Leiden wacht kwart miljoen bezoekers STAD OMGEVING 2cldócSouAcmt-p Optimisme over toekomst Meldpunt Discriminatie C" 1 LAKENFEESTPROGRAMMA GEPRESENTEERD: Leiden krijgt een kleurtje Bouw wijkvoorzieningen voor ouderen van start Tijd voor ontspanning EeicLeSouocmt DINSDAG 23 MEI 1989 PAGINA 11 aad in motie unaniem ;gen beleid Heerma DEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond unaniem motie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen het id van staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting). De motie aan bij de protesten die geuit zijn in de gezamenlijke ver ing van het comité Leiden stopt Heerma, de gemeente Lei en de Federatie van in Leiden gevestigde woningbouwcor- ties. Daarin wordt geprotesteerd tegen het onevenredig na dat huurders van de plannen van Heerma zullen ondervin- Heerma wil de huursubsidie bevriezen op 250 gulden. Wo- en die een huur hoger dan 535 gulden hebben, zouden daar- niet meer verhuurd kunnen worden aan mensen die gezien inkomen meer dan die 250 gulden aan huursubsidie zouden ten krijgen. Ook wil Heerma de regeling voor premie-A pwoninnn verslechteren. De raad vraagt het college van B W om de motie onder de aandacht van de minister, de te lemen kabinets(in)formateur en de vaste Kamercommissie r Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te brengen. STICHTING LUCHTMANS MOCHT STEMMEN IN VERGADERING BRILL LEIDEN/DEN HAAG De Stichting Luchtmans is rechtsgeldig en mocht gewoon meestemmen als een gewone aandeelhouder, aldus vice-president van de Haagse rechtbank, mr. S. Holtrop. Holtrop deed van daag uitspraak in het kort geding dat advocaat A. van Traa had aangespannen namens de aandeelhouders van Brill tegen de Stichting Luchtmans. Tijdens een tumultueus verlopen aandeelhoudersvergadering van Brill in april werd een motie van wantrouwen inge diend tegen de raad van commissarissen. Deze motie werd echter afgestemd. Dat kwam door het meestem men van de Stichting Luchtmans. Een stichting die dankzij de inbreng van 1300 aandelen het bedrijf moet beschermen tegen ongewenste overvallen. De advocaat A. van Traa spande vervolgens namens zijn moeder, tevens aandeelhouder, mevouw M. de Jongh een kort geding aan. De stichting had zich volgens Van Traa niet mogen mengen in het conflict tussen aandeelhouders en commissarissen. Medewerkster fietsenstalling krijgt klappen LEIDEN Een 21-jarige medewerk ster van de bewaakte fietsenstalling bij het station heeft gistermiddag rake klappen opgelopen. Rond het middaguur meldde zich een vrouw bij de stalling die zei haar fiets te ko men ophalen. Ze had echter geen stallingskaartje. Medewerkers van de stalling probeerden de vrouw duide lijk te maken dat zij dan ook geen fiets meekreeg. De vrouw wond zich hierover zo op dat zij een medewerk ster sloeg. Het zou gaan om een dik ke, vermoedelijk verslaafde, vrouw die zich wel vaker in de buurt van het station zou ophouden. Offerblokken bij inbraak gestolen LEIDEN Bij een inbraak in de Bethle- hemkerk in de Drif- straat zijn gisteren in de namiddag offer blokken geroofd. De daders kwamen de kerk vermoedelijk binnen via een reeds gebroken glas-in-lood raam. Zij doorzochten de kerk en het aan grenzende wijkge- bouw en namen drie offerblokken mee. Hoeveel geld er in de offerblokken zat is niet bekend. Auto schept bejaarde LEIDEN Een 82-jarige Leidenaar is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de Koninginnelaan. De man stak rond half vier op de fiets de weg over en werd geschept door een personenauto. De wagen, be stuurd door een 32-jarige plaatsgenoot kwam van de Lammenschansweg en wilde de Koninginnelaan inrijden. De automobilist maakte waarschijnlijk een inschattingsfout en kon daardoor de bejaarde man niet meer ontwijken. Door een wilde stuurbeweging kwam zijn wagen daarna op zijn kant te lig gen. De bejaard is met kneuzingen naar een ziekenhuis gebracht. De auto heeft aanzienlijke schade, maar de be stuurder kwam met de schrik vrij. LEIDEN De Stichting Evenementenfonds Lei den verwacht minstens een kwart miljoen be zoekers op de Leidse La- kenfeesten. Dit bleek gistermiddag bij de pre sentatie van het pro gramma voor de feesten. De vijfde editie van de jLakenfeesten wordt ge houden van 5 tot en met 16 juli. De Stichting Evenementen fonds Leiden had veel moei te om het festival rond te krijgen, maar nu de onder nemersorganisatie Leiden Leeft de resterende sponsor- i gelden heeft verzorgd kun nen de lustrumfeesten van start. Uiteraard zullen de la- kenmarkten en andere be langrijke pijlers van de La- kenfeesten, zoals Leiden Cu- j linair, het Rembrandtfesti- val, de peurbakkentocht en het Straatmuziekconcours niet ontbreken. Opvallend is dat de Lakenfeesten samen vallen met het 35e lustrum J van de Leidse studentenver eniging Minerva. De studen- i ten nemen voor het eerst de theaterproduktie voor de leesten voor hun rekening. Zij pakken uit met de be roemde Amerikaanse musi cal Guys and Dolls. Deze musical speelt in de straten van New York in de rumoe rige jaren dertig. Ruim 35 artiesten uit de studentenge lederen zetten met veel ge varieerde muziek en veel humor oplichters, dranks mokkelaars, politiemensen en heilsoldaten op het podi um. De musical wordt op 5, 6, 8, 9, 12, en 13 juli gehou den in de Leidse Schouw burg op de Oude Vest. Tevens probeert Minerva het record polonaise te ver breken. Het is de bedoeling dat op vrijdag 7 juli vanaf 18.00 uur tienduizend men sen over de Witte Singel hossen. De polonaise gaat over het traject Langebrug, Rapenburg, Steenschuur en het Van der Werfpark. Traditiegetrouw houdt Mi nerva drie stadsdagen. Tij dens deze dagen, 5, 6 en 7 juli, worden verschillende activiteiten georganiseerd. Zo is er woensdag 5 juli een wielerronde met tweehon derd deelnemers door Lei den. 's Avonds is er een straattoneelfestival op het Pieterskerkplein. Verder valt er tijdens deze stadsda gen veel muziek te beluiste ren. De Vrolijke Tempeliers hou den op 8 juli een bierfestival op het Stadhuisplein. Er wordt een compleet middel eeuws dorp neergezet, vol met ambachtelijke brouwers. Er wordt niet alleen bier ge schonken, maar de inwendi ge mens zal.tevens worden versterkt met mosselen. Ook aan middeleeuws vertier zal het niet ontbreken, daar zor gen vuurspuwers, trouba dours, minstrelen en zelfs bedelaars voor. Een botte laar bottelt Leidsch Laken- bier, dat alleen tijdens het festival te koop zal zijn. Film Naast het Stadhuisplein zijn er natuurlijk meerdere feest pleinen in Leiden. Zo wordt er op zaterdag 15 juli in de Morspoort een filmscherm gespannen van vier bij vijf meter. Van 14.00 uur tot 02.00 uur worden er oude films en dia's vertoond over onder meer Rembrandt, Lei den en de geschiedenis van de verschillende buurten. Dit filmfestijn wordt 's mid dags geopend door de Leidse Politiekapel. Op het Arse naalplein staat de feesttent van De Grote Beer. Uitsmij ter is het diner-chantant met uit Spaans Baskenland de muziekgroep Navarra Canta op 7, 8 en 9 juli. Het week einde daarna gaat Leiden Culinair van start. Restau rants uit Leiden en omge ving geven iedereen de gele genheid om uitgebreid te proeven van allerlei speciali teiten op het Pieterskerk plein. Radiozendamateurs uit Lei den en omgeving bezetten op 9 en 16 juli de Burchtheu vel. Van 11.00 tot 17.00 uur geeft de Vereniging voor Experimenteel Radio Onder zoek in Nederland (VERON) verschillende demonstraties. Er wordt onder meer een ontvangststation voor Me- teo-satellietbeelden opgezet. Verder worden er QSL- kaarten uitgewisseld. Dit zijn internationaal voorge schreven kaarten die ver bindingen tussen radiozen damateurstations bevestigen. Soms kunnen verbindingen onder bepaalde voorwaar den extra beloond worden. Voor alle radiozendamateurs in de wereld is het tijdens deze twee demonstratieda- gen mogelijk om de Leidse Sleutelstad Award te beha- De serieuze noot van de La kenfeesten wordt geleverd door de manifestatie Leiden, Stad voor Vluchtelingen op 9 juli. Op het waterpodium bij De Waag zullen het Zai- rese koor Msaada Lokole, de Cambodjaanse muziekgroep Sin Sisamouth Orkest en de Afrikaanse dans- en percus siegroep A bud ia Friends aparte muziekklanken laten horen. Tijdens de peurbakkentocht op 6 juli vaart en waggelt door de grachten van Leiden een waterprocessie van gekke en te gekke vaartuigen, dolle variaties op de peurbakken van weleer. FOTO: REINOUT VAN GULICK Minerva houdt in het kader van het 35e lustrum van 4 tot 14 juli verschillende activiteiten die deels samenvallen met de Leidse Lakenfeesten. De leden van Studentenvereniging Minerva zet ten Leiden langzamerhand in de jubileumkleu- ren paars en mintgroen. Het thema van het jubi leum luidt Witte Brooksweken. Met Brooks wor den de bekende stappers bedoeld, die jaar in jaar uit versleten worden door de mannelijke le den van de vereniging. Vandaar dat deze schoenen nog eens op de deur van het Minerva- huis op de Oude Vest geschilderd werden. Overigens zijn de creaties van de studenten overal in Leiden te bewonderen. Het begon een aantal maanden geleden aarzelend met her en der een voordeur die beschilderd werd. Nu zijn de studenten echter niet meer te stuiten. Zo hangt er een grote stropdas in de bekende kleuren aan de gevel van het studentenhuis op het Utrechtse Jaagpad. Op het Rapenburg zijn de banken voor de verschillende Minervahuizen beschilderd. Zelfs de paaltjes op de Nieuwe Rijn ontkwamen niet aan de versierzucht van de stu denten. Het is duidelijk dat Minerva klaar is voor de Witte Brooksweken. FOTO: WIM VAN NOORT Akkoord met dekkingsplan LEIDEN De Leidse ge meenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het dekkingsplan meerjaren- beeld 1990-1995. In het plan staan de maatregelen die moeten leiden tot het wegwerken van een struc tureel jaarlijks tekort op de begroting van 3,5 tot 4 miljoen gulden. Leiden moet dat tekort wegwer ken om per 1993 af te ko men van de artikel 12-sta tus. Artikel 12-gemeenten staan onder financiële curatele van het rijk. Ze krijgen extra geld van het rijk uit het gemeente fonds. De heer L. Beijen (PvdA) vond dat het dek kingsplan bestaat uit een evenwichtig pakket van maat regelen. Hij was blij dat de minst draagkrachtigen ge spaard waren gebleven bij de lastenverhoging. In het plan wordt de onroerend-goedbe- lasting verhoogd, terwijl het lozingsrecht en het reinigings recht verlaagd worden. Bewo ners van goedkopere wonin gen zijn daardoor met duurder uit, bewoners van duurdere woningen gaan meer betalen. Met P Kranenburg (CDA) en T. van der Nat (VVD) vroeg Beijen zich af of nieuw beleid niet beter uitgesteld kon wor den, omdat belastingmaatrege len nodig zijn om de kosten daarvoor te dekken. Van der Nat meende dat met belasting verhogingen zo lang mogelijk aangesloten moet worden bij wat minimaal nodig is om aan de eisen van het ministerie van Binnenlandse Zaken ten aanzien van het kwijtraken van de artikel 12-status te vol doen. Hij meende dat in het plan geen groepen eenzijdig benadeeld worden. P. Langenberg (D66) vroeg zich af of de grote reserverin gen die voor de herinrichting van het Stationsgebied gedaan worden nodig zijn Hij zette vraagtekens bij de noodzaak een tunnel aan te leggen. Zon der tunnel zou veel minder geld nodig zijn voor de herin richting. Hij had bezwaar te gen het instellen van een be lastingverhoging van vier ton in 1991. „Die geef je dan door aan een nieuw college. Is het wel gepast dat te doen?", vroeg hij zich af. IN LEIDEN-NOORD LEIDEN De bouw van twee wijkvoorzieningen voor ouderen in Leiden- Noord kan beginnen. De gemeenteraad is gister avond unaniem akkoord gegaan met het beschik baar stellen van 4,5 mil joen gulden voor de bouw en inrichting van de ac commodaties bij de Zijl- brug en op de locatie van de voormalige school De Rondeoans aan de Ber- nhardkade. Over het pro ject, waartoe ook 73 be jaardenwoningen beho ren, wordt al vijftien jaar gesproken. Het „alterna tief Zijloever" komt in de plaats van een verzor gingshuis en moet bevor deren dat ouderen langer zelfstandig kunnen blij ven worden. De woningen voor ouderen worden gebouwd in opdracht van woningbouwvereniging De Eendracht. Deze stichting zou zich ook belasten met de bouw van de wijkvoorzienin gen. De gemeente heeft echter besloten het project in eigen beheer uit te voeren. Wethou der H. de la Mar van sociale zaken verklaarde gisteravond dat dat gebeurt omdat anders tijdnood zou ontstaan. De Een dracht moet namelijk eerst tij dens een vergadering toestem ming van de leden vragen, voordat de opdracht kan wor den aanvaard. Volgens de wet houder heeft de woningbouw vereniging weinig moeite met de verandering, vooral omdat het gaat om „een ingewikkeld bouwcomplex". Nu de ge meente het project zelf ter hand neemt, wordt een specia le opzichter voor begeleiding van de bouw ingehuurd, aldus De la Mar. Bij de provincie wordt een verklaring van geen bezwaar aangevraagd. Die verklaring houdt in dat de provincie zich garant stelt voor de exploitatie van de wijkcentra. Een derge lijke verklaring wordt echter alleen afgegeven aan een „toe gelaten instelling". De Stich ting Zijloever die zich steeds heeft beziggehouden met de plannen komt niet in aanme ring voor een verklaring en daarom wordt een zogeheten „koepelbestuur" vanuit de be staande instellingen opgericht. Zolang dat er nog niet is, geeft de provincie een voorlopige verklaring af, verwacht De la Mar. „Alles is doorgesproken en daarom ga ik er vanuit dat de provincie de plannen goed- VVD'er A. Geertsema maakte zich zorgen over het financiële risico dat Leiden loopt als in eerste instantie een voorlopige verklaring wordt afgegeven, maar na een korte schorsing ging zijn fractie toch akkoord met het voorstel: „Het risico is aanwezig, maar door de toe zeggingen die de provincie heeft gedaan, denken wij dat het risico aanvaardbaar is". Overigens denkt de wethouder dat gedeputeerde H. Boone, binnen het provinciebestuur verantwoordelijk voor het ou derenbeleid, zelf de vereiste goedkeuring aan de gemeente Leiden overhandigt. Bij die gelegenheid of als de eerste paal voor het project de grond ingaat, wordt stilgestaan bij de inspanningen die zijn geleverd door de op te heffen Stichting Zijloever. Opvolger wethouder Fase nog niet bekend LEIDEN Het is nog niet be kend wie de nieuwe wethou der wordt voor economische zaken in Leiden. VVD-fractie- voorzitter T. van der Nat zei gisteravond dat hij verwacht dat binnen anderhalve week uitsluitsel kan worden gege ven over de opvolging van J Fase-Dubbelboer. Zij is be noemd tot watergraaf van het zuiveringsschap West-Overijs sel. Als belangrijkste kandi daat voor de wethouderszetel wordt Van der Nat zelf ge noemd. Omdat het onduidelijk is of de nieuwe wethouder ook na de gemeenteraadsverkie zingen in maart kan aanblij ven, is de fractievoorzitter in gesprek met zijn werkgever over een periode van onbe taald verlof. LeicjIDEN Het Meldpunt ?4l2icriminatie heeft zijn lansrecht bewezen, een proefperiode van lerhalf jaar moet het structurele voorzie- worden in Leiden, is de mening van wet- ider H. de la Mar van jiale zaken die gisteren (verslag van het meld- 35oo nt kreeg aangeboden —Ijl projectleidster Mar- *'s.n/ft Maris. Binnenkort 22-2^mt het college een be- lieuwjsing over de toekomst ^l^i de bij de Rechtswin- Te| ondergebrachte instel- fe, op 5 juni komt het ïerwerp aan de orde in J gecombineerde com- LÜJsie vergadering. „Ik 2 6^ heel optimistisch", zo ~-^de wethouder. I- Het enthousiasme van De la Mar wordt niet alleen veroor zaakt door de wetenschap dat het aantal binnengekomen klachten is gestegen (in de eerste negen maanden kwa men 28 meldingen binnen, de laatste negen maanden wer den 51 klachten geregistreerd), maar vooral door het feit dat een aantal nieuwe initiatieven is ontplooid. „Vorig jaar had ik mijn twijfels, ik had het idee dat het meldpunt niet zoveel toevoegde aan het anti-discri- minatiebeleid. Dat idee ben ik nu kwijt. Ook al lukt niet al les, er is veel op touw gezet, er zijn genoeg plannen. Daarom zal ik het college voorstellen van het meldpunt een structu rele voorziening te maken. Het zal moeilijk worden om dat fi nancieel rond te krijgen, maar dat is ons probleem". Vorig jaar nog stond de raad zeer sceptisch tegenover het aan de Ketelboetersteeg geves tigde meldpunt. De verschil lende fracties vonden dat de instelling te weinig bekend heid had en dat de doelgroe pen zelf (zoals organisaties van etnische minderheden) er te weinig bij waren betrokken. Besloten werd het experiment te verlengen tot 1 juli van dit In de extra proefperiode is vooral gewerkt aan het verbe teren van de voorlichting over het meldpunt. Maris stelt vast dat die inspanningen vruchten hebben afgeworpen: „Ik denk dat door de publiciteitscam pagne het aantal klachten is toegenomen. We merken", voegt ze eraan toe, „dat het discriminatiemeldpunt bij meer mensen bekend is. Dage lijks worden vragen gesteld door bijvoorbeeld scholieren die een scriptie maken of door organisaties die een voorlich tingsavond willen houden". Ook de zogeheten zelforgani saties worden nu meer betrok ken bij het beleid, vindt Maris. „Het loopt nog niet optimaal maar dat komt vooral doordat de organisaties zelf over wei nig kaderleden beschikken. Wat wel steeds beter loopt zijn bijvoorbeeld de spreekuren die we houden bij de organisaties zelf. Die uren zijn uitgebreid". Het meldpunt werkt momen teel met twee part-time krach ten en een aantal vrijwilligers. De hoogte van de subsidie be draagt 80.000 gulden per jaar. Voorheen leefde bij de organi satie de wens om te verhuizen naar een zelfstandig onderko men, maar, zegt Maris, „het is goed om voorlopig op dezelfde manier door te gaan. De men sen weten ons hier te vinden". De la Mar denkt daar hetzelf de over: „Het draait nu goed. Het beste onderkomen is na tuurlijk een winkel in de Haarlemmerstraat, maar dat is veel te duur. Misschien dat het meldpunt op den duur uit dit pand groeit, maar als het zover is zien we wel verder". Nederlanders Het grootste aantal klachten (85 procent) dat binnenkwam, had te maken met rassendis criminatie. De meeste meldin gen kwamen van Marokka nen. Dat is volgens Maris steeds zo geweest. Opvallend is volgens de projectleidster dat de laatste maanden meer Suri- namers en Turken klachten hebben ingediend. Ook Neder landers melden steeds meer gevallen van rassendiscrimi natie: 23 procent van de klach ten is ingediend door autochto nen. Behalve met de registratie en afhandeling van de klachten, houdt het meldpunt zich ook bezig met bijvoorbeeld een on derwijsproject. Het is de be doeling dat in september de Leidse scholen kunnen gaan werken met een cursus over discriminatie. Onderzoeken naar vormen van discriminatie zijn niet ge daan. In het verslag staat dat de medewerkers zich afvragen „of het doen van onderzoek tot hun taak behoort en of niet moet worden gedacht in de richting van het geven van signalen aan professionele on derzoekers, het initiëren van onderzoek, het inventariseren van bestaande onderzoeken en het organiseren van een stu diedag of symposium". Het meldpunt wil in de toekomst nog meer aan Voorlichting gaan doen. Gedacht wordt aan het organiseren van voorlich tingsavonden in club- en buurthuizen. „Ook wil het meldpunt een informerende functie richting instellingen en gemeente gaan vervullen met betrekking tot discriminatie- bestrijding", aldus het verslag. Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Vooii: Postcode/plaats: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f" 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,25CÜ VD Den Haag. „rgP* Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11