27,- 49,50 HET GESPLETEN IMAGO VAN DE VVD kunt niet iemand door :n pilletje laten lachen Lezeri ^service Politiek Partij Parlement ;rling wenst dat kiezers VVD straffen WINKELDAGTOCHT DÜSSELDORF DAGTOCHT PARIJS GENLAND £eidóeSouaa/nt ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 5 HAAG Ieder tamerlid dat deze werd aangesproken positie van zijn of jartij trachtte in eer- kantie een zorgeloze te wekken. Wel was geen vuiltje lucht. Goed, er wa- interne strubbe- geweest, het kabi- bs gevallen en een r' als Neelie Smit had het einde van E politieke leven aan- fligd omdat zij het bieel met de partij 9^ was. Maar ach, dat tijd gebeuren. Nee PtUfde VVD had geen jsverlies geleden, a goede vrienden ;n en gaan vrolijk dezingen in. hor deze luchthartige ^■Kngen heen weet te leert echter al snel P|li liberale kring wel de- lorgen leven. De VVD It een gespleten imago lA'S j en is op een cruciaal punt be land. „Het is de hoogste tijd dat de gelederen worden ge sloten. Anders zal de kiezer ons dadelijk beoordelen op onze ruzies in plaats van op onze beleidspunten. Dat kan nooit goed voor de partij zijn", aldus een liberale zegsman. Het gespleten imago slaat 'niet alleen op de persoonlijke en zakelijke ruzies, maar ook op de vraag of de VVD nu vóór of tegen het milieu is. De par tijraadvergadering die van daag in Bussum wordt gehou den is dan ook in de eerste plaats bedoeld om alle gezich ten in dezelfde plooi te krij gen. Tijdens de besloten bij eenkomst mag iedereen nog eens zijn ongenoegen spuien, maar daarna moet het in de publiciteit afgelopen zijn met de onderlinge aanvallen. Zwijgen De Tweede-Kamerfractie nam deze week al het voortouw: woensdag kon iedereen in de fractievergadering naar harte lust stoom afblazen, maar daarna gingen de kaken op el kaar, althans waar het om ge voelige kwesties ging. Dat gro te zwijgen gold ook voor frac tievoorzitter Joris Voorhoeve, die vorige week donderdag de woede van Smit-Kroes had ge wekt door haar in een inter view met het Algemeen Dag blad de schuld in de schoenen te schuiven van de kabinets breuk. Naar aanleiding van deze opmerkingen werd hij woensdag flink door zijn frac tie 'geschoren'. Hoewel zijn po sitie nog steeds niet wankelt, wil een VVD'er wel kwijt: „Het is niet verstandig dat Jo ris vorige week zo veel inter views heeft gegeven over het afscheid van Neelie. Hij had moeten volstaan met een sim pele verklaring en verder zijn mond moeten houden. Joris doet het goed, maar moet -wel oppassen dat hi^ geen zelfover schatting krijgt Vandaag hoeft Voorhoeve echter niet te zwijgen. Sterker nog, hij zal moeten praten als Brugman. De fractie heeft hem gezegd dat hij de affaire- Smit-Kroes voorzichtig aan de partijraad moet uitleggen For meel vindt de meerderheid van de VVD'ers mèt Voorhoe ve dat conflicten niet meer op de man of vrouw moeten wor den gespeeld. Geschillen moeten een zakelijk karakter hebben. Maar hoe kan dat in een partij die traditioneel de neiging heeft juist wèl aan persoonsverheerlijking of verguizing te doen? Dezelfde meerderheid doet er immer flink aan mee allerlei vuurtjes op te stoken. Voorbeelden zijn gemakkelijk te vinden. Verkopen Wiegel werd en wordt niet al leen op handen gedragen om dat hij zo veel kennis van za ken heeft en behoudend-libe rale beginselen uitdraagt, maar ook en misschien juist omdat hij de VVD-ideeën als geen ander kan verkopen. „Als Wiegel terugkeert in Den Haag, hangen veel partijgeno ten de vlag uit", weet een VVD'er. Met een zwaarge wicht als Wiegel in het kabi net kan ons niks gebeuren, zo redeneert deze liberaal. De lobby om Wiegel naar Den Haag te halen is dan ook in volle gang. Wiegel bemoeit zich steeds vaker met de lan delijke politiek, net als zijn Groningse collega Vonhoff. Het is zeer tegen de politieke gewoonten in dat commissaris sen van de koningin een pro minente politieke rol spelen, maar in de VVD gebeurt het wel. Nijpels werd als fractievoorzit ter niet alleen verfoeid omdat hij met slechte beleidsplannen kwam, maar ook omdat hij volgens menig liberaal op z'n zachtst gezegd de neiging had mensen tegen elkaar uit te spelen. Nu wordt hem verwe ten dat hij zich als milieumi nister in de publiciteit veel te laconiek heeft uitgelaten over de financiering van het be faamde Nationaal Milieube leidsplan. Nog erger is volgens veel liberalen dat Nijpels zich dit plan uit de handen heeft laten grissen door premier Lubbers. In de partij wordt alom verwacht dat Nijpels, op portunistisch als hij is, uitein delijk toch het verkiezingspro gramma zal onderschrijven waarin staat dat het reiskos tenforfait niét" moet worden afgeschaft. „Het maakt Ed na melijk geen bal uit hoe zijn milieuplan wordt gefinan cierd", aldus een VVD'er. „Als vakminister heeft hij zich ach ter Lubbers opgesteld, maar als VVD-lid zal hij zich achter de wil van de partij scharen". De huidige vice-premier De Korte is afgebrand omdat hij in de media niet goed of zelfs een beetje klungelig overkomt, terwijl zijn ideeën lang niet al tijd slecht zijn. Een VVD-me- dewerker die De Korte van nabij heeft meegemaakt: „Als je Rudolf onder viër ogen spreekt, denk je: die man heeft een goed verhaal. Als je hem vervolgens in het openbaar over hetzelfde onderwerp hoort, denk je: dat had zelfs ik veel beter gedaan". Een pro minent VVD-kamerlid kan met ergenis in zijn stem ver halen over de zoveelste blun der van De Korte. Toen de on derhandelingen in het kabinet over het milieuplan, anderhal ve week voor de breuk, dreig den vast te lopen, belde De Korte in paniek partijvoorzit ter Ginjaar op. Deze moest on middellijk naar het Binnenhof komen voor topoverleg, aldus De Korte. De komst van Gin jaar wekte de nieuwsgierig heid van de verzamelde pers, die meteen onraad rook. Voor hoeve was niet op de hoogte van de actie van De Korte. „Je kunt het niet maken voor zo iets belangrijks de fractieleider te passeren", meent de VVD'er. Hautain Neelie Smit-Kroes heeft ge noeg van de politiek. Maar ei genlijk hadden heel wat libe rale kamerleden al geruime tijd genoeg van haar Niet al leen omdat zij het reiskosten forfait wilde afschaffen, maar ook omdat zij zich in veler ogen te hautain gedroeg. Tij dens feestjes en borreluurtjes willen liberalen nog wel eens hun frustraties over Smit- Kroes spuien en smakelijk verhalen hoe zij in de loop der jaren de top van haar departe ment naar haar hand had ge zet. „De ambtenaren van haar ministeriële winkel dansen naar haar pijpen", aldus een li beraal. Smit-Kroes zou Smit-Kroes niet zijn als zij niet op sluwe wijze wraak had genomen op haar weerspanninge partijge noten. Haar beroemd gewor den rede in Honselersdijk en de daarop volgende aankondi ging van haar afscheid uit de politiek betekenden feitelijk: Ik, Neelie Smit-Kroes, vindt dat de VVD niet voldoende aan milieubeleid doet. Als de partij mijn milieuplannen niet volgt, ben ik weg. Om te voorkomen dat de VVD als anti-milieupartij wordt af geschilderd, heeft Voorhoeve intensief de publiciteit be werkt. Maar de VVD kreunt nog na van de wraak van Smit-Kroes. Zij deelde overi gens nóg een tik uit. Nadat zij het AD-interview met Voor hoeve had gelezen schreef de minister een brief aan de frac tieleider. Twee brieven eigen lijk: een keiharde en een zach tere versie. Uiteindelijk be sloot zij de zachte versie te stu ren;, dit stond wat chiquer Maar de lading van de brief was zwaar genoeg, zodat Voor hoeves imago er toch een deuk door opliep. Uit deze voorbeelden blijkt maar al te duidelijk dat de on enigheid binnen de VVD een vreemde mengeling is van persoonlijke en zakelijke con flicten, van jarenlang oud zeer en korte-termijnruzies. Geen van de andere grote partijen heeft de laatste jaren dergelij ke aanhoudende ellende mee gemaakt Het gespleten imago van de VVD speelt CDA, PvdA en D66 in de kaart. Die partijen gaan namelijk écht vrolijk de verkiezingen in. ROB SEBES ÏLDIGE ONTDEKKINGEN VERWACHT IN PSYCHOFARMACA [AAG Het boei- in tegelijk beangsti- van medicijnen is ïn eenvoudig che- stofje ingrijpende eringen in het ijk lichaam kan :aken. Helemaal als hedicijnen een uit- hg hebben op de die net als het oor mensen zo'n emotionele bete- i\vebben. Bovendien medicijnen in de itrie - psychofar- nog maar relatief jebruikt En gezien lorme effect dat een lein aantal medicij- al heeft op psychi- >n neurologische af- |gen, lijkt het niet voorspellen de komende decen- ig enorme ontdek- gedaan zullen e lijnen is het gebruik idicijnen in de psychia- vergelijken met dat in rone" medische wereld, aar zijn middelen die digweg onmisbaar zijn, nti-biotica, maar over !van vele-andere kan getwist. Sychiatrie lijkt die dis iet hevigst. In de jaren l oordeelde een kriti- roming - de anti-psy- 1 - dat het gebruik van jnen een vorm van on- [is. En nog altijd is de vraag actueel of in veel geval len het middel erger is dan de kwaal. Zo kan iemand tegen woordig met medicijnen van waandenkbeelden worden verlost, maar de kans is reëel dat-ie daardoor zijn leven lang gezicht en armen niet meer stil kan houden. Wat is wijsheid? „Ik weet het niet, ik weet het echt niet. Niemand weet het", zegt psy chiater dr. Willem Nolen van het Haagse psychiatrisch cen trum Bloemendaal. Nolen or ganiseert af en toe voorlich tingsavonden over de psychia trie, zoals deze week over het gebruik van medicijnen. Daar in probeert hij het nog altijd bestaande vooroordeel onder uit te halen dat psychiatrische patiënten per definitie worden platgespoten. Nolen: „Dat is echt een achter haald idee. Natuurlijk, het ge beurt wel eens dat mensen kalmerende middelen krijgen ingespoten, maar dan gaat het om mensen van wie leken nog kunnen zien dat dat nodig is. Zo'n patiënt komt vechtend binnen, met de politie in zijn kielzog, nadat de hele buurt al in rep en roer is geweest. Dan heb je het over echt zieke mensen". Op een rijtje In veruit de meeste gevallen wordt er eerst rustig met men sen gepraat „om de dingen eens op een rijtje te zetten". De bedoeling daarvan is er achter te komen om wat voor klachten het gaat - depressie, manie, angsten, schizofrenie, psychose en waardoor die veroorzaakt kunnen zijn - li chamelijke afwijkingen, socia le factoren. In sommige geval len blijkt dat met praten (psy chotherapie) het probleem kan worden opgelost. In andere ge vallen zal na enige tijd in overleg met de patiënt worden voorgesteld medicijnen te gaan gebruiken. En dat dan meestal voor een zo kort mogelijke pe riode Vanaf dat moment is het oppassen geblazen om niet, zoals Nolen het noemt, lang zaam af te glijden zodat men sen die zonder pillen binnen komen uiteindelijk met dozen medicijnen de kliniek weer verlaten. Nolen: „Als er iemand in je naaste omgeving overlijdt, dan heb je daar verdriet van. Dat is normaal, dat heeft iedereen. Dat verdriet moet je verwer ken en doorgaans lukt dat. Maar soms lukt het niet, kom je er niet meer uit. Dan kan psychotherapie helpen, maar niet altijd. Je kunt hevige ang sten krijgen, zo hevig zelfs dat ze je hele leven gaan beheer sen. Op zo'n moment zou je als behandelaar kunnen overwe gen naast het praten ook me dicijnen voor te schrijven". Als angst en spanning de hoofdklachten zijn, kunnen angstdempende middelen (benzodiazepinen) wel degelijk helpën. Maar benzodiazepinen - valium, rohypnol, temesta, seresta, normison - kunnen patiënten suf maken, het ge voel vervlakken, de spieren verslappen en de patiënt loopt het gevaar eraan te wennen zodat hij er steeds meer van nodig heeft om hetzelfde ef fect te bewerken. Benzodiaze pinen hebben het gevaar in zich van gewenning, zelfs ver slaving en daardoor ook mis bruik Het is daarom zaak ze niet langer dan een paar maanden te slikken. Het gaat hier bijvoorbeeld om mensen die het slachtoffer zijn geworden van geweld of ver keersongelukken. Of om men sen die dwangmatig handelen. Nolen: „Hoewel dat natuurlijk lang niet altijd opgaat, want voor een boekhouder bijvoor beeld is een lichte rpate van dwangmatig handelen juist een uitstekende eigenschap. Alleen moet zo'n man dan be slist geen vuilnisman worden, want dan knjgt-ie vermoede lijk wel problemen. Om duide lijk te zijn: wij spreken van een psychische stoornis als ie mand er onder lijdt". Suikerziekte Bij lichte depressies kan psy chotherapie alleen nog wel ge noeg zijn Bij een ernstige de pressie dienen er altijd antide pressiva te worden voorge schreven. Nolen: „En in die gevallen moet je de medicijnen dan geven zolang het nodig is. Dan kan maanden of jaren zijn, maar ook een leven lang. Antidepressiva zijn absoluut niet verslavend. Ik vergelijk het altijd maar met suikerziek te, omdat ook daar het lichaam zelf in zijn functioneren is aangetast. Er is insuline nodig om het weer normaal te laten functioneren. Zo zorgen ook antidepressiva ervoor dat de hersenen, en dus het lichaam weer normaal functioneert. Dat is nodig Om te kunnen re ageren op de dingen van het leven, om emoties te kunnen beleven. Ik zeg altijd: wij kun nen mensen niet door middel van een pilletje laten lachen. Psychiater dr. Willem Nolen: „Voor een boekhouder is een lichte mate van dwangmatig handelen iuist een uitstekende eigenschap. Maar zo'n man moet dan beslist geen vuilnisman worden". foto: milan konvalinka Maar we kunnen er wel de ba sis in de hersenen mee leggen, waardoor ze bij het zien van een leuke film er weer om kunnen lachen". Nolen geeft daarmee al het di lemma van de afhankelijkheid aan de patiënt kan niet meer zonder zijn medicijn, want dan valt hij terug in zijn ziekte. Net zoals de suikerpatiënt ziek wordt als-ie geen insuline spuit. Kwestie van, platgezegd, pech gehad? Nolen: „Ja, daar komt het eigenlijk wel op neer. Je hebt die afwijking in je lichaam en dat maakt je kwetsbaar. Net zoals er men sen zijn die van nature de nei ging tot een hoog cholesterol gehalte hebben. Dat hebben ze echt niet alleen omdat ze verkeerd eten, maar het heeft wel ingrijpende gevolgen voor hun leven. Als een dieet alleen niet helpt, moejen ze middelen gebruiken die het cholesterol gehalte verlagen. Je kunt er niets aan doen dat je die afwij king hebt. maar als er dan me dicijnen zijn die de kwetsbaar heid kunnen verminderen of zelfs opheffen, moet je dan maar zeggen: na een half jaar stoppen met medicijnen?" Heroïne Uit het zojuist verschenen boek 'Psychofarmaca; herse nen onder invloed' (Nolen: „Een schitterend werk") blijkt dat een middel als heroine rond de eeuwwisseling in een hoestmiddel werd gebruikt. Het werd gepresenteerd als dé oplossing en de producent die het als eerste op de markt bracht (Bayer) ging er prat op dat het niet verslavend was. Inmiddels weten we beter, maar omdat de psychofarmaca zo enorm in ontwikkeling zijn, is het maar de vraag of we van alle middelen die nu dagelijks worden toegediend wel zo ze ker kunnen zijn. De kennis over de hersenen is in de loop van deze eeuw enorm toegenomen, zowel op cellulair als op moleculair ni veau. Maar de ontwikkeling van de psychofarmaca heeft daar geen gelijke tred mee ge houden Nog altijd blijken er middelen te zijn waarvan men de precieze_ werking niet ge noeg kent. £o is er een enzym, MAO, dat bepaalde processen in de hersenen stimuleert en daar zelf weer ongeschonden uitkomt, zodat het die proces sen kan blijven stimuleren. Psychoses kunnen daarvan een gevolg zijn. Er kwamen medicijnen op de markt die het werk van dat enzym rem men. MAO-remmers geheten, maar daarvan werden patiën ten in het begin doodziek. Nolen; „Dat was uiteindelijk een heel eenvoudig probleem. Het bleek dat MAO-remmers, die een antidepressieve wer king hebben, in combinatie met bepaalde voedingsmidde len een enorme stijging van de bloeddruk tot gevolg kunnen hebben. Door bij het gebruik van deze medicijnen een be paald dieet te volgen waar die voedingsmiddelen, zoals kaas, niet inzitten, gebeurt er niets. Dus niet het medicijn is ge vaarlijk, maar een onverant woord gebruik ervan. Dat geldt overigens in principe voor alle medicijnen. Wat dat betreft zijn psychofarmaca echt niets bijzonders". DICK HOFLAND N Het kamerlid Leerling (RPF) at de kiezers op 6 sep- „de VVD moeten af- 1" voor het veroorzaken kabinetscrisis. Volgens g heeft de liberale ka- :tie ten onrechte het lang hoger geacht dan idsbelang. Hij zei dit gen in een toespraak RPF-federatieraad die n vergaderde. In haar gepresenteerde ont- erkiezingsprogramma stelt de RPF voor een „Milieu- Deltaplan" op te stellen waar in de strijd wordt aangebon den met zowel de natuurlijke als de geestelijke milieuver ontreiniging. Wat dat laatste betreft wordt onder meer ge dacht aan „het terugdringen van normvervaging, bescher ming van het menselijk leven en het stimuleren van een ge zond gezinsleven". De partij van fractieleider Leerling wil voor het milieu enkele miljar den guldens vrijgemaken door heffingen en milieufondsen in te stellen. De aardgasbaten moeten in de toekomst worden benut voor het milieubeleid, aldus de RPF. Voorts stelt de politieke partij voor de zittingsduur van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal te verlengen van vier tot vijf jaar. Als het land vijf jaar met vaste hand wordt ge regeerd krijgt het kabinet meer ruimte voor ontwikkelen en uitvoeren van beleid. (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. (ADVERTENTIE) Vertrek: zaterdag 3 juni Wandelstad, winkelstad en wensstad, want wie de etalages langs de Konigsallee bekijkt, zou wensen dat hij miljonair was. Moe van het winkelen of wandelen? Dan zijn er 200 leuke kroegjes voor u aanwe zig waar u kunt genieten van heerlijke Duitse lekkernijen. Inclusief mreis per luxe touringcar i2 x koffie in touringcar «plattegrond Vertrek uit Gouda 08.00 uur en Den Haag 08.30 uur. Terugkomst 's avonds om on geveer 20.30 uur. Vertrek: zaterdag 3 juni 1989 Wie kent deze stad niet? Is het de Seine, of zijn het de majesteuze boulevards die de stad, ondanks het immens drukke ver keer, haar vriendelijke gezicht geven? Eén ding is zeker: Parijs verveelt nooit! Van ongeveer 13.00 uur tot 01.00 uur kunt u op eigen gelegenheid deze stad gaan (her)ontdekken. Let op: gewijzigde opstaptijden! Vertrek uit Gouda 07.00 uur en Den Haag 07.30 uur. Terugkomst op zondagochtend c ongeveer 07.00 uur. ..Als ik het niet dacht!". Driftig plantte Wim Kok zijn glas op het bijzettafeltje dat in het gras tussen zijn tuinstoel en die van Marjanne Sint stond De PvdA-voorzitster haalde haar schouders op. ..Maak je niet zo druk", zei ze. terwijl ze met gesloten ogen haar hoofd enkele graden achterover neigde teneinde haar gezicht een optimale zonnestraling te gunnen. ..Mmm. wat een zalige tuin heb jij toch Wim Kok deed of hij de laatste opmerking niet had gehoord. ..Ik maak me wèl druk! Bleef jij er dan koud onder, toen je hoorde wat Lubbers op die CDA- bijeenkomst in Goes allemaal uitkraamde.' Het kabinet is weliswaar vroegtijdig gevallen, maar toch is het karwei nagenoeg af. zei-die. Nou vraag ik je! De werkloosheid is nog steeds schrikbarend hoog. achthonderdduizend mensen leven in pure armoede en meneer zegt dat z 'n karwei op hoofdlijnen is geklaard. Dat wordt z'n verkiezingsthema, daar kun je donder op zeggen. En ik wed dat hij er nog succes mee zal boeken ook". Marjanne Sint keek haar gesprekspartner verbaasd aan. ..Hoezo succesOnzin! Je zei het zelf al: Ruuds verhaal klopt niet. Het is voor ons toch een koud kunstje om in de campagne dat hele karwei- gedoe onderuit te halen?" Wim schudde z'n hoofd. „Dat zet nauwelijks zoden aan de dijk. Lubbers zal ruiterlijk toegeven dat er nog wel wat vlekjes zijn weg te werken, vlekken desnoods. Niets is immers volmaakt. Maar toch zal hij erop blijven hameren dat het gros van de burgers kan zien en ervaren dat het met Nederland een stuk beter gaat dan een jaar of zes geleden. En wie heeft dat bewerkstelligdJuist: koning Ruud en zijn daadkrachtige, niet door innerlijke strijd verscheurde CDA. Kassa! Of moeten wij soms gaan ontkennen dat het beter gaat met NederlandDan zal Lubbers ons voor een stelletje blinde paarden uitmaken". We kunnen het ook over een andere boeg gooien onderbrak Marjanne de woordenstroom. Karwei af? Okee. dan hoeft Lubbers dus ook niet meer terug te komen. Klaar is klaar. We vergelijken het gewoon met het opknappen van een huis. Als de timmerman zijn werk heeft gedaan, maakt hij plaats voor de schilder. Snap je?" De fractieleider schoot in de lach. ..Leuk gevonden, maar daar tref je Lubbers niet mee. Die presenteert zich doodleuk óók als schilder, èn als loodgieter èn als behanger, noem maar op. En het volk zal grif geloven dat hij dat ook inderdaad allemaal aankan. Ik denk dat we een herhaling krijgen van het Lubbers-effect uit 1986. Het CDA wordt geheid weer de grootste partij. Daar is niet tegenop te boksen". „Je bent wel somber, zeg", zei Marjanne, die ietwat kribbig begon te worden. „Denk je soms ook dat CDA en VVD weer een meerderheid zullen halen?" „Ik ben bang van wel", mompelde Wim. „De VVD heeft binnenkort de gelederen weer gesloten en dan gaan ze er keihard tegenaan, reken maar. Met Wiegel in de voorste gelederen. Ze zullen in de eerste plaats verkondigen dat het herstelbeleid van de kabinetten-Lubbers voor een belangrijk deel aan de liberale inbreng te danken is geweest en ten tweede dat ze wel degelijk een sterk milieubeleid willen maar dat de automobilisten daar niet extra zwaar voor gepakt mogen worden. Vooral met dat laatste zullen ze scoren. We krijgen het ene na het andere huilverhaal te horen over hardwerkende modale burgers die jarenlang hebben gespaard voor een auto en verschrikkelijk gestraft worden als ze eindelijk een wagen onder hun kont hebben. Hoeveel PvdA-kiezers zullen zich daardoor aangesproken voelen? Veel en veel meer dan we op dit moment vermoeden, vrees ik. We moeten dus niet gek opkijken als we in november een derde kabinet-Lubbers hebben Somber keek Wim Kok opzij, maar tot zijn verbazing was de stoel naast hem leeg. „Marjanne!" riep hij met overslaande stem. Op datzelfde moment werd hij zwetend wakker. „Lag je weer te dromen van Marjanne?", vroeg zijn vrouw. „Dat is nou al de derde keer deze week. Wat is er toch met Je aan de hand?" „Ach. niks", kreunde Wim. „Dromen zijn toch bedrog?" TRUBBELS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5