Moskou dreigt met ieuwe kernraket WORDT1T LIMBURG, DE EIFEL OF... ZANDV00RT? „Niveau examen lager dan in jaren zestig? Kom nou!" anama koerst af op (ieuwe confrontatie F N EN DOM DO [NENLAND CcidócSoivumt DINSDAG 16 MEI 1989 PAGINA 5 chtsbescherming egtuigpassagiers in moet beter HAAG Vliegtuigpassagiers moeten etere rechtsbescherming krijgen binnen ropese Gemeenschap (EG). Daartoe is ettelijke regeling nodig die in alle lidsta- de EG geldt, zo stelt de Nederlandse arlementariër Ben Visser in een verslag gin volgende week wordt behandeld in iburg. Visser: „Consumenten kunnen objectieve prijsvergelijkingen maken it slechts enkele luchtvaartmaatschappij- amenlijk het aanbod van vliegtickets be- aldus Visser. „Dit is een zaak waarmee jen guldens zijn gemoeid". Visser zegt macht van de maatschappijen te wijten de geautomatiseerde boekingssystemen Onderwijsbonden noemen Ginjaar halsstarrig DEN HAAG De Katholieke Onderwijs Vakorganisatie noemt de houding van staats secretaris halsstarrig nu zij weigert consequenties te trek ken uit de uitspraak van de Raad van State over de perso neelsstop in het speciaal on derwijs. De onderwijsbond wijst erop dat de overwegin gen in de uitspraak in zeer al gemene termen zijn gesteld en er nergens gewag wordt ge maakt van de specifieke om standigheden die het geval in Leiden betreffen. De bonden reageren hiermee op de kri tiek van Ginjaar-Maas op de uitspraak van de Raad van State die de stop in strijd met de wet heeft genoemd. Vol gens haar oordeelde de Raad alleen in een specifiek geval over een conflict tussen de ge meente Leiden en de ouders van een leerling. De ouders wilden dat hun kind werd toe gelaten tot het speciaal onder wijs, maar de gemeente kon door de personeelsstop geen leerlingen meer aannemen. Ginjaar-Maas ontkent dat er nu een precedent is geschapen. Ze zegt dat de schoolbesturen beter moeten selecteren. VS-waterstofbom voor Japanse kust lekt TOKYO Uit de waterstofbom die het Amerikaanse vliegdekschip Ticondero- ga 24 jaar geleden verloor voor de kust van Japan is radioactiviteit gelekt, zo meldt het Japanse ministerie van bui tenlandse zaken. De bom raakte bij de val in de oceaan beschadigd, maar er bestaat geen explosiegevaar, aldus het ministerie. Dit beriep zich op een ver klaring van de Amerikaanse regering, waarin deskundigen zeggen dat de ra dioactieve materialen zich op de zeebo dem hebben genesteld zonder dat er ge- voor voor het milieu is ontstaan. In de buurt van Japan hebben zich mogelijk nog twee ongelukken met Amerikaanse kernwapens voorgedaan, aldus de Ja panse krant Asahi Shimbun. Econoom president van Joegoslavië BELGRADO De 39-jarige econoom Janez Drnov- sek uit de deelrepubliek Slovenië is gisteren voor een jaar president van Joegoslavië geworden volgens het rotatiesysteem van het collectieve presidentschap. Dit systeem geldt sinds het overlijden van president Tito. Drnovsek, de jongste president die het land ooit had, was een dag tevoren nog volslagen onbekend bij de bevolking. Hij geldt als voorstander van politiek plu ralisme binnen het socialistische bestel. Man over de Muur naar Oost-Berlijn Kennelijk uit woede over het uitblijven van een uitreisvisum voor zijn verloofde en zijn zoontje, die beiden in de DDR wo nen, is een 26-jarige man zondag in de Westberlijnse wijk Kreuzberg over de Muur naar Oost-Berlijn geklom men. Daar werd hij door grenswachten gearresteerd. Vrijdagavond deed zich nabij de Brandenburger Tor eenzelfde incident voor Een vrouw liep daar op de Muur Westberlijnse politiemensen probeerden haar te overreden naar beneden te komen, maar ze koos voor het Oosten. PTT Telecom heeft bedrijf nodig voor datacommunicatie DEN HAAG De positie van PTT Telecom op de markt voor datacommunicatie is zo slecht dat de PTT naar een ander datacommu- nicatiebedrijf uitkijkt om dit over te nemen. Onder meer met behulp van het aangekochte bedrijf zou het aandeel van PTT Telecom in de datacommunicatie-markt binnen drie jaar moeten worden opgeschroefd van 6 naar 20 procent. Volgens ir. P. Smits, bedrijfsdirecteur PTT-Telecom, heeft de PTT een „ongelukkige periode" achter de rug wat betreft de zogehe ten grootzakelijke markt voor datacommunica tie. „We presteren slecht, missen omzet en schieten te kort als totaalleverancier". Als de NAVO ot modernise- Van de raketten voor lorte afstand (SNF) jet Warschaupact ge- iJg|gen kunnen worden JlP^e ontwikkeling van jp [nieuw raketsysteem. f andere mogelijkheid, I Sovjet-minister van nlandse zaken Edou- Bjevardnadze, is dat 3$||vjetunie stopt met de «planteling van de SS- R|cetten, die vallen on- Iet INF-verdrag. berikaanse minister van ilandse zaken, James Ba- jeageerde zondag terug- md op het dreigement ie Sovjetunie. Tijdens de handelingen over de ont- lling van de SS-23 heeft rdnadze nooit geëist dat IVO de verouderde Lan cetten (SNF) niet mag rniseren. Als de SS-23's worden vernietigd, pt Moskou het INF-ver- laldus Baker. ns het in 1987 gesloten terdrag moeten de super ten alle raketten met een van 480 tot 4.830 kilo- vernietigen. De Lance- die een korter bereik valt niet onder dit ver- lÖüDe SS'23, die een afstand tftfl kilometer kan over- wel. Volgens Sje- 2ldze echter zijn beide ra ti, als de Lance eenmaal Berniseerd is, van vrijwel fde afstandscategorie. Als de NAVO vasthoudt aan de modernisering van de ra ketten voor de korte afstand, zou de Sovjetunie bovendien kunnen besluiten de aange kondigde eenzijdige verminde ring van deze wapens stop te zetten, aldus de Sovjet-minis ter vrijdag in Bonn. De vorige dag nog had Sovjet-president Michail Gorbatsjov aangekon digd vijfhonderd SNF-raket- ten uit Oost-Europa weg te ha len. Het was de eerste keer dat Sjevardnadze sprak over ver nietiging van de SNF-raket- ten. Tot nu was slechts sprake geweest van een terugtrekken van deze raketten uit Oost-Eu ropa. Akkoorden Sjevardnadze besprak in Bonn met bondskanselier Kohl en zijn collega Genscher het be zoek dat Sovjet-leider Gorbats jov in juli aan de Bondsrepu bliek brengt. Genscher en Sje vardnadze losten tijdens hun gesprekken problemen op die ondertekening van een reeks akkoorden tijdens het bezoek van Gorbatsjov aan Bonn nog in de weg stonden. Genscher noemde de gesprekken met Sjevardnadze „buitengewoon produktief en nuttig" Genscher en Sjevardnadze le ken het uitstekend met elkaar te kunnen vinden. De stand punten over kernwapens van de Bondsrepubliek en de Sov jetunie liggen dan ook dichter bij elkaar dan tussen West- duitsland en verschillende NAVO-partners. Bonn juicht de eenzijdige ontwapenings voorstellen van het Kremlin toe, en is het helemaal met Moskou eens over het verklei nen van de arsenalen aan kernraketten voor de korte af stand (SNF). De Verenigde Staten en Groot-Brittanie daarentegen willen die arsena len juist snel moderniseren. De Sovjet-minister sloot een oplossing in fasen voor het vraagstuk van de SNF-raket- ten niet uit en zei voorts dat de Sovjetunie ook op het ge bied van de conventionele be wapening bereid is een even wicht te bereiken. Hij kondig de aan dat zijn land binnen enkele weken de deelnemers aan de onderhandelingen over conventionele bewapening in Europa (CFE), die in Wenen plaatsvinden, zal voorstellen binnen twee jaar de volgende plafonds voor troepen en be wapening vast te stellen: 1,35 miljoen manschappen, 1.500 gevechtsvliegtuigen, 1.700 ge vechtshelikopters, 24 duizend artilleriesystemen, 28 duizend pantservoertuigen. Sjevardnadze benadrukte dat de NAVO-strategie van het „aangepaste antwoord" reke ning moet houden „met de realiteit van de huidige wereld en niet met die van de Koude Oorlog". Met een glas champagne beklonken de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Edouard Sjevardnadze en zijn Westduitse colle ga Genscher een hulpovereenkomst voor Armenië. FOTO: AP POSITIE MORGEN MASSAAL DE STRAAT OP AMA-STAD De ^itie in Panama is van morgen massaal de jt op te gaan uit pro- tegen de verkiezings- }e van vorige week, legd door aanhangers Sterke man generaal ega. De betoging samenvallen met de adering in Washing- van de Organisatie Amerikaanse Staten de situatie in Pana- anamese regering heeft dels krachtige maatrege- nkondigd tegen degenen I! oproep voor de algeme- 1 iking opvolgen. Nadere derheden zijn niet be- Iemaakt. Maar gelet op erder gebruikte geweld leden van de oppositie rn de stakers niet op een zachtzinnige behandeling te rekenen. Volgens de Amerikaanse am bassadeur in Panama, Arthur Davis, is vorige week door aanhangers van generaal No riega getracht oppositieleider Guillermo Ford te vermoor den. Ford was de kandidaat van de oppositie voor het vice- presidentschap. TV-kijkers over de hele wereld hebben kunnen zien hoe hij door le den van knokploegen werd mishandeld, terwijl het leger toekeek maar niet ingreep. Davis deed zijn uitspraken gis teren bij zijn terugkeer in de Verenigde Staten. Hij is uit protest over het geweld in Pa nama door president George Bush naar Washington terug geroepen. •De afgelopen dagen hebben de inwoners van Panama de kerkdiensten aangegrepen om te protesteren tegen de fraude van regeringszijde tijdens de presidentsverkiezingen. In de Christus-Koningkerk kregen de twee vice-presidentskandi- daten van de oppositie, Ford en Racardo Arias Calderon, een ware ovatie toen zij naar hun plaats in de voorste rijen liepen. De kerk in Panama heeft de laatste tijd ongebruikelijk vaak haar stem verheven om het bewind van Noriega te veroor delen. In alle kerken werd zondag een kritische brief voorgelezen waarin de wan toestanden nogmaals uiteen werden gezet. De Panamese oppositieleiders zeggen de verkiezingen van vorige week overduidelijk te hebben gewonnen en vinden dat hun overwinning moet worden erkend. Zij zijn dan ook tegen de voorstellen om een junta te vormen die gene raal Noriega zou moeten ver vangen. In deze junta zouden een oppositieleider, aanhan gers van de regering en mili tairen zitting moeten nemen. SKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL (c) Standaard Uitgeverij. „Open het dorp" succesvol in België (Van onze correspondent Frans Boogaard) ANTWERPEN „Ik had er heimelijk wel op ge hoopt, maar verwacht had ik deze opbrengst zeker niet. Dit is toch een gran dioos succes?". BRT-presentatrice Kathy Lin- dekens, druk in de weer ach ter het podium, is er helemaal ondersteboven van Met een soort „Open het dorp" zamelde ze op eerste pinksterdag, tij dens een geslaagde benefiet in Antwerpen, ruim zestig mil joen frank in voor de kanker bestrijding. Onmiddellijk na afloop mocht ze in een van de ontvangstzalen van de Ant werpse dierentuin de geluk wensen in ontvangst nemen van premier Martens en de hele kabinets-top: vice-pre mier Claes, de ministers van binnenlandse en buitenlandse Zaken Tobback en Tindemans en nog vele anderen. Kathy Lindekens (33) verloor anderhalf jaar geleden kort na elkaar haar vader en moeder aan kanker. Op 23 juni vorig jaar mocht ze in het program ma „Kwistig met muziek" van Radio Kortrijk twee harte- wensen uiten. De eerste was een oud Engels huis voor haarzelf, de tweede een bene fietavond ten voordele van fundamenteel kankeronder zoek. Die tweede wens ging zondagavond in vervulling. Zoals Mies Bouwman vele ja ren geleden, hielden twee van Vlaanderens populairste pre sentatoren, Walter Capiau (VTM) en Lutgart Simoens (BRT), nauwgezet de giften en opbrengsten van acties bij. Het eindresultaat was ongekend: 3,3 miljoen gulden, opgebracht door duizenden enthousiaste Vlamingen en npg een handje vol Nederlanders die toevallig op BRT-2 hadden afgestemd. „Nederland heeft de traditie, maar blijkbaar zijn ook in Vlaanderen zulke acties moge lijk", klonk het overal in de Antwerpse Koningin Elisa- beth-zaal. 230.000 kandidaten DEN HAAG Dit jaar ne men zo'n 230.000 kandidaten deel aan de centraal schriftelij ke eindexamens in het voort gezet onderwijs. Morgen beginnen de examens en de laatste examendag is dinsdag 30 mei. De scholen krijgen op donderdag 8 juni van het CITO de resultaten van de leerlingen. De herkansing in één vak heeft plaats op vrijdag 16 juni en de uitslag ervan is op woensdag 28 juni bij de scho len binnen. In aula's en gymzalen buigen de examenkandidaten zich de komende dagen over de schriftelijke opgaven. FOTO: DIJKSTRA DIKKE ONVOLDOENDE VOOR ZUURPRUIMEN DEN HAAG „Ligt het niveau van de huidige examens lager dan in de jaren '60, vóór de Mam moetwet? Ach, in de zes tiende, zeventiende eeuw klaagden ouderen al over het onderwijspeil van de jeugd. En nu doen ze dat nog. Als die lieden uit het pre- Mammoet-tijdperk hun eigen examens naast die van hun kinderen zouden leggen, zou den ze ontdekken dat het ni veau per vak nu veel hoger is. De stof die twintig jaar gele den voor het natuurkunde- examen werd geëist wordt nu behandeld in de derde en vier de klas. De omvang en het ab stractieniveau van de stof zijn sterk toegenomen". De kritiek klinkt indrukwek kend maar mist elke grond, vindt schcoldekaan Jan Heer- ze. „Gebrom van zuurpruimen die in nostalgie terugblikken, maar de laatste twintig jaar geen school van binnen heb ben gezien. Ze weten niet waar ze het over hebben". Dat neemt niet weg dat ook Heerze van mening is dat het huidige examen voor verbete ring vatbaar is. „De meerkeu- ze-examens voor de vreemde talen toetsen meer op intelli gentie dan op taalvaardig heid". Ofwel, door eerst de overduidelijk foute antwoor den weg te strepen kom je al dicht bij het goede antwoord. Het beoordelen van de logica in de overige antwoorden doet dan de rest „En dan heb ik het er nog niet over dat meer- keuze-vragen in het gewone leven nergens voorkomen". Daarmee houdt zijn kritiek niet op. „Het hele centraal schriftelijk examen is natuur lijk het toppunt van subjectivi teit. Een zeer kleine commissie stelt de toetsen samen. Die worden nagekeken en pas dan wordt de normering bepaald Dat moet om de curve mooi te laten glooien. Het cijfer zegt dus niets over de geleverde prestatie Volstrekte willekeur. Alleen gaat het om willekeur die voor iedereen hetzelfde is". Heerze, overtuigd tegenstan der van de 'Kies exact'-eam- pagne, zag daarvan vorig jaar een prachtige illustratie aan z'n eigen school. „Onder druk van de staatssecretaris was er een sterke toename van het aantal leerlingen dat wiskunde in het pakket koos. Vorig jaar deed de eerste lichting exa men. Nou, dat was dus een ca tastrofe. Die zogenaamde ob jectieve commissie besloot tot een herberekening van de cij fers. Op scholen, zoals de onze, die zich nogal verzet hebben tegen die wiskunde-dwang, waren er toen ineens geen on voldoendes meer". De herbe rekening kon evenwel niet verhinderen dat in het hele land 46 procent van de kandi daten een onvoldoende kreeg voor wiskunde-A. Correctie Het examineren met open vra gen verdient daarom in de ogen van Heerze de voorkeur boven de willekeurige meer- keuze-toetsen. Maar dan doemt weer een nieuw pro bleem op: de overbelasting van de leraren die het werk moeten nakijken. „Het corrigeren kost per kan didaat een uur. Dat betekent voor de meesten dus tussen de vijftig en zestig uur. Maar daarmee is de kous nog niet af, want dan volgt nog zo'n portie: de tweede correctie, bedoeld om de beoordeling van een collega van een andere school te controleren. Intussen draai en de lessen in de andere klas sen gewoon door. Dat is een enorm zware belasting, een tijd vol irritaties en conflic- tjes". Zijn ervaringen als leraar Ne derlands zullen niet vreemd zijn aan Heerze's klacht Het centraal schriftelijk examen van de moedertaal bestaat uit twee onderdelen, die geen van beide voor correctie door de computer in aanmerking ko men. Dat betekent dus dubbel werk voor de Neerlandici. Gecommitteerden Dat de opzet van het examen grondig overhoop gehaald wordt, ziet Heerze echter niet één, twee, drie gebeuren. Ze ker niet als het om de meer- keuze-vragen gaat. Waar in de ogen van Heerze nog wel iets kan gebeuren is bij de correc tie van het schriftelijke werk. „De gecommitteerden moeten weer terug. Omdat zij op meer dan één school kunnen opere ren, wordt de uniformiteit van de beoordeling groter". Zij die zich van vóór 1968 de gecommitteerden herinneren, zal de schrik om het hart slaan bij het horen van zo'n voorstel. In hun herinnering schiep de gecommitteerde in de beeldvorming gaat het altijd om een man er een sata nisch genoegen in om het de kandidaten zo moeilijk moge lijk te maken. Koel, afstande lijk, streng en vooral meedo genloos. Maar er loopt zo langzamer hand een behoorlijk legertje van oud-leraren rond die uit stekend geschikt zijn om als gecommitteerde te fungeren. Gebruikmakend van mogelijk heden tot vervroegde uittre ding of de doorstromingsrege ling zijn ze op relatief jonge leeftijd uit het onderwijs ge stapt. „Op hun 57e ben je ze soms al kwijt. Het gaat inmid dels om een behoorlijke groep die over veel vrije tijd en vooral ook veel deskundigheid beschikt. Daar moet je gebruik van maken", vindt Heerze. „Die mensen hebben ervaring, gezag en vinden het boven dien vaak leuk om bij het on derwijs betrokken te blijven. Daar moet een pool van ge committeerden van opge bouwd worden". Meer vakken Het fenomeen 'gecommitteer de' was niet het enige dat in 1968 met het badwater werd weggegooid. Met de criticasters is Heerze van opvatting dat het aantal vakken waarin mo menteel examen wordt gedaan te gering is. Dat gaat zonder meer ten koste van de algeme ne vorming van de scholieren. Die oude HBS was dus toch zo slecht nog niet met z'n dertien vakken7 „De breedte van het oude sy steem was goed. Ik wil daar echter meteen bij aantekenen dat dertien vakken te veel is. Aan de andere kant: zeven is te weinig. In de huidige situa tie heeft iemand die bijvoor beeld naar de technische uni versiteit wil vrijwel geen keu ze meer bij het bepalen van z'n vakkenpakket. Nederlands en Engels zijn verplicht. Om dat hij nog niet de studierich ting heeft bepaald, kiest de be treffende leerling in elk geval wiskunde-I en -II, natuurkun de en scheikunde. Dan blijft er nog één vak over. Zo'n pakket is beperkt en dan krijg je heel begrijpelijke klachten op de universiteiten over te geringe taalbeheersing en algemene ontwikkeling". Ander niveau „Dat probleem wordt niet op gelost met een extra examen vak, zoals de staatssecretaris wil. Het probleem is veel fun damenteler", gaat Heerze ver der. Nee, om de middelbare scholier algemener te vormen, meer talenkennis bij te bren gen en goede kansen op ver volgonderwijs te geven, moet volgens Heerze een systeem van hoofd- en bijvakken wor den ingevoerd. „Er is geen enkele behoefte om het niveau van alle vak ken zo hoog mogelijk op te schroeven. Leerlingen moeten in bepaalde vakken examen kunnen doen op een lager ni veau. Wat moet iemand die so ciologie of pedagogiek gaat studeren met een volledig pro gramma wiskunde-A? Statis tiek is al voldoende. En zo kunnen de leerlingen met een uitgesproken B-pakket alge meen vormende vakken vol gen. Het aantal lesuren voor die bijvakken is kleiner en de exameneisen zijn lager". Maar of invoering van dit sy steem kans van slagen heeft, moet betwijfeld worden De discussie over het onderwijs na de (nog omstreden) basisvor ming - een brugperiode waar alle leerlingen na de lagere school naar toe gaan - bood wellicht enig perspectief. Die bovenschool zou bestaan uit twee- en driejarige opleidin gen, die toegang zouden geven tot het hoger beroepsonderwijs en de universiteit. „In de opzet van de boven school zaten zeker mogelijkhe den", meent Heerze, „Voort bouwend op de basisvorming, waar veel vakken aan bod ko men, had de bovenschool iets moois kunnen worden. Maar over de bovenschool hoor je niets meer. Het mocht geen geld kosten en zonder extra middelen kon het niet gereali seerd worden. Het gesprek was daarmee doodgeslagen". FRANS BOSSCHER (ADVERTENTIE) De voorpret begint met de Vendorado folder. Een kleurige kijk-en-leesfolder over luxueuze bungalowparken in Limburg, de Duitse Eifel enZandvoort: een nieuw, grandioos park met 400 bungalows èn 125 appartementen, subtropisch zwembad, overdekt centrum plus natuurlijk het mooie Noordzeestrand! Ja, stuur mij gratis de gezellige, 36 pagina's dikke Vendorado kleurenfolder Bel voor informatie en reservering: 020- 6656565 Stroot. Postkode i Stuur deze bon n een envelop zonder postzegel naar Vendorado Antwoordnummer 10072.4800VB Breda frbgt ook een tolder voor u boor bij V&D, ABN Bonk, O-Reizen, Arke, toerkoop, totfmk en de grote postkantoren

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5