/an Poppel blijft gescheidenheid zelve Harde opening Olympiads Ronde Boginskaja onnavolgbaar Agassi tenonder tegen Mancini Van der Yen superieur EVEN RUST VOOR VOLLEYBALHEREN Basketballers oefenen sterk imjORT Ceidae Commit MAANDAG 22 MEI 1989 PAGINA 15 «rde triomf op Marathon voor y-lete Homminga ToeJBURG De Nederlandse atlete Jolan- In omminga-Vermeulen heeft gisteren in burg de vierde Hanse-marathon gewon- erve: Zij had voor de 42 kilometer en 195 me- 12 QQ uur, 40 minuten en 28 seconden nodig, inèm ninga had een voorsprong van 23 secon- Prijz ip de Westduitse Vahlensieck. Anne van ppen werd op de zesde plaats de tweede l_31' rlandse atlete in de top-tien. De over- mg in Hamburg was voor Homminga al derde zege in een marathon. Vorig jaar Ie 29-jarige atlete van ADA de snelste in erdam Dit jaar zegevierde zij in een trijd over de klassieke afstand in Spanje. NOVI SAD De volleyballers van het nationale team krij gen een paar dagen rust. Als ze vandaag vanuit Joegoslavië thuiskomen, hoeven ze drie etmalen niet te trainen. Dat lijkt nodig, want de vermoeide discipelen van Arie Selinger gin gen op de laatste dag van het vierlandentoernooi in Novi Sad voor de tweede keer onderuit. In slechts 55 minuten tegen Joegoslavië haalde Nederland achttien punten: 0-3 (5-15, 4- 15, 9-15). Nederland won alleen van Griekenland. Op de ope ningsdag werd van Bulgarije verloren. Welke spelers Selin ger ook de vloer opstuurde tegen Joegoslavië, het hielp alle maal weinig. De Amerikaanse coach begon met Blangé, Post- huma* Buys, Boudrie, Zoodsma en Zwerver, een mengeling van de basisopstelling en de reserves. Verschillende wissels in het verloop van de wedstrijd brachten geen verandering. Wereldtijd van Stewart WACO De Jamaicaan Ray mond Stewart heeft gisteren voor de beste wereldseizoen- prestatie op de 100 meter ge zorgd. Bij universiteitswed strijden in Waco in Texas liep Stewart de 100 meter in 9,97 seconden. De 24-jarige Ste wart, in de Olympische finale van Seoul gehinderd door een blessure in 12,26 seconden ze vende, had als beste tijd een prestatie van 10,08 seconden staan. De tijd van gisteren is de zesde wereldprestatie aller tijden en de vierde op zeeni veau geleverd. NOG GEEN OPLOSSING IN JUDOCONFLICT NIEUWEGEIN Het bestuur van de Judobond Ne derland is afgelopen weekeinde niet akkoord gegaan met de door Chris de Korte voorgestelde omschrij ving van diens nieuwe taak binnen de JBN. De bond wil de op non-actief gezette bondscoach een functie binnen de opleidingen aanbieden; De Korte wenst niet zonder meer af te zien van zijn bemoeienissen met topsport. Maurice van Nieuwenhuizen is één van de zes judoveteranen, die zondag tijdens een spe ciale plechtigheid in Amsterdam werd benoemd tot bondsridder eerste klasse. Nieuwenhuizen was in 1939 één van de oprichters van wat nu de Judobond Nederland heet. Hij stond ooit model voor de stripfi guur Dick Bos, een jongensheld uit de jaren vijftig. Ook andere leraren van het eerste uur, Johan van der Bruggen, Wim Boersma, Jan Snijders, Theun Muijlwijk en Dick Schilder werden onderscheiden. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.10 uur AVRO's Sportpanorama. Nederland 2, 21.20 uur Sport Studio. België Nederlands 2, 20.00 uur: Extra Time BBC 2, 15.10, 19.50 en 0.30 uur: World Snooker final day. Sky Channel, 18.00 uur: Euro sport menu. Sky Channel, 19.00 uur: Motor- Sky Channel, 20.00 uur: Atle tiek. MORGEN Duitsland 3, 12.30 uur: Sport im Westen extra (tennis). 'ANIA Jean-Paul Poppel is met tellen nnen. „Dat is één", k het in Catania aan eind van de eerste ipe in de 72e Ronde Italië. De Bilthovense iter had maar gelijk slagen. „Dat moest want hierna moeten ;en week in ons hok". Poppel straalde op de jelige Via Etnea in de aanse havenstad zo'n ht uit, dat het tellen eens lang zal kunnen in. Zelf stelde hij zich heiden op. „Als ik er eentje win, ben ik te len. Zo veel kansen er niet voor de sprin- Men roept wel zeven icht, maar ik zie er eerste de beste gelegen- was het goed raak. Hij en mocht zich bovendien rose trui hullen. Het was I herhalingsoefening. Drie leije geleden was Catania hem nstig gezind. Hij won toen ;tv^ Ie (tweede) etappe en trok Tis de leiderstrui aan. Van H< :n(: Van der Velde protesteert CATANIA Johan van der Velde heeft na afloop van de eerste etappe in de Ronde van Italië een klacht ingediend tegen de Italiaanse coureur Luciano Baffo. „Ik ben niet kinder achtig", zei de Brabander, „maar dit was echt schan dalig. Ik spurtte mee voor denk ik de vijfde of de zes de plaats, toen ineens twee renners zich aan mij vast grepen en zichzelf naar vo ren trokken. Eén van hen was Baffo. Ik hoop aat de wedstrijdleiding hem eens aanpakt". Van der Velde eindigde als veertiende. Een opengesprongen wond van een steenpuist aan zijn zitvlak heeft Jacques Ha- negraaf de start in de Giro d'Italia gekost. Ploegleider Cees Priem verving de Brabander door Luyckx. Poppel sproeide gistermiddag in broeierige warmte cham pagne over de hoofden van het wielervolk. De ploeg van (de afwezige) Peter Post vier de met recht een feestje. Voor de 123 kilometer tussen het schitterende panorama van Taormina en het stof van Ca tania overbrugd waren, leek zich een drama te voltrekken. De plaatselijke ronden in de finishplaats waren gevaarlijk. Kopman Erik Breukink raak te een put en sloeg over de kop. De Nederlandse kansheb ber op de eindzege haalde zijn ellebogen open, scheurde broek en shirt, maar kon opge lucht doorrijden en met steun van de Zwitser Urs Freuler de aansluiting met het peloton tot stand brengen. „Ik mankeer niets", stelde Breukink vast. „Gelukkig maar want maan dag hebben we al de eerste bergetappe". Ook een val van de Australiër Alan Peiper liep goed af. Van Poppel zorgde tenslotte voor de feeststem ming. Vliegangst Drie maanden geleden beleef de Jean-Paul van Poppel nog een fiasco op Sicilië. De „transfer van het jaar" werd in de eerste etappe van de Si- ciliaanse Wielerweek op twaalf minuten gereden. „Hij had pap in de benen door de vliegangst", legde assistent ploegleider Walter Planckaert uit. „Ik ben bang in een vlieg tuig", gaf Van Poppel toe, „toen hadden we een snert- vlucht, met een heleboel rond jes boven Palermo. Nu verliep de vliegreis veel beter, geen centje last". „Het ging nog bijna mis", al dus Van Poppel, „Vlak voor de laatste bocht, ik had de zwaarste versnelling al staan, vloog mijn voet uit de clips en stootte ik met mijn knie tegen het stuur. Daardoor verloor ik vier, vijf plaatsen. Om mijn positie voorin terug te winnen, moest ik eerder snelheid ma ken dan aanvankelijk de be doeling was. Waarschijnlijk dat ik daardoor drie lengten voorsprong had". Vredeskoers De Nederlander Frank van Veenendaal heeft de twaalfde en laatste etappe van de Vre deskoers gewonnen. Van Vee nendaal verwees in de rit van Trutnov naar Praag de Tsje- choslowaak Svorada en de Ita liaan Destro naar de tweede en derde plaats. Uwe Ampler uit de Duitse Democratische Republiek trok de eindzege naar zich toe. Voor de 24-jari- ge oud-wereldkampioen is het de derde keer in succesie, dat hij eerste wordt in de belang rijke koers voor amateurs. Hij is de eerste die dat presteert. Jean-Paul van Poppel ste etappe van de Giro. f gisteren zijn visitekaartje af in de eer- FOTO: EPA vemploeg de prijzen AING Dankzij het wil ouwbare optreden van 'ianne Muis, Conny Bentum en Ron Dek- heeft de nationale hploeg afgelopen lder1keinde in Seraing i, szins aan zelf-finan- ng gedaan. üenï verwinning bij de Belgian iming Cup met 203 pun- rgka egen het sterke Bulgarije pnt) én het al even sterke [arije (199 pnt), leverde zes duizend gulden op. irije vaardigde Bogomilo- Seoul de 100 me- hoolslag won en Honga- :ette de olympische kam- ien Joszef Szabo en Kris- Egerszegi op de startblok- inne Muis tekende voor overwinningen en had' ndien een belangrijk aan- de zege van de 4x100 visselslag-estafette. De rjc rsfoortse vaart wel bij de zware trainingsarbeid, die <iaal is voor deze tijd van 1^3 aar. Na de 26,19 secónden e 50 meter vrije slag, een atie, die goed was voor de ,e prijs in het persoonlijk lp ement en haar 1250 dollar ,1 gulden) rijker maakte, derde zij met gemak op !00 meter wisselslag in 14. ^2 ukwekkend was haar op- op de 100 meter vrije Zaterdag sloot zij de wis- ig-estafette gelanceerd af een droomtijd van 55,23 iden. Op het persoonlijk mer bleef zij met 56,12 se en slechts 0,33 seconden 'ijderd van de 55,79, die lederlands record geboek- staat op naam van An- Arie Verstappen en Conny e* 'feentum. rd. Goe lens ianJ iToOrt wereld bej .port Jan Lammers een|atrick Tambay zijn in de b "^kilometer lange autorace ujon, meetellend voor de om het wereldkampioen- endurance, in de laatste met motorpech uitgeval- in( Het Nederlands/Franse lezette op dat moment de d a<fe P^aats- Wollek en Je- ^•i schreven de race van hun naam. jj^bal Torpedo Moskou zich geplaatst voor de fi- van het toernooi om de he voetbalbeker. Tor won in de halve eind- met 2-0 van Dinamo t u en ontmoet in de finale loon J> juni de winnaar van j duel Dinamo Tbilisi - |pr Dnepropetrovsk. SCHIJNDEL De woe de-uitbarsting van bonds coach Piet Kuys na de eerste etappe van Olympi ad Ronde van Nederland heeft zijn uitwerking gis teren niet gemist. Op de eerste dag van Nederlands langste etappewedstrijd voor amateurs lieten de leden van de nationale se lectie, voor hét eerst sinds lange tijd weer aanwezig in de ronde, zich verras sen door het offensief van de Oostduitser Bernd Dit- tert. De geslepen winnaar van 1986 droomde na dé proloog en de eerste rit al van een nieuwe triomf, maar de wraakaktie van Kuys' jonge brigade op zondag overleefde hij ternau wernood. De gele leiderstrui mocht hij in Schijndel nog aantrekken, maar het tricot dreigt van zijn brede schou ders af te glijden. Hij hield acht seconden over op zijn voornaamste rivaal Van de Vin. Olympia's Ronde staat niet be kend om het zware koersver loop. De verschillen worden doorgaans in luttele seconden uitgedrukt. Het eerste week einde van de 38e editie paste echter totaal niet in het beeld van de afgelopen jaren. De tweestrijd tussen de Neder landse wegselectie en de Oost- duitse baantoppers zorgde voor een ongekend „harde" ope ning. De aanval van Bernd Dittert op zaterdag in de eerste rit kreeg een dag later een nog strijdbaarder vervolg van de renners van Kuys. De wind op de Westbrabantse wegen zorgden zaterdag in het criterium rond Wouw voor de eerste schifting in het peloton. Na ruim zeventig kilometer reden tien renners weg uit de eerste groep. Alle topploegen, uitgezonderd de nationale se lectie, waren in de kopgroep vertegenwoordigd. De forma tie van Kuys slaagde er na een slopende achtervolging in twaalf kilometer voor de fi nish het gat dicht te rijden, maar vergaten bij de hergroe pering op Dittert te letten. Versterking De Oostduitser reed met de Fransman Magnin het gat naar de ontsnapte Mulder dicht. Het trio kreeg later ver sterking van drie renners en bleef tot de streep vooruit. Mulder won de rit, maar Dit tert pakte naast de ruim dertig seconden voorsprong ook nog eens tien bonificatieseconden. Voldoende om de leiderstrui strak om de schouders te trek ken. Aan de streep ontplofte Kuys bijna „De jongens hebben op hun donder gehad. Ze hebben ambitie om prof te worden, maar dit leek nergens op. 's Avonds hebben we de etappe nog eens goed doorgesproken. Als er een groep met favorie ten weg gaat, moet daar ie mand bijzitten. Ze hebben zit ten slapen op het beslissende moment. Ik heb ze duidelijk gemaakt, dat zoiets niet nog eens mag gebeuren. Gisteren hebben ze de fout hersteld. Het zijn snelle leerlingen", glunderde de eerste-jaars bondscoach na de ritoverwin- ning van zijn pupil Van de Vin. Molenheike Monique de Bruin heeft de driedaagse Omloop van 't Mo lenheike voor wielrenster ge wonnen. Ze eindigde met twaalf seconden voorsprong op de Zweedse Paula Westher. Derde werd Leontien van Moorsel op zeventien secon den. De derde rit, een criterium over 72,9 kilometer in Diessen, leverde een zege op voopr de Sovjetrussin Valentina Evpak, die een voorsprong van twaalf seconden had op de rest van het veld. BRUSSEL Ondanks glasnost en perestroika schijnen Russische turn sters bij hét behalen van een internationaal kampi oenschap nog steeds niet te mogen lachen. Evenals vorig jaar bij de Olympi sche turnwedstrijden in Seoul, waar Elena Sjoes- joenova de meerkamptitel won, kon er zaterdaga vond bij Svetlana Bogins kaja geen lachje af, toen zij de zeventiende Europe se turnkampioene in de vierkamp werd. De spanning was groot ge weest. Kort na negen uur za terdagavond traden in de tro pisch warme sporthal in Brus sel viervoudig Europees titel- houdster, Daniëla Silivas, en Boginskaja aan voor het laatste onderdeel, de vloeroefening. Beide turnsters hadden het zelfde tussentotaal: 29,862 pun ten. Silivas kwam ?ls eerste op de mat. De Roemeense, in Seoul tweede achter Sjoesjoe- nova maar in de toestelfinales brug, balk en vloer ongenaak baar, liet een sportief uiterma te fraaie oefening zien, die be loond werd met 9,987 punten. Er leek de Roemeense weinig meer te kunnen gebeuren. Direct daarna liet Svetlana Boginskaja een uitermate fraaie oefening zien, waarin ballet en gymnastisch vermo gen op perfecte manier met wel gekozen Russische muziek waren verweven. De demon stratie kreeg een „perfecte" score van tien punten en de 16-jarige turnster uit Minsk mocht zich met een verschil van 0,130 punt voor twee jaar Europees kampioene noemen. Met haar maximale score van tien punten evenaarde Bogins kaja haar landgenote Olga Strajeva, die in de vierkamp als derde eindigde. Wens Mireille Lemaire was in Brus sel de beste Nederlandse. De Brabantse, die op 8 augustus zestien jaar wordt, eindigde gedeeld als 27e, de beste Ne derlandse prestatie van de af gelopen vier toernooien om de Europese titels. Met die klasse ring ging voor de bedeesde turnster een wens in vervul ling. Ik hoop bij de eerste veertig te komen, misschien zelfs bij de eerste dertig", al dus de turnster. Tevreden wa ren ook Simone Veldman en Suzanne Beerpoot, die respec tievelijk als 48e en 49e eindig den van de 67 deelneemsters. De Roemeense Daniela Silivas, hier bezig met een uiterst inge wikkelde balkoefening, legde in het individuele klassement be slag op de tweede plaats. FOTO: EPA ROME Andre Agassi heeft in de eindstrijd van 'Rome moeten ervaren dat hij niet als enige van de jongere generatie uitste kend op gravel uit de voe ten komt. Alberto Manci ni, één dag twintig en één jaar ouder dan Agassi, won na meer dan drie uur spelen de finale in vijf sets: 6-3, 4-6, 2-6, 7-6, 6-1. De Argentijnse topspinspeci- alist mag bij het grote pu bliek nog niet zo bekend zijn; in het tenniswereldje is hij een „naam", sinds hij eind april in de finale van Monte Carlo bewees over een groter uithoudingsvermogen te be schikken dan Boris Becker. Die toernooi-zege deed hem stijgen naar de 25ste plaats op de wereldranglijst, nog al tijd twintig plaatsen achter Agassi. De Amerikaan was de uitge sproken lieveling van het publiek, maar zaterdag had het jonge Spaanse talent Ser gio Bruguera hem al van zijn bijna goddelijke status afge holpen. De 18-jarige Span jaard, die Connors klopte en vervolgens een einde maakte aan de verrassende door komst van Mark Koever mans, was aanvankelijk sterk geïmponeerd. Maar na een verloren eerste set en een achterstand van 3-0 in de tweede knokte hij met zo veel verve terug, dat Agassi slechts met grote moeite in twee sets ontsnapte. „Je kunt absoluut niet zien, waar hij de ballen slaat", was het compliment van Agassi voor de jonge Spanjaard. Mancini had de Spanjaard Jordi Arrese; de nummer ze ventig van de wereldrang lijst, zaterdag verslagen. Tom Nijssen werd met zijn Deense partner Michael Mortensen in de halve fina les van het dubbelspel uitge schakeld. Het duo verloor in drie sets van de Brazilianen Marcelino en Menzes. Steffi Graf Steffi Graf heeft met machtsvertoon de open Westberlijnse tennistitel be houden. De Westduitse ver sloeg in de eindstrijd de Ar gentijnse Gabriela Sabatini in twee sets. Graf, die eerder dit jaar het achttiende duel tegen haar concurrente ver loor, liet in West-Berlijn wei nig over van de aspiraties van Sabatini: 6-3 en 6-1. Alberto Mancini is blij met zijn overwinning op de Amerikaan Agassi. MARKELO Kees van der Ven heeft op het Mar- kelose Herikerbergcircuit nog eens weer op ondub belzinnige wijze onder streept dat hij ook in wed strijden „om des keizers baard" immer bereid is organisatoren en publiek waar voor hun geld te bieden. De Brabantse routinier, al ja ren Nederlands beste motor crosseer in de klasse 500 cc, een categorie waarin hij zich ook tot de beste vijf ter wereld mag rekenen, ging in het oververhitte Markelose zand te keer alsof er een Grand Prix-overwinning op het spel stond. Hij zegevierde in twee van de drie manches van de internationale, gecombineerde 250/500 cc-cross. In de laatste van de drie ritten over twintig minuten moest Van der Ven in de slotfase zijn streekgenoot Gert Jan van Doorn voor la ten gaan. Maar de totaal-zege van Van der Ven kwam daar door niet in gevaar omdat hij beide voorgaande manches op superieure wijze in zijn voor deel beslist had. Van der Ven en Van Doorn waren overigens niet de eni gen die opvielen door hun be wonderenswaardige inzet in de verzengende hitte. Wat dat betreft deden vooral ook de Australiër Jeff Leisk en de Amerikaan Mike Healey van zich spreken Hun pittige duels met Van der Ven en hun spec taculaire sprongen zorgden er mede voor dat deze voor Mar kelose begrippen „loze tussen- ronde" (vorig jaar werd op de Herikerberg immers de Ne derlandse Grand Prix zijspan- cross verreden en voor vol gend jaar rekent de organisatie op toewijzing van de vader landse aflevering van de strijd om de wereldtitel 250 cc) toch een aantrekkelijk motorcross- evenement werd. VOORBURG Het Ne derlandse basketbalteam heeft gisteren in sporthal De Vliegermolen in Voor burg een oefenwedstrijd tegen Rider College uit de Verenigde Staten met 116- 76 gewonnen. Bij de rust was de stand 47-43 voor Nederland, dat pas aan het slot van de eerste helft op toeren kwam. Na zestien minuten stond Ne derland met 28-39 achter, na negentien minuten was het 42-43. In de tweede helft liep Oranje, in Amstelveen dezelfde tegenstander treft, steeds verder uit, vooral door toedoen van Jos Kuipers en Tico Cooper, die negentien punten scoorden. De voor de Indiana Pacers spelende topspeler Rik Smits zal niet voor Oranje actief kunnen zijn tijdens de Europe se titelstrijd, die van 20 tot en met 25 juni in Zagreb wordt gehouden. De overkoepelende NBA heeft geen toestemming gegeven aan in de Verenigde Staten spelende buitenlanders om voor hun nationale ploeg uit te komen. Wilbert den Ouden gaat Rik Smits achterna. Marist College in Poughkeepsie heeft de 28- jarige Brabander gecontrac teerd. Den Ouden speelt cen ter, is 2 meter 11, 97 kilo zwaar, woonachtig in Son en Breugel en speelt bij PSV Al monte, de vroegere club van Rik Smits. Zijn statistiek in het laatste seizoen: gemiddeld 12 punten, 11 rebounds en 4 blocked shots. De Amerikaan se coach zag hem één keer trainen en legde hem direct vast voor zijn Red Foxes van Marist. Voor Nederland scoorden: Kuipers en Cooper 19, De Ja ger 18, Te Velde 13, Bottse en Vrind 11, Dam 10, Van Rootse- laar 7. Van Poelgeest 6 en Ka- les 2. Topscorers bij Rider Col lege: Zaleski (16) en Carothers (15).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15