Machtsstrijd in partijtop China Amerikanen zagen week lang veel klompen, kaas en klederdrachten Zuigelingen met cursus99 worden lachend geboren BUITENLAND EcidócGoiruxiit ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 7 fcisley verliezer ïj verkiezingen ,FAST De extreme Noord- protestantse dominee en po- :us Ian Paisley is de grote ver- ;r geworden van de plaatselij- verkiezingen van afgelopen ensdag in Noord-Ierland. Ook in Fein, de politieke vleugel n het verboden Ierse Republi- inse Leger IRA, verloor terrein, blijkt uit de resultaten die gis- en bekepd zijn geworden. De ïst gaat voor een deel naar de natigde Unionisten (protestan- en de meer gematigde katho- (e SDLP. De Britse minister >r Noord-Ierland, Tom King, dat het er naar uit ziet dat de •zers de extremen hebben afge- Meester Kennedy Weinigen zullen in deze zojuist afgestuurde meester in de rechten aan de Universiteit van New York het knulletje herkennen dat 26 jaar geleden in Washington, zo klein als hij was, sa lueerde voor de ver moorde president John F. Kennedy. Toch is het dezelfde John Kennedy junior. Zijn moeder Jac queline Ónassis en zijn zus Caroline Kennedy- Schlossberg waren er getuige van hoe John jr „meester" Kennedy werd. foto: ap Belgische ambassadeur weg uit Roemenië BRUSSEL België heeft zijn ambassadeur uit Roemenië teruggeroepen, omdat een Belgische Eu roparlementariër eerder deze week in de Noord- roemeense stad Cluj door de politie is geslagen en bestolen topn hij een dissident wilde bezoeken. Parlementariër Gérard Deprez was van plan om met de Roemeense dissidente Doina Cornea de „herstructurering" van Roemeense dorpen door de overheid te bespreken. Van mevrouw Cornea is sinds 26 april niets meer vernomen. De Roemeense politie was van zijn komst op de hoogte, maar toen Deprez in Cluj bij Cornea trachtte binnen te ko men werd hij weggeduwd door een tiental politie agenten in burger aangehouden, bestolen en het land uitgezet. Cornea, die huisarrest heeft, wordt al een jaar lang door de Roemeense autoriteiten lastig gevallen wegens haar kritiek op het beleid van president Ceausescu. Executie aangekondigd van Zuidafrikaanse gevangenen PRETORIA Volgende week zullen ze ven Zuidafrikaanse gevangenen geëxecu teerd worden, zo hebben advocaten gezegd. Twee van de gevangenen zijn schuldig be vonden aan het plegen van „halsband"- moorden. Een derde is ter dood veroor deeld omdat hij in 1986 een vermeende po- litie-informant doodde. Aan de moorden die de andere vier gepleegd hebben lagen geen politieke motieven ten grondslag. De executies van de zeven zijn bepaald op 24 en 25 mei. De Nederlandse anti-apartheid sorganisaties zullen minister Van den Broek vragen stappen te nemen om de exe cuties te voorkomen. Iran sleept Amerika voor Internationaal Gerechtshof DEN HAAG Iran heeft bij het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag een aanklacht tegen de Verenigde Staten ingediend wegens het neerschieten van een Iraans verkeers vliegtuig vorig jaar juli. Iran vraagt het Hof de Verenigde Staten aansprakelijk te stellen voor de ramp met de Airbus, die door de Amerikaanse kruiser „Vincennes" werd neergeschoten. Daarbij kwamen 290 mensen om het leven. Verder wil Iran dat het Hof de VS veroordeelt tot het betalen van schade vergoeding aan de nabestaanden van de slachtoffers. Volgens de VS is de Airbus per ongeluk neergeschoten, waarvoor excuses zijn aangeboden Naar verwachting zal het vele maanden duren voor de zaak voor het Hof komt. ovjetjeugd is er ingenomen iet Gorbatsjov 3SKOU Michail Gor- tsjov en zijn glasnost n razend populair onder Sovjetjeugd. Dat blijkt een enquête van de )msomol, de officiële vjet-jeugdorganisatie, der bijna 10.000 jonge- i tussen de 14 en 29 r, waarvan de resulta- i gisteren zijn gepubli- :rd. i de jonge Sovjet-burgers is procent voorstander van snost, hoewel men het niet emaal eens is over de reik- dte van „de openheid"; 68 icent is voor onbeperkte snost, terwijl 29 procent snost wenselijk vindt zo- g die zich niet tegen de van het socialisme •rt. Drie procent van de jon- •en vindt dat men „geen op- :tingen moet uitspreken die en de positie van de Partij aan". t die andere slogan die ds het aantreden van Gor- tsjov in zwang is geraakt, 'restrojka", is men minder reden. Van de ondervraag- i is zo'n 53 procent ervan ertuigd dat „de herstructu- ïng" nog steeds een kwestie van woorden in plaats van Jen. jongeren in de Sovjetunie ■delen dan ook negatief hun levensstandaard, chts acht procent van de Jervraagden ziet een verbe- ing, terwijl 20 procent vindt de economische situatie •slechterd is sinds de pere- or zover de perestrojka re- taten heeft gehad, zijn die gens 82 procent van de jon- m terug te vinden in de ilenlandse politiek van de Ijetunie. tijleider Gorbatsjov staat venaan de hitlijst van popu- binnenlandse politici. Op tweede plaats komt de Mos- ex-partijleider Boris ltsin, op de derde premier zjkov en op de vierde mi- ter van buitenlandse zaken oeard Sjevardnadze. iider de buitenlanders is Fi- Castro de favoriete socia- Bische leider, terwijl Ronald lagan en Margaret Thatcher (t hoogst scoren op de rang- t van westerse leiders. weedse justitie oudt vijf rabieren vast 'OCKHOLM De Zweedse llitie houdt vijf Arabieren jvangen, die verdacht wor- Sn van betrokkenheid bij kslagen en overvallen in [85 en 1986, waarbij een dode 1 27 gewonden zijn gevallen. e arrestaties wijzen erop dat beds meer guerrillastrijders het Midden-Oosten Zwe- kiezen als uitvalsbasis r hun activiteiten. Vorig vond de politie een grote veelheid wapens en explo- vlak bij het vliegveld 1 Stockholm, die zouden be de organisatie van u Nidal. Een van Nidals militairen, Khadar Samir whammed, woonde jarenlang '[opgemerkt in Zweden onder i valse naam. ONZEKERHEID OVER POSITIE PARTIJLEIDER ZHAO ZIYANG PEKING De nu een week durende demonstra ties in Peking en andere Chinese steden voor meer vrijheid en democratie hebben geleid tot een kei harde machtsstrijd binnen de leiding van de Chinese communistische partij. Vooralsnog lijkt deze strijd beslecht in het voor deel van de conservatieve stromingen rond premier Li Peng en, op de achter grond, China's „sterke man" Deng Xiaoping. Grote onzekerheid bestond ook vanmorgen nog over de positie van partijleider Zhao Ziyang. Hij heeft de afgelopen dagen steeds duidelijker zijn sympathie laten blijken voor de acties van de demonstran ten. Zo ging hij gistermorgen in alle vroegte naar het Plein van de Hemelse Vrede in de hoofdstad om te praten met de toen nog hongerstakende stu denten. Hij toonde zich zeer geëmotioneerd en prees de goede bedoelingen van de stu denten. „Ik kom te laat, veel te laat," zo voegde hij de stu denten toe. „en daarom ver dien ik kritiek". Berichten als zou Zhao zijn af getreden als partijleider of zijn ontslagen, konden vannacht in Peking niet worden bevestigd. Hij kreeg, aldus onbevestigde berichten, in het politburo geen meerderheid voor zijn wens om een open gesprekje beginnen met de studenten. Volgens het Amerikaanse tv- station ABC zou de partijlei ding Zhao's ontslag hebben ge weigerd, maar wel het ontslag van twee van zijn naaste me dewerkers' hebben aanvaard. Het Amerikaanse persbureau UPI meldde daarentegen dat Zhao's collega's eerder deze Onder het toeziend oog van oud-voorzitter Mao Zedong is een student in de weer met zijn slaapzak op het dak van een bus. Op het Plein van de Hemelse Vrede zijn autobussen neergezet, die de studenten als onderkomen dienen. foto-, anp week een ontslagaanvraag van hem hadden geweigerd, maar gisteren tot de conclusie waren gekomen dat hij niet meer te handhaven is. Gijzelaars Zhao was gisteren wel opval lend afwezig bij de toespraak die premier Li Peng hield voor het gehoor van hoge par tijfunctionarissen en waarin hij dreigde met militair ingrij pen tegen de demonstranten. In zijn toespraak die meer dan een uur duurde, zei Li Peng dat „een handvol personen", die de regering ten val willen brengen, de hongerstakers als „gijzelaars" gebruiken om de regering en de partij te dwin gen aan hun eisen te voldoen. „In dit opzicht tonen zij geen greintje menselijkheid", aldus Li, die nadrukkelijk stelde dat hij namens de partij sprak. Daarmee gaf hij volgens waar nemers te kennen, dat de rol van Zhao zou zijn uitgespeeld. Li Peng eiste met stemverhef fing dat de studenten weer naar de universiteiten zouden gaan en de arbeiders, die zich de laatste 'dagen bij de acties van de studenten hadden aan gesloten, weer aan het werk. Vervolgens werd met ingang van middernacht (17.00 uur Nederlandse tijd) voor Peking een totaal demonstratieverbod afgekondigd. Hervatting De toespraak van de premier viel bij de studenten op het Plein van de Hemelse Vrede in slechte aarde. Ogenblikke lijk zeiden zij dat de honger staking, die kort tevoren was afgelast „met het oog op de ge zondheid van de studenten", vandaag weer hervat zou wor den. Eerder was besloten de hongerstaking te vervangen door een zitstaking en een voortdurende boycot van de colleges. „Wij zullen met wet tige en vreedzame middelen Op het dreigement dat troepen zouden worden ingezet, werd in eerste instantie laconiek ge reageerd. Op het Plein van de Hemelse Vrede verklaarden studentenleiders via de luid sprekers: „We hebben goed nieuws. Onze kameraden van het Volksbevrijdingsleger zijn gekomen pm ons te helpen de orde te bewaren. Laten wij hen verwelkomen". De stu dentenleiders vroegen de beto gers nadrukkelijk geen geweld te gebruiken tegen de soldaten als die zouden aankomen op het Plein van de Hemelse Vrede. Naarmate de avond vorderde groeide echter de spanning op het plein waar vanmorgen bij het aanbreken van de dag evenwel nog geen soldaat was gearriveerd. Gratis reizen Wie wel arriveerden waren tienduizenden sympathisanten en mede-demonstranten elders uit het land. In volgepakte treinen het spoorwegperso neel laat hen gratis reizen kwamen zij in Peking aan om zich aan te sluiten bij de mas sabeweging in de hoofdstad. In Shanghai, de tweede stad van China, wordt eveneens massaal gedemonstreerd. Gis teren gingen daar meer dan 100.000 mensen de straat op, het merendeel studenten. Ook in andere delen van Chi na houdt het protest aan. Zo werd in Wuhan, in het midden van China, een betoging ge houden met 100.000 mensen. Volgens het Chinese blad Jeugd verlammen groepen studenten het spoorverkeer tussen Peking en Guangzhou. De spoorlijn loopt door Wu han. En in Zhengzhou, in de provincie Henan, hebben zich botsingen voorgedaan tussen de politie en studenten die trachtten officiële gebouwen binnen te dringen. De Chinese president Yang Shangkun heeft het bezoek dat hij van 30 mei tot en met 3 juni aan Mexico zou brengen in verband met de toestand in zijn land tot nader order uitge steld. NEDERLAND SLAAT GOED FIGUUR OP ONTBIJT-TELEVISIE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Hoe komt het toch dat als bui tenlandse media iets aan Nederland doen, de ge meenplaatsen zich toren hoog ophopen? Deze week heeft het Amerikaanse te levisie-netwerk ABC vijf van haar ochtendlijke „Good Morning Ameri- ca"-uitzendingen aan ons land gewijd. Het resul taat? Een niet aflatende stroom van klompen, kaas en klederdrachten' En dat was niet alles. In de op tocht volgden pitoreske gebou wen en steden, afgewisseld met de nationale eigenaardig heden waar buitenlandse me dia zo tuk op zijn: drugs, pros titutie, euthanasie, het toleran te gevangeniswezen en de sol- datenvakbond. Het schijnt niet anders te kun nen. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat onze nationale bewee gredenen zo ongrijpbaar zijn, dat buitenlandse journalisten het liever niet wagen daar enig licht op te werpen. Van daar wellicht ook dat de ABC- mensen onze nationale eigen aardigheden die een buiten lander toch niet kan vatten zoals ons omroepbestel, onze kerkelijke gezindheden, onze vreemde politieke discus sies, onze calvinistische ge moedsgesteldheid, onze nei ging tot beleren en onze zen dingsdrang wijselijk uit Good Morning America had den gehouden. Mooi produkt Hoe dan ook: wij Nederlanders kwamen uit het programma tevoorschijn als lieden die vlot Engels spreken, zelfs als we die taal niet helemaal beheer sen. Die weten hoe ze met een computer om moeten gaan, die thuis zijrt in de wereld, die een mooi produkt kunnen maken, hun ruimtelijke zaken goed hebben georganiseerd, hun geld aan nette en goede ban ken hebben toevertrouwd en graag bereid zijn over zichzelf te praten, als we ons maar niet echt bloot hoeven te geven. Het geld dat van Nederlandse kant in de vijf ABC-program ma's is geïnvesteerd, is al met al goed besteed. Daar staat te genover dat de meeste pro gramma-onderdelen zo kort, en inhoudelijk zo flinterdun waren, dat ze wellicht niet langer dan een minuut in het Amerikaanse gemoed zijn blij ven rondspoken. Zelfs een langspreker als Roed Loebers (Ruud Lubbers) moest zich aan de onverbiddelijke wet van de sound-bites zoals zeer kor te. bruikbare, citeerbare en bondige uitspraken door de Amerikaanse tv-makers wor den genoemd onderwer- Beschamend Er waren ook een aantal onbe grijpelijke programmatische onrechtvaardigheden: aardige gesprekken en muziekjes werd met een halve minuut afge daan, terwijl de Weiker Hof- zengers uit Maastricht de Amerikaanse beeldbuis minu tenlang teisterden met een lied van beschamende kwaliteit. Goede onderwerpen bleven letterlijk in de lucht hangen omdat of de verkeerde vragen werden gesteld, of de verkeer de antwoorden werden gege- Trouwens, voor diegenen die de Amerikaanse televisie nog rteeds als een triomf van kwa liteit en informatieve doelma tigheid beschouwen, moet even worden gezegd dat het Holland-deel van het twee uur per dag durende Good Mor ning Amerika was terugge bracht tot ongeveer een klein half uur. De rest was, zoals ge- brui kkelijk, nieuws, weerbe richt en vooral veel, héél veel reclame. Bovengenoemde omstandighe den maakten evenwel dat de uitzendingen een wonder van schakeltechniek en sateliet- verkeer werden. Nederland loopt in ieder geval kans in het gemoed van de gemiddelde Amerikaan te blijven hangen als een soort eigengereide, op de centen zittende, goed ge conditioneerde, welgevormde, slimme, handige en vooral niet op haar achterhoofd gevallen kaasmeid. En misschien is „Holland" dat, op de keper be schouwd, ook. Dienst bewezen Voor een ding kunnen we de Nederlanders, die de ABC- mensen de weg hebben gewe zen, zeer dankbaar zijn. We zijn er niet uitgekomen als het gidsland, als een verzameling internationale betweters, als een land vol lieden dat de al leenverkoop van de hoogste morele en religieuze stand aards heeft, als de natie met het opgeheven vingertje In dat opzicht is ons door ABC geen recht gedaan. Dat was niettemin de grootste dienst die de Amerikaanse program mamakers onze deze week hebben bewezen. In feite heb ben ze ons aller gezicht gered en verdienen ze daarom zoiets oer-Hollands als een koninklij ke onderscheiding, die in dit geval vergezeld mag gaan met een kaas en een paar klompen. 24.000 MIJLEN OCEAANRACE - Rob begroet Nils Björn hartelijk en neemt hem onmiddel- naar de dokter om zijn arm te laten onderzoeken. Geluk- I, wanneer het gipsverband is verwijderd, blijkt, dat de arm is 'nezen. Dan gaan beiden aan boord van de „Vrijheid II" om te ichten radioverbinding te krijgen met de „Laura". Hun oproep- in wordt echter niet beantwoord. Geen wonder, want de „Lau- dobbert nog op grote afstand van Nukuhiwa in het gebied r windstilten. De miljonair is het slachtoffer geworden van zijn ongeduld en heeft te vlug zijn koers veranderd. Daar liggen ze nu, wachtend op een zuchtje wind. En wat is het warm hier! Brookfeller is ten minste maar blij, dat hij een ijskast aan boord heeft. Ook de „Laura" heeft een motor aan boord, eveneens ver zegeld natuurlijk, maar in het reglement staat, dat de motor in geval van nood gebruikt mag worden. Maar Brookfeller wil er nog niet van horen. Dat kost hem immers strafpunten! Italië na spoedzitting weer eens zonder regering ROME De Italiaanse premier De Mita was de kritiek van de socialisti sche coalitiepartner gister middag meer dan beu. Na afloop van een spoedzit ting van zijn kabinet heeft hij bij president Francesco Cossiga het ontslag van zijn regering aangeboden. Socialisten-leider Bettino Craxi leverde eerder op de dag tijdens het partijcongres in Mi laan gepeperde kritiek op De Mita. Hij zei dat diens politiek een doodlopende weg is en verweet de christen-democra ten van De Mita dat zij een hervorming van Italië's ver molmde politieke bestel tegen houden. De premier zou zich ook niet houden aan het afge sproken regeringsprogramma. De Mita (61) leidde sinds april 1988 een regering die bestond uit zijn eigen christen-demo craten, socialisten, sociaal-de mocraten, republikeinen en li beralen. Het was de 48e naoor logse regering van Italië. De socialisten zijn in grootte de derde partij van Italië, maar zijn als coalitiepartner onver mijdelijk omdat de christen democraten (de grootste partij, maar geen meerderheid) en de communistische partij (de tweede in grootte) niet samen in een regering willen. Deze baby kijkt niet zo vrolijk. Misschien is er tegen haar niet vroegtijdig genoeg gepraat. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De ambitieuze moeder die kiest voor „prenatale stimulering" kan in de Verenigde Staten tegen woordig op tal van adressen terecht. Roger Hurst van „Zui geling Technologie" in Denver levert het „Baby Luister" ap paraat een ceintuur van stof die is uitgerust met twee platte speakers en een kleine microfoon, zodat de moeder haar kind al kan toespreken. Dr. Brent Logan van het Washington Instituut voor Prena taal Onderwijs beweert dat een baby die al vóór de geboorte wordt gestimuleerd, zeker acht maanden vooruit is in zijn of haar ontwikkeling. Een IQ van 180 tot 235 is daarbij geen uitzondering. Logan biedt een reeks van 36 verschillende cassettes aan, die afgespeeld worden in een aan een heupriem te dragen casette-speler. Op de bandjes staan variaties op de hartslag. De bedoeling is dat de baby getraind wordt in het herken nen van geluiden. De baby's die volgens Logans methode zijn opgevoed, zijn lichamelijk sterker dan andere baby's, zo benadrukt hij zelf. „Deze baby's worden lachend geboren, ze herkennen en rea geren direct op de stem van hun ouders en laatst had ik er eentje die vlak na de bevalling drie maal „mamma" zei. De verpleegsters wisten niet hoe ze het hadden!". Logans theorie is gebaseerd op de wetenschap dat de hersen cellen van baby's een verbazingwekkende groei doormaken, maar dat die bijna allemaal verloren gaan omdat ze niet aangesproken worden. Zijn grote inspiratiebron is een Ja pans echtpaar. Joseph en Jaitsuko Susedik, die gebruik maakten van de oude Oosterse „taikyo '-praktijk om zeer vaak en langdurig met hun ongeboren kinderen te praten. Hun kinderen bleken inderdaad buitengewoon begaafd. Klassieke muziek Zwangere vrouwen die dertig gulden overmaken aan Van de Carrs Prenatale Universiteit ontvangen het door artsen samengestelde handboek voor foetus-onderwijs. Les 1 begint met zeven stimulerende woorden, zoals „aai", „wrijf" of „streel", met de daarbij behorende bewegingen. Volgens Van de Carr houden deze woorden geen verband met hun werkelijke betekenis. Het zijn slechts hulpmiddelen om ge luiden door middel van herhaling vertrouwd te maken. „Als de voedende cellen in de hersenen meer gestimuleerd wor den, maken ze in grotere hoeveelheden hersencellen aan", zegt Van de Carr. Verder benadrukt hij nog dat klassieke muziek van grote invloed is op de foetus. „Het is bekend dat zuigelingen be ginnen te huilen als een noot wordt overgeslagen in een mu ziekstuk dat ze goed kennen". Hij vindt dat ongeboren ba by's regelmatig Bach, Mozart of Mantovani te horen moeten krijgen. Alle baby's in de baarmoeder luisteren heel aan dachtig naar muziek (alhoewel natuurlijk enigszins ge dempt) en onthouden elke noot tijdens hun verdere leven, gelooft Van de Carr. Veel autoriteiten op het gebied van de kinderpsychologie en de pedagogiek nemen deze vorm van muzikale training en de overige foetale scholing niet serieus. Na de geboorte Er zijn universitaire onderzoeken gedaan naar het leven van een foetus en die bevestigen ten dele Van de Carrs plei dooi. Uit de onderzoekingen van psycholoog Peter Hepper uit Belfast blijkt dat de baby's van moeders die tijdens hun zwangerschap geen enkele aflevering van de Australische serie „Zonen en Dochters" oversloegen, later ogenblikkelijk ophielden met huilen zodra de eerste tonen van de herken ningsmelodie klonken. De Amerikaanse psycholoog Lee Salk, wiens onderzoeksre sultaten werden gepubliceerd in het blad „Psychology To day", liet honderd baby's gedurende vier dagen en nachten non-stop door middel van een speakertje harttonen horen. Hij kwam tot de ontdekking dat de baby s veel minder huil den en sneller groeiden, in vergelijking met een tweede groep baby's die niet getracteerd werd op het constante ge luid van een kloppend hart. Anthony DeCasper, een psycholoog aan de universiteit van North Carolina, heeft aangetoond dat baby's de stem van de moeder voor en na de geboorte herkennen. Hij vroeg aan staande moeders steeds hetzelfde verhaaltje hardop voor te lezen aan hun ongeboren babv Enkele weken na de geboor te moesten ze opnieuw hetzelfde verhaal oplezen en daarbij registreerde hij de zuigreflexen en de harttonen van de pas geborenen Slimme baby Dr. Sue Ludington-Hoe, schrijfster van het boek: „Hoe krijg je een slimme baby: een volledige uiteenzetting over de sti mulering van kinderen", zegt dat een groot deel van de zo geheten theorieën in feite natte-vinger-werk is. „Sommige beweringen zijn absoluut niet gefundeerd. Dat geldt overi-, gens niet voor Tony DeCaspers onderzoeksresultaten. Zijn differentiatiestudie naar prenataal gehoor is één van de meest interessante ondezoeken van de laatste tijd", vindt ze. Ludington-Hoe, een verloskundige uit Los Angeles, gelooft dat, het altijd prima ging met de ontwikkeling van baby's. Ze maakt zich nu echter zorgen dat de nieuwe prenatale trend de baby's meer dan goed doet. Dat ze juist tevéél gestimu leerd raken en daardoor gestressd in de baarmoeder liggen „Ik twijfel eraan of het goed is om de foetus te storen in z'n gelukzalige leventje in de baarmoeder". ELGY GILLESPIE (c) The Times. Londen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7