leidóe Sowumt# Uitstel investering in vuilverbranding is onaanvaardbaar 1 STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Klassiek cadeau Koets-o-theek stapt naar Raad van State Sterke vergrijzing beroepsbevolking Zuid-Holland WOENSDAG 17 MEI 1989 PAGINA 13 1ST wint prijzen theaterfestival CN Het Leiden English Speaking Theatre (LEST) >p tweede pinksterdag in Luxemburg twee prijzen ge- n met het stuk 'A woman of importance' van Oscar eater Festival (FEATS). Het Leidse toneelgezelschap de Luxembourg Cup voor de op een na beste produc- eerste prijs werd gewonnen door het Brusselse gezel- de American Theatre Company. De andere prijs die in de wacht sleepte was de 'Discretionary Award' voor ;e kostuums. De jury vond de LEST-productie orgineel nieuwend. Er was bij de jury vooral veel waardering e prestatie dat van het statische stuk een sprankelend et veel beweging gemaakt was. Aan het festival in Lu- rg namen twaalf gezelschappen deel uit heel Europa, «lnemers in Luxemburg hadden zich via voorronden lificeerd. 'A woman of importance' is aanstaande vrij- zaterdag te zien in de Leidse Schouwburg. Asfalteringswerk Ir. Driessenstraat LEIDEN De Ir. Dries senstraat, op het stuk tus sen de Hooigracht en de Herengracht, wordt vrij dag en maandag aan staande geasfalteerd. Het verkeer zal door het ge bruik van stoplichten nog van een rijbaan gebruik kunnen maken. Parkeren is echter niet meer moge lijk. Ook het afhalen van huisvuil kan op dit stuk niet gebeuren. De bewo ners worden opgeroepen elders te parkeren en hun huisvuil op een van de hoeken van de straat te zetten. Afrika-dag in Droomfabriek LEIDEN Art Centre De Droomfa briek houdt zondag aanstaande een the ma-dag over Afrika. De dag wordt ge houden in samenwerking met de Stu dentenvereniging voor Internationale Betrekkingen, de Leidse universiteit, het Museum van Volkenkunde, Amnes ty International, de wereldwinkel, pla tenzaak Plato, de Novib en boekhandel Manifest. Er staan voor deze dag films, dia-presentaties, zang en dans op het programma. Verder worden er drie le zingen gehouden over het thema 'Afri kaanse kijk op de Nederlandse maat schappij'. Ook is er een lezing over Afri kaanse literatuur en er is een tentoon stelling over dat onderwerp. De thema dag duurt van 13.00 tot 18.00 uur. De Droomfabriek is gevestigd aan de Oude Singel 56 in Leiden. Snuffelmarkt bij Dijk 33 LEIDEN Buurtcentrum Dijk 33 houdt za terdag een snuf felmarkt. Mensen die spulletjes wil len verkopen, kunnen voor tjen gulden een tafel huren. De markt is van 10.00 tot 15.00 uur geopend. De toegang is gra tis. Dijk 33 is ge vestigd aan de Apothekersdijk 33. Een tafel huren kan via tel. 071- 125736. Discoganger mishandeld LEIDEN Een 19-jarige Leide- naar heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van mishande ling. De man kreeg in de nacht van zaterdag op zondag ruzie in een discotheek aan de Stations weg nadat hij op iemands tenen had gestaan. Toen de jongen rond twee uur de discotheek verliet werd hij door negen man opge wacht. De negen pakten de Lei- denaar vast en sloegen hem in el kaar. Hij liep daarbij een ge scheurde wenkbrauw, wonden in het gelaat en een lichte hersen schudding op. Hij moest de wenkbrauw in het ziekenhuis la ten hechten. Visstropers aangehouden op Horsten WASSENAAR De po- litie van Wassenaar heeft vannacht op het konink lijk kroondomein „De Horsten" vier mannen, allen uit Leiden, aange houden, die in drie boot jes illegaal aan het vissen waren. Hun vangtuig, be staande uit peurstokken en fuiken werd in beslag genomen. Een reeds ge vangen maal paling werd weer terug gezet. Op het politiebureau kregen zij een proces-verbaal. Kwartet probeert meisje te verkrachten LEIDEN Vier knapen hebben maandag avond een 18-jarige Leidse aangerand en getracht haar te verkrachten. Het meisje reed op haar fiets over de Haagweg in de richitng van de Churchilllaan. In het fiets- tunneltje onder de Churchilllaan werd ze door vier jongeren aangehouden. Ze sleur den haar van haar fiets. Twee van hen be tastten het meisje onzedig. Een van hen trachtte haar te verkrachten. Door stevig slaan, schoppen en bijten wist de vrouw zich te bevrijden en op haar fiets te vluch ten. Bij haar aftocht werd ze door de vier nog achtervolgd. De vlucht van het meisje is door een aantal mensen gezien. De poli tie vraagt getuigen van de aanranding zich te melden via telefoon 258888. in dag bij lisvereniging CN Burgemeester C. op opent vrijdag 26 mei ieuwe gebouw van de 'ereniging Leiden aan ide Rijn 59. Voorzitter Hendriks van de Natio- taad voor de Volksge- >id houdt dan een le- fer gelegenheid van de ig is er zaterdag 3 juni n open dag die van 11.00 )0 uur duurt met diverse giten. Zo is er medicijn- ihting voor ouderen, igsvoorlichting, een verpleegartike- i geleend kunnen wor- |tj de kruisvereniging en leen video vertoond over Terschap. Wijkverpleeg- -ziekenverzorgen- andere deskundigen ([voorlichting. Voor kin- 5 er een poppen-consul- eau. Ze kunnen er hun beer laten meten en 3 en een prik geven. ichetoernooi bij Damgenootschap !N Het Leids Damge- ïap (LDG) houdt mor- h revanche-toernooi. Tij iet toernooi treedt het earn dat kampioen is ge- van de Dambond Mid- H illand aan tegen de an- ;ams uit die competitie. irdt gestreden om de evanchetrofee. Het toer- vordt gehouden in het taal aan de Borneostraat len. Aanvang 19.45 uur. voorstelling liet door CN De voorstelling »n' van Dries van der a Karin Post morgen in tK, gaat niet door. Deze lorstelling zal door het iheater in het najaar op- ;in het programma wor- igenomen. mm" Sï;; WERKGROEP MERENWIJK: LEIDEN De Werk groep Vuilverbranding Merenwijk wil dat de Gemeenschappelijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei) zo snel moge lijk begint met de inves teringen die nodig zijn om te voldoen aan de Richtlijn Verbranden. In brieven aan gemeente Leiden, Gevulei en pro vincie schrijft de werk groep: „Het lijkt erop dat Gevulei en provincie la ten doorschemeren, dat ze niet van plan zijn de vereiste maatregelen ook daadwerkelijk uit te voe ren. De werkgroep vindt een dergelijke opstelling tegenover een gerechte lijke uitspraak onaccep tabel". De werkgroep wijst erop dat aan de Richtlijn al zou moeten zijn voldaan. „Vol gens de letter van de Afval stoffenwet zou dat beteke nen, dat de provincie de in richting zou moeten sluiten tot de vereiste voorzieningen zijn aangebracht". Uitstel van de werkzaamheden is gezien de lange voorbereidingstijd onaanvaardbaar, aldus de werkgroep. De werkgroep wil echter niet dat de vuilverbranding met een gesloten wordt. „Wij zijn bereid deze ons inziens niet legale situatie te gedogen, mits de voorbereiding voor de vereiste maatregelen ter hand wordt genomen", aldus de werkgroep in de brief. De provincie moet er echter wel op toezien dat de voorberei dingen voor de vereiste maatregelen nu worden ge start. „Daaraan voegen wij toe dat dit toezicht wat ons betreft kan worden gestaakt, zodra u ons de zekerheid kunt verschaffen dat de in stallatie medio 1992 of zo spoedig mogelijk daarna wordt gesloten". De werk groep dringt er tevens bij de gemeente Leiden op aan om aan te dringen bij de Gevulei op het starten van de werk zaamheden. Meevallen Volgens de werkgroep vallen de kosten die geraamd waren op zo'n zeventig miljoen aan investeringen wel mee: „Voorts wijst de werkgroep op een rapport van het inge nieursbureau Haskoning uit 1985 waarin wordt gesteld dat toepassing van de Richt lijn Verbranden 15 a 20 miljoen dus aanzienlijk min der, zou kosten en waarin ook wordt gesproken van een aanzienlijk kortere imple- mentatietijd." De werkgroep wil nadere opheldering over deze zaken. Als er een defini tieve beslissing is over de nieuwe vuilverbranding en de sluitingsdatum inderdaad in de buurt gaat komen van medio 1992 dan kunnen de voorbereidingen wat de werkgroep betreft worden gestaakt. De kosten blijven zo beperkt en het milieu is er bovendien mee gediend, al dus de werkgroep. „Mocht Gevulei niet bereid zijn de voorbereidingen te treffen voor maatregelen die voortvloeien uit de uitspraak dan overweegt de werkgroep aan een onafhankelijk rech ter te vragen of hier sprake is van een onrechtmatige daad jegens omwonenden" besluit de werkgroep haar schrijven. Geschrokken van een fietser Een 18-jarige vrouw uit Hilver sum is gisteren met haar auto in het water naast de Vlietweg terecht gekomen. De vrouw reed met haar auto over de Vlietweg in de richting van de Europaweg. Vlak na een brug getje schrok de vrouw van een fietser die dezelfde kant op ging als zij. Ze gaf een ruk aan het stuur, waardoor de auto begon te slingeren. De Hilver- sumse ramde een lantaarnpaal aan de rechterkant van de weg en belandde daarna met haar voertuig in het water. De auto raakte zwaar beschadigd. De vrouw bleef ongedeerd. FOTO: TEJO RINGERS >ede vervreemdt (niljoen mensen CN In Nederland zijn ilf miljoen mensen met linimum-inkomen ver- ei van de maatschappij, de Leidse onderzoekers Engbersen en R.J. van een. Het zijn meestal )zen die door het falen- werkgelegenheidsbeleid e overheid de hoop op etere toekomst hebben ïn. Engbersen en Van reen deden onderzoek de leefomstandigheden eze „moderne armen", sultaten worden begin «geboden aan de demis- e minister van sociale J. de Koning. „De over- an de moderne armoede «aanpakken als zij zoveel f Tjk mensen aan een baan (Werk is een bijna cruci- Jrwaarde om niet van de ihappij te vervreemden. Ie helft van de werklo- Nederland kunnen ba- jecreëerd worden. De iid moet echter bereid 3 veel geld te investeren co's te nemen. De huidi- itregelen halen niets uit. werkgelegenheidsbeleid overheid is nu in feite ote fopspeen", menen de ioekers in hun rapport. LEIDEN De beroepsbevol king van de Zuid-Holland ver andert „ingrijpend". Vanaf het midden van de jaren negentig is de generatie in de leeftijds klasse van 50 tot 65 jaar het grootst. Dat blijkt uit resulta ten in de notitie „Ontwikke ling beroepsbevolking 1987- 2002". In die periode stijgt de be roepsbevolking van circa 1,4 miljoen personen naar 1,6 mil joen, een toename van 18 pro cent. Tegelijkertijd voltrekken zich wijzigingen in de leeftijds opbouw. De grote generaties van na de Tweede Wereldoor log behoren nu tot de leeftijds klasse 25-49 jaar. In de notitie staat, dat in de jaren negentig de instroom van schoolverla ters „sterk" zal dalen als ge volg van het lage aantal ge boorten. In de notitie van de provincie wordt daarom ge sproken over de „dalende ont groening en stijgende vergrij zing". Tussen de regio's in Zuid-Hol land zijn overigens grote ver schillen. De groei van de be roepsbevolking varieert van 3,7 procent in de Bollenstreek tot 21,6 procent in de Drecht- steden. De prognose baart de provincie-bestuurders zorgen voor wat betreft de werkgele genheid. Het opvangen van de groei van de beroepsbevolking vergt tot 2002 een toename van arbeidsplaatsen van onge veer 20 procent. SÉ*! Misstand Ze hebben zich moeten verbijten tijdens de Pinksterdagen, de 'feestgangers' bij Annie's Verjaardag. Is het eindelijke mooi weer en heb je bovendien vrij, dan moet je op een smalle overvolle terrasstrook aankijken tegen het nog niet afgebouwde bootterras. Wat had dat een verlichting kunnen brengen. Voorwaar een mis stand. Dat moeten althans een hoop liefhebbers van de uitspanning op de overvolle smalle strook voor de kelders gedacht hebben. Annie en de gemeente hadden het graag anders gewild. Sinds raadslid Pex Langenberg vorige week aandrong op een vlotte afgifte van een vergunning, is er zelfs heel hard gewerkt. Vorige week lukte het de constructeurs echter net niet meer om het drijvend terras af te bouwen. Aan deze misstand wordt haastig een eind ge maakt. In de loop van deze week kunnen de verjaardagsgasten van Annie zich met het glas in de hand weer van alle kanten laten bekijken. FOTO: TEJO RINGERS Tweede festival rond Oude Singel LEIDEN De Oude Sin gel/Vest is zondag 18 juni voor de tweede keer mid delpunt van een cultureel festival. Op het festival presenteren zich alle cul turele organisaties die aan deze gracht zijn gevestigd. Het gaat daarbij om de Leidse Schouwburg, Art- centre De Droomfabriek, het gemeentelijk museum De Lakenhal, de Leidse Volksuniversiteit K&O, het Microtheater Impe rium, de Leidse Ballet school en café In de Oude Marenpoort. Op het programma van het festival aan de feestelijk ver sierde gracht staan kinder voorstellingen, toneel, dans, diverse persentaties, acroba tiek en open lessen. Voor de gelegenheid zijn er bovendien terrassen opgesteld. Tijdens het festival is De La kenhal gratis toegankelijk. Op de binnenplaats is een terras waar kees Ouwejan en zijn makkers optreden. De Droom fabriek biedt een kindervoor stelling, optredens van het Percussa slagwerkkwartet, bandstand- Bluesband, Chain of Fools en Fruta Bomba. Bo vendien zijn er diverse dans- demonstraties op een straatpo dium. De groep Gratis Bier speelt In de Oude Marenpoort, waar ook Ierse muzikanten een sessie verzorgen een klas siek optreden zal zijn. K&O geeft een overzicht van het cursusprogramma voor het komend seizoen. Sander Sittig verzorgt een piano-recital en er staat een dia-lezing op het programma. De Leidse Schouwburg presenteert even eens het programma voor het komende seizoeh. Dat gebeurt onder andere met optredens van en interviews met artisten die er op de planken zullen verschijnen. Bezoekers kun nen bovendien een kijkje ach ter de schermen nemen in de schouwburg die op 18 juni open huis houdt. LEIDEN De Koets-o- theek gaat in beroep bij de Raad van State. De dis cotheek doetdat naar aanleiding van de weige ring van de gemeente Lei den een hinderwetver gunning te verlenen aan de discotheek. Het etablis sement veroorzaakt vol gens de gemeente al jaren overlast voor de buurt. Vooral het vertrek van de bezoekers 's nachts zou veel overlast geven. In de afgelopen jaren is in en rond de discotheek een aantal maatregelen genomen. Zo werd het pand geïsoleerd te gen geluidhinder. Ook werden medewerkers rond het slui tingsuur op straat geposteerd om de bezoekers zo kalm mo gelijk te laten vertrekken. De discotheek in de Kruis straat moest van de gemeente in september van het vorig jaar een Hinderwet-vergun ning aanvragen. De discotheek past niet in het bestemmings plan. „In december kregen we van de gemeente te horen dat men voornemens was de ver gunning te weigeren", aldus eigenaar L. Kamphues. „Daar tegen zijn we in beroep ge gaan, maar de ontwerpbe schikking is niet meer gewij zigd en dus is een vergunning geweigerd". Volgens de heer G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu van de gemeente, was het wei geren van de vergunning de eerste stap. „Totdat er door de Raad van State een besluit is genomen, mag de discotheek open blijven. Intussen moet wel gezocht worden naar een andere locatie. We zijn met de eigenaar van de Koets-o-theek in overleg. Binnen een a twee jaar moet de discotheek wel verplaatst zijn. Anders moet de Koets-o-theek echt gesloten worden". Kamphues bevestigde gisteren dat hij met de gemeente in overleg is. „Maar er zit in de verplaatsing weinig schot. We moeten echt in of vlak bij het centrum zitten, want 95 pro cent van de bezoekers komt lopend of met de fiets. Als we een kilometer buiten de stad komen te zitten is dat desa streus. Ik denk wel dat er mo gelijkheden zijn. Het gaat dan om nieuwbouw. Er zijn plan nen voor parkeergarages aan de Morssingel en bij het sta tion. Daar zou een discotheek prima passen. Het kan alleen wel een of twee jaar duren voordat we in een garage zit ten. Er is nog geen zicht op wanneer er daadwerkelijk ge bouwd gaat worden". Wilde Uitgever Johan Polak houdt zondag een lezing over de schrijver Oscar Wilde. De houding van Nederland ten opzichte van deze schrijver zal centraal staan. De lezing begint om 15.30 uur in het kunstcafé van de Leidse Werkgroep Hom oseksuali tei t. Het L WH is gevestigd aan de Langegracht 65 in Leiden. On tmoetingsa vond In de Bethelehemskerk wordt zondag een dienst ge houden die gevolgd wordt door een ontmoetingsavond. De avond is bedoeld voor Su- rinamers, Antillianen en Ne derlanders. Er treden enkele artiesten op. De kerk is ge vestigd aan de Lammer markt 57. De dienst begint om 19.00 uur en het ontmoe tingsgedeelte om 21.00 uur Sjoelen Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een kaart- en sjoelmiddag. Met de spelletjes wordt om 14.00 uur begonnen in de Burchtvesting aan de Aalmarkt 9 in Leiden. Knipkunst De kunsthistorica Jolanda de Pater houdt op zondag een lezing over knipkunst. Aan de hand van dia's zal zij een overzicht geven van de knip kunst in Nederland vanaf de 17de eeuw. De lezing begint om 15.00 uur in het Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Singel 28 in Leiden. Alleen de toegang tot het museum dient voor de lezing betaald te worden. Startersavond voor ondernemers LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land houdt dinsdag 23 mei een startersavond voor beginnende on dernemers in het kantoor van de Kamer aan de Stationsweg in Leiden. De Kamer wil samen met het Regionaal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf en het Verbond van Nederlandse Onder nemingen aspirant-ondernemers behulpzaam zijn. Op deze bijeen komst praten deskundige inleiders over voor een startende onder neming essentiële zaken zoals marketing, financiering, vergun ningen en het ondernemingsplan. De startersavond begint om 20.00 uur. Programma en aanmeldingsformulier zijn aan te vra gen bij de afdeling Handelsvoorlichting, tel. 071-250500. De (kleine moeite voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee - die zelf de krant de eerste twee weken gratis krijgt - kunt u een keuze maken uit de lp's of CD's van het Residentie Orkest o.l.v. Hans Vonk: A Tchaikovsky (LP) Opus 71 uit de Notekraker Suite Roméo et Juliette B Beethoven (LP) Symfonie nr. 3 'Eroica' C Tchaikovsky (CD) Symfonie nr. 5 Opus 64 Roméo et Juliette D Beethoven (CD) Symfonie nr. 3 'Eroica'. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank cadeau(betreffende letter) naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. CëidócSomevnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13