lodern gezin voor veel liefkinderen probleem en voor jonge werklozen voldoen niet i^NENLAND Vervangende woonruimte voor bewoners stankflats ERS MOETEN NA SCHEIDING STABILITEIT WAARBORGEN Gevangen verpleegster aanvaardt aanbod van Grieks-Orthodoxe kerk VVD trekt steeds meer arbeiders Nieuwbouw in koopsector bevordert doorstroming Den Haag tevreden met vragen uit Praag £eidóc Commit WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 3 jd medische onthouden (VARDEN De Leeuwar- ,-,-r fhtbank heeft een 34-jarige UI veroordeeld tot zes maan- porwaardelijke celstraf. Zij haar 6-jarige dochtertje in hkele dagen medische ver- Nu d onthouden waardoor het in ©verleed. Het kind leed aan je blekte en kreeg geen insuli- vanjrediend. De vrouw was tij jaar daad overspannen en zij bovendien van overtuigd *a* "Boor het staken van de toe an n> van insuline blijk gaf van elingndvastigheid in haar geloof, •ht dat haar kind daardoor in van haar suikerziekte gena|ezen' te gf~ Onderscheidingen Colijn niet onder de hamer AMSTERDAM De onderscheidingen van wijlen minister-president dr. H.E. Colijn (1869-1944) zijn in overleg met en op verzoek van de familie teruggetrokken uit een mun ten- en penningenveiling die in juni wordt gehouden bij Christie's in Amsterdam. Vorige maand werd bekend dat er twintig onderscheidingen van de oud-premier ter veiling waren aangeboden. Daaronder be vond zich een Militaire Willemsorde, de hoogste zogenoemde dapperheidsonderschei ding in Nederland. Deze wordt zelden toege kend en blijft bezit van de ontvanger. Dit in tegenstelling tot ordetekenen zoals die van de Nederlandse Leeuw en van Oranje-Nassau, die na overlijden door de nabestaanden moeten worden teruggegeven. Actie gratis enveloppen is niet van VVIO UTRECHT De actiegroep voor ver pleegkundigen, de VVIO, ontkent dat zij haar achterban heeft opgeroepen grote aantallen enveloppen en kaarten met de slogan „5 procent moet" naar het gratis antwoordnummer van de werkgeversorganisatie, de Nationale Ziekenhuisraad, te sturen. Door het ge bruik van het antwoordnummer kan de NZR als ontvanger op forse kosten worden gejaagd. De actiekoorts in de gezondheidszorg is deze week flink ge zakt. Slechts in twee instellingen in de Leidse regio was er vandaag enige vorm van actie. In het St. Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp werd vanmid dag het werk een uur stilgelegd, terwijl in het Hillegomse verpleeghuis Den Weeligenberg de gehele dag stipt vol gens de regels werd gewerkt. Deetman noemt VVD ontredderd ENKHUIZEN Voor minister Deetman (onderwijs) is het beeld van de VVD na een analyse van de afgelopen drie maanden com pleet: een geheel verwarde en ontredderde partij. Niet alleen is men het binnen de VVD oneens over het te voeren milieubeleid, er bestaat ook onenigheid over wat voor coalitie er na de verkie zingen van 6 september moet ko men, zo schamperde hij gisteren op een CDA-bijeenkomst in Enk huizen. Deetman stelt zich. als hij daarvoor wordt gevraagd, be schikbaar als minister in een nieuw kabinet. Hij zei echter te aarzelen weer minister van on derwijs te worden. ANWB'ers willen best betalen voor milieu DEN HAAG De meeste le den van de ANWB hebben best wat over voor een schoon mi lieu. Ook al heeft ANWB-direc- teur Nouwen recentelijk actie gevoerd tegen lastenverzwaring voor de automobilist, volgens een enquete van het ANWB- blad De Kampioen en bureau Interview kiezen de meeste le zers van dit blad voor een scho ne auto Zelfs als die dertig pro cent duurder zou worden, wil 57% hem alsnog kopen. Drie kwart van de lezers is bereid de aanschaf van een driewegkata lysator zelf te betalen. CAPELLE A/D IJSSEL De bewoners van de flats in Capelle aan den IJssel die wegens stankoverlast in hun woningen in een hotel zijn ondergebracht, krijgen vervangende woonruimte aan geboden. Loco-burgemeester M. Meiboom heeft dat de bewoners van de flats gisteravond meegedeeld. Uit metingen, die het afge lopen weekeinde zijn verricht in de woningen die grenzen aan de kopgevels, blijkt dat niet met honderd procent zekerheid kan worden gesteld dat de terpentine-concentraties onschadelijk zijn voor de gezondheid. ,.Die kans wordt wel minimaal geacht, maar daar is enige twijfel over. In de tussenwoningen, waar veel lagere concentraties zijn gemeten, is het risico nul", zo zei Mei boom. Een aantal bewoners klaagt over hoofdpijn, keelpijn, geïr riteerde ogen en een brandende huid, sinds de kopgevels van hun flats enkele weken geleden met het vochtwerend middel Drytex zijn behandeld. Het middel is opgelost in terpentine, dat de hevige stankklachten en de irritaties veroorzaakt. „Niemand wordt gedwongen om terug te gaan naar huis", zo benadrukte Meiboom Ene iderj tm blijv kritii ?lk pJCHT Het gebeurt ,en Aden kinderen elk )assei vader en moeder ,n. h uit elkaar, vader idigcfijnt uit huis. En dgetP gebeurt duizenden en dten ook dit: die aan'e vriend van moe- darpmt niet meer op vi- deelie blijft en wil graag „papa" zegt. Je bent iteeds kind van je r er, maar voortaan 'e,in liefkind van je stief- Van de 200.000 afj^Ven die dat in ons is overkomen, heb- ^0.000 het er maar ^ijk mee, zo lieten schappers van de' hte rijksuniversiteit Kn weten bij de pre- e van hun onder aar het stiefgezin. >erïodm heeft al een negatie- nweenk: stiefkind. Wie vol- 20 uitdrukking stiefmoe- st t(?l behandeld wordt, mag "hTklisdeeld voelen. En dat ier e' steeds meer. Met de i. Mie stijging van het aantal leidingen neemt ook het rond' tweede huwelijken enorm toe en daarmee het aantal kinderen dat een nieu we vader of moeder krijgt, een stiefvader of stiefmoeder. Op dit moment zijn er in ons land ongeveer 100.000 stiefge zinnen en 200.000 stiefkinde ren. Dat zullen er nog wel meer worden; de wetenschap pers van de Utrechtse univer siteit (een team van pedago gen, psychologen en sociologen onder leiding van dr. Ed Spruijt) gaan ervan uit dat de kans groot is dat in het jaar 2000 het aantal stiefgezinnen is gestegen tot 300.000. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat in al die gezinnen kinderen stief moederlijk behandeld zullen worden, de uitdrukking doet aan de realiteit geen recht. Maar het betekent toch wel dat er nogal wat problemen te verwachten zijn: dezelfde als zich op dit moment voordoen, maar dan op grotere schaal. Typen Dr. J. Hendrickx, als gezins therapeut verbonden aan het academisch ziekenhuis van Utrecht en gisteren aanwezig bij de presentatie van het on derzoek: „Een scheiding is al tijd een crisis. Kinderen die daar moeite mee hebben, ver tonen de gebruikelijke symp tomen: bedplassen, nachtmer ries, slecht presteren op school. Vroeger gingen we die proble men te lijf alsof ze in een ge woon gezin voorkwamen, maar nu, na dit onderzoek, zullen we meer gaan letten op de verschillende typen stiefge zinnen". Want dat is de uitkomst van het Utrechtse onderzoek; het ene stiefgezin is het andere niet. Ed Spruijt: „Zestig pro cent van de 270 stiefgezinnen die wij hebben ondervraagd, zei geen hulp nodig te hebben. Van de overige veertig pro cent, die dus wel hulp nodig had, schakelde 26 procent in derdaad een hulpverlener in, zij het vaak pas na zo'n drie jaar wachten. Voor de hulp verlening is het belangrijk te onderscheiden om wat voor stiefgezin het gaat". Volgens Spruijt vallen drie hoofdgroepen te onderschei den: in de eerste plaats het tra ditionele gezin, waarin ont kend wordt dat er van een vreemde situatie sprake is en men zoveel mogelijk probeert een gewoon gezin te vormen. Contact met de 'verdwenen' ouder is er niet. De tegenpool daarvan is het moderne gezin, waarin juist volmondig erkend wordt dat de stiefouder geen echte ouder is en het contact met de echte ouder wel onder houden wordt. Ten slotte is er het gezin waarin de partners het oneens zijn over het con tact met de ex-partner en de kinderen niet weten waar ze aan toe zijn. In deze laatste groep doen zich de meeste pro blemen voor. Maar ook in het moderne gëzin (het gaat daar bij om mensen met een hoger inkomen, stedelijk georiën teerd, politiek links) komen meer moeilijkheden voor dan in het traditionele gezin (lager inkomen, platteland, politiek rechts). Dat hadden de onder zoekers niet verwacht. Spruijt: „We hadden vantevo- ren de indruk dat de situatie in de moderne gezinnen beter zou zijn dan die in de traditio nele. Ik wil niet zeggen dat we tegen heug en meug hebben moet vaststellen dat het an dersom was, maar verrassend was het wel. Wellicht kunnen we toch nog wel wat leren van een gezinsmodel dat stamt uit de jaren vijftig. Een kind heeft, zeker als het eerst heeft meegemaakt hoe zijn ouders gingen scheiden en vervolgens een stiefouder kreeg, behoefte aan stabiliteit, rust en over zicht. Ze hebben er op dat mo ment niet veel aan zelf uit te Lang niet altijd bestaat het besef dat de stiefouder geen echte ouder is en het contact met de echte ouder wel onderhouden moet worden worden. FOTO: ARCHIEF mogen maken wat er moet ge beuren en onduidelijke situa ties zijn ook niet bevorderlijk voor ze. Wat ze nodig hebben is structuur en regelmaat" Milieu Hulpverleners zullen die bood schap serieus moeten nemen, maande dr. Hendrickx Hoe graag en ver ze zelf wellicht ook van de traditionele gezins vorm afstaan, ze mogen ande ren er niet vanaf brengen nu blijkt dat het voor stiefkinde ren zo gek nog niet is. „Het zijn de hoger opgeleiden die zich het meest bewust zijn van het andersoortige karakter van een stiefgezin en die het meeste belang hechten aan het contact tussen het kind en zijn eigen, afwezige, vader of moe der In dat milieu verkeren ook de hulpverleners. Als zij te maken krijgen met traditio nele stiefgezinnen hebben ze de neiging het contact met de niet-aanwezige ouder zoveel mogelijk te bevorderen. Ter wijl het gezin dat helemaal niet wil, dat wil het verleden begraven en zo gewoon moge lijk doorgaan. Laat de hulp verleners dan niet hun eigen cultuur opleggen aan gezinnen uit een ander milieu". Volgens Hendrickx verschaft de indeling in drie types niet alleen de hulpverleners de mogelijkheid in te gaan op de achtergrond van de problemen (als blijkt dat het slecht gaat met stiefkinderen gelieve men voortaan eerst na te gaan of de ouders het wellicht oneens zijn over de vorm van hun gezin), maar kunnen ouders zelf er ook mee uit de voeten. „Wel licht geeft dit ze een Aha-Er- lebnis, wellicht gaan ze zien dat de wijze waarop ze hun ge zin inrichten effect heeft op het welzijn van hun kinderen. Ik ken bijvoorbeeld een man wiens feministische ex-vrouw meent.dat hij ook na de schei ding een echte vader moet blijven voor zijn drie kinde ren. terwijl de nieuwe vrouw die hij ontmoet heeft, meent dat hij een echte vader moet 'worden voor haar twee kinde ren. Daar praten we dan met hen over, aan de hand van de verschillende types, zodat ze een verantwoorde keuze kun nen maken". Spruijt: „Het zou eigenlijk niet meer voor mogen komen dat mensen een nieuwe relatie aangaan, zonder zich voor te bereiden op de gevolgen die het stief-ouderschap met zich meebrengt". STEVO AKKERMAN orgeI in rechts Pest jjiheffing' Herland 23 HAAG De kleine 21! partijen SGP, GPV en frezen dat Nederland 34(entiteit en zelfstandig- 16'erliest als de Europese lording behalve op econo- 21 Dok op politiek gebied te ^ortschrijdt. Daarom be- 12 de Euro-programma's 20» drie de waarschuwing Pt vervallen van de bin- 2nnzen jn 1992 niet de in- mag zijn tot een Vere- 29 uropa. 22 )a is niet eén", maar een i6eidenheid van landen ^®ken. „Nederland is ont- 16 Ha een zware strijd om 23jheid van godsdienst en 20 m. Wij danken daaraan 2o£ondere plaats van ons 2] gshuis, de Nederlandse 14 n ons maatschappelijk 18 met de mogelijkheden 26tïstelijke politiek te be- 351", aldus klein rechts in gemeenschappelijk, van- 28 verschenen verkiezings- 32 fst. 25 is de drie gaan de Euro- - zingen om niets minder 23} vraag of de EG verder net de huidige samen- 30 ng van zelfstandige na- 24' zal uitgroeien tot „de igde Staten van Europa" en supranationale, „Eu- regering. Klein rechts ^Hoor betere dwarsverbin- H tussen het Europees 1 jent en de nationale rtegenwoordigingen. ding van de bevoegd van het Europarlement oor niet nodig. fPV en RPF zetten zich een al te „Eurofiele" met de respectieve Nederland, let op uw „Vrij koninkrijk in Eu- en „Samen, maar niet Evenals vorige keer ko- le drie uit met een ge- ien£haPPelijke lijst. zei» THESSALONIKI De Ne derlandse verpleegkundige El- lie van Kuijk, die al bijna acht maanden in een Griekse cel .zit, aanvaardt het aanbod van de Nederlandse gemeenschap van de Grieks-Orthodoxe kerk om haar schuld aan de Griekse staat te betalen, aldus de Griekse advocaat van Ellie, Christos Alvanos. Hij verwacht dat Ellie van Kuijk binnen enkele dagen zal worden vrijgelaten. Het geld, ongeveer 36.000 gulden, is al wel vanuit Nederland naar Griekenland overgemaakt, maar de bank in Thessaloniki heeft er nog geen bevestiging van gekregen. Alvanos gaat er echter vanuit dat dit snel gere geld zal zijn. Van Kuijk werd vorig jaar september in Griekenland aangehouden op verdenking van het illegaal invoeren van haar auto. Ze wilde, zich in Griekenland vestigen om sa men met haar Griekse vriend een eethuisje te beginnen. Vol gens haar is er alleen een ver schil van mening over de hoogte van de invoerrechten van de auto, die overigens is gestolen. De douane verdenkt Van Kuijk er nu ook van dat ze de auto illegaal heeft ver kocht. Het besluit om te gaan betalen is mede ingegeven door het besluit van de Griekse minis ter van economische zaken om Ellie niet vrij te laten, zei Al vanos. „De minister vindt dat ze niet correct volgens de re gels gehandeld heeft en daar om maar moet betalen, omdat dat de wet is in Griekenland en de Nederlanders zich daar mee niet moeten bemoeien". AMSTERDAM Steeds meer arbeiders geven de voorkeur aan de VVD, meer zelfs dan aan de PvdA, en het CDA is de laatste jaren veel aantrekkelijker geworden voor mensen met hogere inkomens. Tot deze opmerkelijke conclusies komt A. Schram in een proefschrift waarop hij vrijdag promoveert aan de Universi* teit van Amsterdam. Schram analyseerde het gedrag van kiezers vanuit een economische invalshoek. Daarbij bleek dat kiezers die jarenlang op dezelfde partij hebben gestemd, die partij de rug toekeren als een andere partij betere mogelijkheden voor consumptie biedt. Een partij die zorgt voor goede overheidsvoor zieningen of voor verbetering van inkomen trekt meer stem men. Ook kwam Schram er achter dat er meer wordt gestemd door vrouwen dan door mannen. Bovendien gaan ambtenaren, ouderen, kerkgangers, hoger opgeleiden en mensen met hogere inkomens naar verhouding het meest naar de stembus. Kerkbe zoekers zullen bovendien eerder' op de VVD stemmen dan op de PvdA. Pools bezoek De Poolse minister van buitenlandse zaken, Tadeusz Olechowski (rechts), heeft gisteren een be zoek gebracht aan het Pools Oorlogsmonument in Breda. Na de kranslegging maakte de minister samen met burgemeester F.M. Fey een wandeling over het terrein. Nederland werd in 1945 voor een groot deel door Poolse soldaten bevrijd. FOTO: ANP DEN HAAG Er komen bijna alleen maar goedko pe huurwoningen vrij als er voldoende nieuwe koopwoningen worden gebouwd. Van alle men sen die in 1987 een huur woning met een huur on der 450 gulden per maand achterlieten, verhuisde een derde naar een nieu we koopwoning. Dit blijkt uit een onderzoek van het ministerie van VROM, dat sinds 1969 jaarlijks zo'n onderzoek doet. Van de doorstromers naar premie-A-kooopwoningen komt 90 procent uit de socia le huursector. De premie-A- regeling bevordert dus bij uitstek het eigen woningbe- zit, concluderen de onderzoe kers. Van de doorstromers naar de vrije sector komt ruim de helft uit de sociale huursector. Huurwoningen in de* vrije sector zorgen voor doorstro ming van de koop- naar de huursector: 30 procent van de nieuwe bewoners korht uit de koopsector. Het gaat vooral om oudere huishou dens met een gemiddeld wat hoger inkomen. Van de 103.330 huishoudens die in 1987 een nieuwgebouwde woning betrokken, maakten 75.000 een woning vrij. Uit het onderzoek blijkt ver der dat veel goedkope nieu we huurwoningen niet te recht komen bij de lagere in komens. Zoals staatssecreta ris Heerma van volkshuis vesting al eerder bekend maakte, wordt ruim# 45 pro cent van alle huurwoningen met een huur onder de 450 gulden die in 1986 werdén gebouwd, bewoond door mensen met een relatief hoog inkomen. Een kwart van de duurdere huurwonin gen uit dat jaar kwam daar entegen terecht bij mensen uit de lagere inkomensgroe pen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER Direc teur Van Driel van de So ciale Dienst in Den Haag pleitte vandaag voor een verplichting voor de werkgevers om bij vacatu res een zeker percentage langdurig werkloze jonge ren in dienst te nemen. Verder moet de overheid veel meer mogelijkheden bieden om uitkeringsgel- den „terug te ploegen" in dienstverlening waaraan Nederland dringend be hoefte heeft. Van Driel zette zich af tegen de Haagse ministeries die zelf in het kader van het tijdelijke jeugdwerkgarantieplan geen (Sociale Zaken) of nauwelijks (Binnenlandse Zaken) garan tiebanen voor jongere werklo zen beschikbaar hebben ge steld. De bestaande 27 ver schillende regelingen voldoen bij lange na niet, zo constateer de Van Driel. De lokale over heden moeten veel meer ruim te krijgen om zelf algemene, landelijke regelingen uit te werken. Niet duur Jeugdbeleid, nam nadrukke lijk afstand van de fictie dat jongeren niet produktief en dus duur zijn voor de werkge ver. Integendeel: jongeren zijn goedkoop, ongebonden en dus flexibel inzetbaar, snel bereid tot bijscholing, fysiek sterk en bereid zich snel aan te passen, zo constateerde mevrouw Bot. Verlaging van de wettelijke minimumjeugdlonen als voor de hand liggende remedie voor de jeugdwerkloosheid wees mevrouw Bot dan ook van de hand. Dat deed ook in leider A.P.N. Nauta, adjunct directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Deze vindt 'dat Nederland moet in zien dat de jeugdwerkloosheid niet helemaal is op te lossen. Mensen die echt moeilijk plaatsbaar en schoolbaar zijn moeten de kans krijgen boven op hun bijstandsuitkering op vrijwillige basis bij te verdie nen in een „aanvullende werkvoorziening", zo bepleitte Nauta. Het woord „sociale werkplaats" nam hij overigens niet in de mond. In totaal gaat het om ongeveer 45 duizend jongeren, inclusief 35 duizend jongeren (18 tot en met 25 jaar) met een RWW- uitkering, bijna achtduizend alleenstaanden met bijstand, en bijna tweeduizend gedeelte lijk arbeidsongeschikten. DEN HAAG Tsjechoslowa- kije heeft de Nederlandse re gering informatie gevraagd over het politie-optreden tij dens de Shell-blokkades op 21 en 22 april. Op grond van de slotverklaring van de Confe rentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) kan een land een pro cedure aanspannen tegen een ander CVSE-land als het ver moedt dat mensenrechten worden geschonden. Ons land zal de Tsjechen de gevraagde informatie zo spoedig mogelijk verstrekken. Het ministerie van buitènlandse zaken ziet het als een bevestiging dat ook Tsjechoslowakije meedoet in het geheel van de CVSE-af- spraken. Nederland heeft eerder een procedure tegen Tsjechoslowakije aangespan nen naar aanleiding van de ar restatie van Havel.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3