Theoloog solidair met ongelovigen fieidbe Uitgestoten kerk wereld Theologen geven commissie-Smits op punten gelijk Vredessjaaltjes taboe op markt van de toekomst GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ÊeicLeSowcwt ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGIM door Marinus van der Berg „Ik wil u eens even spreken over het stukje in de krant van twee weken geleden over de „zondebok" en van deze week over „babyverlies". „Ik heb het allemaal precies zo meegemaakt". Haar stem klinkt opgejaagd. „Mijn man heeft zich ook zo uitgestoten gevoeld. Hij kon door zijn ziekte niet meer deelnemen aan het arbeidsproces. Gedu rende 23 jaar van ons 26-ja- rig huwelijk is hij invalide ge weest. We moesten steeds verantwoording aan anderen afleggen als we iets kochten. „Waar doen ze het van". Het gaf een enorme spanning. Ook voor de kinderen. Ze hadden slechte schoolpresta ties. Er was voortdurend geldnood. De kinderen waren nergens bij. We waren ner gens op geabonneerd, behal ve een krant. Nooit naar de schouwburg. Nooit op vakan tie. Nooit iets extra's met Kerstmis, wat mensen die werk hebben wel kregen. Wel kregen we te horen: „Je krijgt 't maar, je hoeft er niets voor te doen". Mijn man wou wel vuilnisman worden als hij maar kon werken. Zoveel on begrip. Je moet alleen zien rond te komen met je ver driet. We hebben ook een baby gehad die maar 11 uur heeft geleefd. Het ging toen allemaal zo hard in de zieken huizen. We hebben de baby nooit weer gezien. Toen ik weer in verwachting was, werd gezegd: „Hoe kun je er nu nog 'n kind bijnemen. Jul lie zitten al zo slecht bij kas". Bovendien in die dagen, u weet het wel, de kerk., het moest. Mijn man is op het al lerlaatste nog op vakantie ge weest met de Nierstichting. Hij had het er zo moeilijk mee. Midden in de nacht zat hij brieven te schrijven aan Marga Klompé en aan de ko ningin. Ik kan daarom ook zo goed de mensen nu begrijpen die geen werk hebben, die in valide zijn en bij de deur lo pen. Je doet het jezelf toch niet aan. Ik wou dat de men sen dat eens begrepen. Na tuurlijk zijn er wel die niet wil len werken, maar je kunt niet iedereen over één kam sche ren. Mijn man is nog secreta ris geweest van de ANIB, de Algemene Nederlandse Invali den Bond. Hij hielp andere mensen met taxivergoedin gen aanvragen en andere for mulieren. Daarvoor kreeg hij telefoon en daarop waren sommige mensen nog jaloers. Ik zou wel eens op de preek stoel willen staan om het de mensen te vertellen wat het is om uitgestoten te zijn als je niet meer kunt maar wel wilt werken. Dat er toch meer be grip komt". Ik heb haar beloofd om er in de krant op terug te komen. Zij is mijn gast deze week. Hoewel dit plaatsje in de krant niet teveel op een preekstoel mag lijken, laat ik deze mevrouw graag aan het woord. Het is jammer dat u niet haar stem kunt horen. Als zij in de kerk haar erva ringen zou vertellen met de toon waarop zij aan de tele foon sprak, dan zou het een preek zijn die je je nog lang zou herinneren. En dat is ook de bedoeling. Het is de zater dagavond voor Pinksteren als ze me belt. Zij brengt de Geest van Jezus Christus concreet en zeer dichtbij. De Geest die zorg heeft en om ziet naar mensen. De Geest die het onrecht aanklaagt. De Geest die tegen onze harde harten aanbeukt, opdat wij opengaan en zien gaan en weet krijgen van het verbor gen leed. Al eerder op dezelf de zaterdag voor Pinksteren schreef een andere vrouw me over uitgestoten voelen. Ze schreef: „Als je niet meer kunt, ben je afgeschreven voor heel de maatschappij". Zij doet de verdrietige erva ring op dat ook de kerk niet meer naar haar omziet. Nog nooit had ze geschreven, maar ze zat zo vol verdriet. Ze zocht naar ruimte". Zo heeft dit jaar met Pinksteren de Geest tweemaal op één dag gesproken door twee vrouwen, die weet hebben van lijden. Ik geloof dat de Geest van God tot ons spreekt door concrete verha len van mensen die ons een teveel verborgen werkelijk heid laten zien. Zulke concre te verhalen las ik ook in het boekje „En daar hoort ook het bloemetje op tafel bij..." over vrouwen en armoede in Nederland. Joden en christenen onder één dak BALTIMORE Joden en christenen in de Amerikaanse stad Baltimore vieren voortaan hun eredienst in hetzelfde gebouw. Zij openen binnenkort de eerste synagoge-kerk ter wereld. De joodse gemeente, die voornamelijk bestaat uit joden die met christenen zijn getrouwd, en de kleine presbyteriaanse kerk hebben in een voormalige anglicaanse kapel gezamenlijk on derdak gevonden. De initiatiefnemer is de 87- jarige jood Walter Schwarz. Hij is er diep van overtuigd dat er maar één God is, die echter op verschillende manieren wordt aanbeden. Joods Wereldcongres naar Sovjetunie NEW YORK Het Joods Wereldcongres, dat enkele jaren geleden door de Sovjetunie nog openlijk werd veroordeeld, heeft aangekondigd dat zijn uitvoerend comité in oktober voor het eerst in Moskou zal vergaderen. Deze aankon diging is een nieuwe stap op weg naar betere betrekkingen tussen de joodse gemeenschap en de Sovjetunie. Eerder dit jaar werd in de Sov jetunie een joods cultureel centrum geopend en werd het verbod om Hebreeuws te doceren op geheven. Twee jaar geleden vergaderde het uit voerend comité voor het eerst in een commu nistisch land, Hongarije. Liefde die laat komt, brengt vaak groot geluk. Sextus Propertius IKON-TELEYISIE IN GESPREK MET HELMUT GOLLWITZER (80) HILVERSUM De Duit se schrijver Walter Jens typeerde hem eens als „de even toornige als zachtmoedige, vermetele en behoedzaam-tedere le raar, die wanneer hij preekt, spreekt en onder wijst, de tepels, om met Luther te spreken, van de kansel laat hangen omdat hij wel weet dat arme mensen melk nodig heb ben om te kunnen le ven". Vorig jaar decem ber werd Helmut Goll- witzer 80 jaar. Zondag (Nederland 3, 12.45-13.30 uur) zendt de IKON-tele- visie een vraaggesprek met deze nog immer strijdlustige Westduitse theoloog uit. Hij is één van de nog levende theologen uit de Bekennende Kirche, die de strijd aanbond tegen Hitler-Duitsland. Goll- witzer, die tot de grootste theologen uit Duitsland gere kend mag worden, verper soonlijkt een zeldzame combi natie van een vrome, „conser vatieve" Lutherse theologie met uitgesproken radicale po litieke denkbeelden. Helmut Gollwitzer, die vindt dat je als christen pacifist en socialist moet zijn, maar daar bij tegelijkertijd over en tegen zijn politieke tegenstanders zegt: „Wij blijven onder het evangelie met elkaar verbon den", bedrijft zijn theologie tussen de krant en het evan gelie. „Ik heb me bewogen tussen het evangelie en het nihilisme", zei hij vorig jaar, terugkijkend op zijn leven in het tijdschrift Evangelische Kommentare. „En ik heb ero ver willen berichten, wat mensen naar mijn ervaring immuun kan maken tegen het nihilisme. Dat kan het evan gelie. Ik ben altijd iemand ge weest die om geloof gebeden en gevraagd heeft en zich er dan ook over heeft verheugd. Maar ik heb alleen theoloog kunnen zijn in grote solidari teit met de ongelovigen en vertwijfelden. En dat ik dit heb kunnen zijn aan een at heïstische universiteit en met studenten die toch eigenlijk mijn partners waren - samen altijd opnieuw vragend en de antwoorden van het Evange lie opnieuw overdenkend - dat was mijn levensroeping". Ommekeer Gollwitzer, zoon van een con servatieve dominee uit het Beierse Pfaffenheim, bewon derde aanvankelijk de Führer en haatte de joden, maar ont dekte door studie en uit eigen ervaring dat zijn van huis uit meegekregen ideeën fout wa ren; dat socialisme en commu nisme niet per definitie god deloze systemen waren, dat Helmut Gollwitzer zag er in 1981 niet tegen op de krakers in West-Berlijn een handje te helpen, toen huisvesting daar een explosief probleem werd. FOTO: AP socialisten geen landverraders waren en joden geen oplich ters. In '34, een jaar na Hitiers machtsgreep, legden de nazi's hem een preekverbod op. Toen was voor hem de maat vol. Hij sloot zich als dominee in Berlijn aan bij de Beken nende Kirche en trok tien da gen na de Reichskristallnacht in een stampvolle zaal in Ber- lijn-Dahlem fel van leer met een boetepreek, die het hele land door ging. Na de oorlog raakte hij als hospitaalsoldaat vijf jaar in krijgsgevangen schap in de Sovjetunie. Terug gekeerd naar Duitsland legde hij de gelofte af „het leven dat hem opnieuw was ge schonken, geheel in dienst te stellen van de vrede, de ge rechtigheid en de menselijk heid, in verantwoordelijkheid jegens God, de kerk, de we reld en toekomstige genera ties" Zag hij in de jaren vijftig nog het kapitalisme met een menselijk gezicht als de minst slechte maatschappijvorm en geloofde hij in de mogelijk heid van een sociale wel vaartsstaat, de jaren zestig openden hem mede onder in vloed van zijn contacten met de rebellerende studenten de finitief de ogen voor „de zwarte kanten van het kapita lisme", die naar zijn mening niet fel genoeg geschilderd kunnen worden. De theoloog aan de Freie Universitat te Berlijn werd socialist. Zijn hoop op een socialistische om wenteling in Duitsland heeft hij echter inmiddels opgege ven, daarvoor is het aanpas singsvermogen van het kapi talisme te groot. Hoe geënga geerd en strijdbaar ook, de kerk wil Golwitzer onder geen beding verengd zien van tot een club van gelijkgezin den. De kerk is voor de oude theoloog „een broederlijke ge meenschap van strijdenden, van mensen die vechten voor de ware navolging" van Je zus. Dutschke Geliefd, verguisd en bekend werd Gollwitzer om zijn con tacten met studentenleiders uit de jaren zestig als Rudi Dutschke, waarvan een deel (Horst Mahler, Ulrike Mein hof) later de weg van het ge weld opging, iets wat hij altijd ten scherpste afgewezen heeft. Met zijn preek aan het graf van Rote Armee Frak- tion-activiste Ulrike Meinhof, haalde hij zich een soort na tionale woede op zijn hals, toen hij zei: „Tot alle burger lijke en christelijke lieden, die haar wegens haar daden en wegens haar dood verdoemen zeg ik dit: dit kind van God, Ulrike Meinhof, is onafhan kelijk van al het goede en het verkeerde in haar willen en haar doen, overgegaan in de armen van de eeuwige lief de". Interviewer Richard Schnei der praat met Helmut Goll witzer over zijn jeugd, de her komst van zijn links-radicale ideeën, de spanning tussen ge loof en politiek, christendom en marxisme, zijn oorlogser varingen en zijn contacten met Rudi Dutschke en Ulrike Meinhof. Pratend over de herdenking van de Reichskristallnacht blijkt de 80-jarige nog uiterst vitaal in zijn denken te zijn: „De dagen die bij ons inkeer en ommekeer vragen zijn da gen die niet voor alle Duitsers ongeluksdagen zijn. De tijd van Hitler was geen ongeluk- stijd en daarom kunnen de Duitsers niet eenstemmig die Hitlertijd bejammeren als de vreselijkste ongelukstijd uit de Duitse geschiedenis. Wat hebben ze nu te lijden gehad in de oorlog? Ze moeten zich eerst realiseren hoe anderen lijden en meeleven met 't lij den van Russen, joden, Polen, om in de stemming te komen waarin ze kunnen lijden en boete doen. Het kost de Duit sers veel moeite om zich in het lijden van anderen te ver plaatsen. Een lijden dat de Duitsers veroorzaakt hebben". Een Duitse hereniging acht Gollwitzer niet gewenst „om dat we als volk te groot zijn om geen rotzooi te maken in één staat ten koste van Euro pa". En een Evangelische Kerk, „die zich losmaakt van het nationale egoïstische den ken en de burgerlijke bevan genheid", „die Jezus Christus radicaal navolgt", dat hoopt hij nog mee te kunnen bele ven. THEO KRABBE Het programma over Gollwit zer wordt zondag om 12.45 uur op Nederland III uitge zonden. Haagse Kerkendag DEN HAAG Morgen vindt in de Grote Kerk de Haagse Kerkendag plaats in het ka der van het Conciliair Proces van vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping. Uit alle parochies en gemeen ten van Den Haag worden deelnemers aan deze bijeen komst verwacht. Samen zul len zij in de Grote kerk een verbondsmuur opbouwen waarmee de kerkendag voor geopend zal worden ver klaard. De belangrijkste acti viteit bestaat uit een aantal workshops waarin thema's als machtsongelijkheid, racisme, honger in de Derde Wereld en verarming in Nederland aan de orde komen. De dag wordt afgesloten met een vie ring om half vijf. Gereformeerde Kerken Beroepen te Meliskerke drs. R.G. van der Zwan, kand. te Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Bussum drs. P.G. van Heiningen te Hoogeveen. Beroepbaarstelling drs.R.G. van der Zwan, kand. te Kampen. AMSTERDAM De ei gen specifieke aard van de theologie temidden van andere wetenschap pelijke disciplines is in het verkenningsrapport van de commissie-Smits naar de kwaliteit van de theologiebeoefening in Nederland ten onrechte buiten beschouwing ge bleven. Dit betoogde professor Anton Houtepen gistermiddag in Amsterdam waar theologen in debat gingen met de leden van de commissie- Smits. Deze heeft de minister van onderwijs geadviseerd de the ologiebeoefening ten verho ging van de kwaliteit te con centreren in een zestal facul teiten in plaats van de nu der tien bestaande instellingen. Dat concentratie een goede zaak is, wordt door veel theo logen niet bij voorbaat afge wezen. Velen van de 150 op de Vrije Universiteit samen gekomen theologen gaven de commissie-Smits op nogal wat punten gelijk. Alleen de crite ria om de kwaliteit van de di verse instellingen te meten ontmoette nogal wat kritiek. Houtepen betoogde dat de theologische instellingen voor een belangrijk deel ook facul teiten voor toegepaste weten schap zijn net als de medische en juridische en dat dit in het rapport volstrekt onvoldoende tot uiting komt. FOTO: ANP De kerkelijk hoogleraar na mens de hervormde kerk in Groningen G. Dingemans meende dat de voorkeur yan de commissie is uitgegaan naar klassiek historisch-kri- tisch onderzoek. De vraag wat onder theologie verstaan moet worden is daarbij zorgvuldig verdonkeremaand, aldus Din gemans. Prof. Oberman be toogde als een van de (spraak makende) leden van de com missie-Smits dat wanneer deze zich gewaagd zou hebben aan een formulering van het vak theologie er nu geen rap port op tafel zou hebben gele gen. Smits zei dat alle richtin gen in de theologie zijn geres pecteerd, maar dat het aan komt op de wetenschappelijke kwaliteit. Oberman zei moeite te heb ben met die kritici op het rap port van de commissie die zich verschuilen achter het feit dat zij niet wetenschappe lijk maar wel maatschappij betrokken zijn. Ook maat schappelijke betrokkenheid moet volgens Oberman blij ken door de kwaliteit van het onderzoek. Overigens wees Oberman er op dat de com missie de instituten niet louter en alleen beoordeeld heeft op hun wetenschappelijke kwali teit. Ook andere functies die goed vervuld worden door be paalde instellingen zijn ge waardeerd. Als voorbeeld noemde hij het Titus Brands- ma-instituut voor de bestude ring van de spiritualiteit. BASEL De officiers- vereniging van het kan ton Basel neemt een aparte plaats in op de markt voor de toekomst tijdens de oecumenische conferentie in Basel. Op deze markt presenteren zich meer dan 100 organi saties, waarvan verreweg de meeste tot het progres sieve deel van het chris tendom kunnen worden gerekend. „De organisa ties zijn niet representa tief voor de christenheid. Vele christenen voelen zich hier thuis", zo meent een lid van de vereni ging. Op de markt zijn onder meer Pax Christi, christelijke hulp organisaties, de Franciscaanse Samenwerking, het IKV en de Theologische Beweging voor Ontwikkeling in Solida riteit te vinden. Slechts een organisatie is de toegang tot de markt geweigerd. De Ber- lijnse Conferentie van Euro pese katholieken werd op last van de Oostduitse rk bis schoppen geweerd. De bis schoppen beschouwen de or ganisatie, die tamelijk positief tegenover de DDR-regering staat, niet als een kerkelijke beweging, maar als een staat sorganisatie. Bovendien menen zij dat de Conferentie niet de rooms-ka- tholieken in de DDR verte genwoordigt. De Conferentie heeft nu „asiel" gekregen in de stand van de Christelijke Vredesconferentie, een gelijk gezinde beweging waartegen geen bezwaren naar voren zijn gebracht. Op de markt zijn ook drie in Basel gevestigde chemische bedrijven te vinden: Sandoz, Ciba-Geigy en Hoffmann La Roche. Een fabriek van Hoff mann zorgde ruim tien jaar geleden voor de gifgasramp in de Italiaanse stad Seveso. In november 1986 bracht Sandoz de gemoederen in onder meer Nederland in beweging. Na een explosie in de fabriek .werd het water van de Rijn zwaar verontreinigd. Grote hoeveelheden giftige stoffen leidden tot een omvangrijke vissterfte en problemen met de drinkwatervoorziening in de Duitse Bondsrepubliek en Nederland. De drie chemische bedrijven leggen vooral de nadruk op hun werk voor een schoner milieu. Zo zegt Sandoz te ij veren voor een „betere che mie", die de kwaliteit van het leven zal verhogen en de risi co's voor mens en dier zo ge ring mogelijk houdt. Het IKV had het voornemen aan de bezoekers van de markt vredessjaaltjes in de kleuren van de regenboog te verkopen. Dat werd 'door de organisatie echter niet toege staan. Hollandse en Zwitserse koopmansgeest leidde uitein delijk tot een compromis. De sjaaltjes mochten wel in de hal naar de markt worden verkocht, maar op voorwaar de dat van elke verkochte sjaal een Zwitserse frank (on geveer 1,30 gulden) naar de organisatoren zou gaan. Zij kunnen 500 Zwitserse frank tegemoet zien, want het IKV is inmiddels alle 500 meege brachte sjaaltjes kwijt. De vredesbeweging heeft wijse lijk de prijs met 1 frank ver hoogd. Behalve naar de markt kun nen de deelnemers aan de conferentie nog naar hoorzit tingen over tal van onderwer pen, zoals de positie van de vrouw in de kerk, de bedrei ging van de ozonlaag, dienst weigering en de toekomstige energievoorziening. Deelne mers met culturele belangstel ling kunnen naar concerten, waarin composities „tegen ge weld en onderdrukking" van onder anderen Beethoven en „Die Schöpfung" van Joseph Haydn ten gehore worden ge bracht. Op een schip in de Rijn wor den door Zwitserse vrouwen organisaties schaduwbijeen komsten gehouden. Op deze „vrouwenboot" sprak deze week de feministische theolo ge prof.dr. Catharina Halkes over de relatie tussen de on derdrukking van de vrouw en de milieuvervuiling. De be langstelling was zo groot dat zij moest uitwijken naar de naburige oud-katholieke kerk. Demissionaire schemering^ SlNDS de machtige hand van Joris Voorhoeve het 1 raderwerk heeft stilgezet wordt ons land nog slechts ii11 scheiden mate geregeerd. Zodra een beleidsbeslissing 'controversieel' wordt aangemerkt gaat het betreffende derwerp de ijskast in, tot na de verkiezingen een nieuw w net is geformeerd. Wie precies het stempel 'niet ononh den' mag uitdelen en daarmee een wetsontwerp of eenp ringsbesluit op de lange baan mag schuiven, is nooit pf1 bepaald. In de praktijk komt dat recht toe aan iedere ro' cus die ervan gebruik wil maken. L De goede parlementaire zeden schrijven voor dat in missionaire schemering het reeds afgedankte kabinet bijna ontbonden Kamer, regeringspartijen en oppositie felijk en voorzichtig met elkaar omgaan. Het politieke werk wordt buiten de Residentie ontstoken tijdens de vt zingstoernees. Aan het wetgevende front treedt een wii te in. Er zijn immers maar weinig politieke thema's vai belang, waarover ministers en volksvertegenwoordige kaar niet spontaan in de haren kunnen vliegen. Zod mand van de kamerbankjes opstaat en 'controversieel' kan de minister zijn tas tveer dichtdoen. MINISTER Ruding van financiën, zo hebben we op plaats al eerder vastgesteld, ervaart het als een hoogst vredigende situatie dat allerlei uit en te na bediscussi plannen op de lange baan worden geschoven, ook al aantoonbare parlementaire meerderheid het met die pla joc eens is. Zoals gewoonlijk maakt Ruding zich voornanrde boos omdat er geld op het spel staat. De belastingheffiintr ,het vermogen van de pensioenfondsen bijvoorbeeld kar op het geplande tijdstip ingaan. Uitstel van dit onderdee de Oort-operatie scheelt de staat een slordige anderhalf jard gulden aan inkomsten. VOORTS heeft de Senaat geweigerd onder de huidige standigheden het meerderheidsbesluit van de Tweede K jt tot invoering van de OV-jaarkaart voor studenten t r krachtigen. Dat betekent een gat van tweehonderd m in de komende onderwijsbegroting. Minister Deetman is e opvallend gelijkmoedig onder gebleven, maar zijn ct Ruding kan zich over zulke dingen bijzonder opwindei )e„ missionair of niet. Het heeft ook iets ongerijmds: proj j die een paar weken terug nog in kannen en kruiken 1 j) worden op ogenschijnlijk inhoudsloze, formele grondenv ledig op de helling gezet. De demissionaire situatie heeft ook tot gevolg, dat in! slepend cao-conflict de verpleegkundigen er voorlopig standig aan doen al hun hoop te vestigen op de bem lingspoging van oud-staatssecretaris van volksgezont Van der Reijden. Hij onderzoekt de mogelijkheid het sioenfonds PGGM van de verpleegkundigen toch een laten spelen bij de oplossing van de problemen. Maar spandoeken kunnen verpleegkundigen en verzorgendei opgerold laten, want in Den Haag hebben ze ten minst half jaar lang geen gesprekspartner meer die definitief TE nee tegen de vijf-procents-eis mag zeggen. nol. Qu Of wil zeggen. Want zoals alles in de politiek is ook slissing om de komende tijd een bepaald onderwerp niet op de kameragenda te plaatsen onderworpen aan gels van het partijpolitieke spel. Dat was zonneklaar h val toen de VVD zich (met de oppositie) verzette tege voorstel van CD A-fractie voorzitter Bert de Vries on, wetsontwerp euthanasie alsnog in tweede termijn doo parlement te laten behandelen. Wij wezen er eerder o liberalen, notabene mede-ondertekenaars van het than blokkeerde wetsontwerp, staken daarmee glimlachend wisselgeld in de zak voor mogelijke toekomstige bespr gen over voortzetting van de coalitie. 'Controversieel' isl halve een' even machtig als rekbaar begrip. Het stil' van de beleidsmachine is echter wel de onvermijdelijk het negatieve consequentie van een kabinetscrisis. En mee moet iedereen, ook Ruding, voorlopig leven. Droog en warm De barometers in ons land blij ven mooi weer aanwijzen. De Noordzee en de Skandinavi- sche landen zijn nog dagen lang favoriet bij de hogedruk- gebieden die van de Oceaan komen. Het hogedrukgebied dat dit weekeide boven Zwe den ligt kan in het centrum met zijn luchtdruk dicht bij de 1040 millibar komen. Doordat tegelijkertijd de luchtdruk bo ven zuidwest-Europa daalt, neemt in ons land de oosten wind toe. De ontwikkelingen boven Spanje en Frankrijk wijzen op een toenemende on- weersaktiviteit. Voorlopig gaat het nog om zeer verspreide onweershaarden, maar net na het weekend kan vooral Span je het toneel worden van zwa re onweersbuien. Tot en met het midden van de volgende week wordt het warme en droge weer in ons land niet bedreigd. Weersvooruitzichten voor diverse eu- ropese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandinavie: Vrijwel overal zonnig. Middagtempera tuur van 17 graden bij Stockholm tot 24 graden meer naar het zuidwesten. Britse Eilanden: Zonnig In zuidwest- Engeland en zuidwest-Ierland soms bewolking maar droog. Middagtem- peratuur langs de oostkusten 15 tot 18 graden, elders 18 tot 24 graden. In het zuiden van Engeland tot 27 gra- Denemarken, Duitsland. Benelux en noordoost-Frankrijk: Vrijwel overal zonnig. Middagtemperatuur in oost- Denemarken en langs de Duitse Oostzeekust 17 tot 20 graden. Elders van 22 graden in west-Denemarken tot 24 a 27 graden meer naar het zui- Alpengebied: Flink wat zon. Vooral ten zuiden van de hoofdketens soms ook bewolking maar overwegend droog. Middagtemperatuur in de da len en het laagland 23 tot 27 graden. Nul-graden-grens in de middaguren op 3000 a 3500 meter hoogte. Spanje en Portugal: Veranderlijk be wolkt. Vooral landinwaarts en het meest in bergachtige streken enkele regen- of onweersbuien. Op Mallorca en langs de Spaanse zuidkust vrij zonnig. Middagtemperatuur van 17 graden in noordwest-Spanje i Portugal, tot 30 graden iets waarts in zuidoost-Spanje. Italië en de Joegoslavische k zuidoost-Italië en zuid-Joeg vooral op zondag nog een enk( V6 het meest in het binnenland middag en avond. Overigens naar het noordwesten zon. M el temperatuur van 23 tot 27 gra Griekenland: In noord-Griek 1, en landinwaarts ook op de Pel sos in de middag en avond enk gen- of onweersbuien. Aan de op de eilanden flinke periodt zon, mogelijk een bui. MiddaglECl ratuur van 21 graden in het mm, tot 24 a 29 graden elders. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max M Amsterdam onbew. 26 Deelen I. bew. 26 Eelde onbew. 25 Eindhoven onbew. 28 Rotterdam onbew 26 Vllsslngen onbew. 25 Zuid-Limburg I. bew. 26 Aberdeen zw. bew. 14 Athene zw. bew. 24 Barcelona onbew. 23 Budapest regenbul 25 Brussel onbew. 27 Cyprus mist 29 Dublin mist 15 Frankfurt I. bew. 27 Genève onbew. 25 hu Zurich Bangkok Casablanca New Orleans Palm Beach Paramaribo Rlo de Janeiro i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2