3)e £eicbeJi& GouAant Koopprijsgrens in Rijnsburg omhoog Provincie ontmoetingsplaats voor politiek en wetenschap Eenakterfestival bij jubilerend Paneratius AINERS EN PERS SCOREN LUSTIG OP LOS: 7-7 ,n Middelmors Opknapbeurt Rijnsburgssportpark Onder redactie van Ton Pieters. en geestelijke oprisping in e Leidsche Courant van za- jrdag 11 mei 1929. een naehtende overweging die ,(0Dt stichting der abonnees in et weekeinde moest voeren ondertekend was door 5t.Antonius", waarschijnlijk ;n vrome, redactionele me- jwerker met een zekere ing naar heiligheid en he llek: Er gebeurt toch nog veel oeds in de wereld! 't Was een lorieuze avond voor de be- oemde zangeres! Haar laat- le, haar afscheidsavond Ze iad gezongen voor volle zalen bekende opera's. Meerma- ;n had ze de luisteraars in eestdrift doen opstaan van un stoelen, om haar te kun- en zien. Als razende slagre- [ens was het applaus over 'aar neergekletterd. Nu zingt 1 voor 't laatst. Voor een vol- zaal. En tegelijk hebben uizenden in het land hun ra- afgestemd op Huizen, (O^ant haar afscheidslied is be- oi 'oeld voor heel de wereld, v laar komt ze op. Applaus, 'n F [linke, frissche verschijning. w ai ze zingt... Daar klinkt in *aar melodieuze stem teeder- ;id van nobele liefde, blij- iid van een kind, het welo- w 'erwogen plan van haar ziel. ,&Ze legt in haar geluid iets rid- 'erlijks en onstuimigs. En ze dzingt., couplet na couplet... net onbedwongen applaus. Ze ingt... Als blanke duif met 'rije vleugels klapwiekend, imhoog! Klagend nu eens van ®ete .minne, schreiend van bruidsverlangen naar den Ge liefde... Dronken van klan ken weelde. ineens geroerd tot tranen... Ze zingt.. En haar laatste lied is van 'n blij bruidje, dat den Bruigom te gemoet treedtOverweldi gend handgeklap! Den volgenden morgen brengt de trein de beroemde zangeres naar 'n klooster in België. Ze zingt nu nog, maar alleen de statige psalmverzen: klagend geroep van de min nende ziel naar Jesus Chris tus, haar eeuwigen Bruide gom! Schoon is de wereld, omdat er veel goeds gebeurt". Vond „St.Antonius" in de L.C., zestig jaar geleden. Dan was er sprake van „de dodende blik". „De heer v.d.K. te Mierlo-Hout kocht een paar maanden geleden een groote herdershond, die echter zoo kwaadaardig was, dat geen der huisgenooten be halve v.d.K. zelve er bij durf de te komen. Hij had hem dan ook aan een stevigen ketting vastgemaakt. Dinsdag j.l. trok het dier los, en toen v.d.K. hem weer wilde vastleggen, werd hij in armen en beenen gebeten. De hondendresseur H.S. te B. werd er bij gehaald. Deze trok zijn „boevenpak" aan en ging regelrecht op den hond af. Na hem een tijdje recht in de oogen gefixeerd te hebben, kroop de hond in zijn hok, viel er neer en was bin nen een paar minuten een lijk. Wel een eigenaardig ge val". „In Oegstgeest hield de R.K.Kiesvereeniging in „St.Willibord" een propagan- da-avond in verband met de a.s.verkiezingen op 3 Juli. De hoofdschotel was de vertoon ing der z.g. Dr.Schaepman- film „Het Heldendicht van de Roomsche daad", terwijl de harmonie „Triumph" hare belanglooze medewerking verleende. Wij hadden ver wacht een volle zaal, doch hoe bitter werden we teleur gesteld, toen we bij ons bin nentreden zoo talrijk onbezet te stoelen zagen. De verschil lende uitnoodigingen tot bij woning hebben den doorsnee parochiaan helaas, wat men noemt, de koude kleeren niet geraakt". Narigheid dus, daar in Oegst geest, bij zo weinig belangstel ling voor de Roomsche daad. Evenwel werd na de film „door allen „Roomsche blijd schap" gezongen, waarna „Triumph" (dat zoo met rasse schreden vooruitgaat) het lied „Aan U o Koning der Eeu wen" inzette, dat door allen spontaan werd medegezon gen, waarna men. onder het spelen van een vroolijke marsch de zaal verliet". Toch nog even leuk voor de Kies- vereeniging. Een geografisch lustoord, als het erop aankomt het meest Hollandse onder de Hollandse woonoorden weer te geven, is immer Lutjebroek geweest. Zonder Lutjebroek zou Hol land Holland niet zijn. Petie teriger en onbenulliger kon het .waarlijk niet. Toch kende 1DEN OMGEVING &üd*i<Sowuvnt ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 15 ROELOFARENDSVEEN Roelofarendsveen staat volgende week geheel in het teken van het ama teurtoneel tijdens het een akterfestival van de Alke- madese toneelvereniging Sint Paneratius. Een groot aantal toneelverenigingen uit de Rijn- en Bollen streek verzorgt optredens op vijf achtereenvolgende avonden in De Alke burcht. De reeks voorstellingen loopt van dinsdag tot en met zater dag. Iedere avond worden er door drie verschillende vere nigingen evenzovele eenakters opgevoerd. De laatste voorstel lingen op zaterdag worden met een feest afgesloten. Kaartjes zijn per avond verkrijgbaar voor vijf gulden, houders van een 65+-pas en CJP-kaarthou- ders betalen drie gulden. De organiserende vereniging heeft van de gemeente Alke made de toezegging gekregen dat er in het geval van een fi nancieel tekort een beroep kan worden gedaan op de ge meente. Sint Paneratius heeft eerder al bij de plaatselijke middenstand aangeklopt voor een donatie. De reeks voorstel lingen is mede mogelijk ge maakt door het bestuur van dorpshuis De Alkeburcht, die de toneelzaal vijf dagen lang ter beschikking stelt aan de to neelliefhebbers. Dat betekent voor de verenigingen die nor maal gebruik maken van de ruimte dat ze moeten uitwij- Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag: 20.00 uur: Sint Pan eratius uit Roelofarendsveen met „Zij kwam in de avond". 21.00 uur: Cabaret 50+ uit Katwijk met „Liefde in het bejaardenhuis". 22.00 uur: Geestgrond Theater uit Lisse met „Help ik leef". Woensdag: 20.00: Pankras uit Sassenheim met „Een avondje uit". 21.00 uur: Maskerade uit Lisse met „Schat aan de muur". 22.00: Maskerade uit Rijpwetering met „Een zetje in de rug. Donderdag: 20.00 uur: Sint Theodulfus uit Oude Wetering met „Tot heden niet terugge keerd" 21.00 uur: Stompwijks Toneelgezelschap met „Caro- lus, het konijn". 22.00 uur: OONA uit Hillegom met „Jen ny in de boomgaard". Vrijdag: 20.00 uur: Lythemuy- ten uit Leimuiden met „Het gebeurde op een avond". 21.00 uur: Kunst na Arbeid uit Hil legom met „Nog vele jaren". 22.00 uur: Zolderkolder uit Hoogmade met „Peperkoek en boordkarton". Zaterdag: 20.00 uur: ODI uit Noordwijkerhout met „Aard beien met slagroom". 21.00 uur: VIOS uit Oud Ade met „Ik heb een jasje gekocht". Aansluitend volgt het slotfeest. Miss Holland in Noordwijk NOORDWIJK De finale van de Miss Holland verkiezing heeft dit jaar plaats in Hotel Oranje in Noordwijk. Op zaterdag 26 augustus wordt bepaald wie van 24 kandidaten zich Miss Hol land 1989 mag noemen. )EN Het traditionele treffen tussen de se voetbaltrainers en de Leidse sportpers ein- e gisteravond in een gelijkspel, 7-7. In de de helft deden de journalisten onverwacht nog iets aan de 3-0 ruststand. ovIportpers, die aanvankelijk goed uit de start- ken kwam, diende zich al gauw te schikken de wensen van de trainers. Daar waar het allend bij de journalisten tegen zat, kwam de Stn juntenmachine bij de trainers al snel op gang. it Wim Rijsbergen de score opende, diende het .j/iek niet lang te wachten op de daaropvolgende léluers van Bert Kort en Hans van der Zee. Voor wat lortpers was het tijdens de rust dan ook duide- wo er diende wat te gebeuren. Omzettingen wa- n «het gevolg. En niet zonder succes naar spoedig <kk( bleek. Koud in het veld liet Louis Hoogendoorn met een schitterend diagonaal schot keeper Wim Visser kansloos. Even nog verstoorde Peter Ciere de inmiddels warm gedraaide journalistenmotor'. Kees van Herpen (prachtig afstandschot) en twee maal Jelle Raap brachten daarna de stand in even wicht, 4-4. In het kat en muis-spelletje dat volgde, namen de trainers tot driemaal toe de leiding (doelpunten van Wim Rijsbergen en tweemaal Boudewijn de Geer), maar evenzovele malen kwam de pers terug (Hoogendoorn en tweemaal Raap). Eindstand derhalve: 7-7. In de dertien ontmoetingen vergaarden de in de Leidse regio werkzame trainers reeds achtien winstpunten, tegenover acht van de pers. Het doel saldo: trainers 47 voor, pers 33. Jongen verliest vingerkootje KATWIJK Een 8-jarig jon getje uit Katwijk heeft gister middag rond vijf uur een topje van zijn vinger verspeeld. Hij kwam met zijn vinger tussen een putdeksel, waarbij een half kootje van zijn vinger af brak. Het slachtoffer werd ter behandeling naar het Elisa beth Ziekenhuis vervoerd. Vlak daarop werd het topje, dat aanvankelijk niet te vin den was, met groot alarm ook naar het ziekenhuis gebracht. Het aanzetten ervan is echter mislukt. Vrees voor parkeeroverlast in Hoofdstraat is onterecht DEN HAAG/LEIDERDORP De bouw van nieuwe winkels in de Hoofdstraat van Leiderdorp zal niet voor grote parkeeroverlast zorgen. Op de Berkenkade kan het aantal parkeerplaatsen worden uitgebreid. Dit stelt het ministerie van VROM in een advies aan de geschillenaf- deling van de Raad van State. Deze behandelde gisteren het bezwaar van de bewoner van de voormalige burge meesterswoning aan de Hoofdstraat, D. Blaeij. Deze stelt dat er geen enkele behoefte bestaat aan de bouw van nieuwe winkels in die straat. De detailhandel in het oude centrum leidt volgens hem nu al een moeizaam bestaan. De behoefte aan meer winkels is nooit aangetoond. Bo vendien is er wekelijks een markt. Volgens het bestem mingsplan „Oude Raadhuisbuurt" is de bouw van wonin gen en winkels op het terrein van de villa aan de Hoofd straat, tegenover de oude burgemeesterswoning mogelijk. Blaeij vreest onder meer dat een grote parkeeroverlast in de buurt ontstaan. i ïologisch i stituut krijgt linese boeken DEN Het Sinologisch tuut van de Leidse uni- iteit heeft deze week een hoeveelheid Chinese en van het Chinese minis- van Onderwijs gekregen, lit instituut zijn de China- jes in Nederland gecon- ;"reerd. Het geschenk om- T'in totaal duizend delen. Bij. Overdracht van de boeken laarde de Chinese zaakge- de heer Li Qiubing, dit geschenk gezien moet 1 ien als een symbool van m oede samenwerking tussen erland en China op educa- en wetenschappelijk ge- Ook werd hiermee de ering uitgedrukt voor de het ook in China zeer aarde Sinologisch Insti- daarin speelt. bi 3;, RIJNSBURG De ge meente Rijnsburg wil de koopgrens voor de vrije vestiging verhogen tot 250.000 gulden. Dat staat in de evaluatie woonruim teverordening van de ge meente Rijnsburg die be sproken wordt tijdens de commissie welzijn op maandag 22 mei. Op dit moment ligt de koop grens op 205.000 gulden. Rijns burg gaat hiertoe over omdat de woningen de laatste jaren fors in prijs zijn gestegen. Ook de huurprijsgrens wordt opge trokken. In plaats van 760 gul den gaat straks een bedrag van 800 gulden per maand gelden. Starters Rijnsburg heeft op 17 decem ber 1987 een nieuwe woon ruimteverordening vastge steld. In een evaluatie worden voorstellen gedaan om de woonruimteverordening op enige punten te veranderen. Zo krijgen starters op de wo ningmarkt in Rijnsburg straks op 21-jarige leeftijd extra ur- gentiepunten. Op dit moment krijgen ze die pas op 23-jarige leeftijd. De gemeente wil hier door een beter evenwicht krij gen tussen de starters en dege nen die medische of sociale problemen hebben. Extra Rijnsburg is niet bereid om mensen met een maatschappe lijke binding het recht te ge ven om zich in te schrijven als woningzoekende. Economisch gebondenen die op minder dan negen kilometer afstand wo nen, mogen zich straks nog wel inschrijven maar krijgen geen extra urgentiepunten DEN HAAG Leven wij tegenwoordig nog in een verzorgingsstaat waarin het welzijn van de burger centraal staat, of is dat een gepasseerd station? En wat is de plaats en de taak van de provincie in die maatschappij, ingeklemd tussen rijksoverheid en de gemeenten? Daarover ging gisteren het symposi um „Genoeg van de Sta ten" dat in het Provincie huis in Den Haag werd gehouden. In een nota had drs. D Berk hout van het Provinciaal Overleg Welzijn (POW) de lij nen uitgezet waarlangs het symposium verliep De „ver zorgingsstaat" uit de jaren ze ventig is voorbij. Onder druk van die economisch magere tijden zijn in de jaren tachtig de nodige knelpunten aan het licht gekomen. Er is sprake van een te eenzijdige verhou ding tussen overheid en bur ger, de sociale integratie schiet tekort en het overheidsbeleid ook het provinciale is niet effectief genoeg. Voeg daarbij de al langer bestaande onvrede onder de provinciale bestuurders over hun beperkte (financiële) middelen om daadwerkelijk beleid voeren, en het beeld is compleet. Zo'n honderd Statenleden en andere belangstellenden luis terden de hele dag naar inlei dingen van medewerkers van de wetenschappelijke bureaus van de drie grootste politieke partijen en twee „onafhanke lijke" wetenschappers. De ver schillen tussen de drie politie ke richtingen waren snel dui delijk: in de liberale visie en in die van het CDA is het welzijn van de burger niet gebaat bij teveel inmenging van de over heid. De socialistisen vinden het juist wel de taak van de overheid beleid te maken en ook uit te voeren. Door middel van decentralisatie het overhevelen van bevoegdhe den van het Rijk naar provin cies en gemeenteii kunnen veel betere resultaten dan tot dusver worden geboekt. Drs. C. Keers van de Leidse Rijksuniversiteit betoogde dat wij tegenwoordig in de „waar- borgstaat" leven. De overheid waarborgt haar burgers een bestaansminimum en trekt zich verder terug Dit zou ech ter leiden tot een tweedeling in de maatschappij tussen arm en rijk die ook in de negen tiende eeuw bestond. Keers bepleitte gisteren een vergro ting van de solidariteit onder de mensen Zijn collega-wetenschapper drs. R. van der Veen hield het erop dat onze moderne staat wel degelijk een verzorgings staat is. Tijdens de afsluitende discus sie werd eens te meer duide lijk dat de rol van de provincie geen gemakkelijke is. Maar al te vaak moet het geld voor de uitvoering van allerlei plan nen bij het Rijk of bij gemeen ten vandaan komen en maar al tp vaak wordt zo de uitvoe ring gefrustreerd waardoor de provinciale bestuurders weer niet verder zijn gekomen dan „papieren plannen". S)ude start bij parochieveiling dag parochieveiling Voorhout R eefde gisteravond een kou- start. Pas later op de jni nd, rond 23.00 uur, kwam oei inige vaart kwam in de ver- p. Er waren toen ongeveer mensen in het parochiege- iw aan de Herenstraat, ovi n de veiling eenmaal op d t ren was, brachten de vei- 1S1 meesters van het Paveivo- lité in een razende tempo dv| ken koffie, flessen drank, apen en rammen, bakken met bloemen en zakken met bloembollen, lederwaren, die venklauwen, postpapier, tuing rond, salades, kapsalonbonnen en complete diners aan de Voorhoutse man en vrouw. Er werden ook heel aparte eten tjes geveild, zoals twee diners bij de pastoor van de parochie, de Sint Bartholomeus. Aan de veiling was een gratis loterij verbonden. Hoofdprijs was een langweekeinde voor zes personen in een vijf-ster renbungalow inclusief zakgeld. Rond 23.00 uur was ongeveer 20.000 binnen voor onder houdswerkzaamheden aan het kerkgebouw Sint Bartholo meus, het goede doel waaraan het geld besteed gaat worden. De laatste jaren bracht de vei ling steeds tussen de 60.000 en 70.000 gulden op. De vei ling duurde nog tot in de kleine uurtjes. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RIJNSBURG De trai ningsvelden op sportpark Middelmors worden opge knapt. Daarnaast .worden naast de nieuwe sporthal 14 extra parkeerplaatsen aangelegd die bij slecht weer als alternatieve trai ningsmogelijkheid kun nen worden benut. Het MACHABEEERS: „De Machabeeërs van het nieuwe verbond strijdend tegen Garibaldi. De hout snede toont het gevecht te Monte-Libretti in 1867, waar de Nederlandsche Zouaaf Pieter Jans- z.Jong van Lutjebroek den heldendood stierf". Lutjebroek in mei '29 de 15e Westfriese Landdag, waarop ook de nagedachtenis werd gevierd van de grootste Lutje- fa roeker aller tijden: Pieter Jong, een reus van een kerel, zouaaf voor Pius IX, de witte paus-,.koning", die in 1870 zijn kerkelijke staat kwijt raakte aan Italië. Een stukje van het verslag van de landdag in de L.C Tien Zouaven in hun oude uniform waren aanwezig en pater Borromaeus de Greeve ofm hield een dreunende preek, waarin hij het oude tiental betrok: „We zijn hier samengekomen, omdat het Lutjebroek moest zijn. Lutje broek, dat zijn aandeel lever de van de 4000 Hollandsche Zouaven, Lutjebroek, de ba kermat van Pieter Jong. Hier, waar 't standbeeld staat van den stoeren strijder voor den Paus. Eindelijk is de Paus weer Souverein, weer vrij! Het „Viva Papa-Re", dat ge strijdende hebt uitgeroepen, het „Viva el Papa-Re" dat Pieter Jong stervend uitriep, uw kreet wordt nu overgeno men in gloeiende geestdrift door heel de wereld". Een donderend applaus barstte los".- Ja, ja, de grote Borro maeus wist het wel te zeggen; ook in Lutjebroek. De anecdotes. „De spreker vertelde over een ver land waar het aantal mannen veel grooter was dan het aantal vrouwen. „Dus", zei hij glim lachend, „als de aanwezige jonge dames daar heen gaan, hebben zij een prachtige kans". Dit grapje maakte een der dames zoo kwaad, dat zij bij wijze van protest opstond en heenging. „O, maar zoo'n haast is er niet bij!", zei de spreker. Daverend gelach". „De meid: „Juffrouw de Beer is niet thuis". Bezoeker: „Zal ik dan mijn kaartje achter la ten?" „Dat hoeft niet", ant woordde de meid, „zij heeft al gezien wie er was". hoofdveld van het sport park krijgt een speciale behandeling waardoor de waterafvoer wordt verbe terd. Een grote opknap beurt van dit veld wordt nog enige tijd uitgesteld. De voetbalvereniging Rijns- burgse Boys klaagt al enige tijd over de toestand van de velden op sportpark Middel mors. De voetbalvereniging schrijft in een brief aan de ge meente dat de slechte conditie van de velden geweten moet worden aan te weinig onder houd van de velden. Volgens de gemeente Rijnsburg is de slechte toestand van de velden eerder een gevolg van de ou derdom van het 25-jarige sportpark en is de grond onder de velden van niet al te beste kwaliteit. De gemeente Rijnsburg wil eerst de twee trainingsvelden opknappen. Op deze velden bevindt zich een groot aantal stenen die verwijderd moeten worden. De velden zijn verder te klein waardoor ze te inten sief worden gebruikt en er is geen drainage aanwezig. Het aanleggen van drainage, ver wijderen van puin en verbete ren van de bovenlaag kost Rijnsburg ruim een ton. Door het aanleggen van de parkeer plaatsen, die voor trainingen gebruikt kunnen worden, moet het intensieve gebruik van de velden worden terug gedrongen. Dit kost Rijnsburg nogmaals 56.000 gulden. De re novatie van het hoofdveld wordt uitgesteld want dat zou Rijnsburg nog eens 110.000 gulden kosten. Er wordt nu al leen een extra dressing met diepverluchting op aange bracht. De gemeente wil dat Rijns- burgse Boys na de renovatie de volledige huur voor de ver nieuwde trainingsvelden gaat betalen. Tot op heden betaalde de voetbalvereniging slechts de halve huur. Het renovatie plan van sportpark Middel mors wordt maandag 22 mei besproken in de commissie welzijn. 1991 zal de samenvoeging van Hazerswoude met Benthuizen en Koudekerk een feit worden. „Koudekerk verdwijnt daarbij niet", benadrukte de commis saris. „Een zo bloeiende ge meente doet het in groter ge heel ook goed". Aan het eind van het bezoek kreeg Patijn een door burgemeester L.V. Elvers eigenhandig getekend cartoon aangeboden. René Froger in Nieuwveen NIEUWVEEN De populaire Nederlandse popzanger René Froger en de formatie de Dijk geven vanavond en morgen een concert op het terrein van Nicolaas Boys in Nieuwveen. Vanavond is het René Froger die tijdens zijn landelijke toer- nee Nieuwveen aandoet. De tent op het terrein aan de Speelmanweg is vanaf negen uur open. Een kaartje kost 12,50. De Dijk speelt morgen avond vanaf negen uur. Cartoon voor Patijn „Geen bezoek van zorgelijke gezichten", zo typeerde com missaris van de koningin mr. S. Patijn gisteren zijn werkbe zoek aan Koudekerk. Patijn, die vergezeld werd door zijn echtgenote, kreeg diverse as pecten van Koudekerk te zien. Na een gesprek met het colle ge van B en W, toog het gezel schap naar de boerderij van T. Ryneveld. „Het is een genoe gen om te zien hoe goed het de agrarische sector hier gaat", meende Patijn. Ook het bedrijf Schokbeton werd beke ken, waarna een informeel sa menzijn met de gemeenteraad volgde. Patijn was zeer tevre den over het reilen en zeilen in Koudekerk. Deze „vitale en ge zonde gemeente" hoeft echter voorlopig niet te rekenen op een twee brug over de Oude Rijn. Voor deze brug, die hoog genoteerd staat op het ver langlijstje van de gemeente, heeft de provincie geen geld. Over de herindeling liet Patijn zich duidelijk uit: Per 1 januari

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15