I Sportclubs met schuld worden hard aangepakt STAD OMGEVING Leiden bankiert niet goed Zes jaar geëist voor overval postagentschap Een cadeau van formaat Brandje bij K O Tesselaar opent tankstation Kinderen terug op Noorderkring Boten uit Slaaghsioot gehaald I en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naa Haag. Ccicbc Qowuvnt VRIJDAG 19 MEI 1989 PAGINA 13 ndelijke actiebus Heerma naar Leiden leal akt DEN De manifestatie van het té Leiden Stopt Heerma van 22 in De Waag krijgt een vervolg, jonderdagavond 25 mei bezoekt idelijke actiebus Leiden in het jr van de landelijke actieweek, drieduizend ondertekende pe- de gezamenlijke verklaring het comité worden dan aange- n aan „Staatssecretaris Heer- Heerma wordt gespeeld door kende cabaretier Jan Willem erman, die op ludieke wijze zal 0 Wan op de Leidse protesten. .ntvangst van de nep-Heerma plaats tussen half acht en t voor acht 's avonds op de straat voor het Stadhuis. In het ïuis zullen vervolgens wethou- Tesselaar en de voorzitter van de Federatie van woningbouwcor poraties, de heer Van Rij de Leidse bezwaren aan de nep-Heerma toe lichten. Ook het standpunt van de Leidse gemeenteraad zal worden overhandigd. Het hoogtepunt van de landelijke actieweek heeft overigens plaats in Rotterdam. Op zaterdag 27 mei wordt een feestelijke manifestatie en een demonstratieve optocht door de stad gehouden. De vele duizen den petities tegen de nota Heerma worden overhandigd aan de leden van de Vaste Tweede Kamercom missie voor Volkshuisvesting. Bus- kaarten naar Rotterdam zijn tot ui terlijk maandag 22 mei verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn op de Bree- straat 117. De kaarten kosten een rijksdaalder. LEIDEN Dankzij snel ingrijpen door de brandweer is een brandje bij K O aan de Oude Vest gisteravond in de kiem gesmoord. Op een bordes van het gebouw van K O, aan de kant van de Caeciliastraat, was rond half twaalf brand onstaan in een hoeveelheid houtpulp. Toen de brandweer arriveerde hadden de gordijnen en een kozijn al vlam gevat. De brand was snel onder controle en de schade bleef beperkt. Vol gens de politie is de oorzaak van de brand waarschijn lijk dat de pulp is gaan broeien. Brandstichting wordt overigens niet uitgesloten. De politie heeft gisteravond rond kwart over acht een 60-jarige man uit zijn wo ning aan de Lodewijk van Deysselstraat gehaald. Uit de woning kwam rook en omwonenden dachten dat de woning in brand stond. Het bleek dat de man in slaap was gevallen, terwijl er een pan met vet op het vuur stond. Het oververhitte vet had voor de rookontwikke ling gezorgd. De gealarmeerde brandweer en EHD hoefden niet in actie te komen. WONINGCORPORATIES TEGEN RENTEVERLAGING GEMEENTE: LEIDEN De gemeente ont houdt jaarlijks een aanzienlijk bedrag aan de volkshuisves ting. Dat gebeurt als het voor stel aangenomen wordt om drie in plaats van twee procent rente bij te schrijven op de ge meentelijke fondsen en reser ves. Dat schrijft de Federatie van te Leiden en omstreken gevestigde woningcorporaties in een brief aan het college van B en W. De maatregel om minder rente bij te schrijven op de gemeen telijke fondsen is onderdeel van het Dekkingsplan Meerja- renbeeld 1990-1995 van de ge meente. Aan de hand van de in het dekkingsplan genoemde maatregelen, waaronder een verhoging van de onroerend- goedbelasting, wil de gemeente een structureel tekort van vier miljoen per jaar bestrijden. Dat is nodig om te voldoen aan de voorwaarden die het ministe rie van Binnenlandse Zaken gesteld heeft naar aanleiding van het voornemen van Lei den om per 1995 af te komen van de artikel 12-status. Arti kel 12-gemeenten staan onder financiële curatele van het rijk en krijgen extra geld van de rijksoverheid. De federatie heeft vooral prin cipiële bezwaren tegen de voorgestelde, administratieve, renteverlaging die het kopkos tenfonds treft. „Het gaat om een bedrag ter grootte van on geveer dertigduizend gulden. Het juiste bedrag is moeilijk te noemen omdat de som die het rijk jaarlijks naar de gemeente overmaakt voor de zogenaam de kopkosten varieert. Vorig jaar kreeg Leiden een ton voor het kopkostenfonds. Afgaande op dat bedrag gaat het om der tig mille die onthouden wordt aan de volkhuisvesting", aldus J.J. Boon van de federatie. Volgens hem is dit weliswaar geen heel erg hoog bedrag, „maar het is elk jaar een strijd om in de volkshuisvesting de eindjes aaneen te knopen. Vanuit dat standpunt bezien is het onterecht dat de rente ver laagd wordt. Wij stellen in deze brief dat de gemeente haar bankiersfunctie niet goed verricht. Ze krijgt geld van het rijk en moet dat goed beheren. Daar hoort bij dat er een be hoorlijke rente bijgeschreven wordt op het geld dat in het kopkostenfonds zit". Boon hoopt dat de brief de raadsle den maandag zal aanzetten dit onderdeel van het Dekkings plan te laten schrappen. it [etstocht 1 )eprovincie Zuid-holland iU oudt morgen in samen - 'v erking met de stichting tortief-Aktief een fiets- cht. Er kan gekozen igos )rden uit een tocht van of 40 km. Er zijn vijf rschillende startplaatsen diverse gemeenten. De chten beginnen tussen 00 en 14J0 uur. Nadere formatie is verkrijgbaar a070-116516. ommelmarkt evenementengroep van Herensingelkerk houdt orgen van 10.00 tot 16.00 ir een rommelmarkt. De •rk is gevestigd aan de irensingel 3 in Leiden, vond WETHOUDER: GEMEENTE GAAT ZICH MET FUSIES BEMOEIEN stichting Jazz-zolder )t House houdt morgen Leidse Jazzavond'. >n drietal formaties zul- 1 op dit mini-festival op- 'en. Liefhebbers van muziek kunnen van- W 21.00 uur terecht in het flllp 'aaggebouw op de Aal- V \rkt 21 in Leiden, ingo irna vals vereniging De R oorbumpers houdt zon- g een bingo in buurthuis Spoortje, Berhardkade Aanvang 14.00 uur. Eidio Gezondheid dio Gezondheid be- edt zondag aandacht i suikerziekte. Bij de IIP kte, een andere naam is '10 ibetes mellitus, wordt er '0/ het lichaam te weinig verkeerd samengestelde suline gemaakt. Insuline een hormoon die de eveelheid suiker in het oed regelt. Radio Ge- lllllll ndheid wordt iedere ndag van 10.30 tot 11.00 ir uitgezonden. Het pro- amma is te beluisteren 3 88.1 FM (kabel) en 5.7 FM (ether), on eert erkmans Wilskracht te/f zondag een concert de Leidse Hout. Wer- n van klassieke compo- sten worden afgewisseld et bekende melodieën t musicals en lichte mu- 'k. Het concert begint n 14.00 uur bij het thee- lisje. Overigens heeft de oep nog voor plaats voor uzikanten. Belangstel- nden kunnen bellen tiar telefoon 071-224204 071-210856. 'ingo e activiteitengroep van 'f Dienstencentrum Me- nwijk houdt maandag )n bingo, bedoeld voor -plussers. De bingo be nt om 14.00 uur in de ismolen 6. „Als de gemeente een bedrijf binnen haar stadgrenzen haalt, dan moet zij de conse quenties daarvqor aanvaarden en zich bij de opening laten vertegenwoordigen". Dit zei Leids wethouder D. Tesselaar gistermiddag bij de opening van een nieuw Total benzine station aan de Stevenshofdreef. Hij reageer de hiermee op een uitlating van mede-wet houder H. de la Mar, dié meende dat de aan wezigheid van Tesselaar in strijd was met het door de gemeente Leiden gevoerde anti- apartheidsbeleid. Het Franse bedrijf exploi teert in Zuid-Afrika een raffinaderij en levert goederen aan politie en leger. Total kwam twee jaar geleden met de ge meente Leiden overeen dat het bedrijf in de wijk Stevenshof een nieuw tankstation mocht plaatsen. De Franse firma betaalde hiervoor aan de gemeente een geldbedrag, een zoge naamde 'entrance-fee'. ,,Van dat geld heb ben diverse Leidse instellingen die dat geld hard nodig hebben, geprofiteerd", merkte Tesselaar op. Ook in Valkenburg werd giste ren, in aanwezigheid van burgemeester C. Sinke, een nieuw tankstation geopend. DEN HAAG „Een notoire overvaller", zo betitelde de of ficier van justitie gisteren een 23-jarige Rotterdammer. De man hoorde voor de Haagse rechtbank zes jaar gevangenis straf eisen voor zijn aandeel in overvallen op postagentschap pen in Den Haag en Leiden. Tegen twee andere medeplich tigen een 18-jarige Hage naar en een 34-jarige inwoner van Zoetermeer werd res pectievelijk drie jaar en drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. Eerder zijn al twee broers tot zes jaar veroordeeld voor hun betrok kenheid bij de overvallen. De Rotterdammer had meege daan aan zowel de overval op het PTT-kantoor aan de Dr. Schaepmanstraat in Den Haag op 7 november '88 als op het agentschap aan de Maresingel in Leiden een maand later. De totale buit bedroeg meer dan een ton. De 18-jarige Hagenaar was alleen actief geweest aan de Dr. Schaepmanstraat. In beide gevallen was de werk wijze identiek: onherkenbaar gemaakt door nylonkousen be dreigden zij de aanwezigen met vuurwapens. De uit Roe menië afkomstige Zoetermeer- der tenslotte had in Leiden als chauffeur van de vluchtauto gefungeerd. Officier van justitie mr. D. van de Broek noemde de 23-jarige een gevaarlijke man en een hopeloos geval. Deze Rotter dammer was al eerder tot vijf jaar cel veroordeeld wegens een overval. Hij wa^' echter ontsnapt en om aanmeld te ko men was hij weer te porren geweest voor de gewapende overvallen. Van de opbrengst kocht deze verdachte een auto. De 18-jarige aan heroïne ver slaafde Hagenaar werd door de bendeleiders op straat aan gesproken met de vraag of hij aan een overval wilde mee doen. Hij stemde onmiddellijk in en liet zich in een woning aan de Stuwstraat in zijn woonplaats bewapenen met een riot-gun. Officier mr. Van de Broek: „Dat zijn halve 1 nonnen. De bende van Nijvel heeft ze ook gebruikt". De statenloze Roemeen had chauffeur opgetreden om een schuld in te lossen die hij had gemaakt met het kopen van drugs. Na het karwei kreeg hij 2100 gulden en een blanco pas poort, dat hij vervalste en bruikte op zijn reizen naar het buitenland. Behalve deze fei ten was hij in februari '88 op de Afrikaweg in Zoetermeer gesnapt, toen hij onder invloed een auto bestuurde. Verder werd hem nog de diefstal van girobetaalkaarten ten laste ge legd. De officier van justitie eiste niet alleen een gevange nisstraf van drie jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, maar ook ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende ne gen maanden. Uitspraak 1 juni. DEN HAAG/LEIDEN Mr. C.J. van Zeben heeft vandaag besloten om twee kinderen te rug te sturen naar de school De Noorderkring. Voor de oudste zoon moet een andere school worden gezocht. De moeder van drie leerlingen die van De Noorderkring werden verwijderd, had de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State giste ren gevraagd om de verwijde ring ongedaan te maken. De leerlingen werden in maart van school gestuurd omdat hun gedrag aanleiding gaf tot allerlei problemen en omdat de reactie van de ouders door de leerkrachten als bedreigend werd ervaren. De moeder van de leerlingen had via een spoedprocedure gevraagd het besluit van bur gemeester en wethouders om de drie leerlingen van de openbare basisschool te ver wijderen, op te heffen. Giste ren, tijdens de zitting bij de Raad van State, werd door de raadsman van de moeder een compromisvoorstel gedaan: voor de oudste zoon zal een andere school worden gezocht, maar de twee andere kinderen zouden op De Noorderkring terug moeten kunnen keren. Staatsraad Van Zeben stemde vandaag met dit compromis voorstel in. De aangifte van mishandeling van de oudste zoon door een van de leerkrachten, wordt in getrokken. Zijn vader had daar begin maart bij de politie aangifte van gedaan. Aan het weer toelaten van de twee kinderen moet eerst een ge sprek tussen ouders en school vooraf gaan. Daarin moeten alle problemen uit het verle den uitgepraat worden. Ook moet er een gesprek gevoerd worden tussen de school en de inspectie van onderwijs. Mevrouw E.Q. Hesselink, in- spectrice voor het onderwijs in Leiden, liet gisteren tijdens de zitting merken weinig ver trouwen te hebben in deze op lossing. „Er is in het verleden al zoveel gepraat. Het vertrou wen van de leerkrachten in de ouders is weg. Hun houding is in het verleden toch als be dreigend ervaren". Staatsraad mr. C.J. van Zeben ging met de voorgestelde op lossing mee, omdat door het vertrek van de oudste zoon toch een deel van de proble men wordt opgelost. Uit een rapport van de school begeleidingsdienst Rijnland blijkt overigens dat de oudste zoon niet thuishoort op een school voor zeer moeilijk op voedbare kinderen. Hesselink liet weten dat dit ook nooit is gesteld; wel dat de problemen veroorzaakt worden door zijn gedrag in de klas. Teksten Ferré in kunst verbeeld LEIDEN In de foyer van de Leidse Schouwburg is vanaf vandaag een expositie te zien van de Friese kunstenaar Wim Bors. De tentoonstelling wordt gehouden ter gelegenheid van het concert dat Leo Ferré op vrijdag 26 mei in de Leidse Schouwburg geeft. Te zien zijn prenten en pastels die geïnspi reerd zijn op teksten van Ferré. De werken van Bors zijn in nauw overleg met de zanger tot stand gekomen. De tentoonstel ling duurt tot en met 26 mei. Gezondheidscentrum Stevenshof verhuist LEIDEN Het Gezondheidscentrum Stevenshof (WGC) be trekt maandag een nieuw onderkomen. Het WGC wordt geves tigd op het Ina Boudier-Bakkerplein 3, naast de apotheek. Deze vestiging is slechts tijdelijk want het WGC gaat volgend jaar, sa men met de apotheek, opnieuw verhuizen naar het winkelcen trum Stevensbloem. JJLEIDEN Sportvereni- gingen die een betalings achterstand bij de ge- ieente Leiden hebben n deze niet meer kun- en voldoen, zullen met ingang van 1990 mogelijk 40-2; van hun accommodaties worden geweerd. Dit maakte wethouder D. Tesselaar van sportza kken, gisteravond na af loop van een ledenverga dering van de Leidse Sportfederatie (LSF) dui- sr deliik- („Als gemeente zijn wij in het verleden te lankmoedig ge weest en moeten dat nu bij sturen. Met de betalingsmo- raal is het duidelijk niet goed gesteld", aldus Tesselaar. Cij fers maakten dat gisteren ook duidelijk. Zo liet de wet houder weten dat 4 van de 17 voetbalverenigingen in beta lingsmoeilijkheden verkeren, terwijl dit aantal in de 'natte sport' (zwemverenigingen) meer dan vijftig procent be draagt. „De tijd is dan ook aangebroken dat de gemeen te zich moet gaan bemoeien met fusies van verenigingen. En dat zal met harde hand dienen te gebeuren", voor spelde de weth.mder. In een terugblik op de afge lopen vijftien jaar zei Tesse laar voorts dat het maar een duffe boel in de sport is ge worden. Als voorbeeld bracht hij daarbij het kader ter spra ke. „Als je kijkt naar de be sturen, dan zie je altijd de zelfde gezichten", aldus Tes selaar. Hij vond dan ook dat de sportwereld nodig aan nieuw elan toe is. „Doe je dat niet, dan raak je in de ver sukkeling", waarschuwde hij zijn toehoorders. Tesselaar pleitte daarom onder meer voor een professionelere aan pak van de bedrijfsvoering bij de sportverenigingen. De aanpak van nu noemde hij uit de tijd. Daarnaast bracht hij ook de privatisering van sportaccommodaties ter spra ke. Tesselaar voelt er veel voor om bijvoorbeeld de ten nisparken in beheer over te dnagen aan de verenigingen. „Dat afstoten is dan bedoeld om andere sporten in stand te houden". Zo legt de ge meente Leiden nu gemiddeld 400.000 gulden op het zwem men toe. „Er dienen accent verschuivingen plaats te vin den", aldus Tesselaar. Mislukking Eerder op de avond was tij dens de ledenvergadering van de LSF duidelijk gewor den dat een enquete om te komen tot een nieuwe nota voor een sportbeleid in Lei den niet het gewenste reslu- taat had opgeleverd. De res pons van de verenigingen was dermate dat van een mislukking kan worden ge sproken. De LSF zal de en quete nu eerst gaan herzien. Tijdens de vergadering nam Carl Pries afscheid als voor zitter van de LSF, omdat hij naar zijn zeggen geen tijd meer heeft en zijn inzet na zeven jaar aan slijtage onder hevig is geworden. Als twee de (zaterdag werd de eerste uitgereikt aan mevrouw Ro- zier) kreeg hij uit handen van secretaris Jan Schouten een nieuw ontworpen erepla- quette van de LSF overhan digd. Meer ouderen bellen THD LEIDEN Er bellen steeds meer ouderen naar de Telefo nische Hulpdienst. Het aantal jongeren dat belt, neemt daar entegen af. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1988. De jon geren bellen waarschijnlijk minder vanwege de grote be kendheid van de Kinder- en Jongerentelefoon. Ondanks de vele speciale telefoonlijnen en de 24-uurs bereikbaarheid van het maatschappelijk werk, blijft het aantal bellers naar de hulpdienst constant. Bijna 6300 mensen belden vorig jaar naar de dienst. De gesprekken gin gen vooral over eenzaamheid en depressiviteit, relatie-, sek suele- en financiële proble men. Door de 06-lijnen is het aantal mensen dat belt om op gewonden te raken iets afge nomen. Toch waren het vorig jaar ruim vierhonderd bellers. Nu de provincie de financie ring van de telefonische hulp dienst heeft overgenomen, is het voortbestaan voorlopig verzekerd. De firma Hoogduin heeft gis termorgen twee boten verwij derd uit de Slaaghsioot. Een van de boten was een kajuit- jacht van ongeveer 4 meter lengte. Voor het takelen was alleen bekend dat er een op bouw van een kajuitjacht lag. Bij het tillen bleek de boot zelf nog onder die opbouw te zitten. Van de andere boot was alleen bekend dat die er lag, niet hoe groot het ge vaarte was. Beide vaartuigen werden zonder problemen uit het water gehaald. De tvyee boten waren de eer sten van een serie van drie, die gisteren en vandaag in opdracht van de gemeente uit de Slaaghsioot en de Veenwatering getakeld wer den. De laatste boot was een roeiboot. De eigenaren had den tot vorige week woens dag de gelegenheid om hun vaartuig zelf te verwijderen. Het was de derde keer dat er dit jaar gezonken vaartuigen verwijderd werden. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13