Lugdunum degradeert Troostprijs voor UVS terug naa de af delin Unitas l Quick Boys pakt districts beker zonder veel moeite £eidóe <3omont Dames Valken '68 dicht bij promotie ARC moet winnen MUNTSTUK BEPAALT LOT VAN ALPHE DE KLERK: „DIT ZAG JE AANKOMEN" Hazerswoudse Boys in finale SPORT MAANDAG 22 MEI 1989 PAGIW Interessante finale om Zilveren Molen LEIDEN De finale van het Zilveren Molen- toernooi van LFC belooft morgenavond een inte ressante gebeurtenis te worden. Op het terrein aan de Boshuizerkade treden dan immers Quick Boys en Rijnsburgse Boys te gen elkaar in het strijd perk. Het duel begint om 20.00 uur. LEIDEN De dames van Valken '68 zijn dicht bij promotie naar de interregionale competitie. Na eerder met 0-1 bij Excelsior Pernix gewonnen te hebben, speelden de pupillen van Klaas Varkevisser in een keihard treffen op eigen terrein met 1-1 gelijk tegen Vlissingen. Slachtoffers van de slag werden Caroline Roem, Sylvia Rootselaar en Yvette Snijders, waardoor Valken de laatste tien minuten het met tien dames moest stellen. Laatstgenoemde speelster zorgde er met een blunder voor dat de bezoeksters zeer vroeg op voorsprong kwamen, maar Marian Bo- gert bracht beide partijen op gelijke hoogte. In de laatste wedstrijd tegen Papend recht, aanstaande don derdag op het veld van Vlaardingen, heeft de Val- kenburgse formatie aan een gelijkspel genoeg. LEIDEN ARC en Angelslo gaan aanstaande zaterdag uitmaken wie van de twee ook komend jaar in de eerste klasse zaterdag uit mag komen. Wonnen de Alphenaren vorige week uit met 1-4 van Oran je Wit, nu was het de beurt aan Angelslo om op eigen veld de Dor- drechtse formatie met 3-0 af te drogen. Omdat behalve het doel- ook het strafschoppensaldo van beide ploe gen identiek is, moeten bij een ge lijke stand na negentig minuten strafschoppen de beslissing bren gen. Op sportpark „Zegersloot" vindt om 17.00 uur de aftrap LEIDEN Het eerste tiental van de Alphense Schaakclub is alsnog gede gradeerd uit de derde klasse van de KNSB. De beslissingswedstrijd tegen Laren I eindigde in een 4-4 gelijkspel, waarna het lot ten nadele van Alphen besliste. Voor de promotieklasse van de Leidse Schaakbond heeft dit tot gevolg dat nu ook Voorschoten II moet degraderen. Alphen en Laren waren met zowel even veel match- als bordpunten samen op de voorlaatste plaats geëindigd. Bovendien was in de onderlinge wedstrijd eveneens gelijk gespeeld, zodat een voor de KNSB tamelijk unieke beslissingswedstrijd noodzakelijk was. Door het ontbreken van de broers Pas- senier moest ook nu weer een beroep ge daan worden op tweede-tientallers, waar door het trieste aantal voor deze competitie benodigde invallers op negentien kwam. De in Baarn gespeelde match begon met een re mise van Stelling. De Jong verloor snel, evenals invaller Petrelli, die zijn blokkades telling door een stukoffer uiteengeslagen zag. Baas remiseerde na een partij met wis selende kansen. De Wit liet in gewonnen stelling eeuwig schaak toe, zodat Alphen nog maar een stap van de afgrond verwij derd *was. Het team kwam terug door over winningen van de andere invaller, De Graaf, en van Mourits. Als laatste moest Van Dijk in een stelling met een piol der het gelijkspel veilig zien te stela enig wederzijds geknoei werd het inijj) remise. Waarna het muntje verkeerdT j Alphen terug kon naar de promotif Wil Alphen kans maken om na het vaP. de seizoen terug te komen, dan zal It 2 bijzonders moeten gebeuren, kopmamtw: Passenier vertrekt naar LSG, tervl^g; team waarschijnlijk ook Mechelse, hL Stelling kwijt raakt. Ook het tweedP van Alphen degradeerde, uit de prir1 klasse. Voorschoten II degradeert rfete om plaats te maken voor Alphen I. Dèckï de voor de Voorschotenaren blijft echtjk i perkt door de promotie van het derdtL^ eerste klasse. f VOORBURG Van offi cieuze herfstkampioen tot officiële degradant, een binnen de voetbalwereld wel zeer ongebruikelijk gang van zaken. Lugdu num vormt echter de uit zondering die de regel be vestigt. Met de 2-1 neder laag in de beslissingswed strijd tegen Spartaan '20 sloot Lugdunum een com petitie vol tegenstellingen af. Een degradatie, die vreemd genoeg voor de betrokkenen nauwelijks als een verrassing kwam. Hennie de Klerk: „Dit zag je aankomen". De na afloop nauwelijks aan spreekbare oefenmeester („Doodziek ben ik er van"), meende deze droge constate ring met de nodige „feiten", „en zeker geen excuses" te kunnen staven: „Feit is dat je met een smalle selectie aan een loodzware competitie be gint, waarin je elke wedstrijd weer op scherp dient te staan. Feit is ook dat je vlak na de winterstop geconfrontreerd wordt met schorsingen en blessures, juist van spelers met een mentaliteit, die anderen op kan peppen.". Met als ge volg een dramatische slotserie met fatale gevolgen. In de ogen van De Klerk was het derhalve niet meer dan logisch dat zijn ploeg er „op de beslis sende momenten niet was". Zo ook in de herkansing tegen Spartaan '20, waarin de Kik- kerpolderploeg alleen in het eerste kwartier enig tegenspel van betekenis kon geven, waarna „de accu leeg was". Nadat Mohammed Ait el LEIDEN Hazerswoudse Boys en Kickers'69 zullen met geheel verschillende gevoelens terugblikken op de halve finales van de Nederlandse kampioenschappen van respektievelijk de zater dag- en zondagafdelingskampioenen. Terwijl Kickers in een zeer chaotisch toernooi uiteindelijk slechts een overwinning overhield en de totaalzege aan ZPC, de afdelingskampioen van Amsterdam moest laten, was het Hazerwoudse Boys dat met vier zeges op rij zelf met de hoofdprijs naar huis ging. Door dit resul taat gaan de Boys door naar de finale, die op 17 juni aanstaande in Zeist zal worden gehouden. De zondagbroeders uit Leimuiden deden het heel wat minder en kwamen niet verder dan een treffer: alleen Peter van der Hoek slaagde erin het net van de tegenstander (in dit geval Waterloo) te doen bollen. De treffer was voldoende voor de volle buit, maar had geen waarde omdat de afdelingskampioen uit Haarlem het na twee nederlagen voor gezien hield en naar huis vertrok. De organisatie had geen ande re keus dan de uitslag ongeldig te verklaren. OEGSTGEEST UVS heeft het seizoen toch nog met toernooizege weten af te sluiten. Na de zo slecht verlopen competitie ver sloeg de formatie van Ruud de Groot Katwijk met 2-1 in de finale om de afdelingsbeker. Na alle misère van de afgelopen weken kon er bij de Leid se oefenmeester dan ook weer een lachje af. Over het inpassen van een aantal jeugdspelers was de UVS-trainer na afloop met name te spreken. Hij doelde daarmee op Ronald van Delft, Wilfred Kwestro (die al na een aantal minuten de geblesseer de Rick van Dijk mocht ver vangen) en Alex Leeflang, Aan de andere kant deed Kat wijk-trainer Arie Lagendijk een beroep op Theo Scholte en Jeffrey Talan. Toch kwamen voor rust de meeste impulsen niet bij deze spelers vandaan. UVS-er Nico van Dam toonde aan een aanwinst voor het team te zijn. Na afstandscho ten van Ronald van Delft en Henry Pouw, die geen succes hadden, ging de middenvelder zelf op avontuur. Eerst werd hem tweemaal een voet dwars gezet, maar bij de volgende keer trof hij dan toch doel. Op een passje van Mario Faber trok hij het zestien meterge- bied in om eerst Wim Guyt simpel te omspelen en vervol gens Teun van Duivenbode in de korte hoek kansloos te la ten, 0-1. Tot dan toe had de voorste linie van Katwijk nog weinig in te brengen tegen de UVS-defensie, waar de rug dekking heel wat beter ver zorgd was dan bij Katwijk. Arie Lagendijk zou later ver klaren dat zijn team het speel veld te breed hield, waardoor UVS alle mogelijkheden tot combineren kreeg. Ruimte die UVS zich ook verwierf, omdat het voor rust de zaken ener gieker aanpakte. Een voor beeld daarvan was het tweede doelpunt waarbij de verdedi ging van Katwijk niet vrijuit ging. De mee opgekomen Fred Filippo kreeg alle gelegenheid om een bal van Nico van Dam aan te nemen en vervolgens 0- 2 in de touwen te schieten. Even later zouden Wilfred Kwestro (lob) en Gerry Jansen (afstandschot) nog proberen de score te vergroten. Dat dit niet lukte was een van de weinige verwijten die Ruud de Groot zijn ploeg kon maken. Katwijk kreeg zodoende alle gelegen heid om terug in de wedstrijd te komen. Was het vlak voor rust Marco van der Plas die de eerste echte kans voor Kat wijk verprutste, na de hervat ting vond spits Piet van Duyn op een voorzet van Jaap Guyt toch het net, 2-1. Katwijk kreeg daarop zelfs nog moge lijkheden op een gelijkmaker, maar Jaap Guyt (kopbal) en Adrie Nijgh (schot op de lat) gaven niet thuis. De hulp van UVS-er Fred Filippo bleef daarbij zonder gevolgen. Nadat Teun van Duivenbode nog een vrije trap van Mario Faber uit de hoek had getikt, kreeg Marco van der Plas nog een laatste gelegenheid. Hij schoot echter tegen Hoogeweij op. En zo mocht UVS na eerder al MVKV, Koudekerk, SJC, Oegstgeest en Noord wijk ver slagen te hebben uit handen van afdelingsvoorzitter Diede- rik van der Veen Meerstadt de afdelingsbeker in ontvangst nemen De vrolijke stemming bij de spelers en begeleiding van UVS kon niet verbloemen dat het slechts een troostprijsje betrof in een al lang verloren seizoen. PETER VAN DER HULST Scoreverloop: 22. Nico van Dam 1-0, 30 Fred Filippo 2-0, 50. Piet Duyn 2-1. Van Dam, Pouw, Faber, Van Delft, De Kruijs, Jansen (Leeflang). Katwijk. Van Duivenbode. Scholte, (Jaap van Duyn), Langemaat. Kees inzet over de lijn werkte, mocht Lugdunum blijven ho pen. Een hoop die feitelijk nergens op gebaseerd bleek te zijn. Geen moment slaagde de formatie van De Klerk de slui er van vermoeidheid die over de ploeg hing van zich af te schudden. Het was typerend dat de Leidenaars na rust slechts twee maal (door dode' momenten) gevaarlijk in de buurt van het Rotterdamse doel kwamen. Halverwege de tweede helft via een directe vrije trap van Van Tongeren, tot corner verwerkt door doel man Van Kempen. In blessu retijd was het bij de tweede kans „indirect" zowaar nog prijs: op aangeven van Van Tongeren schoot Henry van der Weijden laag in. De Leidse treffer kwam als mosterd na de maaltijd, want vlak daar voor had Spartaan '20, weder om via Trputac en Booms, ein- DEN HAAG Unitas- trainer Dick Siera sloeg de spijker op zijn kop na dat zijn elfal in de degra- tiewedstrijd tegen het Haagse WIK met 5-1 was afgedroogd. "Dit elftal is het niet waard om in de KNVB te voetballen". De matheid en het gebrek aan vertrouwen waarmee Unitas Leiden zich deze middag over het veld be woog, rechtvaardigde de degradatie uit de vierde klasse KNVB. voorzet van Drikus v< Linden passeerde de tweede paal geheel vri de Jan Kromwijk mfl kopbal WIK-keeper heyd. Na rust zou blijken q.V' allemaal uitstel van e: was, vooral toen WIK^tj- Bart Lugters zich warmd leek te hebb^0 de brandende zon. Al de tweede minuut behield imf een knappe solo het d zicht en liet Jan Haz van dichtbij scoren, 2- Wist Unitas vorig jaar in èen beslissingswedstrijd tegen Teylingen degradatie nog te ontlopen, dit jaar hadden de Leidenaars in de vorm van het Haagse WIK een tegen stander die aangaf dat de aanwezige routine in het elf tal niet meer voldoende is voor KNVB voetbal. "Unitas Leiden zal met het inpassen van de jeugd weer van on deraan moeten beginnen" al dus Siera,. die hiermee zijn routiniers niet wilde afval len. Hij wilde alleen maar benadrukken dat Unitas aan een nieuw hoofdstuk dient te beginnen. Bedroevend De manier waarop het huidi- hoofdstuk is afgeloten mag ronduit bedroevend worden genoemd. Het toch ook matige WIK, dat wel be reid was de mouwen op te stropen, overklaste Unitas Leiden op alle fronten. Dat het merendeel van de Haag goals gescoord werd na kapitale blunders mag dan ook niet als excuus voor de ruime nederlaag worden ge bruikt. Precies één helft kon Unitas Leiden hoop houden op een ïd resultaat, wat beslist geen eigen verdienste ge noemd mag worden. Dat werd eerder ingegeven door het missen van riante moge lijkheden door WIK. Want nadat de Haagse spits Bart Lugters na twintig minuten knap voor 1-0 had gezorgd, vond collega Kees Toet voor een leeg doel niet het net. Daarmee Unitas Leiden al direct in de eerste helft kansloos latend. Nu kwam Unitas Leiden vlak voor rust gelijk. Na een puntgave Sloop U Unitas was rijp voor d%a] de kansen voor WIKT^ den zich in een rap op Nadat Marco D«TSlJ namens de Haagse plë501 lat raakte, besloot Unjrlo tegenstander een harp helpen. Na zwak uitv^hoi gen van Van WanrocJass< het wederom Bart die met een prima actU medespeler vrij voor Ij keeper Melis Blom Kees Toet was de m|alc voor de beheerste af rip,, zorgde. Toen George l man (de 41-jarige wf van de weinigen die vU rakter toonden) vijf mL later de bal verkeerd I deelde en Bart Lugtiter ruimte gaf om 4-1 aanln kenen, hadden de fa Unitas spelers de loopikei finitief verruild voojPe wandeling. De eenvjim- wijze waarmee Keestkte zich langs vier Unitas-jnpe werkte en vervolgens Me Demeyer voor 5-1 li#e 1 gen, mag illustreren|'tel voor de houding van |e£ Leiden. Het is te hopel k de opvolger van Sie(m wordt weer wedstrijdsf ris), dat deze houding b. mend seizoen verajk Een eer die de van Lq% Boys afkomstige Mat i weer ten deel valt. Hij] Leidse spelers duideliïID nen te maken dat in ïen delingvoetbal een Ln mentaliteit onmisbaar succes te boeken. YVAN HER noi Scoreverloop: 20 Bart Lugjnei 45. Jan Kromwijk 1-1, 48. J%rd broek 2-1, 60. Kees Toet 3-1,f Lugters 4-1, 87. Marco Dem<f°P Unitas- Blom, Peter Moes Roode), Van Wanrooy, Dri Moesman, Driekus van dt. Kromwijk, Brandt, JansenlOrt der Linden, Lefebre. Houssi zijn stuiterbal tot hoek schop verwerkt zag en een ge heel vrijstaande Cees van Ton geren over had geknald was het over en uit. Zelfs met de zwaargewicht-laatste man voorin („Een noodoplossing", aldus De Klerk) toonden de Leidenaars zich in het vervolg te licht en werden op alle fronten afgetroefd door Spar taan '20. Met name in de per sonen van Mario Trputac en Eduard Booms kwam de supe rioriteit van de Rotterdam mers naar voren. Het was de schietgrage Booms die zes mi nuten voor rust uit een hoek schop van Trputac via de vuis ten van Wim Eradus raak kon knallen, 0-1. Omdat Eradus vlak daarna nogmaals reddend ingreep en scheidsrechter Stoffelen al voor de rust meende te moeten fluiten op het moment dat Michel Spie- rings in tweede instantie een delijk besloten een van de vele kansen te benutten. Trputac kreeg na een subtiel hakballe- tje van Booms vrije doorgang en maakte dit keer geen fout. Waar de Rotterdammers voor het tweede achtereenvolgende seizoen er via een nacompeti- tie in slaagden het tweedeklas serschap te behouden (vorig jaar door een 4-3 zege op Emma), mag Lugdunum het een klasse lager proberen. De Klerk uitte daarom zijn onge noegen over de verzwaarde degradatieregeling: „Als je na 26 wedstrijden zes punten haalt dan ben je gewoon een pure degradant en heb je er vrede mee. Haal je'daarente gen met een goed doelsaldo 27 punten en draai je prestatatief gezien een goed seizoen, dan mag je van een grote ontgoo cheling spreken. Zeker als je twee duels voor het eind zelfs SlUlipuai wim ci auua imei *.iui nuaai up uc iuiu; w-i. nog kansen op een kampioen schap hebt". MARK VINK Lugdunum Eradus, Van As, Wetse- FOTO: RINUS SLIERENfijd laar, De Rooy (Van der 1L- Brussée, Verhoogt (Bakkef*5^ Kins, Schouten, Van der K$S Tongeren en Ait el Houssi. l«cL MATHEID BREEKT OP TEGEN Gert Aandewiel heeft zojuist uitgehaald en kijkt toe hoe zijn schot doel treft. KATWIJK Quick Boys-oefenmeester Hans van der Zee straalde za terdag van geluk, en niet ten onrechte. „Je weet dat je seizoen mislukt is en dat maak je dan toch weer goed door de districtsbe ker te winnen". Daarmee schreef Quick Boys, zoals Van der Zee terecht op merkte, geschiedenis. Het was immers voor de eerste maal dat de Katwijkers deze finale bereikten. Last van plankenkoorts bleken de spe lers van Quick Boys niet te hebben. Papendrecht werd zonder veel moeite en met lege handen huiswaarts ge stuurd, 2-1. Al bleef de eigen lijk verwachte prijs, een kaar tje voor het betaald bekertoer nooi, uit. Dat moet Quick Boys nog maar zien te verdienen in een soort nacompetitie tegen de overige districtskampioe nen. Zes ploegen strijden dan om drie plaatsen. Van der Zee verwoordde het als „een lot uit de loterij". „Ik heb Quick Boys zelden zo goed zien spelen als in de eer ste helft. Papendrecht kreeg geen kans", luidde de niet ge heel terechte conclusie van de naar IJsselmeervogels ver trekkende trainer. Immers Eric Verhoeven kreeg vlak voor rust een riante mogelijk heid. De Papendrechter ont trok zich even aan de aan dacht van Johan Jonker, maar zijn schot werd door de voet van Tom van der Niet ge keerd. Daarvoor had Quick Boys al legio kansen'om zeep geholpen. Dennis Jan Mieras (naast), Arie van Duijn (over) en Leen van der Plas, konden stuk voor stuk het net niet vinden. Veel voorbereidend werk kwam daarbij van de linkerkant waar Hans van der Plas en Floor van Duyn op merkelijk veel ruimte kregen. Daarnaast ontpopte Leen van der Plas zich op rechts tot een plaag van de Papendrecht-de- fensie. Op een van zijn voor zetten had Gert Aandewiel de bal maar voor het intikken, maar de veelvuldig in de spits opduikende Quick Boys-speler zag Harold Verberkmoes in een reflex redding brengen. Het krachten verslindende spelletje eiste in de tweede helft duidelijk zijn tol. Papen drecht kon zich zodoende in de strijd mengen, waarmee het duel de duidelijke trekken van een bekerstrijd kreeg. Het snelle op en neergaande spel vergrootte het kijkgenot ech ter alleen maar, al zat coach Van der Zee eerder op doel punten te wachten. Vlak na rust kreeg hij zijn zin. Een op dat moment ontketende Hans van der Plas bracht met een scherpe voorzet de bij de eer ste paal opgedoken Arie van Duijn in stelling, die met een schitterende kopbal Verberk moes kansloos liet. Opmerke lijk genoeg gaf de thuisploeg het initiatief daarop even uit handen. Een fout van Leen van der Plas vormde de inlei ding tot enkele hachelijke mo menten voor het doel van Tom van der Niet. De doelman be lette eerst Jacco Hessing het scoren, waarna een schot van afstand op de lat uiteen spatte. Ook Marty Verheem en Sjaak van Giersbergen waren nog dicht bij de gelijkmaker. Om dat beide spelers niet alert ge noeg reageerden, dirigeerde Papendrecht-trainer André Wetzel daarom al vroegtijdig voorstopper Bert Duthler naar voren om alsnog een beslissing te forceren. Wetzel die Peter Bouw in de aanval moest mis sen, kreeg zijn treffer pas na dat Gert Aandewiel er 2-0 van had gemaakt. De via de bui tenkant in het veld sprintende Hans van der Plas bereikte met een lange voorzet Leen van der Plas. Zijn trekbal werd door Aandewiel hoog in de touwen gewerkt. Vlak voor tijd mocht Marty Verheem van afstand nog iets terug doen, maar de treffer kwam te laat om Quick Boys nog in de problemen te brengen. Het rare doet zich voor dat Quick Boys nu nog een aantal beslissingswedstrijden moet spelen. Terwijl iedereen dacht dat het winnen van de dis trictsbeker automatisch recht gaf op deelname aan de betaal de bekerstrijd, blijkt dat er een vervolgronde komt tegen de overige vijf bekerwinnaars. Op een dag moet dan duide lijk worden welke drie clubs zich alsnog voor de grote KNVB-bekerstrijd plaatsen. PETER VAN DER HULST Scoreverloop: Arie van Duijn 1-0, Gert Aandewiel 2-0, Marty Verheem 2-1. Quick Boys. Van der Niet, Haasnoot, Ruis, Jonker, Hans van der Plas, Jaap van Duyn, Arie van Duijn (Van Rijn), Mieras (Kees Varkevisser), Floor van Duijn, Leen van der Plas, Aandewiel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16