f „Aanval op Smit-Kroes verkeerd getimed" I Kamer nog veel is lonend werk verzetten Havo in tijdnood bij Nederlands Joodse kinderen niet bij NCRV Boeken uit Bareelona op het beeldscherm „Anne Frankhuis wordt kijkdoos" VOORHOEVE ERKENT: Opsporen Kabinet wil met crimineel vermogen Sail Amsterdam^; professioneler en ruimer van opzeF BINNENLAND toidóe Commit DONDERDAG 18 MEI 1989 PA( HILVERSUM De redactie van de NCRV-tv-rubriek „Getijden" mist zater dag joodse kinderen voor het discussie programma over het joodse, christelijke, hindoestaanse en islamitische geloof. De nieuwe rabbijn van de Nederlandse Israëlitische hoofdsynagoge Frank Lewis heeft de toezegging tot deelname inge trokken. Hij vreest dat joodse kinderen zullen wor den beïnvloed en doelwit worden voor bekering. De NCRV zegt van haar kant in deze kwestie uitermate behoedzaam te zijn op getreden, in de sfeer van het programma. TILBURG In samenwerking met de computergigant Digital Equipment uit Utrecht wil de Katholieke Univer siteit Brabant (KUB) medio 1991 de nieuwbouw realiseren van een 45 mil joen gulden kostende „bibliotheek van de toekomst". De geavanceerde bieb, volgens de initiatiefnemers de mo dernste van Nederland, fungeert als proeftuin voor Europa en gaat ruimte bieden aan duizend studieplaatsen. Van de duizend studieplaatsen wor den er 750 uitgerust met de nieuwste informaticavoorziening: het pilotsys- teem. De computer fungeert daarin als geautomatiseerde catalogus die de gebruiker meedeelt hoeveel boeken er over een bepaald onderwerp op de planken staan en waar ze te vinden zijn. In het nieuwe systeem krijgt de ge bruiker bovendien de mogelijkheid de inhoud van alle boeken, tijdschriften of beeldmateriaal bij alle andere aan gesloten biblitheken en databanken via het scherm te bestuderen en even tueel te bewerken. Dit pilotsysteem heeft „grensoverschrijdende mogelijk heden". Zo is het mogelijk dat een willékeurig stukje tekst uit een boek van de universiteitsbibliotheek van Bareelona direct via het beeldscherm wordt ingepast in de scriptie van de Tilburgse student. De scriptie kan hij vervolgens vormgeven met een, in hetzelfde systeem geïntegreerde desk top publisher. Grootste voordeel van het nieuwe systeem is de snelheid waarmee informatie kan worden ge vonden. Voor het zover is, zal eerst al het aan wezige materiaal in de databank moeten worden gezet. Letter voor let ter zullen alle boeken, tijdschriften en het aanwezig beeldmateriaal in het Tilburgse universiteitsgebouw geauto matiseerd worden ingelezen en opge slagen. Over enkele jaren zullen ook andere bibliotheken in binnen- en buitenland binnen het systeem op roepbaar zijn. Twee buitenlandse uni versiteiten (Bareelona en Patras, Griekenland) hebben al interesse ge toond. AMSTERDAM Heemschut, de vereniging die ij vert voor het behoud van cultuurmonumenten, heeft zich achter de tegenstanders van de verbou wing van het Anne Frankhuis in Amsterdam ge schaard. „Onaanvaardbaar", noemt de bond de plannen in een brief aan het college van b en w Eerder lieten ook omwonenden en historici zich zeer negatief uit over de uitbreiding zoals de Anne Frankhuisstichting voor ogen staat. Het plan is in gegeven door ruimtegebrek. Ook is de veiligheid in het gedrang door de drommen toeristen die door de kleine ruimten van het huis schuifelen. Het plan gaat onder meer uit van een uitbreiding van het huis door een verzonken zaal in de tuin. Heemschut vreest echter dat het huis wordt gere duceerd tot een „los element in een levensvreemde omgeving en zal verworden tot een kijkdoos". Nachtvluchten biL Maastricht niet st<f DEN HAAG De kans dat 01 Pv den van „Maastricht Airport"M™ wakker worden door opstijf landende vliegtuigen is zeer J1 dus een onderzoek van een inl a® bureau en de Katholieke Uir Nijmegen. Hun rapport is gistf geboden aan de kamercommif U1 verkeer en waterstaat en miliP De directie van vliegveld M1" had om zo'n onderzoek gevraap— zij al jaren probeert toesten krijgen voor uitbreiding van D haven met een nieuwe starthi-P daar af zouden nachtvluchtei worden uitgevoerd. De weersti tegen is echter groot. Het volg binet moet een besluit nemeD aanleg. Defensie verl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Joris Voorhoeve heeft gisteren in een vergadering van de VVD-fractie erkend dat zijn aanval op minister Smit-Kroes in elk geval qua timing volkomen verkeerd was. De fractie voorzitter zei dit tijdens een discussie over het krante-interview, waarin hij vorige week de VVD- bewindsvrouwe de schuld gaf van de val van het ka- Joris Voorhoeve foto: milan konvalinka binet. Sommige liberalen zeiden na afloop dat 'er in jaren niet zo'n harde kri tiek was geleverd op de fractievoorzitter'. Voorhoeve had het krante-in terview zelf als punt één op de agenda geplaatst. Hij wilde per se niet de indruk wekken dat een discussie over deze zaak hem niet welgevallig was. Zo als verwacht verweten ver scheidene fractieleden hun voorzitter een inconsequent beleid. De ene dag verklaarde Voorhoeve op de televisie dat hij Smit-Kroes dringend ver zocht had in de politiek te blij ven en de volgende dag gaf hij haar in een ochtendblad de schuld van de kabinetscrisis. Over het waarom van Voor hoeves aanval is in de fractie eigenlijk niet gepraat. „Ach, dat was iedereen wel duide lijk", zei een liberaal kamerlid na afloop. Hij doelde erop dat de VVD-fractie het minister Smit-Kroes 'zeer kwalijk' neemt dat zij de fractie heeft afgeschilderd als een stel laffe struisvogels, die als het gaat om het milieu liever de kop in het zand steken dan de han den uit de mouwen. Boven dien verwijt men Smit-Kroes de indruk te hebben gewekt vanwege het milieu uit de po litiek te stappen, terwijl zij vo rig jaar oktober al zou hebben laten weten dat ze zich niet nog eens herkiesbaar zou stel len. Voorhoeve verklaarde dit gisteren nog eens met grote nadruk in de vergadering met zijn fractie. De voorzitter weersprak niet dat zijn aanval op Smit-Kroes strijdig was met de feiten. Het was namelijk niet- de minister van verkeer en waterstaat maar de minister van finan ciën (de CDA'er Ruding) die zijn veto had uitgesproken over een andere, door de VVD-fractie voorgestelde fi nanciering van het Nationaal Milieubeleidsplan. Voorhoeve gelooft niet dat hij door een van de eigen ministers met op zet verkeerd is voorgelicht. Er was alleen sprake geweest van een 'onvolledige' voorlichting, aldus Voorhoeve. De fractievoorzitter weigerde pertinent te zeggen welke van de VVD-ministers hem had geïnformeerd. Sommigen in de VVD-fractie denken dat het milieuminister Nijpels is geweest die opzettelijk zijn col lega Smit-Kroes bij Voorhoeve verdacht heeft gemaakt, om zo zijn eigen straatje schoon te vegen. In de fractievergade ring kwam Nijpels ook om an dere reden ter sprake. De VVD waardeert het allerminst dat de minister „zich nota bene op zijn eigen gebied heeft laten overvleugelen door Lub bers". Voorhoeve kreeg het dringende advies zaterdag op de bijzondere partijraad van de VVD in Bussum man en paard te noemen over zijn be leid voor, tijdens en na de ka binetscrisis. twee fregattet aan Indonesi' DEN HAAG twee fregatten uit i Speykklasse van de B ke Marine zijn verk Indonesië. Met de vei] de Evertsen en (A/ Sweers is, inclusief r| K len, opleidingen en g onderhoudsbeurt v. overdracht, 179 miljof, gemoeid. Ons land schepen uit bezuinin^HS gingen af. Met de aarie de twee schepen heap donesische marine d^ king gekregen over schepen uit de Van Sr se. De eerste vier^' werden in de periodtan overgedragen. da, bij TILBURG Het is niet noodzakelijk de wetge ving op te rekken om cri minelen hun uit kwade zaken verkregen vermo gen af te nemen. Minister Korthals-Altes heeft een dergelijke oprekking wel in petto, maar een experi ment van justitie in Eind hoven toont aan dat de huidige wetgeving vol doende mogelijkheden biedt. Dit brengt een groep van dertien wetenschappers van de Katholieke Universiteit Brabant naar voren in hun gisteren verschenen boek 'Voordeelsontneming in het strafrecht'. In Eindhoven heeft de politie 900.000 gul den uitgetrokken voor de vorming van speciale teams die crimineel verkregen ver mogen opsporen en de 'eige naars' ervan bij het openbaar ministerie afleveren, waarna strafvervolging kan worden ingezet en de rechter boetes op kan leggen. Volgens de Brabantse onderzoekers blijkt deze speciale aanpak vruchten af te werpen; de kosten van negen ton wor den in Eindhoven ruim schoots terugverdiend. Het is daarom niet nodig en bovendien uit princi pes van rechtbetrachting on wenselijk om de wettelij ke mogelijkheden tot het kaalplukken van criminelen uit te breiden, aldus de on derzoekers. Zij storen zich met name aan het plan van minister Korthals-Altes om in sommige gevallen on danks vrijspraak een terug betaling te vorderen en om criminelen niet alleen te be boeten voor de zaak waar voor de rechter hen veroor deelt, maar ook voor zaken waarvoor zij niet gestraft worden; zogenaamde „soort gelijke strafbare feiten". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het aan premier Lubbers ligt zal de Tweede Kamer in de demissionaire periode van het kabinet nog een groot aantal wetsontwer pen moeten afhandelen. In een brief die de pre mier gisteren naar de Ka mer zond, worden enkele tientallen onderwerpen opgesomd. Volgens Lub bers gaat het om urgente zaken die niet tot na de formatie van het nieuwe kabinet kunnen blijven liggen. De premier tekent hierbij aan dat het natuurlijk aan het par lement zelf is om een oordeel over de behandeling van wets voorstellen te geven. Het de missionaire kabinet vindt het noodzakelijk dat in elk geval onderwerpen die voortvloeien uit wettelijke-, internationale- of EG-verplichtingen nog dit jaar in de Tweede Kamer wor den behandeld. Op het lijstje van het kabinet komt een aantal politiek ge voelige onderwerpen voor waarvan het nog maar de vraag is of de Kamer tot be handeling zal overgaan. Het betreft onder meer de wijzi ging van de Mediawet in ver band met grensoverschrijden de televisie-uitzendingen, het ontwerp arbeidsvoorzienin- genwet, de vereenvoudiging van de wet studiefinanciering en de voorstellen om belasting te gaan heffen op overreserves van verzekeringsmaatschap pijen en pensioenfondsen. Andere onderwerpen die vol gens het kabinet geen uitstel dulden zijn onder meer: wijzi ging van de wet Vermeend- /Moor in verband met wer kervaringsplaatsen, de wet verplaatsing mestproduktie, de tijdelijke wet capaciteitsreduc tie ziekenhuizen, verhoging van de accijnzen op diesel en LPG, de paspoortwet, uitbrei ding van de reclamezendtijd, bouw van de stormvloedke ring Nieuwe Waterweg, af schaffing van de fiscale af trekbaarheid van geldboetes, de wet consumentenkrediet, wijziging van de colportage wet, de wet structurele sane ring binnenvaart en de wet politieregisters. Regering: 10 jaar graf rust handhaven DEN HAAG De huidige termijn van grafrust van tien jaar moet worden gehandhaafd. Dat stelt het kabinet in een voorstel tot wijziging van de nieuwe wet op de lijkbezorging dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend. De 'regering komt hiermee tegemoet aan bezwaren van de Eerste Kamer tegen het wets voorstel De nieuwe wet bevatte op wens van de Tweede Kamer het voorstel de termijn van grafrust op 20 jaar te stellen. Op dit moment mag een graf niet eerder dan na 10 jaar worden ge ruimd. Vorig jaar bleek echter dat de Eerste Kamer de termijn van 20 jaar te lang vond. NOS stopt wekelijkse uitzending met Lubbers HILVERSUM De komende maanden zal de NOS geen weke lijks gesprek met de minister-president uitzenden. De omroep heeft hiertoe in overleg met de Rijksvoorlichtingsdienst beslo ten. Als reden geldt de demissionaire status van het kabinet- Lubbers, de Europese verkiezingen van 15 juni en de campagne voor de vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer op 6 september. De premier was zelf eveneens voorstander van het opschorten van de wekélijkse uitzending. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL AMSTERDAM Sail Am sterdam belooft in 1990 weer een groots schouwspel te wor den, waarbij van 9 tot en met 14 augustus in de Amsterdam se IJhaven meer dan vier mil joen bezoekers worden ver wacht. Die kunnen zich dan vergapen aan een vloot van honderden deelnemende zeil schepen, waaronder de reus achtige windjammers en de traditionele Nederlandse vloot van onder meer platbodems. Op een bijeenkomst gisteren in Amsterdam legde het bestuur van de stichting Sail Amster dam uit dat in 1990, de vierde keer dat Sail Amsterdam wordt gehouden, de leiding een meer professioneel karak ter krijgt. Niet langer een or ganisatie die bestaat uit men sen die door de gemeente Am- ;ets sterdam worden vittrr maar een professional geleid door directeur |wi] M. Key. Zij verklaartvor voor gewaakt wordt-raó Amsterdam uitmondizul groot commercieel fd z IJhaven zal daartopag Sail Amsterdam woriet sloten voor scheep ka keer dat niet besch hj een bepaalde wimj on name wil de organisjist mee het aantal partder terugdringen. Het Jn wordt in 1990 uitgebri te noordoever van de L ee toe heeft de organisathur zegging van twee t n mers om Sail AmsteWV te doen: de Sovjetj m Kruzensjtern en de 1 Amerigo Vespucci, den v zeilgetuigde schepen ;n reld. pel ief Bijzonder™ regelingef™ buitenland leerling :ers tiel NIJMEGEN Buif"'. jongeren die doen, kunnen onffen tijd dat ze in Nederlar een beroep doen op eL"a zondere regelingen. j„0 om het verlengen vaij n mentijd met maxima^ minuten, het gebruiku^ Nederlands woordenLr een aangepaste normr e betrekking tot spel- eiva. ten. Dit is te dankei oplettendheid van ee in Nijmegen die een IJT ling vond in het ei V* sluit en de richtlijnen Volgens de richtlijnejffljj de faciliteiten alleen U|p tenlandse jongeren, ,Jr?i sief het examenjaar lij; of minder onderwijst gevolgd in Nederlajji examenbesluit da^v heeft het slechts oveijHj landse jongeren". Djj wijsinspectie erkend duidelijkheid en bep scholen zich op dit het besluit in plaats de richtlijnen moeter tekst voor het einde: tijn. Hoewel de leerliP het St. Janscollege Haag niet zo veel Cit den gelezen, was de volgens docent A. val vering toch goed te d<?n*v dat vereiste volgens Y® een grote nauwk#r"' „Want bij slordig rur stond de kans op er fouten". Te voet In Amsterdam gaan zelfs prinsen te voet. Het heeft niet zo veel te maken met een republikeinse instelling van de bewoners, maar veeleer met het vastlopen van het verkeer. Gisteren ondervond prins Claus dit. Voor zijn bezoek aan Amnesty International moest hij zijn auto uit om het laatste stuk lopend af te leggen. foto: anp DEN HAAG De circa 230.000 eindexamenklan ten van het lbo, mavo, havo en vwo beleefden gisteren hun vuurdoop. In de anders zo rumoerige schoolgebouwen, sluipen de komende weken de la gere klassen op hun tenen door gang. Want de kan didaten, die zich in gym lokaal of aula aan lange rijen tafeltjes over het ge vreesde centraal schrifte lijk buigen, mogen vooral niet gestoord worden. Er staat ook heel wat op het spel. Want er mag maar in één vak herexamen worden ge daan (op 16 juni). Lukt dat niet, dan moeten de leerlingen een jaar wachten. Elk jaar zijn er meevallers bij het eindexa men, maar... ook tegenvallers. Zoals gisteren de Nederlandse tekstverklaring voor de havo over het overigens aanspre kende onderwerp „spijbelen" Volgens een ijlings gehouden enquête door het onderzoeks bureau van Maurice de Hond bleek dit gisteren het moeilijk ste vak. En ook de heer N. Spitzen, leraar Nederlands aan het Westlandcollege in Naald wijk, sprak van een pittig exa men. „Het was op zich wel een goede tekst, maar er stond nogal wat wetenschappelijk taalgebruik in en er waren veel vragen. Daardoor hadden de leerlingen -vooral moeite om op tijd klaar te zijn". Een zucht van verlichting slaakten de vwo-leerlingen na afloop van hun Nederlandse samenvatting van een tekst van auteur mr. M. Bovens over „klokkeluiden" ofwel verklikken. Klokkeluiden be tekent in dit verband dat een medewerker aan de bel trekt over mistoestanden in een be drijf. Omdat de organisatie soms helemaal is vastgelopen, probeert hij er nog wat aan te doen door de vuile was buiten te hangen. De auteur pleit voor een wettelijke bescher ming van „klokkeluiders". Geen fratsen „Ze halen op het eindexamen gelukkig geen rare fratsen met ons uit, was zo ongeveer stem ming", vertelt mevrouw M. Broodbakker, lerares Neder- Deze havo-leerlingen van het Erasmuscollege in Zoetermeer moesten er gisteren toch echt aan geloven. Gezeten aan lange rijen tafeltjes begonnen zij aan hun opgaven op de eerste dag van het centraal schriftelijk eindexamen. foto- dijkstra lingen het idee dat er meer achter zat. Het was beter ge weest de vragen uit te splitsen naar deelvragen". Bij het handvaardigheidsgedeelte werd gevraagd naar technie ken. Leerlingen moesten bij voorbeeld van een bronsplas tiek zeggen hoe het tot stand was gekomen. „Daar was de vraagstelling veel beter, veel specifieker". Handelsweten schappen en recht voor de havo was „goed te maken", al dus D. Zwikker van hét Lucas College in Voorschoten. Door het gebruikelijk vele reken werk werd door de meesten de volle drie uur benut. Volgens Zwikker sloten de opgaven goed aan bij wat de leerlingen op school hadden gehad. „Ik had inderdaad verwacht dat er een vraag als opgave 4 over marketing tussen zou zitten. Daarentegen zat er geen opga ve bij over financiering van de onderneming". Cicero Een gedeelte uit een redevoe ring van Cicero vormde de lands aan het Bonaventuracol- lege in Leiden. „En dat is be langrijk zo aan het begin van het eindexamen". Volgens haar vonden de leerlingen het een prettige tekst. En dat had volgens haar alles te maken met de glasheldere structuur van het verhaal. „Daar staat tegenover dat de tekst een ze kere saaiheid had. waardoor je hem waarschijnlijk niet zou uitlezen, als je hem zomaar er gens in een tijdschrift zou zien staan". Ook de mavo-leerlingen (D-ni- veau) kwamen gisteren met hun leesvaardigheid Neder lands (tekstverklaring) niet voor verrassingen te staan. Volgens Broodbakker sprak het onderwerp twee teksten over sport in de middeleeuwen en voetbal(vandalisme) de eindexamenkandidaten bijzon der aan. „Ze waren heel en thousiast over het onderwerp, ook de meisjes. En hadden niet het gevoel overvallen te wor den". Na de twee teksten volg den nog drie kleine fragmen ten over voetbalvandalisme. Ook het C-examen van de mavo stond in het teken van sport en voetbal. Eén tekst („sport in de middeleeuwen") kwam overeen met die van het D-niveau. Voor beide ni veaus moesten 35 meerkeuze vragen en 8 open vragen be antwoord worden. Teleurgesteld In de expressievakken doen maar weinig leerlingen exa men. Op het St. Maartenscolle- ge in Voorburg waren het er welgeteld zes. Het centraal schriftelijk bestaat uit een al gemeen deel (met vragen over bijvoorbeeld compositie en kleurstelling van kunstwer ken) en een specifiek deel voor handvaardigheid, teke nen of textiele werkvormen. De handvaardigheidleraar van het Maartenscollege, J'. Nij- kamp, typeerde het algemene gedeelte als eenvoudig, maar toch waren de kandidaten vol gens hem achteraf teleurge steld. „Dat kwam omdat de vragen niet altijd even duide lijk waren. Het was niet duide lijk wat men precies wilde we ten. Daardoor hadden de leer- htl ooh. hèflli het hoofd ra krenken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4