jzidóevdowatitrv' stap omgeving Spoorwegpolitie strijdt tegen zakkenrollers eschiedenis van de Leidse extielindustrie blootgelegd kapo-tip IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR JAPON? U.-'G of oar DINSDAG 16 MEI 1989 PAGINA 9 wtgeU oor tot verkrachting lEN Twee onbekende mannen >n vrijdagmiddag geprobeerd een e Leidse te verkrachten. De liep in de Van der Werfstraat Tmjlze werd aangesproken door de n Bojmannen in een blauwe auto. Toen hen toeliep, werd ze de auto inge- ocinp- ^en van twee probeerde 5. 2ilte verkrachten. woyrouw wist echter te ontkomen een voorbijganger op de ruiten 453 Jjle auto bonste. Ze is daarna in pa- s (alt weggelopen. De onbekende man *5- nog geprobeerd haar te kalmeren (Staïet haar naar Pobtie te gaan- Naltdelijk heeft ze zelf zaterdag aan- ma. igedaan. ,e" jolitie is nog op zoek naar de man I4 3otaar te hulp is geschoten. My i Te hard rijden NOORDWIJK De poli tie van Noordwijk zater dagavond heeft bij een ver keerscontrole op de Van Panhuysstraat in de ge meente 59 processen-ver baal uitgedeeld. Het ging daarbij om te snel rijden en gebreken aan auto's. De snelste automobilist reed 117 kilometer per uur, ter wijl 50 kilometer per uur de maximum snelheid is. In Noordwijk werden het afgelopen weekeinde vier auto's gestolen, waarvan er drie inmiddels weer te recht zijn. Ook werd 23 keer melding gemaakt van inbraken in auto's. Duitser mishandeld NOORDWIJK Een 20-jari- ge Duitser is zaterdagavond in Noordwijk mishandeld door omstreeks tien Nederlandse jongeren. De Duitser kreeg ru zie om een meisje in een disco theek aan de Koningin Wil- helmina Boulevard. Buiten draaide het op een vechtpartij uit. Het slachtoffer liep een blauw oog en een snijwond in het gelaat op en moest zich on der doktersbehandeling stel len. Twee Noordwijkers van 17 jaar oud zijn aangehouden. Er is proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. Zijlsingel afgesloten LEIDEN De Zijl- singel is donderdag tussen de Schrij- versbrug en de Oos terkerkstraat voor alle verkeer afge sloten. Die dag wordt om vijf uur 's morgens begonnen met het aanbrengen van een nieuwe as- faltlaag. Het werk wordt eventueel tot in de avonduren voortgezet tot het karwei, waar eigen lijk twee werkda gen voor staan, af Mevrouw Rozier onderscheiden Veertig jaar deed ze vrijwilligerswerk, de 92-jarige mevrouw Rozier uit Lei den. Afgelopen zaterdag ontving ze hiervoor de zilveren ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. In de kantine van voetbalvereni ging Lugdunum werd door loco-bur gemeester D. Tesselaar de onder scheiding uitgereikt. Mevrouw Rozier begon veertig jaar geleden haar vrij- willigerscarrière bij de speeltuinvere niging Zuiderkwartier. In 1973 kwam ze bij Lugdunum terecht. Ze maakte daar in de loop der jaren deel uit van diverse commissies. In verband met haar hoge leeftijd heeft mevrouw Ro zier haar werkzaamheden moeten beëindigen. foto: wim van noort ^klaring tegen verarming roept op tot solidariteit Ale uitreiking van de „verklaring tegen ver- w°- <lg in Leiden" is zaterdag een einde geko- !1.3°aan de Aandachtsweek „1 op de 4, Leiden Iigeri verarming". In De Waag werd de verkla- 7ooinder meer in ontvangst genomen door de 2 Lojuders H. de la Mar en P. Bordewijk. In de ,00, iring wordt gepleit voor verhoging van het EAC^ dbaar inkomen van de laagstbetaalden, 17): ipegankelijk maken en houden van de es- .30. éle voorzieningen en het bieden van moge- 4-00den tot zinvolle betaalde arbeid aan hen I8 4ïaar nu van buitengesloten zijn. De 75.000 Tp0|naren die het wel goed hebben, worden in de verklaring opgeroepen solidair te zijn met de 25.000 stadgenoten die tekort worden gedaan. Burgemeester en wethouders, gemeenteraad en politieke partijen worden gevraagd deze solida riteit te vertalen in beleid en politieke program ma's. De slotmanifestatie in De Waag, die werd bijgewoond door een handjevol leden van de Leidse gemeenteraad, trok weinig belangstel ling. Daarmee werd bevestigd wat al in de Aan dachtsweek was gesignaleerd: de Leidse bevol king is niet warm gelopen voor de strijd tegen verarming. foto: wim van noort Theraden gestolen 8.45STGEEST Inbrekers knot^n jn het pinksterweek- ;3|" toegeslagen in Oegst- 3.45/ Bij een flatwoning aan ngraïarcissenlaan werden sie- <ed a gestolen: gouden kettin- 'een gouden broche en een t Q*^n speld. De dieven klom- 8.45PP het balkon van de be- ssipenwoning en forceerden B.45,geur. Ook uit een woning JgJe Nassaulaan werden sie- i soè gestolen. De achterdeur ruDli hier geforceerd. De buit 15, jtte onder meer gouden S: igen en gouden ringen Mafriljanten' Bejaarde slaat ruit buren in LEIDEN Een 76-jarige vrouw heeft zondagavond rond acht uur een uit de hand gelopen burenruzie be slecht met het vernielen van een ruit. De twee betrokken families hebben al jaren problemen. De ruzie, laaide zondagavond weer op omdët de ene fami lie de andere ervan verdacht de politie te hebben inge schakeld voor geluidsover last. Daarbij vielen klappen en er werden twee ruitjes kapotgeslagen. Toen alles achter de rug leek te zijn, bleek de 76-jarige moeder van een van de twee families nog zo kwaad te zijn dat ze opnieuw naar buiten liep en bij haar buren weer een ruit insloeg. Uiteindelijk heeft de be woonster van dat huis met haar kinderen het pand ver laten om de nacht elders door te brengen. LEIDS STATION MIKPUNT VAN PROFESSIONELE BENDES LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De spoor wegpolitie bindt deze zo mer de strijd aan tegen de zakkenrollers op de stations van Leiden en Alphen en in de Haagse regio. In juni start een speciaal team dat, wer kend under cover, pro beert met name profes sionele Joegoslavische en Zuidamerikaanse zak kenrollers op heterdaad te betrappen. Volgens A. Verhoef, briga dier van de spoorweg-recher chedienst in het district Den Haag en chef van het „zak kenrollerijteam", zijn er sinds een paar jaar in de zomer maanden tientallen professio nele zakkenrollers in ons land. Zij komen veelal uit Zuid-Amerika of Joegoslavië, hebben hier al duizenden guldens gestolen en opereren vooral op de stations van Lei den, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Volgens de Leidse politie woordvoerder D. Graveland komen dergelijke diefstallen „zeer frequent" voor. „Wij krijgen daar zeer veel mel dingen van. Vorige week is toevallig iemand op heter daad betrapt, en bij ons inge sloten. Maar de spoorwegpo litie handelt dat soort dingen zelf af. Wij verlenen alleen assistentie". Volgens Grave land worden de diefstallen niet alleen gepleegd bij het in- en uitstappen, maar ook in de trein zelf. Zo worden regelmatig jassen en tassen die in de trein zijn opgehan gen, leeggehaald of meegeno- Methoden De Joegoslaven en de Zuida merikanen hebben volgens Verhoef van de spoorwegpo litie elk hun eigen wijze van „werken" De Joegoslaven opereren altijd in groepjes van twee tot vier personen. Zij staan tussen de reizigers en stappen een trein in. Ter wijl de stroom mensen in be weging komt, zal èèn van de zakkenrollers zich omdraai en, zich „wat onhandig" voordoen alsof hij in een ver keerde trein is gestapt en voor verwarring zorgen tus sen de reizigers. De anderen kunnen op dat moment hun slag slaan. Vooral toeristen met veel geld op zak en vrouwen met schoudertasjes zijn het slachtoffer. De Zuidamerikanen daaren tegen hebben het op toeristen en zakenlieden gemunt. Zij opereren in groepjes van vier mensen en zoeken hun slachtoffer het liefst uit in de stationshal bij een wisselkan toor, een telefooncel of bij de verkoopbalie. Daarna wordt een toneelspel opgevoerd: ie mand van het groepje botst bijvoorbeeld tegen het poten tiële slachtoffer en spuit on gemerkt wat mosterd op de bagage of kleding. Terwijl een paar tellen later een an der lid van het groepje het slachtoffer zal wijzen op de viezigheid, verwisselt een derde lid ëen koffer of pikt een portemonnee. „Het zijn echte vaklui zegt Verhoef. „In hun eigen land hebben ze de opleiding al achter de rug" Het zijn geen jonge jon gens die „het vak" beoefe nen. Verhoef: „Zo tussen de dertig en vijftig jaar zijn ze. Vaak keurige mensen om te zien en geboren toneelspelers en -speelsters". Geliefd Nederland is erg geliefd bij de professionele zakkenrol lers. Volgens de spoorwegre chercheur komt dat door het soepele justitiële klimaat in ons land. Verhoef: „Als we ze op heterdaad betrappen - en dat komt maar zelden voor - brengen we ze naar de vreemdelingendienst. Ze weigeren daar altijd hun me dewerking. Omdat het dan alleen om diefstallen gaat, zullen ze niet snel voor de rechter hoeven komen maar eerder uit het land worden gezet. Een week later zie je ze dan weer op het station lo pen". De rechercheur heeft nu al weer een paar „oude bekenden" van hem gezien. Het speciale team - een wis selende ploeg van zes spoor wegagenten - krijgt een moeilijke klus. In voorgaan de jaren heeft de spoorweg politie nog nooit een hele groep zakkenrollers op heter daad kunnen betrappen. Ver hoef: „Het team moet het gaan waarmaken. Zij werkt under cover: als reiziger, schoonmaker of zwerver. Maar de zakkenrollers zijn erg slim. Als zij weten dat wij op ze letten, pakken ze de trein en nemen een ander station. Schiphol of Amers foort. Daar gebeurt het ook. Verder is de bewijslast erg moeilijk. Je moet ze op heter daad betrappen, anders kun nen ze zeggen dat zij de por temonnee gevonden hebben. Met veel geld op zak zul je ze nooit betrappen, omdat ze dat meestal al meteen via de post opsturen naar het thuisland. Een rechercheman verricht het nodige speurwerk naar de achtergrond van de zak kenroller". Het team werkt in eerste instantie alleen in het district Den Haag en al leen tijdens de zomermaan den als er veel toeristen in het land zijn. Een evaluatie na drie maanden moet uit wijzen of het team doorgaat. Fietsers laten verstek gaan op Landelijke Fietsdag LEIDEN/REGIO Van de te verwachten 400.000 deelne mers aan de landelijke Fiets dag pakten zaterdag „slechts" 225.000 Nederlanders de fiets. Het slechte weer in grote de len van Nederland, zoals regen en harde wind, was volgens de ANWB hiervan de oorzaak. In die delen van Nederland waar het weer redelijk gunstig was, werd wel massaal deelgeno men aan de Fietsdag. Vergeleken met voorgaande jaren was het opvallend dat de start langzaam op gang kwam. Volgens de ANWB zijn veel deelnemers pas vanuit hun va kantieadres een route gaan op zoeken. De Leidse VVV no teerde 650 deelnemers, een woordvoerder noemde dat te genvallend. In Katwijk kwam iets meer dan de helft van het aantal starters van vorig jaar aan de start. Ongeveer 360 deelnemers trotseerden de harde wind die met een kracht van 6 over de wegen raasde. Pas in de loop van de middag werd het weer beter, maar er kon niet later dan om een uur gestart worden. Wijt directeur Verplancke van de Katwijkse VVV de tegenvallende op komst aan de slechte weers omstandigheden, zijn Noord- wijkse collega Rovers geeft de zwarte piet aan de ANWB. „Met een fris briesje kan er best gefietst worden. Nee, de teleurstellende opkomst is vooral te wijten aan de beslis sing van de ANWB om daags voor Pinksteren de Fietsdag te houden". Rovers betreurt het dat door de keuze van ANWB veel werk voor niets is gedaan. „Organiseer de Fietsdag vol gend jaar een week later. Met Pinksteren is er al toeristische drukte genoeg". Vrouw geschept LEIDEN Een 30-jarige Leidse is zaterdagmiddag ern stig gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw fietste rond half zes op het fietspad langs de Haagweg toen ze ter hoogte van de Ter Haarkade plotseling linksaf sloeg. Een 21-jarige automobiliste uit Voorschoten die in dezelfde richting reed kon haar niet meer ontwijken. De Leidse is met onbekende verwondingen naar het Academisch Zieken huis gebracht. SKANDIA "E VERHALEN ZIJN UNIEK, DIE STAAN IN GEEN ENKEL BOEKJE' .INGI ïop® R.Uy EN „De verhalen die talig werknemers van de Jfabrieken te vertellen die vind je echt ner- lf"jin boekjes terug. Die zijn a i. Maar we moesten die a zjen nu snel aan hun jasje 'rP.Ten. Hoe langer je wacht, Je meer verhalen gaan er" "L.goed verloren". Cor Smit Jtt, net als Jaap Moes, zijn eDusiasme en gedrevenheid \u onder stoelen of banken. e idertien anderen vormen fnjvee de Workshop Leidse nelgeschiedenis, die de lesje bevolking vanaf 27 mei 'er een tentoonstelling, een jesdag en een oral histo- oject bij gaat praten over 'e 1 erleden op het gebied van 'an! xbelindustrie. 'en nitiatief van de workshop ee tomstig van een groep be- ïak 'historici, sociaal weten- md )Pers en amateurhistorici. I hielden zich in de Dirk k-stichting al bezig met :iale en economische ge- lenis van Leiden, maar Ianfen behoefte aan een ge er onderwerp. Dat werd de iud[elgeschiedenis", begint Iprincipe komt de gehele liedenis van de Leidse :1 aan bod. Er worden r wel een aantal nadruk- verklaart histori- 'or Smit. „Een van de re- rafn voor het organiseren de workshop was, dat we {Cl duidelijker beeld wilden in van de textielgeschiede- 'an de 19e en 20e eeuw. In verleden lag de nadruk Js op de 17e eeuw". Daar- nJMt maken de workshople- van de gelegenheid ge- om recent onderzoek 1 deze tak van industrie rle,de man te brengen. „Er eetit nog erg veel onderzoek 1 gf de Leidse textielgeschie- r gedaan De resultaten ■>r yvan circuleren echter in ute klein kringetje. De on- ^iaijoeken richten zich ook k.ralop een breed publiek. Wij richten ons duidelijk op de ge ïnteresseerde Leidse leek. Het is hun geschiedenis", aldus Smit. In. het project komt de gewone ^nan ruimschoots aan het woord. „Er worden nu al Lei- denaren geïnterviewd die in de textielindustrie gewerkt hebben als baas of als arbeider. We willen hun verhalen ho ren. Ze weten veel van de be drijfscultuur die er heerste, van het dagelijks leven van de mensen die in de textiel werk ten en veranderingen die er optraden. Die informatie is veelal niet te vinden in de bronnen". Moès en Snïit zien het project als een aanzet. „Het moet nog veel groter worden. Gegevens die nu boven water komen verwerken we in de tentoonstelling", aldus Moes. „Het is de bedoeling dat het interviewen ook na de ten toonstelling doorgaat en dat er een boekje wordt gemaakt waarin aan de hand van de ge sprekken een beeld wordt ge schetst van het werk en de werkers in de industrie". De tentoonstelling, waarin de voorlopige resultaten van het project verwerkt worden, be handelt drie thema's. In 'In dustrie en stad' wordt duide lijk gemaakt hoe de industrie de ontwikkeling van de stad stimuleerde. In 'Werken in de textielindustrie' komen de verschillen aan de orde die er zijn tussen de 17de eeuw, waarin de textielindustrie nog uit ambachtelijke handarbeid bestond en de daarop volgende periode van industriële revo lutie waarin de arbeid geme chaniseerd werd. In 'Arbeids leven' wordt een beeld gege ven van de arbeider zelf. Moes: „We hebben een kaar tenbak van een bedrijf. Die le vert informatie over de lonen en wat er voor dat geld ge kocht kon worden, hoe oud mensen waren als ze in de fa briek gingen werken, wat voor vrije-tijdsbesteding ze hadden en de samenhang daarvan met het werk in de vorm van een fanfare of sportclub. Ook vin- Uit recent onderzoek blijkt dat de mensen die bij Krantz werkten uit een beperkt aantal families kwamen en dus vaak nauw met elkaar verwant waren. den we daarin gegevens over stakingen en arbeidsconflic- De tentoonstelling bestaat uit een videopresentatie, voorwer pen en een bonte verzameling documenten. „Een groot deel van het materiaal komt uit het gemeentearchief, waar de ten toonstelling ook wordt gehou den. Er zijn foto's, maar ook oude tekeningen en affiches. Er wordt een oude breimachi ne getoond, is er een oud re- foto: archief sp ceptenboek en er zijn stalen- boeken te zien. Verder hangen we oude stadskaarten op waar op de invloed van de industrie op het stadsbeeld wordt aange geven. Je moet dan denken aan nog bestaande wevershuis jes. de Lakenhal, de Lode- wijkskerk en fabrieksgebou wen. Ook geven we aan welke straten verwijzen naar het tex- tiel-verleden van de stad", somt Moes op. „De tentoonstel ling wordt aangevuld met col lages die gemaakt worden door leerlingen van het Rem brandt College. Die zijn bezig met een project rond kinderar beid. Op 2 juni wordt de tentoon stelling onderbroken door de laatste activiteit in het kader van de workshop: een congres dag onder de titel 'Stof uit het Leidse verleden". „Ook daarbij richten we ons op alle belang stellenden, dus geen hoogdra vende wetenschappelijke praat op die dag", verzekert Moes. „Met korte inleidingen door tien jonge historici wordt een impressie gegeven van resulta ten van recent onderzoek naar de Leidse textielgeschiedenis. Zo is er een inleiding over de familierelaties van mensen die bij de firma Krantz werkten. Zowel de leidinggevenden als de werknemers blijken uit een beperkt aantal families te ko men. Alle tijdvakken tussen de middeleeuwen en nu ko men bij de inleidingen aan bod. Verder worden er drie al gemene inleidingen gegeven over de tijdvakken middeleeu wen. 17e- en 18e eeuw en de 19e- en 20e eeuw. Deelname aan de congresdag kost ƒ35,-. Opgeven is mogelijk via 071- 218450. ERIK HUISMAN Leiden English Choir Het Leiden English Choir geeft donderdag en vrijdag een concert in respectievelijk de Marekerk in Leiden en de Oudhoornsekerk in Alphen. Op het programma staan Mo tetten van Stanford, The song of Saint Francis van de Australische componist Ho ward Blake en de Imperial Nelson Mass van Haydn. Ine ke Smit is de dirigent. Het Leiden English Chamber Or chestra verzorgt de muzikale begeleiding. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Lunchconcert Het Nieuw Rotterdams Hobo Trio. bestaande uit Henk Storm, Geertje van der Meu- len en Jane Harvey, verzorgt donderdag een lunchconcert. Het optreden heeft plaats in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest in Leiden. Op het programma staan werken van onder an dere Luyt en Beethoven. Het concert begint om 12.45 uur. De kaartverkoop vindt plaats aan de kassa van de Kapel zaal. Suriname De Leidse Wereldwinkel en boekhandel Manifest houden donderdag een culturele avond over Surinaamse lite ratuur. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt besloten met live-muziek. Plaats van handeling is het Breehuys aan de Breestraat 19 in Leiden. De toegang is drievijftig. Vahan tieproject De stichting 'Vrouwen in de bijstand' houdt vrijdag een grootse feestavond. Er zijn onder meer optredens van Wies Cavé, Leidse Kees. George Julien en dansorkest Pleasure. De feestavond wordt gehouden in het An- thonius Clubhuis aan de Lan ge Mare. De opbrengst van de feestavond is bedoeld voor een vakantieproject in Lim burg voor ouders en kinde ren die al lang niet meer op vakantie geweest zijn. De toegangsprijs voor het feest bedraagt tien gulden Kaarten zijn te bestellen bij Connij Mast. Telefoon 071- 120517. Volhsdansbal De volksdansvereniging Oud Poelgeest houdt vrijdag een volksdansbal in het buiten centrum Korte Vliet aan de VIiet weg 5 in Leiden. De muziek wordt verzorgd door het orkest Rominka De aanvang is 20.00 uur Deelna me kost 7,50. Voorstelling gaat niet door LEIDEN De voorstelling „Alexander", die morgen in het LAKtheater zou worden opgevoerd, gaat niet door. Na enkele inspeelvoorstellingen is toneelgroep De Trust tot de conclusie gekomen dat het gewenste artistieke peil niet wordt gehaald. (ADVERTENTIE) Mode voor de fijnste jaren van uw leven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9