„Vrede willen we allernaar' £eidóeSomof- f CcidócSoivumt kerk wereld Voor vergeving nodig beroepingen Morele vernieuwing moet mensheid redden JOODSE ORGANISATIE ZEGT GESPREK MET PAUS AF I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE DINSDAG 16 MEI 1989 PAGlfc Vijfhonderd mensen op oecumenische pinksterviering Delft DELFT Ongeveer vijfhonderd mensen zijn op eerste pink sterdag bijeengekomen in de Maria van Jessekerk aan de Burgwal in Delft om de oecumenische pinksterbijeenkomst mee te vieren. Pastores uit diverse kerken en kerkgenoot schappen werkten mee aan de bijeenkomst. Pastoor Van Win kel. gastheer, sprak van een „verwarmend vuur dat dwars door de kerkmuren heen mensen met elkaar verbindt in liefde en zorg voor elkaar". Het initiatief voor de bijeenkomst komt voort uit een groepje mensen die drie jaar geleden is gevormd. De bijeenkomst was georganiseerd om als kerken dichter tot elkaar te komen en om de deelnemers te sterken in het over dragen van het Pinkstervuur in de eigen kerk. Katholieke bisschop wil referendum in Oost-Timor NEW YORK De leider van de katholieke kerk op Oost-Ti- mor heeft een pleidooi gehouden voor het houden van een re- ferendum op het eiland onder auspiciën van de Verenigde Na- I ties. Bisschop Filipe Ximenes Belo riep secretaris-generaal Ja- I vier Perez de Cuellar op een procedure voor verzelfstandiging van de voormalige Portugese kolonie te beginnen. Uiteindelijk zou Oost-Timor onafhankelijk moeten worden van Indonesië. „Het volk van Timor gelooft dat wij geraadpleegd moeten wor den over de toekomst van ons land", aldus Belo in een brief aan Perez de Cuellar. Volgens Belo heeft het volk de integratie met Indonesië sinds de onafhankelijkheid van Portugal in 1975 I verworpen. Een jaar later annexeerde Indonesië de voormalige kolonie. Het is zwaarder in zichzelf af te dalen dan de wereld in te gaan. CHARISMATICI IN KERKEDAG CONCILIAIR PROCES VOORSCHOTEN UTRECHT BIJEEN heelheid is UTRECHT Om ande ren te kunnen vergeven moeten we een besluit nemen. Op die manier kunnen we ook onze re latie met God helen. Op de dag van de Charismati sche Vernieuwing op pink sterzaterdag in Utrecht werd het Conciliair Proces op een heel persoonlijke wijze inge vuld door de Colombiaanse priester Dario Betancoqrt. Op de weg naar gerechtig heid, vrede en heelheid van de schepping kan het gebed om heelheid een belangrijke plaats innemen. Heelheid veronderstelt verge ving en dat moet je echt wil len. De Colombiaanse priester Dario Betancourt probeerde dat de bijna tweeduizend be zoekers in te prenten. Maar de meesten begrepen deze Spaanstalige priester wiens woorden simultaan vertaald werden, aanvankelijk niet goed. Ook het enthousiasme waar mee traditiegetrouw charis matische bijeenkomsten ge paard gaan, zich uitend in het omhoogstrekken van de han- dën, kwam slechts langzaam, maar was er op het eind toch wel. Ineens was er tussen die zaal half vol mensen een mystieke eenheid met de spreker, schuchter weliswaar, maar de louterende climax was er. Bovendien had Betancourt dat met de nodige humor ge daan. Zij die zich niet wilden laten vervoeren, waren er toch bij betrokken omdat ze er om konden lachen. Betancourt vertelde na afloop dat bij dergelijke bijeenkom sten in Latijns Amerika het begin wel wordt aangekon digd maar het eind niet. Zul ke sessies kunnen daar im mers vele uren in beslag ne men, net zo lang totdat de spreker vindt dat zijn toe hoorders op de juiste tempera tuur zijn gebracht. Op bijeen komsten van Betancourt in Latijns-Amerika komen vele duizenden mensen af. Zij ho pen op een soort genezing, in nerlijk dan wel uiterlijk. De Charismatische Vernieuwing liet zijn nuchtere instelling blijken door uitdrukkelijk te verklaren dat met dat laatste in grote zorgvuldigheid moet worden omgegaan. Genezin gen waren er dus niet in Utrecht, ook al waren er on getwijfeld mensen door hem geraakt en verder moest nu eenmaal het programma wor den afgewerkt en wilden mensen elkaar gewoon ont moeten. Een Spaans koortje bracht Spaanse muziek ten gehore waarbij werd gedanst. Deze dag de twaalfde in successie reeds van de Charis matische Vernieuwing werd afgesloten door een eu charistieviering waarin de Baarnse pastoor Kolkman voorging. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Santpoort drs. HEG Reefhuls te "s-Gravenhage- Loosduinen Gereformeerde Kerken Beroepen te Sibculo drs.A.H. Bosc- hma. kandidaat te Nijemirdum, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling drs. A.H. Bosc- hma, kand. te Nijemirdum. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Almkerk-Werkendam i.c.m. Breda drs.A.S. de Vries, kand. te Kampen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Eethen en Drongelen (toez.) J. MulderiJ, kand. te Berg- schenhoek; te Gouda drs.A. de Reu ver te Delft. Aangenomen naar Ap pelscha (toez.) R.C.E. Lafeber te Em- mer-Compascuum; naar Delft O.C. Kerssen te Haamstede; naar Amers foort H. Verheul te Tholen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Drachten K.T. Vaatstra te Harderwijk; te Duivendrecht (her- v.geref.) (part-time) drs.P. van Win den, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Aange nomen naar Drachten (beiden part time) drs.M.J.T. Burema en mw. drs.H Kamphuis te Heinkenszand (part-time); naar Oosterhout (N-B) drs.J.G. Heetderks te Oude en Nieu we Bildtzijl (part-time). VOORSCHOTEN „Vrede willen we alle maal". Zo drukte een Voorschotense zaterdag haar (buitenkerkelijke) betrokkenheid uit met de activiteiten die de kerken in het dorp zaterdag ont plooiden. In het kader van het Conciliair Proces van de (Wereld)raad van Kerken hielden de Voor schotense kerken zater dag een themadag over de vrede. Op allerlei manieren werd uitdrukking gegeven aan de wijze waarop mensen in Voorschoten zich de afgelo pen tijd bezig hebben gehou den met het thema van het Conciliair Proces; vrede, ge rechtigheid en heelheid van de schepping. Twee CDA-ministers: De Ko ning en Bukman, beide woon achtig in Voorschoten, toon den hun betrokkenheid door een „vragenuurtje" te verzor gen. Vraag aan minister J. de Ko ning van sociale zaken: „Gaat het om de mensen of om de economie?" „Je moet reke ning houden met de economi sche krachten, maar die moeten wel ziin in redelijk evenwicht zijn'was het ant woord van de minister. Wel geteld een vierde van het na tionaal inkomen wordt in Ne derland besteed aan sociale zekerheid. In totaal 60% van het nationaal inkomen moet verkregen worden door ex port, men dient er daarom voor te zorgen dat onze ex- portprodukten niet onbetaal baar worden. Ik kies voor het scheppen van 100.000 arbeids plaatsen, dat is mij meer waard dan een groep 5% erbij te geven". „Hardé uitspraken maar wel reëel" volgens diverse onder de vele toehoorders. Onder hen pastores en veel kerkle den, maar ook buitenkerkelij ken. Het begrip „Conciliair Pro ces" bleek voor de laatste groep bezoekers nauwelijks bekend te zijn. Maar de the matiek laat zich niet binnen de kerkmuren opsluiten en daarom wilden velen mee doen met de discussies, in en bij de vele kraampjes die ston den opgesteld in het centrum van het dorp en tijdens het „vragenuurtje". „De gerechtigheid is ver te zoeken", volgens een WAO- er, die de laatste jaren steeds minder te verteren heeft. Hij viel minister De Koning dan ook fel aan. Deze liet hem zijn woordenwoede uitspreken, en wees op de solariteitsgedachte die volgens degene die het geld voor de solidaiteit. moeten betalen „zeer behoor lijk" is. „Het is de tragiek van deze tijd dat zo veel werkne mers het tempo niet bij kun nen houden en zo de WAO ingaan. Wie „doordraait" in deze maatschappij komt he laas aan de onderkant van het financiële bestaan. Men kan het wel anders willen, maar meer dan een minimuminko men is voor de slachtoffers van deze haastige wereld niet gegarandeerd", aldus minister De Koning met een sombere galaatsuitdrukking. Minister P Bukman van ont- wikkelingsssamen werking sprak onder meer over schul denlast van de derde wereld. „Niet alleen het rijke westen, maar gelukkig komt nu ook het rijke oosten met hulp richting derde wereld. Dat is dringend nodig, want de der de wereld heeft een schulden last van dertien honderdmil jard dollar. Nederland pro beert anderen te overtuigen dat die schuldenlast funest is en moet verminderen, maar Nederland is slechts een heel klein landje". Pastor H. Hessing voorzitter van de Raad van Samenwer kende Kerken in Voorscho ten, had zaterdagmorgen de kerkedag geopend door het Beeld van de kraampjes op de markt van het Conciliair Pro ces in Voorschoten. FOTO: RINUS SLIERENDRECHT doorprikken een ballon door bij de IKV-kraam. Hij bleek na afloop blij met het verloop: „honderden Voorschotenaren hebben aktief deelgenomen aan deze manifestatie, ze heb ben veel belangstellenden aangesproken en laten we wensen dat al die mensen die de vele kramen voorbij liepen toch even gedacht hebben: „De wereld, daar moet iets goeds mee gaan gebeuren". RUSSISCHE AARTSBISSCHOP OP EUROPESE KERKENCONFERENTIE: T>T> BASEL Alleen een morele vernieuwing kan volgens de Russisch-or thodoxe aartsbisschop Kyrill van Smoelensk en Finland de wereld red den. Alle. crises die nu de mensheid teistert, zoals bewapening, honger en milieuvervuiling, zijn vol gens Kyrill in de grond van de zaak een morele crisis. Christenen moeten de moderne mens duide lijk maken dat alleen een morele vernieuwing hem of haar in staat stelt te overleven. Kyrill, lid van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, sprak op de con ferentie „Vrede en gerechtig heid". De conferentie is de Europese bijeenkomst ter voorbereiding van de wereld- convocatie van het concilair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Deze convocatie wordt volgend jaar maart on der auspiciën van de Wereld raad van Kerken in de Zuid- De Italiaanse kardinaal Carlo Martini (I) en de Russisch-orthodoxe priester Grigori Lwowski ontsteken een kaars in de „protestantse kathedraal" van Ba sel. FOTO: AP koreaaanse hoofdstad Seoul gehouden. De conferentie in Basel is ge organiseerd door de Raad van Europese Bisschoppenconfe renties en de Conferentie van Europese Kerken, waarin ruim 100 protestantse, ortho doxe en anglicaanse kerken samenwerken. Het is de eer ste keer dat al deze kerken met elkaar vergaderen. De Russisch-orthodoxe aarts bisschop hield de deelnemers in Basel voor dat de econo mie, techniek en wetenschap sinds de Renaissance streven naar absolute autonomie. „Zij willen zich aan geen enkele morele wet of geestelijke principes iets laten gezeggen. Uit deze ontwikkeling zijn onder meer de machtswellust van politici, het zonder voor behoud streven naar winst in het bedrijfsleven en het natio nalisme van de volkeren voortgekomen. Christenen hebben volgens Kyrill nu de taak een duidelijk ethisch antwoord te zoeken op deze en andere problemen van de huidige samenleving. Daarbij moeten zij gebruik maken van de absolute ethische nor men die de Bijbel en de chris telijke traditie verschaft. Kyrill waarschuwde in dit verband voor het relativeren van de bijbelse normen. „Het christelijke woord verliest dan elke geloofwaardigheid. De ethische normen die de Schepper aan de menselijke natuur ten grondslag heeft ge legd, zijn uniek en ondeel baar. Men kan niet tegelijker tijd een morele onderzoeker en een amorele politicus of mens zijn", aldus Kyrill. In Basel hebben zich bijna 700 afgevaardigden van kerken uit 29 landen verzameld. On der hen zijn 32 Nederlanders, 14 rooms-katholieken en 18 vertegenwoordigers van de andere lidkerken van de Raad van Kerken in Neder land. Zij bespreken de ko mende dagen een concept-do cument over de houding die christenen in Europa moeten innemen tegen de bedreigin gen van de gerechtigheid, vrede en het milieu. Ook de relatie tussen Oost- en West- Europa en de voor- en nade len van de openstelling van de binnengrenzen van de EG- landen zullen veel aandacht krijgen. De meeste Nederlandse gede legeerden willen een duidelij ke uitspraak over de apart heid in Zuidafrika. De confe rentie moet zich uitspreken voor een verbod op de import van kolen, tegen nieuwe le ningen en voor beëindiging van de luchtvaartverdragen met Zuidafrika. In een ontwerp-document wordt alleen gesproken van bezinning op noodzakelijke stappen ter beëindiging van het onaanvaardbare apart heidssysteem. Daarin worden geen concrete stappen ge noemd. Synodelid J. de Boer De Leeuw, een van de vijf her vormde gedelegeerden in Ba sel. zal de deelnemers voor stellen in te stemmen met di plomatieke en economische maatregelen tegen Zuidafrika. Zij volgt daarbij een advies van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en de rk bis schoppen van Zuidelijk Afri ka. Van de 32 Nederlandse gedelegeerden hebben er 23 met het voorstel van De Boer ingestemd. Onder hen zijn bisschop Möller van Gronin gen en hulpbisschop Lescrau- waet van Haarlem en dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk. „Paus Johannes Paulus I stierf aan bloedziekte" LONDEN De leiding van het Vaticaan heeft paus Jo hannes Paulus I willens en wetens laten sterven en zij heef gelogen over de omstan digheden waaronder hij, in september 1978, is overleden. Dit is de stelling van de Britse onderzoeksjournalist John Cornwell in een boek dat bin nenkort verschijnt. Volgens Cornwell is Johannes Paulus I niet overleden als gevolg van een plotselinge hartstilstand, zoals het Vati caan destijds meedeelde, maar heeft hij eenzaam en zonder verzorging een doodsstrijd van enkele dagen geleverd. Johannes Paulus I stierf in de nacht van 28 september 1978, na een pontificaat van maar 33 dagen op 66-jarige leeftijd. Cornwell verwerpt daarmee suggesties dat de paus ver moord is. Johannes Paulus I was er van overtuigd dat hij lichamelijk niet tegen de belasting van het pausschap opgewassen was als gevolg van een ernsti ge bloedziekte, concludeert Conrwell. De paus die medi cijnen moest nemen tegen het stollen van zijn bloed, bad „duizendmaal daags" om zijn eigen dood en hij besloot wel overwogen zich niet meer te verzorgen, schrijft Cornwell. „Hij stierf in volstrekte een zaamheid in het hart van de grootste christelijke gemeen schap, zonder dat hij de laat ste sacramenten had ontvan gen". Zijn boek „A Thief in The Night" (Een dief in de nacht) is tot stand gekomen na een jaar onderzoek. Naar eigen zeggen heeft Cornwell in dat jaar toegang gehad tot docu menten en getuigenverklarin gen van de Vaticaanse hiërar chie die niet eerder in de pu bliciteit gekomen zijn. JERUZALEM De Anti- Laster Liga, een onderdeel van de joodse organisatie B'Nai B'rith, heeft een au diëntie bij paus Johannes Paulus II afgelast, omdat de paus niet wilde ingaan op de problemen rond het het Karmelietessenklooster in Auschwitz. De joodse gemeenschap is ontstemd omdat de RK Kerk zich niet houdt aan een afspraak met het Joods Wereldcongres uit februari 1987 dat het klooster binnen twee jaar zou worden ver plaatst naar een plaats bui ten het kamp. De Karmelie tessen wonen echter nog steeds op het terrein van het die voorzitter Burton S. Le- voormalige concentratie- vinson tot de paus had wil- kamp. len richten. Daarin wordt de houding] van het Vaticaan De Anti-Laster Liga heeft inzake het Karmelietessen- tegelijkertijd de tekst gepu- klooster bekritiseerd, bliceerd van de toespraak Spin in een vunzig web p De Amerikaanse president George Bush blijft de d Panama's sterke man, generaal Noriega, met grote vaLch tenheid opvoeren, alsof zijn voorganger Reagan ri(de 1 maar betrekkelijk kort geleden bij een soortgelijke ide Bush riep dit weekeinde de befaatr volledig heeft gr van Panama zonder omwegen op „alles in het werk|c*'éJ len" om Noriega te verjagen. Hij liet bovendien zijn a|U( deur in Panama-stad het Panamese leger oproepen ,,lin z bleem-Noriega" op te lossen. [de Ide t OOK langs andere wegen wordt de druk op Noriega voerd. In alle kerken van Panama is zondag een veil van de bisschoppen voorgelezen, waarin het optred[ Noriega wordt veroordeeld. Morgen begint in Panaf" algemene staking van onbeperkte duur, waartoe de Pj se oppositiepartij Democratische Alliantie heeft opgéi en waar ondernemersverenigingen zich achter hebbl plaatst. EVENEENS morgen komt de Organisatie van Amei Staten in spoedvergadering bijeen ter bespreking van| sis in Panama. Dat wordt een belangrijke graadmeter! houding van de Latijnsamerikaanse landen. Een aant; van heeft Noriega lange tijd het voordeel van de twd geven vanwege zijn nationalistische en anti-Amei houding, maar de kans is groot dat daarin nu veran komt. sgi ïaf p< 1" I an WASHINGTON heeft tal van redenen om Noriega IiLa te doen ruimen. Het Witte Huis streeft naar een stabie^Q] tieke situatie in de voormalige Colombiaanse Provin<sar] speciaal terwille van het Panamakanaal, de strategis langrijke waterweg, begin deze eeuw tot een zelfs! ■rb staat werd gebombardeerd. Panama speelt ook econij-^ gezien een voorname rol. Na de invoering van een t| heim naar Zwitsers voorbeeld heeft het kleine land, l veel (buitenlandse) schepen onder zijn vlag telt, zich vijftien jaar ontwikkeld tot het financiële centrum vi tijns-Amerika. T-V f! JJE talrijke binnen- en buitenlandse banken hebben y te aan rust en zekerheid. Noriega echter staat voor polarisatie en onverbloemde misdadigheid. De gene volgens de Amerikaanse justitie de spin in een vunzige waarvan de draden leiden naar drugshandel, zwart gePre' ruptie en terreur. Het bankgeheim en de nabijheid vf Sj lombia hebben van Panama niet alleen het financiëL'è, yan Latijns-Amerika gemaakt, maar ook de thuisbarp de internationale cocaïne-maffia. fiev bn 2 Het is de vraag of president Bush kan bereiken wat^' gelukt aan zijn voorganger, Reagan, die een schier pf boi lijke strijd met Noriega heeft verloren. Ondanks het t ki kaanse wapengekletter zal Bush een rechtstreekse con tie met het Panamese leger vermijden, omdat militairrws den bij het nationalistische Panamese volk een averec^^ fect zou sorteren. Opvoering van de economische druj^ de best begaanbare weg. Dat snijdt voor een deel irkke Amerikaans (bankiers)vlees, maar voor een goede zaaeufc Washington dat maar over hebben. En verdrijving Jet schurk die nog altijd in Panama de lakens uitdeelt,!'1 e zaak. Daarover kan geen twijfel bestaan. Zonnig DE BILT (KNMI) De ver anderingen op de weerkaart hebben voor het weer in Ne derland slechts een formele waarde: het ene hogedrukge- bied volgt het andere op. Dit is bij ons alleen te merken aan enkele wolkenvelden die van avond en vannacht over ons land trekken. Morgen wordt het opnieuw zonnig. Het hoge- drukgebied dat het weer be paalt, bereikt ons vanuit het zuidwesten en vestigt zich bo ven de Noordzee. Hierdoor draait de wind morgen in de loop van de dag naar het noordoosten en neemt hij in kracht toe, in de kustgebieden mogelijk tot windkracht 5. De aangevoerde lucht is droog, hierdoor lijkt het in de scha duw frisser dan men bij een temperatuur van circa 23 gra den zou verwachten. In het Waddengebied blijft het overi gens bij een wind van zee en kele graden koeler. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: in west-Noorwe- gen aanhoudend veel bewolking met vooral meer naar het noorden af en toe regen of motregen by middag- temperaturen van rond 14 graden. Elders perioden met zon en droog, middagtemperaturen van 18 tot 22 graden. Britse Eilanden: in noordwest-Schot land en noord-Ierland bewolkt en plaatselijk wat regen of motregen, el ders droog en vooral in zuidoost- En geland zon Middagtemperatuur 17 tot 22 graden Denemarken. noordwest-Duitsland en Nederland: overwegend zonnig Vooral in Denemarken ook af en toe bewolking. Middagtemperatuur langs de kusten 16 tot 20 graden, elders 20 tot 24 graden. Frankrijk, België. Luxemburg, mid den- en zuid-Duitsland: vrijwel over al zonnig. Middagtemperatuur 22 tot 26 graden in zuid-Frankrijk wat ho ger, langs de kanaalkust echter wat Alpengebied: ten noorden van de Al- penhoofdketen zonnig, ten zuiden daarvan ook wolkenvelden maar overwegend droog. Middagtempera turen in het Laagland en in de dalen 20 tot 24 graden, plaatselijk in het zuiden hoger Nul-graden-grens in de middaguren op ongeveer 3000 meter hoogte. Spanje en Portugal: vrijwel overal zonnig Middagtemperaturen langs de kusten van noordwest-Spanje en noord-Portugal 17 tot 21 gra I ders 23 tot 28 graden, landinv zuid-Portugal en zuid-Spanj| graden. I JJ Italië en Joegoslavische noord-Italië en bij de noord-J t>( vische kust overwegend droogjj veranderlijke bewolking. Ma het zuiden half tot zwaar be* a vooral in de middag en avona OV regen- of onweersbuien, ha :n landinwaarts in bergachtig^ den Middagtemperatuur 21] ht graden L] Griekenland: op de Griekse I* en langs de zuid-Griekse kt/COl rioden met zon. meer landijor en in noord-Griekenland l i zwaar bewolkt en vooral infeD dag of avond plaatselijk regefliei weersbuien. Mid tot 26 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wni Max I Amsterdam halt bew. 20 Bski Deelen Eelde Eindhoven >E a Singapore toe e bi ♦ezc 36 a liis #>ce Ni - fe> LDat zoeken we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! J

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2