3raks neemt het p voor het milieu Van Mierlo schampert over 'solide beleid' otterdam akkoord met bouw „Manhattan aan de Maas Oudere weduwe heeft het meestal wel naar haar zin Kamer wil opheldering over affaire-Van Kuijk *s>*m iss» AG JNENLAND CöidócSomxmt VRIJDAG 19 MEI 1989 PAGINA 3 nact Op n ir zijand eri Spoorberm in brand door vastgelopen rem EDE Het treinverkeer op het baanvak Arnhem-Utrech^ heeft gis termiddag geruime tijd vertraging opgelopen als gevolg van een berm brand die was ontstaan door het vastlopen van een rem van een goe derentrein. Door de vonkenregen raakte op en- kéle plaatsen het droge gras langs de spoorlijn in brand. De brandweer die het vuur over een lengte van enkele kilometers tussen Wolfheze en Veenendaal bestreed, kon niet voorkomen dat de vlammen ter hoogte van Ede oversloegen naar een aangrenzend natuurgebied, waarvan enkele honderden vier kante meters bos in vlammen op gingen. Ginjaar installeert talencommissie ZOETERMEER Staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) heeft gisteren in Zoetermeer de commissie-Van Els geïn stalleerd. De commissie gaat de knelpun ten onderzoeken in het vreemde-tale- nonderwijs en probeert daar ook oplos singen voor te zoeken. Het instellen van de commissie gebeurt in het kader van het actieprogramma vreemde-talenon- derwijs. Ook zal de behoefte aan kennis van vreemde talen worden onderzocht. Ginjaar waarschuwde voor een „weg- met-ons-sfeer" in het talenonderwijs: het onderwijs is niet slecht. Zij constateerde echter wel dat de behoefte aan de be heersing van moderne vreemde talen veel groter is dan ooit door het reguliere onderwijs kan worden gedekt. Moeder bewaarde lijkje van baby zes dagen in huis TILBURG Het babylijkje dat op 5 mei aan de oever van het Wilhelminakanaal in Til burg werd aangetroffen, is daar zes dagen na de geboorte (28 april) neergelegd door de moeder, een 25-jarige Tilburgse vrouw. De baby, een jongetje, overleed kort na de ge boorte waarschijnlijk als gevolg van het ont breken van medische hulp. Het is in elk ge val niet door geweld om het leven gebracht. De moeder verpakte het stoffelijk overschot in plastic zakken en bewaarde het zes dagen lang in huis, alvorens het bij het kanaal in de bosjes te leggen. Het is dezelfde vrouw die de politie de dag na de vondst had aangehouden. De vrouw, die in een psychiatrische inrich ting is opgenomen, heeft intussen bekend. De officier van justitie zal moeten beslissen of de vrouw strafrechtelijk zal worden vervolgd. Geen extra eisen so ja-babyvoeding DEN HAAG Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) ziet geen aanleiding om aanvullende eisen te stellen aan zuigelingenvoedsel op basis van soja. Hij antwoordde dit op schriftelijke vra gen van VVD-Kamerlid E.Terpstra. Zij had Dees gewezen op de resultaten van een Brits onderzoek, waaruit blijkt dat in babymelk die is gemaakt op basis van soja, honderd keer meer alumini um zit dan in moedermelk. Volgens de Britse onderzoekers zou deze melk al leen nog op recept verstrekt mogen worden. De staatssecretaris wacht op een EG-rapport over de samenstelling van zuigelingenvoeding op sojabasis, voordat hij eventueel de eisen voor ba- byvoedsel zal aanpassen. (Van onze irlementaire redactie) HAAG De land- zal in de jaren ne- g een flinke financië- ijdrage moeten leve- aan de verbetering et nhet milieu. De milieu kringen van de boe- moeten de komende jaar tenminste tot 600 rhefen gulden worden ubbeld. Dat schrijft toJssionair minister s in de Structuurnota lbouw, die hij giste- tegelijk met het Na- beleidsplan, heeft ge citeerd. het Natuurbeleidsplan dat de natuur in Neder- ondanks alle reeds geno eg maatregelen hollend ach- gaat. Alleen door groot- ige landaankopen en het en< elkaar koppelen van nu Versnipperde natuurgebie- 5 het tij nog te keren. Tot trekt de minister daar- totaal 376 miljoen gulden uit. de 600 miljoen gulden aan u-investeringen nemen ,j lelkveehouderij en de in- eve veehouderij het ste deel voor hun reke- iljoen gulden, de •- en tuinbouw de overige e lj miljoen. Bovenop de mi- fzi( investeringen is een jaar- investering van 330 mil- ,ulden nodig voor de ver- ilijking van een groot- ige mestverwerking. vae: Braks rekent erop dat de boe ren dit gemakkelijk kunnen opbrengen gezien hun inko menspositie. Volgens Braks ge niet meer dan de helft van de landbouwers een inkomen van 60.000 gulden tot een ton en meer per jaar. Extra geld Voor het totale landbouwbe leid stelt de nota de komende jaren extra geld in het vooruit zicht. In 1990 is 250 miljoen gulden beschikbaar. Dat be drag zal oplopen tot 430 mil joen in 1994. Een deel van dat geld moet op de begroting van Landbouw en Visserij worden gevonden. Een ander deel wordt uit de algemene midde len gefinancierd. De belangrijkste bijdrage die de landbouw aan de vermin dering van de milieubelasting kan leveren is door het terug dringen van de uitworp van schadelijke stoffen. Vooral op het gebied van de gewasbe scherming, de uitstoot van am moniak'(één van de veroorza kers van de zure regen) en de uitspoeling van fosfaat en ni traat door bemesting is reduc tie bitter noodzakelijk. De landbouwproductie zelf hoeft niet omlaag. In het jaar 2000 moet het ge bruik van bestrijdingsmidde len met tenminste 50 procent zijn teruggebracht. Van de grondontsmettingsmiddelen mag dan nog maar 10 a 20 pro cent over zijn. Braks is van plan een heffing op de gewas beschermingsmiddelen te leg gen. De huidige technische en economische omstandigheden maken een vermindering van de ammoniakuitstoot met 50 procent in elk geval haalbaar volgens de nota. Het streven van Braks is echter gericht op een vermindering van 70 pro cent ten opzichte van het jaar 1980. Dierlijke mest en kunstmest moeten op den duur hetzelfde worden beoordeeld. Het gaat uiteindelijk om de bestandde len waaruit de mest bestaat en niet om de vorm waarin het voorkomt. De fosfaatkuns- tmest wordt daarom vanaf 1995 onder de bestaande mest- normen gebracht. De normen voor stikstofbemesting worden aangescherpt. Als hulpmiddel voor de producent om minera lenverliezen te voorkomen zal een mineralenboekhouding worden geïntroduceerd. Een beperkte heffing op het ge bruik van kunstmest is niet uitgesloten. Met de aankoop van totaal 40.000 hectare grond wil Braks in dertig jaar een netwerk van natuurgebieden en natuurpar ken tot stand brengen waar bedreigde planten en dieren weer toekomst krijgen. On danks alle maatregelen uit verleden, waaronder het af sluiten van beheerscontracten met landbouwers, is het uit sterven van plante- en dier soorten onverminderd doorge gaan, aldus Braks. Hij wijt dat aan de milieuvervuiling en het feit dat de natuurgebieden nog te veel over het land versnip perd zijn. Via gerichte aankopen en ont wikkelingsplannen moeten be- Vooral op het gebied van de gewasbescherming en de bemesting is vermindering van de milieube lasting bitter noodzakelijk. De produktie zelf hoeft niet omlaag. FOTO: PR staande natuurterreinen aan elkaar gekoppeld worden, waardoor het leefgebied van planten en dieren belangrijk wordt uitgebreid. Aan reeds bestaande natuurterreinen, bossen en landgoederen wordt voor totaal 26.000 hectare aan gekocht. Op 14.000 hectare zul len vooral in Drenthe en Zuid west-Friesland nieuwe natuur gebieden ontwikkeld worden. Exacte locaties zijn overigens nog niet aangewezen. Het areaal landbouwgrond waarvoor een beheersregeling geldt wordt volgens de plan nen met 50.000 hectare uitge breid. Er komen verder speci fieke maatregelen voor de be scherming van onder meer vleermuizen, dassen, otters, zeehonden, snoek, zalm, ri vierkreeft en boomkikkers en an bepaalde plantensoorten. In samenwerking met het bedrijfsleven wordt bekeken in hoeverre gerichte projecten gesponsord kunnen worden. Voor het natuurbeleid trekt Braks tot 1994 totaal 376 mil joen gulden extra uit, waarvan 100 miljoen wordt vrijgemaakt door bezuinigingen op andere posten van de landbouwbegro ting. De komende zes maan den wordt eerst overleg ge voerd met gemeenten en pro vincies over de plannen. Ver der wordt nog de inbreng van een groot aantal adviesorga nen afgewacht. AD beboet 'j^TERDAM De gemeen- 1 d van Rotterdam is giste- ijjunaniem akkoord gegaan de plannen voor de bouw een nieuw stadsdeel dat de bijnaam „Manhattan de Maas" heeft gekregen, prestigieuze „Kop van behelst het gebied rond 1 loorweghaven, Binnenha len de Wilhelminapier, de wegens abonnee werving tijdens staking DEN HAAG De Nederlandse Dag blad Pers heeft het Algemeen Dagblad een boete opgelegd van 10.000 gulden wegens het werven van abonnees in Zeeland tijdens de staking van grafici in maart bij de Pro vinciale Zeeuwse Courant. Door het verspreiden van folders tijdens een staking overtrad het AD de interne afspraak binnen de NDP T>!> vroegere aanlegplaats van de schepen van de Holland Ame rika Lijn. In het gebied van ruim 120 hectare komen 4.500 nieuwe woningen, 250.000 vierkante meter kantoorruim te en 80 000 vierkante meter bedrijfsruimte. Daarnaast voorziet het plan in hotels, winkels, horeca, musea en toe- Door de bouw van een nieuwe brug over de Maas die direct aansluit op de Coolsingel in het hart van het huidige cen trum, de bouw van een nieuw metrostation en de aanleg van nieuwe wegen, wil het stads bestuur de Linker Maasoever „j bij het centrum trekken. In to taal is met de bouw 3,5 miljard gulden gemoeid. Het rijk zal via het mobiliteitsplan en sub sidie voor grote bouwlokaties 255 miljoen voor zijn rekening nemen en de gemeente Rotter dam betaalt 227 miljoen voor de ontwikkeling van de nieu we wijk. De rest van het geld moet komen van externe fi nanciers die grote belangstel ling tonen. Het is de bedoeling om met de bouw van de eerste woningen volgend jaar al te beginnen. Gisteren werd ook bekend dat Unilever nog dit jaar een nieuw hoofdkantoor gaat bou wen aan het Weena in de Maasstad. De 7.500 vierkante meter grond werd voor een re latief lage prijs - 11 miljoen gulden - gekocht van de ge meente omdat de multinatio nal de overkapping van een deel van de metro voor zijn re kening neemt. In de twee oude gebouwen van Unilever wordt de Hogeschool Rotterdam ge huisvest VERHUIZEN WIJST OP ONTEVREDENHEID NIJMEGEN Oudere weduwen die na de dood van hun man zijn ver huisd zijn vaker ongeluk kig en ontevreden. Meer dan andere vrouwen uit deze groep hebben ze het er moeilijk mee dat ze van hun kinderen minder steun krijgen dan ze ver wachten, terwijl het ook niet makkelijk blijkt con tacten in de nieuwe woon omgeving te leggen. Ze hebben het mede daar door meestal moeilijk met zichzelf. Dit blijkt uit een onderzoek van drs. N. Stevens naar de le vensomstandigheden van we duwen in de leeftijdsgroep tus sen de zestig en vijfenzeventig jaar. Ze hoopt op 23 mei hierop te promoveren aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen. Stevens heeft voor het onder zoek vijftig vrouwen die drie tot vijf jaar geleden hun echt genoot verloren uitvoerig ge ïnterviewd over hun leefsitua tie sindsdien. Het aantal weduwen in Neder land is de laatste twintig jaar sterk toegenomen. Meer dan de helft van de vrouwen bo ven de 65 jaar heeft haar man verloren. De verwachting is dat in het jaar 2000 nog eens vijf keer zoveel vrouwen we duwe zijn dan mannen we duwnaar. Dat betekent vol gens Stevens dat vrouwen zich moeten voorbereiden op een leven als alleenstaande vrouw. Van de groep ondervraagden blijkt 28 procent het heel goed te doen. „Ze hebben hun leven op een zeer bevredigende ma nier opnieuw ingevuld", aldus Stevens. Met 48 procent van de in het onderzoek benaderde vrouwen gaat het redelijk goed. Ze hebben nog enige heimwee naar hun man en het leven dat ze vroeger leidden, maar ze zijn toch in staat ge bleken hun huidige leven op een heel acceptabele wijze in houd te geven. Met 24 procent van de vrouwen ten slotte gaat het slecht. Ze zijn eenzaam, missen hun man en andere contacten en zijn ontevreden, aldus de bevindingen van Ste vens. Van groot belang voor het welbevinden van de weduwen is volgens de onderzoekster hun vermogen contacten met anderen te leggen. Het is. be nadrukt Stevens, dan ook van groot belang dat vrouwen tij dens hun huwelijk ook contac ten met anderen aanhouden. Vrouwen die ooit hebben ge werkt blijken makkelijker in staat die contacten te leggen en in stand te houden Ook vrouwen die een opleiding hebben gehad zijn beter in staat activiteiten buiten hun dagelijks leven te plannen. Daardoor kunnen ze volgens Stevens weer makkelijker vriendschappen buiten fami lieverband aangaan. Andere zaken die meespelen bij het geluksgevoel van de weduwen is hun gezondheids toestand en hun financiële si tuatie. Daardoor kunnens ze namelijk worden beperkt in hun mogelijkheden, zijn ze af hankelijker van anderen en is de kans groter dat ze daarin teleurgesteld worden. DEN HAAG CDA, VVD en PvdA willen we ten wat de rol is geweest van het ministerie van buitenlandse zaken en de Nederlandse ambassade in Griekenland in wat zij noemen de „de zaak Ellie van Kuijk". De Neder landse verpleegster, die zonder enige vorm van proces acht maanden in een Griekse cel had geze ten, kwam woensdag vrij. De Tweede-Kamerleden Weis glas (VVD), Soutendijk (CDA) en Stoffelen (PvdA) willen dat minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) spoedig in overleg treedt met de Griekse regering. Want zo'n schande lijke situatie mag niet meer voorkomen, vindt men. De ge vangenschap van Van Kuijk is niet te verenigen met de Euro pese Conventie tot Bescher ming van de Rechten van de Mens. Van den Broek moet verder uitleggen hoe de consulaire bijstand aan Ellie is geweest en hoe de contacten met de Griekse autoriteiten zijn verlo pen. Verder willen de drie we ten waaruit de consulaire bij stand aan Ellies ouders heeft bestaan toen zij in Grieken land waren, en hoe de contac ten met de familie-Van Kuijk in Nederland zijn verlopen. Dominee Een Nederlandse dominee brengt regelmatig bezoeken aan Nederlandse gevangenen in het buitenland. Toen deze in februari Griekenland be zocht, wist hij echter niet van de toen al vijf maanden duren de detentie van Van Kuijk, al dus de kamerleden. Zodoende heeft hij geen bezoek aan haar kunnen brengen. Van den Broek moet uitleggen waarom de dominee daarvan niet op de hoogte is gebracht. Ten slotte willen zij dat de minister laat uitzoeken of er nog meer Ne derlanders in vergelijkbare omstandigheden in een Griek se cel zitten. iiluskerk nodigt nerlid uit voor ichtje slapen' TERDAM CDA-ka- id mr. J. de Hoop Schef- welkom voor een nachtje 1s,n tufcsen de Syrische i itelingen in de Rotter- se Pauluskerk. Op deze er zou hij zich kunnen 1 bereiden op de tweede ronde van het debat in de Ka mer over de uitzetting van deze vluchtelingen, zo schrijft de Pauluskerk vandaag in een advertentie in het ochtendblad Trouw. De Pauluskerk verwijt het CDA-kamerlid een 'scheve schaats' te rijden met zijn steun aan het vluchtelingenbe leid van staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie). Volgens de Pauluskerk geeft het geen pas vluchtelingen onder het mom van een 'economisch vluchtmotief' weer over de grens te zetten. GOES CDA-lijsttrekker Lubbers presenteert zich wat al te zelfingenomen met zijn „solide stuk herstelbeleid" dat zijn kabinet heeft afgeleverd en waarvan de resultaten straks niet mogen wegspoelen. KNOLLEN „Lubbers vergeet dat het tege lijkertijd beleid is van onbe taalde rekeningen op essentië le onderdelen, die krijgt een volgend kabinet straks op het bord". D66-voorman Van Mierlo trok met deze woorden gisteren op een Euro-bijeen komst in Goes van leer tegen Lubbers' vaststelling 24 uur eerder in dezelfde Zeeuwse plaats, dat zijn karwei voor herstelbeleid op hoofdpunten klaar is gekomen. Het CDA voert wel de zorgza me samenleving hoog in het vaandel, maar dat staat in schril contrast met het feit dat „de ziekte van dit kabinet is dat er geen sprake was van zorgzaam bestuur. Wat dit ka binet samenbond was zorge loosheid, dat is de kwalitatieve schade van de afgelopen perio- Van Mierlo hekelde de wijze waarop sommige demissionai re bewindslieden over de rug van een nieuw kabinet heen voor hun eigen partij wel „een heel gemakkelijke verkie zingscampagne creëren". „Mi nister Van Dijk van binnen landse zaken bleek als vroege onderhandelaar deze week in eens toeschietelijk om de sala risachterstanden van het over heidspersoneel in te lopen. Dat kost wel even 2,8. miljard gul den. Het is toch merkwaardig als demissionaire ministers de achterstallige rekeningen van hun eigen beleid gaan presen teren als beloftes voor een nieuw beleid", viel Van Mierlo in IJssel Onder de brasem in de IJssel komt massale sterfte voor. Militairen van de genie, medewerkers J van Staats- j bosbeheer en de gemeente W IJsselmuiden p hebben gisteren Jp in de uiterwaarden van de IJssel al drie ton dode vis geborgen. Oorzaak van de uitzonderlijk grote vissterfte is zuurstofgebrek, die onder meer een gevolg is van het warme weer. Het snel bergen van de dode brasem is noodzakelijk om botulisme te voorkomen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3