die Samen op Weg voorbereidt. Hij sprak op een provinciale So W-bijeenkomst in Leeuwarden. Ds. Aalbers vindt dat men in het SoW-proces veel op kerkor- delijk niveau bezig is en dat de nadruk op bijvoorbeeld be heerskwesties gaat liggen. ,,De benadering is tot nu toe erg bu reaucratisch geweest. Maar het SoW-proces is eigenlijk een be weging van vroomheid, die vraagt om geestelijke vernieu wing". De te vormen werkgroep zou in een breder kader ver nieuwingen moeten stimuleren. Niet alleen voor individuele mensen, maar ook in het gemeente-zijn moeten bevorderen. Want „behalve het hart van de mensen kan ook de gemeente van God in allerlei opzichten vernieuwd worden", aldus ds. Aalbers. De secretaris moest in Friesland veel klachten aanhoren over de hindernissen die de bestaande kerkorden van hervormden en gereformeerden aan samenwerkende gemeenten en kerken opleggen. „Helaas", aldus ds. Aalbers, „kan ik u niet helpen. De klachten gelden in het hele land. De kerkelijke organen lij ken de samenwerking op plaatselijk vlak eerder tegen te wer ken dan te stimuleren". Het komende halfjaar wordt van grote betekenis voor de toekomst van het herenigingsproces, meende ds. Aalbers; de geloofwaardigheid ervan staat nu al ernstig op de tocht. Met name de gecombineerde synode van november aanstaande wordt cruciaal, verwacht hij. Wat wij aan kennis winnen, boeten wij in aan gevoel. Chateaubriand Leden weigeren zitting in Missieraad nieuwe stijl DEN BOSCH De parti- cipanten van de Neder landse Missieraad willen daarin niet langer zitting hebben als de bisschop pen vasthouden aan hun op eigen initiatief doorge voerde veranderingen van het statuut van de Missieraad. Vorig jaar ging de Missieraad na veel pijn en moeite ak koord met een vernieuwd sta tuut, waarbij de bisschoppen weer de eindverantwoorde lijkheid kregen over het rei len en zeilen van de raad. Dit jaar brachten de bisschoppen opnieuw veranderingen aan in het statuut. Niet alleen die nen de organisaties die lid zijn van de Raad de instemming te hebben van de bisschoppen, ook de personen die deze in stellingen (voor het meren deel congregaties en ordes) vertegenwoordigen moeten bisschoppelijke goedkeuring hebben. Het algemeen bestuur heeft maandag te Den Bosch bijna unaniem de wijzigingen in de tekst afgewezen die de bis schoppen hadden aange bracht Twee leden van de zestien leden tellende raad hadden hun eigen achterban nog niet kunnen raadplegen, aldus pater Falco Thuis na af loop van de vergadering. Dat in het nieuwe statuut de eigen verantwoordelijkheid van de Missieraad niet in voldoende mate wordt erkend, „doet in genen dele recht aan de geest waarin de NMR 22 jaar gele den is ontstaan, aldus een communiqué van de raad. Toen werd de eigen verant woordelijkheid erkend van zowel religieuzen en leken als bisschoppen, die in dialoog en gezamenlijkheid gedragen zou worden. Hiervan is in de nu door de bisschoppen vastge stelde tekst niets terug te vin den". De Missieraad rekent erop dat de bisschoppen de kwestie weer op hun agenda zullen zetten, zoals ze hadden toege zegd voor het geval er zwaar wegende bezwaren zouden zijn. Er is volgens pater Thuis nog niet gesproken over de si tuatie die ontstaat als de bis schoppen aan de huidige tekst vasthouden. „Dat zou als chantage kunnen worden op gevat." Raad van Kerken vindt Euroverkiezingen erg belangrijk AMERSFOORT De verkie zingen voor het Europees Parlement op 15 juni zijn vol gens de Raad van Kerken in Nederland van zo'n buitenge wone betekenis dat iedere Ne derlander daaraan moet deel nemen. Aan de Europese be stuurders moet duidelijk wor den gemaakt dat de burgers in de twaalf landen van de EEG groot belang hechten aan democratie op Europees niveau. Want de democrati sche controle van het Euro pees parlement op het beleid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, laat te wensen over om dat het parlement geen wet gevende bevoegdheden heeft. L. Winkeler secretaris Mariënburg AMERSFOORT De theo- loog dr. Lodewijk Winkeler is gekozen tot secretaris van de Mariënburgvereniging. Win kler is wetenschappelijk me dewerker bij het Katholiek Documentatie Centrum te Nijmegen. Hij promoveerde in 1987 op een proefschrift geti teld 'Het verraad der clerc- ken'. Hij volgt de Tilburgse emeritus-hoogleraar gods dienstsociologie dr. W. God- dijn op, die in 1981 tot de ini tiatiefnemers van de M'ariën- burggroep behoorde. Nederlandse Hervormde kerk Aangenomen naar Dordrecht K Beuckens te Borne; naar Lisse J Verdijk te Westerlee. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Dalfsen drs.A, Geerling te 's-Gravenzande; naar Pijnacker en Nootdorp mw. drs. J. Borst, kand, te Amsterdam. Bedankt voor Herwijnen drs. F. de Vries te Emmen. „SAN ANTONIO" GEOPEND MET OPROEP TEGEN MACHTELOOSHEID SAN ANTONIO Chris tenen mogen zich nooit neutraal opstellen tegen over de uitbuiting en on derdrukking van hun medemensen. Met deze duidelijke en tegelijk moeilijk uit te voeren boodschap ging gisteren de Amerikaanse stad San Antonio de tiende We- reldzendingsconferentie van start. Dr. Sylvia Talbot, vice-voor- zitter van het centraal comité van de Wereldraad van Ker ken, hield de achthonderd deelnemers en vele andere belangstellenden in haar ope- ningspreek voor dat opkomen voor de armen en machtelo zen niet genoeg is. Christenen moeten, uiteraard samen met de betrokkenen, de structuren afbreken die deze mensen ge vangen houden. Kerken zouden daarvoor hun oor te luister moeten leggen bij christenen die, aldus Tal bot, beter dan andere christe nen in de gaten hebben wat God wiL Deze christenen „leggen zich niet neer bij een gevoel van machteloosheid. Zij staan niet toe dat kwaad ongenoemd blijft". Het verbaasde de Amerikaan se niet dat kerken op dit punt zo moeilijk tot een geloof waardig getuigenis kunnen komen. De stf'ijd voor gerech tigheid en menselijke waar digheid speelt zich immers voor een belangrijk deel bin nen de kerk af. „Zowel de machtigen als de machtelozen zijn, met hun onverenigbare denkbeelden, vertegenwoor digd in de kerk". Talbot prees derhalve het be lang van conferenties waar beide groepen elkaar ontmoe ten. Gewone kerkmensen Tijdens de bijeenkomst op de luxueuze campus van de uni versiteit van San Antonio ge beurt dat zeker, omdat de or ganisatoren er voor gezorgd hebben dat 70 procent van de afgevaardigden uit de Derde Wereld afkomstig is. O'ok hebben zij meer „gewone kerkmensen" uitgenodigd en wat minder predikanten en functionarissen dan gebruike lijk is. De deelnemers aan deze We- reldzendingsconferentie ko men uit 117 landen, waaron der Nederland. Voor het eerst sinds 1949 is ook China van de partij. Het Vaticaan stuur de twintig officiële waarne mers naar de conferentie, die is georganiseerd door de com missie Wereldzending en evangelisatie van de Wereld raad van Kerken (waarvan de RK kerk geen lid is). De achthonderd deelnemers zullen op tiende Wereldzen- dingsconferentie (sinds 1910) de trend voor de komende ja ren zetten. Zij doen dat aan de hand van het thema „Uw wil geschiede zending in het voetspoor van Christus". Het is de bedoeling dat aan het eind van de tiendaagse bijeenkomst kerken en chris tenen worden opgeroepen tot actie. Daaraan is meer be hoefte dan aan fraaie verkla ringen en ellenlange discus sies over wat zending theolo gisch nu precies inhoudt, heb ben de organisatoren gedacht. Wel hebben zij in de volle agenda veel tijd ingeruimd voor liturgische vieringen en bijbelstudie. Subthema's De vier subthema's voor de negende Wereldzendingscon- ferentie maken duidelijk dat eigentijdse zending niet alleen te maken heeft met bekering en met vernieuwing van de plaatselijke kerkelijke ge meente, maar ook betrekking heeft op solidariteit met lij dende en strijdende mensen en op rechtvaardige omgang met de aarde. Bekering betekent volgens de „architecten" van San Anto nio een oproep aan christenen om persoonlijke veiligheid, bezit en de beslotenheid van de eigen kerk de rug toe te keren en „de wil van de le vende God" te zoeken. Be keerde christenen zullen ver volgens van hun hoop en ge loof willen getuigen temidden van grote kerkelijke ver deeldheid, in geseculariseerde culturen en in de richting van aanhangers van andere gods diensten. Maar eigentijdse zending is ook: mensen zo organiseren dat ze zich machtig voelen. Arme en onderdrukte mensen moet een besef van bevrijding worden bijgebracht. Zij moeten hun zelfvertrouwen, zelfkennis en waardigheid hervinden. Dat is, aldus een rapport voor San Antonio, de noodzakelijke basis voor de strijd om gérechtigheid. Christenen zijn als „rentmees ters van de schepping" even eens geroepen om te strijden voor een rechtvaardige verde ling van de grond. Het rap port wijst daarvoor naar de welgestelde grootgrondbezit ters en de multinationale be drijven die de gemeenschap pelijke grondrechten van de oorspronkelijke bevolking of kleine boeren met voeten tre den. „In veel gebieden is de kerk zelf een belangrijke grootgrondbezitter", voegt het rapport er fijntjes aan toe. Tenslotte vinden de organisa toren dat christenen van hun eigen kerk een oecumenische, getuigende gemeenschap moeten maken. Kerken zijn geroepen „ruimten te zijn waarin al Gods zonen en dochters elkaar kunnen vin den, waar alle barrières van ras, sekse, stand en leeftijd zijn afgebroken. Zij zijn ge roepen tot eenheid, omdat een gescheiden optrekken van kerken erf gemeenschappen in strijd is met zending in het voetspoor van Christus" De plaats voor de negende Wereldzendingsconferenfie is bewust gekozen. San Antonio ligt in het zuiden van Texas, een van de rijkste Ameri kaanse staten. Dit uitgestrekte land staat symbool voor rijk dom, macht en succes, met steden als Dallas en Houston voorop. Het rijke Texas grenst echter aan het arme Mexico. Nergens anders ter wereld loopt zo'n lange grens 3.200 kilometer tussen een ont wikkeld land en een ontwik kelingsland, hebben kenners ontdekt. BERT VAN DER KRUK „Nes Ammim moet zich niet van actualiteit afsluiten" NES AMMIM De christelij ke nederzetting Nes Ammim in Israel moet zich niet voor de politieke situatie in dat land afsluiten. Temidden van joden en Palestijnen kan Nes Ammim juist een ontmoe tingsplaats zijn. Deze raad gaf de gerefor meerde predikant dr. S. Schoon, die zelf van 1974 tot 1981 in Nes Ammim heeft ge werkt, de huidige generatie mee. Hij behoorde met de Amerikaanse theoloog prof. Paul van Bueren en de ortho doxe rabbijn Tsvi Marx tot de sprekers tijdens de eerste in ternationale conferentie van Nes Ammim. Zo'n honderd deelnemers (vroegere en hui dige bewoners ervan alsmede joden en Palestijnen uit de naaste omgeving) bezinnen zich gedurende drie dagen op de toekomst van de nederzet ting. Nes Ammim heeft de laatste jaren een moeilijke tijd door gemaakt. Vier leden werden uit de gemeenschap gezet om dat ze zich te zeer richtten op de Christelijke Ambassade te Jeruzalem. De laatste organisatie, die vanuit de evangelische hoek Opereert, sluit zending onder joden niet uit. Nes Ammim is daar principieel tegen. Nes Ammim wordt onder steund door de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken, de Christelij ke Gereformeerde Kerken, de Vrij-Evangelische Broeder schap en kerken in de Bonds republiek en de Verenigde Staten. Latijnse liturgie De Vereniging voor Latijnse liturgie houdt op zaterdag 27 september in Utrecht haar jaarlijkse ledendag. Om half elf zal er in concelebratie een volledig Latijnse H. Mis wor den opgedragen in de Sint Augustinuskerk, Oude Gracht 69, waarbij kardinaal A.J. Si- monis is de hoofdcelebrant is. De Gregoriaanse gezangen worden verzorgd door de Schola Cantorum van de af deling Utrecht onder leiding van B. Rikkert de Koe. Om 12.15 uur begint de jaarverga dering in de Janskerk, Jans kerkhof 26. Pater dr. J. Meijer zal een lezing houden met als titel Oosterse liturgie of „Wij horen Gods grote daden in onze eigen taal". Pater Meijer is gepromoveerd aan het pauselijk Oosters In stituut te Rome en werkzaam geweest onder de Christenen van de Oosterse Ritus en aan het secretariaat voor de een heid te Rome De fabriek van Bayer in Leverkusen BRUNSBÜTTEL-SÜD De Westduitse industrie predikant Martin Pustow- ka is onder druk van het chemieconcern Bayer zijn werk kwijt geraakt in Brunsbüttel-Süd, een in dustrieplaats aan de mond van de Elbe. De re gionale 'Nordelbische Kirche', een onderdeel van de EKD, heeft zijn verdrag, dat eind septem ber afloopt, niet ver lengd, zo bericht het pro gressieve Westduitse weekblad Publik-Forum. Officieel geeft de kerkleiding op dat de predikant te veel hooi op zijn vork had geno men. Hij was voor de ene helft van zijn werktijd indus triepredikant, terwijl hij in de andere helft de plaatselijke gemeente bediende. Zijn ge meenteleden waren echter in grote meerderheid zeer tevre den met hun predikant. Daar om is ds. Pustowka ervan overtuigd dat hij onder druk van Bayer moet gaan. Hij was een groot voorstander van strengere milieu-eisen. Ook maakte hij zich tot woordvoerder van Bayer- werknemers die bezorgd zijn over de kans op een ernstig ongeluk. De industriebaron nen zetten telefonisch de kerkleiding onder druk: Pus towka was door zijn milieu activiteiten onhoudbaar ge worden. Het kerkeraadslid prof. Klaus Kleine-Weischede, directeur van de Bayer-vestiging ter plaatse, eiste in het openbaar dat de predikant (en de kerk in het algemeen) in preken en publikaties zou wijzen op de positieve bijdrage van de che- mie-industrie aan het mense lijk welzijn. De kerk is er niet om de mensen angst bij te brengen, maar om hen ver trouwen in de veiligheid van de Bayer-fabriek te geven. In een protestbrief werd deze redenering van de Bayer-chef als volgt geïnterpreteerd: 'Dit betekent in feite dat God en de kerk voor het karretje van Bayer worden gespannen'. Uit protest tegen het besluit be dankte de milieudeskundige van de universiteit van Kiel, prof. Otmar Wassermann, voor het lidmaatschap van de kerk. Wassermann behoort op 31 mei tot de sprekers tijdens een bijeenkomst in Brunsbüt- tel over het thema „Industrie, almacht zonder grenzen?" Aan de discussie wordt ook deelgenomen door de theologe Friedel Geisler uit Solingen (Roergebied). Vorig jaar ont nam de regionale kerk van Rijnland haar de bevoegdhe- den van predikant. Als voor zitter van een actiegroep te gen de gevaren van Bayer had zij het chemie-concern herhaaldelijk bekritiseerd. Het bedrijf maakte hiertegen bezwaar en wees terloops op de 24 miljoen mark (bijna 30 miljoen gulden) kerkbelasting die de kerk in Rijnland jaar lijks van Bayer ontvangt. Geisler, die werkzaam was in het jeugdwerk, kon haar pre- dikantentitel inleveren. De kerk ontkende dat bij dit besluit druk van Bayer een rol had gespeeld. Dit argu ment werd weerlegd door Geiéler. De kerk begon over haar status van predikant pas moeilijk te doen toen zij actief in de milieugroep tegen Bayer werd. Erkenning Vaticaan voor behoudende Amerikaanse nonnen WASHINGTON Het Vati- caan heeft de Amerikaanse kardinaal James Hickey aan gewezen als contactpersoon voor zusters die zich heftig verzetten tegen allerlei ver nieuwingen in de religieuze ordes. Dit initiatief uit Rome is voor de conservatieve non nen een zeer belangrijke steun in de rug en kan gezien worden als een formele er kenning, zo menen kerkelijke leiders in de Verenigde Sta ten. De aartsbisschop van Was hington is gevraagd „zijn spe ciale diensten" aan te bieden aan ordes die niet (meer) ver tegenwoordigd zijn in de Con ferentie van vrouwelijke reli gieuzen. In dit bestuursorgaan zitten de oversten van 800 re ligieuze ordes, die gezamen lijk de overgrote meerderheid van de 100.000 Amerikaanse nonnen onder hun hoede heb ben. In de jaren '70 braken sommige gemeenschappen met deze conferentie uit pro test tegen hervormingen als de afschaffing van het tradi tionele habijt. Naarmate de conservatieve ordes beter ge organiseerd raakten, hebben zij zich beijverd voor een soort officiële erkenning door het Vaticaan. Belofte maakt schuld MET een wat wonderlijke tegemoetkomendheid heeft nister Van Dijk een wel heel grote stap in de richting va ambtenarenbonden gezet. De zuinige minister van bir landse zaken trekt als demissionair bewindsman de cd quentie uit wat studies eerder hadden aangetoond: de acH stand van vooral de hogere ambtenaren ten opzichte) vergelijkbare functies in het bedrijfsleven vergt een denbedrag. EeN verkiezingsstunt? Premier Lubbers heeft zijn bew man in bescherming genomen met de mededeling datf1 Dijk zeker niet nu al geld opzij wil zetten om de inhaal noeuvre op gang te brengen. Volgens Lubbers wil Vanr „lijnen uitstippelen om de voor de arbeidsvoorwaarden schikbare loonruimte deels aan te wenden voor de palj vergelijking". Er is volgens de premier geen sprake vanl nieuwe koppeling van overheidssalarissen aan die vanl bedrijfsleven, maar meer van een aanpak van de et knelpunten. TOCH hield het voorstel van Van Dijk in dat in de j negentig de afstand tussen de salarissen bij de overheij die in het bedrijfsleven gemiddeld met een derde wof verkleind; voor de hogere functies zou het gaan om eenl vering. Moeilijk valt in te zien dat het mogelijk is zoiepCH bereiken zonder dat de loonontwikkeling in de bedrijvel m thans gemiddeld wordt gevolgd. Koppeling is dan welboot niet het juiste woord, maar de uitkomst zal daar toch flan veel van afwijken. [har |eid GEEN verkiezingsbelofte? Misschien wel iets meer. Vol£su' Lubbers realiseert Van Dijk zich dat hij zijn opvolgerF1* een groot probleem opzadelt. „Hij heeft wat suggesties wF doen voor het overleg met de bonden, zonder daarbij eel1- nanciële claim op tafel te leggen", aldus de premier. For|2,5 mag dat juist zijn, anderzijds gaat het om suggesties vaP®n minister waarmee een aantal bonden wellicht van hartj"6^ instemmen. Het is niet verwonderlijk dat de AbvalJ va prompt een looneis van 2,5 procent heeft gesteld. Er hj dus wel degelijk een prijskaartje aan de suggesties vanjeft Dijk dat ook een volgend kabinet voor verplichtingen sjvan idee] HOE terecht de uitspraken van Van Dijk ook mogen]11 passen zij wel in de mond van een demissionair mimi Het benamingen verkiezingsbelofte en politiek testamenflJv gen toch niet ver van de werkelijkheid. Zomerse temperaturen DE BILT (KNMI) Het war- me zomerweer houdt nog even aan. Vandaag kwam de tempe ratuur op de meeste plaatsen boven de zomerse waarde van 25 graden uit. De aandrijvende moter. hierachter is nog steeds een hogedrukgebied boven zuid-Scandinavië en de Oost zee. Deze trekt de komende dagen langzaam naar het oos ten. Een onweersstoring die al enige dagen boven Frankrijk aktief is krijgt dan de kans om zijn invloed in noordelijke richting uit te breiden. Moge lijk dat later op de dag een en kele onweersbui het zuiden van het land bereikt. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag- Zuid-S^andinavië' eerst zonnig. Don derdag meer bewolking en een enke le bui Middagtemperatuur dalend van 20 naar 16 graden op donderdag. Denemarken en noord-Duitsland: zonnig Op donderdag enkele wol kenvelden en mogelijk een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Benelux, zonnig. In de middag en avond kans op een regen of onweers bui. Middagtemperatuur omstreeks 24 graden. Britse eilanden: perioden met zon en een enkele bui In het noorden eerst nog veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur van 12 graden in het Hoorden tot 23 graden in het zuidoosten. Midden- en zuid-Duitsland: zonnig. Middagtemperatuur omstreeks 27 graden. Frankrijk: zonnig. In de middag en avond een lokale onweersbui. Mid dagtemperatuur van 20 graden in het noordwesten tot 28 graden plaatselijk Italië: zonnig. In de middag e een lokale onweersbui. Middf" peratuur circa 26 graden. Joegoslavische en Griekse kus nig en in de middag en avondj lijk een onweersbui. Middagtei tuur ongeveer 25 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Oe Bilt onbew. 24 Gezien recente uitlatingerif orthodoxe christenen, den terecht beducht 1 herlevende 'jodenzen(| Maar dat rabbijn Lewis j kinderen niet wil laten j werken aan een NCRV-d: sieprogramma over lende godsdiensten, omdai vreest dat gepoogd zal wol hen tot het christendom tt keren, lijkt me een l| vorm van paranoia. J.W. Wolf, VOORBURG. T

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2