ScidócSoii^cmt Topdrukte in eidse zwembaden STAD OMGEVING OVER WITTE ZWARTE SCHOLEN Maredorp wuift voorzitter uit Persoonlijke schrijfmap Professor Beenakker opent onderwijsdagen WEEK EINDE kapo-tip j~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: ZATERDAG 20 MEI 1989 PAGINA 13 IDEN Links Leiden ïdt op 29 mei een fo il over „witte" en [arte" scholen. Met [arte" scholen worden ü®3plen bedoeld waar re- if veel buitenlandse leren op zitten. Met stempel van „zwarte" 1 wordt ook een uit- lak gedaan over de liteit van het onder wijs. In de discussie over witte en zwarte scholen komen allerlei problemen naar voren, maar zelden wordt de huidskleur van de leerlingen genoemd als reden om een kind van school te halen. Het forum gaat nader in op deze problemen aan de hand van vijf stellingen. Deze stel lingen zijn bijvoorbeeld: Het stichten van Islamitische scho len is niet toe te juichen. En: In Leiden zijn geen Goudse of Amsterdamse maatregelen no dig. In het forum hebben on der meer zitting: H. van Don gen, de Leidse wethouder van Onderwijs en H. Dors, Onder wijskundige schoolbegelei dingsdienst Amsterdam. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in Buurthuis Pancrat op de Middelstegracht 85. Vrouwenweg afgesloten LEIDEN De Vrouwenweg in Leiden wordt woensdag en donderdag aan staande geas falteerd. Het stuk tussen de verkeerssluis en de Europa- weg wordt hierom afgesloten voor alle verkeer. Omleidings routes worden aangegeven met oranje borden. Gedurende de werkzaamheden is het niet mogelijk op het bovengenoem de stuk van de Vrouwenweg te parkeren. Ook kan de huis- vuilauto niet op de normale plaats komen. Huisvuil kan al leen aangeboden worden op een plaats waar de vuilnisauto wel kan komen, bijvoorbeeld op de hoek van de straat. „NU PROFITEREN VAN RECORDDAGEN' LEIDEN „We moeten hu profiteren van de re- rorddagen", aldus een ^woordvoerder van het iLeidse Openluchtbad De ^liet. Dankzij het mooie tveer gaat het goed met Leidse zwembaden. „Het seizoen is voor ons goed begonnen. De men sen hebben nu ook nog zin om te komen zwem men. Als ze terugkomen van vakantie is het altijd een stuk minder", legt de woordvoerder uit. Vanaf het eerste straaltje zon was het constant druk in de zwembaden. Deze week be- ook steeds meer abonnemen ten verkocht". Het was ook vol in Combibad gon De Vliet met het hoge De Zijl. „We hadden deze bezoekersaantal van 1200 per week gemiddeld zo'n 1500 dag. Gisteren werd het aantal bezoekers. Het wordt per dag van 1700 bezoekers drukker. Als het ,,c [Zoveel ruimte als vorig jaar is er in dit Leidse zwembad niet. overschreden. „Het wordt wordt, is iedereen enthou- steeds drukker. Er worden siast. We hebben dan ook nog geen problemen gehad. Voor al bij het kindergedeelte is het druk de ouders kunnen haast niet meer bij het kleu- terbad zitten", aldus een woordvoerder. J. Duivesteijn, directeur van de directie sport en recreatie, bevestigde gisteren het posi tieve beeld. „De abonnemen tenvoorverkoop viel tegen. Bij De Zijl werden 18.000 abonnementen verkocht, bij De Vliet 28.000. Maar dit was wel de slechte tijd, het was toen constant slecht weer. Met het mooie weer is het wel opgehaald. We hebben nu 10.000 seizoenkaarten per bad verkocht". Een week als- deze levert de beide zwemba den aan inkomsten uit losse kaartjes en seizoenkaarten en dergelijke 20.000 gulden op. Duivesteijn kon nog niet zeg gen of deze dagen van in vloed zijn op de begroting van 186.000 gulden per zwembad. „Het is natuurlijk de vraag of je het haalt. De laatste jaren is het niet ge lukt. We zijn afhankelijk van het weer. We hopen dan ook dat de maand mei briljant blijft. Als het water van de zee warmer wordt, is de trek daarnaartoe weer groter". Harry" Schoch, de oud-voorzitter van de Buurtvereniging Maredorp/De Camp, op het Vrouwenkerkplein, het centrum van „zijn" Wi'k' FOTO:TEJO RINGERS LEIDEN De buurtvere niging Maredorp/de Camp heeft gisteravond officieel afscheid genomen van H. Schoch als voorzitter. De heer Schoch kreeg het in buurthuis „Dijk 33" ge houden afscheidsfeest aangeboden naar aanlei ding van zijn grote ver diensten voor deze vereni ging. Schoch sloot in fe bruari een periode van tien jaar als voorzitter af, maar zal zich in de toe komst nog wel als actief lid voor de vereniging blijven inzetten. .Harry" Schoch is nu zeven tien jaar verbonden aan de buurtvereniging Maredorp/De Camp. Hij heeft zijn hart ook verpand aan deze wijk. Zelfs de diverse studies die hij volg de, stemde hij af op het buurt werk. Zo liep hij stage op de Sociale Academie in zijn eigen wijk. Tussen zijn studies door was hij postbode en sjouwer op Schiphol: „Om de samenleving van alle kanten te kunnen be zien", verklaart Schoch. In de zomer van 1972 werd door verontruste bewoners het comité Maredorp opgericht. Directe aanleiding vormde het sluipverkeer rond de Van der Werfstraat en de plannen voor een parkeergarage in de Mira- kelsteeg. Deze problemen wer den „opgelost" en mede door dit succes werd in 1974 het co mité een officiële buurtvereni ging: Maredorp/de Camp. Dit betekende overigens niet dat de vereniging meteen veel le den telde. Schoch's verklaring hiervoor: „Mensen worden pas strijdbaar als hun directe be langen dreigen te worden aan getast". "Een iets recenter succes van de wijkvereniging vindt Schoch in het door hem en de zijnen verijdelde plan van pro jectontwikkelaar Noorlander om op het voormalige terrein van zwembad „de Overdekte" aan de Haarlemmerstraat een gebouw van tien verdiepingen neer te zetten. Het parkeer- plaatsje achter de Stille Rijn kwam er daarentegen wel. „Een typisch voorbeeld van maling hebben aan inspraak", volgens Schoch. De oude voorzitter is al met al blij met wat er in zijn periode bereikt is. Ook over de erfenis voor opvolgster Bep Verhoef is Schoch. die actief blijft in het buurtwerk, wel te spreken. „Er is op dit moment een goe de, actieve groep die zich be zighoudt met het werk in onze wijk". LEIDEN Professor J.J.M Beenakker, rector magnificus van de Rijksuniversiteit Lei den, opent woensdag de On- derwijsresearchdagen in de Hooglandse Kerk. Deze dagen worden op woensdag 24 en donderdag 25 mei onder toe zicht van de Vereniging van Onderwijsre search gehouden. Onderzoek staat de laatste tijd maatschappelijk onder druk. Het is dan ook de bedoeling om tijdens de onderwijsdagen zichtbaar te maken dat er enerzijds genoeg wetenschap pelijke vooruitgang is. Ander zijds dat onderzoek maat schappelijk een bijdrage kan leveren aan de ontwikkeling van het onderwijs. Onderzoe- Het bijdragen van: Kees an Herpen, Erik Huis- ïan, Loman Leefmans, iertjan Onvlee en Ka- in Swiers. truis vogel ans de la Mar vond het niets dat collega-wet- rnder Dick Tesselaar zich inderdag meldde bij de offi- ële, ja zelfs feestelijke ope- ng van het tankstation van otal in de Leidse Stevenshof. )om en strijdig met ons be- zo liet De la Mar onge- raagd weten. De wethouder e ook al absoluut geen tij- in zijn al dan niet aanwe- tank toelaat, meent dat et anti-apartheidsbeleid van gemeente Leiden eenvou- gweg niet toestaat officiële lestjes te vieren met een rans bedrijf dat banden ïeft met Zuid-Afrika. en vreemd standpunt eigen- jk: wel als lid van het college ond uitgeven aan dergelijke "ma's, maar daarvan de con- Suenties niet dragen en ver- gens als een kleuter hui- nd een vriendje voor dom itmaken. it het malle gedrag van De Mar blijkt bovenal dat Iruisvogelpolitiek waar het uto's en benzine betreft, dui- elijk niet alleen in rechts ge- riënteerde kringen wordt be- lieven let een hoop tumult en als ieven in de nacht zijn ze ver- 'okken. Lotterman en Groe- ewold, tot voor kort uitba- ;rs van Hotel Singer in foordwijk, lieten hun etablis- ement in de nacht van 'oensdag op donderdag plot ting in de steek en vertrok- !en met de noorderzon. De leren hebben de dreigende Jntruiming van het hotel, die gisterochtend op het program ma stond, dus niet afgewacht. Daarmee heeft het Noord- wijkse avontuur nog geen twee maanden geduurd voor de twee Drenten. Het tweetal zal er echter niet slechter van zijn geworden. Dat het don derdagnacht uitliep op ruzie tussen beiden en een van de partners een knokploeg in schakelde om zijn collega te vertimmeren, kwam voor in siders niet onverwacht. Het hotel werd op 29 maart heropend door de Drenten. De twee zeiden Singer voor 10.000 gulden per maand te huren van de Stichting Be thel, de eigenaar van het ho tel. Volgens de twee onderne mers kon het hotel pas open na een grondige investering van een half miljoen gulden. Singer was echter nog niet ge opend of de Rabobank Noord- wijk kondigde aan dat het ho tel openbaar zou worden ver kocht. De bank kon dat doen omdat zij aan Bethel een hy potheek op Singer had ver strekt en de stichting niet meer aan. de hypotheekver plichtingen voldeed. Ondanks een kort geding van de Dren ten tegen de Rabobank ging de verkoop door en werd het hotel half april eigendom van Bodemgoed uit Amsterdam. Dieven (2) Bodemgoed was bereid het pand te verkopen aan Groe- newold en Lotterman, maar toen men opnieuw geen over eenstemming kon bereiken volgde opnieuw een kort ge ding. Bepaald werd dat de Drenten het hotel moesten verlaten. De limiet was don derdag 18 mei, anders zou desnoods met behulp van de politie tot ontruiming worden overgegaan. Nu Lotterman en Groenewold iedereen aan het lijntje hebben gehouden en tot het laatste moment hebben gewacht orp daarna stiekem te vertrekken heeft het er alle schijn van dat de heren er al leen op uit waren om hun zakken te vullen. Want de in vestering van 500.000 gulden, lijkt wat overdreven in de wetenschap dat Groenewold en Lotterman bij Noordwijkse hoteliers bedden hebben ge leend en het hotel er van bin nen ook na de „opknapbeurt'1 nogal verwaarloosd uitzag. Ook bij de maandelijkse huur Kniesoor Leiden onaantrekkelijk? Omdat je er je auto van geen kanten kwijt kunt? En omdat je bo vendien voor het eventjes achterlaten van je vervoermiddel diep in de buidel moet tasten om te voorkomen, dat een parkeerwachter een nog grotere aanslag op je beurs doet door een bon achter de ruitenwisser te schuiven? van 10.000 gulden aan Bethel moeten vraagtekens worden gezet, temeer daar de huur overeenkomst niet rechtsgel dig was en Bethel toch al eni ge tijd geen eigenaar meer is. Eén ding is zeker: het tweetal heeft het in de afgelopen an derhalve maand niet alleen druk gehad met het aan het lijntje houden van de Rabo bank en Bodemgoed, maar ook met de gasten. Want het kan niet anders of het hotel zat zeker tijdens de drukke weekeinden van het corso, Hemelvaart, 1 mei en Pink steren vol. Lotterman en Groenewold moeten goed hebben verdiend. Maar eerlij- niet als dieven in de nacht. Vuil De Leidse industrie zag de grond vroeger kennelijk als een enorme vuilnisbak. Op steeds meer lokaties in de bin nenstad en vlak daarbuiten worden namelijk de laatste tijd grondvervuilingen gecon stateerd op plekken waar eens een bedrijf gevestigd was. Di rect gevaar voor de volksge zondheid was er meestal niet. Reden voor de gemeente Lei den om de meeste van deze vervuilingen als 'licht' te beti telen en de saneringen, van wege de vaak hoge kosten, op de lange baan te schuiven. Als de gemeente het geld voor zitten. Haastige spoed, het afgraven van een bepaal de vervuilde lokatie ont- School breekt, doet zij een beroep op de provincie. Provinciale Sta- Bert Kemper. Hij vertoeft ten hebben in het kader van sinds een week op de Dr. Van strijdbare gemeente Leiden was die haar nek wenste uit te steken met gedurfd beleid. En dus zat hoofd Pedro Peters van de gemeentelijke directie Onderwijs in geuren en kleu ren te verhalen, dat het een absolute misser was van staatssecretaris Ginjaar-Maas om via de bevriezingsmaatre gel te trachten de groei van het speciaal onderwijs te be teugelen. Eveneens maakte wethouder Henriëtte van Dongen goede sier met het gedurfde onder wijsbeleid in Leiden, waar voor zij verantwoordelijk is, op zondagavond in 'Achter Het Nieuws' De bereidwilligheid van de wethouder om te praten over het succesvolle onderwijsbe leid van Leiden staat echter in schrille tegenstelling tot de medewerking die ze verleent om te vertellen over een veel minder geslaagd stukje van haar beleid: het vrouwen- voorrangsbeleid. Daarover wenst ze geen mond open te doen. Alsof de Rembrandt Scholengemeenschap niet al ruim een jaar draait zonder tweede conrector. Dat roept vragen op. gemeente aan de buurtgroep Over hoe het nu zit met het Groenoord meegedeeld, dat op vone sterkte brengen van Larie. Buiten de singels is het waarlijk para- dijslijk parkeren. Volop plek en van parkeer- meters is in het geheel geen spoor te beken nen. Leiden is daar zo aantrekkelijk, dat zelfs 'bootjesmensen' hun vervoermiddel er met een gerust hart even parkeren. Hoewel instap pen en wegwezen in dit geval nog veel moeilij ker is dan voor autobezitters in het Leidse centrum. Maar welke kniesoor... FOTO: TEJO RINGERS de sanering toch niet hele maal goed verlopen was. Er zouden nieuwe boringen en veldmetingen nodig zijn, om dat er misschien toch nog wat lood in de grond was blijven de Interimwet Bodemsane ring een wachtlijst waar alle Zuidhollandse gemeenten hun lokaties op kunnen zetten. In de regel doet de provincie dan 1,5 jaar later wat aan die ver vuilingen. Voorthuijsenschool. Oorzaak: de Raad van State stelde de gemeente Leiden in het onge lijk in haar weigering Bert toe te laten tot de openbare school voor speciaal onder wijs. Een historische de dagelijkse leiding school? Na twee mislukte sol licitatierondes, waarvan de laatste een hoop gekrakeel te weeg bracht, en het vooruit zicht dat rector Geerts per 1 augustus de pijp aan Maarten geeft. En over de leraar (een man) die al meer dan een jaar de conrectortaken glansrijk overneemt. Kan hij niet op die post blijven zitten? Of wordt koste wat kost vastge houden aan een vrouwelijke opvulling van de vacante pos ten? Op welke termijn denkt de wethouder de vacatures opge- Zo'n vervuilde lokatie was spraak die de bevriezings- vuld te hebben? Ook over hoe bijvoorbeeld het voormalige terrein van een wasserij aan de Haarlemmerweg. Daar kwam een jaar of twee gele den een stevige loodvervui- ling aan het licht. De gemeen te liet zich eens van haar bes te kant zien en begon direct aan de zuivering. Daar zullen maatregel, volgens welke het speciaal onderwijs in de ko mende jaren niet meer zou mogen groeien, onwettig ver klaarde. Dat heeft Leiden, dat heeft zelfs heel Nederland geweten. Dat Bert, die arme Leidse jon gen, toch naar een voor hem de omwonenden toch aange- geknipte school mag. En dat naam door verrast zijn ge- het die dappere gemeente weest. Afgelopen woensdaga- Leiden was die het conflict vond echter werd door een met het ministerie Onderwijs vertegenwoordigster van de op de spits dreef. Dat het die het slecht is voor de school dat er almaar gewerkt moet worden met een incomplete en wat de rector betreft 'de missionaire' schoolleiding? En tenslotte over de duurbetaal de, door de gemeente aange stelde, interimmanager. Is er voor hem dan geen plekje in de schoolleiding? Die vragen dus. Maar over dat stukje be leid wenst de strijdbare wet houder niet te praten. Waar om eigenlijk niet? kers en deelnemers uit het on derwijsveld ontmoeten elkaar op verschillende plaatsen in Leiden, namelijk de Hoogland se Kerk en het Witte Singel Doelencomplex. De onderwijs- en researchda- gen hebben vier vaste thema's. Zo komen allereerst de onder wijsleerprocessen aan de orde. Bijvoorbeeld: met de komst van grote aantallen immigran ten uit diverse landen is de et nische en culturele verschei denheid van de bevolking sterk toegenomen. Dit heeft onder meer consequenties ge had voor het onderwijs. Deze etnische en culturele verschil len zullen worden belicht in hun relatie tot het onderwijs. Scholen Teq tweede wordt er aandacht besteed aan de scholing van werknemers in onderwijs en bedrijf. Centrale invalshoek is het aspect van kwaliteitsbewa king en -ontwikkeling. Het derde vaste thema is het on derwerp zorgverbreding. In de afgelopen jaren streefde het onderwijsbeleid ernaar de mo gelijkheden tot opvang van leerlingen met problemen in het normale onderwijs te ver groten. Tijdens de onderwijs dagen wordt een beschouwing gegeven van de onderzoeks matige onderbouwing van dit streven. Het laatste vaste the ma is schoolorganisatie en be geleiding. Naast deze vaste thema's kan er ingegaan worden op de technologie. Een vraag die hierbij aan de orde komt is: Hebben oude media, zoals tele visie en video, afgedaan of zijn hun mogelijkheden met be trekking tot het onderwijs on voldoende benut? Ook komt informatietechnologie in dit kader aan de orde. Tenslotte bekijkt men de nieuwe oriën taties van jongeren ten aan zien van onderwijs en arbeid. Vooral meisjes veranderen hun strategie op dit gebied. (ADVERTENTIE) SK AIMOIA VAKGEREEDSCHAP Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. iM Voorl.: Adres: (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Hao, Ccidóc Qowia/nt ,_«Zj

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13