Conservatorium even doen en n studie erbij: moet kunnen" Willem De Kooning heeft ziekte van Alzheimer „Die concerten houden mij van de straat" TANTZ-SC H U Ij Prijs voor poppenspeler Neville Tranter Ramschip de Schorpioen museum in Middelburg Nationale Toneel niet op Theaterfestival VOETBALLENDE PIANISTE DAPHNE GERRITS: DOCHTER WIL BEHEER OVER VERMOGEN Amsterdam moet Shaffy nog vol seizoen subsidiëren bioscopen Jo Nederlands DansTheatej presenteert KUNST QeidóaQowuwt DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINll AMSTERDAM Poppenspe ler Neville Tranter en zijn Stuffed Puppet Theatre uit Amsterdam heeft op het twee jaarlijks Internationaal Festi val voor Figurentheater in de Duitse plaats Erlangen de eer ste prijs gekregen. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn baan brekend werk zaterdag na af loop van het dubbelprogram ma in het Markgrafentheater in Erlangen. Dit heeft het Stuffed Puppet Theatre maandag meegedeeld. De prijs is dit jaar ingesteld ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het festival in Er langen, Nürnberg en Fürth. Tranter (43) komt uit Austra lië. Hij volgde er een leraren opleiding tot hij in 1975 besloot die op te geven voor een oplei ding en training als poppen speler. Hij werkte met het Pil grim Puppet Theatre in Mel bourne, begon in 1977 zijn ei gen theater en nam in 1978 deel aan het Festival of Fools in Amsterdam, waar hij zich vestigde. In 1981 ging hij solo werken. Hij produceerde ach tereenvolgens „Studies in Fan tasy", „De zeven hoofdzon den", het dubbelprogramma „Manipulator" en „Underdog" en „Kamer 5". Hij nam regel matig deel aan buitenlandse festivals. Stuffed Puppet Theatre koes tert ook het plan voor een film die nog deze zomer gemaakt wordt. Franz Weisz regisseert de film, gebaseerd op „De ze ven hoofdzonden", naar een scène uit de Faust van Marlo we uit 1589. De synopsis voor de rolprent van ongeveer 50 minuten is gemaakt door Franz Weisz, Paul Ruven en Neville Tranter, het scenario door Hein Schütz De film wordt mede mogelijk door bij dragen van onder meer het Amsterdams Fonds voor de Kunst, het Nederlands Theater Instituut en het Fonds voor de Nederlandse Film. Neville Tranter. MIDDELBURG Het ramschip de Schorpioen, het oudste, nog bestaande Nederlandse oorlogsschip dat heeft gezeild, meert op 3 juni af in Middel burg, waar het een be stemming krijgt als mu seum. Op die dag werpt oud-secreta ris-generaal Luns van de NAVO de eerste lijn vanaf de Schorpioen naar de wal, waar burgemeester Rutten van Mid delburg de lijn opvangt en het schip binnen de gemeente grenzen haalt. De Schorpioen, gebouwd in 1867 bij een werf in het Franse Toulon, geldt als een uniek in dustrieel archeologisch monu ment, dat de technische ont wikkelingen in de tweede helft van de 19de eeuw goed illustreert: ijzer in plaats van hout, stoomvoortstuwing met hulp/zeilvermogen, een venij nige punt als ramsteven en een draaibare geschutstoren. Het is het enige Nederlandse marineschip dat ooit onder vrouwelijk commando stond. De eigenaar van het schip, de Stichting Ramschip Schorpi oen, stelt zich ten doel het schip in oude staat te herstel len en open te stellen voor het publiek, als mbnument van in dustriële archeologie en vader landse scheepshistorie. Met fi nanciële hulp van overheid, particulieren en bedrijfsleven is de restauratie inmiddels voor een derde voltooid. In de zomer van 1990 zal de Schor pioen als maritiem museum voor het publiek de poorten openen. Vanaf 1 juli dit jaar is het schip al gedeeltelijk te be zichtigen: de commandantska juit, een officiershut, de expo sitie van de historie van het schip en een tentoonstelling van antieke scheepsinstru- menten. Paul McCartney: „Elvis Costello deed mij soms aan John Lennon denken". FOTO: AP PAUL MCCARTNEY ONDERNEEMT WERELDTOURNEE IN SEPTEMBER AMSTERDAM Paul McCartney heeft de laat ste maanden niet stilgeze ten. Sinds het beeindigen van de opnamen voor zijn nieuwe elpee „Flowers in the Dirt", die op 5 juni verschijnt, heeft hij met een nieuwe groep het re pertoire doorgenomen, waarmee het zestal op we reldtournee gaat. De con certreeks die in september start, brengt de groep aan het eind van die maand in Nederland. In een kort vraaggesprek praat hij over de tournee, de nieu we elpee en zijn samen werking met Elvis Costel lo. Je hebt aangekondigd op tour nee te gaan. Dat kan nauwe lijks zijn omdat je in geldnood zit. Wat is wel de reden? Paul McCartney: „Ik* hou van muziek. Bovendien speel ik graag. Hoewel het een enorme organisatie is om dat hele cir cus in werking te stellen, krijg je een enorm voldaan gevoel als je voor een laaiend enthou siast publiek staat. Bovendien houdt het mij van de straat (lacht)" Vertel eens iets meer over de groep die je meeneemt. Wie zijn de muzikanten Paul: „Behalve mijn vrouw Linda op toetsen, is Robbie Mcintosh op gitaar van de par tij. Zoals je weet speelde hij voorheen bij The Pretenders. Verder bestaat de groep uit ex- Average White Band-gitarist Hamish Stuart, drummer Chris Whatten en toetsenman Wix John Hammill". Hebben die mensen ook mee gespeeld op „Flowers in the Dirt?". Paul: „Een aantal wel zoals Robbie en Hamish, maar op de plaat heb ik ook gewerkt met bijvoorbeeld David Gilmour ■van Pink Floyd". Een aantal nummers heb je sa men met Elvis Costello ge schreven. Hoe verliep die sa men werking? Paul: „Uitstekend. Elvis deed mij soms een beetje aan John (Lennon) denken. Hij heeft eenzelfde sterke persoonlijk heid. Hij bouwt uiterlijk ook die muur op, maar als je hem beter leert kennen, blijkt hij van binnen een warm persoon te zijn. Tijdens de periode waarin we nummers schreven, zaten we tegenover elkaar met ieder een akoestische gitaar op de knieën, ideeën uit te wisse len. Het was gewoon werken dus, zoals twee vaklieden, vooral ook omdat Elvis niet van rommelen houdt. Hij wil aan het einde van de dag re sultaat zien. In de nummers die we samen hebben geschre ven, is hij vooral verantwoor delijk voor de scherpe, zoetzu re opmerkingen. Daarin deed hij mij ook aan John denken. Bovendien ben ik gewoon meer bedreven in het meer sentimentele werk, al heb ik in het verleden af en toe ook behoorlijk uitgehaald. Denk maar aan „Heiter skelter of „Give Ireland back to the Irish". Welke nummers heb je met Costello geschreven? Paul: „Er staan vier nummers op „Flowers in the dirt". De nieuwe single „My brave face", „That day is gone", „Don't be careless love" en „You want her too". De elpee straalt soms een jaren zestig-gevoel uit. Hoe komt dat? Paul: „Dat is vooral de in breng van Costello. Hij heeft een aantal nummers die rich ting uitgestuurd omdat hij van dat Beatles-achtige, dat jaren zestig-geluid houdt. Maar niet alles klinkt zo. Ik geloof dat het materiaal dat ik met pro ducer Trevor Horn heb opge nomen, echt van deze tijd is". HANS PIËT ROTTERDAM De jury voor het Theaterfestival heeft dit seizoen tien produkties uit gezocht. Eind augustus wordt bekend gemaakt welke groep zich de winnaar mag noemen van de Dommelsch Theater prijs van 30.000 gulden. De ge selecteerde produkties zijn drie Vlaamse en zeven Neder landse voorstellingen. Opval lend is de afwezigheid van het Haagse repertoiregezelschap Het Nationale Toneel, dat on danks een tiental produkties kwalitatief blijkbaar niet vol doende werd bevonden. Toneelgroep Amsterdam is drie keer genomineerd, met Medea, Vrijdag en Gesprek ken over Goethe, Discordia is aanwezig met Bouwmeester Solness en Kras. De andere ge nomineerden zijn De Blauwe Maandag Compagnie met De Meeuw, de Trust met Oorlog, Art Pro met De Laafsten der onverstandigen, het Zuide lijk Toneel met Nachtwake en het Kaaitheater met Wittgen stein. Het Theaterfestival werd vo rig jaar bezocht door 450.000 mensen. Zeventien procent daarvan was dat seizoen niet eerder naar een voorstelling geweest. De gelden voor het festival komen voor een groot deel van een bierfabrikant als hoofdsponsor en van drie an dere sponsors. DEN HAAG Het stelt allemaal niks voor. Een studie piano aan het Ko ninklijk Conservatorium moet een lachertje zijn, want 18-jarige Daphne Gerrits, linksbuiten van SV Vaassen, die vrijdaga vond 26 mei met het Resi dentie-Orkest het eerste pianoconcert van Men delssohn komt spelen doet er een volwaardige privé- studie viool bij en begint in september haar studie Gezondheidswetenschap pen. „Die doe ik er ge woon bij, dat moet kun nen". En dat met het ge zicht van een boekhouder die in zijn vrije tijd de kantine van tennisvereni ging Steeds Hoger in be heer heeft. Dat het Residentie-Orkest Daphne Gerrits haar het con cept heeft aangeboden als een van de winnaressen van het Concours Edith Stein (1985 én 1987), om haar vooruit te hel pen in de harde wereld van de muziek, roept een schouderbe weging op. „Kan ik niet hel pen. Bovendien, toen ik dat concours twee keer won, wilde ik nog in de muziek. Nu niet meer zo. Muziek is belangrijk voor me en ik zal nooit zonder kunnen. Misschien ga ik later lesgeven en lunchconcerten geven of zo. Maar een leven als soliste zie ik absoluut niet zitten; hoe belangrijk ook, er is méér in het leven dan muziek alleen. Daarom wil ik in sep tember de studie Gezondheids wetenschappen beginnen, om dat onderzoek daarin me erg interesseert. En als ik later een baan heb, misschien met een acht-urige werkdag, liefst voor halve dagen, dan kan ik er de muziek gewoon bij blijven doen. Maar niet als hoofdvak, al blijft de piano natuurlijk ta melijk verleidelijk". Belang Vijf, zes uur per dag pianostu die ligt Daphne niet, al ziet zë er het belang, zeker deze week, wel van in. Maar niet een leven lang, we moeten ons niet overdreven opwinden. „Natuurlijk, als je twee keer dat concours wint, kan je niet héél erg slecht zijn. Maar was ik dan zo goed? Waarmee ver geleken? Als ik mezelf verge lijk met anderen, toen, met leeftijdsgenoten, was ik zeker niet de beste. Ik heb alle prij zen gewonnen die er waren, voor de anderen bleef niets over en eigenlijk schaamde ik me er een beetje voor. Ik weet het ook niet, hoor". Het moet het resultaat zijn van wat Daphne noemt, een oer- instinct voor muziek én de re delijk dwingende invloed van haar ouders. Wat besmuikt, want het hoort natuurlijk niet: „Er zijn dagen dat ik helemaal niet studeer. Dat is het fijne van op kamers wonen, zoals nu in Den Haag, waar nie mand me dwingt. Dat was vroeger wel anders, toen pakte m'n moeder me gewoon bij m'n haren en zette ze me aan de piano, ook als ik geen zin had. Vanaf m'n vierde". En de eerste klas van de lage re school sloeg Daphne óók maar over; in Apeldoorn deed de uit Vaassen afkomstige pia niste de brugklas Atheneum B „om geen Latijn en Grieks te hoeven doen, ten koste van de muziekstudie" en daarna werd het wat ingewikkeld. Daphne begon haar speciale vooroplei ding piano in 1982 in Den Haag, gecombineerd met de opleiding Atheneum en deed de seizoenen 1986 tot 1988 de vooropleiding viool aan het conservatorium in Zwolle „omdat ze in Den Haag von den dat ik me op één instru ment moest concentreren, de piano dus. Zodat ik nu in Den Haag in het eerste jaar piano Daphne Gerrits: piano, viool, gezondheidswetenschappen. En voetbal natuurlijk, als linkshalf bij SV Vaassen. FOTO: CEES VERKERK ben; viool doe ik er privé bij, bij Joyce Tan; van Else Krijgs man krijg ik pianoles". En wat er allemaal van terecht moet komen. Voetballen Daphne Gerrits: „Er is zo veel de moeite waard, ik zal me nooit op één instrument kun nen concentreren. En de weekeinden als ik bij m'n ou ders in Vaassen ben, wil ik ge woon blijven voetballen, dat is óók leuk. Nee, ik heb nooit ge vonden dat ik op m'n handen moest letten, ook niet toen ik nog basketbal speelde; het moet allemaal kunnen en ik heb ook nooit wat gehad. Nou ja, een keer dan, toen een an der hoger sprong dan ik en ik met m'n kop op de grond sloeg. Hersenschudding, al rea liseerde ik me dat toen nog niet, ook niet toen ik geweldi ge hoofdpijn kreeg en ik af en toe naar het toilet moest om over te geven. Die middag had ik nog pianoles ook; ik ging wel, maar het liep voor geen hout". Voetballen en een piano/viool praktijk. Daphne Gerrits heeft er geen moeite mee, ook niet met de twee werelden waarin ze daarmee terechtkomt. „Bij SV Vaassen ben ik gewoon linksbuiten of linkshalf en voetbal ik m'n wedstrijden en toernooien, vorige week nog, gewoon mee, al geloof ik niet dat ik er echt bij hoor. Maar op school was dat al zo; als de halve klas naar een disco avond ging, wist iedereen dat ik tóch niet meeging en pro beerden ze me dus ook niet over te halen. Ik heb er geen last van gehad, het heeft er misschien mee te maken hoe je je opstelt. Als de hele klas ging zwemmen of zo, ging ik natuurlijk ook, dat wel en op die manier hoorde ik daar ge woon bij". Vriendenkring De studie aan het Koninklijk Conservatorium maakte het leven van Daphne de laatste jaren anders, „omdat m'n hele vriendenkring zowat in de klassieke muziek zit. Maar ook als dat niet zo was, zou het me niet veel uitmaken; m'n ene broer speelt gitaar en heeft een hekel aan klassiek. En als hij zijn muziek wat hard speel de, nou ach, ik zocht het niet op, dat nu ook weer niet. Maar ik liep er ook niet voor weg, zo lang duurde het ook niet. En moet je vriendschap laten af hangen van smaak voor mu ziek? Ik geloof van niet, omdat er zo veel meer is. De een houdt van- dit, de ander van dat. Ik ben een grote Mozart- liefhebber. Maar wie niet van Mozart houdt, begrijpt die mu ziek gewoon niet, dat is alles. Ik houd ook van Bach, van Vi valdi minder. En met de mo dernen heb ik de grootste moeite". Maar alles komt nog, Daphne is achttien en hoopt in juni haar rijbewijs te halen. „Acht juni. Dan word ik voorgoed Haagse, tenzij ik in Leiden woonruimte kan vinden". Het verband tussen woon plaats en rijbewijs is gemakke lijk verklaarbaar. Daphne: „Nou kijk, ik woon nu een jaar op kamers in Den Haag, maar als ik me hier liet inschrijven, zou ik ook in Den Haag exa men moeten doen voor m'n rijbewijs. Dat zie ik niet zitten, dat doe ik dus liever in Vaas sen. Maar als ik slaag, laat ik me in Den Haag inschrijven, natuurlijk". Want Daphne Gerrits is niet gek. FRITS BROMBERG NEW YORK De doch ter van de schilder Wil lem de Kooning, Lisa, heeft samen met diens ad vocaat bij een rechtbank in New York een verzoek ingediend om met De Koonings advocaat John Eastman te worden be noemd tot mede-beheer ders van het vermogen van de schilder. Het ver zoek gaat gepaard met een verklaring van De Koon ings arts, waaruit blijkt dat de 85-jarige schilder lijdt aan de Ziekte van Alzheimer (dementie). Dit meldt het Amerikaanse kunsttijdschrift Art news. De waarde van het vermo gen van de schilder wordt geschat op 150 miljoen dollar (ruim 300 miljoen gulden). Het blad schrijft dat Lisa de Kooning het verzoek al in februari heeft ingediend, Archieffoto van Willem de Kooning (links), gemaakt toen hij in 1979 werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. FOTO: AP kort na de dood van de jarige schilder weliswaar nog vrouw van haar vader. In elke dag werkt, maar dat zijn dat verzoek staat dat de 85- lichamelijke en geestelijke toestand zodanig zijn aange tast door de ziekte van Alz heimer dat hij geen behoor lijke financiële administratie meer kan voeren, aldus Art News. Na de dood van zijn vrouw Elaine, met wie De Kooning 46 jaar getrouwd is geweest, hebben zijn dochter, die de enige erfgenaam van het vermogen van de schilder is, en Eastman het verzoek bij de rechtbank ingediend. De Kooning heeft sinds 1986 nog zeker 70 doeken geschilderd, waarvan de waarde tussen de 300.000 en 650.000 dollar (600.000 en 1,3 miljoen gul den) wordt geschat. De „Pink Lady" van De Koon ing verwisselde vorig jaar bij het veilinghuis Sotheby's echter voor 3,6 miljoen dollar (bijna acht miljoen gulden) van eigenaar. De Kooning, die in Neder land werd geboren maar al sinds 1925 in de Verenigde Staten woont, geldt als een van de belangrijkste verte genwoordigers van het ab stract expressionisme. DEN HAAG De ge meente Amsterdam moet het Shaffy-theater in de hoofstad nog een vol sei zoen subsidiëren. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. De gemeente Amsterdam wilde de subsidie met ingang van 1 januari 1990 stopzetten, halverwege het seizoen dus. Het theater vroeg bij de Raad van State om schorsing van dit besluit, omdat het aan geld voor een half sei zoen eigenlijk niets heeft. De Raad van State stelde maan dag dat de subsidiëring nu tot 1 september 1990 moet doorgaan. De motivering voor deze beslissing wordt pas over een aantal weken openbaar. De gemeente Am sterdam besloot tot stopzet ting van de subsidie aan het Shaffy omdat zij moet bezui nigen en toch nieuwe initia tieven wil steunen. Het geld dat tot nog toe aan het Shaf fy werd besteed, kon voort aan maar beter naar de IJs breker, zo stelde de gemeen te. In de IJsbreker wordt nieuwe muziek ontwikkeld. Het Shaffy heeft hoop op an dere financiële bronnen dan de gemeente, maar moet na tuurlijk wel blijven bestaan tot die daadwerkelijk kun nen worden aangeboord. Daarom is het voor dit thea ter van groot belang dat het het komende seizoen kan overleven. Russische avant-garde in Joods Historisch Museum AMSTERDAM In het Joods Historisch Museum is nog tot en met 10 september voor het eerst werk van pro gressieve joodse kunstenaars uit de jaren voor en na de Russische revolutie van 1917 bijeen gebracht. Het gaat om elf kunstenaars onder wie Marc Chagall, El Lissitzky, Nathan Altman, Joseph Tchaikov, Issachar Ryback en Boris Aronson. Voor een uitgebrei agenda, ook voor de mende dagen; raadpl men „UIT", de gratis kelijkse bijlage van krant. ALPHEN AAN DEN RIJN ROCINEMA I (Van Boetzelaij straat 6, tel. 01720-20800): ked gun (al); 18.30, 21 00. ook 13.30. EUROCINEMA I Rain Man (al); 18.45, 21.30. Juj glebook (al); wo. 14.00 ROCINEMA III: My stepmothf is an alien (al); 18.45, 21.30 ook 13.45. EUROCINEMA li Working girl (12); 18.45, 21.1 wo. ook 13.45. LEIDEN LUXOR (Stations^' 19, tel. 071-121239): Naked gi (al); 19.00, 21.15. ma. wo. ol 14.30. LIDO en STUK I (Steenstraat 39, tel. 124131 Rain Man (al); 14.30, 18.1 21.15. Her alibi (al); My stepn^V ther is an alien (al); Twins (t, 14.30, 19 00, 21.15. Dangeror liaisons (al); 19.00, 21.15. bi 14.30. Lady en de vagebcn (al); wo. 14.30. «TRIANON (Br# straat 31, tel. 123875): The E (al); 19.00, 21.15. wo. ook 14.$ REX (Haarlemmerstraat tel. 071-125414): Spirit of i venty six; 14 30, 19.00, 21 15 vei KATWIJK CITY THEATEI (Badstraat 30, tel. 01718-74071 Twins (12); 19.00, 21.15. \J ook 14.45. CITY THEATER Cocktail (al); 19.00. Working (al); 21.15. Junglebook (al); 14.45. VOORSCHOTEN GREENWi tel. 01717-4354):The Bear ma. t/m wo. 20.15. w 15.45. A fish called Wanda (L ma. t/m wo. 20.45. Avontu^ met een staartje (al); w 20.00. wo. 14.00. ink DEN HAAGASTA 1 (Spui 27, 463500): My stepmother is i alien (al); 14.00, 18 45, 21.1 ASTA 2 Working girl (jjgsi 14.00, 18.45, 21.30. AST AT,; The accused (16); 14.0, 18.1 21.30. BABYLON 1 (naast Q Haag Centraal tel. 471656): 3C cry in the dark (al); 14.30, 16.oev 19.00, 21.30. BABYLON fd0 Angerous liaisons(al); 14: p|_ 16.45, 19.00, 21.30. BABYLIlf 3: Loos (16); 19.00, 21.30. (ae NEAC 1 (Buitenhof 20, yisi 630637): Her alibi (al); 14.&en 18.45, 21.30. CINEAC her Twins (al); 14.00, 18.45, 21 T CINEAC 3: The acciderf tourist (al); 18.45, 21.30. ma. 1 ook 14.00. METROPOLEde (Carnegielaan, tel. 456756): Réer man (al); 14.00, 18.45, 21.1 h( METROPOLE 2: The nalo gun (al); 14.00, 18.45, 21.1 METROPOLE 3: Miles fr£tr, home (al); 14.00, 18 45, 21|99( METROPOLE 4: Crossing c lancey (al); 18.45, 21,30. ma.Lp, ook 14.00. METROPOLE pjn The bear (al); 14.00, 18. ÖU 21.30. ODEON 1 (Herengra 13, tel. 462400): The naked f (al); 13.45, 18.45, 21.30 OC ON 2: A fish called Wanda (I 13.45, 18.45, 21.30. ODEOrl Bat 21 (16); 13.45, 18.45, 21.1 ODEON 4: Mississippi bi- ning (12); 13.45, 18.45, 21.1T STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, |M 656402): Thou shalt not kill (f 19.30, 21.30. ma. ook 14 h STUDIO 2: Madame Sousatzfc (16); 19.15, 21.45. 14.15. STUDIO 3: La lectrif (16); 19.15, 21.45. 14.00. HAAGS FILMHUfe j Zaal 1: Zwerfsters; 19.30, 21.jj p Zaal 2 Soursweet, 19.30. Mt p ried to the mob; 21 45. Zaal\ 5 19.30, 21.45. wo. 20.00. On tj waterfront; ma. Quiemada; Becket; wo. KINDERVOORSTELLINGEN BABYLON 3: Mijn woont in Rio; 14.30, 16.45. NEAC 3: Lady en de vageboA wo 14.00. METROPOLE Who framed Roger Rabbit; 14.00. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIE THEATER, RECREATIE, EXPOSITIE EN EEN COMPLETE AGENDA een avondvullend BALLETSPEKTAKEL van JIRI KYLIAN op muziek van MAURICIO KAGEL DANS VAN WERELDKLASSE IN EEN ADEMBENEMEND TONEELBEELD VAN JOHN MACFARLANE LIVE MUZIEK door het Nederlands Balletorkest o.l.v. Kasperde Roo DANSTHEATER AAN T SPUI: 25, 26, 27, 30, 31 MEI en 1 JUNI aanvang: 20.15 uur prijzen: 1e rang f 45.- (CJP/65+ f 35.-) 2e rang f 35.- (CJP/65+ f 25.-) RESERVEER NU BEL (070) - 60.49.30 RESERVEER EEN HOLLAND FESTIVAL PRODUKTIE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16