Chinese betogers dragen corruptie en grave Vergeten Sovjet-Duitsers gedoemd tot uitsterven er afschuwelijk k kende de gevangenis uit de juntatijd en het is NNENLAND/BUITENLAND CcidóeSoutmit ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 9 Ook scholieren in het centrum van Peking betuigen hun sympathie aan de hongerstakende studenten. FOTO: EPA 1KING Begeleid door !t geluid van doodsklok- tn en tromgeroffel dra- n studenten een zwart- itte doodskist met daar- de inscriptie „guandao" ïiciële corruptie). De ;nsenmassa betuigt luid- els zijn instemming met ten grave dragen van gehate fenomeen. ;t tafereel speelde zich af op trappen van de Grote Hal n het Volk, naast het Plein de Hemelse Vrede waar :h deze week meer dan een ljoen mensen verzamelden. Chinezèn liepen massaal te lop, niet alleen om kracht bij zetten aan de eis tot demo- itische hervormingen, maar ker ook om uiting te geven n hun haat tegen de corrup- Een duchtige aanpak Van wijdverbreide en diepge- ortelde kwaad is voor vele togers minstens zo belang- k als democratisering. De lat tegen „guandao" is vooral r sterk onder de arbeiders de witten-boordengarde, zich dan ook massaal bij de itogende studenten hebben ingesloten. Drruptie is een diepgeworteld irschijnsel in de Chinese sa- enleving. In zijn minst erge )rm betreft het partij- en re- ringsfunctionarissen die hun sitie gebruiken om aan dure Mi- of concertkaartjes te ko- ïien, baantjes te regelen voor lun schoonfamilie, grotere loonruimte te bemachtigen of eisjes naar het buitenland te ersieren. Ernstiger wordt het als dergelijke functionarissen misbruik maken van de chao tische economische situatie en schaarse produkten als kolen en kunstmest inslaan tegen door de overheid vastgestelde lage prijzen om ze vervolgens op de vrije markt tegen woe kerwinsten van de hand te doen. Functionarissen die toegang hebben tot schaarse, zeer ge wilde goederen, zijn niet zel den ontvankelijk voor omko ping. Het is in die kringen goed gebruik om het aanne men van smeergelden te be schouwen als een fenomeen dat hun functie nu eenmaal met zich meebrengt. Velen la ten zich, voor wederdiensten, onthalen op luxueuze etentjes of nemen een kleurentelevisie of stereo-installatie in ont vangst. Voor de gemiddelde Chinese werknemer is dit alles niet weggelegd. Met een mengeling van haat en afgunst wordt ge keken naar het luxe leventje dat de kinderen van topfunc tionarissen zich dankzij pa of ma kunnen permitteren. Onder het uitroepen van leuzen marcheren gerechtsdienaren in uniform naar het Plein van de He melse Vrede. FOTO:EPA Een van de eerste affiches die door de betogende studenten van de Beijing Universiteit werden opgeplakt bevatte een lijst met nafnen van hoge functionarissen, die volgens de studenten hun baan te danken hebben aan een kruiwagen in de naaste familie. Zo viel op het affiche te lezen dat pre mier Li Peng door wijlen pre mier Zhou Enlai was geadop teerd en dat legerstafchef Chi Haotian de schoonzoon is van president Yang Shangkun. Te vens werd in herinnering ge bracht dat Deng Pufang, de zoon van de Chinese leider Deng Xiaoping, nog niet zo lang geleden aan het hoofd stond van een concern dat in opspraak is gekomen wegens duistere financiële praktijken. Verleden jaar kwamen in to taal 37.000 gevallen van offi cieel machtsmisbruik voor de rechter, een stijging van vijftig procent in vergelijking met het jaar daarvoor. In totaal werden 101 lieden wegens ver duistering van overheidsgel den of het aannemen van smeergelden veroordeeld tot de doodstraf of levenslang cel. Plaatselijke overheden hebben centra in het leven geroepen waar de mensen klachten over corrupte functionarissen kun nen indienen zonder angst voor repercussies van de be trokken overheidsdienaren. Maar uit de teksten op de spandoeken op het Plein van de Hemelse Vrede blijkt zon neklaar, dat de regering in haar streven met de corruptie af te rekenen tot nog toe jam merlijk heeft gefaald. MOSKOU In de grote Sovjetrussische smeltkroes broeit een nieuw nationa liteitenprobleem. Twee miljoen etnische Duitsers klampen zich vast aan pe restrojka om één van Sta- lins grootste onrechten te herstellen. Hun wrok is heel elementair. Hoewel ze met twee maal zo veel zijn als de Esten, hebben de Duitsers geen eigen woon gebied. Ze zijn de grootste groep ontheemden in de Sov jetunie, een vergeten volk. Tot een paar maanden geleden repte de Sovjetpers met geen woord over hun bestaan. Hun taal, cultuur en religie sterven langzamerhand uit. Er is een onafhankelijke vere niging opgericht, onder de naam „Wiedergeburt" (weder geboorte), die ijvert voor het opnieuw vestigen van een Duitse republiek in hun histo rische vaderland aan de Volga. Hun kans op succes lijkt ech ter gering en onder de plaatse lijke communistische partijlei ders heeft zich reeds een te genbeweging ingezet. De Duitsers vestigden zich meer dan tweehonderd jaar geleden in het Rusland van Catharina de Grote. In 1924 kregen ze onder Lenin een au tonome republiek aan de Vol ga toegewezen. Ze vormden daar tweederde van de totale bevolking en hadden hun ei gen Lutherse kerken, Duitse scholen, theaters en kranten. Twee maanden nadat Hitier Rusland binnenviel in 1941 liet Stalin de Volga-Duitsers massaal naar het oosten depor teren om in hun gebied „spionnen en saboteurs" te huisvesten. Het betekende het einde van de Duitse republiek De Duitsers zochten een heen komen in Kazachstan en Sibe rië, waar ze zich als „bijzonde re kolonisten" wekelijks moes ten melden bij de plaatselijke commandant en zich niet meer dan drie kilometer buiten hun dorp mochten begeven. Ze brachten onontgonnen grond in exploitatie en het gebied werd de graanschuur van Rus land, zoals ook hun Volga re publiek was geweest voordat ze verbannen werden. Keurige hekjes De Duitsers bleven echter een aparte gemeenschap Ze hiel den hun tradities in ere en verlangden er voortdurend naar terug te keren, niet naar Duitsland, maar naar de Vol ga. Vladimir Tsjernysjev, de Russische hoofdredacteur van de belangrijkste Duitse krant In de verlaten dorpjes van Siberië voelden de Duitsers zich hele maal niet thuis. in de Sovjetunie, „Neues Le- ben", zegt dat als je door een willekeurig dorp in Kazach stan loopt, je direct kunt zien wie waar woont. „De Duitse straten zien er net jes en verzorgd uit, met keuri ge hekjes, geen gaten in de weg en nergens slingert afval. In de Russische straten ziet het er al slordiger uit en in de straten van Kazachstanen, nou daar is het een Aziatische slop penwijk". In 1957 gaf Chroesjtsjov alle kleine volken die van hun ter ritorium beroofd waren door Stalin hun autonome repu bliek weer terug. Behalve de Duitsers en de Krim Tataren, die werden gebrandmerkt als collaborateurs met de Nazi's. In 1964 werden de Duitsers of ficieel gerehabiliteerd en in 1972 kregen ze dan eindelijk toestemming zich indivi dueel te vestigen aan de Volga. Verzoeken om de Duit se republiek weer in ere te herstellen werden daarente gen consequent genegeerd en nu is het misschien wel te laat. Doodsbenauwd De landerijen die de Duitsers ooit bebouwden zijn overgeno men door de Russen en het grondgebied van de republiek is opgedeeld tussen twee Rus sische provincies Vladimir Kalasjnikov, de partijleider van de Volgograd regio, sneed de kwestie aan tijdens het ple num van het Centraal Comité dat vorige maand in Moskou werd gehouden. Kennelijk is hij doodsbenauwd dat de eis om opnieuw een Duitse repu bliek uit te roepen gehoor vindt bij de regering. „Waarom wordt ons mets ge vraagd? Waarom worden wij niet geraadpleegd?", wilde hij weten. Was het een goed idee om twee miljoen Duitsers bij elkaar te brengen in één ge bied.' En hoe moest het dan met Kazachstan en Siberië wie moest daar het werk doen als de Duitsers waren vertrokken? Voor de leiders van de Wie dergeburt vereniging bestaat er maar één oplossing: een nieuwe Volga-Duitse repu bliek. In de Duitse gemeen schap worden optimistische geluiden gehoord als zou er een regeringsbesluit worden genomen waarin tegemoet wordt gekomen aan hun wen- Waarschijnlijk zou Michail Gorbatsjov ook inderdaad iets in die richting willen onderne men, als het maar uitvoerbaar zou zijn. Het zou in elk geval de enorme uittocht van Duit sers naar de Bondsrepubliek tegengaan. Vorig jaar liep het aantal Duitse emigranten al in de 52 duizend. Kalasjnikovs argumenten hebben echter in vloed en worden door de meeste Russen in het omstre den gebied gesteund. Gorbatsjov heeft duidelijk kenbaar gemaakt dat hij ver beterde economische en cultu rele hulp beschouwt als de enige aangewezen manier om de talloze etnische crises in het land te bestrijden. Gevolg is- waarschijnlijk dat de Sovjet russische Duitsers langzaam de ondergang tegemoet gaan. ANGUS ROXBURGH (c) The Times. Londen'. 3OPE STEPHAN: alle vertrouwen in dat het be nodigde geld voor een eigen kerk er binnen enkele jaren komt. Er is een half miljoen gulden nodig om het kerkje, dat 24 meter lang wordt, te re aliseren. De stichting die het bouwfonds beheert wil vol gend jaar de helft daarvan bij een gesprokkeld hebben. De Amersfoortse parochie, met de Gentse de enige waar Nederlands gesproken wordt, bestaat zeven jaar en telt 44 ingeschreven leden. Verder zijn er zo'n vijftig mensen die regelmatig de erediensten be zoeken. Vrienden van de paro chie, noemt Bakker de laatste groep. „We zijn geen missieparochie. Maar we hebben een goed ge meenschapsleven. Drie keer per week komen we bijeen om een uur te bidden. Het is voor de gemeenschap niet goed dat we geen eigen ruimte hebben. Ik ben zelf jaren bezig geweest met het werven van fondsen, maar dat mislukte. Nu een stichting het heeft overgeno men, ben ik ervan overtuigd dat het gaat lukken". Ondanks de aderlating die Bakkers avontuur tot gevolg had. Omgang Bakker kwam als 16-jarige tij dens een vakantiereis in con tact met de Grieks-orthodoxe kerk. „Wat me aansprak was niet zozeer de schoonheid van de eredienst, maar wel de losse omgang. Men zit er niet stijf in de" banken, het is niet plicht matig. Vijf jaar lang heb ik me er verder in verdiept en in 1968 ben ik toegetreden". Kort daarop begon hij een theologi sche studie in Diisseldorf. Hij was priester in Brabant, Am sterdam, Deventer en ten slot te in Amersfoort. „Ik ben maar onbezoldigd priester, zeg maar een zater dag-amateur". Het brood wordt verdiend op het Veluws College, waar Bakker gods dienst onderwijst. Een opval lende combinatie: een Grieks- orthodoxe priester die op een katholieke school lesgeeft. „Dat ging ook niet zomaar. Na mijn sollicitatie, nu acht jaar geleden, kwamen m'n papie ren terug van het ministerie met de mededeling: deze di ploma's en namen van profes soren kennen we niet; wat moeten we hier mee? Toen is kardinaal Willebrands inge schakeld. omdat die de Ooster se kerken in z'n portefeuille had. Het waren voor hem be kende dingen, waarna ze me konden aannemen". Zowel het priesterschap als het leraarschap geven Bakker de mogelijkheid om z'n ideaal te verwerkelijken, zegt hij. Naar de inhoud van dat ideaal ge-' vraagd, antwoordt hij prompt: „Mensen tot leven brengen, in, alle dimensies. Ook in het geestelijk leven". En zijn werk valt niet in het luchtledige, is zijn overtuiging. „Kinderen hebben een grote honger naar een extra dimensie in het le ven. Het gaat hen niet alleen om de disco en de televisie. Ze hebben duidelijk diepgang. Kinderen komen met veel ge noegen naar de godsdienstles sen". Ook de reacties die hij van leerlingen en collega's kreeg nadat zijn betrokkenheid bij de vrijlating van Ellie van. Kuijk bekend werd, geven hem het idee dat hij niet voor' niets aan het werk is. „Op! school word ik staande gehou den en gefeliciteerd. Mensen komen even langs in m'n lo-! kaal en zeggen er iets aardigs, over." 'Wij zijn geen beesten' Zo overtuigd Bakker was van de noodzaak Ellie van Kuijk uit haar ellendige gevangen schap te halen, zo mild is hij over de redenen van de Grie ken om de Nederlandse op te sluiten. „De vorige consul van Nederland in Thessaloniki was een heer, een echte Alexan- drijnse heer. Die riep mij vorig week een keer apart en zei: 'Wij zijn geen beesten. De om standigheden in de gevange nissen zijn met opzet zo slecht., Dat schrikt af'. Dat is natuur-, lijk hun standpunt. Het is ook hun wetgeving. En Straats burg moet maar uitmaken of dat nog past in het moderne' Europa. Waar het om ging was dat Ellie vrijkwam. Ze werd in feite gegijzeld, maar ze zat in dezelfde miserabele situatie als gewone gevangenen. De Grie ken konden haar een iaar vasthouden. Na een jaar Icon ze weer gevangen genomen worden Dat had levenslang kunnen duren. Zoiets houdt niemand vol". FRANS BOSSCHER land lazen Bakker en Nieland over Ellie van Kuijk. „We hadden nog nooit van haar ge hoord, maar we besloten om haar op te zoeken met een bos bloemen. We wilden haar wat opbeuren; ook een stem die Nederlands sprak zou haar goed doen". Na tien dagen At- hos gingen ze naar Thessaloni ki. „Op de boot zie ik een for se, stevige vent zitten. Een Amerikaan. Dat kon niet mis sen. We raakten aan de praat en het blijkt de Amerikaanse consul Dan Miller in Thessalo niki te zijn. Eenmaal aan wal gekomen, bood hij ons een lift aan. De man had een giganti sche auto klaar staan: gepant serd glas, een dak vol anten nes en een chauffeur in uni form. Alsof we een film van James Bond binnenstapten. Onderweg zat Miller "in code taal wat te telefoneren. Toen hij klaar was, bleek dat hij een hotel voor ons geregeld had. Niet zo maar een hotelletje, wat we verwacht hadden; nee, de grootste van Thessaloniki". Luxe genoeg, maar van een rustig einde van het verblijf in Griekenland kwam niets te recht. De beide Nederlanders hadden zich nog niet geïnstal leerd of ze vielen midden in de zaak-Van Kuijk. De gevan genschap van de verpleegster uit Nuenen was nieuws gewor den en diverse Nederlandse journalisten stelden zich ter plekke op de hoogte. Ze over vielen Bakker en Nieland met vragen en informatie. „Na tien dagen waarin we ons uitslui tend met geestelijke zaken be zig waren geweest, viel het ons rauw op ons dak. We waren er echt kapot van, toen we hoor den hoe de omstandigheden van Ellie waren en hoe ze in de gevangenis terechtgekomen was". De slaap wilde 's nachts dan ook niet vatten. „Tegen vier uur maakt Robert-Jan me wakker en zegt: Een bezoek is niet genoeg. De rest van de nacht hebben we op de rand van het bed gezeten om te be denken wat we moesten doen. Juridisch konden we niets uit richten. Dat was een zaak van advocaten. Maar we konden wel proberen die Nederlandse vrouw vrij te krijgen". Bouwfondsje Vanaf dat moment hebben ze lMERSFOORT Een :hok ging er door Stefan akker (42), toen hij het ijna ongelooflijke ver aal van Ellie van Kuijk nder ogen kreeg. Al laanden achter slot en rendel in de gevangenis an Epta Pyrgios, niet ver an Thessaloniki. Klakke- oos in de cel gesmeten m een meningsverschil ver de invoerrechten van en Lelijke Eend. gevangenis kende de Irieks-orthodoxe priester al anuit de tijd dat Griekenland en militaire dictatuur was. et was één van de twee ge- angenissen waar politieke te enstanders van het regime emarteld werden, et drama Ellie van Kuijk liet lakker niet meer los. „Ook al 'eet ik wat er in Griekenland an, toch dacht ik onmiddel- jk: dat is ongelooflijk. Ik ken- het oord uit de juntatijd en is er afschuwelijk. Ik was neteen begaan met die vrouw, fee, verontwaardigd was ik igenlijk niet. Ik heb me niet lezig gehouden met de vraag de wet, op grond waarvan vastzat, moreel wel of niet it is. En ik heb dat nu ook >g niet gedaan". Grieks-orthodoxe priester :te maar toevallig bij de betrokken. Eind april ite Bakker naar de rector het Veluws College, een iholieke scholengemeen- ïap in Apeldoorn, waar hij raar godsdienst is. Bakker •nd dat hij toe was aan een irte rustperiode. „Het vak 'an catecheet is inspannend (t ik had er behoefte aan om ie een tijdje terug te trekken, rn poosje in retraite om wat 'ten op een rijtje te zetten", 'ee weken verlof kreeg hij samen met zijn vriend Ro bert Jan Nieland weer eens 'aar Athos te gaan, een mon nikenrepubliek op het schier- land Chalcidice. „Ik kom al zeventien jaar. Het is lijn eigen milieu. De mensen •grijpen me; ik kan daar te- :ht met alles waar ik mee zegt hij over het klooster- 'en in Athos. pbeuren In het vliegtuig naar Grieken zich daar danook op geconcen treerd. Ze gingen informatie inwinnen bij de autoriteiten. „Ons werd gezegd dat ze vrij zou komen als de boete betaald werd. En die boete bedroeg bijna 30.000 gulden. Tijdens het ontbijt hebben we toen be sloten het bouwfondsje van de parochie aan te spreken. Daar zat 60.000 gulden in. We willen graag een kerk, maar mensen gaan voor alles!" De hoogte van het 'losgeld was gebaseerd op 9000 gulden die voor de auto moest worden betaald; in de loop der tijd wa ren daar opcenten bij geko men, administratiekosten, de rente en ook de kost en inwo ning die Van Kuijk in de ge vangenis had 'genoten' was niet vergeten. Samen een be drag dat de helft van het bouwfondsje vormde. „We hebben naar de parochie gebeld, waarna de penning meester het bedrag meteen overmaakte naar Thessaloniki. Zonder te .vragen waar het geld precies voor nodig was. De steun van de parochie was werkelijk geweldig. Het geld is toen nog vier dagen onderweg geweest. Dat zijn zo van die wonderlijke dingen, die je hier mee kan maken". Intussen hadden Bakker en Nieland ook de ouders van El lie van Kuijk ontmoet. „Ze waren erg in de war. Logisch. Ellie had gezegd dat ze het niet langer uithield. Ik vond dat we moesten proberen te regelen dat ze elkaar onder zes ogen zouden zien. Ellie's ou ders waren wel in de gevange nis geweest, maar contact was daar niet mogelijk. Ze stonden achter hekken met gaas en daartussen zat een ruimte van zo'n twaalf meter. Ellie stond aan de ene kant met de twin tig andere vrouwelijke gevan genen met hun krijsende kin deren. Aan de andere kant stonden de bezoekers". Natte ogen Bakker toog daarop in z'n priesterkledij naar' de gevan genispoort met in z'n kielzog vader en moeder Van Kuijk. „In m'n beste Grieks en met een dreigende ondertoon maakte ik kenbaar dat ik me vrouw Van Kuijk wenste te spreken. Het luikje ging toen een paar keer open en dicht; telkens verschenen er weer andere gezichten. Maar na twintig minuten ging de hoofdpoort open en mochten we naar binnen. Ik werd in een kamertje geleid, dat duide lijk net aangeveegd was. Ellie zat er al. Ik maakte me be kend en haalde haar ouders op. Wat er toen gebeurde... Het was één kluwen van huilende, snikkende mensen. Ik was ontroerd, maar de bewakers ook. Kennelijk mochten ze niet laten zien dat ze natte ogen hadden, want ze draai den zich om. Op dat moment haalde Robert Jan gauw z'n Minoxje tevoorschijn en maak te snel wat foto's. Volstrekt il legaal". „Voor ons was de zaak toen af gehandeld. We zaten twee uur later weer op het vliegtuig naar huis. Woensdagmiddag werd het even weer spannend, toen de advocaat belde met de mededeling dat ze vrij zou ko men. Om half zes belde Ellie zelf dat ze weer op vrije voe ten was. Ze vroeg nog of ik haar af zou halen op Schiphol. Maar na rijp beraad heb ik daarvan afgezien. Ik wil daar niet als .weldoener te kijk staan. Ik ga nog wel 'ns naar Nuenen om een pilsje te drin- Bijzaak Of de 30.000 gulden weer in de kas van het bouwfonds terug vloeien, is voor Bakker maar bijzaak. „Het zou oneerlijk ziin om te zeggen dat ik dat geld niet terug zou willen Maar ik maak me er niet druk over. Ik doe ook geen enkele inspan ning. Het is nu een zaak voor de advocaten. Geheel eigen machtig heb ik het bouwfonds aangesproken, maar het Niettemin heeft de priester er Stephan Bakker, priester van de kleine Grieks-orthodoxe parochie in Amersfoort, kocht Ellie van Kuijk vrij

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9