udenten willen gesprek et regering live op tv -ADERDEN HONGERSTAKERS ONWEL GERAAKT l'iden Boeynants weet ts van staatsgreep Libanezen veroordelen moord op moslimleider Dinka's in Zuid-Sudan voeren hopeloze strijd tegen natuur GENLAND CcidócSoutmit WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 5 d gedood bij ^htpoging Bij een vluchtpoging naar ania pn via een Tsjechoslowaakse eloped is gisteren een 9-jarig jon- name het leven gekomen en zijn end yd anderen gewond geraakt. jbberi1 ^et Tsjechoslowaakse pers- igiersCTK gemeld. Volgens het 'omrjöu probeerden zeven Oost- in de'met hun wagen door een Ie in ^ng bij de Tsjechoslowaaks- an lape grenspost bij Strazny te De poor niet nader aangeduide aak Verongelukten zij daarbij. De /lucNon8en ovei"leed ter plaatse. ujteilevenden werden door de r noo°waa^se grensbewakers af- Explosie bij brug in Oost-Suriname PARAMARIBO Op de brug van Ricanau, een doi^a tussen Moengo en Albina in Oost-Suriname, heeft zich gisteren een incident voorgedaan met een militair voertuig. Dat heeft land machtcommandant Badrissein Sital in Paramaribo verklaard. Volgens Si- tal hebben „terroristen" een lading explosieven onder de brug tot ont ploffing gebracht toen het militaire voertuig er vlak bij was. Het is niet duidelijk of de brug hierdoor is ver nield. Zes van de acht militairen die in het voertuig zaten wisten onge deerd te ontkomen, ondanks zware beschietingen De twee anderen wor den vermist en het is volgens Sital niet uitgesloten dat ze zijn gegijzeld. Anti - apartheidstrijdster Helen Suzman uit politiek JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse anti-apartheidstrijdster Helen Suzman trekt zich in september terugtrekt uit de politiek. De 71-jarige Suzman heeft 36 jaar in het parlement gezeten. Zij was het parlementslid met de langste staat van dienst. Van 1961 tot 1974 was zij de enige blanke volksvertegenwoordiger die op kwam voor de rechten van de zwarte meerderheid. Op 6 september worden nieuwe algemene verkiezingen gehouden voor de drie parlementskamers van blan ken, Aziaten en kleurlingen. Suzman liet weten dat zij zich daarvoor niet meer ver kiesbaar zal stellen, omdat zij vindt dat het tijd wordt dat haar rol door een jonge re collega wordt overgenomen. Directeur Russische staats-tv vervangen MOSKOU In de Sovjetunie is de directeur van de staatstelevisie, Alexander Axjonow, vervangen. Hij was in opspraak geraakt omdat hij in een directe uitzending had voorge steld het lijk van Lenin uit het mau soleum op het Rode Plein te halen en hem elders te begraven. Axjonow had bij de partijleiding al officieel zijn verontschuldigingen aangeboden, maar kon daarmee de al aangerichte schade niet meer ongedaan maken. Het voorstel om de stichter van de Sovjetunie, die met religieuze eerbied wordt behandeld, uit zijn glazen kist te halen en te begraven werd door velen met afschuw verworpen en werd door de partij „onzedelijk" ge noemd. VS willen uitlevering zakenman Kashoggi NEW YORK De Amerikaanse Justitie heeft Zwitserland een ver zoek gestuurd tot uitlevering van de Saudische zakenman Adnan Kashog gi. Multi-miljonair Kashoggi is vorige maand op verzoek van de Ameri kaanse autoriteiten in een hotel in Bern gearresteerd en zit sindsdien in de gevangenis. Hij wordt ervan ver dacht onder één hoedje te hebben ge speeld met de Filipijnse ex-dictator Marcos om te voorkomen, dat beslag zou worden gelegd op onroerend goed van het echtpaar in New York. Ook zou hij Amerikaanse banken hebben bedrogen voor een bedrag van 165 miljoen dollar. i de voorpagina) f. De demon- die al dagenlang |n van de Hemelse i het centrum van lese hoofdstad Pe- Jet houden, zijn al- |t meer uitsluitend Vanmorgen Irbeiders, hotelper- journalisten en bedewerkers van lies zich aan bij de I mensen, die naar trokken. J|lein betuigen zij hun n de harde kern van ieduizend studenten, jf dagen in hongersta- serf' énkele honderden nkcti ziJn al bevangen ge- Sr de nachtelijke kou- verw' smorende hitte van 1 Hun plaatsen worden F(^teeds door nieuwe akers ingenomen. en-studenten en art- 'en in een tent op het li noodhospitaal inge- de hongerstakers me- te staan. Met behulp I T"ïose en Z0Ut"0Pl°ss'n" l IJden degenen die bui- /ustzijn zijn geraakt jgebracht. Meer dan derd ernstigere geval- k-oging, zonnesteek of g) zijn in ziekenhui- ing pomen. n d in steun riteit,ep van partijleider nd- yang van vannacht, Eerste hulp voor een van de hongerstakende studenten die on wel is geraakt op het Plein van de Hemelse Vrede. FOTO: AP Gorbatsjov wil ook in Oosten ontwapenen PEKING Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft op de derde dag van zijn bezoek aan Peking voor gesteld de grens tussen beide landen te demilita riseren. Hij sprak tot een gehoor van Chinese aca demici in de Grote Hal van het Volk. Hij vertel de dat besloten was om dit jaar en het volgend jaar in totaal 200.000 man aan in Azië gestationeer de Sovjet-troepen terug te trekken, terwijl de Sovjet-vloot in de Stille Oceaan het met zestien oorlogsbodems minder moet doen. Aangenomen wordt dat de Sovjetunie momenteel meer 600.000 manschappen langs de 7.000 kilometer lange grens met China gestatio neerd heeft. De Chinese troepen in het grensge bied tellen rond de een miljoen manschappen, maar beschikken over minder geavanceerd ma terieel. dat hij bereid is tot concessies op voorwaarde dat de studen ten hun hongerstaking beëin digen, is vanmorgen door de studenten afgewezen. Een van de voornaamste eisen van de studenten is dat de dialoog over hervormingen, persvrij heid en bestrijding van cor ruptie rechtstreeks op de tv wordt uitgezonden. Dat het protest een zeer brede steun geniet onder de bevol king blijkt uit de vele groepen die op het plein hun mening uiten. „Regering, hoe lang laat je de studenten nog honge ren?" luidt de tekst op een spandoek van journalisten van het doorgaans behoudende dagblad Guangming. „Wij geven de regering een duw in de richting van een de mocratischer staat", zei Zhang Yong, de in China alom be kende presentator van het En gelstalige televisienieuws. Hij zei zich „uiterst gegeneerd te voelen" door de wijze waarop de censuur was omgesprongen met de berichtgeving over de eerdere studentenbetogingen. Heethoofden Bij de gesprekken tussen par tijleider Gorbatsjov en de Chi nese leiders zijn de studenten protesten ook aan de orde ge weest. „Wij hebben ook onze heethoofden", zei Gorbatsjov volgens zijn woordvoerder Gennadi Gerasimov. Daarmee doelde hij evenwel niet op alle Chinese studenten, aldus Ge rasimov. Met partijleider Zhao Ziyang besprak Gorbatsjov de nood zaak van politieke hervormin gen, maar benadrukte hij te vens te willen vasthouden aan de leidende rol van de partij. Ook de Chinese leiders hou den vast aan die rol van de partij. Ziyang: „Zonder politie ke hervormingen zullen ook de economische hervormingen niet slagen. Maar wij zijn geen voorstander van het meerpar- tijenstelsel zoals dat in het Westen geldt en wij .zijn ook niet voor de oprichting van politieke partijen. De partij speelt een leidende rol". hu ónze correspondent rans Boogaard) Het urgftL De Belgi- 'ersid-premier en oud- mr van landsverde- ;tel Paul Vanden Boey- lwe^eet niets van een t v'tot staatsgreep, die ?en(ital Rijkswacht-of- 'ooij en hijzelf begin n ^aden hebben be- kan: vdB" schreef dat o°ui op eigen initiatief parlementaire en- immissie die is in- nadat de coup- Alf vorige week be- nfofcrden. rde ?n. B ?rhi|aatsgreep in België? bou'ielachelijk! Zijn ze gek npm? We leven hier in :oll(|iet in Zuid-Amerika", Deiteren de oud-premier, tel irig jaar nog in de run- A-fipr het burgemeester- |n Brussel, nodigde de ïlijkl tv-zenders en de haalige Le Soir in een te dèdia-offensief zelfs bij de lis om elke betrokken- entai zijn kant van de iet (wijzen. Maar inhoude- de oud-premier daar- i h< voor geen enkel argument. Hij kan dat binnenkort alsnog doen voor de parlementaire enquêtecommissie, die vastbe sloten is ook de oud-premier op korte termijn voor een ver hoor op te roepen. Hij kan zich dan verweren te gen de aantijgingen van oud- rijkswachtofficier kolonel Vernaillen, die vorige week VDB als mede-aanstichter van een couppoging aanwees. De commissie, die pas eind dit jaar haar werkzaamheden af rondt, krijgt overigens een steeds duidelijker beeld van de vergaande betrokkenheid van de Staatsveiligheid bij allerlei super-louche zaakjes. Tijdens een verhoor van een Waalse magistraat gisteren kreeg de commissie daarvoor nieuwe aanwijzingen. Onderzoeks rechter Schlicker, onder meer belast met het onderzoek naar de overvallen van de Bende van Nijvel, de moord op de commercieel directeur van de wapenfabriek FN Juan Men- dez en de „zelfmoord" van Paul Latinus, leider van de ex- treem-rechtse Westland New Post, legde na het verhoor ge detailleerde verklaringen af over de tegenwerking van het Openbaar Ministerie in elk van deze zaken. Heren Zuidafrikaanse aartbisschop Tutu en dominee Boesak, beiden op bezoek in de VS, bezochten gisteren senator Edward Kennedy, in de VS een van de verklaarde tegenstanders van het apartheids bewind in Zuidafrika. Zij kunnen het, zo blijkt uit de foto, goed met elkaar vinden. FOTO: AP Wanhopig roepen gewonde burgers om hulp voor de ingang van hun verwoeste appartement in Bayrut. FOTO: AP BAYRUT Zowel de christenen als de moslims hebben gisteren de moord veroordeeld op de geeste lijk leidsman van de Liba nese sunni-moslimge- meenschap, groot-moefti Hassan Khaled. Khaled en 21 andere mensen kwamen gisteren om het leven bij de ontploffing' van een zware autobom in het door Syrië gecontro leerde westelijke deel van Bayrut. Vijfenzeventig mensen raakten gewond. Alle radiostations in Bayrut spraken van een „beraamde moordaanslag". Tot nog toe heeft niemand de verantwoor delijkheid voor de aanslag op geëist. De bom ontplofte rond het middaguur in de drukke woonwijk Aishe Bakkar, toen Khaled van zijn hoofdkwartier voor de lunch naar huis reed. De groot-moefti, zijn chauf feur, zijn zwager en een vierde inzittende van zijn auto wer den gedood, evenals vier poli tieagenten in een jeep die voor de auto uit reed. De 68-jarige gematigde leider van de 900.000 leden tellende sunni-moslimgemeenschap had zich steeds een voorstan der getoond van een vreed zaam samenleven van christe nen en moslims in Libanon. Zowel de islamitische als christelijke radiostations on derbraken hun normale pro gramma's en zonden verzen uit de Koran of treurmuziek uit. De aanslag komt op een mo ment dat de Arabische Liga zich extra inspanningen ge troostte om het zeS dagen oude bestand in de Libanese burger oorlog te consolideren. Eieren bevatten minder cholesterol SAN FRANCISCO Eieren bevatten 22 procent minder cho lesterol dan op basis van eerder wetenschappelijk onderzoek werd aangenomen. Dit is de conclusie van een uitgebreid onder zoek dat het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft uitge voerd in samenwerking met een particulier onderzoeksbureau. Een gemiddeld ei bevat slechts 213 milligram cholesterol, zo blijkt uit het onderzoek. Dat gehalte werd tot nu toe met 274 mg aanzienlijk hoger gesteld. Belangrijkste redenen voor de lagere uitkomst zijn, naast betere onderzoeksmethoden, beter voer en betere manieren van fokken in de pluimveehouderij. Ligatsjov ontkent corruptie MOSKOU Het conservatie ve lid van het politbureo van de Russische communistische partij Jegor Ligatsjov heeft ontkend betrokken te zijn bij de georganiseerde misdaad of dat hij zich op ander .wijze zou hebben misdragen. Dat heeft het persbureau Novosti be kendgemaakt. Het was de eer ste maal dat Ligatsjov, die tot voor kort gold als de tweede man na partijleider Gorbats jov, reageerde op de geruchten die langzamerhand de vorm beginnen aan te nemen van een grootschalig politiek schandaal. Ligatsjov noemde de „onthullingen", die vrijdag tijdens een verkiezingsdebat op de televisie waren gedaan door een onderzoeker van het bureau van de procureur-ge neraal in Moskou een „politie ke provocatie". KONTUREN VAN KAPITEIN ROB 24.000 MIJLEN OCEAANRACE Wanneer de „Vrijheid II" de prachtige Taiohae-baai bin- I, ziet Rob tot zijn verwondering, dat de „Memphis" daar lor anker ligt. En ja, daar staat „Cigaret-Larry", die dan bijzonder voorspoedige reis heeft gemaakt. Wanneer logboek heeft laten aftekenen, zoekt hij zijn mededinger I heeft hij dat zo snel voor elkaar gespeeld? „O, ik ben y|er dagen", zegt Larry, die juist bezig is te onderhandelen i«-ivan een paar honderd liter dieselolie. Want Rob weet niet, dat Larry op de route Honolulu-Markiezen, tegen het reglement in, gebruik heeft gemaakt van de motor. Die is wel verzegeld, maar voor Larry is het een klein kunstje de bepalingen te ontduiken. Zodoende heeft hij natuurlijk de kortste weg kun nen nemen. Larry vertelt niet veel van zijn zeilavontuur, maar neemt Rob mee op speurtocht over het eiland. Hij is hier goed bekend, want met de bevolking heeft hij vele jaren lang handel gedreven. AKON Tijdens het dro ge seizoen heerst meningi tis; het verdwijnt zodra het begint te regenen. De regens brengen weer gro te zwermen muggen met zich mee, die de jaarlijkse malariaplaag veroorzaken. Aan de rand van het moe rasgebied in Zuid-Sudan, de Sudd, leeft het Dinka volk. De natuur is hier meedogenloos en lijkt erop gericht hen te ver nietigen. Ze worden niet alleen ge plaagd door ziektes. Droogte, overstromingen en sprinkha nen hebben de oogsten ver woest. En hun vee lijkt eeuwig aan runderpest te lijden. Daar naast moeten ze nog zien te le ven met de ontwrichting en gewelddadigheden van de bur geroorlog. De meeste mensen hebben wormen. Dominique Nardin, een verpleegster van het In ternationale Rode Kruis, pro beert hier medische hulp te verlenen. Ze zegt echter: „Het heeft weinig zin de mensen te behandelen tegen wormen als ze telkens opnieuw geïnfec teerd raken". Ze ent vrouwen in tegen tetanus en de kinde ren tegen tuberculose, difterie, mazelen en kinkhoest ziek tes die daar veel voorkomen en bijna zonder uitzondering dodelijk zijn. Slangebeten Veel mensen worden gebeten door slangen, meestal pofad- ders of cobra's. Slangebeten kunnen meestal niet ter plek ke behandeld worden en het slachtoffer wordt in zo'n geval overgebracht naar het Rode Kruis ziekenhuis in Lokicho- kia in het noorden van Kenia. Pas nog was een man door een slang in zijn been gebeten. Toen hij in het ziekenhuis ar riveerde was een groot gedeel te van de huid en het vlees af gestorven, waardoor de botten blootlagen. De arts was er niet zeker van of het been nog be houden kon worden. Een Eu ropeaan zou een dergelijke wond plus de daarmee gepaard gaande infecties nooit hebben overleefd. De Dinka's hebben een verba zingwekkende weerstand te gen infecties. Evengoed ster ven er tegenwoordig veel Din ka's. Van de honger of aan de gevolgen van een ziekte. Hulpverleners schatten dat het afgelopen jaar in de omgeving Verzwakt Veel lijken worden niet eens begraven omdat de familiele den te verzwakt zijn om een graf te graven. De lichamen zijn een gewilde prooi voor de rondzwervende hyena's, die daardoor de smaak van men senvlees te pakken hebben ge kregen. Zelfs de gieren schij nen hier hun respect voor de mens te hebben verloren en wandelen gewoon in de dor pen rond. De Dinka's beschouwen de vliegtuigen van het Rode Kruis als een wonder. Sommi gen hebben hun eigen lan dingsbaantje aangelegd en hangen windzakken op in de veronderstelling dat vliegtui gen hierdoor automatisch wor den aangetrokken. De bevolking lijdt nog steeds honger. Het Rode Kruis pro beert voorraden aan te leggen voor in de regentijd, wanneer de landingsbanen onbegaan baar zijn geworden. De Din ka's moeten het dan zien uit te zingen tot het einde van de re gentijd, drie maanden later. Het is maar de vraag of dat lukt. ANDREW BUCKOKE (c) The Times, Londen door Jo Wijnen BEGRAFENIS WASHINGTON Omdat er zoveel andere mensen het Spaans ogende kerkje van Albuquerque (New Mexico) binnengingen, besloten wij ook maar een kijkje te nemen. We lichtten eerbiedig onze hoed en betraden een laag. melkwit gebouwtje waar de kaarsen brandden, een in veel goud gehulde Moedermaagd onder een fluwelen baldakijn op het tabernakel stond en de geur van wierook van de vorige dag was blijven hangen. Op het priesterkoor bewogen zich vrolijke en in zondagse kleren gestoken mensen van het soort dat men alleen in het zuid-westen van Amerika kan zien. Het zijn mensen die in de loop van de eeuwen Spaans in hart en nieren zijn gebleven. In het midden van deze mensen die elkaar kusten en de hand schudden en veel plezier met elkaar hadden stond een lijkkist. De onbekommerde begroetingen duurden totdat een man naar voren trad. Die opende plechtstatig de met witte zijde gecapitonneerde deksel van de lijkkist. De aan wezigen gingen eerbiedig terzijde staan en zwegen een ogenblik. Een tienerjongen knipte ritmisch met zijn vingers alsof hij nog steeds de nieuwste hit in zijn hoofd had. Een prachtig meisje snoot haar neus in een kanten zakdoek. Nu plaatste de man een goudkleurig zwengeltje in een opening aan de zijkant van de kist. Hij draaide er krachtig mee en we zagen dat het hoofd van de dode langzaam maar zeker boven de rand van de kist uitkwam: eerst de neus en dan het voorhoofd met een pluk grijs haar die aan een kanten sluier was ontsnapt Tenslotte zagen we het gezicht van een stokoude vrouw met ingevallen wangen en kleurloze, dunne lippen vol met rechtstandige plooien. De man met het zwengeltje trok zich nu terug en de aanwezigen hervatten aarzelend hun gesprekken. De daarop volgende ceremonie verliep aldus: om de paar minuten maakte zich een echtpaar los uit de groep mensen op het priesterkoor. Man en vrouw liepen dan naar de lijkkist, raakten het gezicht van de dode vrouw even aan. omhelsden elkaar innig, plengden een traan en voegden zich daarna weer bij de anderen om met hen, zonder enig respijt, de opgewekte gesprekken voort te zetten. Zo kwam iedereen aan de beurt. De kleine kinderen werden opgetild om een laatste blik op de dode te werpen die onvervaard en zwijgend, maar niet onvriendelijk naar de gewelven keek. De tienerjongen durfde de vrouw niet aan te raken en liep halsoverkop en met rode konen terug naar zijn familie. Het prachtige meisje liep op ratelende naaldhakken naar de lijkkist en kuste de oude vrouw vlakbij de haarlok. Niemand was echt verdrietig. En toch gaven de aanwezigen de indruk dat ze echt bezig waren afscheid van iemand te nemen van wie ze oprecht hadden gehouden. Toen alle aanwezigen de dode vrouw hadden aangeraakt, iedereen elkaar had omhelsd en de tienerjongen boos was toegesproken door zijn vader, schreed de man met het zwengeltje weer naar voren. Hij keek nog even onze kant uit. maar zag aan onze uitmonstering dat wij niet gerechtigd waren naar voren te komen. Onze status als indringer lag als een loden last op ons en we keken beschaamd voor ons uit. De man stak het zwengeltje weer in de opening en begon te draaien. Het gezicht zakte langzaam weg achter de rand van de kist. de neus en de grijze haarlok het laatst. Voorzichtig legde de man de deksel op de kist en draaide de op de hoeken ervan geplaatste zilveren engelen stevig vast. Achter in de kerk begon een hees en kortademig orgeltje te spelen en een paar vrouwen hieven een luid gezang aan. We liepen zwijgend naar buiten waar een uitzinnige lentezon scheen en een krachtige, warme wind de nieuwe bladeren van de platanen op het pleintje bewoog. Een paar uur later zagen we de tienerjongen door de stad lopen met het prachtige meisje met de naaldhakken aan zijn arm. Ze kuste hem met dezelfde mond waarmee ze de oude. dode vrouw had gekust. En we begrepen dat het leven ook hier gewoon verder gaat.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5